TEXEL !- SUCCES I Philips' Radio N V. T. E. M Dames Aanvang 2 uur. Philips' nieuwste toestellen Bezoekt de electrische kookdemonstratie op 18 en 19 December a. s. in HOTEL TEXEL. W vanaf 86 gulden. Philips toestellen N S F. toestellen Luidsprekers Plaatspanning apparaten Gelijkrichters H. BRUIJN - Den Burg der komen. Moeten we eens verhuizen, dan is er op Vlijt nog niet veel ver loren. Dhr Lap bestrijdt Weth-. Vla ming: BenW hebben tot de heer Epe en mij in elk geval een verzoek gericht. Zelf zouden wij er niet op uit zijn gegaan. Zelfs zei ik tegen dhr Vlessing, voorz. Midd. Vereen., dat ik voor Vlijt was. Weth. Vlaming: Dubbelzinnig. BenW kunnen thans volstaan met kennis te ge ven, dat er van Everstekoog niets komen kan. Ik ben van meening, dat wij geen verzoek hebben gedaan. Voorz. meent van wel. Dhr Epe: Ik handhaaf mijn standpunt. Wilt u bezuinigen, maak dan heelemaal geen vliegveld. Hiermee ein digt de discussie. Het resultaat is, dat binnenkort op Vlijt de spa in de grond wordt gestoken. ADRES T.B.B. D. Adres van de Tex. Bestuurders- bond, met het verzoek bij de iRegeering aan te dringen op verhooging steunnor- inen, wintertoeslag, enz. (We namen het stuk reeds uitvoerig op). Voorz.Wij weten, dat er voor de arbeider wat ge beuren moet, maar kunnen de zaak niet voldoende overzien om aan het verzoek te kunnen voldoen. Dhr Menkes: U maakt er zich makkelijk af. We hebben steeds vergeefs om een steunregeling ge vraagd. Is er dan genoeg werk? Vele ge meenten gaven aan ons verzoek gevolg. Waarom ook hier niet? Weth. Parle- vliet: Het zou prachtig zijn, als de arb. wat meer konden krijgen. Het adres ech ter is op Texel door velen geteekend en bovendien hebben we onze Kamerleden nog. De arbeider voor te houden, dat hij het beter zou hebben, zoo de regeering maar wou, noemde de voorz. van de grootste fractie, Aalberse „een gruwelijk sociaal misdrijf". Dhr Henkes wil aan het werk der Kamerleden meer kracht bijzetten. Dhr Keijzer: Het R.K. Werk liedenverbond zond een adres aan de Ministers. Bovendien hebben we onze Kamerleden. Dit is me voldoende. Ge stemd wordt over het voorstel (niet in willigen) van BenW. Het wordt aangeno men. De heeren Epe, Dogger en Henkes stemmen tegen. 2. Wijziging veeverordening. Een onbeteekenende wijziging in de verordening tot wering van reactiedieren uitvoerig reeds eerder besproken. Er stond in art. 9: lijdende WAS. Moet zijn WERD BEVONDEN. Dat was alles. De raad vindt het best. 3. Vaststelling vergoedingen bijz. la ger onderwijs over 1932. Deze zijn gebaseerd op de kosten van gewoon l.o. over 1932 aan 735 leerl.: f 10588.27. Dus op f 14.405 per leerl. Kos ten vervolgonderwijs waren voor 77 leerl. f 1283.53. Dat is f 16.67 per leerling. De School m.d. Bijbel te Oosterend ontvangt voor 93.25 1. f 1343.27. De R.K. School voor 199.75 1. f3027.40. De School voor Chr. V.O. voor 82.50 1. f 1188.41. Voor Vervolgonderwijs ontvangt de R. K. School voor 16 1. f266.72. De School v. Chr. V.O. voor 14 I. f233.58. Acoord. 4. Vrijstelling onderwijs in lichame lijke oefening. BenW stellen voor ingaande 1 Jan. weer aan Ged. Staten vrijstelling te vra gen van de verplichting tot het geven van onderwijs Lich. Oef. aan de o.l. scholen buiten den Burg. (Bij gebrek aan ruimte hiertoe). Accoord. Het ls inmiddels 1 uur geworden. De vergadering tot twee uur 30 geschorst. 