/W uw ledig ffltaggi- fleschje opnieuw met 91taggisJ]ronUl vullen £öut is voordeelimr e N. V. T. E. M. Voorkom radio-storingen. moeten zien te redden. Het ideaal is: vrijhandel, maar daar is practisch voor- loopig geen denken aan. De heer Dijt: Toen ik destijds verplaat sing van de teelt naar het buitenland voorspelde, werd ik door maar weinigen geloofd, maar de geschiedenis heeft mij gelijk gegeven. De heer Parlevliet maakt ons bang met Engeland, zeggende: maak je zelf kapot, anders doet Engeland het toch. Persoonlijk heb ik er mij echter in Engeland van overtuigd dat in dit opzicht niets te vreezen. is. Omstreeks 1936 ver wacht ik herstel van de koopkracht over alle linies. Wat zou het baten, als we dan onvoldoende producten hebben. De heer S. J. Flens: Uitbreiding van de teelt in Engeland is de schuld van de lage geldkoers en van autarkie (strp- ven om zooveel mogelijk zelf in eigen behoeften te voorzien). Opheffing van de saneering maakt de bol binnen enkele jaren waardeloos. De heer H. Leber zegt hiermee te kunnen instemmen. De heer Ebbinge Wubben legt er de nadruk op, dat we in de eerste plaats het Texelsch belang dienen te behartigen. Voor de streek behoeven we niet op te komen. De heer Parlevliet is van meening, dat de Tex. kweekers nog niets te klagen heb ben gehad. Ze hebben zelfs reden tot tevredenheid. Hij vreest voor 1936 geen tekort. En zijn er toch te weinig, dan zal de prijs naar verhouding immers hooger zijn. De heer O. W. van Santen snapt niet, dat er nog menschen gevonden kunnen worden, die vóór saneering zijn. De heer Parlevliet, aldus spr., verdient zeker wel veel aan de saneering, dat hij daar zoo krachtig voor pleit. De heer Parlevliet noemt deze uitlating zeer insinueerend en laat er op volgen: Zoo de waard is, vertrouwt hij zijn gas ten. Indien er zijn, die gaarne willen weten, wat ik (als vertegenwoordiger der Kweekerscentrale) aan de saneering ver dien, geef ik gaarne inzage van mijn boe ken. Ik zal er verder niet op ingaan. Het is me te vies. De heer K. Vermeulen zegt, vóór sa neering te zijn. De heer H.Leber wijst op het gelukkig verschijnsel, dat de waande en het aantal) uitgevoerde bollen een stijgende lijn aan toont: Over 1933 35 millioen stuks. Over 1934 t.m. Sept. 3S millioen. Opbrengst geeft een verschil van f 3.5 millioen. In stemming gebracht, verklaren tien leden zich vóór handhaving der teeltbc- perking en 10 er tegen. Twee blanco. Vervolgens wordt gestemd over de vraag, ot de minimumprijzen blijven moe ten. Uitslag: 11 tegen, 6 voor, 5 blanco. 3e punt: Als geen binnenlandsche mi nimumprijzen worden verlangd, wenscht men dan garantieprijzen (bij behoud van de minimumprijzen voor het Buitenland en belangrijk lager heffing dan voorheen) Uitslag: twee vóór, rest tegen. Tenslotte punt 4: Moeten de maatrege len tot controle op de uitvoer blijven? Uitslag: verworpen met 134. Tot afgevaardigden naar de alg. ver gadering werden de heeren Dijt en Par levliet benoemd. Bij de rondvraag brengt de heer S. J. Flens het voorstel van de heer W. H. Lap (geopperd in de H.B.G.