LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Texel vrij van Rundvee-T.B.C. KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S ORIBINBIL TBR INZAOB Zaterdag 9 Maart 1935. Datum: e;2i Dank zij KLOOSTERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen Geen goud zoo goed" BEVORDERING VREEMDELINGENVERKEER. Ongeveer vijftig veehouders gaven ge volg aan de oproep van de Vereen. Texel tot Bestrijding van de t.b.c. onder het Rundvee, gericht aan houders van reagee- rende runderen, om Donderdag samen te komen in De Lindeboom, ten einde te be raadslagen over een zeer belangrijke aan gelegenheid, n.l. de levering van ALLE reactiedieren onder het rundvee op Texel aan de Ned. Veehouderij Centrale. De vergadering stond onder leiding van de heer C. de Wit, voorz., die in het bie- zonder welkom heette heeren Wethou ders Vlaming en Parlevliet en er zijn voldoening over uitsprak, dat het 'Ge meentebestuur zich steeds achter dat der Vereen, schaart. Het doet mij genoegen, zoo zeide de voorz., dat deze zeer belangrijke vergade ring zoo druk wordt bezocht. Het gaat er vanavond immers om te besluiten een be langrijke stap te nemen in het belang van de zui/ering van alle rundveestallen op Texel van t.b.c. Er zijn streken in den lande met 70—80 pet. reactiedieren. Op Texel echter hebben we een doeltreffend werkende vereeniging, die zich in de stij gende belangstelling der leden verheugt. Nog maar vier pet. van de rundveestapel der leden reageert nog. Wanneer alle rea- geerende dieren nu aan de N.V.C. gele verd worden ot op andere wijze worden opgeruimd, is Texel practisch vrij van t.b.c. Bij levering aan de N.V.C. brengen de koeien de volle waarde op. Indien de gemeente geen stallen met reactiedie ren meer telt, zal dat de atzet van zui velproducten elders bevorderen en ook de prijs ten goede komen. Een breedvoerige gedachtenwisseling volgde. De heer J.Bakker (hoeve Alexander), merkte op, dat voor veehouders met goed doorgefokte bedrijven en veel reactiedie ren de levering van al deze koeien wel groote bezwaren heeft. Hij zal dan weer van voren af aan moeten beginnen. Voorz. stemde hiermee in, maar gat die veehouders toch in overweging over die bezwaren heen te stappen, daar de kans bestaat, dat een ot meer koeien open lij der worden en dan de heele stal ernstig besmetten. Op de vraag, wat er met twijfelaars gebeurt, antwoordde de heer Noordijk, dat deze koeien nog eens op een andere wijze worden onderzocht, n.l. door mid del van onderhuidsche inspuiting. Deze methode vordert meer tijd, maar is dan- ook afdoend. Wordt de twijfel niet opge heven, dan adviseert het bestuur: leveren aan de N.V.C. Is de stal vrij, dan moet men hem vrij trachten te houden (koo- pen van t.b.c.-vrij vee, t.b.c. vrije opfok door het voeren van wei van niet-rea- geerende koeien of van gepasteuriseerde wei.) Alvorens, indien het voorstel aange nomen wordt, de reactiedieren at te schepen, worden alle koeien nog eens aan de tuberculinatie onderworpen. De mogelijkheid blijft bestaan, dat volgend jaar weer reactie geconstateerd wordt, b.v. bij jong vee, dat nu nog geen neiging tot reageeren vertoont. In die gevallen neemt de Vereen, de reactiedieren over. Rond Amsterdam vertoonen de bedrij ven 70—80 pet. reactie, reden waarom de gemeente Amsterdam aan boeren (in gezetenen), j>er jaar f5.— premie per koe geeft, wanneer ze een t.b.c.-vrije stal hebben. Wel een bewijs, dat hieraan hooge waarde wordt toegekend. En terecht ook, want weet men wel, dat 10 tot 20.6 pet. van de gevallen van chirurgische t.b.c. aan runder-t.b.c. toe te schrijven is? Voor kinderen boven de vijf is hef pet. zelfs 37.5 pet.; voor de leeftijd van 510 30.3 pet. Tegen de opmerking van de heer J Bakker, dat een veehouder met reactie dieren op de duur toch een vrije stal krijgt, ais hij wat gelukkig is, bracht de voorz. in, dat het dan wel jaren kar duren. Bovendien kan een enkele open vorm groote scha aanrichten, zelts de heele stal besmetten. IMH9 VAN ZON EN MAAN. «Iinti MAAN ZON Op: Onder: Op: Onder Z. 