NIEMEIJER'f ADVERTENTIËN Federatie Texel der S.D.A.P. Propaganda vergadering Spr.: C. Thomassen 'Koffie on Inee. CHR. BELANGEN. Men schrijft ons: Heden, 3 April, is liet 25 jaar geleden, dat het Gebouw voor Chr. Belangen, beter bekend onder de naam van „Eben Haëzer" in de Ju li an astraat in gebruik werd genomen. Op 10 April 1910 werd het gebouw ingewijd door Ds. Kijne. Het bestuur heeft gemeend, dit zilveren jubileum niet onopgemerkt voorbij te mo gen laten gaan. Er is besloten, om begin April een herdenkingssamenkomst te hou den, waarvoor Ds. Kijne als spreker zou worden uitgenoodigd. Deze berichtte ech ter, vooreerst tot zijn spijt verhinderd te zijn, waardoor deze samenkomst eenige maanden uitgesteld wordt. Bovendien is door het bestuur bij besluit van de laatst gehouden ledenvergadering besloten, een jubileumfonds te stichten voor restauratie die zeer noodig is. Want in de 25 jaren, waarin hetgebouwtje vele veneenigingen en vele „kleuters" heeft geherbergd, is het er niet op vooruitgegaan. In het ar chief van de vereeniging zal nu een uit gewerkt verbouwingsplan gedeponeerd worden en alle noodzakelijke vernieuwin gen, die in de komende jaren zullen plaats moeten grijpen, zullen volgens dit nieuwe plan wonden aangebracht. De groote schare dergenen, die wekelijks of dage lijks van de lokalen gebruik maken, zal hiermee zeer gediend zijn. Dagelijks vindt de Chr. Bewaarschool onder leiding van mej. Van 't Hooft er een onderdak. Deze bewaarschool bestaat al langer dan het gebouw. Op 27 Sept. 1880 werd ze op gericht en enkele perioden van verval hebben niet kunnen verhinderen, dat ze nu in onze dagen groeit pn bloeit. Verder komen er samen de Meisjesvereeniging, die dit jaar 55 jaar bestond, de Zuster- kring, die reeds 13 Levensjaren telt, het Hervormd kerkkoor, het Meisjeskoor on der leiding van de heer Goedhart, de jongsclub, onder leiding van de heeren Goedhart en Post, en 's winters de kin derzang van Jn. Visser, bovendien nog twee clubs voor jongere meisjes o.l.v. de dames Kalis, Grisnigt, Kikkert, Annie v. Wessem en Tir. Bruin. Ook is er ge huisvest, de keurige Christelijke biblio theek, die deze winter vete dankbare le zers heeft geteld, ook dank zij de goede zorgen van mej. v.d. Heuvel en Marijtje Maat. De C.J.M.V. vergadert wegens plaatsgebrek in de Kerkekamer. Het is geen wonder, dat het gebouwtje van zulk een bezoek nogal wat te lijden heeft gehad. Met vrijmoedigheid vestigt het bestuur danook de aandacht op de jubileum-verloting, waarvoor, 'behoudens goedkeuring van B. en W., binnenkort loten zullen worden verkocht en waarvan de opbrengst, zoo veel mogelijk (na af trek n.l. van het benoodigde tot dekking van het tekort van de Bewaarschool) zal worden gestort in het jubileum-restaura- tie-fonds. Artikelen, voor deze verloting bestemd, zullen dankbaar aanvaard wor den door de leden van het dage lij ksch bestuur. Ds. F. Visser, Voorz. W. Slort, penn. N. Maat, secr. NIEUWE MODEBLAD. Abonnees op ons blad kunnen zich voor weinig geld op een goed modeblad abonneeren, n.l. op het Nieuwe Modeblad, dat maar f 1.20 per zes nummers kost (franco per post f 1.50) Wie zich voor Voor 1 Mei op dit Modeblad abonneert en zijn abonn. geld voor een half jaar vol doet, ontvangt een drietal premies: een breiboek, een aangrijpende roman (200 blz.) en een detective-roman in plaatjes. Een aantrekkelijk aanbod vindt u niet? Het Nieuwe Modeblad is het meest gele zen dames-tijdschrift in ons land. Dat zegt wel het allermeest. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N. te f 1.