5. Aanvrage van W. Dijker om ver goeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. De heer W. Dijker, Postweg, Eierland, verzoekt hem de kosten te vergoeden van het vervoer van zijn pupil Willi. Blokhuis naar en van de School m.d. Bijbel te Oosterend. (art. 13 L.O. Wet 1920). De leerlinge is 29 Nov. 7 jaar geworden en heeft een andere school nog niet be zocht. De af te leggen afstand bedraagt 6600 M. De meerderheid van BenW stelt voor f46 per jaar te bepalen tot nader te bepalen datum (b.v. 10 j. leeftijd) voor vervoer per autobus. De minderheid wil een fiets ter beschikking stellen. Dhr Henkes: Ik geef aan een fiets de voorkeur uit protest tegen de ouders, die ondanks de slechte tijd de gemeente op kosten jagen. Dhr De Graaf: Als de man verhuist, kan de regeling gewij zigd worden. Ik ben wel voor een auto bus. Weth. Parlevliet: Er is dicht bij Dijker een school. Dan vind ik het plicht de goedkoopste weg te kiezen. Een fiets brengt de kosten op f 18. Dhr Keijzer: Het zou gewetensdwang en voor een 7-j. kir^d te erg zijn. Dhr Dogger: Het verwijt treft Dijker en niet ons. Weth. Parlevliet: Als het zoo doorgaat komt de gemeente op hooge kosten. Hulde aan de vele ouders, die geen beroep op de gemeente doen. Ik verwachtte, dat D. wel op andere wijze getracht had geld te bekomen. Weth. Vlaming: De Wet veroorlooft de man ons het verzoek te doen. Ons past het niet de wet te critiseeren en het kind per fiets door weer en wind te sturen. Weth. Parlevliet: Laat het dan des j zomers per fiets, des winters per bus gaan. Dhr Kikkert: Salomo's recht. Dhr Epe: Ik-ben tegen gewetensdwang en dus voor voorstel BenW. Het wordt aangenomen. De heeren Dogger, Henkes, Dros en Parlevliet stemmen tegen. 6. Herziening jaarwedde Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger. Zie vorig nummer. Voorgesteld wordt ingaande 1 Oct. 1934 BenW. stellen voor: ingang 1 Dec. 1934. Dat is h.i. redelijk. Dhr Epe: Verla gen met terugwerkende kracht is krenterig. Dhr Dogger: De heeren rollen er toch knap door. Aangenomen z.h.st. 7. Subsidie-verleening voor bloemen tentoonstelling te Heemstede. Zie vorig nummer. Voorgesteld wordt f50. Dhr Kik kert: lk ben tegen wegens de uitkomsten van het vak en de vernietiging. Voorz.: U kijkt met een nijdig oog. Texel moet genoemd worden. Dhr Kikkert: 't Is bijna weggegooid. De bollen brengen er geen cent meer dooir op. Zeg het met bloemen, maar houd je centen. Laat de afd. zelf geven. Weth. Parlevliet: Dit laat de kas niet toe. Wel dragen de kwee- kers zelf bij, geld en bollen. Weet, dat ook veel vreemdelingen de tentoon stelling bezoeken. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen alleen dhr Kikkert. 