Oe Hieuwe Texelsctie Courant DE INDE PIJP No. 4932 48s,e Jaargang Woensdag 3 April 1935 Q Van 'jveek tot week Gemeenteraad van Texel P£ LtNTf IN NET Bewapeningswedloop. Goed drukwerk bevordert Uw omzet LAND./ft Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis geleien. is sinds 1 Juli 1930 is dit bied opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels bO oent iedere regel meer 12 ct Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.ra (nam. ongeveer i/j uur later.) 4 5 6 7 8 8 10 April 9,10 9.42 10,21 10,59 11,38 0,01 0.46 Rl]WIELEN en RIITUIGEN 7.- ZATERDAGAVOND. Het is heel droevig, maar zeker waar, dat we in Europa op heden verder van de vredes-idee af staan dan ooit te voren. Staatslieden hebben erkend, dat de toe stand nu niet minder dreigend is dan in 1914 en ook zonder die erkenning zouden we dat weten. Eerst kwam het bericht, dat Duitsch- land weer een groot leger zou krijgen en .laten we het maar dadelijk zeggen: ons heeft dat bericht niet overrompeld. Wij waren steeds van meening ook nu nog dat reeds jaren en jaren aan de voorbereiding van dat leger gewerkt is en dat Duitschland gereed is, even als de meeste landen. Wij gelooven evenzeer, dat Duitschland zich door niets terug zal laten houden noch door verzoeken ,noch door gedreig. En dat ook Frankrijk niet door het besluit overvallen is al doet men dan- ook, alsof dit wel het geval is is wei ge D leken. Frankrijk heeft niet voor niets aan de oostgrens een bolwerk van baton en me taal opgeworpen (en de luchtoorlog en niet voor niets heeft het België willen bewegen hetzelfde te doen De z.g. „angst" voor Duitschland, die het Fransche volk systematisch wordt bij gebracht, heeft het groote offers doen brengen aan de landsverdediging. Want Frankrijk heeft steeds meer be wapend en andere mogendheden, met na me Italië, Japan, Rusland en de Vereen. Staten hebben het daarin trouw gevolgd. De toenemende bewapening van die lan den is verontrustend geweest en een vre de, waarover Mussolini het steeds heeft, een vrede, die door millioenen bajonetten zat moeten worden gesteund, heeft voor ons gevoel iets bedenkelijks. Een ware bewapeningsraoe is ingezet en dat schijnt nog niet eens voldoende: Frankrijk verplaatst nu reeds troepen naar de oostgrens; het verlengt zijn dienstplicht en zelfs worden in het open baar reeds de kansen bij een eventueette oorlog besproken. Het beroeps leger, dat 117.000 man telt, wordt uitge breid en reserve-officieren krijgen de ge legenheid in actieve dienst te treden. \/jm K VAN ZEELAND. België's Minister-president, tevens Mi nister van Buitenl. Zaken. Italië roept reserves op van de lichting 1911 en in Engeland wordt met koorts achtige haast gewerkt aan legerverster- king en vooral aan versterking van de luchtvloot. De Engelsche diplomaten snellen in \liegmachines van het eene land naar het andere en vrij zeker is'hun eenig doel: te trachten de ramp af te wenden, die on getwijfeld Europa op dit oogenblik be dreigt. Het zwaard rinkelt weer boven het toch al zoo zwaar getroffen Europa en meer dan ooit het geval is geweest, is nu de vrede in gevaar. Wij willen het niet hebben over de schuldvraag, d.w.z. over de vraag, wie tot deze bewapeningswedloop aanleiding heeft gegeven. Wel willen we vaststellen, dat de zoo genaamde vredesbepalingen van Versail les immer de grondslag van een volgen de oorlog in zich sloten. De fouten, bij het sluiten van dat ver drag begaan, hebben zich reeds lange tijd gewroken, maar nu eerst komen ze goed aan het licht. De mogendheden hebben wel over de vrede geconfereerd, telkens en telkens weer, doch zij verzuimden steeds de voor naamste oorzaken, die tot 'n oorlog kun nen leiden, weg te nemen. Het is danook steeds onmogelijk geble ken, een vrede op te bouwen op een be trouwbaar fundament. Het gevolg is geweest, dat het onder ling wantrouwen groeide, dat een 'chao tische toestand is ontstaan en oorlog dichter bij schijnt dan ooit. Nóg is het mogelijk, deze te voorkomen en wij heb ben de indruk, dat Eden