N. V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke 6 aardverbinding. O DE DERTIG POLDERS. In de vergadering van Woensdag gaf de heer J. v.d. Pijl, opzichter van het Waterschap, een overzicht van de werken gedurende het Dijkgraafschap van de heer J. S. Dijt tot stand gebracht. We voegen aan hetgeen wij Zaterdag opna men nog het volgende toe: Onder de voornaamste werken mogen gerangschikt worden de aanleg van be- harde wegen, later nog geasfalteerd; de bestorting met betonblokken langs de diepste plaatsen voor de zeewering; de bouw van de groote Waaldersluis, de verbreeding en verdieping van de voor naamste tochtslooten, de verdieping van de Zuid-Haffeler sluizen, ombouw molen het Noorden, verhooging Zuiderzeedijken. Erg gemakkelijk, zoo zei de heer Van der Pijl, zijn deze 3U jaren niet geweest, voor al in den beginne niet. Toen ging het om de aanleg van een viertal wegen Er stond een belangrijk subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente op het spel. En kele landeigenaren werkten niet direct mee, waardoor het werk tijdelijk moest worden gestaakt. Ook dit werk werd ech ter volbracht. Bij velen is nog wel bekend de kwestie over de betonplank onder de glooiing in het Noorden, achter de palen. Dit werk werd door ide Prov. Waterstaat voorge schreven, maai- is nimmer uitgevoerd. dank zij het optreden van de dijkgraaf, die de hoogere autoriteiten van het nuttelooze van dit werk kon overtuigen. Voor het Waterschap beteekende dit een groot geldelijk voordeel. De ervaring heeft geleerd, dat de heer Dijt goed ge zien had. Groote kapitalen waren in vroe ger jaren reeds aan het dichten van de lekken bij de Noordersluis ten koste ge legd. Alles vruchteloos. Ook dit werk werd volbracht en wel op zeer voordee- lige wijze. (Het kwam op f 1500 inplaats van op f13000, zooals de begrooting luidde, welke de heer Dijt bij zijn op treden aangeboden weid.) Reeds omstreeks 1909 werd verschei dene malen gevraagd om een duiker on der het Schildervoetpad op 1 M. bene den volzee, om het water van de Oost- naar de Westzijde te voeren, waar een beter loozing mogelijk was. Vergeefs werd jaren lang naar een goede plaats gezocht. Vorig jaar echter is het mogen lukken een verbinding tot sfand te bren gen tusschen Nieuweweg en Schilder- voetpad, maar nu om liet water van de West naar de Waaldersluizen te voeren met een duiker op 1.80 M. beneden vol zee en een op 1.60 M. beneden volzee. Dat u, mijnheer Dijt, de plannen steeds goed doordacht en met goede begiroo- tingscijfers in de vergadering van Hoofd ingelanden ter tafel bracht, moge blij ken uit het volgende: Voorjaar 1932 gaf u mij opdracht plannen met begrooting te maken voor 'het verbeteren van 20 K.M. der voornaamste wegen door middel van een Terafix mortellaag. Dit plan was door tijdsgebrek nog niet door het Dag. Bestuur behandeld en wend door de hooge kosten verworpen. Schertsend merkte de heer Lap toen in de vergade ring van Hoofdingelanden op: „Dit is zeker uw eerste werk, dat niet aangeno men wordt". Dit was inderdaad zoo. Er is veel en goed werk verricht. Het was mij noch de arbeiders nimmer te veel. Neem de bouw van de groote Z.