lija Yesi<tée&< FEUILLETON (VERVOLG VAN EERSTE PAGINA.) Ook deze aanvraag wordt zonder dis cussie ingewilligd. 7. Verhuring van gemeente-eigeindom- men. B. en W. stellen voor de pachtover eenkomsten te verlengen met de heeren J.Blom, A. A. Jellema en 1.Bonne; 1640 vk. M. aan Schi Lderweg te verhuren aan D. den Braven, voor f 15 per jaar; 3709 vk. M. te de Koog voor 10 gld. per jaar aan A. Maas Htz.36 vk. M.. annex perceel A.Blom te Oudeschild, voor f2.50 p.j.; verder meenen B. en W. de tuingrond achter het T.E.M.-terrein voor twee ct. in plaats van voor drie per vk. M. te moeten verhuren. De woningen op het vliegterrein willen B. en W. tot we der opzegging te verhuren: aan dhr S. v. der Zee voor f2,en aan dhr Kok voor fl.per week. Bij de opzegging zal rekening worden gehouden met de tuin. Alles wordt goedgekeurd z.h.st. 8. Wijziging winkelsluiting. Ingevolge art. 2 der wet van 27 Juli '34 vervalt 15 April de verordening, welke de raad 14 Mrt '33 met betrekking tot diverse afwijkingen van de Winkelslui tingswet vaststelde. B. en W. stellen nu de raad voor de getroffen regelingen ook verder van kracht te verklaren behoudens, het advies van de Tex. Middenstandsver- een. gehoord, eenige wijzigingen: Zoo zul len ook te Oudeschild voortaan sigaren winkeliers, bakkers, fotohandelaren, fruit en vischverkoopers geopend mogen zijn des Zondags van 9—20 uur en op week dagen tot 21 uur in de periode 1 Juni tot 15 Sept. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat winkels, waar in hoofdzaak verkocht wordt speelgoed, suikerwerk, ga lanterie, enz. Zondags voor 5 Dec. ge opend mogen zijn van 129 nam. indien 5 Dec. op Maandag of Dinsdag valt. Tevens wordt voorgesteld de opheffing der winkelsluiting op Kermis-Zondag te beperken tot de winkels op en aan het kermisterrein te den Burg. Weth. Vlaming merkt op, dat hij van de Zondag een andere opvatting heeft dan de burgemeester en weth. Parlevliet. Voorstellen tot verruiming van de ver koop op Zondag zijn van mij nimmer te verwachten, aldus spr. De Zondag is Volgens mij de dag des Heeren. Het wondt intusschen voor de ingezetenen 'n heel probleem om uit te zoeken, wan neer de winkels geopend mogen zijn en wanneer niet. Dhr Kikkert: Ik sta tegenover de Zondag als dhr Vlaming. Zoo er gestemd wordt, stem ik tegen. Dhr Epe: Ik heb de tirade van dhr Vla ming aangehoord, maair de verhouding wordt scheef voorgesteld. Ook ik ben voor Zondagsrust. Wie niet voor verrui ming is, moet maar tegenstemmen. Voorz. zegt ook voor Zondagsrust te zijn, maar wil ook met andere belangen re kening houden. Dhr Kikkert: We mo gen er toch wel een eigen meening op na houden. Hoe anderen er over denken, laat me koud, maar ik zeg: de boel dicht. Weth. Vlaming: Ik hield geen tirade, doch zette mijn standpunt uiteen. Indien gestemd wordt, stem ik tegen. Zondags rust is voor mij geen sociale "kwestie, - maar een uitvloeisel van Gods gebod. Dhr De Graaf: We gaan op deze kwes tie te diep in. Laten we de zaak aan B. en W. overlaten en principes er buiten laten. Ik vind het alles papierverknoeien. Laat open zijn, wie wil. De anderen slui ten maar-, als ze dat beter vinden. Niemand wenscht stemming, waarop de voorstellen z.h.st. worden aangenomen. 