TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texel in de Napoleontische tijd. Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 27 Maart 1935. (Vervolg.) We vervolgen de nota van „Gemaakte onkosten tot receptie van Zijn Majesteit den Keizer en Koning", zooals die voor komt in het „Boek van Ontvang en Uit gaaf betrekkelijk de administratie van de gemeente van Texel" over 18111812. 12 Nov. Aan C. Alb. Koning voor schipvragt en leverantie f 11.12.00 (Lees: f 11, 12 stuivers,0 penningen. Red.) Banketbakker L. Pool, le verantie 25.01.00 Jb. Zuidevvind, vleesch 4.19.00 Kok en pastybakker H. Si mons, Amsterdam, leve rantie 42.13.00 13 Nov.: J. Kikkert, brood 6.05.00 Schimmelpenning en Krui mel, fijne wijnen 74.01.00 1 Dec. Hendr. Zijm, wagenvragt 7.00.00 C. de Graaf, voor onder scheidene diensten bij de aankomst 12.00.00 M. Vlas, idem 4.10.00 Reind. de Vries, arb .loon aan de Eereboog 9.19.00 - Jb. Vlaming, idem 24.04.00 S. Vlaming, idem 37.14.00 20 Dec. Jn. Kleun Michielsz. en Comp., hout voor de Eere boog 202.16.00 26 Dec. G. Geus, voor schipvragt met de heer Maire en Comm. uit de Municipale raad naar den Helder 17.00.00 27 Dec. M. Boon, vertering aan de wagtende voerlieden 6.10.00 H. Bruin, voor drie lamme ren ten geschenke van Zijn Majesteit 30.00.00 (Wordt vervolgd 9 9 KOOKT ELECTRISCH SPORTNIEUWS. KORFBAL. Zondag 31 Maart de laatste comp.-wed strijd O.K.C.S.V.C. 10.30 uur. A. Kiewiet. Dit bericht dient tevens als convocatie. VOETBAL. Het was Zondag voor voetballiefheb bers een goede dag. Er viel van goed spel te genieten. Overduidelijk hebben onze gasten, H.R.C. 2, laten zien, wat er alzoo bereikt kan worden en het duurde ge ruime tijd eer onze spelers ©enigszins vat konden krijgen op het snel en fijn door gevoerd samenspel der gasten, die allen beschikten over snelheid, goede balcon trole en positie kiezen. Het heeft ons ver wonderd ,dat deze ploeg niet meer doel punten kon maken. Waar echter na één jaar training zooveel verbeteringen zijn aangebracht, zal het 2e jaar ongetwijfeld meer productiviteit opleveren. Om half drie vangt de wedstrijd aan, onder goede leiding van de heer Gouds- waart, die de lijntjes strak houdt. De wind staat dwars over het veld. Direct wordt er een snel tempo ingezet, waarbij de gasten de boventoon voeren. Steeds komen onze jongens een tikje te laat en het eerste kwartier is het, of er slechts één elftal speelt. Er wordt goed kopwerk geleverd. Onze achterhoede weet zich ech ter staande te houden en redt eenige malen, zij het ook met de grootste moeite vooral Dirk is goed. Uit een goede aanval der gasten, door hun linkervleugel geleid, volgt een scherpe pass, schuin voor het doel; de midvoor stapt keurig over de bal heen en laat loopen voor de rechter vleugel, waardoor een prachtkans ont staat, welke ze niet weten te benutten. T. probeert het op links, maar kan nog niet gevaarlijk worden; het moet van W. ko men. Dat blijkt al spoedig, Arie kan het tempo lang niet volgen en zoekt zijn heil in lukrake pogingen, die alle heel gemak kelijk zijn te doorzien. Henk krijgt weinig te doen; het is of Ab de bal niet naar hem toe kan krijgen. Langzamerhand weet T. zich toch wat aan de druk te onttrek ken en zien we enkele goede aanvallen, waarbij Gom dikwijls goed werk doet. Enkele H'-aanvallen worden afgeslagen en als Jan wegwerkt, krijgt hij een vrije schop tegen zich wegens gevaarlijk spel, even buiten het strafschopgebied. Met 'n enorme knal verdwijnt de bal in de rech terbovenhoek en H. leidt met 10. Nu is T. aan de beurt en met eenige vinnige aanvallen wordt dit doelpunt beantwoord. Met moeite weet Prins zijn heiligdom schoon te houden. Een geweldig scherp schot van Henk weet hij met moeite te keeren, terwijl W. zeer zeker meer succes verdient. Snel en beweeglijk brengt hij nogal