Gemengd Nseuws LICHTPUNTJES in de groote politiek? vraagt het 8LUE BAND-meisje. van zijn leven en streven in beknopte vorm een duidelijk beeld. Ook dit boekje kost slechts 45 ct. N.V. T. E. M. Warmwaterreservoirs: steeds O heet water voor ca. 7 ct. per dag SUNDERKLAAS. De traditioneele maskerade, welke tel ken jare de avond van 5 Dec. te aan schouwen geeft, had ditmaal niet veel te beduiden. Het aantal kijkers was vrij groot in tegenstelling met dat der ge- maskerden. Het weer had beter gekund. Was het aanvankelijk droog omstreeks half negen begon het fijntjes te regenen, waarvan de balzalen het meest profiteer den. Het was daar al spoedig aardig diruk en gezellig was het er blijkbaar ook. Br waren niet veel Sunderklazen, die van hun pak of vermomming veel werk hadden gemaakt. En zoo dit wel het ge val was, was het maar zelden origineel, zelden eens „anders dan anders". Toch mogen we alle waardeering hebben voor de fraaie costumes, waarmee eenige da mes (of waren het heeren?) wanen uit gedost. We noemen enkele groepenWin ter, Zomer, Oost-West, Thuis-Best; ver pleegsters; Geloof-Hoop-Liefde. Verder was er een tweetal arisisslachtoffers, die de winterslaap begonnen waren in de hoop in een blijder wereld te mogen ont waken; een fotograaf, verkoopers van allerhande snuisterijen (waarschijnlijk voor niets nog te duur), een cowboy, Charly Chaplin (naar zijn excentrieke wijze van voortbeweging althans te oor- deelen)Mefisto, met noode kap en man tel, met hoorns op het hoofd; een race- kar met paard; een Sunderklaas, gehuld in een groot beddensloop, een tame lijk omvangrijke verschijning; enz. Maar origineel was „de brandstof- looze motor". Die behoort bovenaan op de lijst van Sunderklazen 5 Dec. 1934 te worden geplaatst. Het was 'n heusche motor, die werkte en volkomen zonder brandstof. Hoe Sunderklaas dat klaar speelde? Wel, hij monteerde een klein model stoommachine zooals u ze in speelgoedwinkels ziet op 'n tank, welke met behulp van een fietspomp van samen geperste lucht werd voorzien. En klaar was Kees. Het is doodeenvoudig, als je het maar weet. En loopen dat-ie deed, die motor! Wel een half uur kon hij op gang blijven als de luchtketel (een afgedankte benzinetank uit een Ford) flink op spanning was gebracht. Een tip voor huisvaders, die hun zoon wel met een stoommachine zouden willen verras sen, maar die zich weerhouden laten door gevaar voor vuur en stoom. Ge kunt zoo'n machine ook met behulp van sa mengeperste lucht laten loopen. Met be hulp van een bus, een paar buisjes (of slangetjes), soldeerbout en wat soldeer, met wat geduld en wat handigheid is op weinig kostbare wijze een aardig stuk speelgoed te maken, waarmee ge de kin deren, ook buiten uw tegenwoordigheid kunt laten spelen. Hoe het zij het was geestig bedacht en algemeen trok de lustig en rustig draaiende motor de aandacht. Aardig gevonden was ook het weer- huisje, dat tegenover 'hotel De Zwaan was opgesteld. U kent die huisjes, met een vrouwtje, dat buiten komt als het mooi weer wordt. In het tegenovergestel de geval verschijnt een meneer. Welnu, zoo'n huisje stond er in 't groot met daarin de bewoners, doodstil; het man netje stond op de drempel. Blijkbaar was nog niet uitgemaakt, wie zou uitgaan. Gaarne vermelden we ook de zangers van Oudeschild, die een inzameling hiel den voor de Bewaarschoolkas aldaar. Er werd goed gezongen. Dat bewees de groote belangstelling van het publiek, dat zich telkens om hen verdrong. KUNT GIJ LACHEN? LACH DAN MEE! c ents per >/2 pondspakje Uit de dagbladen van Woensdag: TE BREDA is de 30-j. schilder Van Oers in een bierbrouwerij van groote hoogte doodgevallen. Hij kwam op de scherpe kant van een machine terecht en laat een vrouw en drie kinderen na. TWEEDE KAMER. De Defensie-be- grooting werd aangenomen met 5632 stemmen. Tegen: Soc. Dem., Vrijz. Dem., Arts (R.K.V.P.) en Sneevliet (R.S.P.) TE TILBURG zijn een 24-j. jongeman en zijn meisje, door de duisternis mis leid, te water geraakt. Pogingen tot red ding waren vruchteloos. HORST. Tegen de 49-j. ontvanger Dir. Belastingen is wegens verduistering van 110.000 ten nadeele van de Staat ISmnd. geëischt. De controle deugde niet. TE AMSTERDAM bestaan