PUROL KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. gaande was en waren zoo gelukkig de drenkeling bijtijds op het droge te kun nen brengen. Maar liet was op het kantje. Gaarne geven we gevolg aan het ver zoek van de directeur der "I.E.M., er ieder op attent te maken, dat liet terrein van de 'I.E.M. door onbevoegden niet mag worden betreden en dat het ook geen speelplaats is voor de jeugd. De diepe sloot met steile berm, de kolk onder de koeltoren, enz. leveren groot gevaar op. Laat de les, welke in het bovenstaande ligt, door ieder begrepen en in practijk gebracht worden. KOSTELOOS VERVOLGONDERWIJS. Naar men ons meedeelt, zal de cursus- vervolgonderwijs 19341935 aan de o.l. schooi alhier morgen eindigen. De lessen worden gevolgd door een dozijn leerlingen; ze worden geheel kos teloos gegeven door het personeel der school, iedere Donderdag van 4—7 uur, waarvan een uur wordt besteed aan hand- werk-onderwijs, dat zich zooveel moge tijk tot het practischc werk bepaalt en ook de kunst bijbrengt veel waard in deze tijd om van oud nieuw te maken. (We noemen van de vele voorwerpen, die ons getoond werden, een gebreide tasch, een geborduurd ontbijtlaken, kleed je, sokken, jumper, handschoenen, enz.) Een woord van waardeering voor dit geheel belangeloos werk ten dienste vain onze jeugd is hier stellig op zijn plaats. De raad hief om bezuinigingsredenen het vervolgonderwijs op. Wanneer dit toch gegeven wordt, en wel buiten bezwaar van de gemeente-kas, mag dat wel even wor den gememoreerd. Ook aan de schooi te Z.-Eierland gaat het vervolgonderwijs op de oude voe? door. Waar nog meer? VERGADERING N.S.B. De propaganda-vergadenng van de Nation. Soc. Beweging in Nederland, Za terdag in hotel Texel, werd bijgewoond door plm. 125 personen; ze stond onder leiding van de heer K. Parleviiet, alhier. Als propagandist trad' op de heer P. van de Roer, den Haag, van wiens rede we hier een overzicht geven: Misdadig partijbedrijt ot Nationaal So cialisme. Denk eens aan de tijd van Wil lem van Oranje, van de stichter van onze onafhankelijkheid; de tijd van eendracht. Thans viert de verdeeldheid hoogtij, wordt de volkskracht versnipperd. De een heid is zoek gemaakt. Er is geen Neder- landsch volk, het is een samenvoeging var- allerlei partijen, groot en klein. Hoe zou iemand dan het Nederlandsche volk als geheel in üenève kunnen vertegenwoordi gen? We moeten weer nationaal gaan voelen en daarvan doen blijken in onze daden. Onder een 40-jarig liberaal be wind is ons volk afgegleden, is zijn kracht ondermijnd. We moeten beseften, dat alleen deze leuze waarde heeft: Allen voor allen, allen voor een, een voor allen. Wij hebben allen tegenover de gemeen schap een plicht te vervullen, ondanks storm en tegentij. Allen moeten mee bouwen aan de welvaart, opdat zij ook recht op een deei van de welvaart kunnen doen gelden. De NSB stuit bij haar arbeid om de eenheid te herstellen op de tegen stand van partijen, die bij verdeeldheid belang hebben, en valsche leuzen aanhef fen, b.v. Indië los van Holland. Zij ver geten, dat wij Indië hebben opgebouwd en rijk gemaakt en door banden des bloeds met Insuhnde verbonden zijn. In den Haag verrijst een nieuw gebouw voor de Centr. Arbeiders-Verzekering en De posito Bank. Gedelegeerd commissaris Oudegeest trekt j>er jaar f4000 salaris van het arbeidersgeLd. Er wordt geroe pen Indië los van Holland en Boycot Duitschland. Er wordt afgegeven op „het donkere zuiden" en de „huisjesmelkers", maar die bank heeft toch heel wat geld belegd in Indische ondernemingen en in de Verein. Stahlwerke te