10 Maart 8,11 0,29 6.26 17,53 M 11 8,52 1,42 6,24 17,54 D. 12 9,44 2,43 17,56 W13 10.46 3,29 6,19 17.57 D. 14 11,54 4.03 6,17 17,59 V. 15 13.04 4.29 6,15 18,01 Z. 16 14,16 4,48 6,13 18,03 Dinsdag 12 Maart Eerste kwartier. De heer Noordijk wees er op, dat som mige stallen nooit vrij schijnen te kun nen worden. Dit meende hij te moeten toeschrijven aan het slag vee, dat men er houdt; het zou voor besmetting zeer vat baar zijn. Opruimen is dan de eenig juiste weg. Kon men zoowel in stal als weide de reageerende dieren van de ge zonde gescheiden houden, de bestrijding zou er zeer mee gediend zijn. Dat stuit echter op practiscne bezwaren. Wanneer ook maar enkele veehouders weigeren hun reactiedieren op te ruimen, blijven hun stallen een gevaar voor de anderen. Iedere dag kan een oj>en vorm optreden en de kans is dan groot, dat via de melk ot de wei besmettingsgevaar opgeleverd wordt De heer D. Hin beval opruiming van alle reactiedieren krachtig aan en bracht hulde aan het bestuur, dat door zijn ijver en taai volhouden gedaan kreeg, dat Texel in de gelegenheid wordt gesteld ALLE reactiedieren aan de N.V.C. te le veren. Aan de vaste wal, aldus spr., benijdt men Texel om de resultaten van de t.b.c.-bestrijding, hier bereikt. Daalde het reactieperoentage in de vijf jaar van het bestaan der Vereen, niet van 25 tot 4 pet. Maar, zoo zei onlangs een vooraan staand man uit landbouwkringen in N. Holl.: „Op Texel hebben ze ook 'n Noor dijk en een Kager". Dr. Mol, van de Keuringsdienst voor Waren, noemde in een vergadering van de Grisis-Melkcomm. te Den Helder Texel jjractisch vrij van runder-t.b.c. In dien het besluit wordt genomen, alle re actiedieren op te ruimen, zou daarvan een groote reclame voor Texel uitgaan. In antwoord op eenige vragen, deelde de voorz. mee, dat het in de bedoeling ligt, de dieren nog deze maand te leve ren en wel in twee zendingen. Stieren neemt de Centrale niet over. Echter zal de Vereen, reageerende stieren tegen de de volle waarde willen overnemen. Er zijn nog veehouders met reactiedieren, die geen lid van de Vereen, zijn. Ook zij zullen verstandig doen dit vee te leveren. De gemeenteverordening bepaalt boven dien, dat weldra geen reageerende dieren meer gehouden mogen worden. Opruimen moet men ze dan toch en nu zijn de om standigheden daarvoor gunstig (prijs in klasse A 25 ct.) Omtrent de directe financ. gevolgen van rundvee-t.b.c. deelt de heer Noordijk uit het bekende interessante boekje van dr. Picand het volgende mee: De jaar- lijksche schade ten gevolge van de rund- vee-t.b.c. moet in ons land op millioenen gids. geschat worden. Voordeelige ex ploitatie van besmette bedrijven is uitge sloten, want 1. voedsel aan t.b.c.-koeien toegediend, komt niet volledig tot zijn recht; 2. t.b.c. verkort de leeftijd der runderen; 3. tb.c. vermindert de op brengst van zuivel en vleesch; 4. t.b.c. maakt de dieren voor de tok ongeschikt; 5. tb.c. is oorzaak van ontijdige oprui ming. Als eerlijk zijn ze onverkoopbaar. Het is danook niet te verwonderen, dat dit seizoen in N.-Holland alleen reeds 70.000 runderen op t.b.c. worden onder zocht (vorig jaar 50.000.) De heer wethouder Vlaming (tevens lid der Vereen.) zeide het een plicht van het Gemeentebestuur te achten hier van be langstelling te doen blijken en gat de ver zekering, dat het college altijd met aan dacht en sympathie het werk der Vereen, volgt en wel speciaal de actie, op touw gezet om de gemeente in de kortst mo gelijke tijd van runder-t.b.c. te zuiveren. Krijgt ze het zoover, dan is de winst, welke daarin steekt, niet te becijferen niet alleen voor die boerenstand, voor eigen ingezetenen, maar ook voor het vreemdelingenverkeer. Dat moet Texel ten goede komen. Eenparig daarom be sloten alle reactiedieren op te ruimen. Nu of nooit. Nog nimmer was de gele genheid zoo gunstig om deze dieren te verkoojren. Ze brengen immers de volle waarde op. Spr. besloot met de wensch, dat deze vergadering aan haar doel zou beant woorden. De heer weth. Parlevliet zeide deze woorden volkomen te