Zij» Verledem. 7b" GoeJ FEUILLETON (VERVOLG EERSTE PAGINA.) wekt wantrouwen. Dhr Epe: U geeft aanleiding. Weth. Parlevliet: U was, al lang wantrouwig. Dhr Epe: Ik wensch niet geïnterrumpeerd te worden, door h,et jongste lid van het gezelschap., Ik voorspel, dat we er nog lang niet zijn. Meer zeg ik niet, want ik word toch ge wantrouwd. Weth. Parlevliet: Uw cij fers kloppen niet. Dhr Lap: Er had voor het vliegveld een welomlijnd plan moeten zijn. Laten BenW daarmee in de volgende raad eens komen. Dan weten wev wat de boel kost. Voor bemaling, die toch niet noodig is, geef ik geen oent. Dan maar f2000 minder geleend. Voorz.: We kunnen toch ons met moeite uitgewerkt leeningsplan niet laten stran den BenW stellen voor, de leening van 24 Juni 1933, groot f28250 a 4.75 pet., ge plaatst bij N.V. Mij. voor Gemeenteare- diet, om te zetten in een leening tegen 4.125 pet. bij dezelfde Mij. Als vergoeding wordt 0.75 pet. verlangd (aangenomen, dat bovengenoemde leening van f 44000 bij deze Mij. geplaatst wordt; anders is vergoeding één pet.) Verder heeft de gemeente ieen 5 pet. leening loopen, aangegaan in 1919 en 1 Aug. nog f17000 groot. In 1933 werd een 4",75 pet. leening aangegaan, na af lossing over 1935 nog f2000 groot en in 1927 een 4.75 pet. leening, na aflos sing over 1935 nog f 6000 groot. Be zwarende bepalingen bij vervroegde af lossing bestaan er niet. De N.V. Mij. voor Gemeente-Grediet is bereid voor de aflossing dezer leeningen f25000 te ver strekken tegen 4.125 pet. Hierdoor wordt een belangrijke besparing verkregen. Dhr -Lap: In de kranten lezen we, dat in Z.-Holl. wel tegen 3.5 pet. geleend wordt. Is het nu de juiste tijd om te converteeren. De rente kan nog wel dalen tot 4 of 3.75 pet. Voorz.: Door het kantoor van de Rott. Bankvereen. alhier zijn wel 38 brieven verzonden, maar niet één offerte was zoo laag. De heer De Beurs heeft zich zeer veel moeite gege ven. Bedenk bovendien, dat die leenin- gen a 3.5 pet. niet a pari zijn. Weth. Parlevliet: Deze zaak is in BenW uitvoe rig besproken, maar de gemeente mag geen risico nemen, mag niet specuLeeren. Ze moet deze gunstige gelegenheid aan grijpen. Voorz.: Ook wij hebben nog veertien brieven uitgezonden, sa men dus 52 stuks. Wanneer we dan nog niet goed geslaagd zijn, is dat niet onze schuld. Dhr Lap: Dat er zooveel moeite gedaan is, bevredigt mij wél, maar die f 2090 voor bemaling moeten er af. Voorz.: Indien bemaling inderdaad onnoodig is, wordt die som natuurlijk niet besteed.— Dhr Epe: Ik stem voor de leening, wanneer u belooft terug te zullen komen op de kostenberekening voor het vliegveld. Weth. Parlevliet: De schijn wordt gewekt, of BenW de raad wat voorgespiegeld hebben of niet de noodige zuinigheid hebben betracht. Het tegendeel is waar. Wij zijn boven dien tot iedere toelichting bereid. Dhr De Graaf: Wij zijn er van overtuigd, dat 't noodige gedaan is, maar stel eens voor, dat BenW in volgende raad weer om hooger orediet vragen. Het belangrijke prae-advies over deze leening kwam te laat in ons bezit, om het behoorlijk te kunnen verwerken. Voorz.: Daar moet ik scherp tegenop komen. U zit er niet in. Buitengewoon veel moeite heeft liet ons gekost om die leening voor elkaar 34 De schade betalen, viel Abel uit. Nóóit zul je de schade kunnen betalen. Het gebroken glas, ja, dat wel. Maar de plant zul je nooit kunnen vergoeden. Die is naar de maan. Een van de steenien heeft de stam als een mes doorgesneden. Ademloos hield hij op en geen van de twee anderen verbrak de stilte. Dit maakte Abel woedend. Waarom staat u er zoo maar bij en zegt niets, meneer? voegde hij Dorian br u t a a 1- kwa a d a aird i g toe Ik ik ben er, van overtuigd, d;f David er spijt van heeft, sprak Dorian die een idiote begeerte voelde om in lachen uit te barsten. Spijt? Geen woord geloof ik er van. Hij heeft het gedaan, omdat hij weet, dat ik die druiven heb vertroeteld en gekoesterd alsof ze mijn eigen kinderen waren. En zonder verder een woord ging hij met zware stappen heen. Zwijgend keken David