Ur zutkn wur snuitten,... Zend uw EIEREN en SLACHTPLUIM VEE naar de Coöperatieve Centrale Eier- veiling Purmerend G A. te Purmerend. U krijgt er de hoogste netto-opbrengst. Inlichtingen verstrekt P. KEIjSER. TEXELSCH FANFARE. In aansluiting oj) ons verslag in het vorige nummer, deelen we nog het vol gende mee: De vergadering duurde van kwart over acht tot een half uur na middernacht en werd 'behalve door het bestuur door eTf leden bijgewoond. Voorz. N. de Jong was over deze ge ruige opkomst terecht niet best te spre ken. \X/el over het muzikale peil, dat 't corps heeft mogen bereiken; dit is thans hooger dan ooit te voren, hetgeen aan de onvermoeide ijver en de kennis van directeur Joh. Dol mag worden toege schreven. Zijn streven, zeide spr., is ge heel op de vooruitgang van ons corps gericht en dit kunnen we nauwelijks vol doende waardceren. Jammer, dat de fi nanciën er niet beter voorstaan. 'Het bedrag der donateursgelden liep zeer achteruit, hetgeen het' corps noodlottig zou kunnen worden, omdat een muziek- vereen. bij gebrek aan financiën onmoge lijk stand houden kan. Na lezing der notulen brengt secr. N. Kortenhoeven zijn welverzorgd jaar verslag uit, waarvoor de voorz. hem dank zegt. In vorig nr. namen we reeds een uit treksel uit jaarverslag en rekening op. We laten riit het verslag van 'de penriingm. Zij m nog volgen In kas Febr. 1934: f581.77. Ontv.: Donateurs f476.95; contributie f 148.57; uitvoeringen f 123,60; concours f75.80; gebouw f215.50; verloting f 186.32; di versen f50.50. Totaal f 1277.24. Met in begrip kassaldo f 1859.01. Uitg.directeur f543.95; instrumenten 1248.9.5; muziek f63.20; gebouw f 232.57; concours f 121.75; uitvoering f 147.36; di versen f 110.13. Totaal 1 1543.71. Nadee- lig saldo 1934: f 266.47. Begrooting 1935 wijst een tekort aan van f180. Voor aankoop instrumenten wordt f120 begroot; de donateursgelden 1935 op f4S0. De rekening, door de comm. van na- zieners, bestaande uit de hoeren Jb. Schrama, D. P. Koorn en W. J. Boon in stipte orde bevonden, wordt onder dankzegging aan de heer P. Zijm goed gekeurd. Een werkplan wordt opgemaakt: een taptoe half Febr. en half Maart en verder in de herfst; drie Park-concerten en een aan de Koog en verder de zaal-uitvoerin gen. Eind Mei zal worden deelgenomen aan het concours te Winkel. Misschien wordt ook met een extra boot van T.E. S.O., samen met een andere Vereen., een reisje naar Friesland gemaakt, waar in Warns een muziek- en zangconcours ge houden wordt. De vraag is echter of de kas dit toelaat. Bij de rondvraag informeert de heer J. Bakker, of op Texel geen concours gehouden kan worden. Bij de discussie hierover, blijkt echter, dat daaraan te veel kosten verbonden zijn. Hierna volgt sluiting. W. VOLKSONDERWIJS, AFD. TEXEL. Aan ons kort overzicht van de Volks- onderwijs-Propaganda-Feestavond, Vrij dag in Pen's Zaal gehouden, voegen we thans het volgende toe. In zjjn openingswoord wees de lieer D. Dapper, voorz., er op, dat het zijn nut moest hebben over de beteekenis van de Vereeniging Volksonderwijs een en ander te vernemen, reden waarom hij gaarne 't woord zou geven aan de heer P. van Mever, van Koog aan de Zaan, die daar over het woord zou voeren. In beknopte vorm kwam diens rede hierop neer: Wie meent, dat de schoolstrijd voorbij is, vergist zich, want wij zitten er juist midden in en de strijd voor de openb. school wordt al zwaarder. Tot 1850was er maar één school, de staatsschool vooir allen. Die tijd wil V.O. ^Volksonderwijs) weer terug. Na de Fransche revolutie (1789) werd het onderwijs door de staat in plaats van door de kerk geregeld. Het u;as zuiver-Rrotestantsch, anti-Roomsch, men las de bijbel en gaf godsdienstonder wijs. Toen er onderwijzers waren, die zich in de school ongunstig over niet- Protestanten uitlieten, trad de -Staat hier tegen op, hetgeen niet naar de zin was van Groen van Prinsteren en de zijnen. Zij wenschten de onderwijzers geen neu traliteit op te leggen. Aan de grondwets wijziging van 1848 danken zij, dat de bouw van biezondere scholen mogelijk werd. In de Schoolwet van 1857 werd het z.g. neutraliteitsartikel vastgelegd:de onderwijzer zou niet mogen doen of laten wat in strijd zou zijn met de gods dienstige begrippen van andersdenkenden. De school zou moeten opvoeden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Van die tijd vnl. dateert de strijd van geref. en r.k. zijde voor eigen scholen. Om de strijd voor het behoud van de openb. school aan te binden werd in 1S66 in Friesland de Vereen. Volksonderwijs gesticht, die weldra honderden leden telde. Bij de Schoolwet-wijziging van 187S want Moeder heeft Maggi's Soepen gekocht. Maggi's Soepen - Nederlandsch product in kwaliteit aan de spits. werd het gebruik van de bijbel helaas verboden, ondanks alle protesten tegen het voornemen daartoe ingebracht. Toen kregen tegenstanders een wapen in de hand, waarvan vooral Dr. Kuyper flink gebruik maakte. Vier jaar later werd de wet zoo gewijzigd, dat het biezonder on derwijs door de staat gesubsidieerd zou worden. In 1914 werd door Minister Cort van der Linde een commissie ge vormd, die tot taak had, de Schoolstrijd zoo mogelijk te beslechten. Na anderhalf jaar kwam deze met het voorstel de kos ten van openb. en biez. ondenvijs gelijke lijk voor rekening van de staat te nemen. In 1920 kwam de z.g. Pacificatie tot stand, maar de verwachte vrede en rust bracht ze niet. Er werd misbruik g maakt van de gelegenheid om biez. scho len te stichten. Er werd met hand tee ke ningen geknoeid en er verrezen biez. schooltjes als paddestoelen. Het plaatsje Zwijndrecht telt er wel zeven. Duizenden gld. heeft die schoolbouw gekost. Nu er bezuinigd moet wonden, werden al 300 openb. scholen gesloten, maar niet één biez., omdat de regeering daarover niets te vertellen heeft. Dat grieft velen en daartegen protesteert V.O. Veel kinderen, van de openb. school gaan nu naar de biez. of moeten te voet of per busgroote afstanden afleggen om een andere open bare school te kunnen bezoeken. V.O. steunt waar het kan, ook waar de biez. School en de kerk van de financ. positie der ouders gebruik maken om kinderen op de biez. school te krijgen. De openb. school is de school voor allen; ze bereid voor op de samenleving, welke verdraagzaamheid, naastenliefde en snamhoorigheidsgevoel zoo zeer ijoodjg heeft. Wij prediken geen naastenliefde jegens geloofsgenooten alleen, maar je gens allen en geven het voorbeeld in de school voor allen, die geen in vakjes verdeelde kinderen kent. Indien de leer lingen van de biez. school beter leden van de maatschappij worden dan die van de openb., geef ik mijn school cadeau - maar ik zie geen verschil. In iedere menschenziel rust ©en diamant. Deze moeten wij ontdekken en slijpen, opdat hij strale. Het goede worde verricht om het goede (niet in de hoop op belooning), het kwade worde nagelaten om het kwade (niet uit vrees voor straf). Daar aan willen wij arbeiden in de School voor Allen, de openbare. Tot de strijd voor deze school roep ik u allen op. (applaus.) De heer Dapper dankte spr. voor