TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 19 Dec. 1934. DE COCKSDORP. PROPAG.—FEESTAVOND Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllll KERKNIEUWS. In de vacatures van diakenen voor de Doopsgez. Gemeenten Burg, Waal en Oosterend zijn Zondag in de plaats van de heeren D. Eelman (den Burg), C. H. .Roeper (de Waal) en L. Koppen (Oos terend) resp. gekozen de heeren jb. Keijser Dz., Leo Keijser en Jb.Eelman Gz. VAR1ETÉ-GEZELSCHAP. Op 2e Kerstdag zal in Eelman's Ge bouw aan de Zwaanstraat, behoudens goedkeuring door de burgemeester, liet Variëté-gezelschap Jackson optreden. Zie adv. in dit nummer en aanplakbil jetten. NAAR DE GYMNASTIEKVEREEN. „OEFENING KWEEKT KUNST". Onze Gymn. Vereen, werd onlangs uitgenoodigd door de directeur van O. K.K., de heer Van Loo, te den Helder, om een aldaar te houden uitvoering bij te wonen. Daar de dames-afdeeling van onze club momenteel les krijgt van de heer Van Loo, werd deze uitnoodiging gaarne aangenomen en zoo vertrokken wij Zaterdag naar den Helder, waar we op gewacht werden door onze gastvrouwen. We werden voor één dag ingekwartierd. 's Avonds om 8 uur waren we allen aanwezig in Casino en om S.15 opende de voorzitten" de avond. Hij bracht o.a. naar voren, dat 28 jaar geleden in de zelfde zaal een demonstratie werd gege ven door een club dames-leden van de Texelsche Gymnastiekvereniging. Naar aanleiding hiervan werd toen in Den- Helder ook een dames-afdecling opge richt. Wat deze avond aangaat: wij hebben reusachtig genoten van de schitterende oefeningen. Vooral de rythmische oefe ningen waren voor ons buitengewoon leerzaam, daar wij zullen trachten op onze a.s. uitvoering ook een rythmische oefening ten uitvoer te brengen. De oefeningen der heeren aan liet hoogirek trokken ook de aandacht. In 't biezon- der de zeldzame turnkunst van een ze- Kere Hans Saman, 'die een dag te voren uit Hattingen (Duitschl.) was komen fiet sen om de leden van O.K.K. een biezon- dere attractie te verleenen, om de volgen de dag weer opgewekt perfiets naar Hat tingen terug te gaan. Het was een zeer geslaagde avond. Het moet voor de heer Van Loo een buitengewoon genoegen zijn om totzoo'n resultaat te komen; zonder moeite is dat. zeker niet geschied. Wij danken hem ook langs deze weg nog eens voor de aan gename avond, die hij ons bezorgd heeft. Na een gezellig bal, dat tot half vier duurde, gingen we met onze gast vrouwen voldaan naar huis. De volgende morgen om half elf waren wij allen weer in tenue om onder leiding van de heer Van Loo in het clubgebouw te turnen. Na onze spieren flink gerekt te hebben, gingen we naar huis om de inwendige mensch te versterken, 's Avonds om half zeven vertrokken we naar Texel, met he" voornemen ons best te doen om onze mede-eilandbewoners binnenkort 'n even gezellige avond te bezorgen als wij gehad hebben. - Mej. N.D. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 14 Dec.: 94 Kg. ongez. garnalen 15 ct. 307 Kg. gez. garnalen 15 ct. 2391 Kg. vereen, wulken. 1084 Kg. vrije wulken. 15 Dec.: 1295 Kg. vereen, wulken. 267 Kg. gezouten garnalen. 17 Dec.: 176 Kg., ongez. garnalen 517 Kg. gezouten garnalen. 2092 Kg. vereen, wulken. 825 Kg. vrije wulken. SPORTNIEUWS. Zeemeeuwen 1Kolhorn 1 (32.) Voor deze wedstrijd bestond veel be langstelling. Het is een spannende wed strijd geweest en het publiek heeft volop kunnen genieten. Om 2 uur fluit scheidsr. Wit de elftallen binnen de lijnen. K. trapt af met windvoordeel. Het is dadelijk te zien, dat alles op alles gaat. De eerste aanvallen zijn voor Z., doch deze stran den op de K-verdediging met een doel man, die wonderen heeft verricht. K. tracht als gewoonlijk het spel te forcee- •ren, doch scheidsrechter houdt de teu gels strak. Na 20 min. onderneemt Z. 