eens gevaar. Een zuivere pass brengt de bal bij Henk, die inplaats van direct naar W. terug te tikken, eerst wil passeeren, hetgeen niet gelukt en weg is "de prachtkans. Aan de andere kant redt Joop schitterend, door uit een voor zet de bal van de voet van de rechtsbin-1 nen af te pakken. Daar gaat T.'s voor hoede weer ten aanval. W. zwenkt naar rechts, tot vlak bij de outlijn een zeer scherp schot volgt, maar de keeper werpt zich op de doellijn op de bal en redt zoo fraai. Een vrije schop schiet Jan juist langs de verkeerde kant van de paal. Met H. als sterkst geheel komt dan de rust. Na de rust heeft T. de wind in haar voordeel, hetgeen goed is waar te nemen. Toch is aanvankelijk nog het woord aan H. en als plotseling onze achterhoede gepasseerd is, loopt Joop uit zijn doel, maar hij kan toch niet verhinderen, dat H. de stand tot 2—0 opvoert. Weer ko men de gasten terug en met een hard laag schot wordt door Joop weggestoinpt. Maar nu komt T. los. Als H. bij een T.- ingooi niet snel genoeg aanvalt, wordt de bal naar W. gespeeld, die zuiver door geeft naar Arie, deze weer terug naar W. die met een plotseling hard zuiver schot van zijn linkervoet keeper Prins laat vis- schen. Een pracht doelpunt. H'. zet een aanval op en liet gelukt haar het doel te vinden, maar scheidsrechter annuleert dit punt, wegens buitenspel. H'. breekt weer door, maar Joop heeft zijn doel verkleind en het harde schot vangt hij op. Aan de andere kant plaatst Arie een zui ver schot net over de lat. Dan zien we 'n mooi staaltje combinatiespel van H'. De bal gaat van voet tot voet en wordt zoo onberispelijk in het doel gedeponeerd: 3—1 voor Hl Na nog eenige wederzijd- sche aanvallen komt dan het einde van deze mooie wedstrijd. Ons is geleerd, dat training noodig is; de resultaten heeft H. ons gedemonstreerd. Met genoegen hebben we kunnen waar nemen, dat onze leden met de beste be doelingen bezield zijn, zoodat we ons gelukkig kunnen noemen nu we de zeker heid hebben ,dat we met Mei a.s. onder leiding van de heer Laevi definitief met de training kunnen aanvangen. Ook onze bezoekers zullen met genoe gen van deze mededeeling kennis nemen. Hopen we, dat zij allen zullen medewer ken tot het bereiken van het doel, waar voor we ieders steun noodig zullen heb ben. Een wedstrijd als Zondag is een goede propaganda geweest voor ons Trainingscomité. TEXEL III—WATERVOGELS 11(4-4) Dat was een zeer spannende match, waar van we de uitslag zeker niet behoeven te betwisten. T. 3 kan tevreden zijn. Het spel van W. was beter. Naast de backs Herman en Jan, kunnen we als beste spe lers slechts noemen Piet Neijens en Jan Bruin. Nog is er een kans, laat dit gelijke spel een waarschuwing zijn, het kan nog, dus volhouden. D.D. (Zie over deze wedstrijd ook volgend nr.) STOOM-, WASCH- EN STRIJKINRICHT1NG „TEXEL". De nieuwe stoom-, wasch- en strijk- inrichting aan de Schilderweg nadert haar voltooiing en zal omstreeks half April in bedrijf worden gesteld. Ondernemers zijn de heeren D. M.Vlas (Oudeschild) en C. A. Spronk (Rotter dam). Laatst genoemde was eenige jaren in een dergelijk bedrijf werkzaam; ook aan boord van een der grootste toeris- ten-stoomers, waar de verzorging van de fijnste wasch aan hem was toevertrouwd. Onder zijn leiding werd het nieuwe be drijf naar de eisch des tijds ingericht en uitgerust- met de meest doelmatige ma chines. De fabriek beslaat een oppervlak van 9 bij 17.5 M. en bevindt zich aan de Schilderweg tusschen Zuivelfabriek en .Aardappel-Selectie bedrijf. In het strijk-, pers- en mangellokaal bevinden zich o.m, een Amerikaansche boOTne i strijkmachine, een 'lijfgoederen- pers, een speciale pers voor overhemden en een stoommangel met een cylinder van 3 M. lang en 50 cM. doorsnee. Ook bevindt zich in dit lokaal een z.g. droog-coulis- sen-apparaat, met