Last van Uw Zenuwen NOODLANDING. N. V. T. E. M. KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. ARK. RECHTBANK TE ALKMAAR. ERNSTIGE AANRIJDING. De chauffeur W. Gr., te Oosterend, werd veroordeeld tot 1 mnd. hechtenis voorw., met 3 proefjaren, voorts met ontzegging mcrror-rijtuigen te mogen be sturen voor de tijd van 1 jaar. ROTKREUPEL. De 63-jarige heer C. B., bij Oosterend, die door de kantonrechter te den Hel der was veroordeeld wegens te laat aan geven van rotkreupel onder zijn schapen, stond Dinsdag in hooger beroep terecht. Er werd bevestiging van het gewezen vonnis gerequireerd. EXAMENS. Vorige week slaagde te den Haag voor het examen 2e stuurman onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jac. Carst, oud leerling Z.V.S. alhier. WINKELSLUITING. We herinneren aan art. 4 der Winkel sluitingswet, waarbij o.a. bepaald is, dat de winkels in het tijdvak van 18 Dec. tot en met 24 Dec. op WERKDAGEN geopend mogen zijn tot 10 uur des avonds. Op 2e Kerstdag mogen winkels, waar voornamelijk brood, banket, suikerwerk, en chocolade worden verkocht, tot 10 uur n.m. open blijven. Op Oudejaars dag eveneens. Kapperszaken mogen op 24 Dec. tot 11 uur n.m. geopend zijn, doch na 10 uur n.m. alleen voor kappers- en bar bierswerkzaamheden. GOEDKOOPE TELEGRAMMEN. We maken er allen, die daarbij belang Ihebben, op attent, dat ten postkantore dn het tijdvak 14 Dec.6 Jan. gelegen heid bestaat tegen aanzienlijk verminderd tarief Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen ter verzending aan te bieden en wel iw het binnenlandsch verkeer, in het verkeer met 'het meerendeel der landen in Euro pa, met onze koloniën, met de Nederl, schepen (ook in de koloniën, ook oor logsbodems), en met de voornaamste plaatsen in Afrika, Amerika, Australië en Azië. Vraagt op het postkantoor naar de kosten. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., den Burg f 1.—. ZIEKENFONDS-NIEUWS. Men schrijft ons: Het Ziekenfonds Den Burg, waarbij aangesloten de Waal, den Hoorn, de Koog, de Cocksdorp, Eierland en het Noorden, heeft een gunstig jaar achter de rug. Door ihet overschot daartoe in staat gesteld, heeft het Bestuur besloten op 24 en 31 December geen contributie te heffen. Er behoeft dus twee weken geen contributie betaald te worden, het geen vooral 'in de "tegenwoordige tijd voor vele léden een welkome verrassing is. Verder wordt met ingang van 7 Janu ari a.s. de heer A. ten Hooi, tandarts, alhier, aan het fonds verbonden. Alle leden kunnen dan van diens diensten gebruik maken. Voor trekken met ver- dooven, mondreiniging, instructies over mondverzoirging en voorlichting behoeft door leden niet betaald te worden. Bijbeta len voor een vulling: fl.—zenuwbehan deling f5.—; volledige gebitten f50, ge deelten naar rato, Nu de gelegenheid opengesteld wordt, meent het bestuur, dat er druk gebruik van zal worden ge maakt. N V. T. E. M. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN 9 CRISIS COMITÉ, afd. Den Burg. N.N., den Burg f 2.-^. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., den Burg f 2.50. OUWE SUNDERKLAAS.; GAAT NOOIT VERLOREN. We hebben er nimmer aan getwijfeld; Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren. Texel zal zijn feest trouw blijven en de traditie in eere houden, alhoewel som mige jaren de animo om te „spelen" niet groot was. Ditmaal echter was de deelname biezonder groot en waren er verscheidene groepen en enkelingen, aan wie een pluimpje toekomt. Er was van, acht tot half tien een gezellige drukte in het dorp, blij gerucht van kijkers en Sunderklazen, een echte 12-Deoember- stemming mede dank zij het gunstige weer. Naast noodlandingen om technische re denen kunnen ook onvoorziene landingen gemaakt worden uit andere oorzaken; meestal omdat de vlieger onderweg zulk slecht weer ontmoet, dat hij liever op de grond de kat uit de boom gaat kijken dan in mist en ontij zélf in een boom te eindigen. In deze gevallen heeft hij meestal alle tijd om rustig naar een ge schikt terrein om te zien en is de kans op schade al zeer gering. Een plat terrein van 30U M. lengte en een meter of vijttig