Im I I m, ÉH üf Wk Zonderling interview. Van Texel naar Cliicago. i.mm <f|> ADVERTENT! EN W wi -m m HP 1 DE COCKSDORP. V.V.V. MOOI TEXEL. Mogen we even de aandacht van de geachte lezers uit de Cocksdorp en omge ving vestigen op de in dit nummer voor komende advertentie van V.V.V. Mooi Texel, afd. De Cocksdorp. Deze afdee- ling belegt een algemeene vergadering met het doel mededeelingen te doen aan gaande de in het voorjaar van 1935 te; houden tentoonstelling van „Mooi Neder land" te Amsterdam. Op deze tentoon stelling hoopt V.V.V. „Mooi Texel" ook met een stand uit te komen. Texel be hoort daar een goede indruk te maken en de aandacht op zich te vestigen. Doch hiervoor is geld noodig. Om een ge deelte van de kosten te kunnen dekken, zullen op elk dorp lijsten ter inteekening worden aangeboden 'n klein offer zal wor den gewaagd. Zeg niet te gauw: „Wat heb ik met V.V.V. te maken, ik heb geen voordeel van het Vreemdelingenverkeer", leder Texelaar heeft daar belang 'bij. Heeft u niet in de Texelsche Courant gelezen, dat het vreemdelingenbezoek het vorig seizoen 180 a 200.000 gulden in 't laadje heeft gebracht? Voorwaar geen kleinigheid. En al heeft niet iedereen daarvan direct geprofeteerd, indirect vaart ieder er wel bij. Daarom is het noodig, dat Texel voortgaat met reclame maken, opdat de vreemdelingenstroom zal blijven vloeien. CHR. MEJSjESVEREENIGING. Alhier werd opgericht een Chr. Meis- jesvereeniging onder leiding van mej. D. Dalenberg; tot seor. werd gekozen mej. C. Kalis Hd.tot penningm. mej. M.List. KERSTVERGADERING. Zaterdag belegde de S.D.A.P. afd. de Cocksdorp een Kerstvergadering in hotel De Hoop, met als spreker de heerSwier- stra, van Hoorn. De zaal was matig be zet ,doch de spreker vond een aandachtig gehoor. (Het uitvoerig verslag kwam voor dit nummer te laat. We zullen het Woens dag kunnen opnemen. Red.) AFSCHEID MEESTER BRINKS. Vrijdagmiddag 21 Dec. heeft meester J. Brinks afscheid van zijn leerlingen geno men. Doordat het aantal leerlingen aan de school alhier beneden het daarvoor vastgestelde minimum was gedaald, kon den er geen drie leerkrachten gehand haafd blijven. De heer Brinks wordt daar om op wachtgeld gesteld. Voor de aan vang van het laatste lesuur werd de heer Brinks bij monde van de voorz. der ouder commissie dank gebracht voor 'hetgeen hij had gëdaan in het belang van De Cocks- dcxrper schooljeugd. Als een klein, stof felijk blijk van waardeering overhan digde deze hem, uit naam van alle kinde ren, een fraai boekwerk. Door een twee tal meisjes uit de hoogste klasse werden hem bloemen aangeboden. Hierna sprak het hoofd der school, de heer Zondervan, eenige woorden van dank voor de pret tige samenwerking. Tenslotte werden de kinderen door meester Brinks getrac- teerd. OOSTEREND. UITVOERING „DE LOFSTEM". „De Lofstem" heeft onder leiding van de heer C. Bremer op le Kerstdag in het Gebouw v. Chr. Belangen een mooie avond gegeven. Het gebouw was tamelijk goed gevuld. Óm 8 uur opende de voorz., de heer C. Bremer door te laten zingen Ps. 98:2. Hij ging voor in gebed en sprak vervolgens een hartelijk woord van welkom. Hierna ving De Lofstem aan met het zingen van "het Bondslied, ver volgens Zingt, Christenen, God ter Eere, Eere zij God en Ps. 95. De stilte onder het publiek bewees, dat er van de zang werd genoten. Het uitgebreide program van zang (21 