behulp waarvan de natte wasch in korte tijd boven radiatoren gedroogd wordt. De fabriek beschikt over ruim vol doende water van blijkens wetenschap pelijk onderzoek uitstekende kwaliteit. In het waschlokaal bevinden zich twee waschmachines; de grootste is twee meter lang en heeft een doorsnee van 80 cM De kleine is speciaal voorliet bonte goed bestemd. Verder staat hier een centrifuge ten dienste, welke de wasch voorloopig voor 60 pet. droogt, en een stijfselkoker met stoomverhitting. Natuurlijk ontbreekt de stoommachine niet; een stoomketel van groote afmetin gen voorziet ruim voldoende in de be hoefte aan stoom en energie voor de tal rijke machinerieën. Over stroomend heet en koud water en stoom heeft men door het heele bedrijf de beschikking. Hiermede hebben we in korte trekken onze beschrijving gegeven. Alles maakt een degelijke en welverzorgde indruk. Moge het bedrijf aan de verwachtingen beantwoorden! Dan zal een goede toe komst voor deze nieuwe onderneming zijn weggelegd. LANDARBEIDERSWET. Door de heer Dirk Maas Dz., Duinweg, is een aanvraag ingediend tot het bekomen van een voorschot van f2850. Voorf3000 kan hij van de Tuinb. Vereen. St. Maarten ruim 1 H,A. land met woonhuis en schuur koopen, gelegen aan de Schansweg bij Oudeschild. Door de heer Jan Biersteker Jz., Eierh, wordt om f 2950 voorschot verzocht. Hij kan voor f 800 van de heer Mart. de Graaf 1 H.A land koopen, gelegen in Eierl. aan het rijwielpad in de Witte Hoek. De kos ten van een te bouwen woning worden op f2600 begroot. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking in beide gevallen te verleenen. WIE WEET HET? Hoe vreemd het was en hoe ver Zondagavond omstreeks half acht werd in ons gansche land en ver daarbuiten aan de N.W. hemel, 20 a 40 gr. boven de horizon (dat hing van de plaats van de waarnemer af) een merkwaardig lichtver schijnsel waargenomen, dat zicli aanvan kelijk als een rechte lijn, later als een kronkeling (van boven naar beneden voordeed. Was het een enorme stof wolk, waarvan de stofdeeltjes liet zon licht weerkaatsten? Het verschijnsel zou zich dan op 100 K.M. hoogte hebben voor gedaan. Of waren het lichtgevende gas sen Zouden de mannen van de weten schap hierop een antwoord weten TAPTOE. Hedenavond zal het Tex. Fanfare voor de laatste maal in het seizoen 1934—'35 een rondgang met muziek maken Aanvang 8 uur bij het gebouw aan de Witte-Kruis- laan. ROUTE: Kcogerstr., Hoogerstr., Gast- huisstr., Weststr., Gravenstr., Warmoes- str., Schildereind, Wilhelminalaan, Julia- nastr., Weverstr., Binnenburg, Nieuwstr., Parkstr., Groeneplaats; daar wordt op de gewone wijze geëindigd. Daarna terug naar de „studio". v.v.v. De stand van Mooi Texel op de Jaar beurs te Utrecht werd door naar schat ting 10.000 personen bezocht; onder hen bevonden zich eenige ministers en ver scheidene andere hooggeplaatste per sonen. Marken buiten beschouwing gela ten, was Texel op deze Jaarbeurs zon der concurrentie. Eenige honderdtallen aanvragen 'voor pension, enz. werden geboekt. HOUTVERKOOP1NG. Naar de heer boschwachter Epe ons meedeelt heeft de Vrijdag in Bosch-en Duin gehouden houtverkooping voor het Staatsboschbeheer f 1774,50 opgebracht; de belangstelling was zeer groot en de prijzen waren, naar de heer Epe ons verzekert, hooger dan ze sinds 1918 ge weest zijn. TEX. BESTUURDERSBOND. Om misverstand te voorkomen verzoekt men ons mee te deelen, dat de propa- ganda-vergadering, met als spreker de heer C. v.d. Lende door de Tex. Bestuur- dersbond (samengesteld uit bestuursleden van vakbondsafd. op Texel) en niet door de S.D.A.P. belegd werd. SCHOOLN1EUWS. Het 25 jarig bestaan der R.K. school alhier de 'heer Willemse is van de aan vang af hoofd der school zal worden gevierd op Donderdag 2 Mei. (wegens het feit n.L, dat de officieele datum in de vastentijd valt.) R.K. STAATSPARTIJ. Maandag a. s zal door de afdeelingen op Texel van de R.K. Staatspartij alhier een groote propag. vergadering worden belegd met als spreker de heer H. F. van Nuland, van Schagen. KERKNIEUWS In de Maasbode van Maan lag lezen we, dat de zeereerw. heer pastoor J.Nagel, te Assendelt (vroeger alhier) werd be noemd te Rotterdam (H.Hildeg.) HANDELSREGISTER. Inschrijving 1926 Maart 1935. Texel: Coop. Aankoopvereeniging „Texel" G.A., Den Burg, Koogerstr. 