9. Regeling met particulieren inzake wegaanleg te de Koog. Te de Koog bevindt zien een ongenum merde weg van de gemeente (lang 60 M., breed 2,5 a 6 M.) tusschen de peroee- Toen ik hem voor de voeten wierp, dat hij zijn hand aan een medemensch ge slagen had, dacht ik niet, dat i k nog eens hetzelfde zou doen. Het is of ik meneer Faveirsham van achteren aange vallen heb. En nu is er niets, dat ik niet zou willen doen, om hem te helpen". „Wat kunnen we doen, Abel Freda's stem daalde tot een heesch gefluister. „Ik kan niet denken". Abel Netherby hield de handen voor zijn gezicht. „Ik kan niet denken, kan ik het maar". „Natuurlijk", sprak Freda snel, terwijl haar een plotselinge gedachte door het hoofd flitste, „natuurlijk weet je, dat mijn man onschuldig is". „Het was een ongeluk.". „Meneer Gourlay schijnt er anders over te denken. Dat heb ik duidelijk gemerkt". Freda drukte de nagels in haar hand palmen. Ze was ten einde raad. O, was Dorian maar terug. Dan zou ze niet zoo bang meer zijn. „Als meneer terugkomt, zegt u hem dan dat hij voor die detective oppast". Als Dorian terugkomt. Het was haar, alsof ze een scheipe steek in het hart len van mw. de wed. Schippers en de Armenkamers eenerzijds eu perceel R.J. Daalder anderzijds. In 't ontwerp-uitbrei- dingsplau is 'n stuk hiervan met'n ter rein van dhr R.J.Daalder als openb. weg aangegeven. Hiermee werd al rekening gehouden bij de bouw van woningen. B. en W. stellen nu deze regeling voor: dhr Daalder draagt kosteloos aan de gemeen te over een terrein, lang 60 M. en groot 582 vk. M., waarvan 538 vk. M. bestemd voor openb. weg. De resteerende 44 vk. M. kan door de gemeente met een annex gelegen terrein, groot 136 vk. M. van ge noemde weg aan de Armenkamers worden verkocht voor f 270,— (a f 1,50), te be talen, zoodra deze instelling ter plaat se bouwterrein gaat verkoopen. Ter zij de van perceel mw. wed. Schippers heelt 79 vk. M. dan als openb. weg geen re den van bestaan meer. Mw. wed. Schip pers wil het voor f 117,50 koopen. Met de in totaal te ontvangen f 387,50 kan de gemeente de beharding betalen van 40 M. weg, van Kampweg tot eigendom Ar menkamers. Het terrein van deze Armen kamers, thans 1088 vk. M. groot, is nu vrijwel waardeloos. Na bijvoeging van 18u vk. M., afkomstig van de gemeente en dhr Daalder, zal de instelling een bouw terrein krijgen aan een 10 M. breede on verharde weg en 1268 vk. M. groot. Voor de instelling is het danook ten vol le gemotiveerd, volgens B. en W., dat zij (boven kostelooze overdracht van 'n 128 vk. M^groote strook langs de O.-zij van haar terrein, zoódra daaraan voor wegaanleg behoefte mocht blijken te be staan) voor haar rekening neemt de op f 10,per s'tr. M. geraamde kosten van verharding over het JO M. lange wegvak - annex haar terrein. Immers de waarde van het bouwterrein zal aanmerkelijk meer worden dan de uitgaven, die de in stelling zich te zijner tijd zal hebben te getroosten en die zullen bedragen f270 plus notariskosten en f300 voor ver harding. Wondt goedgekeurd zonder discussie, zonder hoofdelijke stemming. 10. Regeling met den Staat inzake bestemming Staatsgronden en onder houd wegen te de Koog. Nadat B. en W. de raad inzage hadden verleend van het voorloopig ontwerp uit breidingsplan voor de Koog, hebben zij zich in verbinding gesteld met Staats- boschbeheer, waaronder een uitgestrekt complex gronden, gelegen binnen het ontworpen uitbreidingsplan, ressorteert. Op een groot gedeelte dieir gronden, - die de Staat als zijn privaatrechtelijk be zit aanmerkt, laat het ontwerp-plan geen bebouwing toe. Daar'komt'bij, dat bij uit breiding van de dorpskom overeenkom stig het ontwerp op de duur met betrek king tot de Minister Ruijsweg en de Kampweg de bestaande toestand bezwaar lijk bestendigd kan worden; de Staat erkent deze beide wegen n.l. niet als openbare wegen; zij zullen beschouwd moeten warden als wegen, waarop slechts „bij gedoogen" (fraai woord Red.) verkeer wordt toegelaten. De onderhandelingen hebben tot het volgende resultaat geleid: De Staat gaat er in beginsel mede ac- cooid, dat voor bebouwing van zijn onbe bouwde gronden slechts in aanmerking worden gebracht: le. Aan de Kampweg a. het gedeelte langs de Z.