Propaganda-Commissie prima duiveboonen. TH „Het Geheimzinnige Landhuis" KUIKENS Uitvoering Notaris Mulder Texels bedreigde N.O. kust. Algem. Ledenvergadering Ziekenfonds Texel Nederlandsche Ver. van Spiritisten „Harmonia". Spiritualists en aanver wante occulte verschijnselen UITVOERING ten bate van de Commissie voor Werkloozenzorg. Gezellig Bal na. Arb. Tooneelver. P.A. L.VU. 't Verleden Spreekt BAL NA Adverteert in de Texelsche Courant. FEUILLETON Voor de zaai N.V. Handelsraad L.T.B. Bloemkoolplanten 14 melkkoeien, f 18,- per 100 J. SIJTSMA, Sexbierum (Fr) Ie kwal. Friesche Klei-aardappelen mmfliiiMniHiuniffiniHumiftiHiiiHiuimHiiHin .pcrpakA ÜNNBifl VOOR DE JEUGD. fffllMOTI DE PRIJSWINNERS. Over het aantal ontvangen briefjes ben ik weer best tevreden; het waren er dit-, maal 29, waarom ik één boek extra uit loot. Bij loting vielen de prijzen ten deel aan 1. RIE VAN 1JPEREN, 9 jaar, Juliana- doip (Foreestweg 15). Zij werd gisteren 9 jaar. Wel gefeliciteerd, hoor. 2. H'ETTY ROEPER, 8 jaar, Eierland. 3. H1LTJE BAKKER, 11 jaar, Kruis- koog, de Koog. 4. JOH1. WITTE, 9 jaar, Bloemwijk. Voorwaarde is steeds: volledige naam en LEEFTIJD opgeven. Wie dit vergeet, kan geen prijs winnen. De oplossingen waren: 1. Brik, bril; 2. Begonia; 3. Boek,bok; reep ree; 4. Daniël; 5. Olm; 6. Stap; 7. Mandoline; 8. De wind, blaasbalg, enz.; 9. Zeesterren b.v. De nieuwe vriendjes en vriendinnetjes heet ik hartelijk welkom in de raadsel- kring. Trouw maar meedoen. Wie weet, behoort een van jullie straks tot de ge lukkigen. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 1. Reen bloem. Rover water. R niet zacht. R heeft een schip. 2. Een gevaarlijk ding. Eén letter meer in mijn naam en je vindt mij in eik bosch. 3. Ik ben een kruipend dier. Zet de letters van mijn naam in andere volg orde en je vindt mij bij jullie op school. Oplossingen inzenden na no. 9. Doe je best, hoor.. Veel genoegen er mee. Beste groeten van jullie OOM KO. Een onzer abonné's te Alkmaar, een oud-Texelaar, schrijft ons: Met belangstelling las ik 111 de Texeli sche Courant van b Maart 1935 het ar tikel onder bovenstaand opschrift. Naar aanleiding hiervan vroeg ik de heer N. J. M. Dresch, archivaris der gemeente Alk maar, vroegere plannen van het Zuider- zeevraagstuk ter inzage te mogen heb ben. Ik kreeg de nummers 1, 2, 3 en 4 van de eerste jaargang van het maand blad „Flevo", uitgave van de N.V. v.h. 1 pen buur en Seldam, Nieuwe Looyersstr. 47, Amsterdam. In deze afleveringen staat zooveel van belang, dat een verzoek aan de uitgevers om een overdruk in bro churevorm zeker niet misplaatst zou zijn. Het zou me te ver voeren, de heete re dactie te noemen van meer dan 40, wier namen alleen reeds voldoende zijn, om vast te stellen, dat hier standaardgegevens verstrekt worden. En nu ter zake: Aanhaling 1. (blz. 8, afl. 1): „Verreweg de grootste van al deze droogmakerijen was die van de Haar lemmermeer, in 1840 ondernomen, krach tens de wet van 22 Maart 1839. De on heilen en schaden, door de opzetting van het water in het najaar van 1836 te weeggebracht, gaven de doorslag tot de uiteindelijk uitvoering van dit werk...." Aanhaling 2. (afl. 3, blz. 46, le kolom regel 1). Op bladzijde 45 vinden we: „Geschie denis der plannen omtrent droogmaking van de Zuiderzee, door C. W. Lely, In genieur v.d. Rijkswaterstaat. Ontwerp Lely". En nu de aanhaling op blz. 46: „Het buiten die afsluiting verblijvend Wad ten oosten van Texei en Vlieland kan dan