VOORDEEL B1UE BAND 4Ék TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 21 ij 11 Uw Huishoudboekje i kan er slechts van hebben9 Gemeenteraad van Texei FEUILLETON zegt het BLUE BAND-meisje Zaterdag 1 Dec. 1934. z. Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche huisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND Zitting van Donderdag 29 Nov. 1934, aanvangende te 10.45 v.m. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-9ecr. Afwezig: de heer Jb. Bruin. Voorz. opent de vergadering en geeft er zijn spijt over te kennen, dat de heer Bruin (wegens een hem overkomen onge val) nog niet aanwezig kon zijn. Na lezing der notulen volgt: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. A.. Adres van dhr D. M. Vlas, Oude- schild, ingekomen hedenmorgen 9 uur, met het verzoek de aanleg van 90 M. bui- tenRIOLEERING ten behoeve van zijn te stichten wasscherij te willen bekostigen, 1124.20. Adressant is werkloos, maar deed nog nimmer een beroep op steun, waar om hij thans verzoekt eenige hulp te ver- leenen. Voorz.: Ik stel u voor het stuk om prae-advies in handen van BenW te stel len. Dhr Henkes dringt op spoed aan en wekt tevens allen, die nu hun wasch naar de vaste wal sturen, op deze nieuwe industrie te willen steunen. Dhr Epe: We mogen wel een goedgezinde houding aannemen. Weth. Parlevliet: Geef ons vrij mandaat. Dan kan de zaak afgedaan worden. Dhr Kikkert: Absoluut niet. Eerst wil ik weten wat er aan vast zit. Weth. Parlevliet: U heeft een zieer beperkt vertrouwen in BenW. Dhr Kikkert: Zoolang ik raadslid ben, houd ik mijn eigen meening. Weth. Vla ming wil, gehoord de discussie, liever eerst met een prae-advies komen. Dhr Epe: Ik wil nieuwe industrie hier zooveel mogelijk steunen en geef graag vrij man daat. Dhr Lap: We moeten oppassen voor de consequenties. Besloten wordt prae-advies af te wachten. B. Verzoek Bond van Koffiehuis- en restauranthouders om herziening hef fing PERSONEELE BELASTING. Voorz. stelt voor het gedrukt en niet eens be hoorlijk ingevuld adres, dat al voor de vierde maal inkomt, voor kennisgeving aan te nemen. Accoord. VLIEGVELD. C. Brief van de K.L.M., waarin wordt meegedeeld, dat aanleg van een vliegter rein in Everstekoog niet mogelijk is. De Chef van de vliegdienst keurde het ter rein af, daar de bosschen ten W. en N.W. de regelmaat en veiligheid van de dienst in gevaar zouden kunnen brengen. De K.L.M. acht verdere pogingen in Ever stekoog overbodig. Spoedige aanleg in Eierland verdient h.i. nu aanbeveling. Voorz. herinnert er aan, dat 11 April besloten werd in Eierland een vliegveld aan te leggen; later werden nog eenige voorwaarden door de raad aanvaard- Maar kort daarna gingen stemmen op IIHfl# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 2 Dec. 2,38 13,11 7.45 15,50 M 3 3,55 13,27 7,46 15,50 D. 4 5,16 13,49 7,47 15,49 W 5 6.38 14,19 7,48 15.49 D. 6 7,58 15,03 7,50 15,49 V. 7 9.07 16 04 7,51 15,48 Z. 8 10, 17,23 7,52 15,48 Donderdag 6 Dec. Nieuwe maan. 16 De volgende dag hadden Dorian en Freda op' het meer willen doorbrengen, maar er waren onmiskenbare teekenen dat er onweer op komst was. Freda ging daarom maar aan haar huiselijke bezig heden en Dorian liep de tuin in om met Abel een rondgang over zijn bezitting te maken en verschillende zaken met hem te bespreken. Abel was opgewekter en spraakzamer dan gewoonlijk. Hij had gezegevierd, trouwens, hij had niet