38. OUD PAPIER. Wie oud papier kwijt wil, leze de adv. Papierweek in dit nummer. DE COCKSDORP. VOOR HET BADSEIZOEN. Het badseizoen 1934 heeft geleerd, dat het gedeelte Noordzeestrand, achter Eier- land, lang 50 M., voor het plaatsen van badstoelen, tenten, enz te klein was. B. en W. wendden zich daarom tot het Rijk, met het resultaat, dat voortaan over 100 M. kan worden beschikt. DE KOOG. VAN BRINK, WATERPARTIJ EN HEIDEWEG. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot de aanleg van een waterpartij, geprojecteerd op de brink in het ont- werp-uithreidingsplan voor de Koog. Het bassin zou 2.25 M. diep (onder het maai veld) komen en 700 kub. M. water moeten kunnen bevatten. Dit is ingeval van brand in het nu waterarm de Koog van groot belang. Met de uit te graven grond kun nen de brink en de brinkweg op de ver- eischte hoogte worden gebracht. Tevens stellen B. en W. voor een hei deweg aan te leggen .van de brinkweg door de duinen en bij het reddingboot- huisje op de strandweg aansluitende. Een uitstekend object voor werkverschaffing. De totale kosten warden op f13250 begroot, waarvan f 11000 loon. Reeds heeft de Minister voor Soc. Za ken voor uitvoering in werkverschaffing subsidie toegezegd. De algemeene con trole zal dan bij het Staatsboschbeheer moeten berusten. CORRESPONDENTIE. Eenige voor dit nummer bestemde be richten moeten voor volgend nr. blijven liggen. Red. Illlll© Je moet heel stil wezen, llllll* Wimpie. De dokter is gekomen llliil* om pappie's blindedarm weg te IIIIII+ halen. Illlll© Waarom Had pappie die dan lillik ook op afbetaling? Iillll4> Maakt die tweeling van jou lil* des nachts niet een verschrikkelijk llllll* spektakel? Illlll^ Gaat nogal, 't Is een voor- llllll* deel, dat je de eene niet hoort, als iiiiil* de andere bezig is. PROV STATEN. Over het heele land land zijn door de N.S.B. 170 candidates gesteld. Hiervan zijn er ruim 70 Neder- landsch-Hervormd, ruim 40 Roomsch- Katholiek, bijna 20 Gereformeerd, terwijl ruim 30 behooren tot andere kerkelijke gezindten. FRANKRIJK. Volgens premier Flandin zou aanvaarding van Hitler's opvatting inzake herbewapening vernietiging be- teekenen van Genve's vredeswerk. BELG1E. Alle beschuldiging tegen ex- ininister Van Cauwelaert inzake ambts misbruik bleken ongegrond. AMERIKA. Het wetsontwerp tegen oorlogswinst op particuliere wapenleve- ringen komt 1 Aptril gereed. RUSLAND. 1100 personen uit aristo cratische kringen van Leningrad zijn naar Siberië verbannen wegens deelname aan een anti-sovjet-bcweging. —o kXiitschland wil niet toetreden tot een veiligheidsstelsel, dat ook Rusland omvat, omdat het dit land in politiek en moreel opzicht een onverzoenlijke vijand van West-Europa acht. Over terugkeer van Duitschland n. Genève blijkt te praten; ook over beper king van zijn legersterktedeze conclu sie wordt uit de- conferentie van Simon en Eden met Hitler getrokken. België's nieuwe kabinet telt zes ir.k., vijf 'soc. en vier lib. ministers. Italië riep de heele lichting 1911 onder de wapenen; volgens Mussolini „alleen maar uit voorzorg". Waar komt Europa's grootste brugboog Bij Nijmegen over de Waal: 244 M. lang, 60 M. hoog. WM. HOE LEELIJK HET WAS. en hoe lekker. e 9 goed, goedkoop en gemakkelijk. 9 9 21

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5