—. v. W., den Burg f0.25. ZAKENNIEUWS. Volgens een annonoe in dit blad zal op Dinsdag a.s. door de N.V. Goederen handel Ph. Vlessing hier in samenwerking 'met de Koninklijke Ned. Corsetten In dustrie (Superbe Corsetten) in de zaal van de heer K. Pen een demonstratie ge houden worden, waarbij iedere dame gra tis toegang heeft. Deze demonstratie zal, naar men ons meedeelt, uiterst leerzaam zijn voor iedere dame, die veel waarde hecht aan een goed figuur. Zoowel voor de zware als voor de slanke figuren zul len diverse modellen gedemonstreerd wor den en worden aangetoond, dat in vele gevaLlen maar lukraak een corset wordt gekocht, zonder te weten, of dit inderdaad voor het Lichaam geschikt is ,met het ge volg, dat later hiervan de nadeelige ge volgen ondervonden worden. De teleur stelling, die het publiek reeds heeft on dervonden met langs de deur gekochte cursetten vooral voor zware figuren, die dan meest nog veel te duur gekocht worden, heeft de fabriek doen besluiten in samenwerking met de N.V. Goederen handel Ph. Vlessing door aanschouwe lijke voorstelling het damespubliek in te lichten. Wij twijfelen er niet aan of ér zal groote belangstelling voor deze middag en avonddemonstratie bestaan. Keer op keer bereiken ons advertentie opdrachten, nu van deze, dan van gene zijde met gewoonlijk deze aanlokkelijke inhoud: Geld te leen aangeboden. Vijf pet. rentte (soms minder.) Geen borgen noodig. Weigering uitgesloten. „Aanlokkelijke inhoud" schrijven we, want het is helaas waar, dat menigeen op zwart zaad zit en met eenige hondier- den guldens crediet gebaat zou zijn. En zoo'n annonce trekt dan de aandacht als papavers in een grasveld. Maar we raden ieder aan, op advertenties van dat allooi niet in te gaan. De zwendel ligt er im mers dik op, want meen niet, dat de an nonce door een philantropische inrichting geplaatst is. Het tegendeel is waar. Stel ler wil zich verrijken ten koste van de argelooze lezer, die er op ingaat, aange lokt door een bieding van onediet op lange termijn tegen billijke rente zonder borgen. Het ligt voor de hand, dat hier een bedriegelijke voorstelling van de werkelijkheid gegeven wordt en dat het eind van het liedje is: hooge kosten en geen cent crediet. Sinds ons eenige jaren terug gebleken is, aan welke gemeene practijken derge lijke adverteerders zich schuldig maken nemen we zulke schoonschijnende an nonces niet meer op. Onze waarschuwing kan echter evengoed zijn nut hebben, want er zijn helaas nog steeds bladen, wier kolommen van tijd tot tijd door een of meer advertenties van dat bedenkelijk soort wonden „gesierd". HANDELSREGISTER. 26 Maart2 April 1935. Texel: Coop. Aankoopveneen. „Door Eendracht Sterk". In liquidatie getreden. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. „Aprilgrap" mej. G. S. P., R'dam f2.50 Verkoop folders f0.30. Thans in kas f457. 41. Geraamde bouwkosten f650 tot f700. Onthulling Hemelvaartsdag 30 Mei a.s. Penningm. Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. DE REGEN IN MAART 1935. De regenval bedroeg hier in de afgeloo- pen maand 30.7 m.M. Grootste hoeveelheid, in een etmaal ge vallen, bedroeg 10.4 m.M. Op 22 dg. viel in het geheel geen regen. Ter vergelijking nog deze cijfers: Maart 1931 9.4 Maart 1932 28.2 Maart 1933 47.9 Maart 1934 57.7 Maart 1935 30.7 PROP. VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. Afd. Den Burg, De Cocksdorpen Oudeschild. Een flink aantal personen (ook dames) had zich Maandag j.k naar Pen's Zaal begeven om daar de heer H. F. van Nu land, no. 1 van de lijst der R.K. Staats partij voor de Prov. Statenverkiezingen op 17 April a.s. te hooren over de taak der katholieken bij deze verkiezingen. De heer R. J. Timmer, die de vergadering leidde, opent met de Chr. groet en een woord van welkom aan de spreker. Voorz. hoopt, dat de avond veel zal bij dragen tot <ie kennis der kiezers en een opwekking mag zijn, welke onze kiezers in deze tijd van aanval op deze partij vnl. door de N.S.B., noodig hebben. De heer v. Nuland, zegt, het aange naam te vinden hier te mogen optreden en begint met te