breed, dat voldoende is om veilig te lan den, is in de meeste gevallen nog wel tijdig te vinden en een landing wegens weersomstandigheden verdient dan ook meestal nauwelijks dat voorvoegsel „nood" waardig gekeurd te worden, tenzij Tenzij zich biezondere omstandigheden voordoen. Zoo'n biezondere omstandig heid was Boe, of eigenlijk: Boe's koppig heid. Boe was waarnemer en moest en zou die ochtend met mij nu eens naar 5000 meter hoogte. Daar was hij nog nooit geweest, het was een winterochtend en de heele wereld lag onder de sneeuw;, een grijs wolkendek, zonder cenige toe loc - ning er in drukte op een vierhonderd, meter hoogte de witte wereld. Boe zei: Nu omhoog. Ik vind het hier nat en koud. Ik wil zon en lucht zien. Mag ik met je mee naar 5000 meter?" Ik zei: „Boe ik moet heelemaal niet naar 5000 M. ik moet alleen maar een uur een nieuwe motor probeeren. Dat gaat nèt zoo goed ónder de wolken. En op 5000 meter is, ihet 30 graden kouder dan hier op de grond, dat is afgerazend koud in de schroefwind. Wees wijzer en wacht tot Augustus". „Ik wil naar 5000 meter", zei Boe. Dus trokken we de dikste kleeren aan, die bij de hand waren, tot we er ais vol maakt onherkenbare poolberen uitzagen, wikkelden ieder drie wollen doeken om ons hoofd, gespten ons in de verkenner en renden de witte hei op, zoodat de sneeuw in een hooge witte wolk opstoof. Toen de naald van de hoogtemeter op, 400 kwam, verloren we de besneeuwde dennenbosschen uit het oog en verdwe nen in de wolken, toen die op 800 meter kwam, wipten we daarboven uit. Als, steeds was de onder zoo sombere grijze laag van boven stralend wit, en daarbo ven koepelde een azuren lucht, vervuld met gouden zonlicht. Boe had zijn zin, zwaaide enthousiast met zijn armen en, wees uitnoodigend omhoog. Toen de naald 2000 wees, zwaaide hij niet meer; bij 3000 zat hij roerloos te verkleumen en op 5000 was hij dood. Op 3000 be gonnen zijn oogen weer te knipperen, op 2000 bewoog hij weer een arm, op 1000 kon hij weer opstaan van zijn bankje en mij toeschreeuwen: „Nooit meer!" Maar ik had mijn belangstelling in Boe verloren. Want inplaats van het wolken dek, waar we immers op 800 meter boven uit gekomen waren, nu vlak onder mij te, hebben, zag ik het nog een respectabel eind van mij af. Een onprettige gedachte bekroop mijwas de dikte van het dek verminderd, of was het mogelijk in zijn geheel gezakt? Op S00 meter 700 600 500 waren we nog steeds boven de witte nevelmassa. Kwaadaardig keek ik om naar Boe, die mij dit koopje geleverd had. Maar die dacht niet meer aan een, hoogtemeter en zat, nu het weer warmer was, vriendelijk uit te zien over de witte vlakte. Er viel niet veel anders te doen dan maar eens te probeeren of de wolken nog 400 meter dik waren. En op, wèlgeteld 375 meter sloten ze zich bo ven ons hoofd en zakten we blind de, nattigheid in. Ik verminderde snelheid, tof 100 K.M. per uur, lager mocht ik veiligheidshalve niet gaan, en begon scherp naar beneden te turen, de hoogtemeter terdege in de gaten houdend. De motor liet ik ongeveer 1000 toeren Het is ondoenlijk een volledige opsom ming te geven en bepalen ons daarom tot de voornaamste groepen en op zich zelf staande typen alleen. Het meest trok de Lutine-toren de aan dacht, een „natuurgetrouwe" nabootsing van het gevaarte, waarmee boven het betaamde Lutinewrak naar goud gezocht werd. De toren was echter wel vier me ter hoog en werd op een vierwielige wa gen van straat tot straat getrokken. On derwijl hoorde men de arbeiders ben ken op het wrak en snorde de motor vari de zuiginstallatie. Van tijd tot tijd kwamen steenen en granaten naar boven. Br werd met koortsachtige ijver gewerkt en het lag voor de hand, dat, zooals een publicatie op 'de 'torenwand luidde,, 'de aandeelen stegen. Het was een aictu- eele verschijning, waarvoor veel belang stelling aan de dag wend gelegd. Geestig gevonden was ook de groep, ïüe een parodie bedoelde te geven op de Crisiswetgeving: Aardappels in zakken met een loodje (deksel van een groot zeepblik), vleesch-in-blik (zeepbussen), de ^sigaar, die de sigaar werd door zware belasting, enz. Alles is belast; alleen, zoo