anders verwacht. De arme Joan was zoo geïntimideerd, door zijn gewelddadige toorn, dat ze zich een belofte had laten afpersen en daarmede was voor de vader het incident geëindigd. Haar wil was altijd aan de zijne onderge schikt geweest en dat hij zich op haar plechtige belofte kon verlaten, stond voor hem vast. Daarnaar had hij haar wel op gevoed- Abel was tevreden met zichzelf en met de wereld. De menschen in het dorp mochten praten, maar daar zou gauw ge noeg een eind aan komen. Ze zouden ondervinden, dat Netherby zijn dochter met vaste hand wist te regeeren. Die eer om te trachten een veld in Everstekoog te koopen. We kregen er het noodige land in handen en wendden ons toen tot de K.L.M. met bovenstaand gevolg. Thans gaan we spoedig op Vlijt beginnen. Dhr De Graaf: De K.L.M. vertelt niets nieuws. Ik juich toe, dat nu in Eierland begonnen kan worden. Dhr Epe: lk verzet me niet graag tegen een eenmaal genomen besluit, maar thans meen ik het toch te moeten doen. Sinds jaren ben ik een overtuigd voorstander van een goed vlieg veld hier. Zelfs ben ik jaren terug al bezig geweest, daarvoor grond te beko men. Ik heb ook voor de koop in Eier land gestemd. Maai- nu het zooveel jaren geleden is, dat de raad dat besluit nam, is de luchtvaart geweldig vooruitgegaan. Het zal m.i. maar weinig jaren duren, of we hebben een vier- a vijfmaal daagsche luchtvaartdienst met Den Helder, Alk maar, enz. In verband hiermee zie ik er vanat verder steun te verleenen aan de aanleg van een vliegveld op Vlijt. Het moet zooveel mogelijk centraal liggen. De mogelijkheden van de luchtvaart zijn onbegrensd. Vergelijk eens met het auto verkeer. Men had in de auto eerst maar weinig vertrouwen, maar nu speelt ze een belangrijke rol. We zijn met ons plan voor een veld op Vlijt nog niet zoo ver gevorderd, of we kunnen er nog wel op terugkomen. Ik denk hierbij o.m. aan de tramplannen van wijlen Dr. Wagemaker, met zorg voorbereid en met vuur verde digd. Gejukkig is er van die tram niets gekomen. Het zou, gezien de ontwikkeling van het auto- en autobusvervoer, een strop geworden zijn. En dat ligt nog maar kort achter ons. Ook op het gebied van luchtverkeer verwacht ik binnen af zienbare tijd een groote ommekeer. Hier om wil ik het terrein niet op een afge' legen plaats maar in het centrum. Daar komt bij le. technische uitbreiding is op Vlijt onmogelijk; 2e. de Mui dreigt als natuurmonument gevaar te looperi. De DOOR BEKLEMMENDE BENAUWDHEID LEKEN 40 TREDEN 40 KJVL „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen lk echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt". Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., wiens origlneele brief voor iedereen ter inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem- aalingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest» Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch ƒ1.—, ƒ1.50 en ƒ2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. cents per V2 pondspakj< BB 144C zou men hem niet ontzeggen. Dorian liep de tuin rond in gezelschap van Abel en bewonderde met hem de weelde van chrysanten. Toen wandelden zij het park door naar de spoorbaan, waar een paar mannen aan de muurwerk ten. Dorian ging naar hen toe. Een paar wegwerkers hadden zich al eerder bij hen gevoegd om een praatje te maken. Als dit hier klaar is, zei een van de metselaars, hoeft u niet bang meer te zijn