Is er een jarig TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT mui mui mm mm bri iiiiii Luctor et Emerge! Oude Japansche Spreuken. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 20 Maart 1935. De zorg is groot, de last is zwaar, En elk maakt op zijn beurt misbaar, Maar toch komt, hoe beproefd w' ook zijn Na regen altijd zonneschijn. De moeilijkheden zijn niet mis, Vooral als het betaaldag is. Maar toch heeft een wijs man gezegd: Opeens komt alles weer terecht, Mits gij in een benarde tijd Niet al te gauw ontmoedigd zijt. Onderwerpen is overwinnen. De blinde vreest geen slang. Zelfs de gek heeft zijn kunst. Open lippen maken koude tanden. Te veel gedaan is niets gedaan. Te veel hoffelijkheid fs onhoffelijk. Laat ieder zijn eigen land nat houden. Voldoende stof maakt ook een berg. Stoot geen steen vooruit met een ei. VEE-INVOER. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat heden is vastgesteld het vol gende besluit: Burgemeester en Wethouders van Texel Overwegende, dat het mond- en klauw zeer in Nederland in zoodanige mate is afgenomen, dac naar hun ineeming *et ge vaar van overbrenging der besmetting naar deze gemeente als beëindigd kan worden beschouwd; Gelet op de Veeverordening voor deze gemeente BESLUITEN: I. in te trekken het besluit van 25 Sep tember 1934, waarbij is verklaard, dat naar hun oordeel wegens het optreden of heerschen van mond- en klauwzeer in Ne derland door den in- of doorvoer in deze gemeente van herkauwende dieren, paar den en varkens, gevaar voor besmetting van den veestapel te Texel zal ontstaan; II. onder de aandacht van belangheb benden te brengen, dat het zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders verboden is een rund, ouder dan zes we ken in te voeren in de gemeente Texel, tenzij de invoer gedekt is door een schrif telijke verklaring, afgegeven door een vee arts, waaruit blijkt, dat het dier bij een uiterlijk een maand vóór den invoer in gesteld deskundig onderzoek ouder was dan zes weken ien niet lijdende werd be vonden aan eenigen vorm van tuberculose. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den negentienden Maart negentienhonderd vier en dertig. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. POLITIERECHTER—ALKMAAR. Zitting 18 Maart. Tegen de rpiet verschenen A. de J., werd wegens diefstal van een fietswiel met binnen- en buitenband ten nadeele van J. Plaatsman f25 of 15 dg. ge- eischt. Vonnis f20 of 10 dg. Bij de plaat selijke handel is zoo'n wiel met toebe- hooren goedkooper te bekomen en dan mag je het met een gerust gevoel hou den ook. Tegen de niet-verschenen Fl. de C. werd wegens mishandeling van Jan Mo lenaar f 15 of 10 dg. gevorderd. Eisch conform. Hij had Jan ruw bij de keel ge pakt en volgens de regelen der kunst af gedroogd. Bij de tweede ronde had Fl. zelfs eerst zijn jasje uitgetrokken om zich vrijer te kunnen bewegen. Volgens getuige Langeveld, ijsco-venter, was me neer De C. „niet zuiver". Hoe de officier hierop antwoordde, ziet u uit het niet malsche vonnis. U.D.I.-AVOND We moeten nog even terugkomen op de U.D.I.-avond van Vrijdag, welke we schreven het reeds, zoo bijster goed geslaagd is. In dubbel opzicht, want niet alleen hebben de Udi'anen de talrijke aanwezigen een kostelijke avond bezorgd, maar ook was het financieel resultaat van die aard, dat een bedrag van ruim f220 aan de Commissie voor Werkloozen ten goede kon komen. Namens de commissie brengen we gaarne hartelijk dank aan al len, die tot dit resultaat een of meer steentjes bijdroegen, steentjes in de vorm van belangeloos verrichte arbeid of tastbaar, in de vorm van geld of prij zen voor de verloting. Dat de zaal koste loos werd afgestaan, verdient vermelding, terwijl aan de lijst van medewer kers, in vorig nummer genoemd, nog moet, worden toegevoegd de naam van de heer A. de Wilt, die de omvangrijke installa tie voor de eliectr. verlichting ver zorgde, en de namen van hen, die