'1VOROL Jkfooie unite tdrvdm T.E.S.O.-cijfers over 1934 welke het houden van ingevoerde rea- geerende dieren verbiedt. Het verdient aanbeveling, de dieren bij aankomst te Oudeschild reeds te doen onderzoeken. Ze kunnen dan aan de tuberculinatie (in- druppelen van tuberculine) onderworpen en tevens op mond- en klauwzeer onder zocht worden. Blijkt na enkele dagen, dat het vee, dat bij aankomst op Texel met een reeds genummerd is, reageert, dan dient het onherroepelijk van het eiland verwijderd te worden. Het oormerk wordt dan eerst verwijderd (volgens de veearts kan dit zonder bezwaar gebeuren). De transportkosten naar de markt komen ten laste van de Vereeniging. Op een vraag naar het aantal reactie- dieren onder de ingevoerde dieren (inge voerd vóór het van kracht worden van het door B. en W. wegens dreigend ge vaar voor mond- en klauwzeer uitge vaardigd invoerverbod), werd door de heer Noordijk meegedeeld, dat het per centage zeer gering was. Van 65 inge voerde dieren bleek er maar één te rea- geeren; van een stal van 33 ook maar één. De veiligste weg is evenwel bet houden van ingevoerde reageerende die ren volkomen te verbieden. Het einddoel op Texel uitsluitend t.b.c.-vrije stal len wordt dan in de kortst mogelijke tijd bereikt. Hierna volgde sluiting van deze be langrijke vergadering. RECORD-CIJFERS. Ze zijn weer hooger dan het jaar te voren, de cijfers van T.E.S.O. over 1934. Krasser nog: ze zijn hooger dan ooit. Het zijn recordcijfers en dat wil wat zeggen in deze tijd, waarin zoo menige onderneming moeite heeft om staande te blijven, zoo menige zaak haar omzet ziet teruggaan, haar winst ziet verminde ren. Reden te meer om verheugd te zijn over het resultaat van T.E.S.O. over het afgeloopen boekjaar. We geven een reeks getallen, ook van voorgaande jaren, opdat de belangrijke toename van het vervoer duidelijk blijke: Jaar Personen "Rijwielen Auto's 1934 147008 34567 4068 1933 141343 32346 3803 1932 122691 25691 3779 1931 122307 24675 3694 1930 105413 20S03 2962 1929 94317 17621 2129 1928 97056 17872 1512 1924 73064 14768 398 In de loop van plm. 10 jaar is het per sonenvervoer verdubbeld, het rijwielen- voer met 134 pet. toegenomen en het ver voer van auto's tienmaal zoo groot ge worden. „Wat komen zal?" De maand, die achter ons ligt, heeft niet gebracht wat haar naam „winter maand" zou doen vermoeden. Integen deel. De gemiddelde temperatuur was hooger dan in eenig jaar, verloopcn sinds 'De Bilt in 1S49 dus 86 jaar terug zijn waarnemingen begon. De gemidd. temperatuur was n.l. 7.4 gr. C., dat is 4.5 gr. boven normaal. We moeten terug gaan naar 1S52 om een December-maand te vinden ..welke die van 1934 met ©en gemidd. temp. van 7.3 gr. naar de kroon steekt. Is het te verwonderen, dat onze se ringenboom plannen maakt om uit te bot ten Dat men ons een dezer dagen ©en braamstruik bezorgde met bloesem en vruchten en een polletje met madeliefjes? Er zijn meer van die ongewone verschijn selen, ongewoon voor deze tijd van het jaar. Of we geen winter meer krijgen? Laat er ons niet op rekenen. De beruchte van 1929 was in Februari pas goed op gang. Ook de „winter" van 1852—1853 zette 12 Febr. pas in. In Febr. en Maart kon men te voet over het IJ naar het Tol huis. Tegen April viel de dooi pas in. De beste winter, die men in deze tijd van kommer en ellende, voor talloos velen, kan verlangen, moet die van 1898 1899 wel zijn, want dat was de zacht ste winter, die men toen in 65 jaar had meegemaakt. Ieder bij de Ned. Akkerbouw Centrale te Den Flaag aangeslotene is verplicht van alle wijzigingen in zijn zaak (naam, adres, rechtsvorm, statuten, enz.) aan de Centrale kennis te geven, uiterlijk binnen 14 dg. Bij verzuim stelt men zich aan vervolging bloot. (Officieel.) Uiterlijk 31 Januari 1935 moeten de ga rantiebewijzen 1934, bedoeld in het Re glement Suikerbieten-Steun 1934, zijn in geleverd bij de suikerfabrieken. Na 31 Jan. zullen niet ingeleverde garantie-be