onderschrijven en zou het misdadig noemen, wanneer een boer zou blijven voortgaan met melk te leveren van reageerende dieren, gehoord de uiteenzetting van dr. Picard, vol gens welke de runder-t.b.c. voor de mensch zulke groote gevaren oplevert. Ook de heer Parlevliet drong met kracht en klem op levering Van alle reactiedieren aan. De voorz. dankte de heeren wethouders voor hun enthousiast woord en infor meerde vervolgens wie het voorstel van het Bestuur zouden willen aannemen en wie niet. Het resultaat was, dat slechts één veehouder ernstige bezwaren maakte (wegens de hooge kosten, welke de op ruiming en wederinkoop hem z.i. geven zou) en twee hun „ja"-woord nog in beraad wenschten te houden. Voorz. zeide over dit resultaat meer dan tevreden te zijn en feliciteerde de ver gadering daarmee. Hij besloot deze be langrijke besprekingen met zijn vertrou wen uit te spreken in een thans spoedig bereiken van het doel, dat de Vereen, zich heeft gesteld: TEXEL VRIj VAN RUNDER-T.B.C. Van welk groot belang de t.b.c.-be- strijding onder het rundvee geacht wordt, moge ook blijken uit deze berichten. Denemarken stelde het onderzoek van alle rundvee op t.b.c. verplicht. Er is een overgangstijd bepaald van twee jaar. leder jaar moet het onderzoek herhaald worden. Engeland looft (evenals de gemeente Amsterdam reeds doet) premies uit aan boeren, die zorgen voor een bedrijf, dat vrij is van runder-t.b.c. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. N.K., de Koog f0.50; G. T. K., Coe- vorden tl.Verkoop folders 11.13. In kas 1451.18. Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. ,H»t kwam In eens, maar 3 Jaar lang was het of Ik die pijn In mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zet mij dat ik rheu- ma Hek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, dia heerljk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken z(/n mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom ledereen dan Kloosterbalsem aan." S. SL ta B. Onovertroffen bij brand-ensn(Jwonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Scliroeldoos 35 ct. Potten: 62p£ ct. en f 1.04 STILLE OMGANG. Vergadering van het Gezelschap in De Zwaan op 7 dezer. Aanwezig 40 personen. Te 8.15 opent voorz. Jac. van Heer- waarden met de Chr. groet. Spr. memo reert het overlijden van de heer Elsen- burg, de laatste van de oprichters van het Gezelschap van die Stille Gingang Secr. N. Ran leest vervolgens de notulen der vorige vergadering, waarna de reis besproken wordt. Na gehouden inschrijving wordt be sloten de reis ovier het Marsdiep met het motorschip van de heer J. N. Bruin te maken. De tocht vangt aan op Zaterdag avond 16 Maart, na 't Lof, aanvangende om halt acht, in de kerk te den Burg. Per bus wordt naar Oudeschild gereden. De trein vertrekt van Den Hélder om 10 uur. Om half een des nachts is er Lot in de Bagijnhofkerk, daarna Stille Om gang en om half drie Hl Mis in de Ba gijnhofkerk. De algemeene intentie is dit jaar: voor vrede en welvaart in de samen leving. Na afloop wordt ontbeten in hotel Fleissig, waarna de trein om halt 7 weer naar den Helder vertrekt. Omstreeks halt tien hoopt men weer op Texel te zijn. Bestuur: Tot penningmeester wordt be noemd de heer Hl Schrama. Voorz. wordt herbenoemd. De kosten van de reis bedragen t4.75. Voor wie nu nog toetreden (gelegenheid staat tot de aanvang van de reis nog open) 15. Aan het slot sprak de Eerw. heer Kajrelaan nog een opwekkend woord, waarin hij beteekenis en doel van de Stille Omgang deed uitkomen. De voorz. dankte voor deze woorden, waarmede hij hoopte, dat ieder zijn voor deel zou doen. Hierop sloot hij de ver gadering met dankzegging voor de op komst en aangename besprekingen en met de chr. groet. DE JAN VISSER-AVOND. Het was weer een echte Jan Visser- avond, de samenkomst in het Gebouw Eben Haëzer, Donderdag I.I. Gezellig druk, opgewekte stemming. Succes kon niet uitblijven. De zaal was geheel bezet, zelts moesten eenige belangstellenden we gens plaatsgebrek huistoe gaan. Te acht uur leidde Ds. Visser