-zijde van de weg, over 140 M., gemeten uit het Mien- terglop; b. het gedeelte langs de N.-zijde van de weg, tusschen het als sportterrein aan geduide peroeel en Mienterglop. De gebouwen zullen tenminste 8 M. van het belendende erf blijven. 2e. Aan de Min. Ruysweg: a. langs de O.-zijde, het terrein, ge legen tusschen Strandweg en Kaapwegje voelde. Maar gesteld, dat hij heelemaal niet meer terugkwam Er waren geen mogelijkheden, of Freda haalde die in haar wanhoop voor de geest. En ze was zoo hulpeloos in haar angst. Wat zouden zij en Abel uitrichten, als de lawine van onheil zich in beweging zette Een benauwde stilte daalde over hen bei den, een stilte, waarin het tikken van een klok doordringend en zenuwtergend opklonk. Tijdens die stilte werd een deur geopend en David Fairlie trad de kamer binnen. 'Het was een bewijs van de totale om mekeer in Abel Netherby, van zijn verbij sterende en volkomen overgave, dat hij de komst van David als iets heel natuur lijks opnam. De verschijning van zijn oude vijand wekte zijn boosheid niet, ja, scheen hem niet te verbazen. En ander zijds, het feit, dat hij Abel hier aan trof, de uitdrukking op zijn gezicht en op dat van Freda, zeiden David oogen- blikkelijk, dat, wat hij met een beklemd hart had zien aankomen, reeds gebeurd was. Freda Faversham wist „Doe de deur dicht, David, en ga zitten. Wij praten over mijn man" Fre da's stem klonk haast onverschillig. „Je hebt je geheim goed bewaard, David. Maar het was heelemaal niet noodig, zoo geheimzinnig te doen". „Wat heeft Netherby u dan verteld?" vroeg David boos. en langs dit wegje, onder aanvaarding der bepaling, dat de gebouwen op ten minste 4 M. afstand blijven van de erfscheiding der belendende peroeelen; b. langs de W.-zijde nog voor twee woningen op terrein J0 M. N. van de wo ning van dhr Van Twisk, voor één wo ning noord van de zomerwoning van de dhr Grimijser en 6 bouwterreinen, ver spreid over het 260 M. lange wegvak, gelegen tegenover de gemeente-terreinen aangekocht van dhr Kuip, te bebouwen met een huis van ten minste 450 M3. in houd. Met betrekking tot deze laatste terrei nen heeft het Staatsboschbeheer ver klaard ,dat het voorshands niet in de be doeling v.d. Staat ligt ze als bouwterrein uit te geven. 3e. In het duingebied: acht bouwterreinen N. van het Bad hotel en vier bouwterreinen Z. van tie zomerwoning van de heer R.P.Keijser Cz., onder aanvaarding van de bepaling, dat de daarop te bouwen huizen een inhoud van ten minste 750 M3. moeten hebben, niet hooger dan 2 verdiepingen en één kap, en nergens hooger dan 9 M. boven de grond. 4e. Nabij de Koogerweg: een terrein ter lengte van ongeveer 45 M. gelegen langs het z.g. Muilenpaadje, elke woning te bouwen op ten minste 4 M. afstand van een belendend erf. De Staat neemt er overigens genoegen mede: a. dat op het uitbreidingsplan aan de Kampweg een peroeel groot ongeveer 1.40 H.A. wordt bestemd tot sport- en kam peerterrein. b. dat bij het z.g. Muilenpaadje annex de gemeente-gronden afkomstig van dhr M. Kuip een terrein aan de Koogerweg ter grootte van ongeveer 2200 M2. wordt bestemd voor plantsoen, welk peroeel de gemeente desgewenscht tegen taxatieprijs van weiland voor het doel zal kunnen aan- koopen. c. dat de overige uitgestrekte terrei nen zoowel in- als buiten het duingebied hun tegenwoordige bestemming behouden. le. De Staat is met de gemeente van oordeel, dat zoowel de Min. Ruysweg als de Kampweg voor het behoud van het karakter der omgeving zoolang mogelijk onverhard moeten worden gelaten. 