De Nieuwe Texeische Courant lUÜÊ No. 4901 48ste Jaargang Woensdag 12 Dec. 1934 Van week tot week Strijd om het Saarland. Strijd in Duitschland. Frankrijk en Sovjet-Rusland. Joego-Slavië en Hongarije. Rond het Vlootverdrag. Texeische Berichten andere rnerhen J.GRUNO'J BAAI TABAK Uw advertentie in dit 61ad op Texel huis aan huis gelem. TEXELSCH is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 Dec. 1,05 2.07 3,13 "4,31 5,29 6,24 7.22 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 4.17 ZATERDAGAVOND. Het zal wel algemeen bekend zijn, dat straks de inwoners van het zooveel be sproken en rijke Saargebied zullen hebben te kiezen tusschen terugkeer van de Saar naar Duitschland, overgang naar Frankrijk of handhaving van de Status quo, hetgeen zou beteekenen, dat het Saargebied zelfstandig zou wonden en zou worden gesteld onder souvereiniteit van de Volkerenbond. Zooals was te verwachten, is gezorgd voor bescherming van hen, die bij de a.s. stemming aan het kortste eind trekken. Berlijn heeft het voorstel van Parijs aan genomen, om tijdens de volksstemming in de Saar voor de onde-handhaving inter nationale troepen te gebruiken. Het was niet anders te verwachten. Hoewel het Berlijn ietwat zal hebben geprikkeld, dat Laval niet sprak van vrede maar een vredesgebaar maakte, kon Hit- Ier toch geen tegenwerpingen maken. Daarvoor had hij de laatste tijd teveel de mond vol gehad van vrede en ver zoening. Het is waarschijnlijk, dat ook Neder land zal worden uitgenoodigd om troepen naar de Saar te zenden. Sterk krijgt men de indruk, dat Frank rijk dolblij is met eere van "het lastige Saarvraagstuk af te zijn. De aansluiting bij Duitschland was toch op de duur niet te verhinderen, en nu het een aardige som krijgt uitbetaald en nog 5 jaar in het bezit blijft van een rijke concessie, kan het tevreden zijn. De vraag blijft natuur lijk of Duitschland de gecontracteerde sommen ook zal betalen. Dat Frankrijk veel vertrouwen in Duitschland heeft, is niet denkbaar. Daarvoor is de haat te groot en het wantrouwen te sterk. Teekenend is wel, dat j.l. Woensdag door de Financieele Kamercommissie met 12 tegen 1 stem een crediet is verleend; van 800 millioen Fransche francs voor speciale behoeften van het Ministerie van Oorlog, maar nog meer teekenend is de rede, die de Minister van Oorlog heeft, gehouden, waarin hij verklaarde, dat als/ Frankrijk niet krasse maatregelen nam,, te vreezen is, dat het Duitsche leger het Fransche zeer spoedig in sterkte zou overtreffen. Nu zijn dergelijke redevoeringen na tuurlijk voor een groot deel in gebruik om het verhoogde crediet los te krijgen, maar de stemmenverhouding 121 is toch wel teekenend voor de Fransche mentaliteit en volkomen in strijd met het door Laval aangeblazen vredeswindje. Hitler heeft de strijd tegen de Kerk aan gebonden enverloren. Thans is hij in oorlog met de kunst enschijnt weer te zullen verliezen. Fiirtwangter, de wereldberoemde Duitsche dirigent is reeds heengegaan, Brich Kleiber weigert een concert te leiden van de Philharmo nic en thans komt uit Miinchen het be richt, dat ook prof. Hans Knapperts- busch, leider van de Bertijnsche Staats- opera, zijn functie heeft neergelegd. Merken we nog op, dat de Führer ook met de wetenschap op gespannen voet staat, en dat er zelfs geruchten loopen, dat prof. Hindemeth zijn professoraat zou hebben