'n gevaarlijke aanval. Het is Hemelrijk, die dan met een hard schot Z. de leiding geeft. 10. K. werkt nu verwoed voor de gelijkmaker. De Z-achterhoede kan voorloopig echter met succes ingrijpen. K. weet een kwartier voor de rust de partijen op gelijke voet te brengen door een mooi doelpunt van de K-linksbinnen 11. Na eenige vergeefsche pogingen neemt K. zelfs de leiding weer door haar linksbinnen 1—2. Z. antwoordt met eenige gevaarlijke aanvallen, doch de K.-achter- hoede laat zich niet verschalken. Rust 12 voor Kolhorn. Direct na de rust weer een verwoede strijd. K. begint zich op verdedigen toe te leggen en Z. neemt het spel geheel in handen. De K-keeper blijkt er een van biezondere capaciteiten en hoe de Z.-voorhoede zijn doel be kogelt, hij keert alles en het begint er voor Z. donker uit te zien. Onze jongens denken echter niet aan opgeven al wordt het uiterste van de spelers ge vergd, er heerscht zoowel binnen als buiten de lijnen een geweldige spanning. Steeds komt Z. terug, doch door veel pech ontk-omt het K-doel soms op won derbaarlijke wijze aan een doorboring. Doch 20 min. voor het einde brengt Tuinder de menigte aan de gang met 'n prachtig doelpunt en hiermede de par tijen op gelijke voet. De wedstrijd be reikt nu het hoogtepunt en fel wordt ge streden om het winnende punt. Het pu bliek begint zich geweldig te roeren en steeds komt Z. weer voor de K-veste. K. bepaalt zich tot enkele doorbraken, die echter niet van gevaar ontbloot zijn en verschillende malen moet Beumkes hande lend optreden wat hem echter goed af gaat. De tijd verstrijkt en de spanning stijgt. We denken al aan een gelijk spel, doch één min. voor het einde maakt Ju. Bruin in moeilijke positie voor Z. het zoo verdiende winnende doelpunt 3—2. Het publiek is één dansende menigte en is niet te houden; de omheining moet er aan gelooven en het eindsignaal is nau welijks hoorbaar. Zoo bracht deze wed strijd ons weer twee kostbare punten. Scheidsrechter Wit komt zeker 'n pluim toe. Hij onderdrukte iedere poging van ruw spel, .wat maar gelukkig was, an ders had 'de wedstrijd zeker geen Vlot verloop gehad. Kolhorn is nu uitgescha keld voor het kampioenschap en wij staan er mooier voor dan ooit. GRATIS, MAAR De T.E.M. laat met het oog op de electr. kookdemonstraties gratis auto bussen rijden (zie adv.), maar stelt dan ook verplicht: van te voren plaatsbespre ken. Wie dit niet doet, wordt zeker te leurgesteld, want de liefhebberij is groot. MR.VERVOORN MISTE DE TREIN. Mr. Vervoorn, die gisteravond in ho tel Texel zou optreden voor de Nation. Boeren-, tuinders- en Middenst. Partij, miste te Amsterdam de trein, waardoor hij Texel niet meer kon bereiken. In hotel Texel waren plm. zeventig personen aanwezig, die door de heer S.C. Eelman werden toegesproken. Hij wijd de o.m. uit over de beteekenis van deze z.g. Partij-Braat, over het vroegere Ka merlid Braat (verdrongen door Mr. Ver voorn), waarom hij nu een nieuwe par tij wil stichten; over de nood in het scha- penbedrijf; over z.i. te hooge salarissen en pensionneering, over cumulatie, enz. Van gelegenheid tot stellen van vra gen werd door de heeren D.G.Bakker en D.Frank gebruik gemaakt. DE WAAL AUTO TE WATER. Zaterdagavond