HKIilHimilllIHJIlHlllljiniUlimiilUHilllllllllllUilU SPREKENDE GETALLEN llllinJUIIimHIIIIIlIUIIIUIIMIHIIlllllllimillllHIIIHU VERKEERD VERKEER. Wacht niet met het laten herstel- len van defecte electrische appa- raten Verder zegt spr., hebben wij een eigen levensverzekering, die ook bij werkloos heid e.d. veel voordeelen biedt. Een eigen Spaarbank, Centrale Volksbank, „Eigen Huis", waar men door gemakkelijk spa ren een eigen huis kan koopen. De Dioc. Inkoop Centrale Haarlem: inkoopvereen. van brandstof en winterzorg. We hebben aan de Volksbond alles, zegt spr., wat voordeelen voor de leden kan bieden. Spr. wijst nog op de „Volkskrant", en spoort tot het lezen hiervan aan. Een eigen drukkerij „Lumax"; Arbeidersblad, Volks blad, Verbondscursussen. De stichting van een Eigen Hoogeschool, waarvoor Pater Boufort reeds studenten kweekt. De arbeiders moeten zich ontwikkelen, vooral ook door het lezen van het maand- tijdschirift „Leering en Leiding". De K.A.B. heeft een keur van instel lingen, die wij nog grooter kunnen ma ken, zegt spr. Maar danook vereenigd opdat wij niet machteloos staan tegen verslechtering der toestanden. Onze Landsregeering heeft een moeilijke taak, maar elke andere regeering zou deze hebben in deze tijd van internationale orisis. Staat vast. Steunt de Katli. Arb. Be weging en maakt haar groot en sterk. Blijft solidair. Houdt hoog bedrijfs- en standssolidariteit en broederschap in Christus. Hiermee eindigt spreker zijn gloedvolle rede. De voorz. deelt hierna mee, dat de heer Van Slingerland 27 Febr. weer hier komt tot officieele oprichting en instal- leering van een afdeeling van de Volks bond. Er gaven zich deze avond geen nieuwe leden op. C. Bakker merkt op, dat „stuivers-vrij willigers" gaarne door hem worden in geschreven. Op een voorstel van de heer C.Bos, om deze zomer weer 'n reisje naar Herwonnen Levenskracht te maken, wordt geantwoord, dat dit bezoeken voorloopig niet meer wordt toegestaan als zijnde niet gunstig voor de patiënten. Getracht zal echter worden, de nieuwe film van H.L. ook hier op Texel te doen draaien. In zijn sluitingswoord spreekt voorz. de wensch uit, dat de rede van de spreker een goede indruk gemaakt heeft; hij hoopt, dat dit ook zal blijken, als de propagandisten straks op huisbezoek zul len komen. Spr. dankt Z.Eerw. Pastoor voor zijn tegenwoordigheid en de heer Van Slingerland voor het vele leerrijke deze avond gesproken. Ruim 40 personen woonden deze ver gadering bij. L. FEESTAVOND S.V. TEXEL. Dat was met recht een avond van feestvreugde; we bedoelen de bijeen komst van leden, donateurs en genoo- digden in Pen's Zaal op Woensdag 1.1. De zaal was met palmen en ander groen feestelijk getooid, feestelijk verlicht en te ruim acht uur geheel met feestgan gers gevuld, met jong en oud maar allen met van sportliefde en feestverlan- gen min of meer onstuimig kloppende harten. Toen voorzitter D. Dapper op het po dium verscheen om een kort woord ter inleiding te spreken, gewerd hem een hartelijke ovatie, hetgeen bewijst, hoe zeer zijn onvermoeid werken in het be lang van S.V. Texel door de aanwezigen op prijs wordt gesteld. De heer Dapper heette in het biezon der welkom, de heer Burgemeester, eere leden en weth. Parlevliet en spTak de wensch uit, dat de avond zich door ge paste vroolijkheid en een geest van ka meraadschap zou mogen onderscheiden. En we kunnen er direct aan toevoegen, dat die wensch volledig in vervulling is gegaan, want de sfeer was uitnemend, de medewerking algemeen. Een prettige indruk heeft deze avond achtergelaten. Allereerst traden de jeugdige S. V. Texelleden voor ons op, die in een zes tal vrije