ABDUSIROOP TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT waarborgt Benauwd? fexelsche Berichten Zaterdag 12 Jan 1935. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Dec. 1934. Ingelegd f 14992 84 Terugbetaald 11180.06 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3812,78 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 15 Op staatsschuldboekjes afgeschreven f 1200. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. De propag. vergadering van de N.C. L.B., Donderdag in Pen's Schouwburg zaal belegd, werd door een kleine hon derd personen bijgewoond, meest leden van een der afd. in deze gemeente. (Den Burg, Eierland, 'Oosterend en De Koog). Er waren ook eenige dames aanwezig. Nadat de heer De Groot, lid van het Hoofdbestuur was voorgegaan in gebed, opende hij de bijeenkomst met een uit eenzetting van het doel van deze avond, waarna hij het woord gaf aan de heer Van Maastricht, eveneens lid van het Hoofdbestuur, die als onderwerp had „Zorg en Zegen". Ons leven, aldus spr., is vol van zorg en strijd, maar dit mag ons de oogen niet doen sluiten voor de zegeningen, die ons ook nu nog ten deel vallen. Niet altijd hebben die moeilijkheden ons leven zoo gevuld. Er was een tijd van volko men harmonie, maar toen kwam de zon deval. De mensch wordt nu bezocht door allerlei plagen; hij moet arbeiden in het zweet zijns aanschijns. Er is strijd en nijd in wijde kring. Tusschen werkgevers en werknemers werd 'de afstand al grooter. "Ze verstonden elkaar niet. Er is veel leed, dat niet geleden behoeft te worden. Laat ons de oorzaak opsporen van het kwade. Laat ons beseffen, dat wij een taak te vervullen hebben en dat wij in menig opzicht trots alle verlies, dank zij Qods hulp, nog winst kunnen boeken. Vergeet niet de dag der kleine dingen, waarvan de profeet spreekt. God heeft ons middelen gegeven om de ge volgen van de crisis te verzachten: de organisatie. De uwe heeft reeds veel voor u mogen bereiken en staat met u nog im mer op de bres om te behouden, wat behaald is en om nog meer voor u te doen. Vergelijk onze tijd met zijn sociale wetten bij de vorige eeuw. Toen waren de werkdagen lang, werkten kinderen in de fabrieken, kenden we noch werkloos heidsverzekering noch ziekteverzeke ring, enz. Dit geeft ons de moed en de vertrouwen om verder te bouwen onder opzien naar Hem, van Wie de zegen alleen komen kan. Na een korte pauze spreekt de heer De Groot over het onderwerp „Tot arbeid geroepen". Hij vangt aan met mee te deelen, dat de Bond, 20 jaar geleden op gericht, thans 27000 leden telt, verdeeld over 550 afd. Er is werk aan de winkel, voor die Bond en voor andere arb. orga nisaties: Ons land telt immers 400.000 werkloozen. De heele wereld wel 25 mil joen. Organiseeren is thans noodiger dan ooit. Dan wordt er met ons rekening ge houden. Weet, dat Nederland, vroeger het meest bevoorrechte land van W.-Europa, o.a. door zijn economisch zoo gunstige positie, thans meer en meer verarmt. Toch staat het met zijn sociale wetgeving vooraan in de rij der beschaafde landen. Om te behouden wat we hebben is or ganisatie geboden; ook om te volvoeren, wat nog niet volbracht is. Dat we niet op de vakorganisaties alleen moeten ver trouwen, heeft Hitier geleerd, die ze alle maal opgedoekt heeft. Nederland heeft per vk. K.M. 254 per sonen te onderhouden, Amerika, dat geen immigratie toestaat, maar 12. Bo vendien neemt in ons land de bevolking met 100 duizend per jaar toe. Wanneer men bovendien weet, dat het volksinko men in de jaren 19291933 met 35 pet. gedaald is, kan men beseffen, hoe ernstig de toestand in ons land wel is. En toch zal alle organisatie niet baten, wanneer we niet terugkeeren naar het pad, dat tot God leidt. Waren er volgens de tel ling 1930 in ons land niet 1.25 millioen godsdienstloozen? In Den Haag alleen reeds 40.000. Laat ons waakzaam zijn en HM® VAN ZON EN MAAN. ®l!ül) God nimmer vergeten. 