en Simon daar toe een poging wagen. Wij kunnen slechts wenschen, dat zij er in zullen slagen, dat te bereiken, waar de wereld in de eerste plaats behoefte aan heeft: het behoud van de vrede. Want een oorlog zou niets minder be- teekenen dan een ondergang van het oude Europa. Een eventueele oorlog zou de grootste misdaad zijn, ooit door de menschheid begaan. Een massavernietiging en niet minder. Dat moeten ten slotte ook de mogend heden inzien en laten we hopen, dat de leidende figuren de verantwoordelijkheid voor een dergelijke daad niet op zich willen en duirven nemen. Maar we herhalen het de toe stand is thans uiterst hachelijk en het wapenvertoon van dit oogenblik lijkt ons allerminst geschikt om daarin verbetering te brengen. GENERAAL MAURIN Frankrijks Minister van Oorlog. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. Zitting van Zaterdag 30 Maart 1935, aanvangende te 3,15 n.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig: met kennisgeving, de heer W. H.Lap. Op de publieke tribune: geen belang stelling. De voorz. opent de vergadering en stelt na lezing der notulen aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen A. Schrijven van de heer Jac. Kikkert Nz., inhoudende, dat hij zijn benoeming tot lid Hoofdstembureau aanneemt. B. Prooes-verbaal van de opneming van kas en boeken van de ontvanger der ge meente, geschied op .28 Maart 1.1. In kas moest zich bevinden f3611,73. Alles klopte precies. C. Verzoekschrift van 19 leden van 't ZIEKENFONDS Helpt Elkander te Oos- terend, allen wegens werkloosheid bij de werkverschaffing ingedeeld. Zij verzoeken de gemeente de ziekenfondscontributie voor hen te willen voldoen, omdat zij tot betaling daarvan niet meer in staat zijn. Voorz.: Een dergelijke kwestie is 't vorige jaaT reeds aan de orde geweest, 't prae advies daarover dateert van 26 Juli De raad gaf toen de fondsen in over weging zich zoo noodig tot het Alg. Arm bestuur te wenden. Dhr Bruin: De gang naar het Armbestuur is voor de meesten te zwaar. Beter zou liet zijn, als de gemeente de steun rechtstreeks verstrekte. Het verzoekschrift is gemo tiveerd. De gemeente kan toch, op grond van een circulaire van de Minister, steun aan ziekenfondsleden verleenen Voor zitter: Leest u het prae-advies nog eens. We laten de beoordeeling, of steun ge motiveerd is, aan het Armbestuur over. Weth. Vlaming: De weg naar het Ge meentebestuur is toch ook pijnlijk. De fondsen moeten zich tot het Alg. Armbe stuur wenden. De zaak wordt dan niet zoo ruchtbaar en loopt toch. Er staan nu namen op de lijst van perso nen, die daarop absoluut niet hadden mogen voorkomen. Dhr Dogger: Nie mand in de raad is met de toestand beter op de hoogte dan ik. De gang naar het Armbestuur is zwaar. Het fonds te Oude- schild wendt zich voor haar steunbe hoevende leden tot het Alg. Armbestuur Ik beweer niet, dat deze manier mij sym pathiek is, maar Oudeschild meent 't zoo het best te kunnen doen. De moei lijke gevallen wonden in het bestuur be sproken en daarna wordt zoo noodig de hulp van het Armbestuur ingeroepen. Dhr Kikkert: De weg naar het Armbe stuur is voor 90 a 100 pet. te zwaar, maar de weg naar het Gemeentebestuur lijkt me te makkelijk. De beste weg lijkt me die welke Oudeschild volgt. Dhr Bruin is van meening, dat adressanten zich kunnen beroepen op dé circulaire van de Minister. Dhr Henkes merkt op, dat die circulaire van steun trek ken den spreekt. Texel heeft geen steunre geling en dus zullen we daaraan hier 'n andere uitleg moeten geven. Dhr Keij- zer beveelt de methode van Oudeschild aan. Dhr De Graaf acht het wensche- lijk de naam Alg. Armbestuur te wijzi gen in „Maatschappelijk Hulpbetoon", 't Woord „arm" schijnt z.i. 