desgewenscht op zichzelf wor den ingedijkt. Een dergelijke, meest uit gebreide afsluiting van de Zuiderzee, Wadden- en Lauwerszee is in fig. 8 ge schetst." Nu de Noordoostpolder nog niet wordt ingedijkt misschien, zouden de hiervoor gevormde fondsen voor verdediging Texei Vlieland kunnen worden aangewend. Ik meen het hierbij te moeten laten. Het is geen plaatselijke kwestie maar 'n landelijke. Waar verschillende Staatscom missies deskundige rapporten hebben ge maakt, die hun bekroning vonden in het „Ontwerp Lely", daar hebben wij, lee- ken, niet anders te doen dan naar deze zuivere bronnen te verwijzen en te trach ten dit „Ontwerp" uitgevoerd te krijgen, zoolang het niet door een ander plan vervangen is. Evengoed als de partiëele uitvoering van de Wieringermeer, kan als tweede etappe de indijking ten oosten van Texel en Vlieland worden uitgevoerd, waartegen, zooals uit de tweede aanha ling blijkt, van deskundige zijde geen be zwaren bestaan. De oplettende lezer be grijpt, dat aanhaling 1 bedoelt, te wijzen op Texels bedreigde N.O.-kust. Deze N. O.-kust zal door wind en water zoo af nemen, dat men tot ingrijpen gedwongen is. Als het dan toch moet, doe het dan dadelijk, dat is goedkooper. Ik ben geen deskundige, ik kan dus verder geen lei ding geven aan een verdere gang van za ken. Graag zou ik willen, dat een des kundige deze taak over wilde nemen. Tot slot mijn dank aan de heer Dresch, Archivaris te Alkmaar, Emmastraat 25. o We danken onze abonné voor deze mededeelingen, die we gaarne in aller be langstelling aanbevelen. In het biezonder in de belangstelling der bevoegde autori teiten, die ons en onze lezers zeker zou den verplichten, door over deze aange legenheid hun licht te laten schijnen. We herinneren nog even aan de studies van de heer A. T. van Veen, over het Marsdiep, beschouwd in verband met de afsluiting van de Zuiderzee. Hierin pleit de schrijver, opzichter bij de Rijkswater staat, voor een dam van Texel naar Friesland, aansluitende op de afsluitdijk bewesten de Middelgronden. Deze zou z.i. moeten reiken tot ongeveer een meter boven hoog water en overlaten moeten hebben ter plaatse van de Doove Balg en het Oude Vlie tot ongeveer Hoogwater. Die dam zou er z.i.-toe leiden, dat normaai geen doorstrooming van Den Helder naar Harlingen en omgekeerd plaats vindt en dat na een stormvloed een beperkte stroomsnelheid door het Marsdiep ver zekerd zou zijn. Dit laatste zou voor de Z.O. kust van Texel van groot belang zijn, want, zooals bekend, heeft ook deze van de waterwolf enorm te duchten. Reeds zijn er millioenen aan werken aan het Horntje en de kop van de Stuifdijk ten koste gelegd. En nog is het einde (duurzaam resultaat) niet in zicht. Het zou met de verdediging van Texels N.O. kust vermoedelijk niet beter gesteld zijn. Ook deze zou wellicht millioenen ver slinden, zonder meer nut te kunnen stich ten dan „uitstellen van executie". De hierboven bedoelde waterscheiding zou, naar de heer Van Veen veronder stelt, in de naaste toekomst goede dien sten bewijzen om groote calamiteiten langs het Marsdiep en Texelstroom (en Eierl. Gat!) te voorkomen. Wellicht kan de hier bedoelde dam de inleiding vormen van een drooglegging van de waddenzee beoosten Texel van het op Donderdag 14 Maart a. s. des avonds om 8 uur in Hotel „Texel". Agenda laarverslag. Rekening en verantwoording. Verslag rekening-opnemers. Verkiezing Comm aftr. D. v d. Werff (niet herkiesbaar). Rondvraag. Sluiting. HET BESTUUR