TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Bebossching der Staatsgronden. Texelsohe Berichten Piet van Duuwtje op de praatstoel. Gemengd Nieuws Woensdag 13 Maart 1935. DOOR P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. Volgens gegevens van het Meteorolo gisch Instituut bedraagt de gemiddelde jaarlijksche regenval over een reeks van 26 jaren: voor Vlieland 57S inM., tegen die voor Terschelling 702 mM., voor Ameland 675 mM. en voor Texel 711 mM. Hieruit blijkt, dat van de vier grootste Waddeneilanden Vlieland het regenarmste eiland zou zijn en gemiddeld per jaar on geveer 100 mM. regen minder zou ont vangen dan de andere eilanden. Ook in de minima en maxima der hoeveelheden neerslag komt een verschil ten nadeele van Vlieland tot uiting. De kleinste hoeveelheid neerslag per jaar bedroeg: voor Vlieland 264.2 mm in 1907 voor Terschelling 468.2 mm in 1904 voor Ameland 513.1 mm in 1904 voor Texel 503.5 mm in 1880 terwijl de grootste hoeveelheid neerslag per jaar bedroeg: voor Vlieland 848.4 mm in 1910 voor Terschelling 947.2 mm in 1903 voor Ameland 923.0 mm in 1877 voor Texel 904.6 mm in 1903 Het Staatsboschbeheer heeft op Vlie land twee terreinen aangewezen, welke als natuurmonumenten zullen worden be heerd. Het zijn de in het Westen van het eiland gelegen „Meeuwenduinen" en het z.g. „Kooispleklid." Het natuurmonument de „Meeuwendui nen", groot ongeveer 380 H'.A. is uit or nithologisch oogpunt van groote betee- kenis. Hier broeden de sterntjes (visch- diefjes), de zilvermeeuw, de bergeend en in de zandige poldertjes de kluiten. Als groote merkwaardigheid geldt, dat de eidereend op Vlieland in grooten ge tale voorkomt en er broedt. Deze vogel heeft op dit eiland haar Zuidelijkste broedplaats van Europa gevonden. Op geen der andere Waddeneilanden wordt de eidereend aangetroffen. In het broedseizoen worden de „Meeu wenduinen" bewaakt. Verder ligt in dit natuurmonument een schilderachtig duinmeer, terwijl, in de over het algemeen zeer vochtige duinpan nen, de installatie en successie der ty pische flora van de duinvalleien kan wor den bestudeerd. Het natuurmonument „het Kooisplek lid" (,',li-d" beteekent hoog duin), groot ongeveer 160 H.A. omvat een groote duingroep, terwijl aan de voet in de lage pannen o.a. de Vaccinium macrocarpon groeit. Deze Vacciniumsoort komt echter, in vergelijking met Terschelling, op Vlie land slechts op bescheiden schaal voor. De feestavond ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan der C.J.M.V. en het 55-j. bestaan der Chr. Meisjesvereen. Dient den Heer is biezonder goed geslaagd. Na het zingen van Ps. 146, vers 13, gaat Ds. Visser voor in gebed, waarop hij de aanwezigen, de ouders der leden, vertegenwoordigers der andere afd. op lexei, de leden van Kerkeraad en Kerk voogdij, leden en met-leden hartelijk welkom heet. De meisjesvereen. is 55, maar, zegt Ds., dit is voor een vereeniging toch nog een aanvallige leeftijd, alhoewel voor Texei toch vrij hoog. De C.J.M.V. echter staat nog in de kinderschoenen. Moge ook deze een hooge leeftijd bereiken. Ds. Visser wijdt woorden van waardee- nng aan de nagedachtenis van mej. Mar- retje Plaatsman, die een der eerste leden van de Meisjesvereen. was. Na lezing van Jes. 40, vers 2131 wordt het bondslied gezongen, en dan volgt de reeks voordrachten, muziek- en