zijn boeiende rede en sprak de wensch uit, dat mevr. Mulder weer veel nieuwe leden zou mogen inschrijven. Vervolgens: de opvoering van „Va dertje Langbeen", waarvan wij met een enkel woord reeds gewaagden. Een op voering, die onze stoutste verwachtingen ver overtrof, daar het ons bekend was, tlat de meeste rollen vertolkt werden doo-r dames en heeren, die nimmer of maar zelden voor het voetlicht traden.. Maar het bleken voor het meerendeel zeer goede krachten; er was wekenlang en vlijtig gestudeerd; men had in de heer M. J. Oele een regisseur, die zijn taak verstond en „Vadertje Langbeen" is een fijn-geestig stuk, ,dat verre uit steekt boven veel andere tooneelproduc- ten. Dat alles werkte mee, om het succes te verzekeren. Het spel verliep zeer vlot, de vertolking was in de meeste gevallen zeer juist, de uitspraak beschaafd. Reeds de eerste tafereelen vestigden de indruk: dat gaat zoo opperbest. Neem b.v. het spel, dat Duwie Zoetelief, Mies Klimp en Trijntje Plaatsman speelden. Toen verscheen Jenisha in de persoon van mej. I. Klimp, die een der hoofdrol len vertolkte en ons uitstekend kon vol doen. Vervolgens mej. Koopman, die op waarlijk onverbeterlijke wijze de feeks uitbeeldde, die in Mrs. Lippett, directrice van het Vondelingen-gesticht stak. Ook het type van de boerin, de hartelijke, gastvrije en goedmoedige boerin, maar die toch niet met zich spotten laat, gaf zij voor honderd procent. En dan die vier regentenrollen: Miss. Pritchard (mevr. Jouwersma), Mrs. Parson (mevr. De Rode), Mr. Wycoff (P. Kriek) en Mr. Codman (M. J. Oele) het was alweer een kwartet, dat gezien en beluisterd mocht worden. Het grootste succes had den in de regentenvergadering zeker wel de heeren Wycoff en Codman, zoowel door het potsierlijke van hun voorkomen als door hun wijze van doen. Jervis Pend- O Koop geen electrische apparaten 9 die radio-storingen veroorzaken. leton, de edelmoedige, die zich over Je rusha ontfermt, werd door de heer W. J. Jouwersma gespeeld, zoo be- heerscht, zoo volkomen in de lijn welke de schrijfster van het stuk voor oogen moet hebben gehad, dat de mysterieuze steer, die „Vadertje Langbeen" toch altijd omgaf, geen oogenblik dreigde {ie worden verstoord. De rol van Pendleton's mama, een dame van standing, was aan mevr. Boswijk toebedeeld, wier creatie we eveneens mogen prijzen. Andere kleine rollen werden vertolkt door mevr. Usi, Tiny Kikkert, Alie Jellema, S. de Waal en J. Dekker. Het tafereel, waarin zoo wel Mr. Pendleton als Jimmv (S. de Waal) met bloemen bij Jerusha hun, op wachting komen maken, hetgeen een pijn lijke situatie veroorzaakt, mag als goed geslaagd nog apart worden vermeld. We zouden meer tafereelen kunnen noemen, b.v. dat, waarin Jervis aan Jerusha zijn liefde bekent, zonder nochtans het geheim van Vadertje Langbeen te ontsluieren dit vooral onderscheidde zich door juist begrip, door getrouwe weergave door woord en klank en gebaar. Maar ons verslag zou te lang worden. Gaarne zul len wij dit gezelschap nog eens zien op treden. Wanneer dan weer de grond slagen zoo stevig gefundeerd zijn, kan daarop weer een sucoesvolle avond wor den opgebouwd. OUDESCHILD ZIEKENFONDS OUDESCHILD. De alg. vergadering van het Zieken fonds, Zaterdag 2 Februari in het café van de wed. Bakker gehouden, was door ruim 40 personen bezocht. De voorz. ,de heer T. Dogger, opent en drukt er zijn spijt over uit, dat zoo weinig leden aanwezig zijn, terwijl zoo belang rijke punten op de agenda staan. Spr. hoopt, dat de besluiten eensgezind zïil- len worden