8. Herziening Hondenbelasting. Zie vorig nummer. Voorgesteld wordt verhooging van 2.50 op 5.en van 4.op 10.gld. Dhr Lap stelt in het belang van de wei nig-gegoede eigenaars van honden voor van lien, die minder dan f 1000 inkomen hebben, de eerste twee jaar de oude be dragen te heffen. Hiertegen zijn wettelijke bezwaren. BenW willen er van maken: voor de jaren 19351936 75 pet. van de heffing. Voor wie een nieuwe hond aanschaft de volle 100 pet. Dhr Epe: We hebben maar ja te zeg gen, want BenW hebben de verhoogde post al in de begrooting verwerkt. Ik ben tegen verhooging. Veel slecht gesi tueerden zouden hun honden moeten op ruimen. Dhr Henkes: Ik ben ook te gen. Dhr Dogger: De hond is een nuttig en trouw dier. Bovendien treft de verhooging juist de armsten het meest. Dhr De Graaf: De verordening moet nageleefd worden. Politiedienaren, die plezierhonden houden, moeten er voor be talen. Dhr Leber hoopt dat de ver hooging tijdelijk is. Dhr Dogger: Maar de honden zijn dood als de verlaging komt. Er wordt gestemd. De verhoo ging gaat er door. Tegen stemmen de leden Dogger, Henkes, Dros en Epe. 9. Adres om brandstoffentoeslag aan werkloozen. Zie vorig nummer. Dhr Dogger: Er is verduiveld slecht gerekend. De oude regeling was: 5Va dag werken a f2.26 plus een week f 10.20 trekken. Samen f 22.90 per twee weken. Nu wordt het 7y» dag werken a f2.26 plus 4 dg. trekken a f 1.70. En BenW be weren, dat het nu f 1.13 meer wordt? Dhr Epe: Ik neem Dec.Jan., 40 uur a 25 ct. Dat wordt f 10. Vijf uur lichtverlet 20 pet. fl.Brandstof fl.Sa- samen f 12.Gaat af voor verzekering 2.5 per dag. Blijft f 11.85. Tweede week trekken f 10.20. Samen per twee weken f22.05. Volgens de nieuwe regeling: 8 dg. werken voor f 15.85 plus viermaal f 1.70 trekken. Samen f22.65. Dus een verschil van f 0.60. Weth. Parlevliet: Mijn rekening is vol gens oude regeling loon 45 uur f 11.25, lichtverlet f0.50, brandstol fl.—Zes dg. trekken f 10.40. Samen 14 dg. f22.95. Volgens nieuwe regeling: 61 uur werk a 25 ct., 3y2 u. lichtverlet f 0.70, brandstof tl.33. Vier dg. trekken f6.S0. Samen f24.08. Dus f 1.13 over 14 dg. meer. Weth. Vlaming: Beter werk dan steun. Denk aan de inoreele factor. Er kan nu 12 dg. gewerkt worden. Dhr Dogger: Maar het gaat per slot om wat de arbei der thuisbrengt. Hij moet door de winter heen. Weth. Parlevliet: BenW hielpen de uitkeering van f 1.40 op f 1.70 bren gen. Dat scheelt f 1.80 per week. Per jaar betaalt de gemeente f7500 aan sub sidie voor de werkloozenkassen. Dhr Dogger: De arbeiders mogen geen volle week werken. De rekening gaat dus niet geheel op. Weth. Parlevliet: We la ten wel eens langer werken dan we mo gen. In de werkverschaffing wordt f0.29 per uur verdient, dus f 12.60 per week. Best is het niet, maar mogen we klagen? Afstandsvergöeding is er nog buiten ge laten. Dhr Dogger: Laat u ze minder uit de kas trekken, of wordt de termijn gerekt? Weth. Parlevliet: Er mag gedurende zeven weken getrokken wor den. Dhr. Dogger: Dan zit er in de nieuwe regeling een klein voordeeltje. Het voorstel van BenW (afwijzen ver zoek toeslag) wordt z.h.st. aangenomen. 10. Subsidie-verlcening en goedkeuring bcgrooting Algemeen Armbestuur 1935. De commissie, bestaande uit de heeren Dros, Henkes en Keijzer, adviseert tot goedkeuring. Begrooting 1935 sluit met 1 19505.—, waaronder f 16000 gem.