-vergad.) ter sprake. De heer Lap zou van de sanee ring alleen de teeltregeling behouden wil len zien en deze dan willen laten hand haven met zoo weinig mogelijk kosten. Hierover zal in de najaarsvergadering nog eens gesproken worden. De heer Parlevliet deelt mee, dat het Gemeentebestuur voornemens is de raad voor te stellen, f50 uit te trekken voor een prijs, uit te loven voor een of andere inzending op de bollententoonstelling te Heemstede. Deze woorden ontlokken de vergade ring een applaus en de voorz. namens de kweekers een woord van dank in het bie- zonder aan de heer Parlevliet, die zeker het plan in het college geopperd heeft. Het voorstel van de heer Parlevliet om te trachten van alle kweekers op Texel een klein bedragje te bekomen om nog een prijs beschikbaar te kunnen stellen, valt in goede aarde. Eenige leden stellen zich voor deze inzameling beschikbaar. De Commissie voor de inzameling van bollen voor de tentoonstelling te Heem stede bestond uit de heeren H. Bruijn en J. v. Leeuwen. Zij hebben de bollen ter dege uitgezocht, en zijn er van overtuigd, dat Texel volgend jaar te Heemstede uitstekend voor de dag komt. Voorz. brengt dank voor dit goede werk. De heer Parlevliet heeft veel klachten vernomen over de keuring van onze nar cissen door de keuringsdienst op de vei lingen; vooral van kweekers uit dei Hoorn. Gaarne zal hij zooveel mogelijk gegevens verzamelen, opdat een ernstig onderzoek kan plaats hebben. Meermalen is het voorgekomen, dat partijen, waar aan de meest mogelijke zorg was be steed, na enkele weken terugkwamen met de mededeeling: Afgekeurd. Men vraagt zich af, of misschien knoeierij in het spel is. Een enkele knoeier kan zoo aan hon derden schade berokkenen. Wanneer een kooper een partij te duur gekocht heeft,, zou hij er een paar bollen met aaltjesziek bovenop kunnen leggen om te veroorza ken, dat de partij afgekeurd wordt en de kooper dus vrij is de bollen terug te zenden. Het heeft er soms de schijn van, dat zoo geknoeid wordt. Hoe het zij verschaf gegevens. Dan alleen kan licht ontstoken worden. De heeren K. Kalis en Schenner geven staaltjes, die 'n merkwaardige kijk op die keuring geven. De heer S. J. Flens wijst op de moei lijkheid, welke voor veel kweekers het ontdekken van door vlieg aangetaste bol len is gelegen. Er zijn kweekers, die be weren geen vlieg in de bollen te hebben, maar inderdaad zitten ze vol. Ten slotte wordt algemeen de wensche- lijkheid betoogd van een spoediger terug zenden van afgekeurde bollen. Nu duurt het wel eens vier, vijf weken. Hierna volgt sluiting. Voorz. spreekt daarbij de wensch uit, dat het bollenvak spoedig weer geheel en al gezond mag zijn, waarbij wij ons gaarne aansluiten. SPORTNIEUWS. Van het zware programma van j. 1. Zondag is maar zeer weinig terecht ge komen. Van N.-Niedorp kwam tot onze ver wondering bericht .dat haar terrein was afgekeurd, wat tenslotte gelukkig bleek, want de boot van elf kon niet uitvaren door de lage waterstand, ze zou niet eerder vertrekken, volgens de bemanning der boot, dan om half twee. Dus zou den we toch niet op tijd present hebben kunnen zijn. Ook het 3e elftal kon dus niet weg, terwijl Atlas 1 ook niet op tijd kon zijn, zoodat geen enkele wedstrijd gespeeld werd. Tot nu toe is voor a.s. Zondag alleen nog maar vastgesteld de wedstrijd HRC 4—Texel 2. Voor zeer veel voetballiefhebbers was het een troost, dat de wedstrijd Zwitser landHolland uitgezonden werd. De uit slag weten allen wel. Door met 42 te winnen heeft onze ploeg mei de traditie gebroken. Na 51/2 jaar werden dan toch weer eens de Zwitsers geklopt. Holland speelde een goede wedstrijd en de over winning was verdiend. Laatste nieuws: Zondag speelt T. 1 hier tegen Schagen 1. KORFBAL. Uitslagen comp. T.K.B. 4 November: De Cocksdorp: SVC—KVT 0—5. Oudeschild: OKCVerdo N. 2 50. Den Hoorn: ZwaluwDTS 61. Programma 11 Nov.: Den Hoorn: ZwaluwSVC. D. Keijser. Den Helder: Elto2DTS. J. Beumkes. Den Helder: KVT—V.N. 2. G. Kikkert. POLITIERECHTER—ALKMAAR. Drift een slechte raadgeefster. De heer C. V. te Texel had op 16 Juli. zijn mede-eilander J. C. Rijk voor een wandelend hoofd van Jut gehouden en hem een geduchte slag op zijn schedel toegebracht, zulks naar aanleiding van het feit, dat deze heer jonge haantjes voor hem zou verzenden met de Texel- sche boot, waarbij hem bleek, dat een aantal dezer rampzalige slachtoffers van menschelijke fijnproeverij waren gestild door ondoelmatige emballage. Zijn onge breidelde drift werd gestraft met f 20 boete of 10 dagen. Verdachte was niet verschenen. VARA-AVOND. Een avond van zang, muziek en jolijt, met ter afwisseling het onvermijdelijke propaganda-speechje. omdat het im mers een propaganda-avond was een goed bezette zaal, de tijdsomstandighe den in aanmerking genomen; een voor het nreerendeel zeer tevreden auditorium ziedaar in het kort een verslag van, de Vara-avond van Maandag, de luister vinken aangeboden op initiatief van de afd. Texel van de Vara in Pen's Schouw burgzaal. Eerst heeft de afd. voorz. Henkes een inleidend woord gesproken, waarin hij de Flierefluiters verwelkomt met hun dirigent Jan van der Horst en de Vara-penningm. Lebon, die de heer Coen van der Lende, door ziekte verhinderd, zou vervangen. De heer Henkes, had op grooter opkomst gerekend, maar kan zich wel indenken, dat velen niet bij machte zijn hier te komen (werkloosheid, loons verlaging, enz.). Spr. wijst op hetgroote nut van de soc.-omroep voor arbeider en middenstander. Het verwijt van som migen, dat de Vara teveel aan politiek doet, is misplaatst. Een feit is, dat geen enkele omroep daaraan ontkomt, ook de Vara niet. Hierna was de beurt aan de 13 Fliereflui ters, die met ,,Musik musz sein" meteen al van wal staken (of, om in luistervin- ken-taal te spreken: het luchtruim kozen). Een ovatie volgde, waarin vooral ook de populaire Vara-refrein-zanger Alb. de Booy mocht deelen. Een bont program ma werd afgewerkt, composities van al lerlei aard, romances, marschen, een potpourri, een Russische fantasie, enz., enz. Het viel alles blijkens de geestdrif-' tige bijvalsbetuigingen zeer in de smaak. Ernst en scherts wisselden elkaar af. „Het oude spinnewiel" sloeg biezonder in, maar ook „Happy day, lucky day", „Sweet violets", „De lachende saxofoon" (solo, comp. van Wiedoeft) en „De on bekende vrouw". Met laatstgenoemd nummer en met „Dat moet je niet doen, Amalia", waarvan het refrein meegezon gen werd, had Alb. de Booy daverend succes. Aan grapjes ontbrak het tusschen deze muzikale prestaties door niet. Zoo werd eenmaal een cello totaal kapot gespeeld de kam er af, de klankbodem er uit, enz. (stel u gerust lezer, de scha was niet groot, want het instrument was er op berekend.) Ook werden we in de gele genheid gesteld, te beluisteren, hoe ziels verrukkend maar ook hoe afschuwelijk de tonen van een instrument wel kunnen zijn. Het is met de verhoudingen in het maatschappelijk leven al net zoo. Dit zal de symboliek zijn geweest welke in deze muzikale uitbeeldingen moest worden ge zien. Met een toespraak van de heer Lebon werd het eerste deel van het programma besloten. Hij zette het doel van de Vara- avondeu uiteen: meer contact met de Vara-leden en propaganda voor de eigen omroep. Helaas moesten duizenden le den de laatste jaren als gevolg van aan zienlijk dalende inkomsten bedanken, maar de laatste tijd treden steeds weer leden