Hotel- en Pensionhouders Op, naar de „Flora". Brieven van Texelaars in den Vreemde. dering wordt door de C.D.U. voorgestaan Spreker waarschuwt tegen een partij, welke 17 April naar de stembus gaat om de democratie om hals te brengen. Princi pieel hebben we ons te verzetten tegen de N.S.B. Deze partij vindt steun bij het groot-kapitaal. De N.S.B. is niets anders dan een wapen La de handen van de geld- hebbers. Voor onze C.D.U. staat vast, dat de N.S.B. ons volksleven bedreigt en ons van onze vrijheid zal beroovem. Er ontstaat gevaar voor onze cultuur en het fascisme vergroot het oorlogsgevaar. Wie dus prijsstelt op zijn vrijheid en gods dienst, moet zich afwenden van de N.S.B. en met ons op 17 April stemmen op no. 1 van onze lijst, de heer Fedde Schurer, zegt spr. In het kort zet spr. de beteekenis der stemming voor de Prov. Staten uiteen, alsmede de werkzaamheden, door haar te "verrichten. Door die Anti-Rev. worden brochures rondgestrooid, waarin de C.D. U. onrechtvaardig aangevallen wordt. Spr. hoopt, dat de C.D.U. nimmer tot zulk peil zal afdalen. Er blijkt echter uit, dat de A.R. bevreesd is voor de C.D.U. Ook de A.R.-regeering heeft niet meer het ver trouwen van vroeger. Thans zijn we maar klein, evenals de A.R. vroeger, maar dat is, meent spr., geen reden om 'ons achter uit te zetten. Ten opzichte van het ontwapenings waagstuk stellen wij ons op het stand punt van nationale ontwapening. Wij ver liezen dan wel onze weerbaarheid, doch in vertrouwen op Ood zoeken wij onze kracht niet in geweld van wapenen. Wij moeten uitdragen de getuigenis van het Ev. van Christus. Wij zijn overtuigde bestrijders van het militarisme en fascis me. Spr. wekt op, zich te scharen in de geledenen van de C.D.U., en zich te abon- neeren op de „Strijder". Na een korte pauze beantwoordt spr. eenige ingekomen vragen: C.D.U. beweert: arbeiders hebben recht op arbeid en anders op steun. A.R. be weert het tegendeel. Spr. zegt, dat God de menschen recht gaf op arbeid. Hebben zij geen arbeid, dan blijkt uit de woorden van God, dat zij recht hebben op steun. Veel is door de C.D.U. gedaan tot verbetering en verzorging vain de oude dag en van invaliden. Door de sociale wetten kregen de arbeiders ook meerdere rechten. De Crisis is een ge woon verscliijnsel. Hoog- en laag-con- junctuur wisselden elkaar door de eeuwen heen steeds af. Door het groot-kapitaal werden massa's geproduceerd en opge stapeld. Alles was gebaseerd op winstma ken en nu zien we hiervan de gevolgen. Kerk en christelijke samenleving hebben ook schuld. Slechts enkele predikanten durven te strijden. Spr. wenschte, dat het er meerderen waren en dat de Kerk zou worden: het lichtend licht en het zoutend zout. Spr. meent, dat Colijn niet meer kan zijn de leiding van de partij der kleine luiden. Uit alles blijkt, dat hij nu behoort tot die der leden van de Groote Club. Teekenend is, dat de Liberale partij, an ders een vijand van de A.R., thans vaak daarmee samengaat. Wij leveren BRIEFPAPIER PROSPECTUSSEN MENU-KAARTEN met foto('s) of penteekeningen geïllustreerd. Goed 0EDK00P en met SPOED DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT Over het bankgeheim licht spr. ook een en ander toe. Hij zegt, dat de regeering dat geheim best kan opheffen, doch bang is voor zichzelf. De ministers cummutee- ren. Vragen wij staatspensioen of steun regeling, dan zeggen ze met bloedend hart: de schatkist is leeg. Maar zelt trek ken ze bij mlllioenen. De C.D.U. wil er voor werken, dat de grooten meer op brengen en de kleinen minder. Van de kleinen gaat het ten koste van de directe levensbehoeften, van de grootkapitalisten niet. Daardoor is al die vreeselijke en bittere ellende in de arbeidersgezinnen. De C.D.U. stelt zich principieel op het standpunt van nationale ontwapening. Wij hebben, zegt spr., geen recht om middelen te gebruiken van de moderne oorlog. Vrouwen en kinderen vermoorden door gifgassen. Het water verpesten door ba cillen. Nederland zal niet aanvallen, wordt Defecte electrische apparaten kunnen radio-storingen veroorza- ken. geleerd, doch zich slechts verdedigen. Zoo spreken alle regeeringen haar volk toe. Spr. haalt even aan onze handelingen in de Oost op de