Dusseldort, oor- logstuigtabrieken. Verder heeft de Bank duizenden huizen te R'dam, waarop ze 1620 pet. maakt en is in „het donkere zuiden" ook heel wat geld rentegevenu belegd. A.B.K. schreet in het Volk van 't petitionnements-„teest" en vroeg: Hebt ge ai 'geteekend. De NSB vraagt: Hebt ge ai gegeten? Dat zegt meer. De NSB zaï de werkloosheid tot normale normen te rugbrengen en zal zich streng tegen cum mulatie verzetten en zeker geen ex-Mi nister nog eens burgemeester van Roer mond maken. Alleen in Amsterdam al zjjn 300 onderwijzers gehuwd met nog in functie zijnde onderwijzeressen. Ook dit moet uit zijn. Bij de a.s. verkiezingen krijgt de NSB wel 170.000 stemmen, al hebben we maar 20.000 leden. Wij willen geen klassestrijd, want deze beteekent oorlog; geen dictatuur, want wij huldigen de corporatieve gedachte: opbouw van onderat. Spr. wijdt uit over afkeurenswaardig gebruik van vreemde woorden, van Fransch in diverse staatsstukken en van benoeming van onbekwame personen in hooggeplaatste ot andere goedbetaalde betrekkingen. (Streng veroordeelt hij het kruiwagensysteem en de ,,partijkliek", die alleen op kleur, niet op deskundigheid let. De NSB wil zijn de wil van de her nieuwde natie, het geweten van het Ne derlandsche volk. Zij heeft danook allerlei rangen, standen, religies in haar gelede ren. Zij ziet de ordening aldus: "Het volk geleid door de leider, geregeerd door de Koningin bij de Gratie Gods onder het opperste gezag van God. De NSB legt zich niet vast aan een bepaalde uitleg ging van het christendom, maar erkent de gebondenheid aan, de afhankelijkheid van de Schepj>er. Een derde van de Amster- damsche bevolking verklaarde „gods dienstloos" te zijn. Wil men nu de NSb verwijten, de godsdienst te willen terug dringen? Het tegendeel is waar. Wij willen solidair zijn, de misdadige klassen strijd doen eindjgen, het volk zijn oude kracht hergeven en een volksgemeenschap stichten, waarin ieder, die werken wil, werken kan. Na de pauze beantwoordde spr. de tal rijke hem schriftelijk gestelde vragen. We geven hier een beknopte samenvatting van de antwoorden: De NSB wil geen gelootsonderdruk- king en geeft drukj>ersvrijheid zoolang deze niet misbruikt wordt. Communisti sche en soc. dem. bladen zullen daarom vernietigd worden. De NSB wordt niet door Duitschland gesteund en zal geen joden vervolgen. Zij kunnen, als zij goede Nederlanders zijn, opgenomen worden in de N.S.-gemeenschap. Een kolonie van buitenlandsche joden in b.v. Wieringer- meer zou ze echter niet dulden. Volksge- nooten moeten eerst geholpen worden. Waarvan Colijn en andere verdienstelijke mannen moeten leven als de N.S.B. de baas wordt? Van eigen en niet van an dermans verdiensten. De NSB zou iedere wijdenkersvereen. verbieden. De NSB verbiedt ook iedere coöperatie, om dat deze met kapitalistische uitbuiting gelijk te stellen is. Bovendien komt daar bij nogal eens fraude voor en hebben ze niet zelden met gebrek aan deskundig per soneel te kamj»en. Ook verzet de NSb zich tegen warenhuizen. Wanneer Ds. Van Duyl de Vereen. Kerk en Vrede van vergiftiging van de volksziel beticht, zaï hij dat doen op grond van geschrijf in haar orgaan. Ik kan mij voorstellen, dat Ds. Van D. zoo sprak. De NSB is door de r.k. kerk officieel met verboden. Zelfs dankt de Raus aan het fascisme, dat Hij Zijn zetel nog te Rome heeft; 't fase. heelt Hem tegen het communisme be schermd. De NSB acht opheffing bank geheim mogelijk. Krijgt de NSB in het parlement 51 zetels, dan is er geen par lement meer. Spreker eindigde met een kort gedicht, waarin de beginselen der NSB waren neer gelegd, waarna de lieer K. Rarlevhet te kwart voor 12 de vergadering sloot met het verzoek het Wilhelmus te willen zingen. De vergadering had een rustig verloop. Er werd niet geïnterrumpeerd. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen i Doos 30 cent Bii apoth. en drogist RUNDVEELEVERING. Amsterdam, 25 Maart 9—11 uur v.m.; Purmerend, 20 Maart, 810 uur v.m.; Schagen, 28 Maairt, 810 uur v.m. De aangiftekaarten moeten vóór Zater dag 16 Maart 1935 zijn ingezonden bij de L.C.O. te Alkmaar Het ligt in de bedoeling, de laatste af leveringen aan de centrale te doen plaats hebben in de week van 713 April. Wie tegen die tijd het door hen te leveren aan tal stuks rundvee met geleverd hebben, worden geacht er de voorkeur aan te ge ven, dat het aantaf kalveren, dat hun voor het jaar 1935 is toegewezen, wordt ver laagd. Hetzelfde geldt voor rundveehou ders, die een ot meer runderen hebben geleverd, welke met aan de voor levering gestelde eischen voldeden, en daarvoor in de pfaats geen andere runderen "hebben geleverd. Wie nog leveren willen, moeten de door hen te leveren runderen in elk geval vóór 1 April a.s. opgeven. Ook wie nog runderen, lijdende aan t.b.c. ot para-t.b.c. onder de vastgestelde voor waarden wenschen te leveren, zulten deze vóór genoemde datum ter levering hebben op te geven. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Verkoop folders 11.39. In kas 1452.57. Penmngm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. STIERENKEURING. De Prov. Comm. tot bevordering van de Rundveetokkerij zal te den Burg een keuring houden op Vrijdag 29 Maart a.s., aanvangende des voorm. 11.15 uur. De Centr. keuring te Alkmaar is bepaald op 26 April. 1 ot de keuring worden alleen toegela ten stieren van het zwartbonte veeslag, waarvan overgelegd kunnen worden at stammingsbewijzen waarop de melk- lijsten der moeders en verdere vrouwe lijke voorouders zijn vermeld, samenge steld en gewaarmerkt vanwege door de Provinciale Comm. erkende organisa ties. De afstammingsbewijzen moeten vóór MAANDAG A.S. zijn ingezonden ten kantore van de Commissie, Land- bouwhuis, Alkmaar, met vermelding van de plaats, waar het dier gepresenteerd wordt. SPORTNIEUWS. TEXEL 1 heeft geen vergeetsche reis naar Schagen gemaakt. Met 2—1 overwin ning eindigde deze wedstrijd, waarvan de verslaggever der Schager Crt. schrijft: legenspoed, arbiter Koorstra, voorai eigen onmacht belette Sparta's succes", hetgeen duidelijk genoeg is. Intusschen heett 1. thans 20 punten, zoover heeft ze het in de laatste twee competities nog met gebracht. Seizoen 1932—'33 bracht ze het tot 18 punten, het vorige tot 15. Dat het geen fraaie wedstrijd kon worden, het zich begrijpen. De sterke oostenwind, de kou en een beweeglijke bal, geven altijd veel moeite (Zie verslag van een der supporters in dit nummer. Red.) lexel heeft haar kleine kans op het kampioenschap behouden, als tenminste het loopende protest tegen BKC toegewe zen wordt, en Schagen wint van Sucoes. Schagen heett Succes meermalen de voet dwars gezet. Ot ze dit a.s. Zondag weer doet? Het is met onmogelijk. TEXEL lil kreeg vrijaf door terrein- afkeuring van Atlas 2, hetgeen de meestem zeer welkom was. Nu kan ze toezien hoe Zondag de wedstrijd tusschen de kampi- oenscandidaten Watervogels 2—Atlas 2 afloopt. Hier sjaeelden TEXEL adps. A tegen B, met eemge invallers. B. won met 30. Vooral het laatste doelpunt werd keurig door A. Verseput gemaakt. TEXEL Comb.—Tex. Boys besloot het programma. Sjoel van zeer matige kwali teit. 1. sjoeelde eerst met windvoordeei en bestookte bijna voortdurend het B- doel. Ondanks goed verdedigen wist 1 voor de rust een 3—0 voorsprong te ne men. In de 2e helft kon ook de 1.