nog een prijs voor de verloting beschikbaar stelden. Dat waren: J. Dekker, die een overhemd met das uitloofde; P. Boon, een kaas; fa. Alb. Kikkert, een taart; C. Moojen, een taart; gebr. Pereboom, worst; M.S.Langeveld, een mand met fruit. Het is alzoo een lange lijst van mede werkers, maar het was ook een avond, welks batig saldo (ruim f 220) ten behoeve van Texels werklóozien zal worden aange wend. Wie zou dan .niet gaarne helpen hun moeilijk bestaan zooveel mogelijk te verzachten? Wie betwijfelt of hun leed wel zoo groot en schrijnend is, als men voorgeeft, geve gevolg aan de uitnoodi- ging van Weth. Parlevliet in zijn ope ningswoord. Ga dan eens met ons mee, zoo sprak hij, wanneer wij bedoeld werd de commissie kleeding, dekking, schoeisel, enz. distribueeren. Gij zult dan tot de conclusie komen, dat de werkloos heid hier, in grooter mate dan gij ver moedde, tekort en ellende veroorzaakt heeft en dat leniging van deze nood ge biedende plicht is van allen, die helpen kunnen. Daarom, zoo zei de heer Parle vliet, doet het ons zoo goed, dat U.D.I. deze avond ten bate van onze Comm. een uitvoering wil geven. Bloemen zullen we achterwege laten, opdat het geld geheel aan het gestelde doel ten goede komt (applaus, ook op het tooneel), maar onze erkentelijkheid is daarom niet minder. En nu nog een enkel woord over het stuk en zijn vertolkers. Het was een ge heimzinnig tooneelspel, een griezel-histo rie, zooals, voor zoover we weten, op Texel nog nimmer voor tiet voetlicht werd gebracht. Het stuk stelde zware eischen en liet is dan ook aan de werke lijk zeer goede vertolking door het mee- rendeel der spelers te danken, dat het niet met een plomp te water gevallen is. Want het was er zoo mee gesteld: het zou een succes worden (en dat werd het) of een fiasco alias strop. Wanneer het spel niet in de puntjes verzorgd werd, wanneer de noodzakelijke ernst, het vlotte tempo, de sfeer van gejaagdheid, van mysterieuze onrust, welke het heele stuk kenmerkte, niet goed werden bewaard, zou het een min of meer lachwekkende vertooning zijn geworden. Daarvan was U.D.I. volkomen overtuigd en daarom werd in „top-vorm" gespeeld en dat heeft de dames en heeren de moeilijk heden doen overwinnen. Over de keuze van het stuk mogen de meeningen ver schillen, wie deze avond bijwoonde, stem de hierdoor met de keuze in. Hem wacht te een spannend spel, vol mysteriën, en dit zal hem zeker niet hebben teleurge steld. De dames Bea Lap en Gr. Dijt waren o.i. zeer op dreef; nimmer te voren za gen we het zoo. De heer VLessing had ditmaal een weinig dankbare rol, maar speelde deze volkomen juist. De heer J. Dekker gaf de „butler" beter weer dan de dienaar van politie, in het laatste geval (het was maar een kleine rol, maar ook op kleinigheden dient gelet, wil het geheel het juiste effect maken) hadden we gaarne wat meer cordaatheid, meer zelfstandig optreden gezien. Mevr. Van der Meulen-Flens: onverbeterlijk. De lieer Kohier: onverbeterlijk; deze rol was wel de meest sympathieke en tevens een der best gespeelde van het heele stuk. Moge U.D.I. nog vaak op zijn medewer king kunnen rekenen. De heer A. de Wilt gaf zeer goed spel als de schurkachtige oude notaris. Ook z'n stille spel wan neer hij blijkbaar uitvluchten zocht om uit de lastige positie te raken, waarin hij verzeild was was in orde.. De heer Gerard Bakker deed goed werk als de jonge medicus, van welke rol hij een passende vertolking gaf, rustig en be schaafd. Mej. Guur Zuidewind gaf op be scheiden wijze het spel van de dienstbode. Het laatste tafereel was het tafereel van de chauffeur-moordenaar, van de sluwe James. Van de wijze, waarop deze rol weergegeven werd, hing zeer veel af. De spanning bereikte haar hoogtepunt. Nu zou het beslissende moment komen. Het kwam en 't spel heeft overwonnen. Zel den zagen we de heer S. de Waal Sr. zoo volkomen in zijn rol als deze avond. Con clusie: over het geheel zeer goed