v.v.v. liuiiiiiiiiiinmiiiiiimiimiiiniiHiiiiuiiiiiiiimtmiiiiiiiu imiiiiiiimmiimiiiiiimfiimiiiiiiimimiiiimiiiiiimiim Gemengd Nieuws minium dat is kras i miiiiiiiii ALLERLEI. We vestigen de aandacht van belang hebbenden op de annonce „aanbesteding melklevering" in dit nummer. De Landbouwbesturen zullen wederom trachten de kalfs-, schapen- en lammer- huiden en cadavers bij inschrijving 1e verkoopen. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat alle dieren op de boer derij van de huid moeten worden ontdaan en dat de cadavers ter plaatse begraven moeten worden. Voor veevoer mogen ze niet meer worden bestemd. Streng zal hierop worden toegezien, (zie adv.) O P.A.L.V.U. geeft vandaag een uitvoe ring te de Cocksdorp, morgen te Oude- schild. O De Fok- en Controlevereen. vergadert Maandag. o De S.D.A.P. belegt Dinsdag een pro paganda vergadering in hotel Texel (zie adv.) o Bloembollencultuur belegt Donderdag 'n vergadering. O Vrijdag a.s. houdt Staatsboschbeheer weer een houtverkooping. -L- O- Dinsdag 2 April wordt hier wederom een propag.-vergadering belegd door de Spiritistenvereeniging Harmon a met als spreekster mevr. de wied. Dr. Akkringa. O We boekten de laatste weken weer vrij veel abonnees, meest Texelaars, die ons blad geregeld lazen, maar als samenlezer. „Samengoed is armoed", dachten zij. Voor zes cent per weeek is mien baas van zijn krant (buiten den Burg nog geen acht). Wie zich NU abonneert, ontvangt ons blad tot April kosteloos. Leest ge nog „samen"? Mogen wij u thans ook als abonnee noteeren? KINDERZANG. Op Vrijdag a.s. zal de kinderzangklas welke plm. zeventig jongens en meisjes telt, in hotel Texel haar eerste openbare, uitvoering geven. De zangklas werd ge vormd op initiatief van de afd. Texel van Volksonderwijs, welker bestuur de leiding toevertrouwde aan mw. Room-Wilkes- huis. Het programma telt 20 nummers en biedt „elck wat wils". H'et zijn alleraar digste liedjes, welke ten gehoore zullen worden gebracht. Dat de kinderen daarbij in leuke costuums gestoken zullen zijn (Volendammers zullen er zijn, een kikker en een ooievaar, een schoenmaker, een visscher, muzikantjes en veel meer), mo gen we nog verklappen, maar verder is 't „mondje dicht". Het wordt een ireuze- avond. Dat 's vast. UITVOERING U.D.I. Pen's Zaal was gisteren vrijwel geheel gevuld toen onze fooneeivereen. U.D.I. daar het spannend spel in drie bedrijzen Het Geheimzinnige Landhuis opvoerde. De baten kwamen ten goede aan de Comm. voor Werkloozenzorg. Ter inleiding sprak de heer Weth. Par- levliet, voorz. van voornoemd comité, 'n kort woord, o.m. om U.D.I. dank te be tuigen voor haar opofferend werk. Ver volgens sprak de heer A. van der Meuten, voorz. van U.D.I.die dank bracht voor de prijzen voor de verloting en aan de Texelsche Crt. voor al haar kostelooze advertenties. Zooals de titel reeds uitdrukt, was het een geheimzinnig spel. Een griezelstuk was het, met spoken en angstaanjagende geluiden; met mysterieuze raaaselen, naar de oplossing waarvan vergeefs werd gevorscht. In het kort verteld, komt de historie hierop neer, dat het bewuste landhuis des.ijds bewoond moet zijn gewees't door een medicus, die zich met succes op kankeronderzoek zou hebben toegelegd. De man overleed, maar het resultaat van zijn arbeid verwacht men nog wel te kunnen opsporen. De documenten zouden zich moeten bevinden in het landhuis, dat intusschen andere bewoners kreeg. En dan