-. Haffelersluis en de verbouw van'de molen in het Noorden, welk werk omvangrijk maar tevens gevaarlijk was. Wij wisten echter, dat wij u met een goede en snelle uitvoering plezier konden doen. Toen de dijkgraaf mij eens vroeg, welke diploma's ik bezat en toen opgaf het diploma „wegentechnicus", zeide hij: „Dat is goed voor de vaste wal. Zulke dure wegen maken we op Texel toch niet". Thans zijn wij acht jaren verdel en heeft het Waterschap reeds 40 K.M. geteerde wegen. Wel een bewijs, dat het met de wegenverbetering hard gegaan is. SPORTNIEUWS. Het is werkelijk een reuze dag ge worden, Zondag. T. 1 wist in N.Niedorp met 42 te winnen. T. 2 speelde gelijk 11 en dat nog wel tegen de nog onge slagen leiders, terwijl T. 3 geweldig met scherp schoot en de Tex. Boys op eigen veld met 7—1 versloegen. Dat is, van „TexeP'-standpunt bekeken, best gedaan. Ga voort zoo. Ook nu is in de ranglijst van 4 A weinig verandering gekomen, want ook Sucoes wist van BKC te winnen met 20. De beide doelpunten wenden in het laatste kwartier gescoord. TEXEL I vertrok, vergezeld van een klein aantal getrouwen naar N.N. en was er van overtuigd, dat ze het moeilijk zou krijgen. Na zooveel regen werd van het terrein weinig goeds verwacht, waarom voorzichtig moest worden gespeeld. Naar we vernemen, is er over het algemeen goed gewerkt Na de leiding te hebben genomen, maakt N.N. gelijk, maar nog voor de rust is het 21 voor T. Na de rust komt N. geweldig opzetten en weet ze weer gelijk te maken. T. verandert van taktiek, trekt de binnenspelers wat terug en met het gewenschte sucoes. De achterhoede van N. komt wat naar voren en met snelle doorbraken weet T. dan kort achter elkaar tweemaal te doel punten. Zelfs worden nog enkele goede kansen gemist. Ook onze achterhoede en halfs hebben het moeilijk gehad evenals Joop in het doel, maar zij allen hebben uitstekend gewerkt. Zondag zijn we vrij. Laten we ons echter gereed houden voor de 23e, om dan weer N.N. behoorlijk te bekampen. TEXEL II—ATLAS II. Deze wedstrijd wordt onder prima leiding van de heer K. Gieles gespeeld. Er wordt aan beide zijden hard gewerkt, maar het duurt toch eenige tijd voor we iets behoorlijks te zien krijgen. Beide aanvallen trachten door de verdedigingen heen te dringen, maar deze blijven de baas. Reeds is het spel een half uur oud en nog steeds hebben we geen kampioensspel der gasten gezien, terwijl de T-aanvallen zeker meer gevaarlijk zijn. In bet laatste kwartier moet de A-keeper eenige malen in zeer moeilijke momenten optreden, waarin hij slechts ten koste van corners weet te redden. Piet Biruin zendt n.l. een paar prachtige schoten juist in de uiterste bo venhoek. Na de rust weten de gasten vrij spoedig de leiding te nemen en gaat het spannen. A. speelt nu beter, maar T. werkt hard. In de voorhoede botert bet niet. Er zit te weinig verband en ook geen actie in. Niek doet op zijn vreemde rechtsbuitenplaats dikwijls goed werk. De linkervleugel is te zwak. Na een half uur krijgt Piet Bruin de bal toegespeeld. Hij passeert en geeft een mooi schuin schot. Dan zijn de partijen gelijk. Er wordt nu enorm gewerkt om de winnen de goal, maar de tijd is te kort. Even voor het einde zet A. een gevaarlijke aanval op. Bram loopt te vroeg uit en wordt gepasseerd, maar Jan. M. weet nog juist de bal tot corner te werken. Onder de grootste spanning komt dan het einde. T. 2 viel ons niet tegen. Achter en midden waren goed, maar de voor hoedeP. Br. was de gevaarlijkste en Niek. Maar Ant. is er uit. Zou hij op z'n retour zijn? Voor Piet zijn deze wed strijden denkelijk wel wat te zwaar. TEXEL III heeft het eveneens goed gedaan. Het is een stevige wedstrijd ge weest onder goede leiding. Reeds spoedig namen de B.'s de leiding, maar met de rust was het reeds 51 voor T. Na de rust volgden nog 2 doelpunten, een van de voet van Sijp. Dit was een goede overwinning, jongens. Voor Zaterdag zul len we jullie stand eens uitpluizen. In ieder geval geeft het vertrouwen voor a.s. Zondag, want nu moet het op het kam pioenschap af. 1. ADSP. Twee proefelftallen betwis ten elkaar de eer. Met 42 werd door Wit gewonnen. Gr.