waarschuwen tegen ver-1 schillende partijen, die ons willen besprin gen en toch reeds toonden evenmin zon der geld te kunnen regeeren als R.K., en waarvan niets is te verwachten. Spr. geeft van het belang, dat R.K. hebben bij de verkiezing voor de Prov. Staten, een zeer overzichtelijke en begrijpelijke uit eenzetting. Om de geheele rede weer te geven zouden vele kolommen noodig zijn. We bepalen ons dus tot enkele grepen. Medewerking moet allereerst verleend worden door de kath. Pers. De kiesver- eenigingen hebben de plicht de kiezers ■voor te lichten. Hoewel de Prov. Staten verkiezing van weinig beteekenis lijkt, blijkt uit de rede van spr., dat er wel zeer beslist een groote beteekenis aan toegekend moet worden. Door de Prov. Staten, worden, zooals bekend, een zo mer - en een wintervergadering gehouden, soms meermalen. Dat het geen dik be taald baantje is, toont spr. aan door te zeggen ,dat men alleen presentiegeld ont vangt, waarvan nog allerlei onkosten be taald moeten worden. Heel veel in stellingen ontvangen Prov. subsidie o.a. iP.E.N., Waterleidingsbedrijf, ziekenhui zen en krankzinnigengestichten, waters noodfonds, en t.b.c.-bestrijdingsvereen., samen ongeveer 97 millioen, waaronder ook voor wegen. Spr. wijdt uit over het Prov. Electr. Net, Prov. waterleiding, Prov. ziekenhuizen, Prov. wegen en Prov. land. Het nut van waterleiding in N.H. ten opzichte van typhus en malaria, de oprichting van het electr. net en de ver houdingen ten opzichte van gasbedrijven als de Hoogovens. Tegen 409 kub. M. gas afgenomen door de P.E.N., nemen de Hoogovens 75 mill. K.W.U. af door we- derzijdsch contract. Spr. wijdt uit over aankoop van grond door de Prov. Staten voor waterleiding. Ook enkele bootdien sten worden door de Prov. St. gesubsidi eerd. Spr. verwijt de soc. gedeputeerden, geen verantwoordelijkheidsgevoel te be zitten. Het verstandig financ. beleid van de heer Bomans werd herhaaldelijk niet gevolgd. Door de kath. Staatspartij werd het initiatief genomen om tuinderscredie- ten vrijgesteld te krijgen. Op verlaging water- en electriciteitsprijs werd met suc ces aangedrongen. Voor steun aan groote gezinnen staat ze steeds op de bres. Voor wegenaanleg worden groote bedragen toe gestaan. De Kath. Staatspartij moet ech ter waakzaam zijn en blijven en opbou wen. Daar zij van links niet veel kan ver wachten, heeft zij een zeer moeilijke taak in de regeering, mede door de tweespalt, die er onder de kath. heerscht. Het is dus van dubbel belang, welke jnannen door ons naar de Prov. Staten worden gezon den. Alle kath. kiezers hebben de dure plicht als één man te stemmen in eensge zindheid. Ze moeten zijn roomsch van eens willen en roomsch van eens kunnen. In het tweede deel van zijn rede zet spr. uiteen, dat wij door een 3e zetel in de Prov. St. te winnen, ook een zetel winnen in de Eerste Kamer. Spr. noemt partijen als S.D.A.P. en N.S.B. voor de R.K. partij gevaarlijk en licht door verschillende fei ten dit toe. Mussert geeft geen lijnen aan, doch doet slechts aan afbraak. Een nieuw en beter stelsel ontvouwen kan hij niet. Hoe de eeonom. en financi crisis moet worden opgelost, wordt niet aange geven. Voorbeelden uit Frankrijk, Duitsch- land, Mexico en Spanje toonen duidelijk, dat de Vrijmetselaarspolitiek niet gevolgd mag worden. De kath. politiek en de een heid moeten bewaard en versterkt wor den, zegt spr. Vooral voor onze kath. school dient gewaakt. Onze Nederl. jeugd bestaat voor 40 pet. uit kath. kinderen, reden te meer voor de katholieken om hun geluid te laten hooren. Gesloten een heid is primaire eisch. De K.R.O. zou veT- nield kunnen worden, subs, op nijver heidsonderwijs geweigerd, gymnasiums gesloten. Onze voormannen strijden voor de religieuze orden, bestrijding van de onzedelijkheid, zuivering van legerden vloot van verkeerde