heb je de poppen aan het dansen. Het spookt er, naar het schijnt, maar in feite zijn het pogingen,, keer op keer, om de vurig begeerde schrifturen te kunnen bemachtigen. Het zou ons te ver voeren, wanneer we u alle gruwelen en spoke rijen, welke zich voor onze onthutste oogen voltrokken, gingen beschrijven. Ge noeg zij te weten .dat het stuk de gemoe deren niet weinig in beweging zette, zelfs in dit opzicht door geen ander werd ge ëvenaard. De puzzle „Wie is de dader van de butler Hopkins werd door slechts 23 personen opgelost. Of 't ook een duistere historie was. Medewerking werd verteend door de dames A. van der MeutenFlens (eige naresse van het landhuis), Bea Lap (haar nicht), Grietje Dijt (een. interessante vrouw) en Guur Zuidewind (kamermeisje) en de heeren Gerard Bakker (jong medi cus), Kohier (jeugdig leeglooper), A. de Wilt (oude notaris), I. Vlessing (inspec teur Scotland Yard), J. Dekker (butler, aanvankelijk bewaker van het landhuis), Siem de Waal Sr. (chauffeur, eigenlijk- de assistent van de overleden dokter). In volgend nr. komen we nog op deze bijs'er goed geslaagde avond terug. Rol- verdeeüng, ro v stheid grime, tooneel- verzorging het was alles te loven. Het spel was goed, zooals we van U.D.I. ge woon zijn; ook dat van de nieuwe krach ten, de heeren Gerard Bakker en Kohier konden ons best voldoen,. Meesterlijk kweet vooral de heer Kohier zich van zij veelomvattende taak. Zijn rol had aan geen beter kracht kunnen worden toe vertrouwd. Hij is een nieuwe ster aan het U.D.I.-firmament een van de eer ste grootte. Na a.loop voerde de heer Burgemee ster nog even het woord, in net biezonuer om te Kennen te geven, dat iiij de mede werking van de U.D.I.-altisten tot leni ging van de nood der weiKloozen op hoo- ge prijs stelde. De neer Van der Meuten dankte voor deze woorden en bracht nog oamt aan Mevr. 1 en Hooi, die gesouttieerd had, en aan de lieer Vlessing voor zijn steun Dij de verzorging van nee zoo keurig tooneel. Lenige verlotingen ten bate van liet goede doel gehouden, brachten een aan zienlijke som op. Een gezellig bal besloot de avond. Naar de heer Burgemeester ons welwiil- lend meedeed, treia de maquette van Texel, waarmee V.V.V. Mooi Texel op de jaaroeuirs te Utrecht exposeert, algemeen we aandacht. Op de openingsdag reeus telde de lieer Fenrmann, die ais admini strateur op de stand toezicht houdt en gewenschte inlichtingen verstrekt, plm. 800 oezoeiters. Onder meer deuen die dag van hun belangstelling blijken Minister Dek kers, ex-munster Verscnuur en de zoon van wijlen burgemeester Strick van Lin- schoten. Donderdag was het aantal bezoekers plm. 1300. NATR1UM-LICHT. We hebDen aden wel eens gehoord of gelezen van natriumiicht. De l'.E.M. stelt oelangsteiienden nu in de gelegenheid, daarmee persoonlijk eens kennis te ma ken. Ze heeft een lamp doen aanbrengen aan het Schildereind, nabij de Centrale, die rij de eerste kennismatdng reeus ziclt door de aard van het liciit volkomen van andere onderscheidt. het eerste gebruik van natriumlampen in ons Land .dateert van 2 Juli 1932, toen de hoofdweg van Geleen - Beek (L.) met Philips natrium.ampen verlicht werd. Deze lampen zijn gevuld met natrrum- damp, waarin door de toegevoerde stroom een electnsche ontlading teweeg wordt getracht. H.erbij treedt üchtuitstraling op en wordt, bij gewone gloeidraadlampen vergeleken, een minstens viermaal grooter verlichtingssterkte, bij pnn. 