de avond met een kort woord in. Gezongen werd Ps. 138:1, waarna Ds. voorging in gebed en vervolgens de wensch uitsprak, dat deze avond aan zijn doel zou beantwoor den en allen tot zegen zou mogen zijn. Toen was het eerst de beurt aan het strijkje, vervolgens aan de mandolineclub en toen aan het jongenskoortje. Gezegd mag zeker worden, dat de dames en hee ren, ook de jongelui, zich kranig weer den. Zang en muziek bleken goed ver zorgd en vonden algemeene waardeering. Een succesnummer was zeker wel de speelrei, een aardige combinatie van sjoeel- Iiedjes, voorgedragen door Pietje en Cor- ne Huijsman, Ma Coevert, Alie Boon, Netty Nieuwenhuizen en Nelly Blok. Vooral de laatste twee, optredend in keu rig Zeeuwsch costuum, mogen we apart wel noemen. In de pauze werd een verloting gehou den. De loten ging als koek en waren heel spoedig ten getale van 400 geplaatst. Mw. A. Bruin won een taart, inw. Slort een schemerlamp, mw. Van Harn een mand met fruit. Het programma werd weer vervolgd door het optreden van de Mandolineclub; ze was rond een kampvuur geschaard, een vuurtje, welks vlammen je met eenige fantasie heftig tegen de braadpan zag slaanDe club speelde Sarie Marais en werd bijgestaan door Marie van der Slikke (mondharmonica), eenige meisjes met tambourin, enz. Een vroolijk gezelschap, dat een hartelijk applaus verwierf. Eenige „Japansche" dames zongen een aardigheden toen kwam 't glanspunt v.d. avond, een aardig speellied je, getiteld De Theevisite. De dames en het neger heertje (Bert Koorn), waren alle gekleed in ouderwetsche costuums en oogstten 'n daverend succes. Vooral Bertje was in zijn kracht. Hij verdient een extra pluim. We moeten apart vermelden de solozang van Martha Jonker Cd., die over een fraaie sopraan beschikt en met aandacht werd beluisterd. Met een afscheidsliedje van het Jon genskoortje kwam het einde. Ds. Visser dankte Jan Visser en inej. ürieteka Kalt oprecht voor de moeite, welke zij zich voor deze avond hadden getroost. Het hartelijk applaus, dat op deze woorden volgde, bewees, hoezeer de aanwezigen daarmee instemden. Na het zingen van de Avondzang gin gen allen hierop voldaan naar huis. W. Men schrijft ons: Van 12 tot en met 21 Maart wordt te Utrecht jaarbeurs gehouden. Op die jaar beurs zal de V.V.V. Mooi Texel uitko men. In stand no. 4092, groot 9.6x5 M., zal geëxposeerd worden de maquette, die daarna in Mei een plaats zal vinden op de Tentoonstelling „Mooi Nederland" in de Apollohal te Amsterdam. De inzending zal bestaan uit een twec- bladige tatel, in de vorm van het eiland. Op het benedenblad, dat de Waddenzee met het bootverkeer van T.E.S.O. weer geeft, rust op zware letters (4x, TEXEL) het bovenblad, waarop de 7 dorj>en en de vuurtoren uitgebeeld zijn, en waarop een opstand geplaatst is, die de beziens waardigheden van het eiland naar voren brengen, n.l. het strandleven, duinen met dennenbosschen, schapenweide met boet en tuinwallen en vogelbroedplaatsen. De administrateur van Mooi Texel, de heer P. Fehrmann, werd het toezicht op deze expositie opgedragen. Het is de bedoeling meerdere bekend-' heid aan Texel te gewen door verspreiding op de Jaarbeurs en tentoonstelling van een groot aantal folders, die in bruine cn blauwe kleuren uitgevoerd, zeer aantrek kelijk zijn uitgevoerd en van dienstrege lingen van T.E.S.O. De aandacht van de bezoekers dei- Jaarbeurs zal in het biezonder gevestigd worden op de bekoorlijkheid van ons eiland in de maanden Mei en Juni, tij dens de broedtijd van de talrijke vogel soorten. DE COCKSDORP. ONTWIKKELINGSCURSUS. De laatste gewone cursusavond van dit seizoen (over de slotavond voor alle cur sisten van Zuid-Eierland en De Cocks- dorp samen volgen spoedig biezonderhe- den), de laatste gewone avond (Dinsdag 12 Maart), zal een „algemeene" avond zijn, waarop Dr. Joh. Westerhuis eenige vragen zal beantwoorden, die al eenige tijd geleden zijn ingekomen, maar door verhindering van de spreker nog niet be antwoord zijn. ZEEMANS-LATIJN.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5