wijzen behoudens hooge uitzondering van onwaarde zijn. (Officieel bericht.) KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze Onze plaatsgenoote, mej. E. Dijt J.Sd. slaagde dezer dagen te A'dam voor het Mercurius diploma Duitsche Handelscor respondentie. Ieder, die als wintervoorraad meer dan 1000 Kg. aardappelen voor eigen gebruik wenscht op te slaan, kan, ook al is hij. niet georganiséerd, een verzoek daartoe indienen bij de Akkerbouw-Centrale, afd. Binnenland (Aardappelen), Bezuidenhout 15, Den Haag, onder vermelding van de redenen waarom hij die voorraad wenscht aan te houden. (Officieel.) Geref. Kerk H.V. Gekozen tot ouder ling Jn .Eelman Kz. en tot diaken A. v.d. Knaap. In de Geref. Kerk: tot ouderling A.v.d.Brink en tot diaken C. Riemens. Zaterdagavond werd door genoemd fonds een vergadering belegd in Het Wa pen van Amsterdam. Voorz. IJ. Koppen sprak zijn voldoening over de groote op komst uit (de zaal was tot in de hoeken gevuld), en hoopte, dat de besprekingen zakelijk zouden zijn en een rustig verloop zouden hebben. Voorz. leidt de bespreking in door 'n briet van Ziekenfonds Den Burg, ge- ndht aan het fonds Oosterend, voor te lezen. Dit schrijven blijkt een ultimatum te zijn voor Oosterend om over te komen naar Den Buirg. Aanvankelijk wilde een bestuurslid van Oosterend dit schrijven voor kennisgeving aannemen. Men heeft hier echter toch op geantwoord en kwam verder overeen, de dingen nader onder die oogen te zien. Dit geschiedde eerst in 'n vergadering van de besturen van Ooster end, den Burg en Oudeschild. In deze vergadering zou Dr. Eggink aanwezig zijn om van voorlichting te dienen. Deze vergad. is gehouden, maar Dr. Eggink was niet aanwezig. De vergadering heeft ons niet veel wijzer gemaakt. Ons bestuur is echter niet tegen één groot fonds, wanneer er voor ons geen nadeelen aan verbonden zijn. Wij achten echter de contributieverhooging met twee cent niet verantwoord. Ook Oude schild is van voorstander 'tegenstander geworden. Oudeschild heeft met zijn oent lagere contributie nu nog een batig saldo en geeft bovendien zijn leden meer dan Den Burg. Oudeschild heeft evenals Oosterend wel met tekorten geworsteld. Oosterend heeft nu te kort, doch we ho pen, dat het voor ons niet altijd zoo on gelukkig blijft gaan. Voorz. heeft (niet officieel) vernomen, dat Den Burg plm. 13000 over heeft. Men gaat de zaak daar nu royaal aanpakken, 't Is echter mis geweest, dat men voor het bijeenko men der besturen (welke waren uitgenoo- digd), een adv liet plaatsen; de daarop volgende advertentie was al heelemaal mis; een adv. zonder onderteekeniiig geeft blijk van schurft. De heer Michels is volgens spr. van meening, dat, wanneer er één fonds komt, de gemeente bij een eventueel tekort moet helpen. Oudeschild heeft echter 't bewijs in handen, dat het bij een tekort steun krijgt van de gemeente. Dit is volgens spr. ook voor ons fonds te bereiken. Hierna geeft penningmeester Van der Vis enkele inlichtingen naar aanleiding van het gerucht, dat ons fonds f1200 te kort komt over dit jaar. Vorig jaar was dit echter zoo, doordat wij in 1933 ontzettend veel zieken gehad hebben. Boekjaar '34 is nog niet geheel ver streken, zoodat wij nog niet precies kun nen zeggen, hoe het jaar '34 is geweest. Op 31 Dec. zaten we buiten de reserve nog met een tekort van f387.90. Het le kwartaal hebben we het gered. Nu is het gedekt door de extra heffing en door de uitvoering van de Zangvereeni- ging, welke f93 opbracht; tezamen f390. 