genomen, na welke woorden de secr., de lieer Joh. P. Dros die notu len leest, die onveranderd worden goed gekeurd. De heer C. Blom Jz., penningm., geeft vervolgens een overzicht van de financi eel© toestand. Voor het verplegingsfonds was ont vangen f 1960.60 (v.j. t 2068). Uitgegeven 1 1244.30 (v.j. f1309). Een batig slado dus van f716.30. Het batig saldo van 1933 was f759.20, zoodat het bezit van het verplegingsfonds thans is f 1477.50. Qe. aanwezigen blijken met dit resultaat zeer tevreden. Het verslag geeft geen aanleiding tot verdere opmerkingen. Er zijn in 1934 in totaal 18 personen verpleegd, met gezamenlijk 430 verpleeg- dagen, waarvan 384 a f3 en 46 a f2.—. De heer .Dogger merkt op, dat uit het aantal verpleegdagen duidelijk blijkt, dat er in 1934 heel wat gebeurd is en dat we de zaak gevoegelijk op dezelfde voet kunnen voortzetten. Uit de rekening van het ziekenfonds blijkt, dat ontvangen is aan contributie 18038.27. Uitgegeven aan doktoren, etc. f 8028.85. Nadeelig saldo 1933 f38.39. Totaal f8067.24, zoodat deze rekening een nadeelig saldo opleverde vanf2S.97. Er waren door geboorte, vestiging etc. 30 nieuwe leden bijgekomen en door over lijden en vertrek 37 afgevoerd, zoodat het fonds 1 Jan. 1.1. 913 leden telde. De heer Dogger meent, dat we ook wat het ziekenfonds betreft, tevreden kunnen zijn. Al zouden de uitgaven nog f700 a fS00 hooger geweest zijn, dat zou op ons fonds geen invloed hebben gehad, daar dit hoo- gere bedrag zou zijn gedekt door de overeenkomsten, die we hebben gesloten, zegt spr. De leden zouden dan geen cent meer hebben moeten betalen. Hierna volgt bespreking aansluiting tandarts. Voorz. zegt: We hebben be houdens goedkeuring door de leden, met de heer Ten Hooi de volgende overeen komst getroffen: Er wordt voor ieder lid f0.50 betaald. Daarvoor kan men krijgen: a. geheel gratis tanden- en kiezen- trekken; b. gratis gewone kleine vullin gen; c. extravulling f 1d. zenuwbe handeling van een tand of kies f3.— e. een nieuw gebit niet meer dan f42, on- derdeelen naar rato. Bij betaling van fl.per lid de behandelingen a, "b, c, en d. gratis en f42 voor een geheel nieuw gebit, onderdeelen naar rato. Er moet dan voor ieder lid betaald wor den. Ook voor kinderen en voor dege nen die vrij zijn (in groote gezinnen de kinderen boven het aantal van 4). Het bestuur meent, dat hier met zoo weinig mogelijk geld voor een zoo goed moge lijke mondbehandeling gezorgd kan wor den. De heer F. Krijnen vraagt, of de leden eerste klas bediening krijgen. De voorz. zegt, dat de heer Ten Hooi voor prima behandeling instaat. De pen ningm. merkt op, dat het fonds de kosten voor zijn rekening wil nemen, hetgeen een welkome mededeeling is, daar velen meenen, dat een extra-heffing voor me nigeen een bezwaar zou zijn. Wij geven dus niet, aldus de voorz., zooals elders gebeurt, 2 weken vrijstelling van beta ling, doch f400 uit overschot verpleg. fonds voor de tandheelkundige behande ling ten bate van onze leden. Na de pauze vraagt de heer Jac. Bruin, of alleen met de heer Ten Hooi over een contract is gesproken en niet met Dokter Hellema. Deze heeft toch ook op dit gebied gestudeerd en hij was de eerste, die op Texel de zaak heeft aange pakt. Velen zullen z.i. op behandeling door Dokter Hellema gesteld zijn. De voorz. zegt, dat het bestuur en hijzelf in 't biezonder van dezelfde gevoelens als de heer Bruin bezield zijn. We hebben danook eerst met Dokter Helle ma gesproken, doch deze mag geen con tract met het ziekenfonds afsluiten vol gens de wettelijke