is de auto van mevr. W. op weg naar Oudeschild in 'n sloot geraakt bij het passeeren van de vracht auto van D. te de Cocksdorp. D. was juist voor een fietser uitgeweken en reed weer naar het midden van de weg. Toen had het ongeval plaats. De luxe auto kantelde, maar mevr. W. kwam er heel huids af. Moderne Landarb. Bond 15 Dec. in hotel De Hoop. Nadat voorz. ae vergadering heeft ge opend, wordt door eenige personen uit Eierl. een tooneelstukje opgevoerd geti teld „De 4e Compagnie", hetwelk even voor de wereldoorlog speelt en het sol datenleven met zijn ruwheid maar met zijn kameraadschap tevens in beeld brengt Hierna is het woord aan de heer Wester ling, wiens rede we hier weergeven We leven in een tijd van grove tegen stellingen. Ons land telt 1200 personen met een inkomen van ruim een millioen., doch ruim 30.000 gezinnen met minder dan f 12 per week. Met levensmiddelen en kleeren zijn de pakhuizen ien maga zijnen tot de nok gevuld, maar de over- groote massa kan niets koopen. Er is gebrek aan werk, zelfs op de groote landbouwbedrijven op Texel, die toch hun landbouwsteun trekken. Er is altijd een groep menschen geweest, die boven-, en een die onder lag. Dit behoeft zoo niet te blijven. We beleven nu wel een crisis tijd, maar de oorzaak is: de onwil óm een beter distributiestelsel in te voeren. Het kapitalisme stuurde de productie hope loos in de war. De eene conferentie na de andere mislukte. De ernstige wil om het leed van honderdduizenden op te heffen ontbrak. De Londen-Melbourne-race heeft de dagelijksche zorgen een wijle doen vergeten. We leefden 'in een roes. De technische ontwikkeling leidt de aan dacht van de onmenschelijke toestand af. Een deel der bezittende klasse moest wel een veertje laten, maar dit beteekent niets, veigeleken bij de namelooze el lende der niet-bezitteiiden, van de 400.000 wcrkloozen vooral. We moeten ons aanpassen, zeggen de Ministers, maar de beroerde toestand blijft. Nationale een heid, samen lasten dragen, is het parool, maar ons levenspeil wordt gedrukt. Een groot deel van ons volk lijdt aan onder voeding. Spr. vergelijkt de huidige samenleving met de Sahara en zijn hyena's, die zelfs het laatste voedsel, dat hun verhongerde slachtoffers nog rest, wegnemen. Onder de landarb. is de werkloosheid het grootst, terwijl de loonen hier tevens, van 50 -60 pet. verlaagd zijn. Van burgerlijke zijde is geen voorstel te wachten om in deze ergerlijke toestand verbetering te brengen. Men hoort ze, wel over vervroegde winkelsluiting, over onzedelijk gekleed gaan, maar waar blijft 'n welomkleed plan om brood aan allen te verstrekken. Zij beoogen een naakt groepsbelang, terwijl men ons de klassen strijd verwijt. Het tegendeel is waar. Wij moesten de strijd aanbinden, omdat de bezittende klasse die voerde. Van bur gerlijke zijde komt zelden iets positiefs, wel kabaal over kleinigheden om de aan dacht af tc leiden. Er moeten andere methodes gevolgd worden. Wat wij jaren terug propageerden, zien we nu door de overheid toegepast: toezicht door de gemeenschap op de bedrijven, lanJbouw- teeltregeling, enz. Maar vroeger wilde men niet naar ons luisteren. Groote eige naren mogen denken, dat het alles lijde lijk is, Kamerlid Louwes denkt er anders over. We moeten krijgen 'doorgevoerde ordening. De voorschriften zullen toene men. Wanneer Rusland en Canada tarwe van drie gkl. invoeren, moet or steun blijven. Beter pachtwet en hypothcckwet. zijn op komst. Ook aan het particulier