nummers) werd aangevuld door verschillende voordrachten. Van de bekende voordrager Jn. Daalder hoorden we eerst twee ernstige stukken, „Hij komt" en „Hertog Hendrik". Hierop volgden weer een vijftal nummers zang, o.a. Heer mijn hert is boos en schuldig en De paarlen poort. Jn. Daalder droeg toen voor een mooi ernstig stuk, Het blinde meisje, dat goed werd vertolkt. Een mooie, ernstige voordracht gaf ook mej. M. Kooger; ze was getiteld Een boerenvrouw. De boeiende voordracht werd met stille aandacht gevolgd. Verder noemen we nog een tweetal voordrachten van mej. S. Trap, getiteld Kinderbede en De Storm. Het laatste gedeelte van deze avond werd gewijd aan de luim. Over hef algemeen mogen we zeggen, dat deze avond goed gezongen werd. De Kleinste, Neerland, Kastanjelaar, Het Jagertje en Wij zangers: blonken uit. Ook in zijn luimige voordrachten raakte Jn. Daalder op dreef. Met Opvoeding, De Haan en Romance wist hij het publiek meermalen een lachbui te bezorgen. Óm plm. half elf was het rijk gevarieerde program afgewerkt. De heer C. Bremer bracht dank aan alle medewerkenden en riep de bezoekers een tot weerziens toe. De heer C. Timmer sloot door te laten zingen van de Avondzang 'k Wil U o God mijn dank betalen en ging voor in dankgebed. D. KERSTSTEMMING. Muziekcorps Excelsior deed in de morgen van de le Kerstdag weer de ge wijde klanken der kerstliederen over ons dorp weerklinken. Deze goede gewoonte vindt bij vele dorpsgenooten groote in stemming en draagt zeker tot de Kerst stemming veel bij. D. EXAMENS. Onze plaatsgenoote mej. H. K. N. Wi- chertjes deed dezer dagen te Assen met gunstig gevolg examen voor Kraamver zorgster. D. UITVOERING EXCELSIOR GAAT NIET DDOOR. De uitvoering, welke Excelsior hoopte te geven op Nieuwjaarsdag, is uitgesteld. - D. DEN HOORN. SCHOOLNIEUWS. De heer G. Warning, onderwijzer aan de o.l. school alhier heeft Zaterdag zijn laatste les in deze school gegeven, om dat met 1 Jan. 1935 een leerkracht minder aan de school verbonden zal zijn. Voor deze laatste les had men de school ver sierd. Door Ce kinderen werd de heer Warning een paar liedjes toegezongenen werd hem tevens een schilderij van de Ned. Herv. kerk alhier en het boek over Texel van de heer Jn. Drijver aange boden. Alle kinderen werden door mees ter Warning onthaald. Hij bedankte har telijk voor deze bewijzen van genegen heid en waardeering. Intusschen had de heer Warning het geluk benoemd te wor den in het Friesche plaatsje Steggerda. (Post Wolvega). SPORTNIEUWS. 2e Kerstdag werd hier gespeeld de wedstrijd Zwaluw—V.N. II. V.N. ver scheen met vier heeren; jammer, want hierdoor kw.am er n et veel spel in. Z. was het meest in de aanval, doch het duurde vrij lang alvorens aanv. Kalis de stand resp. op 1—0 en 2—0 bracht. Na de rust speelde Z. voor de wind, doch eerst na 20 min. had A.C.Drijver succes en plm. 10 min. voor het einde maakte D. Duinker 40. Na omruiling weerde Z. zich in de laatste min. nog duchtig, doch vergeefs. V.N. heeft zich onderwijl kranig gehouden. Met deze 4—0 over winning behaalde de Zwaluw tevens het kampioenschap van de T.K.B. De spelers (sters), die hieraan hebben meegewerkt, waren de dames A. Beumkes, A. Drijver, A.C.Drijver, A. Lap Pd., M. Lap Ad. en T. Kalis en de heeren Jb. Kalis, aanv., W. Cupido, G. Warning, C.P.Drijver, D. Duinker, P. Lap en I. Boon. J.B. Het was laat in de