en Fa versham hem na, tot hij een heel eind buiten gehoorafstand was. Fairlie lachte. Wat heeft dit toch te beteekenen? vroeg Faversham toen. Het beteekent, dat ik je knoopen terugheb. Die plant van jou was natuur lijk heel wat waard, maar ik wil wedden, dat die knoopen je nog veel meerwaard zijn. Een heelebOel meer, David, klonk het hartelijk. Maar vertel me nu eens, te krijgen. Deze morgen is de laatste brief binnengekomen. Dhr De Graaf: De vorige raad was eind Nov. We hebben lang op een raad moeten wachten, maar hadden best nog wat kunnen wachten. Dhr Parlevliet moet ons geen verwijten maken, nu wij vragen stellen. Weth. Parlevliet: Doe ik dat? Dhr Bruin: Het gaat hier om leening van een hooger bedrag, dan waar destijds om gevraagd is Dat heeft eenig wantrouwen gewekt. Dhr Kikkert: Er is hier geen wantrou wen. Er wordt gestemd. Het voorstel in zake nieuwe leening en renteverlaging wordt aangenomen. Alleen dhr Lap stemt tegen. 15b. Subs. Noodslachtplaats. Besloten wordt in 't tekort f 195.16 v. Vereen, tot verwerking van uit nood ge slachte dieren f 163.90 bij te dragen. 15c. Wijziging Begroeting 1935. De Gemeente krijgt van het Rijk f 1. per aangeslagene in de Gemeentefonds belasting, waarvan tweederde aan de dienst 1935 ten goede komt. Hierdoor kunnen gedekt worden de posten over name Z.V.S. van het Rijk (f1155), subs. V.V.V. tentoonstelling (f200), subs, ten toonstelling Heemstede (f50). Te storten in fonds onvoorziene uitgaven f200. Goedgekeurd z.h.st. Geen discussie. 16. Heffing opcenten gemeentefondsbe lasting. Zie vorig nr. Goedgekeurd z.h.st. Geen discussie. RONDVRAAG. Dlrr De Graaf vraagt voorziening van de slechte toestand, veroorzaakt door het RIOOL, dat bij het perceel van Gebr. Laan uitmondt en verzoekt inlichtingen omtrent het systeem, bij de WERKBE- PERKING gevolgd. Weth. Parlevliet: Van gemeentewege is er thans geen an dere beperking dan die, welke door die arbeiders zelf gevraagd en door de Mi nister geëischt wordt. Dhr Bruin: Op Wieringen mogen gezinshoofden steeds en kostgangers drie van de vijf weken werken. Daar worden de arbeiders dus beter geholpen. Weth. Parlevliet: Niet waar, want Texel valt onder dezelf de regeling als Wiefingen.Wie geen ne ven-inkomsten heeft, mag als gezins hoofd ook hier steeds werken, behalve natuurlijk in de trekperiode. Dlrr Dogger vraagt verbetering van onhygiënische toestanden te DEN HOORN (vuilnisbakken, mesthoopen.) Weth. Parlevliet deelt mee, dat alles gedaan is om hier verbetering te krijgen. Aan eenige inwoners is verzocht de vuilnis i op te ruimen en ook is een waarschuwing van BenW in dc krant gepubliceerd. Dhr Dogger raadt aan, de politieverorde ning strenger toe te passen. Dhr Keijzer komt op voor beter RIO- LEERING te Oosterend, waarop voorz. antwoordt, dat hier en daar de uitvoering bij gebrek aan geld wel vertraging moet ondervinden. o De raad verkeert deze middag in een zeer prettige stemming. Er wordt ge lachen, geschertst en al die op- en aan merkingen over riolen in aanmerking ge nomen, zouden we gerust van EEN RI- JOLIGE BOEL mogen spreken. Ook dhr Daalder heeft een aanmerking op de afwatering en wel waar deze in de Nieuwstraat tegen de woning van dhr Thijs Molenaar loopt en veel vochtigheid binnenshuis veroorzaakt. wat je eigenlijk gedaan hebt. Opgewekt gaf David een relaas van wat zich had afgespeeld. Wat een geluk, dat hij die knoopen niet gezien lieett, eindigde hij. 