-subs. 11. Vaststelling geineente-begrooting voor 1935. We herinneren er aan, dat we onlangs van alle hoofdstukken een- overzicht ga ven met vermelding der bedragen van vorig jaar. Algemeene Beschouwingen. Dhr De Graaf: ln het algemeen kan ik met de begrooting accoord gaan. Het totaalbedrag kwam van f396361 op 142SS31een verschil, kleiner dan de ver hooging van posten voor werkloozen en andere behoeftigen. De werkloosheids voorziening wensch ik in zoo goed moge lijke banen. Het beleid van BenW roem ik Critiek op hen zou afkeuring verdienen, want ze hebben toch al moeite genoeg om het evenwicht in de financiën te be waren. Dus moeten we BenW zooveel mogelijk steunen. Weth. Parlevliet: Ik meen, gelet op de opmerkingen, mag ik wel concludeeren, dat de raad in het algemenen met ons be leid accoord gaat. In 1934 hebben we op de leeningen buiten die voor de TEM, f 27000 afgelost. Nieuwe zijn niet geslo ten. Alle schuld dateert van 1914 en la ter. Ze drukt zwaar, want buiten de T.E.M. moet per jaar f40.000 aan rente en aflossing worden opgebracht, terwijl opbrengst opcentenheffing inkomstenbe lasting inbegrepen classificatiebelasting, f38000 bedraagt, leder kan uitrekenen, hoeveel alleen reeds aan aflossingen van vroegere leeningen betaald moet worden. Ik veroordeel vroegere bestuursdaden niet, maar wil toch op die bedragen wijzen, omdat ik vaak het verwijt hoor, dat wij onvoldoende werken verrichten. Wij zijn door de tijdsomstandigheden en onze schulden gehandicapt. In 1935 ramen we f40.000 te moeten leenen, terwijl dan f 27000 afgelost moet worden. Dus een schuldvermeerdering van f 13000, waar te genoverstaat vermeerdering van grondbe zit. We zouden gaarne meer nuttig werk doen, maar dit moet verschoven worden, omdat de begrooting sluiten meet Dhr Epe: U maakt vroeger bestuur het verwijt, dat het zooveel geld uitge geven heeft. Maar in de TEM is het toch rentegevend belegd? Zoo is het ook met de Koog (f 2J.0Ü0). Let niet alleen op wat gedaan, maar ook op wat nagelaten wordt. Dhr Henkes valt dhr Epe bij. Dhr Lap: Er is juist niet over de TEM gesproken. Onze schuld is f667000. De TEM is nog schuldig f28S.000 (f49500 werd destijds verstrekt). De Koog kostte f17000, land Witte Kruis f15000, elders in 'den 'Burg f35000, vliegveld f30.000. Niet-rentegevend is plm. f233.000, Weth. Parlevliet: Ik heb de TEM er bui ten gelaten. Het is van het niet-rente gevend geld :dat we rente -en aflossing in deze slechte tijd betalen moeten. Ik veroordeel niet. Als ik hier eerder ge zeten had, zou ik niet anders dan het vorig college gedaan hebben. Weth. Vlaming zegt dit met genoegen te verne men. Dhr Dogger: Toen dhr Parle vliet kwam, zei hij te zullen bezuinigen. Nu zegt hijIk zou niet anders hebben gedaan. Het vorig college besteedde het geld goe'd. Dhr Lap: Doel was alleen aan te geven, hoe groot de last wel is. Ik noem nog de post gemeentesalarissen van f40.000. Rapport Commissie. Behandeld wordt nu het rapport der Comm., belast geweest met het onder zoek, n.l. de heeren Epe, Leber en Henkes A. Komen ook de resteerende leeningen met rente van 4.25 tot 5 pet. voor con versie in aanmerking? BenW lichten toe, dat hiervan voorloopig geen sprake kan zijn. B. Waarom heeft de heer Goënga f50 meer vergoeding voor uniform dan andere dienaren van politie? Antw.: Hij is de eerstaangewezene om dienst te doen bij brand, hooibroei, lijkaanspoeling, enz. Dhr Dogger: Deze post is onhoudbaar.. Dhr Lap: Dhr Goënga ontziet zich nimmer en weet van aanpakken. C. Zijn te de Koog meer lantaarns niet gewenscht? Antw.: Voor één lantaarn is de T.E.M. opdracht verleend. Meer lantaarns, ook op andere dorpen, zijn gewenscht. Hieraan is te denken, als de post f 4900 voor de verlichting overschot oplevert. D. Waarom is voor vervanging keu ringsveearts f70.