30 pet. minder stroom.eroruik verkregen (Keeshigs Hist. Archief). De natriumlamp heeft éénkleurig licht in tegenstelling niet het gewone eiectr. licht, dat veelkleurig is. Hierdoor is deze lamp volstrekt niet voor alle doeleinden geschikt, omdat kleurverschil len daaruij verloren gaan. Voor de ver lichting van wegen en terreinen leent het zich echter zeer goed. Alen hoopt in de toekomst zonder abnormale kosten met deze lamp de wegen zoo te kunnen verlichten, dat auto's met hun s.adslam- pen volkomen veilig kunnen rijden. Nu zij.i de kosten echter nog vrij hoog, zoodat Texel het nog wel een tijdje zonder natriumlampen zal moeten stellen. DE COCKSDORP. ZU1D-E1ERLAND. ONTWIKKELINGSCURSUS. Woensdagavond 20 Maart houden we onze slot-avond in hotel De Hoop te De Cocksdorp. Deze avond is toegankelijk oor allen, die één of meer avonden te Z.-Eierland of de Cocksdorp bijgewoond hebben. Er zal voor het begin en na af loop een bus rijden voor de veraf wo nenden. Wie hiervan gebruik wenscht te maken, moet zich nog vandaag, Zaterdag, opgeven bij de heer J. de Vries, Z.-Eier- laud. Voor wie van de bus gebruik maakt, zijn de kosten f0.25 (totaal), andere-be zoekers betalen f0.10 entree. Er zal verslag uitgebracht worden over de gehouden cursussen, daarna bespre ken wij gezamenlijk de plannen voor het volgende seizoen. We hopen, dat de cur sisten zelf met veel voorstellen zulten Komen. Na de pauze houdt Dr. Joh. Westerhuis een lezing met lichtbeelden. We verwachten alle cursisten a. s. Woensdagavond om 8 uur, opdat deze laatste avond een waardig slot zij van onze, over het algemeen zoo geslaagde ontwikkelingsavonden. OUDESCHILD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 11 Maart: 114 Kg. vereen, wulken; 4ü Kg. vrije wulken; 46 Kg. vrije garnalen. 12 Maart: 338 Kg. vereen, wulken; 308 Kg. vrije wulken; 111 Kg. vrije garnalen. Illlll* Weet jij het verschil tusschen llllll* radio, klanktilm en belastingverla- llllll* ging? Illlll* —Wat dan? lillik Bij de radio hoor je, maar zie je niets; bij de klankfilm hoor iilili* je en zie je ook, maar van belas- llllll* tingverlaging hoort en ziet geen llllli* mensch ooit iets. llllll LANDBOUW EN VEETEELT. |j|jll FOKKERSAMBITIE. In Sept. van het vorige jaar is een comm.ss.e uit Lonneker (O.) in Noord- Huliand geweest, in de hoop er een beste oudere stier te kunnen koopen. Deze commissie heeit eenige oudere stieren be keken, vv.o. Hendrik 11902 S., geb. 12-3- '31, fokker Gebr. Ruiter te Ü.-Blokker en eigenaar W. Jimmink Hz. e.a. te 't Zand (N.H.), waarop de keus viel, maar die de eigenaar op dat moment niet wenschte te verkoopen. Een woord van lof mogen we als indirect belanghebben de bij de Noordholl. rundveefokKerij de lieer Jimmink voor zijn besluit niet ont houden, omdat de kans groot was dat het voor de N.H. fokkerij een nadeel was ge weest, als deze stier naar elders was ver huisd. Gezien het exterieur van de at- aisiammelingen blijkt deze stier goed te fokken, de productie vererving moet nog worden afgewacht. Toch heeft dit bezoek van genoemde commissie aan Noordholland nog gevol gen gehad en het is over die gevolgen, waarover wij iets willen meedeeen. Het schijnt dat een of meer der comm.leden in het Oosten onbewust propaganda voor deze stier hebben gemaakt, wat bleek, toen eenige tijd terug op een Zaterdagmiddag bij de lieer Jimmink een vrachtauto stopte waarop één beste schot (een dochter van de bekende Gron. stier Heridon) af komstig uit Wapserveen (Z.