Banda-eilanden en in Atjeh, waar we uit winstbejag duizenden inlanders vermoordden. Als C.D.U. lijden wij liever onrecht, dan dat we onrecht doen. We zullen onze regeering moeten gehoorzamen. Radicaal echter zullen wij de oorlog afwijzen. Spr. meent, dat er evenwel zekere grenzen zijn. In een politiebeger en een staatsleger ziet spr. een groot verschil. Het eerste is gericht op verbetering van het volk, het tweede op vernietiging. Voorz. dankt spr. voor zijn heldere uit eenzetting en wekt de aanwezigen op, als lid tot de C.D.U. toe te treden, waarna hij de heer Wolkers verzoekt in dank gebed voor te gaan, die aan dit ver zoek, na dank aan de hoorders, gaarne voldoet. L. NAAR DE FLORA. We kunnen thans meededen, dat de kosten v.d. reis naar Heemstede, te orga- niseeren door Bollencultuur en H.B.G., voor leden f2.50 bedragen (niet-leden f3.wanneer van een autobus gebruik wordt gemaakt. Indien per trein wordt gereisd, bedra gen de kosten f3.50 (niet-leden f4. Deze prijzen gelden voor een retour (de bootreis inbegrepen.) De reis per trein gaat alleen door, indien zich minstens 25 personen aan melden. De deelname staat voor iedereen open; ook voor dames. De datum is zoo gekozen, dat de nar cissen nog in bloei gezien kunnen wor den en de hyacinthen beginnen te bloeien. Dank zij T.É.S.O. kan over een extra boot worden beschikt, welke pas om 12 uur van Den Helder vertrekt, zoodat ook 'de sprookjesachtige verlichting bewonderd kan worden. EERSTE KIEVITSEI. Zaterdagmiddag 23 Maart werd in Waalenburg, door de heer Enno, Eier- land, het eerste kievitsei in dit seizoen ge vonden. De handelaar A. N. Plaatsman betaalde er een gulden voor. Vorig jaar werd het eerste kievitsei op 24 Maart gevonden en wel door de beer Zoetelief, op Vredelust. COOP. BOERENLEENBANK. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een annonce van het Bestuur der 'Coop Boerenleenbank in dit nummer. Daaruit blijkt o.a., dat de rente van spaargelden voor een jaar vast tot 1 Jan. 1936 op 3.5 pet. is gesteld (was 4 pet.), voor spaargelden, dadelijk opzeg baar op 2.75 pet. (was 3 pet.) OUDESCHILD. KIEVITSEIEREN. Het eerste kievitsei, dat de heer J.Mets alhier ontving werd Zondagmorgen vroeg aangebracht door de heer Teun Zegel, Oudeschild, die het kostbare eitje hij kreeg er een gulden voor in de vroege morgen achter het dorp gevonden had. Met de eerste boot werd het naar Den Haag gezonden. Het tweede ei werd nabij den Hoorn gevonden. VOOR DE K.W.B. (Ingezonden.) Evenals verleden jaar wil het bestuur der Koningin Wilhelmina Bewaarschool een verloting organi9eeran tot stijving van de kas. Het plan is, deze verloting te hou den in Juni a.s. Het bestuur doet hierbij een beroep op de liefdadigheid van de dorpsgenooten, en anderen, om iets voor het goede doel af te staan. Het bestuur zal gaarne prijsjes of ook giften in geld in ontvangst nemen. Helpt allen mee om deze verloting te doen slagen. Het bestuur der K.W.B. S. W. Dokkum, voorz. Mej. J. W. Dros, sea-. C. A. Kaczor, penn. A. Kees. S. Kuijper Jz. DEN HOORN. VERGADERING N.S.B. De vergadering van de N.S.B., Vrijdag in Loodsmanswelvaren gehouden, werd door ruim 40 personen bezocht. Door de heer C. Wonder werd deze vergadering geopend, waarna als spreker optrad de heer P. v.d. Roer uit den Haag, die ook reeds te dien Burg sprak. Er wordt wel eens beweert, aldus spr., dat het N. S.. is geïmporteerd, maar niets is minder waar; het is zuiver nationaal. Wat heeft 't tegenwoordige crisis-Ministerie bereikt? Een middenstand, die in nood begint te verkeeren; bedrijvigheid in de stempel-lo- kalen. Als middel tegen de werkloosheid wil de N.S.B. de 40-uren werkweek in voeren, de ambtenares, wier echtgenoot een goede betrekking heeft, door werk- looze vervangen. Ouderen moeten voor jongeren plaats maken. In de pauze bestond gelegenheid om zich op 'te geven als lid of als abonnee op het orgaan. Op schriftelijke vragen werd door spr. geantwoord. Na afloop dankte de heer Wonder voor de betoonde be langstelling; met het zingen van het Wil helmus werd gesloten. Internat. Bloemententoonstelling te Heemstede, georganiseerd door de Alg. Vereen, v. Bloembollen cultuur. 