plannen voor een Sportpaleis bij liet Stadion. TE BRUSSEL is Prins Karei van Zwe den, broer van Koningin Astrid, aange komen. FRANKRIJK. Bij een botsing tusschen twee auto's te Grenoble kwamen twee verslaggevers om het leven. FRANKRIJK. Minister-Pres. en Mi nister van Financiën verklaarden zich krachtig tegen een aanval op de gouden standaard en tegen devaluatie. ITALIË. Marconi moet eenige weken rust nemen. ITALIË. De regeering stelde vast, dat de functies van burger en soldaat in de fascistische staat onafscheidelijk zijn en dat de militaire opleiding een belangrijk onderdeel der nationale opvoeding is. ITALIË zou alle Europ. mogendheden een algemeen vriendschaps- en neutrali teitsverdrag van 10 jaar willen voorstel len. (Paris Soir.) BERLIJN. Fürtwangler, de meestvoor- aanstaande Duitsche dirigent, heeft ont slag verzocht als hoofddirecteur van de Duitsche Staatsopera en als leider van de Philharmonie. Een zwaar verlies voor de Duitsche muziekwereld. Kerstmis nadert met rassche schreden en straks zal over heel de Christenwe reld weer het wonderschoone lied rui- schen „Vrede op aarde". De menschen zullen, meer dan anders, noodzaak gevoelen om elkaar te begrij pen en zoo mogelijk te verdragen. Het zal wel een toeval zijn dat juist in deze maand, die zich zoo bij uitstek leent tot diepere, inniger gevoelens, de inter nationale politiek plotseling ombuigt in de richting van de vrede. Ongetwijfeld is het een samenloop van omstandigheden en niet de tijd van het jaar, die thans een golf van verzoening en vredesgedachten over ons oud-Europa uitstort. Want tot dusver heeft de inter nationale politiek zich nog nimmer senti menteel getoond en het is dan ook niet te verwachten, dat de nadering van Kerst mis op de handelingen der diplomaten eenige invloed zal hebben uitgeoefend. Hoe het ook zij, wij kleine stervelin gen zijn al dankbaar alleen voor ge ruchten van toenadering. Het is ook wel groot nieuws, dat thans geheel Europa m spanning "houdt. DUITSCHLAND PLEEGT OVER LEG MET FRANKRIJK. Tot aller verbazing is Tie vertrouwde vriend yan Hitler, von Ribbentrop, over wiens bezoek aan de Fransche oud strijders zooveel geschreven is, toch nog gepasseerde Zondag door de Fran sche Minister-President Laval ontvangen. Door bemiddeling van de Duitsche ge zant Koster is het von Ribbentrop toch blijkbaar gelukt nog een gesprek met de leider der Fransche regeering te ver krijgen. Natuurlijk kan men hier niet spreken van onderhandelingen. Daar is zelfs geen sprake van. Het is slechts een gedachten- wisseling geweest tusschen twee volks leiders, die waarschijnlijk alleen ten doel zal hebben om de wederzijdsche stand punten eens duidelijk uiteen te zetten. Natuurlijk weten we van het gespro kene niets af, het is een onderonsje ge weest, waarbij zelfs geen tolk aanwezig was en wij zijn dus geheel aangewezen op ons combinatievermogen. Moeilijk lijkt het niet om te zeggen waarover dit geheimzinnige onderhoud in hoofdzaak liep. Natuurlijk de Duitsche herbewapening en de terugkeer van het Hitlenrijk naar Genève. Nu de herbewapening van Duitschland openlijk door Baldwin is geconstateerd, en nimmer door de Duitsche regeering is tegengesproken, is het vanzelfsprekend, dat de Fransche minister-president daar over met von Ribbentrop heeft gesproken. Ook zeker is het, dat de voorwaarden waaronder Duitschland naar de Volken bond zal kunnen terugkeeren, ter sprake zijn geweest Niet dat von Ribbentrop bepaalde voorwaarden zal hebben gesteld of be paalde bewapeningseischen naar voren zal hebben gebracht, maar toch zal het onderhoud wel zijn gebruikt om het standpunt van beide rijken eens tegen over elkaar te plaatsen. Het is met die herbewapening voor Frankrijk een moeilijk ding. Het blijkt steeds duidelijker dat Engeland er geen overwegend bezwaar in zal zien o-m de bewapening van Duitschland b.v. vast te leggen op het tegenwoordige peil, dat ver uitgaat boven het, volgens het vredes verdrag van Versaille, aan Duitschland toegestane. Zal de Fransche regeering tot een der gelijke concessie bereid zijn, of laten wij liever zeggen, zal zij een dergelijke he- wapeningsvermeerdering kunnen toestaan. Zullen de Fransche nationalisten