't Scheelde maar een haartje, ik hoorde hem niet aan komen. Ik heb eenvoudig geen woorden om je te zeggen hoe dankbaar ik je ben, David. Terwijl hij sprak, haalde Dorian het doosje weer uit zijn zak en zijn blik was als gehecht aan de inhoud. Een deur ging plotseling open en een klare, zingende stem bereikte hun ooren. KOST ENKELS CENTEN SPAART TALLOZE GULDENS 9 NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN Dhr Kikkert vraagt inlichtingen over de bestemming van de vroegere DOOR GANG tusschen perceel Reij en Armen- kamers in de Waalderstr. naar het Doopsgez. land. Weth. Vlaming ant woordt, dat hier verhuurd is aan dhr Jan. Reij, teneinde het aanzien wat opge knapt te krijgen. Dhr Lap vraagt of BenW nog wel eens denken aan het FIETSPAD van Den Hoorn naar 'het strand. Voorz. ant woordt, dat BenW nog steeds daarmee bezig zijn. Aan verschillende instanties is om medewerking verzocht. Dhr Lap verzoekt verder verbetering van de Emmalaan, b.v. door deze tonrond te leggen, wat bij regen zijn nut heeft. Dhr Bruin wijst op de onhoudbare toestand v.d. WEG TE OUDESCHILD tusschen de peroeelen Dogger en Van Boven. De raad is, zooals gezegd, nogal vroolijk gestemd deze middag, het geen dhr Bruin doet aanmerken: Er wordt wel gelachen en gegrinnikt, maar er moet wat gedaan worden. Het begint me te vervelen. Er is over die weg al vaak gesproken. We zitten hier toch niet als onmondige kinderen. Weth. Vlaming: We komen er niet alle dagen, maar de zaak zal nu ernstig bekeken worden. Dhr Bruin stelt verder de vraag, hoe lang men ingezetene moet zijn om in de WERKVERSCHAFFING te kunnen wor den opgenomen. Weth. Parlevliet: Ik begrijp niet, dat u zoo'n vraag in het openbaar stelt. Daarmee schaadt u de arbeiders. Dhr Bruin: Toen hier aan dijken gewerkt werd, zijn er velen ge ïmporteerd. Wil men ze er nu uittrapjren Weth. Parlevliet: Natuurlijk niet, maar wel is onze bedoeling, om arbeiders zon der bestaansmogelijkheid hier zooveel mogelijk vandaan te houden en wel in het belang van onze eigen arbeiders. Dhr Bruin: Ik kan ook wel een groote mond opzetten. Ik mag tophf avef vragen, waf een arbeider moet doen, wanneer hij, door een boer geïmporteerd zijnde, ont slagen wordt? Ik zit hier niet om arbei ders stroop om de mond te smeren. Weth. Parlevliet: BenW hebben de ter- miin o.p twee jaar gesteld, maar zorgen er tevens voor, dat hij, die niet in de werkverschaffing kan worden opgenomen, geen honger lijdt. Maar die dingen kun nen we beter niet in het openbaar be spreken. Er zijn hier al werkloozen ge noeg. Dhr Bruin: Willekeur van B. en W. Dhr Epe: Wel in de openbare raad daarmee. Recht is recht. Nadat dhr HENKES nog om een extra lamp in de vischafslag heeft verzocht, sluit de voorz. tegen half acht de ver gadering. .'l drukwerk bevordert Uw omzet DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. Een moment daarop kwam Freda naar buiten. Ze keek opmerkzaam naar het tweetal, begroette David vroolijk en richtte zich daarop tot haar echtgenoot. Jullie zien er uit als twee samen zweerders, lachte ze. Wat voeren jullie in je schild. Gaan jullie visschen Wat is er in dat doosje? Laat het mij eens zien. Plagend pakte ze het doosje uit Do rian's handen en lachte toen weer. Wat ga je in vredesnaam met deze knoopen doen, Faversham? Dorian wist niet wat hij antwoorden moest, maar David kwam hem te hulp. Ze zijn van mij, zei hij, maar nu was er geen lach op zijn lippen, alleen angst in zijn oogen. Van jou? Ja. Ik wilde ze aan een jas van mjj laten zetten. Maarbegon Freda en haar blik zocht die van David. En toen zij die ontmoette, trok alle opgewektheid van haar gezicht weg. Iets zei haar, dat zij ongelegen kwam, dat haar man met zijn vriend over iets praatte, waar zij niet bij mocht zijn. Ze dwong zich tot een vertoon van on verschilligheid, maar ze voelde zich meer gekwetst, dan zij zichzelf wilde toegeven. Zij overhandigde de knoopen niet aan haar man, maar aan David Fairlie. Ze zullen heel goed staan, hernam zij. Eigenaardig zijn ze, nietwaar. Wil je niet binnenkomen, David. Maar David maakte zich met een ver ontschuldiging van de uitnoodiging af en Freda liet hen alleen. Ze liep langzaam naar haar kamer; er was een verdrietige uitdrukking op haar gezicht. Nooit tevoren had zij die blik in RECENSIES. DE BIJBEL. Uitgeverij Jachin te Zwolle zendt ons een exemplaar van haar boekje, getiteld' „Enkele biezonderheden over de Bijbel, die elk Bijbellezer moet weten". Het is een werkje in klein be stek met veel wetenswaardigheden. (Om vang 16 blz. Prijs 25 ct. Bij 25 ex. slechts 15 ct. per ex.) Achtereenvolgens behan delt het de naam