luidde de guitige opmerking op een maken om niet te snel te zakken zóó daalden we naar 300 200 100 meter, nóg zag ik geen grond, maar 'de rriist was nu 'donker geworden '75 meter 50 de nevels scheurden, sloten zich weer, scheurden donkere boomtoppen renden vlak onder ons door maar ver dwenen weer in de nevels een huis, telegraafpalen, alles haast vlak voor mijn neus daar kwam een schoorsteen, er hingen witte vlokken tot op de grond, vól gas gaf ik en met een nijdige sprong klom onze verkenner weer omhoog en rees op 400 meter weer boven de wol ken uit. Boe keek nu minder vergenoegd en ook voor mij was het plezier er af. Het wolkendek was tot de grond gezakt; het mistte en er was geen kwestie van dat we met gezicht op de grond zouden kunnen vliegen. We hadden op 5000 M. ver genoeg kunnen zien, om te weten, dat er nergens gaten in het neveldek wanen,, die ons een veilige toegangsweg tot onze planeet hadden kunnen leveren. Boven dien hadden we nog maar drie kwartier benzine. Zonder meer door de wolken te gaan zakken en op goed geluk rechttoe rechtaan aan de grond te gaan betee- kende althans voor de machine een roem loos einde boven deze boschrijke streek. Ik was spiraalsgewijze geklommen, zoo dat ik nog wel zoo ongeveer boven Soes- terberg zou wezen een plan was dus gauw gemaakt: ik zou een K.M. of veer tig Zuid-West vliegen teneinde vrijwel zeker boven het vlakke polderland te komen en dan maar nogmaals een steek proef doen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een kwartier stuurde ik Z.W., rees toen n'ogmaals tot 1500 meter om alle verten af te kijken of de wolkenlaag nergens gebroken was en liet mij toen, zonder iets anders dan witte nevel gezien te hebben, maar weer zakken, nadat wij allebei de riemen, die ons aan de romp van het toestel bonden, stevig aangesnoerd hadden, teneinde bij een eventueel minder soiepele uitloop niet als steenen uit een catapult uit ons verkennertje geworpen te worden. Het werd een herhaling van onze eerste steekproet met dit verschil, dat we inderdaad boven weilanden üitkwamen. Op een meter of tien, twintig daverden we even vlak over besneeuwde groene, veldjes en slootjes; toen kwamen jilots telegraafpalen en hup, moest ik weer de hoogte inspringen, meteen maar weer doortrekkend tot boven de niistlaag. Nog fwintig minuten benzine nog eens pro beeren. Opnieuw zakten we de nevel in, dieper, donkerder flats! Daar liep de grond weer een heel stuk achtereen tot er een sloot kwam: dat stuk moest ik vast houden. Scherp draaiden we er was hoogstens 200 meter zicht vooruit en de sneeuwplekken waren bedriegelijk, maar kijk! Daar kwam opnieuw dat lange stuk land aan meteen trok ik gas dicht en zakten we doorrombeldebombelde- bombeldebom, daar reden we, snel over de hardbevroren grond, dan langzamer, een sloot kwam nader een harde schop tegen het richtingsroer deed ons ma chientje nog eens rechtsom loopen en ho! daar stonden we, een dozijn meters voor een watergang, waarin eenden ver baasd fladderden en kwekten. Oef! „Als jij verdorie niet zoo koppig...." begon ik. „Als jij je niet zoo> stom had laten ompratenbegon Boe tegelijk. Verder hebben we er maar over gezwe gen, een sigaret gerookt, en een boerderij met een telefoon opgezocht, wat in de mist nog niet meeviel. Twee uur later was de mist opgetrok ken en vlogen we met vijftig liter bijge vulde benzine terug naar huis. Nadien zijn we, zelfs in de zomer, nog legio malen naar 5000 meter geweest, mam- zoo warm als deze keer hebben we het onderweg nooit meer gehad. A. VIRULY, K.L.M.