-Drenthe), om deze bij de stier Hendrik te laten dekken. Het is een staaltje van fokkers ambitie, dat ive even in dit blad willen vermelden. Aan deze 'Drentsche fokker kunnen vele Noordholl. fokkers een voor beeld nemen. Fokkers, zoo ernstig bezield met de vaste wil, die zich zooveel moeite en kosten getroosten, bereiken vast en zeker ondanks vele teleurstellingen inde fokkerij hun doel. Nu zijn er zeer zeker in Noordholland ook meerdere fokkers die zich moeite noch kosten ontzeggen, om koeien door beste stieren elders te laten dekken, ik behoef hier in de fokkerij ingewijden maar te herinneren aam enkele fokkers die koeien hebben laten dekken in Fries land, aan anderen, die ter aanvulling van hun door ongemak geteisterde veestapel beste Friesclie stamboekkoeien hebben gekocljt, enz. Juist in een tijd, waarin velen bijna de moed verliezen, is liet goed, voorbeelden als bovengenoemd eens te vermelden. De Rijksveeteeltconsutent, Ir. L. DE VRIES. illlll* Man: (met zijn vrouw in hoe- lülll* denzaak): Dit is 'n beeldig hoedje; iiilii* neem dit. llllll* Vrouw: Dat draagt niemand llllll* meer. üllll* Man: Nou, neem deze dan. >11111* Vrouw: Jakkes, dat draagt ieder- llllll* een. Uit de dagbladen van Donderdag-. (Vervolg.) ITALIË. De onderhandelingen met - Abessinië over een neutrale zone zijn vastgeloopen. DE NOOR Andersen verbeterde het re cord ski-springen met 5 M.hij sprong 93 M. CHINA. In Honan tradt de Gele Rivier buiten haar oevers; 600.000 menschen moesten naar hooger gebieden vluchten. Uit de dagbladen van Vrijdag: DEN HAAG. In de Eerste Kamer heeft de heer De Savornin Lohman, minister Marchant uitgenoodigd te bekennen, dat hij ten aanzien van de spellingskwestie te eenzijdig is geweest. LEIDEN. De 27-j. chauffeur, die met zijn auto een fietser doodde, kreeg drie maanden. HUIZEN. De 23-j. tuinder, die te Am sterdam zijn meisje doodde, kreeg zes jr. SOESTERBERG. Sergt. Weber ver ongelukte met zijn toestel op vliegveld Gilze-Rijen. Hij werd zwaar gewond. DE GRIEKSCHE opstand kostte 7,5 miljoen gld., maar de in beslag genomen vermogens van de leiders der revolutie beloopen wei 15 miljoen. Er is dus een batig saldo. PARIJS. Het onderzoek in de zaak- Stavisky is gesloten. Negentien personen zijn in staat van beschuldiging gesteld. WEENEN. Dr. Rintelen, oud-gezant te Rome, is wegens deelname aan een com plot tegen Dollfuss tot levenslang ver oordeeld. llllililllllllUlllllllllllllllllilllillllliilllllllll lliiiliinilimiiiilUl ESPERANTO. Iltliüllllllllttlllim ii!iiiiiiiiiiiiiiiii;;;.;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHin NAAR NOORD-SCHARWOUDE. De Noord-Holl. Esperanto Propaganda Vereen. „La Norda Stelo" organiseert Zondag 24 Maart a.s. een propaganda bijeenkomst in Noord-Scharwoude. Het programma vermeldt o.a. opvoering in het Esperanto van een drietal tooneel- stukjes en een rede van de ook op Texel welbekende Zweedsche Esperanto-leeraar Birger Karlsson. Bij gunstig weer een boottocht, (prijs 15 ct. p.p.) De Helder- sche en Schager groepen besloten in sa menwerking met Texel per extra autobus naar N.