No. 4900 48s,e Jaargang Zaterdag 8 Dec. 1934 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. ONVOLDAANHEID. SCHIPHOL EN JASK. Uw advertentie in dit Blad op Texel huif aan huis geler*». TEXELSCHECOUR (Slot.) Tegenover de egoïst staat de altruïst, de mensch, die zichzelf opoffert, ten dienste van zijn medemenschen en nu lijkt het op het eerste gezicht haast on- geloofelijk, dat wie zijn goederen, zijn talenten, ja zijn lichamelijk welzijn voor anderen veil hééft, in het einde onvol daan zou zijn. Haast ongeloofelijk alsof niet ieder waarlijk groote, die on der ons geleefd heeft, zijn moedelooze uren kende. Wij leven in onze tijd in be wondering voor een Albert Schweitzer, die zijn gaven van hoofd en hart in dienende liefde offert aan de zwartjes van Lambarene. Maar gelooft ge niet, dat ook Albert Schweitzer, die zich toch gedragen moet weten door de liefde van duizenden, zich in het einde dat in nog verre toe komst moge liggen beklagen zal, dat hij weinig, tè weinig bereiken mocht? Zie, er is iets tragisch in, dat de egoïst zich ieder uur van de dag kan voorne men, wat tot dusver onvoldoende was, te volmaken, dat hem de illusie blijft, het onvoldane te doen verkeenen in het voldane, doch dat de altruïst moet ar beiden in de verzekerdheid, dat het in het einde tóch onvoldaan zal zijn en dit woord aan hem bewaarheid zal worden: „Ik geloof niet, dat ik het bereikt heb". Neen „het" is niet bereikt. Achter de kimmen lagen nieuwe werelden en de einder bleek het begin van een nieuw verschietmaar de roeping doortrilde 'het leven, en waar deze roeping tot da den riep, daar straalt het voorbeeld en blijft de herinnering glanzen en geeft ze aan het onvoldane menschcnwerk be- teekenis voor de eeuwigheid/ En nu blijft de troost voor de egoïst, dat er nog altijd wel een paar armen zijn, die hem willen omvatten, en dat een vertrouwde stem fluistert: „We zullen ie toch missen", als in Jerome's boek. Maar als de ander, de altruïst, klaagt: Ik geloof niet, dat ik het bereikt heb.... dan is er toch in zijn diepste binnenste een zachte stem, die fluistert: „Maar ik geloof het". ZONDAO, 9 December 1934. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie door 't ongeluk niet verbeterd en door de ondervinding vergeefs gewaar schuwd werd, was een slechte leerling in de leerschool des levens. MAANDAG. Als gij het goede wilt doen, zoo be gint in Uw huis. Niet daarbuiten is roem te behalen. Niet uit de omtrek van de cirkels, maar uit het middelpunt trekt men de stralen. DINSDAG. Wie de waarheid verzwijgt, als de plicht hem gebiedt te spreken, is een even groot leugenaar als hij, die een on waarheid spree let. WOENSDAG. Het staat niet ons of wij hartstochten willen hebben of niet; wel ligt het in onze macht, of wij er ons door laten b eheer - schen of niet. DONDERDAG. De zoon wantrouwt eer tweemaal het verstand zijns vaders, dan eenmaal het hart zijner moeder. VRIJDAG. Laat ons niet vermoeid worden of ont moedigd, als het werk der liefde niet spoedig wordt begrepen of te lang mis kend. ZATERDAG. Er is geen eenzaamheid zoo vreeselijk als het voortdurend gezelschap van ie mand, die ons niet sympathiek is. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG 1 H HlUUIIIf Handelsinformatie- en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een M exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage^ p.o. verstrekt. EE 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. 1 s Voor Middenst. Federaties en Bonden n s kan een speciale overeenkomst getrof- 3 fen worden ten behoeve hunner leden |j illllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllUllllüllllllllllllllllllllllllllllll (Slot). Hoor de drie 450-paands motoren slaan aan, nu rollen we naar de start en ont vangen van de toren ons vertreksein. Daar veert de Havik omhoog en daar is reeds, als een waterlint, de Ringvaart rond de Haarlemmermeerpolder, die, en kele meters hooger dan het vliegveld, al zooveel vreemdelingen vlak na hun lan ding verbaasd heeft doen staan, omdat ze in dat rare Holland de tjalken een heel eind boven het land uit zagen varen. Deze brcede rivier is de Rijn en die viezie gele is de Donau, deze werkelijk blauwe en tevens biezonder breede daarachter is 't water, dat bij ons als het Rolcin en bij u als de Middellandsche Zee bekend staat. Het daarop volgende zand lijjkt overal eender, maar het heet achtereen volgens Sahara, Egypte, Palestina, Syrië, Irak