-achter- hoede meer aan het sjoel deelnemen en kreeg Dick in het doel eemge malen gelegenheid z'n kunnen te toonen. Toch weet 1. de stand op 4—0 te brengen, waarna de B's een goed tegenpunt maak ten. Eemge gevaarlijke boogballen kwa men juist achter de lat. Nog een goede t - uitval leverde het laatste doelpunt, zoodat met 5—1 het einde kwam. De B's telden eemge invallers. Bij T. speelde Maarten een goede wedstrijd. Piet K. pingelt te veel. Programma a.s. Zondag: KNVB, 4 A: Texel—DTS; Sucees-Scha- gen; N.Niedorp—BKC; Vrone—Alkmaar. NHVB, 2 F.: Helder 5—HRC 4. 4 H'.: Atlas 3—Tex. Boys; Watervogels 2—Atlas 2; Helder 6—Cocksdorp. Adsp.: Texel A—de Cocksdorp; lex. Boys ATexel B. Stand 4 A. KNVB: Succes 15 10 2 3 22 59-21 Alkmaar 15 9 3 3 21 4225 lexei 15 8 4 3 20 40—21 N.Niedorp 15 9 1 5 19 39—31 Andijk 15 7 0 8 14 454b Schagen 15 5 2 8 12 3639 DTS 14 4 3 7 11 27—41 BKC 13 4 2 7 10 21—23 Vrone 12 0 1 11 1 16—60 Geruime tijd geleden zijn al stappen ge daan ter verkrijging van een Trainer. Steeds werden echter uitstellende berich ten ontvangen. Deze week zijn echter pogingen aangewend, om tot liet ge- wenschte doei te geraken. We hojoen, dat spoedig het Traimngscomité zijn werk kan aanvangen. Denkelijk keert Joop Dukers weer naar Texel terug. We hopen, dat hij op de eerste plaats op de sportliefhebbers zal kunnen rekenen. D.D. Een supporter schrijft ons: Schagen—Texel 1: 1—2. Vergezeld van een 10-tai supporters, trok lexel 1 naar Schagen om de club van die naam te bekamjoen. Na een voorspoedige reis ar riveerden we om 1 uur te Schagen. Na de inwendige mensch te hebben versterkt, trokken we om 2 uur naar het terrein, dat er goed uitzag. Van harde grond was geen sprake, üm ruim 2 uur fluit scheids rechter Koorstra beginnen. Texel sjoeelt met de krachtige wind in de rug en weet spoedig het Schager doel te belegeren. De schoten zijn echter nog te onzuiver. De schoten, die op doel komen, belanden in de veilige handen van de keej>er, die goed werk verricht, hoewei hij met op geluk roemen mag. De uitvallen van S. zijn met erg gevaarlijk. De backs van T. kunnen het wet at, terwijl Joop in het doel met veel werk krijgt. Na een halt uur spelen neemt Piet een corner. De back van S. vangt de bal in zijn handen op, denkende, dat hij achter is geweest. De scheidsrechter wijst echter naar de witte stip. Ane neemt de strafschop op goede wijze en de stand is 1—0 voor T. Wan neer Henk even Tater een schot op doei Tost, stopt de keeper achter de fijn, waf KOOKT ELECTRISCH Niet duurder dan op andere wijze de sche'idsr. ontgaat. Ook weet T. nog 7n keer te "doelpunten uit een corner, maar 'dit doeïpunt wordt niet toegekend we gens offside. "1. oefent een hevige druk op het S-doel uit, maar weet dit met meer in doelpunten uit te drukken. Met de rust worden de kansen druk bespro ken. Algemeen is de opinie, dat S. na de rust voor de wind wel zal winnen. Maar onze jongens denken er anders over. Wan neer weer is afgetrapt, gaat Henk er met de bal vandoor, passeert de backs, maar wordt unfair genomen. Er volgt een vrije schop op de rand van 't strafschopgebied. Henk schiet in doel en met effect gaat de bal over de keeper in: 20 voor 1. Dit was een kostbaar doelpunt. T. gaat nu verdedigen. S. is nu veel sterker, maar kan er onmogelijk doorkomen. De uitval len van 1. blijven echter uiterst gevaarlijk. S. is met zijn schoten niet erg gelukkig en wat op doel komt, behandelt Jo op zijn bekende wijze. Zoo verstrijkt de tija en we denken, dat de stand zoo