't Fonds zou volgens penningmeester naar ruwe schatting over 1934 zoowat rond komen en er aan het eind van dat jaar ongeveer f 1000 beter voor staan dan vorig jaar. In 1933 werd er van Ooster end 1 op 8 leden aan de overkant ver pleegd. Verder geeft penningm. een over zicht van de jaren 1929 tot en met '33, welke jaren een groote schommeling te zien geven van tekort en overschot. Hier uit moge ook blijken, dat we in een jaar van overschot, maar niet dit en dat kun nen doen. Onderwijl komen de doktoren Vellinga en Boswijk ter vergadering. Ze worden door voorz. hartelijk welkom ge- heeten. Voorz. zegt penningm. dank voor zijn mededeelingen en geeft dan ge legenheid voor het stellen van vragen. De leiding der vergadering gaat nu over in handen van de heer S. Keijzer. De heer Keijzer geeft het woord aan de vergade ring, wanneer een beslissing moet wor den genomen. De heer C. Bremer Az. vraagt, of het de bedoeling is om te vereenigen, ja of neen. Spr. acht riiet de minste reden hiervoor aanwezig. Hij rekent niet het voordeelig jaar van Den Burg, waardoor ze er nu goed voorstaan. Ze kunnen daar volgend jaar ook wel steenarm wezen. Spr. is sterk tegen samengaan met Den Burg. Bestuurslid P. Kuiper herhaalt, dat het bestuur verhooging van contri butie niet aandurft. Cle heer J.v.d. Slikke vraagt, of de aanwezige doktoren voor vereeniging zijn. Dokter Boswijk begint met te zeggen, dat de doktoren in dezen eensgezind voor één fonds zijn. Hij wijst met voorbeelden v.d. overkant aan, hoe men ook daar steeds meer tot groote fondsen komt; zoo is b.v. Vieringen bij Alkmaar aangesloten. Spr. is van meening, dat men over 't al gemeen dan ook beter met de gemeente zal kunnen praten. Spr. pleit niet voorde dokters of voor Den Burg, maar is van meening, dat het belang van de leden er mee gebaat is. Van de hoogere contri butie komt één ct. voor de dokter; dit beloopt totaal f400. Wanneer men dit rekent over de grootene afstanden (het moet.bovendien gedeeld worden), is dit niet veel. De doktoren hebben ook voor de buitenwijken van Den Burg reeds veel toegegeven. Spr. memoreert het ontstaan van de fondsen op Texel. Er zijn er nu, drie. Waarom, wanneer er voordeel is te behalen, geen samenwerking? Wanneer men de extra-heffing te Oosterend en Oudeschild ziet en de vrijstelling van be taling te den Burg met zijn hoogere con tributie, komt dit toch vrijwel op het zelfde neer. Wanneer men denkt aan de leden van Oosterend,'die specialité's noo- dig hebben, die niet door het fonds wor den betaald, weet men, dat zij daarvoor veel moeten opbrengen. Verder heeft men de extra ritten, welke op f0.50 komen plus de behandeling bij de tandarts. Ove rigens pleit het algemeen inzicht Voor centraliseeren. De heer C. Bremer Az. zegt, dat deze dingen geen gewicht in de schaal leggen. Dokter Boswijk wil ver der niet adviseeren. Hiij laat de leden vol komen vrij. De heer J.v.d.Slikke vraagt stemming, vóór of tegen. De heer 'P. Dros Gz. vraagt, hoeveel gezinnen van Oosterend hebben bedankt als lid. Waar op met drie wordt geantwoord. De pen ningm. merkt op, dat specialité's eerst wel door het fonds werden betaald. Spr. zag hierin de ondergang van het fonds. De heer Cor Trap Jnz. wijst op het da len van loonstandaard met plm. 40 pet. en nog steeds dezelfde contributie. Er zijn reeds meerdere leden, die de reke ning bij de bakker laten staan om 't geld voor het fonds op 'te brengen. Kan men niet zoover komen,, in samenwerking met de dokters, dat de contributie wordt ver laagd? De heer P. Kuiper wil wachten met het nemen van een beslissing tot Den Burg de zaak nader bezien heeft. Den Burg zou voor contributieverlaging nog eens narekenen. Ook de heer C.Timmer Jz. acht afwachten de beste oplossing voorloopig. De heer A. Brans voegt er aan toe: wanneer dan een 50-tal over gaat. De heer Jn. Dros Gz. is er voor, ook specialité's door het fonds te laten betalen. Ook de heer A. Brans voelt hier voor: we hebben een paar jaar terug toch ook besloten gezamenlijk iets meer voor de buitenwijken te doen? Joh. v.d. Slikke vraagt. ot we van de doktoren voor de zelfde contributie ook specialité's kunnen krijgen. Dokter Vellinga wil dit over wegen. Dokter Boswijk acht het nemen van een beslissing vanavond voorbarig. Beter is te wachten tot de jaarvergadering. Dokter Vellinga spreekt nog van groote tekorten te Oudeschild, welke steeds met extra heffingen worden