oefeningen, verbonden met eenige fraaie „standen", hun geoefendheid de monstreerden. Het was verrassend te zien, hoe snel die knapen op elkaar klau terden en hoe correct er werd gewerkt. Daarvoor komt zeker een woord van lof toe aan de heer Dapper, die avond aan avond in touw was om de jongens at te richten en daarbij een geduld en bedrevenheid aan de dag legde, dat (die) respect afdwingt. Vervolgens was het woord aan de heer Niek Ran, die zich als een prettig con ferencier ontpopte en de feestelingen ge ruime tijd bezig hield met een verdien stelijke rijmelarij van eigen hand, qp zang, afgewisseld door eenige grappen en door refreinzang, waarbij het aan medewerking niet ontbrak. De beste zan geressen) zouden met een bonbondoos en een kistje van Karei I worden be loond; een schrale troost, want over bon bons en sigaren werd niet gesproken, maar daarop werd, door de feestroes, met gelet. De list slaagde althans vol komen. De piano werd onderwijl be werkt en goed door Karei Linn- hose. Vervolgens werden, op uitnoodiging door het Bestuur, uit net Filmarchief van de Texelsche Courant eenige op namen vertoond, o.a. betrekking heb bende op Texels sportleven. Ze werden voorafgegaan door de projectie van meer dan 200 lichtbeelden van spelers, be stuursleden, belangstellenden-aan-de-lijn, enz. Een zeker niet-alledaagsche en wei- gewaardeerde en passende aanvulling van het feestprogramma. Na de pauze kregen we „Een kijkje in het leven van de Sportclub" in vier tatereelen: I. „De Elftalcommissie", waar in deze in de persoon van Wim Mulder, Piet Kikkert, Piet Neijens, Ben Mulder, Piet Bruin en Dick Geense (resp. notaris Mulder, Henk Ran, W.Winter, D. Dapper, Genrit en Ab. Dros) ten tooneele wordt gevoerd. II. „Bij de Pomp", een dorps- tafereeltje, dat zich z.g. afspeelt op de Groenepfaats en natuurgetrouw weer geeft, hoe en wat daar bij de pomp zoo- al door sport-enthousiasten, bepraat en georitiseerd wordt met aan het slot de moraal van het „Kerstmannetje", welke ieder dient te verstaan („sportief zijn"); uitstekend geslaagd; 111. "De Tribune". Jeugdige adspiranten speelden de rol van de heeren, die gewoonlijk de tribuneplaat sen innemen. Hiet was een koddige ver tooning, waarbij het aan leven en le vendigheid riiet ontbrak. Maar o wee, toen een paar tribuneklanten aan „de man van de tribune" geen kaartje kon den toonen. Toen was de roep „Van Zeylen" voldoende om de ordebewaar der in eigen persoon te doen verschij nen om opruiming te houden. Ben lach succes. IV „De aankomst van de bus": Sportmenschen in afwachting op de üroeneplaats, druk gedelibereer over de vermoedelijke uitslag; de claxon; geest driftige ontvangst van de Texel I-spelers, eindigend met het zingen van het club lied, met medewerking van alle aanwezi gen. Met elkaar: een aardig stuk werk „van eigen bodem". Laatste nummer van het programima was „Schoolmeester Pieterse of Hoe het in school niet is", een blijspel in één bedrijf, met medewerking van J. v.d. Aakster, inspecteur; H. Ran, school meester Pieterse; Br. Daalder, Piet Knal gas; Af. Koorn, Jozef Tieteman; W.Stig- gelbout, Sally Cohen; G. Dros, Fr. vs Kiekegem; G. Witvliet, Leo Slimbroek; J. v. Zeijlen, Rolmops. Behoudens enkele uitdrukkingen, die achterwege hadden moeten blijven, (men duide ons deze aanmerking niet ten kwade; onze lof is er te gezonder om), een geestig gevonden klucht, waarin de pientere leerlingen-met-korte-broekjes door hun snuggere antwoorden de haren van iedere paedagoog (indien haren aan wezig) te berge zouden doen rijzen. Br werd hartelijk gelachen. Een druk en gezellig bal besloot deze opperbest geslaagde avond. S.V. Texel heeft haar