neergelegd, dan is het zonder meer duidelijk, dat hij zich zeer gevaar lijke vijanden op de hals heeft gehaald. Tegen geloof, kunst en wetenschap heeft zich in het verleden nog nimmer een dictatuur kunnen handhaven, daar hun invloed op het volk geweldig is. Trou wens, er gaat een golf van ontevreden heid over Duitschland. Het Nationaal- socialisme zit onverbrekelijk verbonden aan de economische toestand. Steeds hebben zij het volk voorgehouden, dat zij de sleutel bezaten van de deur, die de weg naar rijkdom en welvaart afsloot, doch de maatregelen der Duitsche machtheb bers hebben het volk inplaats van wel vaart dikwijls nog diepere ellende ge bracht. Zien wij goed, dan staat zelfs voed- selschaarschte voor de deur. Ook het plot seling aftreden van Feder, Staatssecre taris bij het Ministerie van Economische Zaken, geeft te denken. Feder is een nog ouder lid der partij dan Hitier zelf en zijn heengaan wijst dan ook op sterk toenemende spanning. Feder, die 50 jaar oud is, is de hoofd - theoreticus van de economie vair het Derde Rijk en de eigenlijke leermeester van Hitier. Zijn theorieën voor het beurs en beleeningskapitaal hebben Hitier tot het Nationaal-Socialisme gebracht. Volgens berichten uit zeer betrouwbare bron is ook de Ober-president van Si- lezië, Helmuth Bruckner in arrest geno men, omdat ook hij betrokken schijnt bij de samenzwering van 30 Juni. Er wachten Duitschland nog vele moeilijke jaren en nu we steeds weder groote ontevredenheid bemerken, die zich trots de ijzeren discipline en de sterke censuur toch openbaart, is hef niet denkbeeldig, dat de spanningen in het Hitlerrijk veel grooter zijn dan wij wel vermoeden, zóó groot zelfs dat aan het lang voortbestaan van het huidige regiem moet worden getwijfeld. Tusschen de Sovjets en Frankrijk is een accoord tot stand gekomen. Frankrijk en Rusland hadden haast, dat is duidelijk. Rusland wil in de rug gedekt zijn tegen Duitschland, als het straks ruzie mocht krijgen met Japan, terwijl Frankrijk zijn omsingelingspolitiek jegens Duitschland met kracht wil doorzetten. Laat ons hopen, dat deze overeen komst mag uitgroeien tot een Oost-Lo- carno-pact, opdat ook de grenzen in het Oosten voor de naaste toekomst althans een definitieve vorm krijgen. Joego-Slavië is er toe overgegaan om 1000 Hongaren uit het land te wijzen, en het is te begrijpen, dat daardoor in Hongarije een ontzettende opwinding heerscht. Men krijgt sterk de indruk, dat Zuid- Slavië de Hongaren tot ondoordachte da den wil prikkelen en zoodoende een stok wil hebben om de hond te slaan. Ei- wonen in Joego-Slavië ongeveer 25000 Hongaren en Belgrado heeft dus nog materiaal genoeg om slachtoffers te ma ken. Intusschen is de behandeling der kwes tie voor de Volkenbondsraad gekomen en heeft de Joego-Slavische Minister van Buitenlandsche Zaken Jeftitsj zijn requi sitoir tegen Hongarije gehouden. Zijn aanklacht was een fel verwijt tegen de slapheid der Hongaarsche autoriteitenen hoewel hij verklaarde niet te kunnen be wijzen dat de Hongaarsche autoriteiten aan de aanslag hebben medegewerkt, wijt hij de moord te Marseille toch geheel en al aan de houding van Boedapest te genover de gevaarlijke terroristen. Uit de behandeling voor de Volken bondsraad blijkt wel duidelijk, dat de ge- heele Kleine Entente achter Zuid-Slavië staat en dat zij eischeji zullen stellen die de Volkenbondsraad