voor ongelukken met de treinen. Wat dacht u, meneer, zou die man, die ze ge arresteerd hadden, er iets mee te maken hebben gehad? Geen sprake van, antwoordde Do rian; er was toch ook geen enkele aan wijzing, dat het geen ongeluk was. Daar ben ik nog niet zoo zeker van, mengde een der lijnwerkers zich in het gesprek. Want er is iets, waar ze nog niet mee voor de dag gekomen zijn. Ziet u, ik was hier direct, nadat het lichaam gevonden werd en de vrouw had een knoop in de hand, een gele knoop met geel-en-bruine ruitjes erop. Als het wer kelijk een ongeluk is geweest, hoe kwam die vrouw dan aan een knoop van een mannenjas in haar hand. Faversham voelde het bloed in zijn aderen stollen; in zijn oogen was een heftig kloppen. De gedachte aan het oude jachtbuis, dat in zijn kleerkast hing, met de bruin-en-gele knoopen, eraan, schoot door zijn geest. Toen, als door een nevel, zag hij Abel's gezicht, dat met een vreemde, vragende uitdrukking op hem gericht was. Met bovenmensche- lijke inspanning beheerschte hij zich weer. De metselaar schudde bedenkelijk het hoofd. De politie had zeker een of an dere reden om dit voor zich te houden. In ieder geval zal ik blij zijn, als deze muur in orde is; dan is iets dierge- gelijks tenminste niet meer mogelijk, slaagde Faversham erin met een effen, zakelijke stem te zeggen. Daarop wendde hij zich met een knikje af. Abel keek hem nog steeds aan met een blik, die hij maar Liever ontweek. Ik zal je niet langer ophouden, Netherby, zei hij; het is zoo ongeveer tijd om te gaan koffiedrinken. Met rustige tred liep hij alleen naar het huis, maar hij moest zich geweld aan doen om er niet heen te rennen. Toen hij bij de stoep was ,ging hij vlug en zoo zacht hij kon naar binnen, uit angst dat Freda hem in de hal zou tege moet komen. Ze was echter nergens te zien en Dorian haastte zich met groote stappen de trap op. In de kleerkast vond hij het oude jachtbuis verborgen achter een regenjas. De geel-en-bruine knoopen staarden hem als beschuldigende oogen aan. Met zijn zakmes sneed hij ze snel van de stof af en met de drie bezwarende brief van de K.L.M. verbaast me heel erg. Het bezwaar van die boomen lijkt me erg gezocht. Voor/..: Van gewicht is, dat de K.L.M. het terrein heeft afgekeurd. Gezocht is uw bezwaar inzake de Mui. „Natuurmonu menten" heeft nimmer geprotesteerd. Het begrip ex-centrisch bovendien is betrek kelijk. Ook van Everstekoog uit moet van auto's gebruik gemaakt worden. Dhr Epe: Bij plannen voor de T.E.M. en De Koog's uitbreiding hebben deskundigen de raad voorgelicht. Nu moeten we het met een paar ellendige brieven doen. BenW maken een vhegtochtje, maar ik maak er hun eenigszins '11 verwijt van, dat ze alles in eigen hand hielden. Waarom) de Directeur van Gemeentewerken niet mee naar Haamstede genomen Voorz.: U bent op gevaarlijk, terrein. Dat getuigt.van heftig wantrouwen tegenover het College. Voor de heer Hessen was er ditmaal geen taak. Er zijn hier vele autori teiten geweest. Stelt u alleen vertrouwen als zij ook in de raad waren versche nen? Waaröm komt u na zeven mud. pas met bezwaren? Dhr Epe: De laatste tijd vooral ontwikkelt de luchtvaart zich zoo. Dhr Lap: Besloten werd een veld op Vlijt te maken, lk zal niet tegenwer ken, maar de brief verbaast me. Er gin gen stemmen op voor een veld in Ever stekoog. Gok in de kringen van de Mid denstand. Dit gat BenW aanleiding ons opdracht