P n I De Reclasseering roept... DE BOKS ZWENDEL UIT DE GEVANGENIS. AUTOBUS DEN HELDER-ALKMAAR. Van den Helder: 7.10; S8.40; 0.10; 10.10; 11,10; 12,10; 13,25; 14,10; 15,10; 16,10; S17,40; 18,10; 19,10; 20,35; AUTOBUS ALKMAAR-DEN HELDER. Van Alkmaar: 7,10; S7,40; 8,40; 9,40; 10,40; 11,40; 12,40; 13,40; 14,40; 15.40; S16.40; 17.40; 18.40; 20.40 S Snelbus. (Ingezonden.) De Reclassee ring roept aller medewerking in om de jaarlijksche collecte, die bin nenkort ook op Texel gehouden zal worden, te doen slagen. De tijdsomstan digheden nopen de Staat zijn subsidies te besnoeien in plaats van ze te vermeerderen. De tijdsomstandigheden nopen de Re classeering haar werk te vermeerderen... in plaats van het te besnoeien. Het practische werk van het Genoot schap heeft in 1933 in omvang aller minst geledenhet is integendeel be langrijk toegenomen. In het vorig jaar werden door het Genootschap niet minder dan 1585 voorlichtingsrapporten uitge bracht, terwijl op 31 December van dat jaar 1554 vooirwaardelijk-veroordee 1den en voorwaardelijk-in-vrijheid-gestelden on der de leiding van het Genootschap ston den. We moéten dus een beroep doen op particuliere hulp en die hulp móet ver schaft worden, wil de Reclasseering haar heilzaine taak blijven vervullen en blijven waken, dat ondanks de nood der tijden, de misdaadcurve niet in de verkeerde richting gaat. Elke misdaad brengt leed en ellende. Elke gevangene kost de gemeenschap geld, vaak veel meer geld dan noodig zou zijn geweest om hen te reclasseemen. Ondanks de nood der tijden blijft de Reclasseering haar uit diepe beschaving geboren werk met succes volvoeren, direct ten bate der gederailleenden, indirect ten bate van ons allen. Helpt daarom ookallen. Evenals het vorig jaar zal op Texel1 eerstdaags weer een collecte met bussen langs de huizen worden gehouden, waar voor B. en W. reeds hun toestemming gaven. Wij bevelen deze collecte, die huis aan huis geschieden zal, daar dit werk de reclasseering geen onderscheid in richting of geloof kent warm in uw belangstelling aan. Moge de opbrengst ook hier weer de macht van het kleine to on en. Mevr. OORTOort. Ds. ALB. VIS. Den Burg, Texel, 10 Nov. 1934. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Oct 1934. Ingelegd f 5857,48 Terugbetaald 7568.75 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1711,27 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12 SPORTNIEUWS. KORFBAL. Competitie der T.K.B. 11 Nov.: Den Hoorn: ZwaluwSVC S—4. Den Helder: KVT—Verdo N. 11 2—1. Den Helder: Elto 11—DTS 4—1. De stand is nu: resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, verlo ren, punten, p. voor, p. tegen: Zwaluw 7 6 0 1 12 53—14 O.K.C. 6 5 1 0 11 27— 7 S.V.C. 7 3 1 3 7 19—27 K.V.T. 6 3 0 3 6 14—17 V.N. II 7 2 0 5 4 14—24 D.T.S. 7 2 0 5 4 9—24 Elto II 6 1 0 5 2 11—34 Programma 18 Nov.: Oudeschild: OKCZwaluw; A. Geus. Den Helder: Elto II—KVT; D. Keijser. De Waal: DTS—V.N. II; A. Kiewiet. VOETBAL. Van de drie te spelen wedstrijden wist alleen Texel 1 te winnen en op overtui gende wijze, waardoor, mede door het ge lijke spel van N.Niedorp tegen Alkmaar T. er het beste voor staat. Nu maar vast-r houden, mannen. Texel 2 en 3 stelden teleur door te verliezen. T. 2 was geruime tijd iets ster ker, maar door te veel opdringen der backs vielen de doelpunten aan de andere kant. De aanvankelijk goede kans is all ernstig verminderd, tevens, daar Atlas 1 van Schagen 2 won. T. 3 was uit vorm, daar 't terrein zwaar te bespelen was en de nogal ruwe forsche spelers een te sterke partij bleek. Toch zullen onze spelers moeten bedenken, dat zoowel uit als thuis het goede spel de overwinning moet brengen. Uitslagen 4e kL A. afd. 1 KNVB: Texel 1—Schagen 1 7—2; Andijk—BKC 5—3; N.NiedorpAlkmaar 1—1; Vrone DTS 1—5. Texel—Schagen: Het liet zich in de eerste helft niet aanzien, dat T. een flinke zegen op Schagen zou behalen. S. leek (Slot.) Het eerste symptoom van stoot-dron- kenschap is gewoonlijk een lichte onvast heid in de beenen. Natuurlijk is