zangnummers. Eerst een opgewekt stuk, ten beste gegeven door mw. Visser-De- wald en Jan Visser (viool en piano). Dan een ernstige voordracht van Roet Bre- man, De ramp van de Titanic, waarna op verzoek van Ds. door allen gezongen wordt „Nader, mijn God, bij U". Vervol gens vraagt een groep boerenmeisjes de aandacht. Ze zijn gekleed in keurige Zwitsersche costuums, en bespelen di\erse „muziekinstrumenten" (een mattenklopper doet b.v .dienst als mandoline, enz.) Jan- me Boon weert zich kranig als dirigente. Veel succes heeft ook Cor de Jong met zijn voordracht „Een stuk nicht". Origi neel is zeker „De notenbalk", voorgedra gen door eemge meisjes, die de twaalf maanden bezingen en daarbij om beurten het hoofd steken door een groot doek, waarop een notenbalk is afgebeeld. De meisjeshoofden vormen de noten. Uit volle borst zingen allen vervolgens het 'lexelsche Jubellied, tekst van Huib Fe- nijn, muziek van N.N. De woorden wor den met een projectielantaarn op doek gebracht. In de pauze wordt getracteerd op thee met een koekje en wordt een loterij ge houden ten bate van de bewaarschool. Maarten Breman feliciteert namens de afd. Oosterend de afd. N.J.V. te den Burg, en spreekt mede namens andere afd., voor welke woorden Ds. dank zegt. Volgen nog een schimmensjael, Boerke Naas; een parodie op het Woigafiedj een voordracht van Pietje Lok en Roel Bre man; het komische nummer De muzikale beklaagde, waarin Dick Koorn op keurige wijze de hoofdrol vertolkt. Nadat Cor de Jong nog eens is optreden, voeren eenige leden van de jongens- en meisjesvereen. in het telle licht van een T.E.M.-schijn werper eenige plastische standen uit. En dan is het einde daar. Ds. Visser sluit met dankgebed, waarna de heer IJ. Brou- mens allen nog dank betuigt voor deze zoo goed geslaagde avond. W. Naar verluidt, zal uit het z.g. schapen potje over elk in liet seizoen 1933 gebo ren en grootgebracht lam, dat door zijn teler in de voorzomer van 1933 op de juiste wijze is opgegeven, een gulden be taald worden. In het voorjaar 1933 is aan alle door de schapeninventarisatie van 1 Jan. 1933 bekende houders van gedekte ooien een kaart toegezonden tot opgave van het aantal bij hen geborenen groot gebrachte lammeren. Over de accoord be vonden opgaven hee'ft de minister de uitkeering van een gld. per stuk toege zegd. Zoo schrijft men dato Zaterdag uit den Haag aan de Telegraaf. Nieuws ligt er niet in: „zal betaala worden'' „heeft toegezegd". Ac coord, maar wanneer komt de daad RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Febr. 1935. Ingelegd f 6086.45 Terugbetaald 4402.51 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1683,94 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 We hebben de heer Piet van Duuwtje bereid gevonden, at en toe eens een bab beltje voor de Tex. Crt. te houden. Wie hem kent, zal het met ons eens zijn, dat Piet een gezellige oude baas is. Hij is echt het type van de ras-Texelaar. Zijn baardje hangt net aan zijn kin of hij het slechts te» leen heeft en als hij praat, wappert het vroolijk op en neer. Wan neer de moderne jeugd zoo'n baardje ziet, sprekeie^ze oneerbiedig van „geitesik". Piet is met een veertje aan 't praten te krijgen en met geen koevoet te stop pen, vooral wanneer hij de pijp in de brand heeft en er nog koffie in de pot is. De bedoeling is, dat