ALS IK RUK WAS KIND EN WIJ. SINT NIC0LAAS BESTELBON. O Aan Boekhandel Parkstraat 0 Den Burg. Zend mij 1 ex. J. DRIJVER, „Texel, het Vogeleiland" a f4.90. Naam Adres: Kan in open enveloppe met D/s ct. post zegel verzonden worden. Indien u deze bon vandaag nog post, zorgen wij er voor, dat het boek, dat een extra-mooi St. Nic.-geschenk voor ieder Texelvtriend is, op 5 December in uw bezit is. OOST. AUTODIENST. Er bestaat thans gelegenheid voor hen, die werkzaam zijn bij de werkverschaf fing, om voor 15 ct. retour gebruik te maken van een vrachtauto (ondernemer J. Brouwer, Oosterend.) Een uitkomst bij winderig en regenachtig weer. Veel personen maken er reeds dankbaar ge bruik van. S. DE WAAL. OP HOL. Door het breken van een ketting ging een span paarden van de heer L. Keijser, voor een drie wielde kar gespannen en bestuurd door C. Keijser, op hol in de richting van Oudeschild. De veehouder Dalmeijer bracht ze tot staan. Een der paarden liep nogal verwondingen op. Overigens geen ongevallen. OUDESCHILD OUDERAVOND O.L. SCHOOL. Bezoekt de tentoonstelling. De Woensdag in de o.L school ge houden ouderavond was goed bezocht. De voorz. heette allen welkom, waar na lezing en goedkeuring der notulen volgde. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van voorz. Jurr. ''Beumkes en de secr. mw. C.Eelman-Dogger, die geen kinderen meer op school nebben, wer den gekozen de heer Joh. Slaman en Mw. E.Boekel-Orin. Hierna besprak het hoofd der school, de heer Dokkum, de wenschelijkheidheid van het weer organiseeren van leen schoolreisje, waarover lang werd ge discussieerd. Al.en voelden er voor, maar de kosten leverden bezwaren op. Ér zal nu getracht worden op allerlei wijze geld bijeen te krijgen. Om te beginnen werd besloten A.S. ZONDAG (morgen) des middags van twee tot vijf uur ge legenheid te geven de handwerken en de producten van de handenarbeid te be zichtigen in de o.l. school (boven) te gen de geringe prijs van tien cent. Ieder die lust en gelegenheid heeft, wordt er verwacht. Draagt mee een steentje bij opdat weer een plezierig en nuttig reis je kan worden georganiseerd. SPORTNIEUWS. Zeem. 1Succes 3 uitgesteld tot Zon dag. Zeem. 2—SVC gelijk gespeeld. De wedstrijd ZeemeeuwenSucces 3 vond geen doorgang, daar ze werd uit gesteld tot a.s. Zondag. Het 2e speelde overeenkomstig de ver wachtingen tegen SVC gelijk. Het was 'n spannende wedstrijd. Met de rust was de stand 21 voor SVC. Na de rust maakte Z. gelijk, doch 10 min. voor het einde nam S. opnieuw de leiding, doordat de Z- doelman tegen zijn spil op schoot, waar na de bal in het doel belandde 3—2. Dit was Z. te erg en 3 min. voor het einde mocht H.Zinn het genoegen smaken met met een formidabele kogel van 30 M. afstand de partijen op gelijke voet te brengen. Einde kwam alzoo met 33. Scheidsrechter José leidde op correcte wijze. Uitslagen 3e kl~NHVB: JVC 2—Kol- horn 1 10; Succes 3HRC 6 22. Zeemeeuwen 1Succes 3. Morgen om 2 uur de groote strijd, die zal be slissen, wie voorloopig het meeste recht op de bovenste plaats heeft. Er zal veel van de spelers gevergd worden. Er moet ver boven de roode streep gewerkt wor den om het sterke Succes er onder te houden. Het 2e krijgt de leiders Atlas 2 op be zoek. Ook hier moet hard gewerkt wor den, dan kan het gelijk spel worden. Aan vang 12 uur. OPGEBRACHT. Donderdag werd hier door het vaar tuig der Visscherij-lnspectie binnenge bracht de TX 10. Dit vaartuig maakte,, zoo wordt ons gemeld, af en toe gebruik van een motor bij het in- en uitvaren der haven. De Wet verbiedt echter liet vaartuig, waarmede de wülkenvissJierij wordt uitgeoefend, zich mechanisch voort te bewegen. De TX 10 is direct op de werf getrokken om de schroef te doen ver wijderen. S. De lieve schooljeugd heeft opstellen gemaakt. Met bovenstaande titel. Het is is de moeite waard eens een kijkje te ne- nemen in het land der verlangens. Ze zijn velerlei en onbegrensd en vaak een weer spiegeling van de