avond en ik zat, alleen in de kamer nog wat te schrijven. Mijn onderwerp was Esperanto. Plotse ling werd ik me bewust, dat er nog iemand moest zijn en toen ik opkeek, zag ik aan de andere kant van de tafel iemand zitten met een baardig gelaat. Zijn oogen glinsterden vriendelijk achter brilleglazen en ik voelde terstond, dat het een goed mensch was. Toen herkende ik hem: het was Zamenhof. Natuurlijk had ik ver baasd moeten zijn, want Zamenhof is al haast twintig jaar dood, maar van verba zing of schrik was geen sprake. Het scheen de natuurlijkste zaak van de we reld te zijn, dat hij daar zat te wachten tot ik hem opmerkte. Mijn vragende blik ziende, sprak hij: „De kosmische kracht verleent me de eigenschap te kunnen ver schijnen, bij wie aan mij denken. Toeval lig was u dat juist. Ik heb de wereld verlaten, toen al mijn idealen aan puin geschoten lagen door de vreeselijkste broedermoord, die „Stil," viel ik hem in de rede en sloot behoedzaam de deur, „u bedoelt blijkbaar de oorlog, maar die noemen wij geen moord meer. Die dat zegt, is een paci fist, dat is een soort van minderwaardig mensch, een lafaard of een landverrader. We noemen de oorlog tegenwoordig een bad van staal". Wantrouwend keek Zamenhof me aan. „Wat een pacifist is, weet ik heel goed", begon hij, „maar ik begrijp niet, hoe iemand, die, vaak als enkeling, tegen oorlogszuchtige stroomingen in durft gaan, een lafaard kan wezen". „Zeker, zeker", suste ik, „ik deel uw zienswijze volkomen, maar het is niet verstandig, het zoo luid uit te spreken, de wereld is er niet op vooruit gegaan in zedelijk opzicht". „Dat vreesde ik al," knikte hij treurig, „als ik anders had gedacht, zou ik niet gestorven zijn". „Een heeleboel dingen", vervolgde ik, „die vroeger erg gevonden werden, vin den wij heel gewoon. Een klein staaltje. Iedere schooljongen weeï, dat de pleger van de mislukte aanslag op Napoleon III Orsini heette. Dat feit van terrorisme heeft dus groote indruk gemaakt. Maar vraag ons eens, wie aartshertog Ferdi nand heeft doodgeschoten. Alleen de Ser- ven weten het, want die hebben een mo nument voor hem opgericht, voor de moordenaar wel te verstaan. En wie ver moordde Dollfuss, en koning Alexander met Barthou, en president Doumer? We weten het niet meer, 't is niet bij te hou den". „Terrorisme is gelukkig nog geen oor log", zei Zamenhof. Ik legde hem zoo kort mogelijk uit, dat er nog steeds geen oorlog was, omdat we niet heelemaal klaar waren met de voor bereidingen en uitvindingen. En dat we ons intusschen onledig hielden met poli tieke moorden en de bloedige vervolging van andersdenkenden. Zamenhof luisterde zichtbaar ontzet. „En het Esperanto?" vroeg hij gespan nen. „Dat groeit geweldig, in alle landen". „Nu, dan zal het met de verwording ook zoo'n vaart niet loopen", vond mijn gast. „Waar Esperantisme is, heerscht in ternationale solidariteit, daar is geen chauvinisme meer mogelijk, noch rassen haat". Ik had niet de moed hem tegen te spre ken en zweeg. „Maar Iaat ik mezelf overtuigen gaan van de groei van mijn taal", zei Zamen hof en voor ik hem kon waarschuwen, was hij opgelost in de ruimte. Na een uur zat hij weer tegenover me. Zijn oogen keken onzegbaar droefgeestig, als van iemand, die smartelijk verwond is. Wat ik had gevreesd was gebeurd: Hij had zich gematerialiseerd in een Esperanti sten - club van edel-Germanen. „Ik