-vlieger (Ontleend aan „De Wereld Boven", Uitg. Douwe Egberts N.V.) der borden, die meegedragen werden, „Alleen baby's zijn nog niet belast; ou ders, daarom opgepast". En daarachter kwam dan de baker met het onbelaste en ook niet lastige kind. Aan een scène uit de film 'Bleeke Bet herinnerde een stel, dat een Jordaanachtig vrouwmensch op een wagen rondreed; Monte Carlo's speelbank werd vertegenwoordigd door een dame in het zwart, met speelkaarten behangen en vergezeld van twee verlei delijke pretmakers. „Eet meer brood" was de leus van een gezelschap bakkers, de hoofden met hooge witte mutsen be dekt. Als voorboden van de Kerst verschenen twee Kerstmannetjes, in keu rige costuums van wit en rood, mee torsend een kerstboom en een zak met geschenken. Een keurig span waren de vrouw en de man, gekleed in costumes van omstreeks 1840. Ook hieraan is veel werk geweest. De beer vertoonde zich wederom, onder geleide natuurlijk. Pinda- Chineezen trachten hun apennootjes aan de man te brengen. Van dienstbodennood is op Texel blijkbaar geen sprake meer. De club van werkloozen telde er althans, verscheidene. Op Duitschland en zijn Hitler-regiem had betrekking "de galg, waarmee de Sunderklaas zekere perso nen verzocht kennis te willen maken. Te gen het overbodig lawaai werd ook ge protesteerd (Anti-lawaai-campagne). In overweging werd gegeven zooveel moge lijk van lichtsignalen gebruik te maken. Twee draaiorgels droegen tot de alge- meene vroolijkheid mede hun steentje bij. „Draaien, altijd maar draaien". Soms moest de orgelist eenige tijd draaien vóór er muziek hoorbaar werd. Maar daar let men niet op, want „fijn" was het, dat orgel. Om de draak te steken met alles wat schoonheidswedstrijd voor inenschen of dieren heet, verscheen Miss Texel. Niet zonder bijbedoeling ook was de vertooning van het veelomstreden „scha penpotje", in dit geval een welbekend kamermeubel, op een staak geplaatst en zoo aan den volke gepresenteerd. Zoo kunnen we voortgaan want het aantal Sunderklazen was legio dit jaar. Er waren nog een keurig officiertje met dames, clowns, eenige welgeslaagde na bootsingen van Mickey Mouse, reclame poppen voor zekere koffie en thee, por tier, hoogbejaarde mannetjes en vrouwtjes, enz., enz. Met dank tevens voor hun moeite noe men we de collectanten voor de Wijk verpleging, die huis aan huis gelden in zamelden voor deze nobele instelling. Ja het leeft, ons feest van Ouwe Sunderklaas. Het gaat nooit verloren. We zijn het eens met de 'leuze van 'het ge zelschap, waarvan de Goede 'Sint van 5 Dec. deel üitmaakte en dat op alle straathoeken verkondigde Verloren gaat het nooit, ons feest van Ouwe Sunderklaas. VOOR DE TEXEL-FILM. Voor de Texel-film, die nog zeer veel uitbreiding moet ondergaan, heeft dezie avond weer menig passend object opge leverd. Gaarne zullen we opgaaf van naam en adres ontvangen van hen, die alsnog bereid zijn op nader vast te stel len tijd en plaats op te treden voor de in bewerking zijnde film van het Texelsche Sunderklaasfeest. Het zijn natuurlijk de meest typische figuren alleen, welke voor dit doel in aanmerking komen. OUDESCHILD VOOR DE BEWAARSCHOOL. Het clubje zangers van Oudeschild, dat begeleid op de harmonica ook te den Burg heeft gezongen en gecollecteerd voor de bewaarschool te Oudeschild heeft zijn moeite met succes beloond gezien. Te den Burg werd f42.86, te Oudeschild 135.87 ontvangen. Voor deze crisistijd een aardig resultaat. Hoewel de bewaar- schoolkas nog veel meer kan en moet hebben, is het toch weer 'n mooie aan vulling. De dames en heeren hebben zeer zeker een loffelijk werk verricht, terwijl men over de zang zeer voldaan was. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Hlllilllllllllill RECENSIES. IIIIIIIIIIIIHIIU llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZIE, HIER BEN IK. Zoo luidt de titel van de nieuwste aan winst voor de Libellen-Serie, de reeks kleine, maar fijne boekskes, welke bij de Baarnsche Uitgevers Bosch en Keuning verscheen, 't Ontstond dooir de samenwer king van dichter, predikant en teekenaar en wil een Kerstboodschap zijn, een geestelijke verwikkeling, zoo noodig in deze dagen van barre nood en materia lisme. De schrijver is Dr. P. Stegenga Az. de teekenaar Karei Hoekendijk.. De typo grafische verzorging kon niet beter zijn. Prijs f0.45. Wie meerdere Libellen tege- Ga dat zien: TROPENADEL. 2e Kerstdag in Pen's Schouwburgzaal. AVONTUUR IN DE TROPEN. JAGERS-LATIJN. „Ik jaagde in de tropen. Plotseling kwam er een brilslang op me af. Maar ik behield mijn tegenwoordigheid van geest. Ik nam de slang zijn bril at en ik was gered, want zonder die bril

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2