't struikelblok. Dhr Kikkert: Ook dhr J.C.Visser, voorz. Armbestuur, zou daarmee instem men. Weth. Parlevliet: Wie zich be zwaarlijk tot het Armbestuur meent te kunnen wenden, kome bij ons. Wij tre den dan als tusschenpersoon op. Dhr Epe: Kan het gemeentebestuur niet mee helpen om van de drie fondsen één groot te maken Voorz.: Een sym pathiek idee, dat ik graag wil helpen verwezenlijken, maar thans is de tijd minder glukkig om die zaak aan te snij den. De raad legt zich bij het ad vies van B. en W. neer. D. Verslag ARBEIDSBEMIDDELING - 1934, uitgebracht door de agent J.Blom, ambtenaar ter secretarie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dhr [3e Oraaf: Worden ook crisisambtenaren via de Arbeidsbemiddeling "benoemd. Of gaat dat op aanbeveling of voorrecht Het Kamerlid Amelink sprak hierover. Hij zou het liefst zien, dat ze via de arb. be middeling werden benoemd en dat geen gebruik van kruiwagens werd gemaakt. Voorz. antwoordt, dat het rijk be noemt zonder de arb. bemiddeling te raadplegen. De raad legt zich blij kens zijn stilzwijgen hierbij neer. E. Voorz. deelt mee, dat de aanvrage van een voorschot op grond van de LANDARBEIDERSWET door de heer A Ellen Cz. ingetrokken werd. Weth. Vla ming: Hij heeft het plaatsje inmiddels zelf gekocht. Weth, Parlevliet: Het rijk maakte bezwaren. Weth. Vlaming: Toch kwam het terrein ons geschikt voor. O Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag M AA& Dhr Kikkert: Ik dank de voorz. voor zijn inededeeling. Vroeger werd de raad van zoo iets wel eens onkundig gelaten. Dhr Epe: We moesten nu ook weten, welke bezwaren het rijk had, opdat we niet weer zoo'n blunder maken. Voorz: In openb. vergadering kan ik daarover niet spreken. Een blunder was het liter niet. Bovendien: nog voor het rijk af wijzend had beschikt, had dhr Ellen z'n aanvraag al teruggenomen. Dhr Bruin ondersteunt het verzoek van dhr Epe. Voorz. zal er na de openb. verg. aan voldoen. F. Een adres van de Nation. 'Comm. TEGEN ALCOHOLISME over verlaging van het aantal vergunningens en verlo ven en een van de Bond van Brouwerijen met tegengestelde strekking. (Deze mede- deeling geeft eenige vroolijkheid). Dhr Kikkert, die zich nogal eens van zijn gees tige zijde doet kennen, laat er op vol gen: „Daar wil ik op drinken, Burge meester" en de daad bij het woord voe gende schenkt hij zich alvast een gTas water inVoorz. zegt er te gelegener tijd op terug te zullen komen (d.w.z. op die adressen, niet op dat drinken). 2. Goedkeuring rekening 1934 e>nhe- grooting 1935 Texelsctie Algemeene Wijkverpleging. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f731,90, de begrooting 1935 met een tekort van f665,27. Goedgekeurd, zonder discussie, zonder hoofdelijke stemming. 3. Heffing hondenbelasting. Eelreft eenige weinig belangrijke wij zigingen, welke de Minister verzoekt te willen aanbrengen. 25e zijn op de op brengst van weinig invloed. Goedgekeurd z.h.st. 4. Wijziging overeenkomst hum- strand achter Eierland. Betreft, zooals reeds gemeld, uitbrei ding van het gepachte strand van 50 tot 100 M. Voorz. geeft over de tot stand gekomen nieuwe overeenkomst z'n voldoening te kennen; hooger kosten brengt ze niet mee. Weth. Vlaming - had wel meer willen vragen, maar dat bleek op bezwaren te stuiten. B. en W. meenen met het resultaat tevreden te moe ten zijn. Goedgekeurd z.h.st. 5. Aanvrage van D. Maas Dz. om gelden ter bekoming van een landar beidersplaatsje. Het gaat, zooals gemeld, om f2850 voor een plaatsje aan de Schansweg bij Oude schild. Blijkens het prae-advies is de heer Maas 26 jaar en voornemens in 't huwelijk te treden met mej. M.V.Hin C.J. dr. Hoogeberg. Dhr Dros vraagt om schorsing van de vergadering, opdat de voorz. de bezwaren kan meedeelen, welke het rijk tegen inwilliging van de aanvra ge van dhr Ellen had. Aldus geschiedt. De openb. vergad. wordt voor plm. 15 mnt. geschorst. Na heropening wordt de aanvraag van dhr Maas zonder discussie ingewilligd. 6. Idem van J. Biersteker. Betreft een aanvrage van f2950 voor een plaatsje in de Witte Hoek (zie vo rig Woensdag-nr.) De aanvrager is 34 jaar oud en gehuwd. (ZIE VERVOLG OP 4e PAGINA.) TEXELSCHE COU LICHT OP E l L 4 U T E Douwt Egberrs Echte fnerche Heeren-8aai en Baai -Tabak. Nederlands geurigsfc pijptabak.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1