350 jaar bloembollenteelt. De „Flora" heeft reeds verscheidene schrijvers in dagbladen geïnspireerd tot stukjes over de tulpen-windhandel van 1636, die steeds opnieuw weer zich in de publieke belangstelling mag verheugen. Er is echter veel meer belangrijkere te zeggen van de geschiedenis van de bloem bollencultuur sinds de invoer der tulpen en andere bolgewassen in West-Europa omstreeks 1560. De geheele ontwikke- lingsgang van de bollenteelt en handel tot in onze tijd, zal men op overzichte lijke en aantrekkelijke wijze kunnen na gaan op de tentoonstelling: „Geschiede nis Bloembollenteelt" die gelijktijdig met de Flora gehouden wondt in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Men kan de Tulp volgen sinds haar komst uit het Oosten, de windhandel van 1636 aan schouwelijk zien voorgesteld door een biezonder belangwekkende verzameling kleurrijke afbeeldingen en spotschriften uit die tijd zelf, men zal er alle lotgevallen kunnen volgen van de export, die zeer be- scneiaen in 1012 begon, tot op onze dagen, waarin nog slechts enkele jaren geleden liet uitvoercijfer per jaar 40 tot 50 millioen gulden bedroeg. Tal van bezoekers der Flora zullen niet verzuimen in het Frans Halsmuseum te gaan zien, hoe die ontwikkelingsgang is geweest, waaraan ook de Flora uiteinde lijk haar bestaan dankt. Toegangsprijs f0.25. imiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuuiiiiuiiiiu IHIiniHUIlUHlIlUI ESPERANTO. lUWtlUHIIHIIIIHA lllllllllllllllllllllmllllllllllllllllllllllllllllll TEXEL EN ESPERANTO. Zaterdag j.L konden zij, die op het Es- peranto-kwartiertje van 't station Huizen afgestemd hadden, weer 'n 3-tal berichten van ons eiland hooren omroepen, 't Eerste betrof de eerste-steenlegging voor het Esp. Monument door de heer Burgemees ter Oort. Het tweede bericht hield de verschillende biezonderheden in over het monument, zooals de diverse afmetingen, datum van de onthulling, stand van de monument-kas, enz. Aan Siem de Waal was het laatste bericht gewijd. Fietste hij in 1933 naar Keulen, en verleden jaar even naar Stockholm, Berlijn, Parijs, Brussel, enz., een afstand van pirn. 4Q00 K.M., dit jaar zal hij „iets" verder gaan. He( Wereld-Congres van de Esperantisten, vereenigd in de U.E.A., vindt dit jaar in Rome plaats. Siem heeft zich reeds als congressist laten inschrijven (no. 109) en zal zijn reis weer per fiets maken., Zijn route gaat langs de Rijn tot Bazel, door het gebergte naar Luzern, langs het Vierwoudstedenmeer, over de Rigi Kulm en langs de wereldberoemde Axenstrasse voorbij de Teil-kapel over de Duivelsbrug. Siem maakt hoog in de bergen een „kleine" omweg om de Rhöne-gletscher te zien. Hierna zal hij zijn weg vervolgen over de St. Gothard pas, om dan af te da len naar Italië. In dat land volgt hij de congressisten, om na afloop van het Con gres Italië van Palermo uit (op Sicilië dus) per schip te verlaten. Na de Middel- landsche Zee te zijn overgestoken, zal hij in Tunis, in Noord-Afrika, aan land gaan. Van hier gaat de reis over Gon» stantine, Algiers, Fez naar Tanger. Als hij daar is aangekomen, zal hij wel weten waar het Atlas en Rifgebergte ligt; hier moet hij doorheen en ondarlangs. In Tanger scheept hij zich in naar Algeciras (Spanje), waar hij zijn fietstocht door Europa weer voortzet. Hij bezoekt Ma drid, en, daar hij dan toch in de buuirt is, gaat hij even de Pyreneeën in, om een niet-officieel bezoek te brengen aan het stadje Andorra. Hierna gaat hij Frank rijk in over Toulouse, Parijs om vervol gens via België Nederland weer binnen te vallen. Als hij weer thuis zal zijn, heeft hij er weer plm. 11000 K.M. op zitten. We mogen verder nog verklappen, dat Siem door de Union-rijwielfabrieken voor deze tocht de allerbeste fiets gratis is aangeboden. Laten we hopen, dat Siem een pracht-reis zal hebben. Zooals u wel duidelijk zal zijn, zorgt Siem er voor, dat de abonné's van ons blad voortdurend op de hoogte worden gehouden van al zijn wetenswaardigheden. Dat belooft weer In teressant te worden. Ongetwijfeld zullen vele niet-Texelsche Esperantisten, die Zaterdag naar de heer Heilker luisterden, (Radio Huizen), met 'n wat jaloersch gevoel over Texel hebben nagedacht Leve Texel! Leve Esperanto! ADVERTENTIES. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HET BESTE kunt ge hebben aan te bieden, HOE zal men het we- ten, wanneer ge niet adverteert Catholic Mission Giriama P.O. Mariakani, Kenya Colony, Br. E. Africa. 13—3—1935. Geachte heer Redacteur. De 26e Februari dus maar net 14 dagen geleden, zei ik de „Tanganjika" vaarwel, met alle nieuwe kennissen en kennisjes daarop, en stapte ik in Mom basa's haven Kilindini aan wal. Mijn eerste geneugt in Afrika was eenige warme uren doorbrengen in de douane-loodsen, waar honderden en nog nog eens honderden koffers en kisten moesten worden geïnspecteerd behalve de „Tanganjika" lagen er nog'vijf groote booten te lossen. Even na de middag aan gekomen, was ik blij tegen de avond mijn spullen bij elkaar en door de douane te hebben, en welgemoed reden we een collega, die me afhaalde, en ikzelf op een vrachtauto naar de stad en de Missie Mombasa, ongeveer een uurtje van de haven gelegen. Ik snakte naar watversehe lucht, moest echter het zwoele windje over mijn bezweete lichaam bekoopen met een fiksche verkoudheid Daar aan de Missie lag mijn nieuwe be noeming klaar: aan de kust ditmaal. Ik zou een verlaten missie „Giriama" her openen, die op ongeveer 50 K.M. van de zee ligt in een mooi, doch water-arm heuvelland. De missie met haar 400 H.A. onontgonnen en overgroeid land, ligt op de grens van de kokospalm-zone en de droge steppe. Deze steppe, hoofdzake lijk door de fameuze Nomaden-volksstam, der Masais bewoond, strekt zich uit tot honderden K.M. ver het binnenland in, tot bij Nairobi, waar het waterrijke, hooge, gezonde en vruchtbare hoogland van Kenya begint. De aanvang mijner nieuwe Missie da teert van veertig jaren terug en wellicht was de plaats niet meer dan de helft van deze tijd regelmatig bezet. Twee Paters zijn hier begraven één van hen is ge storven tengevolge van slangenbeet, twee andere pioniers, met een zonnesteek of iets dergelijks naar huis gestuurd, stier ven onderweg. En nog veel meer staat er in 't geel-oude „journal", dat ik uit de Mombasa-Missie hier heb teuggebracht. Zouden zooveel rampen en offers in het verleden niet op een schoone dageraad wijzen? Ik denk het en geloof vast in de spoedige heropleving der Missie. Trou wens, de Wa-Giriama zoo heeten de ongeveer 30.000 leden van deze volksstam, hebben wonder boven wonder ide Mo- hammedaansche invloed weerstaan, wat heel wat zegt voor een kustvolk in Oost- Afrika. Ze zijn bijna allen puur heidensch. Als ik wat meer tijd kan vinden om voor studie neer te zitten, hoop ik nauwkeu riger beschrijvingen te kunnen geven om trent land en volk. Vergeef, dat ik nu een beetje van hak op de tak spring. Mijn woonhuis of wat er van over is is lang geleden in ongehouwen steen en leem opgetrokken, bevat vier vertrekjes naast elkaar en is nog best te re paree ren. Het ligt buitengewoon schilderachtig op de rand van een prachtige hoogte, die neerziet op een golvend heuvelland, dat al lager wegdeint en eindelijk wegdoezelt in de groote steppe. Beneden, op wellicht 15 K.M. afstand, loopt de spoorlijn van MombasaNairobi langs een klein sta tion, genaamd Mariakani, waar ik weke lijks mijn post kan laten halen. Een ne ger tippelt dat in een dag op en neer. Achter mijn huis liggen enkele hectaren ('k weet nog niet precies hoeveel) ver waarloosde kokospalmen, met een gewel dige ondergroei van gras en struikgewas. Wat zich daar allemaal in verschuilt, mag Joost weten, maar zeker zijn daar slan genvelletjes genoeg, om een dames-schoe- nen-fabriek of idem voor handtaschjes op te richten. Het liefst wilde ik de heele zaak in brand steken, maar dan dragen de boomen weer in jaren niet en ze bloeien juist, dat het een lieve lust is. De Wa-Giriama, een mager en zwak uitziend ras, zijn op het oogenblik dood arm. De laatste twee regen-seizoenen wa ren niet voldoende om de mais te rijpen het hoofdvoedsel hier en tot over maat van ramp hebben de sprinkhanen ook nog een bezoek gebracht, de kokos palmen niet eens sparend. Er zijn nog eenige zwermen in de buurt en het zal me KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. O llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MEER WINST.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2