bepalingen. En bo vendien zou een overeenkomst om een deel der leden door de heer Ten Hooi en een ander deel door Dokter Hellema te laten behandelen, op onoverkomelijke be zwaren stuiten, zoodat de eenige vraag is, aansluiten bij de heer Ten Hooi of heelemaal niet. De heer P. Kaan vindt de oplossing prachtig en verwacht dat de patiënten nu vlugger kunnen worden geholpen. De heer Dijker vraagt, of de bestaande overeenkomst met Dokter Hellema nu vervalt. Dit blijkt niet zoo te zijn. Leder die door Dokter Hellema behandeld wil worden, kan dit laten doen, maar moet extra betalen voor verdooven, en de ge wone prijs voor een gebit, zooals thans het geval is. De heer Kaczor vraagt, hoelang de overeenkomst duurt. Antw. Een jaar. Daarna kan de zaak opnieuw besproken worden. Er wordt nog opge merkt, dat er mogelijk wel 100 personen kunnen zijn, die niet naar de heer Ten Hooi willen. Voor hen zal evengoed be taald moeten worden. De voorz. merkt op, dat dit niet anders kan, daar de heer Ten Hooi de overeenkomst alleen voor alle leden wil afsluiten. De heer Kaczor vraagt schriftelijke stemming. Zoo geschiedt en er blijken 39 voor en 2 tegen aansluiting te zijn. Het bestuursvoorstel is alzoo met groote meerderheid aangenomen. Het volgende punt was: aansluiting bij Den Burg. Het bestuur zegt half Dec. een bespreking te hebben gehad om te komen tot een gezamenlijk fonds. Ook Oosterend was daarbij aanwezig. 'De voorz. heeft daar niet altijd sceptisch tegenover gestaan, doch is thans tegen stander geworden. Den Burg beweerde, dat aansluiting groote voordeden zou be zorgen, doch toen wij vroegen, welke die voordeden dan waren, ontvingen wij geen antwoord. Het voordeel zou o.i. op ad ministratief terrein liggen. De penning meester hier zou kunnen verdwijnen, doch die aan Den Burg zou meer loon moeten hebben en dan was het voordeel dus stellig niet zeer groot. We hebben de zaak uitvoerig besproken en zijn tot de conclusie gekomen, dat aansluiting voor ons geen voordeel zou hebben. Boven dien zouden de leden te Oudeschild 3 ct. meer moeten betalen en dat durven we niet van de leden te vergen in deze slechte tijd. Den Burg had een aantal buitenleden, die afstandsvergoeding moes ten betalen, doch nu is de contributie ver hoogd en de afstandsvergoeding verval len. De contributie bedraagt thans 27 ct. Te Oudeschild 24 cent. Voor de leden van het Oudeschilder- tonds bestaat deze afstandsvergoeding nog. Spr. ziet een aantal leden van 't Horntje en vermoedt wel, dat deze hoofd zakelijk voor deze kwestie zijn gekomen. De afst. verg. kan gevraagd worden van leden, die niet aan de gewone weg liggen en bedraagt van f0.75 tot f 1.50, voor 't Horntje zelfs f 2.Dit is inderdaad zeer bezwaarlijk. We willen de leden van 't Horntje graag houden, niet uit financieele overweging, want die enkele leden heb ben daarop geen invloed, doch ieder wil gaarne houden wat hij heeft. De zaak is dus met heeren Doktoren besproken en zijn deze bereid de afst. vergoeding met 50 pet. te verlagen. Het tonds zal er dan nog f0.25 van bijdra gen, zoodat 't Horntje voortaan f 0.75 zal moeten betalen. Dit is dus een tege moetkoming, waarmee spr. hoopt, dat=de leden aan 't Horntje genoegen nemen. De heer Simon Gieles zegt, dat het in derdaad deze kwestie was, die hen ter vergad. bracht. Hij beweert, dat deze afst. verg. van f 2.— niet alleen door hem, betaald werd; als de dokter in één reis 3 of soms 4 patiënten bezocht, moesten ze allen f2 afst. verg. betalen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2