gedekt. Dokter Boswijk zegt, dat ook de dokters genegen zijn het percentage te verlagen, wanneer de gemeente met haar 5 pet. ook toe geeft. Op een waag van de heer Fenijn, antwoordt dokter Boswijk, dat leden van een ziekenfonds van de overkant hier zonder bijbetaling kunnen worden inge schreven als lid. De heer Koppen zegt, dat dit jaar nog in een paar gevallen voor leden, wie aan de overkant iets is overkomen, is betaald. Door de vergad. wordt tenslotte met algemeene stemmen besloten het fonds tenminste voor een jaar nog te laten zooals het is. Bij de rondvraag deelt R. v.d. Vis nog mee, dat voor een ieder de boeken ter inzage liggen, waaruit men ook kan zien, hoeveel het fonds aan verschillende ge zinnen ten koste heeft gelegd. De namen van deze personen worden echter niet ge publiceerd. De heer Koppen is van meening, dat wanneer Oosterend een oent meer contributie gaat heffen, de leden op dezelfde wijze als Den Burg kunnen profiteeren van de tandheelkunde. Ten slotte dankt de heer Koppen namens de leden de heer C. Bremer Sz. met zijn Zangvereeniging van harte voor de uit voering, welke het fonds zoo'n mooie bate heeft gebracht. Toch hopen we, dat het niet meer noodig zal zijn. Hierna wordt de drukbezochte verga dering gesloten met de beste wenschen voor het Ziekenfonds. Veel spanning is weer uit de lucht verdwenen. S.D. MUSSOLINI ZAAIT In 1931 werd op initiatief van Musso lini een aanvang gemaakt met de droog legging van de Pontynsche moerassen. Littoria was de eerste stad, welke in het ontgonnen gebied gebouwd werd. Aug. 1933 werd met de tweede, Sabandia ge naamd, begonnen. Pontinia zal nog volgen Reeds is het moeilijkste werk in dit, sinds vele honderden jaren door malaria beruchte gebied, verricht. Men vindt er nu een vruchtbare streek, waar duizenden boeren zich hebben kunnen vestigen. Ons kiekje laat de Duce zien terwijl hij bezig is een nieuw perceel in te zaaien. De heer W. de Waard behaalde dezer dagen het diploma „Nederl. Handels correspondentie", na het volgen van een schriftelijke cursus van't „Instituut v. We tenschappelijk Nieuws" te Amsterdam. De tweede cursus-avond over Econo mie van de heer M. D. Dijt, wordt ge houden op DONDERDAG-avond half 8 in de o.L school. Een horloge van de heer P. J. Kooger, dat sinds een half jaar werd vermist, vond men dezer dagen terug in een leg- nest in een kippenhok van Gebr. Kuiper in het Noorden, waar steeds machine- schaafsel uit de timmerfabriek van de heer Kooger gebruikt wordt. Blijkbaar is het horloge in het schaafsel terechtge komen en zoo naar het Noorden ver huisd. Ook in de o.l. school alhier zullen kostelooze cursussen voor werkloozen ge geven worden. Donderdag a.s. vangt de cursus Hout snijden aan; leider de heer C. Groenhof. Aantal deelnemers reeds 20. Vrijdag a.s. begint de cursus Motor- kennis; leiders de heeren S. van der Vis en A. Daalder. Voor deze cursus gaven zich reeds 23 personen op. Voor beide cursussen kunnen nog werkloozen warden ingeschreven. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de fa. Vlas en Co., te Oudeschild, om vergunning tot het oprichten van een wasscherij, waarin als drijfkracht zal worden gebezigd een stoommachine van plm. 10 p.k., op een perceel gelegen aan den Schilderweg, kadastraal bekend in sectie D., no. 3161. Op Dinsdag, den 22 Januari 1935, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel met tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 8 Januari 1935. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. HOE „WARM" HET WAS. WAARSCHUWING. SUIKERBIETEN-STEUN. N.V. T. E. M. ~v*«A© EXAMENS. WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN. OOSTEREND. KERKNIEUWS. D. ZIEKENFONDS OOSTEREND. DE COCKSDORP. EXAMENS. ZU1D-EIERLAND. ONTWIKKELINGSCURSUS. HET NOORDEN. HORLOGE GEVONDEN. DE KOOG. CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. N. V. T. E. M. INRICHTINGEN

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2