traditie, de kunst van feest- organisatie te verstaan, gehandhaafd. Z; dankt dit voor een groot deel aan haar bestuur, aan haar altijd werkzame voor zitter in het biezonder; aan haar Feest comité, dat alle tooneelwerk zelf in el kaar zette, waarbij in het biezonder de praeses zich hoogst verdienstelijk maakte. De goede muziek (de Eelinan - Beum- Ikes - Ide Jong e.a. - Band in dit geval), mag ook niet onvermeld blijven. Het bal stond onder leiding van de heer R. Boom. Het Bestuur brengt dank voor de twee blikken biscuit, door iemand, „die onbe kend wenscht te blijven" beschikbaar ge steld. Mej. A. Kalis won een compleet voetbaltenue. ZAKENNIEUWS. De N.V. Vlessing deelt mee: De Jun ker en Rub Inzink-naaimachine is ge wonnen door de heer Jb. de Jong, Wil- helminalaan, den Burg (11 uur 2S mnt. 33 sec. stond ten name van zijn zoontje); het eiken dressoir door K. Uitgeest, Koogerweg (11 uur 30 mnt); het olie verfschilderij door mej. A. Roeper, Waal- derstraat (11 uur 30 mnt. 5 sec.) De juiste tijd was 11 uur 29 mnt. twee sec. WAT KOMEN ZAL. Begin volgende maand hoopt de heer Jan Visser in Eben Haezer weer een ge zellige avond met muziek en zang te ge ven, waardoor hij zoo vaak reeds luiste raars aan zich heeft verplicht. Geruime tijd wordt reeds met vlijt gestudeerd, zoo dat stellig weer iets goeds te wachten staat. Vooral de Mandoline-club zet dit maal haar beste beentje voor. KOOKT ELECTRISCH 3 cent per KWh. Pa, wat is de wet der III* zwaartekracht? Ik weet het niet jongen. Ik III* kan niet meer wijs worden uit al III* die nieuwe wetten, die ze maken iii+ tegenwoordig. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater LADY KILLER. De ontslagen theatercontroleur Dan verzeilt door een truc in een speelhol en raakt zijn vermogen kwijt. Na eenige tijd met Myra, het vrouwelijk hoofd van de bende, aan zwendelarij te hebben deelgenomen, besluit hij zijn leven te beteren. Na diverse voorvallen, waarbij Myra hem steeds dwars zit, werkt hij zich tot filmster op, waarvan leden der vroegere bende partij trachten te trekken door diefstallen te plegen. EM1L JANNINGS. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG I HIUUIHJ Handelsinformatie-en Incasso-! Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- =j uit zulks duidelijk blijkt met een K exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. Is NV. PROVINCIAAL BELANG! Amstelstr. 14. Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden j 3 kan een speciale overeenkomst getrof- fen worden ten behoeve hunner leden OOSTEREND. STICHTING BEWAARSCHOOL. Door het kerkelijk bestuur is aan Ds. Kok toestemming verleend tot ingebruik neming der Kerkekamer voor liet in richten eener bewaarschool. Door Ds. Kok zelf is een gedeelte van zijn tuin afgestaan voor speelplaats. Reeds zou den eenige kleuters per 1 Maart, wan neer de school geopend zal warden, als leerlingen aanwezig zijn. Naar men ver wacht zal er van deze inrichting veel gebruik gemaakt worden. S. DE WAAL. UITSLAG VERLOTING. De hier gehouden verloting is een groot succes geworden. Zeer velen hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot be zichtiging der prijzen. Des avonds had de trekking plaats. De hoofdprijzen wer den Woensdag reeds vermeld, de overige nummers volgen hieronder. Bovendien werd nog een extra verloting gehouden met als prijzen een taart, tulband, fruit, flesch zure haring, speculaas en vele worsten, alles beschikbaar gesteld door bakkers, groente-, vischhandelaars en sla gers. De winnaar van de taart was de heer J. H1. Kikkert, van de tulband Ben v.d. Berg. Vele prijzen der verloting wer den reeds uitgereikt. De volgende zijn verkrijgbaar