elementen, kinderaf trek in de belastingen werd door hen op gevoerd. Daarom verdient het werk der Kath. Staatspartij alle steun van iedere Nederlander. Wij strijden voor vrijheid van kerk en bescherming van onze pries ters. Elke afscheiding in de Kath. Staats partij is steun voor de tegenpartij. Wij hebben te waken, dat dit niet gebeurt, te waken voor het 'heil van onze kerk en het belang van de opvoeding onzer kinderen. De tegenpartij wil onze partij uiteen- scheuren en daarom hebben wij dubbel waakzaam te zijn. Voorz. dankt spr. voor de leerzame en onderhoudende rede en twijfelt er niet aan of ze zal nut hebben in het be lang van ons katholieke volk. Enkele vragen worden hierna door spr. behandeld: invloed Prov. Staten op het regeeringsbeleidsubs, krankzinnigenge stichten; het achteruitzetten R.K. ambte naren bij verkiezing voor te vervullen ambten; over het waterleidingsbedrijf en aankoop grond daarvoor; over subsidie uit wegenfonds, dat toch deels door weg gebruikers wordt opgebracht; over ver strekken van subsidie aan veehouders met t.b.c.-vrije stallen. Het loopt al aaidig naar twaalf uur, wanneer de voorz. een woord van dank brengt aan de spreker en aan de raads leden De Graaf en Leber voor hun tegen woordigheid. Hij wekt nog op op 17 April te stemmen op no. 1 van de lijst, de heer H. F. v. Nuland. Spr. zegt, dat meerdere publicaties nog zullen volgen en sluit met de Chr. groet. L. Vraagt inlichtingen voor electrisch koken. DE COCKSDORP. TOONEELVEREENIGING OPGERICHT. Aangemoedigd door het sucoes op de feestavond van S.V.C. is alhier een too- neelvereeniging opgericht. De leiding zal berusten bij de heer P. Koster. KAMPEEREN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat het zonder hun ne vergunning verboden is te kampeeren binnen deze gemeente op terreinen, welke niet bij het Rijk in beheer zijn. Grondgebruikers, die voornemens zijn in het loopende jaar op hun terreinen ge legenheid te bieden tot kampeeren, wondt aangeraden, daarvan vóór 15 April a.s. ten gemeentehuize kennis te geven. Bij de beoordeeling van aanvragen om vergunning zal o.a. ook warden gelet op de ligging der terreinen. Texel, 29 Maart 1935. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Na een kortstondige ziekte, voor zien van de laatste H. Sacramenten der stervenden overleed zacht en kalm onze innig geliefde dochter en zuster MARRY Teerbeminde echtgenoote van Nic. v. d. Voort in de leeftijd van 25 jaar en zeven maanden. N. A. v. d. VOORT en kind. Blenheim, Ontario, 16 Maart '35. Namens de familie H. KU1JP-Groot. Glenella Manitoba, Canada. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het over lijden van onze innig geliefde echt genoote, moeder en dochter HILTJE KOOIMAN, in de ouderdom van 34 jaar. Haar diepbedroefde echtgenoot, kinderen en moeder P. C. Roeper Frans Karei Hetty Wed. M. Kooiman. Joannishoeve, Eierland, 30 Mrt. 1935. Heden overleed onze gedefde man, vader, behuwd-, groot- en overgroot vader, PIETER KOK, echtgenoot van Souwtje Duinker in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam, Wed S. KOK- Duinker. Den Hoorn, 1 April 1935. Hiermede geven wij kernis van het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ANTJE BRUIN wed. van W. Veen, in de ouderdom van 88 jaar en zes maanden Namens de familie P. VEEN. Oudeschiid, I April 1935. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Donderdag 4 April as. nam. 2 uur te Oudeschild. op Vrijdag 5 April in Ons Gebouw te Oudeschild met medewei king van de STEM DES VOLKS. Zaterdag 6 April in holel de Hoop te de Cocksdorp met medewerking van Tooneel- vereen. PALVU. oud-Texelaar. Entree 10 ct. Aanvang 8 uur. IK BEN DORA en ik weel wal goede Ihee en kolfie is I Daarom hou ik me biji JUBILEUM GEBOUW VOOR WAARSCHUWING.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2