te geven te trachten daar land. in handen te krijgen, nadat gebleken was, dat de K.L.M. op het terrein niets tegen had. Hoe kan de K.L.M. nu anders sclirij- ven? Ik ben het met dhr Epe eens: maak als het kan een vliegveld 111 het centrum. Dat het juist in Everstekoog moet komen, wil ik niet beweren. Dhr De Graaf: Schiphol ligt niet in het cen trum van A'dam. Waalhaven niet in Rot terdam. Wat zou er tegen de ligging van Vlijt zijn. Vergeet ook niet, dat de aan leg in Everstekoog weer meer geld zou vragen. Gaven BenW opdracht aan de heeren Lap en Epe of was het een ver zoek? Voorz.: Een verzoek was het. Dhr Lap .'Vlaming viel over 't woord op dracht. Toen is er verzoek van gemaakt. BenW zullen dat erkennen. Weth. Vla ming: lk was er niet bij. Het verzoek is gedaan om tegemoet te komen aan 'de wensch van enkele leden, maar het ging niet van ons uit. Ook interesseerde de Middenst. Vereen, zich er voor, die in het zog van een vreemdeling ging varen. Dhr Epe Ihqeft het over een tram en zou ook over de kanaalplannen van de lieer Keij- ser van de Waal hebben kunnen spre ken. Ik blijf bij het veld op Vlijt. Daar zou de Uiver zelfs kunnen landen. Van scha voor de Mui geloof ik niks. Waar om vraagt dhr Epe nu pas om deskun digen? Mosterd na de maaltijd. Met de TEM was het anders.- Toen was er een z.g. goedkooper plan en was er verzet tegen het College. Op Vlijt ligt het veld niet ex-centrisch. De Cocksdorp is in op komst en is nu zeker niet minder dan de Koog 1520 jaar terug. We moeten er 100 M. strand zien te krijgen, daar we voor tenten plaatst tekort komen. Dhr Epe brengt ons in opspraak wegens de reis naar Haamstede. De Directeur van G.W. hoefde niet mee. Bovendien is de reis deels uit eigen zak betaald. Dhr Kikkert: De brief stelde mij gerust. Ik geef aan Vlijt de voorkeur. Slufter en Muien in de nabijheid, zijn de mooiste plekjes van Tekel. Dhr Leber: Waar om bezwaren niet twee jaar eerder ge opperd. Weer nieuwe kosten maken Het wordt voor de werkloozen tijd, dat in Eierland begonnen wordt. Dhr Dros pleit ook voor Vlijt. Dhr De Graaf: Geharrewar, dat niets beteekent. Dhr Keijzer: Nu niet meer praten, maar doen. weth. Parlevliet: Vlijt is gekocht voor gewone landprijs. Everstekoog zou duur- getuigen in zijn zak, keerde hij ijlings naar beneden terug. Hij zou ze buiten wel ergens deponeeren ,waar ze niet terug gevonden konden worden. Het riviertje, dat van de heuvelen bruiste, stortte zich in een vijver, in het begin van het park.. Daar zou hij ze ingooien. Hij slenterde kwasi-onverschillig langs de oever, toen Netherby uit een van de paden te voor schijn kwam. Met een onbehaaglijk ge voel sloeg Dorian een nabijgelegen pad '11, dat hem naar de zijkant van het huis voerde. Hij moest een ander middel be denken om zijn vrachtje kwijt te raken. Een bed met rozen, pas omgespit voor de winter, lag voor hem. Dorian maakte een gat met zijn stok, liet de knoopen erin vallen, drukte de grond aan met zijn voet en harkte, eveneens met zijn voet, de aarde weer gelijk. Met loome passen aanvaardde hij de terugweg en een de adem benemend ge voel van onveiligheid greep hem aan. Hij had zijn stok op de rails laten vallen zonder dat hij er erg in had en die knoop had hij ook niet gemist. Wat voor be nauwende verrassingen hield de toekomst nog meer voor hem in haar schoot ver borgen (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5