zal blij ven, als S. 5 mnt voor tijd een strafschop krijgt te nemen, die onhoudbaar wordt in gezet. Nu is het nog even spannend, maar onze achterhoede weet van geen wijken en onder het gejuich van de sup porters, komt het einde met een 2—1 overwinning, voor T. de traditie verbre kende, dat T. in Schagen niet kan win nen. Namen zal ik niet noemen. De spe lers hebben allenhard gewerkt voor de overwinning, waarvoor hulde. De terug tocht werd natuurlijk m de beste stem ming aanvaard. We moesten in Den Hel der nog eemge uren op de boot wachten, in verband met het lage water. We heb ben ons echter bij Toon best geamuseerd. DE COCKSDORP. TENTOONSTELLING HOUTSN1JCURSUS. Zaterdagavond en Zondag werd in het gymnastieklokaal van de o.l. school al hier een tentoonstelling gehouden van de op de houtsnijcursus voor jyerkloozen gemaakte werkstukken. De cursus, die on der leiding stond van de heer M.Boon Pz., werd door plm. 20 personen bezocht. Een 70-tal voorwerpen werd met mes ot figuurzaag bewerkt. En waarlijk, het re sultaat was verrassend. We zagen er prachtig bewerkte kapstokken, naast met smaak uitgesneden theebladen, couran tenhangers, barometers, lucifersstanders, dienblaadjes, enz. Een paar schemerlam pen (figuurzaagwerk) trokken ook zieer de aandacht. Met groote nauwkeurigheid waren ai deze dingen gemaakt. Naast de vaardigheid in het hanteeren van mes en zaag, hebben we de niet geringe dosis geduld bewonderd, die bij dit werk onge twijfeld aan de dag gelegd dient te wor den. Gedachtig aan het spreekwoord: „Le- aigneid is des duivels oorkussen", kun nen we zeggen, dat hier een nuttig werk is verricht. Een woord van dank aan de leider van deze ontspanningsavonden, is hier zeker op zijn plaats. Ook mag een woord van waardeering aan het adres van B. en W. voor hun welwillende medewerking door het beschikbaar stellen van schoollokaal en materialen niet achterwege blijven. VERGADERING CHR. DEM. UNIE. De vergadering, uitgeschreven, door de afd. Texel van de Chr. Dem. Unie en ge houden in hotei de Hoop alhier op Vrij dagavond j.L, werd door slechts een 40- tal belangstellenden bezocht. De voorz., de heer Vlaming, oj>ende met gebed en het voorlezen van een gedeelte uit de Heilige Schrift. Hierna gaf hij het woord aan de spreker, de heer Mathijs de Visser, van Amsterdam. Straks zullen u weer, zoo ving spreker aan, de candidatenlijsten worden aangebo den voor de verkiezingen voor de Prov. Staten. Nu behooren deze verkiezingen tot de minst belangrijken, doch ik geloot, dat die voor 1935 hierop een uitzondering maken. Bij deze verkiezingen immers zal de nieuwe politieke groep, de N.S.B. voor de eerste maal in de gelegenheid zijn zich uit te spreken. Als we de bonte menge ling zien, van partijen en partijtjes, dan rijst onwillekeurig de vraag, ot dit aantal nog moet worden uitgebreid. Reeds heb ben 4 Protestant. Chr. groejoen zitting in ons Kabinet. Waarom moet er dan nog een Chr. Dem. Unie als vijfde bijkomen? Is dat nu een politieke liefhebberij ot een gebiedende eisch. Met de Chr. partijen stemmen we in zooverre overeen, dat we oC.V hebben een gemeenschapf>elijke wortel des geloots. üp politiek terrein echter verschillen we belangrijk van inzicht. Aan de andere kant hebben we de partij van de S.D. A.P. Deze partij voert meestal die poli tiek, die ook wij noodzakelijk achten. Een onoverkomelijke scheidsmuur op geestelijk gebied belet ons echter een al geheel meegaan met deze partij. Dit zijn wel de voornaamste redenen waarom wij besloten tot zelfstandige partij formatie

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2