toe. Door gewroet van commu nistisch rapalje dat niets ontziet om de Vara kapot te maken, is ook wat scha toegebracht. Zulke menschen kunnen we echter best missen ook. Indien we het de Communisten naar de zin maakten, waren we zeker op het verkeerde pad (applaus.) Aan tegenwerking ontbreekt het de Vara niet. Hoewel ze steeds de zelfde is gebleven en nog is, werd de Internationale verboden, evenals andere soc. liederen en hoorspelen met social, tendenz. De radiocensuur is eenvoudig 'n machtskwestie. We hebben wel eens meer invloed gehad dan thans, maar ook dit herstelt zich wel. De Vara kiest partij tegen dictatuur, vóór democratie, voor een beter maatschappij en dat is oorzaak van verzet bij velen. Men tracht onze kas uit te putten, in de hoop, dat wij onze; uitzendingen moeten staken maar dat zal nooit lukken. Komt er een tekort, we weten, dat wij zelfs in deze tijd op onze arbeiders kunnen rekenen (applaus). De burgerlijke pers schept er vermaak in de Vara te dwarsboomen. De verdiensten van de Avro worden breed uitgemeten, die van de Vara miskend, verzwegen. Er is tegen een radiobelasting ten behoeve van de omroepen geageerd, omdat deze het voortbestaan van de Vara zou verge- Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater BLEEKE BET. Bleeke Bet heeft een groentenwinkel, waarin zij geholpen wordt door haar man Tinus en haar dochter Jans. Jans is verloofd met Ko Monjé, doch Bet wil van deze verloving niets weten. Ko, die zeeman is, is binnen en heeft afgesproken met Jans uit te gaan, doch door een vechtpartij wordt hij in het po litiebureau opgesloten en komt er van zijn afspraak niets. Jans is woedend en als Ko na drie dagen boven water komt, maaict zij het uit, hetgeen een formeele smijtpartij in de Jordaan ten gevolge heeft, waarbij Tinus en Ko als de beste vrienden uiteen gaan. Pinksteren is aangebroken en de ver- eeniging „Zanglust", waar Tinus voor zitter en Sally, de ijsco-man, dirigent van het zangkoor zijn, maken een boot tocht, waarbij Sally, die veel van Ko en Jans houdt, hen door zijn gijntjes weer tezamen brengt. Ka, de noodhulp van Bet, heeft een vriend, Max, die student is. Zij is echter in werkelijkheid verliefd op Ko. Bet is woedend, dat het tusschen Jans en Ko weer in orde is, daar zij liever gezien had, dat Jans zou trouwen met Hannes, de zoon van Van Zanten, een huisjesmel ker, maar ook een handig smokkelaar, die, in samenwerking met Bet, geheime zaken doet, hetgeen hun veel geld in brengt. Ko is weer naar zee en men hoort door de radio hoe het schip op 'n sto|rm- achtige nacht met man en muis vergaat. Ko wordt echter met moeite gered en hij makkelijken. Maar nu de Vara ook uit de advertenties in zijn Luistergids zijn kas middelen put, ageert de burgerlijke pers ook hiertegen. Ten behoeve van het Nation. Crisis Com. hebben de vier om roepen op mijn advies samengewekt. De Avro, die zich zoo graag algemeen noemt, voelde zich echter tegenover haar luiste raars verplicht te verklaren, dat de or ganisatie geheel bij het Crisis-Comm. be rustte en dat de omroepen medewerking verleenden. Het zendvraagstuk zal eindelijk opge lost worden. Door de halsstarrige Avro heeft het zoo lang geduurd. Wij willen onze zelfstandigheid natuurlijk behouden, willen uiting blijven geven aan wat bij het sociaal deel van ons volk leeft en willen de belangen van eigen luisteraars blijven voorstaan. Met de opwekking leden te werven, sloot spr. zijn betoog. Na de pauze vervolgden de Fliereflui ters