2e. Bij verharding van een wegvak gaat dit weggedeelte in eigendom, onderhoud en beheer over aan de gemeente onder ge lijke bepalingen, welke voor de overige gemeentewegen gelden. Voor nadere bespreking wordt de openb. vergad. geschorst en verschijnt op verzoek van de voarv., de heer Tiessen, directeur van gemeentewerken, in de ver gadering om het ontwerp-uitbreidingsplan en de voorgestelde grondoverdrachten toe te lichten. In openb. vergadering wordt niet ge discussieerd. Aanneming van de voorstel len van B. en W. volgt z.h.st. 11. Aanleg brink met waterpartij en weg te de Koog. We schreven hierover vorige week Woensdag reeds. Het is een mooi stuk werk, waarme f13250 gemoeid zal zijn, waarvan f 11000 loon. Het zal uitgevoerd worden in werk verschaffing onder controle van Staats boschbeheer. Dhr. Bruin: lk juich het werk volko men toe, maar is dit nu geen productief normaal werk, dat buiten de werkver schaffing kan blijven? Weth. Parle vliet: Er zit ook eenige luxe in, zoodat ik er mijn stem niet aan geven zou, zoo het niet in werkverschaffing zou kunnen wor den uitgevoerd. Ik denk aan de royale brink en de waterpartij. Het aanbrengen van het tegelpad echter wordt buiten de werkverschaffing uitgevoerd. We streven er zooveel mogelijk naar zoo min moge- „Weinig meer dan ikzelf al uit ver schillende ontdekkingen had afgeleid. Abel Netherby is hier om ons te helpen". „Om te helpen Zoo, zoo", bromde Da vid sarcastisch. „Dan is hij wel omge draaid, want als er iemand aansprakelijk is voor deze helsche warboel, dan is hij het wel." Abel knikte. Hij was tot verweer niet meer bij machte. Freda strekte de ineeiigeklemde handen voor zich uit. „O, als we maar precies wisten, wat er die avond gebeurd was. Het zou dan zooveel makkelijker zijn hem te helpen". „Dat zal ik u vertellen". David Fair ly had even geaarzeld, voor hij sprak. Nu u toch gedeeltelijk op de hoog te bent, is het maar het beste, dat u alles weet. Er is tenslotte niets gebeurd, waar door een blaam valt op meneer Favers ham. We moeten eerder medelijden met hem hebben dan dat we steenen naar hem gooien. Dat ongelukkige schepsel, dat door de trein gegrepen is, verdiende menschelijkerwijs gesproken niet beter. Er is in de wereld geen plaats voor een vrouw, die een ander zooveel leed be rokkend heeft en nog meer wilde be rokkenen". „Was zij De vrouw, met wie Faversham eens verloofd was". „Dat had ik al half en half begrepen", lijk in werkverschaffing het werk voor het vrije bedrijf op te maken. Dhr Kik kert: De raad 'zou grootendeels tegen stemmen, indien hier niet van werkver schaffing sprake was. Accoord z.h.st 12. Yvijziging gemeentebegrooting voor 1934. Heeft op de eindcijfers geen invloed. Wordt zonder discussie goedgekeurd. RONDVRAAG. Dhr Kikkert memoreert het feit, dat onlangs te den Burg van een vrachtauto, waarmee pakken stroo werden vervoerd, een paar pakken naar beneden kwamen. Gelukkig zonder onheil aan te richten. Spr. vraagt toezicht op dergelijk vervoer. Verdei' wijst spr. op verontreiniging van de Hollewalsweg, die hier en daar voor mestvaalt wordt gebruikt. Voorz. wil onderzoeken wat hiertegen te doen is. Het is, zegt hij, een weg van de Dertig Polders. Tenslotte brengt spr. onder de aandacht van B. en W., dat het einde van het fietspad naar het Westerslag geheel met zand overdekt is. Wanneer de gemeente werkman Spigt het de eene dag geconsta teerd heeft, wordt de boel de volgende dag opgeruimd, merkt de heer Kikkert oolijk op. Deze woorden geven eenige vroolijkheid (het ging er gemoedelijk aan toe, deze middag en geen oogenblik werd de prettige stemming verstoord!) Dhr Dogger maakt schertsend de opmerking, „dat we dan Spigt maar burgemeester moesten makenVoorz. zal het pad doen opknappen. DE N.O.