spel. Tooneel, grime, enz. zooals we van U. D.I. gewend zijn, en dus: zooals het be hoort. Indien er een aanmerking te ma ken is, dan is het deze: er is wat veel gescharreld met de tooneelverlichting. Dat doet afbreuk aan de stemming. Overigens: een avond, waarop U.D.I. trotsch mag zijn. Gezellig bal onder leiding van de hee ren Boom volgde. De verlote rookfauteuil werd gewonnen door P. Uitgeest; de kapstok door mej. Alie Roeper; de taart door J. G. Ph. Pi- sart, de fraaie plant in pot door C. Vla ming. MELKPRIJS. Maandag is de melkprijs hier verlaagd van acht op zeven en een halve c. p. L. VEE-INVOERVERBOD. INGETROKKEN. Bij besluit van 19 dezer trokken B. en W. het vee-invoerverbod 25 Sept. '34 uitgevaardigd in. T.J.DITO ALS BEIAARDIER. Morgenmiddag zal de heer T.J.Dito, muziekleeraar hjer 't carillon bespeten van het Helden-der-Zee-monument, tijde lijk opgesteld op het jaarbeursplein te Utrecht, (zie adv. over uitstel lessen in dit nummer). NAAR HEEMSTEDE. De reis naar de Bloemententoonstelling te Heemstede, te organiseeren door Bloembollencultuur en H.B.G., is bepaald op Vrijdag 12 April a.s. Vertrek van Texel 8 uur v.m. Terug per extra boot, opdat de avondverlichting op de Flora ook bezichtigd kan worden. Over de reis Den Helder—Heemstede volgen nadere biezonderheden. JUBILEUM. 16 April zal het 25 jaar geleden zijn zoo lazen we gisteren in de dagbla den dat de heer F.B.Visser (de vader van Ds. Visser alhier en op Texel geen onbekende Red.) door de Minister van Justitie tot godsdienstleeraar in de strafgevangenis te den Haag werd be noemd. Met groote opgewektheid heeft hij zijn beste krachten aan dat moeilijke werk, dat achter de sombere kerkermu ren in alle stilte gebeurt, gegeven en ve le schipbreukelingen van de maatschappij zijn door zijn woord en werk geholpen en getroost. S.D.A.P. TEGEN N.S.B. EN FASCISME De zaal vas hotel Texel was gister bijna geheel bezet, toen daar de heer K. van der Lende, sea-. N.V.V., als propa gandist voor de S.D.A.P, optrad. Hij be streed in het biezonder de N.S.B. en liet fascisme en zette uiteen, hoe het fa scisme in Italië en Duitschland faalde. Fascisme beteekent z.i.Menscben ver minken, geleerde professoren afzetten en vervangen door domkoppen, beknotting van de vrijheid, kneveling van het woord, enz. Als eenig debater voerde de lieer H.Braam het woord. (Zie verslag in vol gend nummer). TEXEL OP DE JAARBEURS. We vernemen uit Utrecht, dat de Texel- stand op de Jaarbeurs tot en met Maan dag door plm. 6000 personen werd be zocht. Zaterdag alleen reeds bedroeg 't aantal 1600. Onder hen bevond zich ook Minister Slotemaker. Maandag kwamen er 16 a 17 honderd belangstel.enden een kijkje nemen. Het Utr. Dagblad schreef, dat Texel hier zeer doeltreffend vertegenwoordigd is, daar de maquette (op de 4e verdie ping) een voortreffelijke indruk geeft van wat het eiland aan natuurschoon her bergt. Men ziet n.L het strand, de dui nen, de bosschen, de duinmeertjes, enz. Men krijgt heimwee naar de vacantie. Het is een goed denkbeeld, schrijft het blad, van Vreemdelingenverkeer op Texel, dat zeker vruchten zal dragen en dat we ook andere Noordzeebadplaatsen aanbevelen. De kosten komen er door drukker bezoek zeker royaal uit. Dat voorspellen wij. Het moge zoo zijn, collega van het Utr. Dagblad. Ook wij twijfelen er niet aan. We komen er op terug. OUDESCHILD TOONEELVEREEN. P.A.L.V.U. De uitvoering van PALVU is zeer in de smaak gevallen. Het talrijk publiek was zonder uitzondering over het gebodene zeer tevreden. Het spel was biezonder goed. Ook de kleine Jannie v. Boven speelde alleraardigst; ze had aller sym pathie. Het applaus was ruimschoots ver diend. P.A.L.V.U. heeft de aanwezigen een mooie avond bezorgd, die naar we hopen, door meerdere zal worden gevolgd. De heer Joh. Hemelrijk dankte namens P.A.L.V.U en sprak de wensch uit, dat ieder zooveel mogelijk zou steunen, opdat de vereen, haar werk zou kunnen voort zetten. Met een dansje