80.000 jonge men- schen kunnen in ons land geen werk vinden. Toch is er door hen nog wel iets goeds te doen: ontwikkelen, organi seeren. Niet parasiteeren op wat georga- niseerden voor hen klaar maken. Geluk kig heeft het maatschappelijk leven zich in de jaren, dat onze Bond bestaat, onte wikkeld langs lijnen, als door ons gewild. Dus niet langs liberale of socialistische. Wij streven naar opbouw na overleg, maar vergeten nimmer, dat God alleen aan het teere stekje, door ons geplant, wasdom geven kan. Wij kunnen het we reldleed niet koeren. Dat kan Hij alleen. Dat wij daarom arbeiden in gehoorzaam heid aan God en Zijn Woord. Hierna werd gelegenheid gegeven vra gen te stellen, waarop door de heer De Groot geantwoord werd. Zoo werd mee gedeeld, dat de uitkeering aan jeugdige werkloozen moest worden verlaagd, om dat de regeering eischte, dat de Bond zich nu hield aan de percentages van het werkloozenbesluit; dat met geld op de spaarbank rekening wordt gehouden, als er meer dan f 200 staat; dat er voor jeugdigen veel meer gedaan moest worden, maar dat de regeering niet verder meent te kunnen gaan. Eeri lichtpuntje is, dat zij ook van het 60-millioen-plan zullen kunnen profiteeren. Hierop volgde sluiting met gebed dooi de heer Van Maastricht, die te voren nog zijn voldoening uitsprak over de betoon de belangstelling en de wensch uitte, dat het gesprokene vruchten zou mogen dra gen. ONDERLINGE RUNDVEEVERZ. „TEXEL". Vergadering van Deelhebbers in de Onderl. Rundveeverzek. „Texel", gehouden 10 Jan. in De Zwaan. De voorz., de heer M. W. de Graaf, opent te even 8 uur met een woord van welkom aan allen, in het biezonder tot de heer Klimp als alg. adviseur en de de heer Noordijk als techn. adviseur. De heer Frederiks was verhinderd de ver gadering bij te wonen. Voorz. had echter gehoopt, dat de opkomst grooter zou zijn. Van de autobus van De Cocks- dorp was geen gebruik gemaakt. Spr. meent echter in de slechte opkomst een blind vertrouwen te moeten Zien in het bestuur. De Vereen., zegt spr., is opge richt in 1930. We hebben dus als 'het ware een jubeljaar. In de 5 jaar van het bestaan der vereen., is naar spr. over tuiging er veel goeds voor de veehouders gedaan. Er is wel veel premie betaald, doch ook veel geleden schade vergoed. Spr. hoopt, dat deze avond weer opbou wend zal zijn en zakelijk en verzoekt de heer C. Stoepker, secr.-administrateur, de notulen te lezen. Worden goedgekeurd. MEDEDEELING: In 1934 werden to taal 14 runderen 'door onteigenen of ster ven verloren. Uitgekeerd is hiervoor 11548.Opbrengst was f321.94. Laag ste opbrengst f0.80, hoogste f 67.78. De vereen, telt 129 leden met totaal 928 ver zekerde runderen. Opbrengst premie f2528.97. Hiervan moet echter nog be taald worden f206.39, waarbij 'n paar dubieuse posten. INGEKOMEN is een verzoek van de heer C. J. de Lugt. Verzoeker heeft vele runderen, waarvan vóór 1 April minstens een veertigtal afgeleverd zullen zijn. Ver zocht wordt nu deze dieren voor 3 mnd. inplaats van voor y« jaar te kunnen ver zekeren. Het bestuur stelt voor, na eenige uiteenzetting, als uitzonderings geval, het verzoek in te willigen. Bij de heer de Lugt, zullen de koeien, welke voor 31 Maart afgeleverd zijn, genoteerd worden. Iedere andere deelhebber, welke vóór 1 April minstens 20 koeien afle- levert, kan ook voor 3 mnd. verzekeren (inplaats van een half jaar). Wordt goedgevonden. RAPPORT commissie van onderzoek. De heer J. Zoetelief Gz. verklaart na mens deze comm., alle bescheiden in orde te hebben bevonden en stelt de ver gadering voor, pa een woord van dank aan de heer Stoepker voor zijn accura tesse, de rekening goed te keuren. Voorz. brengt de heer Stoepker dank. Ontvangsten f 3682.71Uitgaven 12420.39. Batig saldo f 1262.32. Dit lijkt hoog, zegt voorz., doch we hebben dit jaar maar 14 dieren verloren (v.j. 22.) BESTUUR. Aftredende de heeren M. W. de Graaf en Joh. Bremer Pz. (beiden herkiesbaar.) De heer De Graaf wilde echter liever geen zitting meer nemen, aangezien hij zich in de loop van het jaar uit alle openbarefuncties wil terugtrek ken. Spr. meent, dat er weer jongeren aan het roer moeten komen. Voor één jaar stelt hij