-KUST. Dhr De Graaf zegt met belangstelling in de Texelsche Courant gelezen te heb ben, wat de Minister over de afslag van de duinen aan de N.ü.-kust gezegd heeft. Jaarlijks gaat er volgens de Minister 10 M. ar. Dat is niet overdreven. Integen deel. We mogen nu niet langer wachten maar met klem bij de autoriteiten op in grijpen aandringen. De zeewolf grijnst en maakt de laatste tijd groote veroveringen. Weth. Parlevliet: We zijn steeds waakzaam en hebben te bevoegder plaat se al veel gewag van de benarde toestand gemaakt. Dhr Dogger: Laten we een motie aannemen. Dhr Epe: We moe ten de groote trom roeren. Weth. Parlevliet: Dat doen we al. Zie vanavond maar in de Telegraaf, waarin een groot artikel (van een speciale verslaggever) met foto's verschijnt. Weth. Vlaming: We deden wat gedaan kon worden. Heeft de Raad nog een definitief voorstel? Dhr De Graaf: Sinds Nov. is er bij het huisje van Van Heerwaaiden weer 13 M. afgegaan. Van de heining tot de zee is de afstand nog maar 23 M. Dhr Bruin: Komt de Minister wel aan de weet, wat B. en W. doen? Dhr Epe: De af name is de Minister beter bekend dan ons. Ambtenaren houden nauwkeurig aan- teekening van iedere afname en brengen alles in kaart. Dhr De Graaf: Als bijtijds de juiste maatregelen genomen waren, was de afname al tot staan ge komen. Weth. Vlaming: Kunnen we niet probearen wat uit het 60 millioenplan te halen? Dhr Kikkert: Nadat de Comm. der Koningin een bezoek aan de N.O.-kust had gebracht, sprak hij deze woorden: „Ik heb de toestand gezien en betreurd". Maar daar komen we niet verder mee. Hier moet iets gedaan wor den. Dhr. Dogger: De overheid is van oordeel ,dat hier nog geen gevaar aan wezig is en dan staan we machteloos. Dhr De Graaf: Er is gevaar. Het Pol- dertje de Volharding is al verdwenen, een deel van de grond bij het Eierl. Huis eveneens. Voorz.: We blijven waak zaam. De raad laat aan BenW over te han delen naar goedvinden. Hierop sluit de voorz. de vergadering Het is nog geen half zes. zuchtte Freda. „Arme Dorian". „Ze kwam terug om zijn leven te be derven en het uwe erbij. En terwijl ze meneer Faversham bedreigde, gleed ze uit. Ze viel op de spoorbaan en de ex pres overreed haar. Dat is alles. „Dat is alles", herhaalde Freda dof. Toen breidde ze de armen in een wild gebaar uit. „O, waarom heeft hij me dat niet verteld Waarom hield iiij al die ellende voor zich Ik zou 'hem ge holpen hebben". „Mij sparen alsof ik er nu niet nog veel meer onder te leiden heb. Dacht hij dat ik minder van hem zou houden, als ik alles wist Hij had die vrouw heusch niet in het geheim behoeven te ontmoe ten. Was ze maar hier gekomen, dan zou ze het voor een tweede keer niet meer gewaagd hebben". Freda's oogen schoten vuur. „Dacht je, dat ik haar ooit zou kunnen vergeven, dat ze zijn jeugd zoo bedorven heeft Arme Dorian". Freda sprong op. „Wat moeten we doen, Da vid Wat moeten we in hemelsnaam doen Weet jij, waarom mijn man naar Londen is „Neen, dat weet ik niet. Dat heeft hij mij niet verteld. Ik hoorde van ande ren, dat hij vertrokken was". (Wordt vervolgd.) 49 „Hij wilde u sparen".

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4