en Perzië; we zijn nu bijna halfweg Batavia, maar hier hebben we er genoeg van en zien verlangend uit naar de groo te witte cirkel, daar vlak aan de kust, die over de geheele wereld het midden van een vliegveld aanduidt. Jask, welaan, laat ons landen; na gedane arbeid is het goed rusten. Goed rustenMaar dat is nu niet bepaald het wachtwoord voor de beman ning der postvliegtuigen op de Batavia- route. Wanneer we geland zijn en rom melend uitloopen over de harde, kale leemvlakte, zien we een paar armoedig gekleede Perzen ergens bij een vervallen huisje aan zee staan. De commissie van ontvangst voor de Havik. We rijden er heen, maar als u hen vriendelijk tege moet wil treden, beduiden 'n paar soldaat achtige gestalten, met geweren uit de Na poleontische tijd u, dat li in de machine moet blijven. Hoe graag de mecanicien ook zou willen beginnen met benzinevul- len het is verboden om ook maar met één Pers in connectie te komen, voor en aleer de dokter er zich van heeft over tuigd, dat we geen van allen de pest, de cholera, de typhus of de pokken heb ben. Terwijl dus de mecanicien maar vast de motoren begint af te snuffelen en de vliegers met behulp van ladingslajsten en manifesten de post uitzoeken en alles gereedmaken voor de inspectie der dou ane en de klucht van morgen, kunt u slechts vanuit de machine of haar on middellijke omgeving de luchthaven van Jask in oogenschouw nemen. Maar daar verliest u niet veel tijd bij. Een plat stuk wereld dat is hier een luchthaven. Geen terreinverlichting ,geen hangars, geen weerberichtendienst, geen mecani ciens, geen verkeersleiding, geen draad- looze peilinrichtingniets. Alles moet de bemanning zelf opknappen; het werk op de Indië-route begint om zoo te zeg gen pas iedere dag na de laatste landing. Daar komt de dokter, die zich van onze gezondheid overtuigt door een betreffend papier in ontvangst te nemen en dan ko men de douaniers nader, nu zonder vrees voor een epidemie. Zij moeten al onze koffers doorrommelen, want invoeren in Perzië is verboden. De bemanning is nu druk in de weer. Ze neemt een monster van de benzine om te zien, of die werke lijk op benzine lijkt; ze gaat nauwkeurig '*rwm afWrA 1 1 ZWALUW, WAARHEEN IS UW VLUCHT? Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MIDDERNACHT-CLUB. Heden- en morgenavond 8 uur. Achter de schitteringen van Londen's beroemde „Midnight Club" speelt Colin Grand's stoutmoedige bende van inter nationale juweelen-dieven kiekeboe met Scotland Yard. Teneinde de detectives te misleiden, heeft Grant dubbelgangers aangesteld. De werk- en woonplaats van de bende zijn door geheime deuren met de Club verbonden, zoodat de juweelen-dieven zonder gezien te worden de Club in en uit kunnen. Op hun vrijwel zorgeloos leventje wordt op wreede wijze inbreuk gemaakt, als Iris Whitney, een handlanger van Grant, door Nick Mason wordt aangehouden, die haar de gestolen juweelen afneemt en Iris naar haar bende terugstuurt. Mason is een Amerikaansche detective, AUTO-GIRO. Een klein terrein is voldoende om als landingsplaats te kunnen dienen voor auto-giro-vliegtuigen. Onlangs streek er een neer op de Öhamps-Elisées te Parijs ter gelegenheid van een groote lucht- vaarttcntoonstelling in het Grand Palais aldaar. We beelden het toestel af, en kele seconden voor het neerstreek. de pomp na en hoeveel benzine wordt bij gevuld; ze loopt zelf de op de iheelc vlucht betrekking hebbende administratie met alle papieren betreffende post, goe deren, passagiersvervoer na, schrijft bon nen voor brandstoffen uit, werkt aan het vliegtuig en motoren en ondertusschen ook nog aan de oude Ford, die haar zelf naar de stad moet brengen, maar juist kapot gegaan is. Ze verankert met dikke touwen dan de heele Havik stevig aan de grond, uit vrees, dat anders een on voorziene rukwind haar tot een verblijf van een paar maanden in Jask zal veroor- deelen en laat tenslotte, wel zeer lange tijd na aankomst, de machine nog met een bezwaard hart achten* onder hoede van eenige soldaten, die haar vannacht; mogen verdedigen tegen de immer hier rondzwervende 'jakhalzen. Een weg voert hier niet naar het vliegveld da ezeltjes of de Ford (het hangt er van af, welk vervoermiddel men kiest en wat het meeste kans heeft om aan te komen in de stad van 300 inwoners loopen zoo maar wat, waar de wereld het minst bultig lijkt en als het onderweg tegen valt, probeeren ze het maar eens op een andere