-Scharwoude te gaan. De kosten zullen vermoedelijk 70 ct. p.p. bedragen. Spoedige aanmelding in Boekhandel Parkstraat is gewenscht. Te Groningen wordt van 2022 April door de Fed. van Arbeiders-Esp. een con gres gehouden. Het gemeentebestuur en de Ned. Spoorwegen verleenen hun volle medewerking. Het congres zal ten stad- liuize oificieel warden ontvangen. Aan het jaarverslag van de Fed. van Arb. Esp. over 1934 ontkenen we, dat het aantal aid. met 13 steeg tot 96; liet aantal leden met 566 tot 2758. Aantal in 1934 gehouden tentoonstellingen 73. Oplaag van het orgaan: 4600 ex. Het Ministerie van "Buitenl. Zaken te Denemarken heeft zich tot de Esperantis- xen ie Kopcnnagen gewend om medewer king inzake een propaganda-film voor Denemarken. De film is reeds een paar jaar gereed maar door de Deensclie tekst niet geschikt voor vertooning in het bui tenland. De minister heeft nu de mede werking ingeroepen van de Esperanto-ver- eeniging te Kopenhagen om de tekst in het Esperanto over te zetten, waarna de film aan buitenlandsche Esperantistenver- eeuigingen in bruikleen zal worden afge staan. Illli!ill!!lllllllii"!!lllllliiillllll!li!!lill!l!lllli!ll!llilll illli!!!!l!!i!lllllliillilllll!illlliilllllllllli:iillll!iilllllil WEET U, dat er per jaar in Engeland 1.600.000 losloopende en andere ongewenschte kat ten in asyls pijnloos worden afgemaakt. dat de oceanen genoeg zout bevatten om Amerika met een laag zout van 3000 meter dikte te bedekken. dat de rivier de Donau 3000 K.M. lang is. dat hij door landen stroomt, waar 52 verschillende talen en diaketen worden gesproken. O— dat er met het bloote oog ongeveer 6000 sterren te zien zijn. SPELLING-SPROKKEL-IDYLLE. Onder stapels takkebossen, vonden zij op groene mossen Vele dood" jonge mossen in de nestenrijke bossen. Zij namen met zich mee de mossen en de bossen, Maar lieten alk mossen rustig in de bossen. Illlllllliilinillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilimillllillllllll lllllliillll VAN DE BOEKENPLANK, illülilillj ililiilllililiüllllliilllllllllllllüllllllllllillllllllllllllilllllllillllll (voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Wat iedere radio-luisteraar van MU ZIEK weten moet, door Piet Tiggers. Met portretten en illustraties. 174 blz. Ing. tl.Gee. 11.25. Geb. f 1.50. BILLY LOUISE, roman door B. M. Bower. Geïllustreerd. 186 blz. Goed- koope uitgave. 25 ct. o DINGEN OP KOMST, door S. F. van Oss. Een boek, dat volgens de schrijver een tamelijk juist beeld geeft van de voornaamste vraagstukken, die ons be klemmen; van de beslommeringen en problemen van deze tijd; van de mogelijk heden, die een, naar schrijver vertrouwt, minder zorgelijke toekomst in haar schoot bergt en tot rijpheid zal zien komen. We noemen enkele hoofdstukken: De „sterke mannen", Financiën en schulden, Crediet en banken, N.V.'s, Kapitalisme en winstmotief. Beurzen, Bevolking, Ar beid en machine, Productie en koop kracht, Distributie, Weelde als factor, Naar een nieuwe orde, Nieuwe tijden. 168 blz. In prachtband f3.50. Illlllllllllillllllllllilllllllllllllllllllillilillillllllllillilllllill llllllllllll UIT DE KINDERWERELD. ||||||ilil!| llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllilllllillillllll „Weet jij eigenlijk, wat „beleefd" is?" vraagt kleine broer zijn zusje. „Jawel. A's je dank u zegt, maar alstu blieft bedoelt". „Hoe oud ben je, Miesje?" „Zeven. Eigenlijk moest ik acht zijn, maar ik ben ziek geweest, en dat heeft me een jaar achteruitgezet, zegt moeder". o „Ik vind acht een akelig cijfer, vader". „Waarom, Janneman?" „Nou, als na de zeven dadelijk de ne gen kwam, hoefde ik nooit naar bed".

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6