persoonlijke aanleg. De verdere factoren, die de aard van de wenschen bepalen zijn: omstandigheden, opvoeding en last not least, de mode. Op rekening der laatste kunnen we de Uiver- wenschen schrijven. Ongeveer 90 pet. zou graag óf een Uiver bezitten, óf ermee naar Melbourne vliegen als passagier. Wat ze daar in Melbourne móeten doen, is me een raadsel, vermoedelijk weten ze dat zelf ook niet. Daarnaast treft ons de geweldige reis lust. Er is geen plek op aarde, waar ze niet komen, zelfs Noord- en Zuidpool worden met een bezoek vereerd. Hieruit spreekt de zwerver, die nog in de mensch leeft. Dat die reizen worden gemaakt per vliegmachine, gestroomlijnde auto of motorfiets, behoeft eigenlijk niet eens vermeld te worden. Vooral de jongens schijnen dingen die hard gaan als een noodzakelijke voorwaarde voor geluk te beschouwen. Slechts één doet het te voet, maar dat is dan ook een meisje. Als de treklust verzadigd is, komt het woonvraagstuk aan de orde. Erg compli menteus voor Texel is het niet, maar het ligt er: ze willen hier niet blijven wonen. Hoogstens terugkomen voor een week end ot er begraven worden. Natuurlijk re gent het villa's, marmeren gangen, bal zalen en lusttuinen, garages en sport velden, zwembassins en bioscopen. De meisjes interesseeren zich bovendien voor bontmantels, handschoenen en. bedienden. Een, die er wel naar uitziet, dat hij het meent, zal zorgen dat steeds het beste en lekkerste eten voor hem is. Ook dik- belegde boterhammen zijn in trek. Totnogtoe is dit alles wel wat mate rialistisch en egoïstisch. Maar gelukkig is toch het geestelijke en sociale element ook aanwezig. Een fantast wil de Noord pool smelten door middel van aan bal lons gehangen reuzenspiegels en moeras rassen droogleggen. Die is dus nu al zoover als Faust was aan het eind van zijn bestaan. Er is er ook een, die de krotten wil vervangen door mooie, nieuwe huizen met ruime slaapkamers. „Dan zou den vele menschen hierdoor weer werk krijgen (tijdsproblemen!), en de arme ge zinnen konden dan die nieuwe woningen betrekken en zouden dan veel gelukkiger leven". Trouwens, het moet gezegd wor den, minstens 80 pet. doet op de meest gulle manier aan liefdadigheid. Zelfs de schoolmeesters worden ni.et vergeten. Een toegenegen leerlinge lost de kwestie „onderwijzer versus leerling" op, door hein een weekgeld toe te kennen, zoodat hij niet langer genoodzaakt is, die arme kinderen te laten leeren. Een tweede pakt de zaak grootscher aan, hij zal "alle onderwijzers uit hun lijden verlossen en ze 100 gulden pensioen per week geven." Inderdaad een sympathieke manier, om het stel op te ruimen. Maar een aanhan ger van Braat is hij niet. Dat geld veel vermag, voorvoelen ook de twee meisjes, die later een flinke jongen willen uitzoeken(!) om er mee te trouwen. Doch wat ze ook met hun geld doen, rollen laten ze het allemaal, be halve de filosoof, die de volgende wijze woorden spreekt als waardig slot van deze beschouwing: „Men zou alles heb ben, wat men zou willen hebben, maar toch geloof ik niet, dat het zoo fijn is, om zoo rijk te zijn, dat men alles kon hebben. Zooals ik nu leef, leef ik goed". X. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 27. Nov.: 2867 Kg. vereen, wulken. 669 Kg. vrije wulken. 104 Kg. garnalen. 28 Nov.: 2530 Kg. vereen, wulken. 647 Kg. vrije wulken. 202 Kg. garnalen. 29 Nov.: 1971 Kg. vereen, wulken. 5S7 Kg. vrije wulken. 221 Kg. garnalen. VOOR ONZE DAMMERS. Zwart 15 schijven. 