tegen overlegging van het lot bij Mej. J. Slot, Polderweg 13, tot en met 23 Febr., des avonds van 7.30 tot 8.30: 213 1176 1177 623 43 26 309 693 1137 142 767 588 836 1190 1173 750 854 761 444 803 107 473 1194 958 798 265 690 544 259 472 10S0 427 802 247 921 85 194 1218 34 285 1116 799 1288 279 1070 220 352 1209 1138 487 151 891 171 383 1039 860 747 1061 390 334 450 1163 963 696. Een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt, is hier zeker op z'n plaats, in 't biezonder aan de heer Looijen voor zijn toezicht en hulp bij de trekking. Het moge verkeeren.... Het verkeer eischt heel wat dooden: in Nederland in 1933 800 in Zwitserland in 1933 515 in België in 1934 1200 Oorzaak in de meeste gevallen: te groote snelheid. En wel bij collega's van Dan. Deze ver zet zich hiertegen, doch wordt hoewel onschuldig, toch gearresteerd. Wanneer hij in een auto de vlucht neemt met Myra, wier geweten begint te spreken, worden zij door bendeleden beschoten. Myra sterft en Dan treedt in het huwe lijk met een collega van de film. o DE ZIJDE-EXPRESS. Een avontuurlijk relaas van een trein reis van Seattle naar New-York met een kostbare lading zijde, die ondanks felle tegenwerking van concurreerende firma's, gepaard gaande met brandstich ting en doodslag toch tot het ge- wenschte doel leidt. HET VERGAAN VAN DE MACON. 's Werelds grootste luchtschip, zoo lezen we in de dagbladen van Woensdag de Macon, van de Amerik. marine, is hedenmorgen 200 K.M. ten Z. van San Francisco tengevolge van een ontplof fing in zee gestort. Van de 20 officieren en 63 minderen in rang, konden alleen de marconist en de steward niet wor den gered. Doordat zich oorlogsschepen waarmee de M. aan oefeningen deel nam, in de buurt bevonden, heeft deze ramp slechts twee dooden geëischt. Plot seling schoot het luchtschip uit de mist te voorschijn, om na korte tijd in de zee te verdwijnen. De marconist sprong van 40 M. hoogte reeds te water en kwam om; de steward liet bij de ontplof fing het leven. De overigen redden zich in zeven rubber-booten. Allen deden kalm en voorbeeldig hun plicht. De dis cipline liet niets te wenschen over. Toch zonk het wrak zeer snel. Onder de geredden bevindt zich de ka pitein, Wiley genaamd, die ook de lucht schipramp van de Shenandoah (1930) en de Akron (1933) overleefde. Wegens de groote zeediepte, wordt de M. niet ge licht. De M. kostte acht millioen dollar en is steeds een ongeluksschip geweest. Vaak had men met storingen te kampen, vooral bij vluchten over gebergten. Pres. Roose velt zal geen crediet vragen voor een nieuw luchtschip, dat net zooveel als 50 verkennersvliegtuigen kosten zou. Of Amerika ooit nog luchtschepen bouwen zal, is niet zeker. De M. gebouwd in 1931 was 325 M. lang en was gevuld met onbrandbaar heliumgas. ANDERE RAMPEN. Een droeve lijst van luchtschiprampen volgt hier: 19141918. In de groote wereld oorlog werden eens boven Frankrijk vier Duitsche luchtschepen, na een nachtelijke aanval op Londen, brandend omlaag ge haald. 1921Het Eng. luchtschip R 38 doormidden gebroken (44 dooden.) 1922: Het Ital. luchtschip Roma ver gaan. 1923: Het Fransche luchtschip Dix- mude boven de Middellandsche Zee ver loren gegaan. 1928: Het Ital. luchtschip Italia in de Noordpoolstreek verongelukt (u her innert zich nog wel het tragisch avon tuur van Nobile). 1930: Het Eng. luchtschip R 101. in Frankrijk bij Beauvais tegen een heu vel gevlogen (51 dooden.) 1930: Het Amerik. luchtschip Shenan- film gereedgeko- ngs de hoofdrol EMIL JANNINGS. Onlangs is een men, waarin Emil van Frederik de Groote, „de Soldatenko- ning" vervult.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2