nog wel eens voor groote moeilijkheden kan plaatsen. Als Japan bij zijn besluit blijft om het vlootverdrag van Washington op te zeg gen, staat het vast, dat Amerika zijn vertegenwoordigers uit de Londensche conferentie zal terugtrekken, zoodat dan nog slechts de mogelijkheid tot directe onderhandelingen overblijft. Amerika, dat thans de sterkste zeemo gendheid ter wereld is, en Engeland reeds ver achter zich heeft gelaten, denkt er eenvoudig niet aan om aan "de pafiteits- eischen van Japan toe te geven. Het weet zeer goed, dat als Japan een even sterke vlootmacht zou hebben, het de baas zou zijn van de Nederlandsche, Engelsche en Amerikaansche kolonie en onbeperkt be- heerscher van de Stille Zuidzee.. Met meer dan gewone belangstelling ziet de wereld het resultaat van deze strijd om het Vlootverdrag tegemoet. N.V. T. E M. KOOKT ELECTRISCH 3 cent per KWh. DIE JAHRESZE1TEN. (De Jaargetijden.) Oratorium voor soli, koor en orkest van Dr. loseph Haydn. (1733—1S09, Oostenrijk). In studie genomen door liet „Ge mengd Koor Den Burg", Direc teur Tj. Joh. Dito. Men schrijft ons: Een kunstwerk van de allereerste rang, is zeker wel het Oratorium „Die Jahircs- zeiten". Ware dit niet het geval, prof. dr. Wil lem Mengelberg met zijn wereldberoemd orkest en het bekende Amsterdamschc Toonkunstkoor zouden een dergelijk werk niet ten gehoore brengen. Die Jahreszei- ten is een toonstuk, waarin de vier jaar getijden met hun grillige wisselingen wor den bezongen. Het begint met de over gang van de winter in de lente, voor- orkest, soli en koor en vervolgt met de zomer, de herfst en de winter. Door het heele muziekspinsel is een romantisch draadje geweven; het handelt over Simon, een pachter, Hanne, zijn dochter, en Lu cas, een jonge boer, waarvan we u te zijner tijd wel meer zullen vertellen. Het geheel eindigt met een blik over vervlogen tijden. De tekst is oorspronkelijk van de En gelsche dichter Tomson, en werd ver taald en bewerkt door (de kunstbescher mer Baron van Swieten. De eerste op voering had plaats op 24 April 1801 en wel met buitengewoon succes in het pa leis van de vorst van Sdnvarzenberg. Voor deze opvoering hadden zich dames en heeren zangers(essen) en orkestleden van wijd en zijd aangeboden om hun medewerking te verleenen en velen moes ten er zelfs tot hun groote teleurstelling worden afgewezen. Hoevelen, die een strijkinstrument be spelen, werden bij het hooren van grootsch opgezette uitvoering niet bezield door het verlangen ook nog eens door les te nemen het zoover te brengen, dat zij ook mee konden strijken bij de op voering van een groot kunstwerk. De gelegenheid om dit ideaal te verwezen lijken staat nu open. Wij verwijzen u naai de adv. van Zaterdag 8 Dec. ALG. TEXELSCHE WIJKVERPLEGING. We hadden de laatste maanden maar zelden het genoegen melding te kunnen maken van giften, bestemd voor de kas der Alg. Tex. Wijkverpleging. En toch is financieele steun broodnoodig. Reeds nu blijft liet bedrag der ontvangen vrij willige bijdragen plm. flOO onder de begrooting. In verband hiermee heeft het ons Woensdag bevreemd, dat niet door Sunderklazen, zooals anders 'het geval was, voor de Wijkverpleging is gecol lecteerd. Wie stellen zich vandaag be schikbaar? Een collectebus en een mach tiging om gelden voor de Wijkverpleging te mogen inzamelen, worden gaarne ver strekt. Adres: W. N. Kelder, secr.