manier. Het zal u onderweg op vallen, dat de vliegers de Ford met de grootste angstvalligheid behandelen en voor geen geld ter wereld er mee ovieh een groote steen zouden rijden; moeten haar schamele koplampen niet de geheele terreinverlichting leveren, als er morgen vroeg nog in het donker gestart wordt? Al kunnen we nog niet zeggen, dat de mensch de lucht reeds waarlijk veroverd heeft wie de puike organisatie op Schiphol gezien heeft, mag de overtuiging hebben, dat het luchtverkeer, na nauwe lijks tienjarig bestaan, de kinderschoenen wel ontwassen mag heeten. Dat ze echter in Jask en menige andere plaats nog op bloote voeten en hoogstens op klompen loopt is een omstandigheid, die voorloo- pig aan het vliegen buiten de bebouwde kom van Europa nog menïge romantische kant waarborgt. A. VIRULY, K.L.M.-vlieger (Ontleend aan „De Wereld Boven", Uitg. Douwe Egberts N.V.) die als helper van commissaris Elope van Scotland Yard een eind wil maken aan de brutale juweelendiefstallen. Hij neemt zich voor zich uit te geven voor een Amerikaansche juweelendief, om zoo misschien lid van Granfs bende te wor den. En werkelijk slaagt hij hierin. Zij beramen dan een aanslag op de juweelen van de Hertogin van Plymouth op het eerstkomende bal. De roof gelukt en Nick is getuige hoe de organisatie van Grant werkt. De juweelen worden in de wand van een vaas van klei gebakken en zoo naar Amerika verzonden. In de „Midnight Club" wordt het sla gen van de zaak gevierd. Nick danst met Iris, beiden bekennen elkaar hun liefde. Terwijl ze verder dansen, botst Nick te gen Grant en Grant's scherpe blik ont dekt de omtrekken van een paar hand boeien in de achterzak van Nick. Hij ver zoekt deze en Iris even naar zijn kan toor te komen en daar wordt Nick tot groote ontsteltenis van Iris ontmaskerd, als detective. Nick wordt met zijn boeien aan een stoel vastgebonden en de bende leden vertrekken met medeneming van hun buit. De politie, waarmee Nick die avond heeft afgesproken de bende te overvallen, forceert de toegang tot Grant's woning. Op dat moment komt Iris terug; zij maakt Nick, ondanks zijn aandringen te vluchten, uit zijn benarde positie los en boeit zichzelf als gevan gene aan Nick 0111 hem zoodoende niet te blameeren wegens zijn falen in de zaak Grant. Commissaris Hope feliciteert Ma son met zijn vernietiging van de bende en de arrestatie van Miss Whitney. Nick echter is terneergeslagen. Hope wil Iris niet vrijlaten. Als Colin dit echter verneemt, en hoort, dat indien hij terugkeert luis vrij zal zijn en met Nick naar Amerika mag ver trekken, onthult hij zijn verborgen liefde voor het meisje en stelt zich vrijwillig ter beschikking van de politic, in stilte zich verheugend iets voor 'het geluk van Iris en Nick te hebben gedaan. POLYGOON vertoont: Alkmaar, De ontzetfeesten. Boskoop, De nieuwe spoorlijn. Amsterdam, Ongewoon be zoek aan het Stadion. Nieuwesluis, Opening Stichting „Joodsche Arbeid". Schiphol, 15 jaar K.L.M. Utrecht, De vierde Dudok de Wit-herdenkingsmarsch. Haarlem, De rijdende prikslee. N. V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN Gebruik pannen met dikke, vlakke bodem. RECENSIES. LIBELLEN. Libellen zoo heeten de boekjes uit de vermaarde serie van werkjes op aller lei gebied, welke bij de Baarnsche uitge vers Bosch en Kcuning verschijnt. Libellen zijn toch maar kostelijke boeks- kes. Niet duur en toch tot in de puntjes verzorgd, zoowel naar de inhoud als naar het uiterlijk te oordeelen. Neem b.v. dat boekje van Riek Heu- sinkveld met „Haakpatronen", allemaal zoo glashelder beschreven en zoo smaak vol gekozen, dat het boekje bij tientallen moet worden gekocht (kleedjes, kussen, dressoirlooper, tasch, boekomslag, enz.) Met elkaar 12 uitvoerig beschreven pa tronen. Prijs 45 ct. Over Baby's Eerste Levensjaar ver scheen in deze reeks een uitermate nuttig boekje van C. Steketee. Een schat van wetenswaardigs. Veel leuke teekeningien. f 0.90. Eloe „boerenbontjes" als handwerk materiaal kunnen dienen vertellen u S. Nauta eii J. F. Meyer op aantrekkelijke wijze. Wel 16 prachtige natuurgetrouwe foto's staan er bij. Prijs 'f 0.45. Ge hebt wel eens van Kagawa gehoord en wilt er meer van weten. Dp- Ir. H. G. v. Beusekom schreef een boekje, getiteld „Op Kagawa's Arbeidsveld". Dit geeft TROPENADEL: 2e KERSTDAG. IN PEN S SCHOUWBURGZAAL. W 74 WITTEBROODSWEEK-AVONTUUR IN DE TROPEN.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1