dit geen reden om de bokser uit de ring te ban nen. Slechts een onderzoek van zijn her sens zou aantoonen, dat de onvastheid een ernstige oorzaak heeft. Soms kan zulk een bokser onverwachts in een serie wed strijden knock-out worden geslagen. Dan komt een periode, dat hij eensklaps zeljf tal van rivalen neerslaat. Dit is een ge volg van het feit, dat zijn zenuwen im- muum beginnen te worden voor de pijn, die de stooten veroorzaken. Tenslotte ecbter wordt de kwaal acuut. De bokser zakt ineen en moet naar een ziekenhuis worden vervoerd. Hij komt ten laste van de gemeenschap of van zijn ontstelde bloedverwanten. De oorzaak van dit alles is gelegen in beschadiging der hersens als gevolg van de herhaalde slagen op het hoofd. De symptomen van stwot-dronkenschap zijn geheel dezelfde als die van encepha- litus, verlamming en andere vormen van hersenbeschadiging. Bij de helft der be roepsboksers treden deze symptomen vroeger of later aan de dag. o Gewoonlijk wordt een jongen, 'die be roepsbokser wordt, geïnspireerd door de nederige afkomst van Gene Tunney, die het als bokser tot millionnair heeft ge bracht. Hij verneemt voorts, dat Paul Berlenbach een half millioen dollar in de ring heeft verdiend en Tommy Loughran een kwart millioen. Allen waren kampioen en waren rijk. Hij leest niet Tunney's verklaring, af gelegd, nadat hij zich uit de bokssport had teruggetrokken: „Ik verliet het spel, dat mijn gezondheid bedreigde, alvorens ik een ongeluk kreeg in een werkelijk ge vecht met handschoenen van zes ons, dat duurzaam mijn hersens zou beschadigen". CARPENT1ER (Frankrijk). ons een sterke ploeg, waarin vooral de achterhoede en keeper uitblonken. De halflinie viel niet op, terwijl in de ach-* terhoede de midvoor Boontjes en links buiten tot de beste spelers behoorden. Bij T. zagen we dikwijls goed spek Vooral in de aanval zondigde Joh. door ongeoorloofde aanvallen, hetgeen echter zeer terecht werd bestraft. Onze backs speelden een goede partij, terwijl de half linie ons zeer sterk voorkwam, Arie speelde beter dan we tot nu toe van hem zagen. Ook de voorhoede speelde dikwijls goed samen. Het spel werd goed open gehouden, terwijl er flink geschoten werd. Vooral het schieten was bij S. het zwakke punt. Scheidsrechter Augustein leidde deze wedstrijd rustig en correct. Precies op tijd laat de scheidsrechtert beginnen en direct moet de achterhoede ingrijpen, daar Arie mist. Deze aanval wordt afgeslagen en meteen is T. er van door, maar de S-backs zijn van goed gehalte en stellen zich goed op. De eerste indruk is, dat T. nog lang niet gewon nen heeft. Als Henk de bal goed krijgt aangegeven, brengt hij snel op en schiet; zuiver in. de rechterbenedenhoek, waar de keeper de bal onder zich door in het doel zïet verdwijnen. S. antwoordt met enkele snelle aanvallen, waarbij Jo nog al eens gevaarlijk aanvalt, wat enkele vrije schoppen tegen T. oplevert. Deze leveren niets op, totdat een overtreding aan de andere zijde met een vrije schop wordt bestraft. Deze, goed genomen, gaat door Joop's handen in het doel en de stand is gelijk. Er volgt nu een spannende strijd om de leiding, waarbij de doelen om beurten in gevaar komen. Enkele goede voorzetten van rechts worden door Kees hoog overgeschoten, terwijl een corner juist door hem over de lat wordt ge kopt. De T-halflinie is beter dan die van S., waardoor T. steeds weer terug komt. Eenige goede passen naar Pijpers worden slecht afgewerkt. Toch is het deze spe ler, die eenzelfde pass ineens keurig in de linksbovenhoek schiet en T. de leiding opnieuw bezorgt. Jan Kiljan zet f ''-WtoiMM. 