Piet wat vertel len zal over dingen, die hier vroeger ge beurd zijn, maar ot hij zich daaraan hou den zal, is niet te waarborgen, want hij raakt de draad wei eens kwijt. Alzoo is nu het woord aan Piet van Duuwtje. „Jönnie", zèg ik teuge m'n vrouw, en ik pikte nag 'n stikkie kleikoek uut 't trommeltje (twie is Tesselsch, weer ot niet?), „wöt zoo je d'r van zégge, as ik ies in de krönt ging skrieve over de ouwe tied?" „Nou, jéë bent niet benauwd", zee ze. „En woo je dot allienig doen?" „Vanzelvers" zee ik, „wot had jee don 'docht?" „Nou, je bent puur groot mit meester Nagel. Ken die je dan niet beter helpen mit eh met in mekaar zetten, za 'k maar zéggen?" „Niks hoor, meester Nagel is een beste vent om es bee om een rookie te gaan, maar om samen te skrieven, praat ie ma te gröos en ïs-ie me te eigenwies". ,,'k Ken d'r nag zoon ientje", zei Jönnie." Dot wos zooveel als een steek onder water, begriep je. 'k Hieuw me vanzelvers net, of ik niks hoord hod en vervolgde: ,,'t Plan is, zoo of en toe 'n praatje te houwe". Dot hoeft niet veui om 't liet te hewwe, 't is zoo maar voor de aardigheid. Zoo-ies as 't hoekie an De Burg ot de beurs van 't Durp. Die 't verveelt gaat deur". „Nou, je doet maar", zeit Jönnie. „Ik moet eerst me goed in huus hale. '1 Waait temet van de lient of." 'k Zoo net beginne, toen Jaap binnen- Aan de jachtrit van L.R. Texel, gister onder leiding van instructeur Joh. Kikkert gehouden, namen 11 personen deel. (Za- derdag ging de rit wegens de felle kou niet door). De route was als volgt: Den nen Westerslag strand door de duinen achter den Hoorn de Wes- sten den Burg. De tocht had een vlot en prettig verloop. Het weer was gunstig. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag over de begrooting van het Zuiderzeefonds 1935. We lezen hierin, dat de Minister - nog geen beslissing genomen heeft op de vraag, of de zeewiervisschers van Texel in verband met bovengenoemde steunwet als belanghebbenden kunnen worden aan gemerkt. Z.Exc. wacht eerst nog het re sultaat van het onderzoek eener daartoe ingestelde commissie af. Moge dit resultaat gunstig zijn en de Minister een voor onze visschers geluk kig besluit nemen. Maar graag wat spoedig alstublieft. Zeemeeuwen 2SVC 1 (33). Om halt drie fluit scheidsrechter Slot beginnen. S. stelt zich volledig op en Z. met 5 in vallers, allen veteranen, welke goed vol deden. Z. krijgt het eerst windvoordeel en is voortdurend in de aanval. Na 5 mnt. spelen maakt Harm 10 en 3 min. later is het Dekker, die uit een voorzet in eens inkogelt: 2—0. Dit geeft moed en voortdurend wordt het S-doel bestookt. Zinn maakt er 3—0 van, doch even voor de rust maakt S. uit een doorbraak 31. Na de rust is S. de toonaangevende ploeg en onze jongens krijgen het hard te ver antwoorden. Toch wordt steeds met suc ces ingegrepen en S. had heel wat moeite om de stand gelijk te maken. Het einde komt alzoo met gelijke stand, wat de verhouding goed weergaf. Onze jongens verdienen zeker een pluimvooral de ve te a nen bleken in goede vorm. We kunnen alzoo weer een kostbaar puntje noteeren. De a-dsp. hadden vrijaf, daar het terrein door de scheidsrechter werd afgekeurd. üEMEENTERAADSCANDI DATEN. De candidatenlijst van de Federatie lexel der S.D.A.P. voor de gemeente raadsverkiezingen 1935 luidt als volgt: Jac. Bruin, Jn. Henkes, IDogger, J. Westdorp, M. Boon, A. Backer, kwam. ,,'t Het vrore, buurman", zeit-ie. ,,'t Akertouw was heelegaar stief, nou ja, heelegaar stief is eigelijk te veul 'zeid, zoo slapperig-stieverig, dus je ken zég gen, 't het 'vrore, maar je ken ok zég gen 't het met 'vroren". Jullie snappen, dat 'k mit die gezellige snurker voor de biene' net zoo hard opskoot as een overjarige ket. Gelukkig woo ie gien koppie doen, omdat-ie zoo gouw last het van de theeduvel en wos ik 'm na 'n uur al kwiet. Die roggebröodr renteniers kenne' je aars tied genog kos ten, want haast hewwe ze nooit. Ziezoo, docht ik, Jaap er vandeur, Jön nie in de boe, nou hewwe we de ruumte. En ot 't spul spreekt, deer zie ik net meester Nagel langs komme mit 'n end lot onder de arrem van hier tot Skil. 't Leek wel of ie de Briel ging innemen. Ik na buuten. Niet, dot ik nuwskierig ben, maar jullie weet, wee eilanders le ven mit mekaar mee. Dot knusse belang stellen in mekaar is juust wot ze in de stod zoo missen. „Hela, meester", roep ik, ,,'k woo u juust es vragen of we niet es gouw 'n uutvoering moeten hewwe van de soos". Kom dan aans maar es aanwippen", zegt meester. En op de lot wiezend: Van de verkooping bij jonge Frans Arkel, een schroef van een vliegmachien, voor één riks. Zoo'n ding kost bij Fokker mis schien wel vijftig gulden. „Sjonge, zeg ik, do's goed werk. As je zoo deur gaat, ben je gouw riek, meester. Ennewot woo u deer eigelijk mee doen? Ja, dot wist-ie niet, maar zoo'n köopie kon je niet laten ski et-en. De boel had aars niet veul opbrocht, nag geniens de helft van de onkosten. Hod 'ie don geen stikkie weilond? vroeg ik. Dot hod-ie in huur. „En de skèpe?" Die hod-ie in de kost van 'n boer uut Eierland. Maar de boe wos toch zeker wel van Frans?" „Nee, zei meester, niet heelemaal. Dat wil zeggen, het dak was van hem en de rest van ouwe Frans". We keuvelden nag wat na, d'r kwamtne nag een paar leu bee staan mit 't piepie in de brond, om meester wot uut te gnie- zen, vanwege z'n skroet, zoodat ik maar zéggen \vil, dot ik an de skrieveree over de ouwe tied heelegaar niet toekomme ben. Affijn, een aare keer beter, zeit ol- I menok. OOSTEREND. KLEUTERCLUBJE OOSTERENÜ. Maandagmorgen (4 Maart) kwamen ze aanstappen, 24 kleuters, sommigen bege leid door hun moeder, anderen alleen. Op de kerke kamer van de Ned. Herv. kerk werden ze aan de lage tafels op de kleine bankjes gezet, nadat de leidster, mej'. Ma Brouwer, hen eerst een versje geleerd en een verhaat verteld had, kon er een aan vang worden gemaakt met allerlei pret tige kinderwerkjes zooals kmpjxm, plak ken, teekenen en kleuren, matjes vlechten, vouwsels maken, kralen rijgen, prikwerk maken, etc. Sommige kleintjes wilden nog wel „naar moeder toe", doch na deze eerste week zijn ze geheel gewend en komen graag. Groot was de vreugde der kleinen ,toen er twee aardige poppen- ledikanten met poppen en al werden ge bracht. De vriendelijke geefsters hebben de kleinen er zeer mee verblijd. Als de koude dagen wat voorbij zijn, /.ai de leid ster ook met de kleuters m de tuin gaan spelen. De zandbak, wip en schommel wachten er reeds op, in gebruik te wor den genomen. Naar men van verschillende kanten ver zekert, is het thans te Oosterend op straat veei rustiger nu er zooveel kleinen „opgeborgen" zijn, een feit, waarover tai van moeders zich