van de Voordracht door Mevr. Wed. Dr. C. AKKRINGA van den Haag over met eenige Psychometrische experimenten op HEDEN 13 MAART in Hotel Texel Aanvang 8 uur precies. Zaalopening half 8. Geen plaatsbespreken. Toegangsprijs 50 cent. Rederijkersk. Uitspanning door Inspanning op 15 Maart a. s. in Pen's Schouwburgzaal Opgevoerd zal worden Spannend spel in 4 bedrijven. Entree f 0,6') per peisoon, waarvoor kaarten reeds verkrijgbaar. Personen beneden 18 JAAR geen toegang HET BESTUUR. Plaatsbespreking op de dag der uitvoering van 12-1 uur. Loting precies half een. te OUDESCH1LD. op Zaterdag 16 Maart in Hotel „De Hoop" te De Cocksdorp en op Zondag 17 Maart in't Eigen Gebouw te Oudeschild. Opgevoerd zal worden Tooneelspel in 4 bedrijven Entree 40 ct. Aanvang 8 uur precies. Behoudens goedkeuring door de Burgem 43 Zooals u een gelukkig mensch van uw man hebt gemaakt. Dat hoop ik. Toen aarzelde Freda even. Ik wilde Ja? Ik ben bang, dat hij vandaag over iets aan het tobben was, bekende ze. De loop, die hun gesprek had genomen, de sfeer van de avondstilte, schemerige ka mer, lokten vanzelf tot vertrouwelijkheid. Heeft hij er zich tegenover jou wel eens over uitgelaten, dat hij ergens over pie kert? Bij deze vraag zette David Fairlle zich schrap. Hij dacht aan het doel van zijn bezoek, aan de waarschuwing, die hij had willen hooren. Nooit, antwoordde hij prompt. Freda keek hem een oogenblik aan. Da vid Fairlie verstond de kunst van huiche len slecht. Ze wist, dat hij de waarheid met sprak. Ze wist ook, dat haar man met David een geheim deelde, dat haar ont houden werd; daar waren die afgesneden knoopen het bewijs van. En die weten schap legde een ijzeren band om haar hart. Ze had geen lust meer om Fairlie van haar vermoedens te spreken. Het inspireerende moment was voorbijgegle den, de intimiteit van omkapte lampenen rossig, knetterend haardvuur verbroken. Een moeheid kwam plotseling over haar; ze verlangde om weer alleen te zijn. David nam de stilte, die gevallen was, Bij overeenkomst voor een jaaT kost zoo'n kleine advertentie maar 35 ct. Ge adverteert dan Ln IEDER nr. voor nog geen f 3 p. mnd Wij plaatsen zonder prijsver- hooging advertenties voor u in ALLE andere bladen. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Wij verschaffen u zonder prijs- verhooging een abonnement op IEDER gewenscht blad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT TE KOOF bij H. DOORN, Omval Stompetoren Bestellingen worden aangenomen door W. DE HAAS, te Oosterend-Texel. zal op Donderdag 14 Maart a.s. des voor middags 10 uur op „Dei Gratia" in Eierland voor den heer Abr. de Ridder PUBLIEK VERKOOPEN: 7 tweejarige koeien, 1 gelde koe (allen TBC-vrij), een best werkpaard, 88 schapen, 7 lammeren, 2 rammen, bakwagen met hekken, een platte wagen op luchtoanden, kribben, ruiven, schuilen voerbakken, me- Iotte ploeg, melkbussen, 30 kippen, enz. enz. Betaling 24 Juni a s. leder kooper moet 2 gegoede borgen stellen die bij den verkoop aanwezig moe ten zijn of vooraf zich schriftelijk verbonden hebben. van W. Legh., Barnev. en Reds Broedeieren 4 cent per stuk van toornen met prima afstamming. Ochtendvoer f 3,75 per 50 KG Opfokvoer 4 50 Kuikenzaad fijn 1,— per 10 KG grof 3.50 per 50 KG P. KEIJSER. Tel. No. 21 grossier in consumptie-aardappelen levert Verkrijgbaar bij P. Burger, Oosterend P. Bruin, Oudeschild H. v. Boven, Oudeschild G. Blom. Haven Oudeschild. Tevens inlichtingen bij P. A. v. d. VIS Motordien t Texel—Harlingen. op