zich echter op verzoek nog beschikbaar. Bij eerste stemming verkrijgt de heer De Graaf 9 van de 10 stemmen. Joh. Bre mer 5, M. C. Keijser 3, S. Witte 2. Bij 2e vrije stemming de heer Bremer 7, Keij ser 2, 1 blanco. Herkozen de heeren De Graaf en Bremer. Zij nemen onder dankzegging aan. SALARIS ADMINISTRATEUR. Be stuur stelt voor het salaris ongewijzigd te laten (f300.Gezien het vele werk, dat de heer Stoepker voor de vereen, doet en de bereidwilligheid, waarmede hij voor een iederklaar staat, wordt dit voorstel goedgekeurd. „Je belt Stoepker maar op, en 't komt in orde", merkt de heer J.Zoetelief op. SALARIS TAXATEURS. Wordt onge wijzigd vastgesteld, n.l. 20 ct. per koe voor de gewone taxatie; buitengewone minimum tl.— per koe plus 50 ct. voor iedere koe daarboven tot een max. van 15.Gewone taxatie komt ten laste van de kas; buitengewone ten laste van de betrokken personen. TAXATEURS. Bij acclamatie worden weder benoemd de héér en J. Brans en C. de Graaf. PREMIEHEFFING. De premie voor 't le halfjaar 1935 wordt weder gesteld op 1 pet.. Voor het 2e halfjaar zal de premie door het bestuur naar bevinding worden vastgesteld. Voorz. hoopt, dat deze niet zoo hoog behoeft te zijn. De heer De Lugt vraagt, of het niet beter is de premie te handhaven en de uitkeering van 80 op 100 pet. te brengen. Het bestuur meent echter van niet. Ook zou daardoor geknoei in de hand werden gewerkt. Hoest- Griep -Bronchitis-A sthma RONDVRAAG. De heer J. Zoetelief stglt voor naar aanleiding van het 5-jarig bestaan der vereen, een vrij gelagje aan de vergadering te geven, welk voorstel alg. instemming vindt en wordt aangeno men. Door de heer J.Brans wordt opgemerkt, dat er nu door vergissing met het merken, vele dieren verkeerd staan ingeschreven. Spr. had reeds bij vele öoeren merken afgegeven, "terwijl de heer Frederiks zonder daarvan te weten andere merken had aangebracht. Dit geeft weer veel werk, doch dit zal spoedig tot een oplossing gebracht worden. Besloten wordt voor elke taxateur een tang aan te schaffen, zoodat deze zelf de merken zal kunnen aanbrengen. De heer Klimp brengt het bestuur dank voor de uitnoodiging en zegt, gezien het werken van het bestuur, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te zien. Voorz. brengt voor deze woorden dank, doch meent de heer Klimp, die toch een van de oprichters was en altijd met raad en daad het bestuur terzijde stond, een woord van waardeering niet te mo gen onthouden. De vereen, is voor Texel een weldaad, zegt spr., en daarom meen ik de tolk der vergad. te zijn, als ik u, mijnheer Klimp, daarvoor dank zeg. (ap plaus.) Voorz. vraagt hoe te handejen met die veehouders, die hun premie tot nu toe nog niet betaalden. Onmacht is wel de grootste reden, meent het bestuur. Be sloten wordt niet met geweld op te tre den, doch op betaling moet men toch blijven aandringen. Het spreekt vanzelf, dat wanneer zoo iemand een dier verliest, allereerst de achterstallige premie van het uit te keeren bedrag zal worden inge houden. Overigens zal het bestuur naar goedvinden kunnen handelen. Mocht echter onwil en verwaarloozing in het spel blijken te zijn, dan zal zoo iemand geroyeerd kunnen worden. Voorz. sluit hierna met dank voor de prettige besprekingen, in 't biezonder aan de heeren Klimp en veeartsen Noordijk en Frederiks. Hij hoopt op de volgende jaar vergadering, welke hij dan voor 't laatst zal presideeren, weer met de blijde bood- schap te kunnen komen, dat de vereen, voordeelig heeft gewerkt en In groei en bloei is toegenomen. L. SPORTNIEUWS. TEX. BOYS. Het onderstaande elftal speelt Zondag om 10 uur tegen Helder 6 (den Helder.) Elftal: Jac.Schrama C.Graaf Th.v.Heerwaardei. J.Dijt J.de Veij M.Bakker Th.Kager L.v.Sambeek D.Witte C.Ran W.Ran Res.J.v.Sambeek, P.vHeerwaarden. Voor de adspiranten is er geen wed strijd. Programma 20 Jan.: Tex. Boys 1 vrij. Adspiranten: om 12.30 Oudeschild A —Tex. Boys A. B. o Na eenige dagen vorst met dreigende luchten, waaruit menigeen sneeuw ver wachtte, begon het er op te lijken, dat we ons