met nog een tiental nummers, Hier is de Vara, Carioca, Ein armer Wander- bursch, Straatliederenpotpounri, Kara vaan, Bij de waterval, Wladiwostok, enz.) Een hartelijk en langdurig applaus viel spelers en zanger ten deel. Met de Inter-, nationale, door de Vara-leden in de zaal, staande meegezongen, werd besloten. De heer Henkes bracht nog dank aan de musici en de spreker voor het genot, deze avond geschonken en riep allen een „tot weerziens" toe. DEN HOORN. UNITAS VIJFTIG JAAR. Donderdag 1 Nov. was het juist vijftig jaar geleden, dat het onderling begrafe nisfonds Unitas alhier in werking trad. Het is ter gelegenheid hiervan, dat we willen trachten een overzicht te geven van het ontstaan, de groei en de bloei van het fonds, zij het ook in beknopte vorm door het vermelden van de meest belangrijke feiten: 'Het was 20 Oct. 1884, toen in een alg. vergadering van het hier toenmaals be staande ziekenfonds, de mogelijkheid van het stichten van een onderling begrafe nisfonds onder het oog werd gezien. De besprekingen hadden een gunstig verloop en een week later reeds werd de Ver- eeniging opgericht. Ze zou 1 Nov. 1884 in werking treden. Reeds dadelijk traden 70 personen als lid toe, uit wie als bestuursleden geko zen werden: Joh. E. Weurdinge, direc teur; G. Duinker, secr.A. A. Lap, pen- ningm.D. B. Lap, S. Hin en Alb. Smit, Comm. v. Toezicht. Eerste bode van het fonds was de heer Jn. de Porto. Hij genoot een jaarwedde van f2.De contributie werd aldus vastgesteld: personen beneden 15 jaar IV2 et, van 1525 jaar 2yo et. en vender voor iedere vijf jaar ouder een halve cent per week meer. De uitkeering be droeg voor personen beneden 15 jaar f 25.voor ouderen f 50. 'Het bestuur stelde krachtige pogingen in het werk om het ledental te vergroo- ten, en zag ze met goede uitslag be kroond. Zelfs kon in de alg. vergadering van Nov. 1887 reeds besloten worden de leden gedurende de drie wintermaan- telegrafeert Jans, welk telegram 'door'Bet wordt onderschept. Bet laat Van Zanten het telegram lezen, die het verscheurt en aanraadt Jans niets te zeggen. Nu Ko voor Jans toch dood is, is het haar onverschillig met wie ze trouwt, en zoo zien we, dat ze met Hannes onder trouwd is. De trouwdag is aangebroken. Sally staat met zijn ijsco-karretje, als hij plot seling door Ko wordt aangesproken. Hij kan niet gelooven, dat hij het werkelijk is, doch door een gevoelige schop van Ko wordt hij ervan overtuigd. Hij gaat Jans waarschuwen, die haar bruidsjapon reeds heeft aangetrokken. Daarna gaat hij naar Van Zanten en ziet daar tot zijn stomme verbazing, dat deze door een re chercheur wordt meegenomen, als ver dacht van smokkelen van margarine. Hij gaat terpg naar het huis van Jans en excuseert Van Zanten, dat hij op het oogenblik zoo moeilijk weg kan. Bet valt op het hooren van het nieuws bijna in zwijm en bekent Tinus, dat zij Van Zan ten geholpen heeft. Thans blijkt, welk een goede man Tinus is en ofschoon de trouwpartij wegens het verwisselen der bruidegoms moet worden uitgesteld, maakt het heele gezelschap toch een rij toer, waartoe Ka met haar aanstaande man Max ook behooren. We maken u er op attent, dat Zondag een extra voorstelling gegeven wordt. Aanvang 3 uur. Ondanks de enorme kosten, welke deze film vordert, zullen we de entreeprijs met slechts 10 ct. verhoogen. We doen dit in het vertrouwen, dat de toeloop die van de Jantjes zoo niet overtreffen, dan toch evenaren zal.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2