als een wenk om heen te gaan. Toen hij opstond was Freda's uitnoodiging om nog wat te blijven, maar half gemeend. Beiden hadden een gewaarwording, alsot er een koude luchtstroom binnengeko men was, en de herinnering aan hun in tiem gesprek deed hen iets als schaamte voelen. David verliet het huis en wenschte, dat hij er vanavond maar niet was bin nengekomen. Hij nam zich voor, Freda in het vervolg zooveel mogelijk te mij den. Als hij Dorian wilde helpen, was dat een dringende noodzakelijkheid. Een 7SLECHTS inwendige stem fluisterde hem in, dat Freda zijn gedachten zou kunnen lezen en dat gevaar mocht hij niet iriskeeren. 1 oen hij weg was, maakte Freda toebe reidselen om naar bed te gaan. Ze wilde juist om het meisje bellen, om te vragen, ot alle deuren goed gesloten waren en was zelt naar een kamer aan de achter kant van het huis gegaan, om een ven ster te sluiten, toen ze op de binnen plaats stemmen hoorde. Ze herkende de stem van een nieuw dienstmeisje. De andere was een mannenstem. Freda tronste de wenkbrauwen. In de vrijheid, die zij haar personeel toestond, was dergelijk laat heerenbezoek niet inbegrepen. Ze wilde juist, bij wijze van waarschuwing het venster luid dichtdoen, toen ze een vraag hoorde, die haar hart deed stilstaan van schrik. Dus u hebt hier niemand gezien, die een jas droeg met zulke knoojaen? De kamer, waar Freda zich bevond, lag in het duister. Ze kon uit het open raam kijken, zonder zelt gezien te wor den. Onder een lantaarn waren het ge zicht en de gestalte van de lange man, die met het meisje stond te praten, dui delijk zichtbaar. H'ij had een hand uitge strekt en in de palm lag een bruin-met- gele knoop, een knoop, zooals Dorian van zijn jachtbuis had afgesneden HOOFDSTUK XXVI. Die nacht vond Freda geen rustige slaap. Verwarde droomen kwelden haar, pijnigende angsten om het ondoorgronde lijk geheim, waarin Dorian verwikkeld was, deden haar telkens uit een lichte sluimer opschrikken. Wat had hij gedaan, dat hij voor haar verborg? Wat was het, dat hij wèl aan David Fairlie had kun nen vertellen, en dat haar onthouden werd? Terwijl ze haar hersens tot het uiterste inspande, kwam telkens weer de herinne ring aan de verandering, die ze bij Do rian waargenomen had, een ongekende prikkelbaarheid, die een poosje was weg geweest en vandaag eensklaps in hevige mate teruggekomen was. Zijn manier van doen, toen hij zijn onverwachte reis naar Londen aankondigde en tijdens de voor bereidingen daartoe, was bepaald onrust barend geweest. Stond die reis in ver band met het geheim? En wat hadden de knoojren van de jas, die hij zoo angst vallig hoedde, er mee te maken In de duisternis en de eenzaamheid van de nacht nam haar angst enorme af metingen en er waren oogenblikken, dat Freda zich koud voelde worden van ont zetting. Ze stond vroeg op, omdat slapen toch onmogelijk en het werkeloos in bed lig gen, aan haar folterende gedachten ten prooi, onverdraaglijk was. Ze was al be neden, voor de bedienden op waren. Een zware nevel hing over de landen. Voor de eerste maal schenen de kamers, die haar zoo liet waren, somber, naargeestig en troosteloos. Ze dwaalde van het eene ver trek naar het andere. Er was niet één voorwerp, dat haar niet aan Dorian her innerde. Een klok liet haar melancholieke slagen hooren en zij vroeg zich af, wat Dorian nu wel zou doen. Zou hij nog slapen? Ot had hij ook geen rust kun nen vinden? (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4