Bijbel, de indeeling van de Bijbel, de oorspronkelijke tekst, de schrijvers en de vertalingen. Vraagt het in de boekhandel eens ter inzage. JAN VAN RIEMSDIJK. De zoetjesaan betaamd geworden Libellen-serie van de Baarnsche uitgevers Bosch en Keuning is weer een mooi deeltje rijker geworden. Het bevat een aantal liedjes met muziek (ook pianobegeleiding) van de bekende Veluwsche dichter-zanger Jan van Riems dijk. Mede verscheen in de Libellen-serie een bloemlezing uit de gedichten van JAN LUYKEN, samengesteld en ingeleid door M. Kamphuis. Wie belang stelt in het leven en werken van deze Ned. dichter uit de 18e eeuw (1649—1712), schafte zich dit boekske aan. DIERENBESCHERMING. We ontvin gen ter aankondiging het Januari-nr. van Maandblad Dierenbescherming, offic. or gaan der Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren (Prinses Mariestr., den Haag). Het ojaent met een artikel van C. M. K., waarin gepleit wordt voor een poging „om boven de natuurlijke aanleg van de mensch uit te komen, hetgeen naareen beter toekomst zal leiden". Van de ver dere inhoud noemen we de beschouwing van A. J. Luikinga over natuurparken en het uitroeien van dieren en beschaving Interessante lectuur. Het blad zij al len, die van dieren houden, aanbevolen. o DE WANDELAAR. Daar is dan weer het Januari-nummer van dit zoowel naar inhoud als naar uiterlijk opvallend mooie en interessante maandblad op het gebied van natuurstudie, folklore, toerisme, enz. Er is vrijwel geen uitgave op dit gebied, welke zoo mag deelen in onze oprechte belangstelling als deze. De artikelten. de toto's, de typografische uitvoering we hebben voor dit alles niets dan lof. Was het Dec.-nummer een pracht-exemplaar, ook het nieuwe jaar zet weer in met 'n keurcollectie boeiende stot en illustratie materiaal (Januari in de tuinen, kamer planten, natuurbescherming, Indische bergtochten, de sterrenhemel, enz.) Prijs t7.50 per jaar franco p.p. DE LIBEL. Bij de uitgevers van de populaire Libellen-Serie, Bosch en Keu ning te Baaru, is nu ookfeen maandblad verschenen. We ontvingen het eerste num mer, dat een frissche en fleurige indruk maakt. De Libel wil zijn- een maandblad voor letteren en kunst, voor wetenswaar digheden en actueele onderwerpien, voor folklore en muziek, voor opvoeding, fo tografie, enz. Het wil zijn een blad voor deze tijd, iedere maand nieuw, aantrek kelijk. Het eerste nummer houdt inder daad de beste verwachtingen in. Omvang 32 pag. op fraai papier. Prijs f3.— per jaar. Abonnees kunnen boeken uit de Opgang-serie voor f0.90 in plaats van voor f 1.65 bekomen. Een attractie te meer. Dorian's oogen gezien, de blik van iemand, die gesnapt wordt, terwijl hij iets verkeerds doet. Wat bespottelijk, dacht ze, wat bespottelijk van Dorian om haar die malle knoopen niet te willeii laten zien. Toen schoot haar iets te binnen en zij ging naar Dorian's kleedkamer. Ze opende de deur van zijn kleerkast en zocht naar iets. Even daarna zag zij een oud jachtbuis hangen en trok dat naar het licht. Nu wist ze, dat haar vermoedens juist waren. Ze had "die knoopen all eerder ge zien aan het buis, dat ze nu in de hand hield. Er zaten nu echter geen knoo pen aan en met het ervaren oog van ©en huisvrouw, stelde ze oogenblikkelijk vast, dat ze er ruw afgesneden moesten zijn. Tegenover welk raadsel stond ze hier? Met een bijna schuldig gevoel deed ze de deur van de kleerkast weer dicht. Zij had een geheim van haar man ontdekt een geheim, waarvan zijn vriend deel genoot was, en zij niet. Toen zij weer uit het venster keek, was alle zonneschijn verdwenen. HOOFDSTUK XXI. Netherby was een man van sterke harts tochten, onder welke, zooals bij de meeste menschen met een tirannieke aard en een hooge dunk van zichzelf, brandende wraakzucht niet ontbrak. Hij oordeelde, dat hij geringschattend, beleedigend zelfs, door Dorian Faversham behandeld was en nog wel in tegenwoordigheid van zijn doodsvijand David Fairlie. (Wordt vervolgd.) SLECHTS PER PAK

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4