-Zw. had nogal pech. Soms werd er behoorlijk gespeeld, maar dat wordt nog wel beter. Als eerst de competitie maar aan de gang is. —o Uitslagen van Zondag: 4 A.N.-NiedorpTexel 24; BKC Succes 02. 2 F.: Texel 2—Atlas 1—1; Helder 5— HRC 5 0-1; HRC 4—Helden- 4 0—2; Sparta 2—Oudesluis 102. 4 H.: De CocksdorpAtlas3 40;Tex. BoysTexel 3 17. Programma a.s. Zondag: 4 A KNVB: AlkmaarBKC; N.-Nie dorpSchagen; SuccesDTS. 2 F. NHVB: Texel 2Schagen 2; Hel der 4Atlas; HRC 4Oudesluis. De stand is nu: 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. gesp. gew. gel. verl. pv. pt. p. Volgende keer bespreken we de kansen van Texel 2 eens. KORFBAL. Competitie v. de T.K.B. 9 December Den Helder: K.V.T.—O.K.C. 0-4 Den Burg: Verdo Nigro 1I-E.L.T.O. II 1—1 De WaalD.T.S.de Zwaluw 07 Programma 16 Dec. Den HelderE.L.T.O li-Zwaluw G. Kikkert Oudeschild O.K.C.—S.V.C. A. Kiewiet De WaalD.T.S.-K.V.T. A. Geus V.V.V. MOOI TEXEL. AFD. DEN BURG. Nog geen twee dozijn van de 121 le den, welke afd. Den Burg telt, woonden Maandagavond in hotel Texel de jaarver gadering bij. Na opening door de voorz., de heer Joh. Parlevliet, die in het biezonder de heeren hoofdbestuursleden W. B. Oort en C. Jonker verwelkomt, en lezing der no tulen, door de secr., de heer M. Bruin, volgt het jaarverslag. Eerst wordt op verzoek van een der leden nog uiteenge zet, dat de CONTRIBUTIE voor leden der afd. Den Burg bedraagt: A. fl. per lid plus 50 ct. per bed. Bij deze z.g. algemeenealgemeene contributie komt nog de afd. contributie. Deze bedraagt voor pensions met 1 t.rp. 4 bedden f0.50; 4 10 bedden f 1.Boven 10 bedden f2.50. Een pension met 5 bedden betaalt dus: tl.— plus vijfmaal 50 ct. plus f 1.—To taal f4.50. JAARVERSLAG. In het afgeloopen jaar werden door de propag. comm. (met steun ook van de afd. Den Burg dus) 5000 folders betrokken. Hiervan werden er 4860 verzonden. Verder werden 4000 pen- siongidsen en vijfmaal 4050 wandel- kaartjes (vijf diverse) verspreid. De Gids voor Texel verscheen in voorloopig 1000 ex. In het vroege voorjaar zullen er nog 2000 verschijnen. Secr. verwijst naar de Tex. Crt„ waar in omtrent de 1905 aanvragen en der- zelver herkomst uitvoerige berichten ver schenen. Kiosk De Koog en Kantoor Den Burg behandelden honderden mondelinge en schriftelijke verzoeken. Br werden in plm. 20 diverse couranten plan. 200 ad vertenties geplaatst. (Kosten plm. f6000.} Vele malen stond de Texelsche Courant cliché's in bruikleen af ter illustratie van min of meer uitvoerige artikelen over; Texel in kranten en tijdschriften. De Prop. Comm. verleende verder haar me dewerking aan de organisatie van trein trips naar den Helder, waaraan uitstap jes naar Texel verbonden werden. Voor de V.V.V. Film Nederland werden ook op Texel opnamen gemaakt. Texel was de eenige gemeente, welke in een be spreking in 't Handelsbl. bij name werd ge noemd. Het strandfeest slaagde naar wensch. De deelname van Texel aan de Poppententoonstelling te Den Haag werd met een Eervolle vermelding bekroond (De afd. verleende financ. steun.) In verband met de hooge uitgaven der Pro pag. Comm. (f 3000) werd in de Be stuursvergaderingen meermalen betoogd, dat het ledental grooter en de contri butie van verschei.dene zaken ook hooger moest zijn. Van de 121 leden werd slechts 1399 ontvangen. Hiervan moest f251.25 aan het Hoofdbestuur worden afgedra gen. Ten slotte memoreert de secr., dat aan Tex. Fanfare verzocht is meer zomercon- certen te geven. Flet verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. REKENING 1933—1934. Begin-saldo 1147.75. Uitgegeven f65 als bijdrage in kosten Gids; f6 rondbrengen circulaires; 13.50 vergaderkostenf 10 voor Tex. Fanfare; f 15.50 incasso; -f 30 subsidie Mu seum. Batig saldo plm. f 15.De rekening wordt nagezien en in orde be vonden door de heeren H. J. Reij en M. Witte. Tot nazieners voor 1935 benoemd de heeren J.A.G. Stompff en R. Kikkert. PLANNEN 1935. Het afd. bestuur wil aan het Hoofdbestuur voorstellen weer over te gaan tot uitgifte van folders, Gids van Texel, diverse wandelkaartjes, tot deelname aan de V.V.V. tentoonstel ling te A'dam, tot het accepteeren van het aanbod der Ned. Spoorwegen om op de stations reclameplaten voor Texel te doen aanbrengen en tot het uitgeven van een leiddraad voor één, twee en rneer- daagsche uitstapjes op Texel, ADVERTENTIES. In de uitgaven der V.V.V. zullen weer advertenties worden opgenomen. Misleidende adv. zullen zoo veel mogelijk worden geweerd. Wie met „aan zee" „aan de Waddenzee" bedoelt, mag dat woordje „wadden" niet weg laten. Pensions huisjes, enz. welke naar verwacht wordt, niet aan de eisch vol doen, worden niet vermeld. Het ligt in de bedoeling de pensionlijst in rubrieken te verdeelen (pensions, kamphuizen, enz.) Als middel ter bevordering van het V.V. wordt aanbevolen Texel van meer BOOMEN te voorzien. Over de al of niet uitvoerbaarheid van boombeplanting loopen de meeningen uiteen. (Wanneer men echter let op de booinen hier en daar aan de Koog, aan de Koogerwieg, te De Waal, enz., moet men wel tot de conclusie komen, dat van „onmogelijk" moeilijk gesproken zal kunnen worden. Het zal veel tijd en zorg eischen, aan de bodem vooral zal aandacht moeten wor den besteed. Maar is dat een bezwaar? Hoogstens kan men zeggen: „Te duur", dit motief zal toch niet van kracht blij ven De ADVERTENTIES op de kaartjes zijn wat klein uitgevallen, zoo wordt ge klaagd. Inderdaad, maar de drukker was een bepaalde papiermaat voorgeschreven en heeft, het aantal adv. in aanmerking genomen, er van gemaakt, wat hij kon. Wanneer volgend jaar ook een kaartje van de Dennen uitgegeven wordt, komt wel meer ruimte beschikbaar. KAMPEEREN. Br gaan stemmen op tegen het toenemend kampeeren. Het Be stuur zal al het mogelijke doen om de bezwaren, hieraan verbonden, te onder vangen. De meeste vergunningen worden uitgereikt door Staatsboschbeheer. Daar hebben de afd. en het gemeentebestuur alleen maar te verzoeken. B. en W. doen al hun best, om het kampeeren te con- centreeren. Scherper controle is reeds dit jaar ingesteld. RAAMBILJETTEN. Besloten wordt raambiljetten te doen vervaardigen ten behoeve van leden, in het biezonder van neringdoenden, opdat vreemdelingen we ten, wie de V.V.V. steunen. Ook kunnen pensionhouders dan nagaan, wie van hun leveranciers hun vereeniging steunen en dus op hun beurt hun steun verdienen. De biljetten op de spoorwegstations mogen 1 M. bij 62 cM. groot zijn (zie boven). Besloten wordt een opvallend en artistiek affiche te doen vervaardigen. Op voorstel van de heer Stompff zal dank wordt betuigd aan de heer Stations chef te Den Helder, die Texel een goed hart toedraagt en reeds zeer veel in het belang van ons vreemdelingenverkeer heeft gedaan. TENTOONSTELLING. Aan 't Hoofd bestuur wordt geadviseerd de Propag. Comm. te doen deelnemen aan de V.V.V.