Gezit komt een eind. Zie N. Am. en Rus land. De Staat moet de toon aangeven. Er zijn zoo hoopvolle tcckenen. Onze Or ganisaties hebben daaraan veel gedaan. Kleine succesjes hier en daar wjjz.en op een zekere en voortdurende waarborg. De arbeiders moeten niet alleen op hun Hoofdbestuur vertrouwen. Ze moeten met energie zich te weer stellen om hun be zit te beschermen. Niet terug naair sla ventijd, naar 'de lijfeigenschap. Ondanks tegenstand overal hebben we ons ont wikkeld. Geen welvaartspolitiek, geen versobering voor wie toch al met zoo weinig moet trachten rond te komen. De arbeidersklasse worde zich haar macht meer en meer bewust. Dan zal ze de weg naar maatschappelijke opbouw met meer en meer succes kunnen betreden, leder werke daartoe naar vermogen mee, opdat er een samenleving geboren worde met plaats voor ieder, die werken wil. (ap plaus.) Hiermee eindigde spreker zijn met aan dacht gevolgde rede. Toen was de beurt aan P.A.L.V.U. van Oudeschild, dat het tooneelstuk „Malle gevallen" opvoerde, dat geducht op de lachspieren werkte. Vervolgens zongen de dames Bruin en Hemelrijk, van Oudeschild, „Boeren bruiloft" en werd een tableau vertoond, voorstellende het Socialisme. Hierna sloot voorz. het officieel ge deelte met dank aan alle medewerkenden en deelde hij mee, dat er gelegenheid be stond als lid toe te treden tot Tooneel- club „Eierland". Nog dient vermeld, dat de zaal geheel, gevuld was en een gezellig bal de avond besloot. Het was voor de Mod. Arb. Beweging een welgeslaagde avond. J.W. DE KOOG. AFD. DE KOOG, MOOI TEXEL. Een belangrijke advertentie van het voorloopig bestuur der afd. De Koog van Mooi Texel vindt ge in dit nummer. DEN HAAG- Eind der week 1622 Dec. zal aan ondersteunde wcrkloozen als extra kerstgave worden verstrekt 35 pet. van het bedrag, dat zij die week aan steun ontvangen. Namens het N.V.V. is de Ministerver- zocht de arbeiders in de werkverschaf fing, die nu max. 45 uur werken en dus reeds 10 pet. minder verdienen dan 'inde zomer (indien het weer gunstig is), als Kersttoeslag te willen geven 25 pet. van het loon, in de Kerstweek ontvangen. DEN HAAG. De jaarl. lijst van Ko- ninkl. Onderscheidingen zal op Oude jaarsdag verschijnen. Volkskrant. Kamerlid Lingbeck heeft de M. v. v. Binn. Zaken gevraagd, of bij de benoe ming van oud-minister Reymer tot burge meester van Roermond reeds rekening ge houden is met het toegezegd wetsont werp ter voorkoming van cumulatie. DE TWEEDE KAMER verwerpt de motie Kupers, welke inhoudt, dat ver hooging der 1 Juli verlaagde steunnor- men noodïg is, met 5324 stemmen1 (vóór: de s.d., comm., Van Houten, c.d., en Sneevliet, r.s..) DE EERSTE KAMER ontvangt vrij veel verzoeken om zich tegen invoering Middeleurop. Tijd te verklaren, vooral uit handelskringen. MIDDENSTANDERS IIWIIIIUMIIIIIIIHIIIIIIIIiÉW Een abonnement bij S N.V. PROVINCIAAL BELANG gj Handelsinformatie- en Incasso- s ga Bureau voor den Middenstand, rj opgericht 1864, biedt u in deze Eg tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- P uit zulks duidelijk blijkt met een §f cxemplaa1 van de vcertiendaag- s P B sche zeer verzorgde courant, n wordt op schril lelijke aanvrage jg |i jj| p o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Amstelstr. 14 Tel 32000 (6 lijnen) g AMSTERDAM C. O Voor Middenst. Federaties en Bonden p kan een speciale overeenkomst geti of- =5 Ij fen worden ten behoeve hunner leden gj DE SNIP-VLUCHT. Van Schiphol Zaterdag 0,32. Te Marseille S,17. Vertrek 9,13. Tc Alicante geland en vandaar vertrok ken Zondagmorgen 7,35. Të Casablanca 13,10. Vandaar ver trokken Maandag 0,05. Tc Porto Praya aangekomen: 12,10. HEDEN om 19 uur wordt de sprong over de oceaan gewaagd. 