PUROL U gebrand j v TWEEDE BLAD TtXELSCHE COURANT Texels»'.he Berichten Uitslag December-prijsvraag pe Tbda&wdsche Jancfaasta, Zaterdag 26 Ja'. 1935 DE CHINEESCHE WOLHANDKRAB. R-obeerze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. verzacht- geneest Gisteren ontvingen wij de lijst van prijswinners in de „Groote December- prijsvraag" uitgeschreven door de Ver een. Persbureau's te den Haag en ook in ons blad gepubliceerd. Niet minder dan 223 oplossingen konden we naar Den Haag zenden, maar „juist" waren ze niet al emaal. Menigeen had moeite met de namen Vredestein en Jaarsma. Er zijn twee firma's Jaarsma, moet u we ten: „E. M." en „J." Toch kon aan 25 inzenders een meer of minder groote prijs worden toegewezen. Toezending is reeds geschied of volgt binnenkort. C. P. Eelman, Koogerveld; P. Kui per, het Noorden; C. P. Moojen, den Burg; Engeltje Koopman, den Hoorn; Trijntje Koopman, den Hoorn; Karei Roeper, Eierland 41Wed. M. Kooiman, Koogerstr. 17; Annie Thomassen, de Cocksdorp; J. Westdorp, de Waal; G. Westdorp, de Waal; N. Keijzer-Roe- per, de Waal; H. Schrama-Lap, Wever straat 24; G. Bakker, Weverstr. 80; M.J. Saris, Molenstraat 63; F. Bruin, Oude- schild 311; C. M. Verheul, Rozenburg; J. L. Verheul-Groenewegen, Rozenburg; W. D. Banner—Schilder (zoo staat er, maar wie is dat? Red.) no. 26 den Burg; J. Krotje, Weverstr. 76; A. Jonker, Koogerstr. 3; P. Swarthof, Koogerstr. 56; J. Lafeber, den Burg; J. A. G. Stompff, Schildereinde 40; H. Kalis, Wil- lielminalaan; Cor Kievits, Weststr. 1. We hopen, dat het ingezondene naar genoegen moge zijn en danken alle deel nemers aan onze wedstrijd voor hun moeite. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie W. te H. f 1.— N.S.B. VERGADERING. De Nation. Soc. Beweging zal hier Donderdag 7 Febr. in hotel Texel op nieuw een vergadering beleggen en wel met als spreker Ds. Van Duyl. Nadere aankondiging volgt per adv. RUNDVEETEELTREGELING. Amsterdam, 11 Febr., 911 uur v.m. Purmerend, 12 Febr., 810 uur v.m. Schagen, 14 Febr., 810 uur v.m. Hoorn, 16 Febr., 9—11 uur v.m. Aangiftekaarten inzenden vóór 2 Febr. Hoewel sedert 12 Nov. j.l. reeds onge veer 90.000 runderen door de Veeh. Cen trale zijn afgenomen, werd nog niet door alle veehouders gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot Levering. Na 1 April a.s. zal daartoe geen gelegenheid meer bestaan. Heeft op deze datum de opgave nog niet plaatsgevonden, zoo zal aangenomen worden, dat de betrokken veehouder er de voorkeur aan geeft, dat de toewijzing van kalveren 1935 wordt verminderd met het aantal niet geleverde dieren. Deze toe wijzing zal thans spoedig ku/inen plaats vinden. Het aantai der runderen, dat op het oogenblik der toewijzing nog niet in geleverd is, zal voorloopig afgetrokken worden van het aantal toe te wijzen kal veren. Aan veehouders, die nog geen of nog niet voldoende runderen hebben ge leverd, wordt derhalve aangeraden, de runderen, welke zij nog wenschen te le veren, ten spoedigste op te geven. Wenscht men nog niet dadelijk te leveren, zoo kan zulks op de aangiftekaart wor den vermeld. Met deze wensch zal bij de afname zooveel mogelijk rekening wor den gehouden. FEESTAVOND PAARDENSPORT. Een adv. in dit nummer deelt mee, dat de Feestavond van onze Landelijke Rij vereen. in hotel Texel op Zaterdag 2 Fe bruari bepaald is. Alles wordt in 't werk gesteld, om deze avond, aan de ver wachtingen te doen beantwoorden. Na tuurlijk zal de prijsuitreiking dan plaats hebben, maar ook wordt door de opvoe ring van een paar tooneelstukjes en „bal na" een avond, gezellig zooals steeds, ge waarborgd. Ook bij Texel. Het is geen verheugend bericht: de Chineesche wolhandkrab is ook bij de Texelsche kust gesignaleerd! N.V. T. E- M KOOKT ELECTRISCH Gemakkelijk, zindelijk en goed. HHH« VAN ZON EN MAAN. •UUU MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 27 Jan. 0,30 9,52 7.48 16,36 M 28 1,46 10,13 7,46 16,38 D. 29 3,05 10,42 7,45 16,40 W 30 4.21 11,24 7,43 16 42 D. 31 5,28 12.24 7,42 16,44 V. 1 6 21 13.42 7,41 15,45 Z 2 6,59 15,12 7,39 16,47 Zondag 27 Jan. Laatste Kwartier. Dat is een leelijk ding, want die krab ben kunnen geduchte schade toebrengen aan de netten onzer visschers en daar bl'jft het niet bij. Het is maar enkele jaren geleden, dat ze voor het eerst in de Europeesche wate ren werden aangetroffen. De laatste tijd hoort men echter meer en meer van deze, door visschers zoo zeer gevreesde net- ten-vernieler. Donderdag hebben we ex voor het eerst kennis mee gemaakt. De heer H. Kraai ontving n.l. een exemplaar van de vis- scher Dirk Vlas, die de krab bij de Schans gevangen had. Er moeten er on der de kust al meer opgehaald zijn. Ge kunt de Chineesche wolhandkrab herkennen aan zijn tot over het bewege lijke deel dichtbehaarde schaarpooten. Volwassen exemplaren hebben scharen van 11 cM. lengte en vier nog langer gangpootende tweede en derde het langst (16 cM.), de eerstde en vierde korter (12 cM.) Aan de rugzijde is het dier donkerbruin door donkere stip pen, streepjes en vlekken op een gele achtergrond met olijfgroene vlekken, aan de onderzijde geelwit. Volgens dr. Redeke is het dier donker-olijfkleurig, met onregelmatige, bruinachtige vlekken; jonge zijn meer egaal olijfbruin. Dat de kracht en het uithoudingsver mogen dezer krabben niet gering zijn, moge hieruit blijken, dat een fuik van een visscher, staande in de haven van Gorkum, zoo vernield werd, dat de man een heele ochtend werk had met reparee- ren; een fuik van katoen no. 16 nog wel. De krab werd zoowel in zout als in zoet water aangetroffen. Men vond hem in de Linge, in het Merwede-kanaal bij Gorkum en op tal van plaatsen in de binnenwateren van Friesland, Gronin gen en Drente.. Verondersteld wordt, dat ze zich vooral in 1932 en 1933 bij de Groningsche kust hébben voortgeplant. De inval had eerst plaats uit de Dollard, later in ernstiger mate uit de Lauwers- zee. In Sept. 1933 werd gemeld, dat zich in de Groningsche grachten een „enorm aantal" jonge wolhandkrabben bevond. Waar dat heen moet? Het is moeilijk een voorspelling te doen. Laat ons ho pen, dat de Chineesche wolhandkrab het hier niet kan uithouden en dat moeder Natuur hem als ongewenschte vreemde ling over de grens zet. In het belang van het wetenschappelijk onderzoek, verzoeken we van iedere vondst opgaaf te willen doen aan de heer H. Kraai, conservator van ons Museum; vindplaats, datum en eventueele nadere biezonderheden opgeven s.v.p. Museum-bezoekers zullen de vreemde sinjeur in het aquarium kunnen gade slaan of zoo hij de dood verkiest bo ven een roemloos bestaan op sterk water. o Wie er meer van wil weten leze De Levende Natuur Dec. '32, Jan.—Nov. 1933; Jan. '34. VERGADERING IN ST. JANSHUIS. op Woensdag 23 Jan. voor leden van R.K. Landarb.-, Bouwvakarb.- en Volksbond. Men schrijft ons: Buiten de diverse bestuursleden werd deze vergadering door plm. 45 personen bijgewoond. De leiding berustte bij de voorz. van de R.K. Landarb. Bond, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende en vervolgens het doel van deze samenkomst uiteenzette. Van de gele genheid tot het stellen van vragen aan de hoofdbestuursleden Van Slingeland en Vollaerts, die met het oog hierop de vergadering juist bijwoonden, werd een dankbaar gebruik gemaakt. Gewaagd werd of naast de werkver schaffing geen steunregeling zou kun nen worden ingevoerd. De heer Van Slin geland zette hierop uitvoerig uiteen, dat het voor Texel moeilijk zou gaan een steunregeling in te voeren. 