-penn. VERLOTINGEN. Naar men ons meedeelt, heeft mevr. Oort de zilveren lepels, welke haar bij de verloting door de Goud- en Zilver- handel K. Mantje waren ten deel gevallen, overgedragen aan mej. J. de Jong-Troost, Wilhelminalaan, die 4 uur 17 mnt. 6 sec. geraden had. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, ten bate van het Ned. Ge nootschap tot Zedelijke verbetering der Gevangenen, heeft op Texel rona f45 opgebracht. Namens het comité brengen we dank aan allen, die tot het bereiken van dit resultaat hebben meegewerkt. Illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. NARCISSEN DOOR DE BIETENMOLEN. De vernietigingsmethode, welke de Hil- legomsche veiling toepast op de overpro ductie van narcissen door stuk malen in een bietensnijmachine voldoet uitstekend. Sinds 3 Dec. worden elke dag ongeveer 1000 manden narcissenbollen vermalen. Het is ook de goedkoopste methode, daar storten op een hoop als in voorgaande ja ren veel aan bewaking kost. Te Lisse zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag van aldus gestarte narcissen 50 manden gestolen. De gemalen bollen dienen tot veevoe der. —o RUNDVEELEVERING. Gelegenheid om aan te bieden 24 Dec. Alkmaar, 810 uur bij de doorbraak; 27 Hü b/yft aan vee] genot verstoken tiaar die zich houat by óRUHOi BMi Zathee^zyn ieuen heertyk smoken! ECHTE FRIESCHE 10 '/2 15 'IQ temi per y» ons AiCr FRAfi/C 6FSChCr/nert, Dec. Schagen 8—10 uur op de veemarkt; 29 Dec. Hoorn, 911 uur bij het abat toir. De aangiftckaarten, verkrijgbaar bij secr. M. Zuidewind, moeten vóór Zater dag 15 December zijn ingezonden bij de Gewestelijke L.C.O., waaronder de be trokken veehouders ressortecren. m M V T F M KOOKT ELECTRISCH geen stof, walm of onaangename lucht. ©♦54 V®*© ANDREO CSEH. ESPERANTO- HERDENKINGSAVOND. Maandag 17 Dec. a.s. Maandag a.s. zal de weleerw. lieer Andreo Cseli, wiens naam in Esperanto^ kringen over de heele wereld bekendheid geniet, hier optreden in de vergadering welke de Texeische Esp. Federatie ter herdenking van Dr. Zamenhof belegt. Andreo Cseli werd 12 Sept. 1895 te Marosludas in Hongarije geboren. In 1919 werd hij priester gewijd, waarna hij eenige jaren als zoodanig werkzaam was. Esperantist is hij sinds 1910. In 1920 werkte hij in Sibiu zijn beroemd geworden cursusmethode uit. Hij reorga niseerde de Esp.-beweging in Roemenië en was er sinds 1921 hoofdvertegenwoor diger van de U.E.A., Esp.-Wereldbond. In 1924 kreeg hij van zijn Episcopaat verlof om zich te wijden aan de verbrei ding van het Esp. Hetzelfde jaar nog werd hij secr.. van het Intern. Centr. Comité van de Esp.-beweging en ontving hij opdracht een propagandareis door ver scheidene landen te maken. Hij nam deel aan de organisatorische werkzaamheden ten behoeve van de Intern. Esp. congres sen te Genève, Danzig en Budapest. Herfst 1927 begaf hij zich op uitnoodi-, ging naar Zweden, waar hij zich door zijn cursussen volgens de rechtstreeksche methode een wereldnaam verwierf. In Zweden begon zijn triomftocht. In 1928 leidde hij cursussen in Estland, in 1929. te Boedapest, enz. Eind 1929 kwam hij naar Nederland, waar hij met de heer en mevr. Isbriicker het Intern. Cseh-Insti- tuut voor Esp. stichtte. Van het in 1932 voor het eerst uitgegeven Esp. Maandblad La Praktiko is Andreo Cseh de redacteur.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1