1 2 3 4 5 o co O wondere dag, die gereed staat te komen, Door 't jeugdige harte zoo lang reeds venvacht. Gij dag van verrassing van taai en van moppen, Van heerlijke pakjes, zoo stiekum ver wacht. Hoe stralen die oogen van hunk'rend verlangen, Naar al wat zal komen uit de handen der Sint. Zij weten toch niet van malaise en crisis, En zijn nog in alles zoo heerlijk, slechts kind. O zalige jeugd, die nog leeft in verwachting, Door banden van moeite noch zorgen omkneld. Doch blijde vooruitziend in rustig vertrouwen En gansch niet bezorgd over kleeding en geld Waarom gij zoo rustig, zoo innig vertrouwend, En wij vaak zoo jammerlijk bang en bezorgd Wij hebben geen Sint neen, maar hebben hebben wij dan niet Een hemelsche Vader, die toch voor ons zorgt HU IB DE RIJMELAAR 46 47 48 49 50 Wit: 15 schijven. Wit speelt en wint. EN GEEN GELD. Als we denken aan 't St. Nicolaasfeest, behoort daarbij onafscheidelijk voor ons ouders de gedachte: geven, en voor onze kinderen de gedachte: krijgen. En nu staan we voor het moeilijke feit, we willen onze kinderen de St. Nicolaas- vreugde niet gaarne onthouden en toch we hebben geen geld, geen geld voor iets meer dan de beslist noodzakelijke uitga ven. Hoe kunnen we nu tot een oplossing komen van deze twee schijnbaar onver- eenigbare factoren: willen geven en geen geld beschikbaar hebben om te koopen. Natuurlijk is er ten deele een oplossing te vinden voor hen, die over voldoende vrije tijd beschikken door zelf allerlei aardige geschenkjes te maken. Maar juist daar, waar de beurs erg slecht ge vuld is, wordt meestal niet over veel vrije tijd beschikt, want daar heeft eigen lijk iedere minuut zijn bestemming en brengt voor de huisvrouw het getob met altijd maar weer verstelde kleeren al een overmaat van werk mee. Maar er is nog een andere oplossing. We kunnen Sint Nicolaas vieren met pakjes en grappen en gedichten en pla gerijtjes en toch niet buiten onze gewone uitgaven gaan. We beginnen n.L eenige weken tevoren systematisch in ons oor te knoopen, wat ieder al zoo noodig heeft. Jan's potlood is bijna op. Piet heelt zijn gum verloren, Kees moet nood zakelijk een paar nieuwe schoenen heb ben en Jetje is uit haar jurkje ge groeid. Zeep en een paar aardige zak doeken kunnen ze natuurlijk allemaal ge bruiken. Vader zorgt gewoonlijk voor de correspondentie en krijgt dan een schrijf- bloc. 'Atoeder wil graag een' aardige slip over breien voor haar viertal en krijgt dus wol daarvoor. En zoo is er natuurlijk nog heel wat te verzinnen. Nu is 't gezellige, dat de kinderen kunnen meehelpen aan 't klaarmaken van de pakjes. Eén van de kleintjes kan b.v. 't bovenblad van vaders schrijf bloc ver sieren, hetzij met een teekening, hetzij met plakwerk of iets dergelijks. De wol voor moeder kan natuurlijk keurig opge wonden worden, en Jetje naait er wat oude lapjes omheen, zoodat iedere klu wen een bal lijkt. Van 't gum van Piet wordt met veel papier en veel touwtjes een reuze-pak gemaakt. Piet zal dat niet zoo gauw verliezen. Jan's potlood wordt op een geheimzinnige plaats in huis ver stopt, de zakdoekjes verdwijnen in een stuk pakpapier, waarvan een gedeelte dubbel geplakt is of in een doos met dubbele bodem. En de zeep kan omwon den worden met wol voor Jet of met touw voor Jan en Kees en Piet. Misschien hebben ze een van allen ook nog een nieuwe pet of muts noodig. Daarvoor is ook wel weer een grapje te bedenken. Natuurlijk worden alle pakjes rijkelijk overgoten met meer of minder vloeiende gedichten. In 't heele huis hangt een steer van geheimzinnigheid, want natuur lijk mag moeder niets van de wol weten en vader niets van 't schrijfbloc en de kinderen onderling bewaren hun gehei men ook goed. Heerlijk als je vader of moeder helpen mag met pakjes maken voor de anderen. En 't resultaat? Toch pret op de feest avond als anders en een zich bewust en dapper schikken in 't feit, dat er dit jaar geen „echte" verlanglijsten gemaakt mochten worden, omdat de tijden slecht zijn. lillll^ Ober, ik heb maar twee lillik kwartjes bij me. Wat zou je me lillik aanraden? lillik Een ander restaurant, meneer. OOSTEREND. NEDERLAND EN ORANJE. De vergadering der A. R. Kiesvereen. Nederland en Oranje werd door de heer H.P.Bolt, voorz., geopend met het laten zingen van Ps. 66:4 en gebed. Nadat nog gelezen is een gedeelte uit Jac. 1 spreekt voorz. een welkomstwoord, vooral tot weth. Vlaming, spreker van deze avond. Voorz. wijst op de alg. politieke