- Tentoonstelling, volgend jaar in de „Apollo-hal te A'dam, gelijk met de Bloemententoostelling te Heemstede, te organiseeren. Vermoedelijk zal van Texel een maquette worden vervaardigd, ter op pervlakte van 30 vk. M. en ter hoogte van 3 M. Kosten plrm t 1200 (waarvan t 500 huur). In deze kosten zal ook door instanties op Texel buiten V.V.V. worden bijgedragen. Het afd. bestuur stelt voor van de ingezetenen een extra bijdrage te vragen ten einde de Prop. Comm. in staat te stellen aan de Tentoonstelling deel te nemen. Of dit noodzakelijk is? Alle aanwezigen gaan er mee accoord (op één na). De dames Schrama en Bakker en de heeren M. Bruin, N. Ran, J. Roe per Cz., J. Beuinkes, R. Kikkert en F. Ze gel stellen zich beschikbaar voor deze inzameling, welke ongetwijfeld tot groot voordeel van heel Texel strekken zal. De maquette zal van blijvende waarde zijn. Na gebruik te A'dam zou ze in Tex. Museum kunnen worden ondergebracht. Ook zou ze b.v. op de Jaarbeurs te Utrecht kunnen worden vertoond. Voorz. wekt op, de vereen, zooveel mogelijk te willen steunen, opdat van haar zoo groot mogelijke kracht kan uit gaan. Werft leden! RONDVRAAG. De heer J. Roeper Cz. klaagt over het z.i. te hoog tarief van TESO voor auto's. Daardoor zouden vreemdelingen Texel mijden. Directeur Stompff hecht hieraan geen geloof. Voorz. geeft TESO in overweging er met nadruk op te wijzen, dat in de kosten de overtocht voor de chauffeur begre pen is. Nog beter is het z.i. de chauffeur te laten betalen en de autoprijs te ver lagen. De heer H. Bakker, pension Zonne- lust, acht het tarief van TESO eveneens te hoog. Hij vraagt er tevens wel op te willen toezien, dat pensions, in de lijst vermeld, aan redelijke eischen. voldoen. Desgevraagd verklaart hij zich bereid, zitting te nemen 'in een commissie, met het toezicht daarop belast. K.R.O.-AVOND UITGESTELD. Naar men ons meedeelt is de K. R. O.- avond, welke aanvankelijk op 11 Januari bepaald was, uitgesteld tot het begin van het volgend winterseizoen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Nov. 1934. Ingelegd f 18112,86 Terugbetaald 10107.90 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8004,96 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16 INKOMSTENBELASTING. Weet u, dat de Inkomstenbelasting, biljetten gedateerd Aug. of Sept. 1934 voor 1 December voor de helft betaald had moeten zijn Volgende week gaan de aan maningen ïn zee. Die kosten de nalatigen een kwartje. Wie deze week de verschul digde belasting nog betaalt, kan die boete ontloopen. OUDESCHILD. SPORTNIEUWS. Uitslagen 3 klasse N. H. V. B. Zeemeeuwen 1—J.V.C. 2 (6—0) Kolhorn 1-B.K.C. 2 (3-3). Zeemeeuwen 1—J.V.C. 2 (6—0). In een vooral na de rust goed gespeelde wedstrijd heeft Z met een lastige concurrent atgerekend. Om 2 uur fluit de hr. Vermeulen beginnen en Tuinder verkiest tegen de vrij sterke wind in te spelen. Direct ontwikkelt zich een vlugge wedstrijd. De eerste aan vallen zijn voor Z, doch in de voorhoede wil het nog niet erg. J komt ook menig maal voor het Z doel, doch voor de rust houden de verdedigingen hun doel schoon. Rust 0—0. Direct na de rust neemt Z het spel in handen en Jan Bruin doelpunt na 3 min. 1 0. J wordt nu geheel teruggedrongen. In de voorhoede wordt prachtig samen gespeeld en de beide vleugelspelers Hemel rijk en Jo Bruin brengen de bal steeds prachtig voor het J doel. Jan Bruin is de gevaarlijke man en binnen 10 min. brengt hij met 3 mooie doelpunten de stand op 4—0. speelt een verloren partij en weet het niet verder te brengen dan een buiten- Texel 9 6 2 1 30 12 14 Alkmaar 8 4 2 2 15 15 10 Succes 8 4 1 3 24 13 9 N. Niedorp 8 4 1 3 18 14 9 Andijk 9 5 0 4 27 26 10 Schagen 8 3 2 3 19 19 8 D.T.S 8 3 1 4 18 25 7 B.K.C 7 3 0 4 10 15 6 Vrone 8 0 1 7 11 33 1 D.D.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2