4 CARNERA (Italië). Hij leest niet, hoe Paul Berlenbach per advertentie in de dagbladen een baantje zocht om niet van honger om te komen; dat hij zich tot de rechtbank moest wen den .teneinde een onderpand van gede- precieerde effecten terug te krijgen en dat de athletiekcommissie van de staat New- York hem van deelneming aan verdere wedstrijden had uitgesloten, teneinde hem voor ernstig nadeel te behoeden. Ook weet hij niet, dat dezelfde Tommy Loughran door onverstandige belegging zijn vermogen heeft verloren en thans zijn gezondheid op het spel zet, door op nieuw in de ring te treden, tegenover te genstanders, op wie hij °in zijn jeugd een klasse voorsprong had. Hij leest slechts van de fabelachtige sommen, die aan enkele worden uitbe taald. De commissie publiceert niet de lijsten van lien, die zij ongeschild: acht om in wedstrijden uit te komen. Noch worden woorden verspild aan het kleine goed, dat jaar-in, 'jaar-uit voor een teats in voorwedstrijden zijn krachten geeft. De werkelijke cijfers dringen niet door tot de sportpagina's. Hier zijn een paar voor beelden. In 1932 incasseerden de boksclubs in de staat New-York een bedrag van om streeks twee millioen dollar. New-York stond in het centrum der boks-affaire. Van genoemd bedrag ging ongeveer 1.500.000 dollar naar 945 boksers, het geen neerkomt op een gemiddeld inko men van circa 1500 dollar per bokser in genoemde staat en in genoemd jaar. Maar niet elke bokser in de staat New York ontving zulk een som, aangezien 100 grooten onder hen tezamen een bedrag van 1 millioen dollar onder elkaar ver deelden. Er waren kapitalen voor Jack Sharkey, Max Schmeling en andere be roemdheden. Derhalve bleef 500.000 dol lar over voor 845 boksers of minder dan 10 dollar per week. Ziedaar de koude, financieele feiten van de bokssport. Maar de beginner houdt er geen rekening mee. Hij staart zich blind op een foto van Jack Sharkey's huis in een der voorsteden van Boston, plus nog een extra foto van zijn rotstuinen dikwijls goed voor, terwijl Henk, die deze middag prima spel laat zien, met schieten niet gelukkig is. Keeper en backs van S. zijn biezonder op dreef. Schagen weet veelal aardig door te breken maai- brengt het meestal niet verder dan de backs. Joop kreeg al heel weinig te doen. Na goed opbrengen langs de lijn zet Pijpers goed voor, waar Gom er niet best bij kan en hands maakt. Daarna is het Jan Kiljan, die weer voorzet, Gom laat loopen voor Kees, die om twee spelers heen- draait, doorloopt en met een goed schot de stand op 31 brengt. De aanvallen van S. zijn niet ongevaarlijk, maar tegen onze halflinie en backs is niet veel kans. Met deze stand komt dan de rast. We hebben een goede voorsprong en hopen op een goede overwinning. Na de hervatting is T. direct ten aanval. S. wordt echter beter en sterker. Toch weet T. op links door te breken. De bal komt voor het doel, waarna Jn.Kiljan, naar binnen komend, links, vallende, inschiet, en de voorsprong vergroot S. komt meer en meer opzetten en sticht verwarring in de T-gelederen. Om beurten breken de vleugels door. Ze brengen de bal steeds goed voor het doel. Uit een voorzet van rechts kopt dan de linksbinnen in en het is 4—1. Geruime tijd is T. er uit, maar dan gaat de voorhoede er vandoor. Een goede pass naar Pijpers wordt door deze met een mooi schot beloond en de stand is 52. Bij een snelle S-aanval lost Boontjes een geweldig schot, maar Joop redt schitterend ten koste van een cor ner. Zich meer en meer herstellende,, gaat T. er vandoor. De backs grijpen in, maar ze vallen over elkaar heen. Met de hand wordt de bal weggewerkt, het geen de scheidsrechter ontgaat. Gom krijgt een goede kans. Zijn schot komt tegen de paal, terwijl even later de kee per, toevallig zijn hand uitstekend, een schot van hem onschadelijk maakt. En kele corners leveren niets op. De druk op het S-doel houdt aan en het is Kees, die er 6—2 van maakt, waarna Gom ein- eindelijk succes heeft, als hij na goed MAAR DAN Als hij dan weer na zijn straftijd Naar het vrije leven gaat En de klok der maatschappij dus Ook voor hèm haar uren slaat... Ach, dan blijft het vaak zoo duister En zoo droevig om hem heen; Menschen hebben hem verlaten Starend staat hij daar.... alléén.... Als hij toch weer in het leven Van zijn medemenschen komt, Lijkt het wereldje gesloten En de burger afgestompt.... Daarom zijn z'n zwaarste dagen Doorgaans niet die van 't gevang, Maar