had even toegeluisterd", vertelde hij, „toen ik door de voorzitter in een kamertje apart werd geroepen. Daar werd me een zonderling meet-instrument op het hoofd geplaatst. Op een verbaasd^ vraag van mij, werd geantwoord, dat mijn Arische afkomst in twijfel werd getrok ken. Nog begreep ik het niet, waarop zie me toeschreeuwden, dat ik een Jood was" „Dus?" vroeg ik aarzelend. „Dus", sprak Zamenhof met een voor hem ongewone, want bittere klank in zijn stem, „werd ik afgewezen: Joden mogen geen lid zijn". X. Illllllll!lllli!!il!lllllll!lllllll!lllllllllllllillllllllllll|||||illl||||||| llllll LANDBOUW EN VEETEELT. REGELING MELKPRODUCTIEBEPERKING. Eenige tijd geleden werden in de pers mededeelingen gedaan omtrent het besluit van de regeering, om, in het belang vaii het veehoudersbedrijf, in de toekomst tot een beperking van de melkproductie te raken. Getracht zal worden zulks te be reiken door de steunverleening per bedrijf te bepalen tot een bepaald nader vast te stellen percentage der normaal geprodu ceerde melk, hetgeen bij overigens onge wijzigde omstandigheden gepaard ":al kunnen gaan met een verhooging van de toeslag per Kg. melkvet. Met de voorbe reiding dezer beperkingsregeling werd onverwijld een aanvang gemaakt. Als grondslag voor de regeling is het noodig, dat voor ieder bedrijf de normale melkproductie in voorgaande jaren zoo nauwkeurig mogelijk wordt vastgesteld. Ten behoeve daarvan is thans een vragen lijst ontworpen, welke in de tweede helft van deze maand aan alle veehoudeis ter invulling zal worden toegezonden. Aan de veehouder zullen gegevens wor den gevraagd omtrent oppervlakte en in deeling cultuurgrond van zijn bedrijf, om vang rundveestapel, aan welke fabrieken melk is geleverd, enz. Is melk geleverd aan grossiers, slijters, of dergelijke personen, dan moeten be halve de namen der afnemers ook de ge leverde hoeveelheden melk worden ver meld. Voorts zal worden gevraagrj, of de veehouder in eigen bedrijf boter af kaas maakt en tevens, hoeveel melk hijzelf ge sleten heeft. Veehouders, 'die dt wen- schelijk achten, zullen bij de invulling geholpen kunnen worden door Je Plaat selijke Comm. (Zie adv.) Aangezien nauwkeurige invullhg abso luut noodzakelijk is, is een juisé opgave der verlangde gegevens zeer wmschelijk. XVI. 'Het weer kan hier snel 'eranderen. Liep ik gisteren nog in mijn overhemd, nu moet ik mijn winterjas aantrekken als ik uitga, want het heeft vaniacht pittig gevroren. Heel wat planten hebben het loodje moeten leggen. Maandag 29 October. Zooals u weet is Chicago onder meer bekend door zijn enorme esportslachte- rijen. Vandaag heb ik zoo'n dachterij be zocht en daarvan wil ik hie| iets vertel len. Ik heb een zoo'n reusa:htig bedrijf bezocht, maar er zijn er wd tientallen. Dagelijks worden honderd-, ja duizend tallen beesten ter slachtbaik geleid. Ze worden door steken en nietjloor schieten ter dood gebracht. Zoo'n moorddadige methode had ik hier niet erwacht. Het werk gaat hier allemaal vliegensvlug. Een paar man doen niet anders lan de dieren afmaken, dat wil zeggen, eder uur 750 varkens, 800 schapen en lp koeien. De dieren worden geslacht, ii stukken ge sneden en gehakt en zoo jria transport banden door de fabriek geloerd. Aan die band staan mannen, die hft vleesch ver der stuk snijden en het soteeren. Ze ne men het tenslotte van de land om