toe stand, op het streven naar ontwapening, hoewel de bewapening juist toeneemt. Men zoekt overal het verloren paradijs, men wil de heilstaat stichten. Ware vrede echter vindt menbij Christus' kruis al leen. Door maatregelen kan de nood, door werkloosheid ontstaan, niet geheel worden opgeheven. Beproevingen zullen niet uitblijven. Het is echter moeilijk, volgens gelezen Schriftgedeelte deze be proevingen voor louter vreugde te hou den. Ons geloof zal de beproeving slechts doorstaan als het zijn grond heeft in het volbrachte werk van Jezus Clrristus. Hierna was -net woord aan de heer K. Vlaming, die antwoordde op een 13-tal hem schriftelijk gestelde wagen en wel op vlotte en heldere wijze. Na de pauze werden twee coupletten gezongen van „Zij zullen het niet hebben", waarna nog eenige tijd op aangename wijze met de in leider van gedachten werd gewisseld. On geveer half 11 sloot Ds. Van der Leer de bijeenkomst met dankgebed. D. DE LOFSTEM. Aangemoedigd door het succes van vo rige week hoopt Zangvereen. De Lofstem met de Kerstdagen weer een uitvoering te geven. D. DEN BURG. V.P.R.O.-AVOND. De aangekondigde V.P.R.O.-avond is uitgesteld, daar het bestuur er de voor keur aan geeft te wachten, tot de V.P. R.O.-propaganda-film gereed gekomen is. In begin volgend jaar hoopt men er de laatste hand aan te leggen. Van uitstel zal geen afstel komen. Nader bericht volgt. KOOKCURSUS. De belangstelling voor de kookcursus van inej. Wynia bleek zeer groot te zijn. Twee en dertig dames waren gisteravond in de Landb.school ter bespreking aanwe zig. De cursus zal worden gehouden op Vrijdagavond en Zaterdagmorgen. Een groote moeilijkheid was de gelijke ver deeling over de beide dagen. De meeste dames hadden overwegend bezwaar te gen de Zaterdagmorgen,. Het spreekt vanzelf, dat het onmogelijk kan zijn 's morgens een cursus te bezoeken, maar ook schijnt bij velen nog niet te zijn doorgedrongen, dat Zaterdagsch werk ook op Vrijdag kan worden gedaan. Mo gelijk, dat de kookcursus ook in dit op zicht eenige vrijere denkbeelden kan aan- kweeken. Het is dan zoo geschikt, dat" op Vrijdagavond en Zaterdagmorgen de lessen voortgang kunnen hebben. Aan gevangen wordt op Vrijdagavond 14 Dec. 's avonds zes uur en Zaterdag 15 Dec. 's morgens 9 uur in de Landb.school. Mochten er nog dames zijn, die nog wel willen deelnemen, maar niet aanwe zig zijn geweest om af te spreken, dan is toelating nog mogelijk, maar alleen op Zaterdagmorgen. UITSLAG VERLOTING. Gisteravond had de trekking plaats van de verloting ten bate der N.H. Kerk voogdij. De sprei viel op no. 2065 (J. Grisnich, de Veen); de sjoelbak op no. 896 (A.Bakker de Waal). Totale opbrengst f272,28, waarvan - t220 van de groote verloting alleen. Zie ook volgend nummer. CAVALCADE. Namens het Nutsbestuur deelen we mee, dat de eerstvolgende Nutsavond be paald is op Vrijdag a.s. Ieder lid ont vangt kosteloos een toegangsbewijs voor twee personen voor de film Cavalcade, te vertoonen in Texel's Bioscoop. Plaats bespreking is verplicht (37 Dec. n.m. 12 uur aan de zaal.) RECENSIES. STEEK VOOR STEEK. Practische Breiwerken. Prijs f 0.35. De uitgever van het Nieuwe Modeblad zendt ons ter bespreking een exemplaar van een boekje met een duidelijke be schrijving van tal van breiwerken, alles met groote foto's geïllustreerd. Het geeft aan, hoe vervaardigd moeten worden een jumper (vier diverse), camisole met di rectoire, baby-garnituur (mutsjes, broekje, jasje), meisjesmanteltje, jongensjasje, jongenspakje (drie diverse), jongens-pull- overs, heerenpullovers, damesmutsje en dameshandschoenen. Een uitstekend boekje moet het wel zijn. Hoe zou anders de le oplaag van 5000 exemplaren in één week verkocht zijn? De 2e druk van 25000 boekjes is al weer voor het grootste deel geplaatst. „Koop zoo'n boekje" mogen we u in vertrouwen aanbevelen. De boekhandel heeft het in voorraad. (54 blz.. druks). Prijs f0.35.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 10