daarbuiten.... in de vrijheid.... Daar ontmoet hij méér gedrang.... Hij wil werken en zich geven Voor een eerlijk, nieuw bestaan, Doch d' opinie van de menschheid Laat hem vaak zijn gang niet gaan... Strakjes roept de Reclasseering U en mij, ons allen, aan: Wil bet lijden van die lieden Met een gift terzijde staan. Reikt aan hen, die beter willen, Offervaardig hier de hand, Laat het onze schuld niet wezen Als een mensch opnieuw weer strandt... Geeft dus strakjes naar uw draagkracht Jong en oud en groot en klein Laat een mensch met onze hulpe Straks weer medemensch ook zijn! (Binnenkort wordt ook in onze gemeente een collecte gehouden, leder geve zooveel hij kan.) samenspel met Kiljan ineens mooi in schiet 72. S. heeft pech als Boontjes tegen de lat schiet. Langzamerhand zakt het spelpeil. Zoowel S. als T. maakten een buitenspeldoelpunt, dat geannuleerd wordt. De laatste minuten wordt geen strijd meer gegeven. Met 7—2 voor T. komt dan het einde. Op de 15 min. van inzinking na was T. het meest aanval-i lend, zoodat de overwinning volkomen verdiend is. Uitslagen NEIVB, 2e kl. F.: Schagen 2—Atlas 1 2—6; HRC 5—Ou- desluis 5—4; Helder 4—Texel 2 3—1. 4e kl. H.: Atlas 2—Atlas 3 2—1; Hel der 6Oudeschild 2 115; Watervogels 2—Texel 3 5—3. In de Schager Crt. lezen we een verslag waarin de scheidsrechter de schuld van de nederlaag van Schagen krijgt. We moeten echter sportief blijven en erken nen, dat T's aanval beter wist af te wer ken. Niet altijd maar appelleeren. Als 'n scheidsrechter zich daarmede moet op houden zou het er raar uitzien. De heer Augustein is volkomen voor zijn taak be rekend. Dat heeft hij Zondag weer be wezen. D.D. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. A. D. Pz., den Burg f 1.50. DEN HOORN. IJSCLUB „DE GEUL". Maandag werd in 't Loodsmanswelva ren de jaarvergadering van de IJsclub de Geul gehouden. De voorzj, de heer Riteco, mocht ruim 50 leden welkom hee- ten. Het voornaamste punt der agenda was: het huren van een stuk land voor een ijsbaan, daar er in de Geul wel geen baan komen zal. Secretaris D.C.Drijver las vervolgens de notulen en het jaar verslag. Goedkeuring volgde. Vervolgens bracht penningm. M. de Porto verslag uit. De ontvangsten waren, met het batig saldo van het vorige jaar f 134,51, de uit gaven 1 125,63, alzoo een batig saldo* van f 8.88. Door te trachten nog 'n goede* baan te krijgen, waren de uitgaven zoo* hoog en toch was men hierin niet ge slaagd. Secr. en penningm. ontvingen de dank van de voorz. Toen werd behan deld het huren van land voor een ijsbaan. Van de heer D. S. Lap kan in 't Hoorn - der-Nieuwland een stuk land gehuurd worden voor 6 jaar, van ongeveer 20Q M. lang en 75 M. breed, voor f45 per jaar. De kosten, verbonden aan liet maken van een kaai, moeten echter door de IJs club betaald worden. Het onder water zetten der baan levert niet veel moeilijk heden op, daar er plm. 20 cM. water zooi op kan loopen en verder gemakkelijk wa ter bijgepompt kan worden door het ge maal van 't Hoornder-Nieuwland. De hieraan verbonden kosten zijn gering, want molenaar S. Troost stelde zich gra tis beschikbaar, dus alleen het verbruik van de motor moet betaald worden. Er werden nog verschillende bezwaren in het midden gebracht, maar met bijna alg. stemmen werd toch besloten, dit land voor ijsbaan te huren. Het maken van de kaai zal aanbesteed worden. Er zal een kleine tegemoetko ming in de kosten van de leden gevraagd worden. Volgde: verkiezing van drie be stuursleden; aftredend de heeren M. du Porto, penn., Jb. Lap Kz. en J.D.Troost. De heeren du Porto en [.Troost stelden zich niet weder herkiesbaar. Bij eerste stemming werd gekozen de heer Jb.Lap, bij tweede stemming J. Beuinkes; voor no. 3 was niet veel liefhebberij. Toen besloot de heer M. du Porto nog voor 'n. jaar lid van het bestuur te blijven. Door de heer Le Noble werd de ijstent voor de wintermaanden gepacht voor t5 fl.60 per dag, dat de ijsbaan geopend is. De

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2