verheugen. KERKNIEUWS. N. H. ZUSTERKRING. Op de jaarlijksche feestavond, welke de meisjesvcrecuiging Maria Martha voor leden en begunstigers organiseerde, werd het initiatief genomen tot het oprichten van een Herv. Zuster kring. De oprich tingsvergadering werd geleid door Ds. Kok. I ot bestuursleden werden gekozen de dames M. de Haasvan der Vis, H. PlaatsmanHuisman en wed. D. Over- duin. De Kring werd opgericht met 24 leden en komt iedere Donderdag in de Kerkekanier der N. H. Kerk bij-een van 8 tot 9.30. De eerste samenkomst had plaats op 7 dezer. DE COCKSDORP. CROCUS TUSSCHEN GRINT. Op de onlangs in het Krelage-huis te Haarlem gehouden keuring, bracht de heer J. N. Blokker, van hier, in een scho tel, tusschen grint en gevuld met water, de zuiver witte crocus, Kathleen Rarlow, om te laten zien, hoe best de crocus het tusschen grint doet. Inderdaad is dat van belang, want er ontstaat overal reeds liefhebberij voor dit werk. Uit: Kwee kersblad. TE DEN HELDER wordt van 3—10 Juni een tentoonstelling op het gebied van reddingwezen, marine en vischerij gehouden. Dinsdag 4 Juni zal het red dingsmonument onthuld worden. AMSTERDAM zal de in vervallen toe stand verkee-nende walmuren der grachten doen irepaireeren. DE N.S.B. stelt voor de a.s. Statenver kiezing 19 candidaten: no. 1. G. F. Vlekke, Haarlem; 2. K. van Slooten, Haarlem; 3. J. S,aal, Barsingerhorn. BIJ MEDEMBL1K vond men in de Wieringermeer twee granatenze werden door deskundigen onschadelijk gemaakt SLEEN. De raad verzet zich tegen de eisch van de regeering over te gaan tot executie van de landarbeidersplaatsjes, waarvan de bezitters niet op tijd aan hun verplichtingen voldeden. TE VLEUTEN werd het 8-j. pleegkind van B. bij het plotseling oversteken door een auto gedood. DEN BOSCH. 15 jaar is gcëischt te gen -de beide verdachten ter zake van dietstal met geweldpleging, de dood ten gevolge hebbende, gepleegd te Oyien. DEN HAAG. De regeering zal de uit getrokken 12.000.000 voor indijking van de N.O.-poIder voorloopig niet op de be- tegrooting handhaven. KOOTWIJK. Wegens het breken van zendlampen heeft de omroepzender Koot wijk Zaterdagmiddag van 16.25 tot 18.31 uur niet kunnen werken. TE RUMPT is de 70-j. wed. W. van Wijk gedood. De vrouw, -die uit de 'kerk kwam, kreeg ruzie met haar 60-j. buur man, welke zoo hoog liep, dat d-e man de vrouw doodsloeg. De buurman heeft zich aangemeld. GRIEKENLAND. Generaal Kamen os, de leider der opstandelingen in Maoe- donië, heeft zich met zijn stat in handen der Bulgaarsche grensautoriteiten gesteld. De regeeringstroepen achtervolgen de rebellen. De muitende kruiser „Helli" heeft zich overgegeven. Venizelos is met zijn vrouw van Kreta gevlucht. Ook de rest van de muitende vioot gar zich over. OP CUBA is de toestand door de alg. slaking ernstiger dan hij sedert 50 jaar is geweest. De regeering zal zoo noodig de tusschenkomst der Ver. Staten inroe pen. De staat van oorlog is afgekondigd over het geheele eiland en de militaire dictatuur is ingesteld, de grondwet ge schorst. Zaterdag zouden op Cuba 200 perso nen vermoord zijn. (Slot.) VLIELAND. FEESTAVOND IN EBEN HAEZER. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. O UITKEERING SCHAPENPOTJE. JACHTRIT. OUDESChlLD. ZUIDERZEE-STEUNWET. SPORTNIEUWS. Jn. Hemelrijk.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5