onder aanvoering van Franklin Bouillon niet te sterk blijken? Of 'zal het groote déél Dit model is ontleend aan het Nieuwe Modeblad, het meestgelezen damestijdschrift in ons land. Er zijn geknipte patronen verkrijg baar NA inzen ding van slechts 25 ct aan post zegels bij de Uit gevers-Mij. Neer- landia, Kromme Nieuwe Gracht 64 —66, UTRECHT. A 54. AARDIGE JAPONNETJE. Wat zegt ge van het aardige mat- blauwe japonnetje, dat van wollen di van het Fransche volk, dat hartstochtelijk naar vrede verlangt, het pleit winnen en haar invloed, die uiting vindt in de pers en ook in het parlement, kunnen uitoefe nen om, desnoods ten koste van een te gemoetkoming aan Duitschlands verlan gen naar gelijkberechtigdheid, Frank- rijks rust en veiligheid te verzekeren? In elk geval kunnen wij met voldoening constateeren, dat er groote activiteit is tusschen Berlijn, Londen en Parijs. Wie is van deze verbeterde verstand houding nu de dupe? Een vraag, die ongetwijfeld erg raar zal klinken in de ooren van iemand, die slecht op de hoogte is van de groote po litiek. Moet er dan juist altijd een slachtoffer zijn als enkele landen, die tot dusverre tegenover elkaar stonden, elkaar vinden. Natuurlijk! De verhoudingen in de we reld zijn zoo, dat dit direct een storing brengt in de geheele opbouw van het po litieke kaartenhuisje. Het wankelt, ver toont scheuren en.... naarstig gaat men weer aan de gang om te lappen en te her stellen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Wij zijn toch de groote plotselinge vriendschap voor Rusland niet vergeten, waarmede Frankrijk de laatste tijd zoo, coquetteerde. Rusland was de nieuwe groote harts tocht van de Fransche diplomatie der laatste maanden en men kan er zeker van zijn, dat Litwinoff met een jaloerschoog de vorderingen beschouwt, die Hitler in de richting Parijs maakt. In dit verband zou het wel aardig zijn om te weten of ook de kwestie van 't Oost-Locarno-pact tusschen de heeren La- val en Von Ribbentrop is behandeld. Kan ook in dit opzicht toenadering tusschen Parijs en Berlijn worden ver kregen, dan kan het wel eens zijn, dat dit voor de verhouding Rusland—Frankrijk- minder goede gevolgen zou hebben, daar wij ons nog moeilijk kunnen voorstellen, dat Duitschland voorgoed zal toestemmen in de grensregeling, zooals die indertijd .te Versailles voor het Oosten is vastge legd. Dat ook anderen de zaak daar in die hoek niet al te erg vertrouwen, zou ook' kunnen blijken uit de conferentie dier Baltische staatjes, die natuurlijk veel ge-, voelen voor een Oostelijk Pact, maar toch maar alvast „banden van samenwerking" hebben gevestigd. Men kan nooit weten. DE SAARKWESTIE. Ook de Saarkwestie vraagt op het oogenblik onze aandacht We weten, dat Laval reeds in zijn rede, die wij verleden week bespraken, heeft verklaard, dat Frankrijk zich zonder meer zou neerleg gen bij het resultaat van de volksstem ming in het Saargebied en thans komt 't verheugend bericht, dat het Baron Aloisi te Rome gelukt is volledige overeenstem ming te bewerken tusschen de raads commissie en de Fransche en Duitsche gedelegeerden, die daar over het Saar- vraagstuk vergaderden. Als de stemming ten nadeele van Frankrijk verloopt wat natuurlijk is te verw achten dan ontvangt dit land 900 millioen francs van Duitschland en daar enboven belastingvrije exploitatie der Warndt-mijnen voor, de tijd van 5 jaar. Zooals te begrijpen is, zijn maatregelen genomen om te verhinderen, dat de be taling van de 900 millioen een verslech tering zou brengen in de deviezenpositie van Duitschland. Ongetwijfeld zullen al deze gunstige berichten straks de besprekingen te Genève sterk beïnvloeden. UlllllllllllllllllllllllllllllliliilliilillliiiijiiiiHiiiiiiiui VOOR DE VROUW. ABONNEERT U op het NIEUWE MODEBLAD f 1.20 per 6 nrs. (p.post f 1.50.) met gratis knippatronen. ADM. TEXELSCHE COURANT. U stelt toch ook prijs op een merk dat volledige garantie geelt voor met te vergelijken kwaliteit en fijnste grondstoffen Vraag dan Blue Band, alleen Blue Band, uitverkoren door tienduizenden huisvrouwen, die zuinigheid combineeren met kwaliteit en smaak. V E R S C H GE KARND NV' BBwö-C

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2