het in diverse kokers te werpen. Het komt dan een verdieping lager 'tereht, waar men 'het vleesch óf naar de rqlkkamers'trans- porteert óf naar de stjdswinkels met groote vrachtauto's. Alls gaat, zooals gezegd, vliegensvlug. Een koe b.v. is in 20 min. tijds compleet geslacht. Gok heb ik vandaag een bezoek ge bracht aan de drukkerij, waar de Cni- cago-Coiyant verschijnt. Dat was de moeite waard. Iedere dag worden 800.000 kranten gedrukt, Zondags wel een mil joen. Er worden rollen papier gebruikt, z.oo'n rol bevat vijf mijl papier ter breedte van een meter. Een merkwaardigheid was in dit bedrijf nog de luchtdruk-post. Een krant werd i.i v.en buis geplaatst en in zeer korte tijd was die een mijl ver de stad in. Ze ging door een ondergrondsche buis, voortge stuwd door samengeperste lucht. Vermeldenswaard is nog, dat in ge bouwen als deze drukkerij, het abattoir, cn_ gidsen aanwezig zijn. Ze staan ge- I.oèi ten dienste van de bezoekers. Dat Dat kost je niets, zelfs geen fooi. Je Em, met een beleefd bedankje volstaan. (Dat is anders in Holland, waar dat el lendige fooienstelsel nog steeds in zwang is.) Dinsdag 30 October. De dag van de sluiting der groote We reldtentoonstelling. Vandaag werd de 16- iniljoenste bezoei<er(ster) van dit jaar verwacht. Ze kwam inderdaad en werd behalve mei een mooi stuk land in Michs gan met nog tal van geschenken over laden. De gelukkige bleek een weduw vrouw te zijn. Botte die even? Het is vandaag wel uitermate druk geweest. Er was over de heele tentoonstelling bijna geen plekje meer om te staan. Geen wonder; het aantal bezoekers moet van daag alleen 365000 zijn geweest. Over de heele twee jaar waren het er 37 mil joen. Reeds te middernacht gaf de echt- genoote van de directeur het sein, dat het sluitingsuur gekomen was. Ze drukte op een knopje en daar vloog Qen groot aan tal vuurwerkbommen van allerlei kleur de lucht in. De tentoonstelling is voorbij, wat zeer jammer is voor de honderden personen, die er werk vonden en nu werk loos zijn; een schadepost ook voor vele winkels, trams, enz., die door de drukte goede zaken deden. Ik ben intusschen zeer blij, dat ik van deze groote en grootsch opgezette ten toonstelling getuige heb mogen zijn. MARIUS J. REUVERS. (Wordt vervolgd.) IIIIII!I!!!l!l!llillll||||||||||||!||||||||||||||||||||||||||||||| fllUIIIII! VOOR ONZE DAMMERS. lllilillillllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Zwart 11 1 2 3 4 5 vO CM O co 46 47 48 49 50 Wit 12. Wit speelt en wint. (Oplossing in volgend nummer.) lllllll!lllilll!llllllll||||||||||||||||||||||||||||llil||||||||U VOOR ONZE SCHAKERS. Ill!ili!l!!lllllt!lll!l!!ll!l!llll||li!|||||||||ini||j|j! Nieuw probleem. a be de fg h Wit: Khl, Dh4, Tg2, Ldl, Pd3 en f3. Zwart: Kbl, Da8, TbS en cS, LgS en. hó, Pa5 en d5, pi e7 en f6. Mat in twee zetten. (Oplossing in het volgend nummer). Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de blijken van deelneming, on dervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van onze geliefde Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoe der ANNA LIEUWEN, wed. v. C. Hutjes. In het biezonder dank aan Ds. Visser voor de troostwoorden tot ons gesproken, en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezien. Namens de familie, J. CUPIDO. Den Hoorn, Texel, Dec. '34.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 12