voetbalprogramma zouden moeten onderbreken. Nu echter vrij onverwacht de temp. weer boven nul is gestegen, gaan onze gedachten naar a.s. Zondag. Zou het door kunnen gaan TEXEL I. In ieder geval zullen we daarop rekenen en dan wacht ons een zware opdracht .nu Alkmaar, no. 2 op de ranglijst, ons de eer del" bovenste plaats komt betwisten. Bovendien zullen we het waarschijnlijk zonder onze spil moeten stellen, hetgeen voor ons elftal een ge ducht gemis zal zijn. Het komt er dus dubbel op aan voor de overigen. We rekenen op u. Zorgt er voor in conditie te zijn. Houd er vandaag al rekening mede. Ook N.Niedorp zal het niet gemakkelijk krijgen in Andijk; BKCSchagen is niet van belang voor de bovenste plaats, ter wijl Succes met Vrone weinig moeite zal hebben. Terecht echter staat in het „Noordelijk Sportpraatje" „Zondag a s. kunnen we een stuk wijzer worden. Texel krijgt dan bezoek van Alkmaar. We hopen, dat de elftallen in de beste conditie kunnen spe len en dat er voor ons gelegenheid is, om de situatie nader te kunnen ontwar ren". Ook wij hopen dit, n.l door deze keer een gevaarlijke concurrent van ons af te schudden. Aan belangstelling zal het niet ontbreken. Ook TEXEL II zal voor de punten die nen te zorgen. Dit kan als alle sficlers zich bewust zijn, dat het er om gaat. Dus flink aangepakt. Vroeg opstaan, niet verslapen; dat zou gevaarlijk kunnen zijn. Reeds volgende Zondag komt HRC 4 Wat dat beteekent, behoef ik niet te ver tellen. ADSP. Om 12 uur speelt Adsp. B. te gen De Cocksdorp A op ons terrein. Tot nu toe zagen we niet het beste spel van onze jongens. Als dit nu eens het geval zal zijn, wanneer ieder speler ac tief en snel zijn partij speelt, zal de waar deering der ouderen grooter worden. Deze keer spieken we dit dus af. o— Woensdagavond komen de jongens op gewone tijden oefenen, ieder is op tijd. Allen komen trouw op deze paar weken, dan kan het aardig worden. De groote- ren komen om kwart over acht, dan blij ven van de jongere klas alleen zij achter die zijn aangewezen. Elftal Texel B: W.Verseput i N.Huisman S. du Porto Jac.Knol K.Kikkert H.Pen W.Langeveld D.Huizinga W.Mulder Joh. Westdorp P.Keesom Res. als vorige week. De feestavond is in voorbereiding. Er zal in korte tijd heel wat gedaan moeten worden. Als alle leden zorgen, dat we nergens op behoeven te wachten en iéder zijn best doet, zal het zeker gaan. Bezoekt zooveel mogelijk de repetities. RUNDVEELEVERING. Van 27 Januari2 Februari: Amsterdam: 28 Jan. v.m. 9—11 uur. Purmerend: 29 Jan. v.m. 8—10 uur. Schagen: 31 Jan. v.m. 8—10 uur. Hoorn: 2 Febx. v.m. 9—11 uur. Kaarten bij de C.L.O. inzenden vóór 19 Januari. VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Voor kalveren, waarvoor een identi teitsbewijs1934 vereischt is, zullen als gewichtsgrenzen gelden (ging 1 Jan. reeds in): a. voor mannelijke, al dan niet ge castreerde dieren: 140340 Kg.; b. voor vrouwelijke dieren: 160—270 Kg. HET GESCHIL WAALENBURG— BURGER-NIEUWLAND. De Kroon beslist ten gunste van Waalenburg. Op 4 Nov. 1933 besloot de vergade ring van Hoofdingelanden van poktet Waalenburg bij deurwaarder-exploit Bur- ger-Nieuwland te gelasten de verschul digde bemalingsomslag te betalen en, zoo daaraan niet wera voldaan, Burger- Nieuwland gerechterlijk te vervolgen. Deze polder wilde n.l. een bedrag van 1277.66 niet betalen, omdat het bestuur van B.N. meende, een tegenvordering te hebben van f234.22, welke vordering echter niet werd erkend door het bestuur van polder Waalenburg. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 13 Jan. 11,08 2,27 8.02 16,12 M 14 11,35 3,45 8,02 16,13 D. 15 12,11 4 58 8,01 16,14 W 16 12.59 6,01 8,00 16 15 D.17 13,57 6.52 7,59 16,17 V-18 15 04 7 29 7,58 16,19 Z. 19 16,15 7.57 7,57 16.21 Zaterdag 19 jan. Volle maan: Alleen de naam opeen koker ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. AKKEU'S Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meet van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bii

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5