2e Vraag: Waarom moet soms zoolang gewacht worden op de verstrekking van goedkoope margarine? Antwoord: Dit zit vermoedelijk in het feit, dat eens in de zes weken boter aangewaagd kan. worden. Ook hangt veel af van de me dewerking van het gemeentebestuur. Er zal op spoed aangedrongen dienen te worden. Verder waren er nog vragen van min der groot belang, die alle zoo goed mo gelijk werden beantwoord. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Thomas Mooney. Sinds 1916 zit Thomas Mooney, een Amerikaan, in de gevangenis van St. Quentin (V.S.) opgesloten. Hij werd door de rechtbank schuldig bevonden aan een bomaanslag, welke in 1916 te San Fran cisco plaats had, waarbij vele personen het leven verloren. Mooney heeft echter steeds verklaard onschuldig te zijn en doet dat nog. Het was in Januari 1932, dat aan de Senaat der V.S. door een daartoe inge stelde Commissie een rapport inzake het geval-Mooney werd uitgebracht. Daarin stond, „dat de gevangenhouding van Mooney een carricatuur van rechtsple ging was en slechts mogelijk was door rechtsverkrachting en unfaire propaganda van de zijde der staatsautoriteiten". Maar wie dacht, dat Mooney toen vrij gelaten zou worden, had het mis. Hij bleef in zijn cel en zit daar nóg. Nog onlangs heeft de man om revisie van zijn vonnis verzocht, maar opnieuw heeft het Hooggerechtshof een weigerend antwoord gegeven. Wie heeft gelijk? Na een korte pauze trad de heer Vol laerts als spreker op. Hij wijdde uit over de stichting van een afdeeling van de Volksbond. De contributie bedraagt 7>/a pt. per week, met orgaan: 10 ct. Om deze zaak nader te bespreken, zal Woensdag 6 Fehr. a.s. opnieirw verga derd warden. Op groote opkomst werd met klem aangedrongen. Verder zal op 13 Febr. een algem. propaganda-avond worden gehouden, waarop beide sprekers weer aanwezig zullen zijn. Hierna volgde omstreeks 11 uur slui ting op de gebruikelijke wijze, nadat voorz. hartelijk dank aan de sprekers had gebracht, voor de moeite, die zij zich had den getroost. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Men schrijft ons: De leden der Holl. Mij. v. Landbouw worden hierbij nog eens extra attent ge maakt op de belangrijke vergadering, welke Maandagavond a.s. gehouden zal worden. (Zie adv.) De verschillende crisismaatregelen wor den u op deze vergadering uiteengezet, door de heer Ir. Huisman, alsmede het standpunt, dat het Hoofdbestuur indezen inneemt. De heer E. Dz. Govers zal mede aan wezig zijn, om eventueele vragen bet|ref- tende de schapenhouderij te beantwoor den. U heeft daar de gelegenheid uw ideeën naar voren te brengen, bezwaren kenbaar te maken, kortom: alles wat u in het be lang van de landbouw en veeteelt acht, kunt u Maandagavond aan bespreking onderwerpen. De besturen rekenen opeen zeer groote opkomst der leden. OUDESCHILD. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Morgen om kwart voor twee OKC HKC. Aanval P.Gieles J.Hemelrijk Hd. M. Koopman Rie Bakker Midden: Koos Gieles A. Dogger H. Gomes M. Bruin Verdediging: D. Backer J. Bruin F. Kaczor A. Standaart Zondag 3 Febr.. om 2 uur OKCV.N. Aanval: P. Gieles C. Bakker C. Kalis T. Blom Midden: K. Gieles G. Krijnen M. Koopman J.Hemelrijk Jd. Verdediging: D. Bakker C. Blom I. Blom T. Hemelrijk. D.B. VOETBAL. Zeemeeuwen 2Tex. Boys 1. Mor gen wordt voor de competitie bovenge noemde wedstrijd op ons terrein ge speeld. De ploegen ontloopen elkaar niet veel, zoodat een spannende strijd ver wacht kan worden. Aanvang 2 uur. Z. 2: F. Kaczor W.Zinn W. Vlas H.Kooger Jo Weijdt G.J.Dogger G.Dekker H.Langeler H.Zinn A.Schagen Res.: H.Boekel. G.Zinn Voor de adspiranten stond aanvanke lijk een wedstrijd tegen Texel B op het programma.. In het „Groentje" van Don derdag stond daarvan echter niets ver meld, zoodat we aannemen, dat deze wedstrijd is uitgesteld. Om het terrein in goede conditie te houden, wordt voorloopig door de week niet meer gevoetbald. De leden nemen hiervan goede nota. J.D.B. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 22 Jan.: 1565 Kg. vereen, wulken; 254 Kg. vrije wulken; 218 Kg. vrije garnalen. 23 Jan.: 975 Kg. vereen, wulken; 247 Kg. vrije wulken; 166 Kg. vrije garnalen. 24 Jan.: 785 Kg. vereen, wulken; 191 k^g. vrije wulken; 105 Kg. vrije garnalen. OOSTEREND. SCHOOLNIEUWS Men schrijft ons: Woensdagavond hield de Vereeniging tot stichting en instandh. van scholen m.d. Bijbel, hier haar jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 19:1 en 4 en het lezen van Ps. 8 werd de bijeenkomst met gebed geopend door de voorz., Joh. A. Eelman. In zijn openingswoord wees de voorz. er op, hoe de nemelen Gods eer vertellen en het uitspansel Zijner han den werk verkondigt. Ook wij menschen, het zij oud ot jong, zijn geroepen God te loven en te prijzen. Dat ook de ouders reeds vroeg hun kinderen mogen bekend maken met de weg des levens. Dat reeds de kleine.door woord en voorbeeld, en gebed des vaders er toe worden ge bracht hun Schepper te eeren. Dat de naam des Heeren grooter gemaakt worde door ons en onze kinderen. Vervolgens las de secretaris, C. Tim mer Jz. de notulen der vorige jaarver gadering en bracht verslag uit over het afgeloopen jaar 1934. Op aangename wijze werd ons meegedeeld, wat er op schoolgebied had plaatsgegrepen. Schok kende gebeurtenissen hadden niet plaats. Noch van 't personeel, noch van de leerlin gen was iemand door de dood ons ontrukt. Voor ernstige ziekten waren we gespaard gebleven. Dat de Heere ook verder de School en de Vereeniging in gunst moge gedenken, was de wensch, waarmede de secretaris eindigde.. Nadat secr. dank was gebracht voor zijn keurig verslag, gaf de voorz. het woord aan de penningm. G. Bremer Cz. Deze gaf een overzicht van de inkomsten en uitgaven der Vereen., en verblijdde ons met de mededeeling, dat de schoolkas er niet slecht voor stond. Bij monde van de heer J. Dogger, bracht de commissie tot nazien van de boeken en bescheiden van de penningm. verslag uit. De penn. werd dank ge bracht voor zijn net en accuraat beheer. In de pauze werd het le couplet' van 't Lutherlied gezongen en onderwijl ge collecteerd voor de oud-strijders. Als be stuurslid werd herkozen de heer C. Tim mer Jz. en voor de heeren A. Bremer en B. Druif, die niet herkiesbaar waren, kwamen in het bestuur C. Timmer Az. en C. A. Eelman Kz. Het hoofd der school H. P. Bolt sprak daarna over de zedelijke of moreele op voeding. De zedelijke opvoeding wil het kind brengen tot het goede en afhouden van het kwade. Wat iemand goed noemt, hangt af van zijn levensbeschouwing. Het goede ligt niet in het genot, ook niet in de nuttigheid; evenmin weet de mensch bij intuïtie, wat goed en wat kwaad is. Alleen Gods woord ontsteekt voor ons het licht over goed en kwaad. Daarom wagen wij: Heere, wat wilt Gij, dat ik doen zal? Het antwoord, in een hoofd som gegeven, luidt: God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelve. De kern der opvoeding moet zijn zelfgave aan God'en de naaste. Bij de rondvraag werden nog eenige huishoudelijke zaken besproken. De ver gadering werd gesloten door de voorz., waarna het h.d.s. voorging in dankgebed. ESPERANTO. NAAR SCHAGEN. Zondag 10 Febr. a.s. houdt de N.H'. Esp. Propaganda Ver. „La Norda Stelo" te Schagen haar feestelijke jaarvergade ring. De Schager Esperantisten verstaan de kunst het een ieder naar de zin te ma ken, dus belooft het weer iets aparts te worden. Iedere Esperantist, lid of geen lid, i s welkom. Spoedige aanmelding in Boekhandel Parkstraat is echter met het oog op het aan te vragen gezelschaps biljet voor het spoor absoluut noodzake lijk. Den Helder heeft reeds een flink aantal deelnemers. Bij 25 deelnemers kost het spoorretour plm. 50 cent.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5