3600 K.M. Aan boord 5500 L. benzine. Totaal gewicht 10.000 K.G. Vermoedelijke aankomst te Paramaribo Donderdag 14 uur. i Het Vliegtuig stond steeds in verbin ding met o.m. Schiphol en thans ook met de onderzeeboot K XVI11, die tij dens de occaanvlucht een „oogje in liet zeil" zal houden, evenals liet s.s. Stuyve- s a n t1. NED. BIOSCOOPBOND schenkt na mens het Ned. Film- en Bioscoopbedrijf t 10.000 voor winterhulp aan wcrkloozen. DE NIEUWE spelling is op slechts 600 van de 8315 lagere scholen nog niet ingevoerd, zegt Minister Merchant. NIEUWE SPELLING. De Nation. Ver- eeniging voor Orde en Eenheid in de schrijftaal wekt, gesteund door o.m. 29 Eerste Kamerleden, op tot handhaving spelling De Vries en Te Winkel, zoolang geen hervorming tot stand gekomen is, die een nationaal karakter draagt. AMSTERDAM gaat een opruiming houden onder zijn antennepalcn (aanvul ling bouwverordening). Er zitten on der de huizen al palen genoeg. Ook op andere wijze kan voor goede radio-ont vangst gezorgd worden. AMSTERDAM boekte, bij een jaar te rug vergeleken, over dit jaar 13000 mis drijven en overtredingen meer. ROTTERDAM had 30 Nov. 10120 leegstaande woningen. Een record. In aanbouw 2210. UTRECHT. De tentoonstelling van Ornithophilia 40-j. bestaande) m liet Jaarbeursgebouw telt 4300 inzendingen (hoenders, duiven, kanaries, enz.) NIJMEGEN. De Robinson-schoen- fabriekeii, 21 Juni afgebrand, zijn weer herbouwd en reeds in gebruik genomen. In 1918 begonnen met vier man. Ten tijde van de brand 300 man en een jaarpro ductie van 450.000 paar schoenen. BIJ VENLO reed een smokkelauto met 1700 Kg. margarine uit België iu de val. Een der twee smokkelaars ontsnapte. DE NOBEL-prijs 1933, toegekend aan Sir Norman Angell, bedraagt f65000, die voor 1934 toegekend aan Henderson, f61000. IN BULpARIJE zijn de vermogens van alle politieke partijen, in Juni opgeheven, in beslag genomen. SPANJE's Minister v. Buitenl. Zaken heeft namens het moederland Bolivia en Paraguay uitgenoodigd, de broedermoord te staken. ,j FRANKRIJK. Te Grasse is een finan cieel schandaal aan liet licht gekomen. De Deensche bankier Moeller moet vele personen en instellingen voor 200 milli oen fir. opgelicht hebben. FRANKRIJK. De bankier Pérpn, die 16 millioen frs. verduisterde, kreeg als straf een jaar gevangenis en 2000 fr. boete. FRANKRIJK. Bij Dyon kwamen door 't omslaan van een boot vier personen om. MANDSJOEKWO. Bij Jingkau kwa men bij een brand in een keet, \vaarin 45 arbeiders sliepen, 20 hunner om. ENGELAND. Scott en Black, win naars van de Melb.-race, zijn te Londen terug. Groot enthousiasme. \J iNDEN. Volgens een geheim oor logsdocument uit 1918 van de Duitsche adm. Von Scheer zou hij een vlootbasis hebben willen stichten aan de Vlaamsche kust om Londen en het centrum van Engeland beter te kunnen beneiken. TE LONDEN zijn de laatste 12 mnd. 150 verkeersagenten vervangen door 733 seinlichten llllll* Onze zaak is zoo groot, dat llllll^ er een bediende de heek dag be-, liiill* zig is met de leerjongens af te WW*. ranselen. Wijl* O, dat is nog niets. Onze iilili^ magazijnen zijn zoo kolossaal, dat lülll* we in de gangen Sint-Bernards- honden moeten houden voor de llllll* klanten, die verdwalen.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5