— geraamd? Omdat hij 14 dg. verlof heeft met behoud van salaris en een plaatsvervanger betaald moet worden. E. Is uitbreiding aantal pompen b.v. in omgeving de Koog niet gewenscht? Antw.Is ons niet gebleken. Dhr Dogger: Soms moest je drie uur wachten aan de Schilderweg. Plaats er een electr. pomp of maak een overeenkomst met C.Z. Eendracht, die veel en goed water heeft.' F. Inlichting gevraagd over belooning werkman G. Spigt. Antw.: Jaarwedde f1040 plus vrij wonen (f5.—). Pensi oensgrondslag f 1300. Pensioensaftrek 10 pet. Vergoeding voor overwerk over 1934 plm. f 25. G. Waarom rijwielpad Ruigedijk-Mien- terglop niet in onderhoud opgenomen Antw.: Verharding vordert geen uit gaven. Desnoods dient hiervoor de post „onvoorzien teerwerk enz. f120". H. Waarom post wegenfonds f2000 la ger geraamd. Antw.Is voorzichtig geraamd. Opbrengst wisselvallig. I. Onderhoud Sportterrein Den Hoorn is te hoog. Antw.: Het moet bemest worden, ook schoongemaakt. Eenig el zenhout moet bijgeplant. Dhr Dogger: liet komt nooit goed. De grond deugt niet. We konden beter ander terrein koopen. J. Gedeelte der Comm. pleit voor weer invoering van Vervolgonderwijs in ver band met ontslaan overtollige krachten. Antw.: De financ. toestand laat het niet toe. Dhr Henkes pleit er toch voor. Voorz. wijst op cursussen als die in Eierland en de Cocksdorp. Door inruiling voor lage prijzen aangeboden Alles in goede staat. K. Is f 120.000 voor werkloosh. bestrij ding genoeg? Antw.: Wc vertrouwen dat het genoeg is. Over 1933 waren de kosten f73400, over 1934 f97000. Boven dien wordt al meer grasland gescheurd. Dhr Henkes betwijfelt toch of Tiet nu genoeg is. Weth. Parlevliet wijst er op, dat er boeren zijn, die vreemde krach ten nemen: Werkbeperking moeten BenW wel invoeren wegens het kleine verschil met het loon in het vrije bedrijf. Deden .we anders, er zou een invasie van vreemdelingen komen. Twee jaar geleden trokken we f 55000 uit, nu f 120.000. Dnr Henkes: De nood stijgt. De visscherij gaat te niet. Dhr Kikkert: Als er f 150.000 stond, was de S.D.A.P. nog ontevreden. Dhr Dogger: Niet waar. Dat is een aantijging. Twee jaar al is te laag geraamd. Dhr Kikkert: Zoolang ik hier zit is om meer gewaagd. Dhr Henkes: De burgerlijke heeren hier bre ken af, wij bouwen op. Dhr Henkes wil voortgaan. Voorz. hamert. Voorstel W. H. Lap. Voorz. Ze zijn te laat ingekomen, waar door alle punten niet goed bekeken kon den worden. Dhr Lap. De agenda kwam te laat. Lang wordt hierover ge disputeerd. 't Is uw schuld. Neen, de uwe, enz. A. Tenzij er steekhoudende tegenargu menten zijn, wil ik de weth. salarissen (nu f500) verlaagd zien. Voorz. is er tegen. Ook de minst gegoede moet het ambt kunnen aanvaarden. Bovendien eischt het o.m. wel twee dagen per week. Dhr Dogger: Ik ben tegen verlaging. Dhr Keijser: Ik ook. Dhr Lap: We moeten toch bezuinigen. Op alle gemeen tesalarissen. Anders dwingt het Rijk ons en wordt de raad een carricatuur. Dhr Henkes: We zijn geen marionetten. Weth. Parlevliet: f500 is niet te veel,

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 6