werd besloten. DE ZOMERTIJD begint 15 Mei. DEN HAAG. De invoer van rijwielen wordt beperkt wegens te veel invoer uit Engeland en Japan. BERLIJN. Nu Duitschland militaire ge lijkheid verkreeg, zou het geen bezwaar meer zien in terugkeer in de Volkenbond. BERLIJN. Rijksweerminister Von Blomberg verklaarde, dat zijn land een wereldoorlog als een ramp beschouwt en geen revanche noodig heeft. FRANKRIJK verlengt de militaire diensttijd voor de April-lichting met zes mnd., voor de andere tot en met 1939 met een jaar. Overwogen wordt verlaging van dienstplichtige leeftijd tot 20 jaar. IIIIIIIIIIIHflllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllin llllllilllll VAN DE BOEKENPLANK. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (voorhanden in Boekhandel Parkstraat). OP VLEUGELS BOVEN EIGEN LAND. Een zeer aantrekkelijk boek. Een boek met honderd prachtfoto's, die hoog uit de lucht genomen een zeer merkwaar dige en vaak verrassende kijk geven op ons eigen land. Een boek om te bezit ten, een boek om cadeau te geven, het is begeerenswaard. 128 blz. met plm. 100 uitmuntende fotografieën. f 3.90. 00 HET IS MAAR EEN GREEP 0 Duizend-en-een artikelen, veel te 0 veel om door een opsomming 0 er eenig idee van de geven. 0 Accurate brievenweger 82'/s ct. 0 Boetseerdoozen 42 ct. 0 Bridge-blocs 7 ct. 0 Brievenstandaards 47'A ct. 0 Boek met schablonen voor stofversiering 75 ct. 0 Briefopeners 12 ct. 0 Dambord met schijven 10 ct. 0 Datumstempels 27 ct. Diablotin, het nieuwste spel 0 in doosje 12 ct. 0 Dobbelsteenen, 2 stuks, 3 ct. 0 Dominésteenen 30 ct. O Doorprikpennen met huls 10 ct. 0 Doortrek-teekenboek 45 ct. 0 Foto-albums 5 ct. 0 Honderd Fotohoekjes VIJF ct. 0 DUIZEND voor slechts 42 ct. 0 Gebonden leesboeken, geïllustr. 0 met plm. honderd blz. 38 c. 0 Gekleurd band 6 ct. Gekleurd koord 5 ct. 0 De nieuwste Daan Hoeksema- Puzzle. Uren genot 15 ct. 0 Daan Hoeksema's werpspelen, op zwaar karton, met ringen, 0 pijl of schijven (uitknippen en 0 opbouwen) 10 ct. 9 Inkflapjes 4 ct. 9 Inktlappen, 25 oliekrijtjes 16 ct. O Doosjes kleurkrijt (6 st.) 5 ct. Kleurpotlooden, Fabcr 10 ct. 9 Klok (voor de jeugd) 12 ct. 9 Kleurboeken 4 ct. 9 „Kun je nog zingen": tekst van 159 liederen 25 ct. Kinderpost, in doosjes 19 ct. 0 Lampenkappapier 9 58x91 cM., 30 ct. 0 Leesplankje met letters 48 ct. 0 Luxe inktstel 60 ct. 0 Luxe penhouders 6 ct. 0 Muziekboekjes, 24 pag. 9 ct. 0 Mooie zakschaartjes 40 ct. 0 Mooie schaakstukken 90 ct. 0 Mickey Mous, beweegbaar, 0 op kaart, 12Va ct. 0 Ned. Zakwoordenboekje 65 c. 0 Fransch, Duitsch of Eng. 95 c. 0 Portemonnaies 30 ct. 0 Portefeuilles 70 ct. 0 Potlooden 5 ct. 0 Potloodgummi 1 ct. 0 Potloodstandaards 90 ct. 0 Prentenboeken, linnen 50 ct. 0 Raadselboekjes 10 ct. 0 Schetsboeken 5 ct. 0 Schoolpassers 11 ct. 0 Schriften 3 ct. 0 Sleuteletuis 52'/a ct. 0 Speelboeken 12 ct. 0 Schooltasschen, sterk 135 c. 0 Schooletuis 25 ct. 0 Speelkaarten 6 ct. 0 Stempels, voor kantoor 11 ct. 0 Snippermanden 25 ct. 0 Teekenboeken 7 ct. 0 Tooverboekjes 45 ct. 0 Verfdoozen 16 ct. 0 Talens' verfdoozen, gifvrij 24 c. 0 Vergrootglazen 32 ct. 0 Vlechtmatjes, 10 in omslag 10 ct. 0 Vlechtnaalden, nikkel 7 ct. 0 RUILEN is toegestaan. 0 ALLES is goedkoop in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TE STOCKHOLM verloren de soc. dem. de meerderheid, die zij er 16 jaar hadden. BRUSSEL. De ziekte van de Koningin weduwe zou eenige bezorgdheid wekken. BRUSSEL. Minister Hymans acht de door Hitier gedane stap (invoering alg. dienstplicht) bedenkelijk. AMERIKA. Wiley Post vloog van Los Angelos naar Cleveland. Zijn grootste hoogte was 10 K.M., zijn snelheid twee uur lang 500 K.M. MEKKA. Vergeefs is een aanslag ge pleegd op Koning Saoed. De drie daders werden door de lijfwacht gedood. ENGELAND. Minister Sir John Simon acht zijn bezoek aan Berlijn, Moskou en Warschau van groot belang voor de vrede m 00 O O

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5