N. S. B. Lijst no. 7 VLEKKE Flora 1935. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Wie de Vrede wil Texels»:he Berichten Stemt op de Lijstaanvoerder: de heer Beplante oppervlakte 20 HA 's Avonds schitterende verlichting. Voor bijzonderheden zie advertentie. Woensdag 3 April 1935. lil een tijJ, die schreeuwt om vrede, Siddert voor het bruut geweld; Wordt in menig land haast alles Op het moorden ingesteld. Italië heeft „wolvinnenzonen", Kleuters tusschen vier en zes, Die in een soldatenpakje Nu reeds krijgen „Kains-les". Arme moeders, die haar kind'ren Voor geen hooger ideaal, Deze wereld binnendragen, Wreeder dan een kannibaal. Arme kleine, domme jongens, Die het mooie pakje lokt, Doch in wezen voor de moloch Nu al worden opgefokt. Vrede roepen alle landen, Maar dat doen zij slechts in naam Straks toch jaagt men horden wolven Op onnooz'le schapen aan. HU1B DE RIJMELAAR. PROPAGANDA S.D.A.P. De zaal van hotel Texel was stamp vol, toen daar Maandagavond als propa gandist voor de S.D.A.P. optrad de heer Matthijsen, redacteur van het Volk. De voorz. van de Federatie Texel gaf over die opkomst zijn vreugde te kennen en verleende, nadat de Stem des Volks een 3-tal liederen had gezongen, die zeeT in de smaak vielen, aan de heer Matthij sen het woord. In Italië en Duitschland, zoo ongeveer begon spr., kon het fascisme een groote vlucht nemen door de ellende, die daar heerscht. Geef mij de macht en ik zal u redden, zei Mussolini. De arbei dersklasse echter heeft meer vertrouwen in eigen organisatie en weet, dat de fout v.n.l. ligt in de kapitalistische politiek der regeeringen. Wij vertrouwen, dat onze org. op de duur sterk genoeg zal zijn, om het heft in handen te nemen. De burgerklasse zoekt haar heil in de sterke man alleen. Waarom? Zij ziet het laat ste redmiddel in het fascisme, omdat het burgerbloc het zoo beroerd doet 'en Co- lijn liet vertrouwen grootendeels verlies* Zoo gaat het ook elders. Dat werd de op komst voor Hitier, mede door de toene mende ellende sinds 1929. Wanneer Colijn zijn politiek van loonsverlaging en aan passing doorzet, zal 't fascisme zich ook hier als een olievlek uitbreiden. De koopkracht dient hersteld te worden en S.D.A.P. en N.V.V. geven daarvoor de weg aan. Indien de sterke man redding kon brengen, zou Mussert met Italië re clame maken. Maar ik heb' daar vier weken doorgebracht en heb diep medelij den met het arme volk. Het is in Holland een hemel vergeleken bij Italië. Het we melde er van soldaten, de bajonet op het geweer: het fascisme in al zijn naaktheid. Via geweld tot de macht en deze behou den met behulp van spionnage en onder drukking. Italië telt 400 zwaar gesalari- seerde maar eigenlijk overbodige kamer leden. In 10 jaar werden 500 wetten aan genomen, waar geen lid tegen was om dat Mussolini de leden uitzoekt. Wie het beter meent te weten dan hij wordt met deportatie of tuchthuis bedreigd. Een krant, één radio, geen letter critiek. Om de orde te handhaven 300.000 man mili tairen, de orde van het kerkhof. Mussert wil geen debat, omdat argumenten de dood van het fascisme zijn. Een man zonder initiatief is hij, een dom vertaler van Hitler's program. Hij wil als Hitier de macht der geldmagnaten breken, maar in Berlijn deelt Dr. Schacht, directeur Rijksbank, de lakens uit. Een bekrompen geest alleen laat zich daardoor vangen. De N.S.B. speculeert op de lagere gevoe lens, maar kan niets aanbieden, wel afbre ken. Om de boeren te winnen, wordt af gegeven op de ambtenaren, maar wier aantal in Milaan met 30.000 toenam om dat vrienden stormloopen om een baantje. Het tekort op de Ital. begrooting is 880 millioen gld., hoewel de werkloozen geen cent trekken van de staat. Van de Vak- vereen. ontvangen zij slechts drie mnd. lang naar gelang betaalde premie 49 32 of 16 ct. per dag en dan 18 mnd. niets meer en leven van aalmoezen. In jaarver slag 1932 lezen we, dat aan 2.884.000 werkloozen gemidd. f5.per jaar is uit betaald. Zoo verkommert het land. De loonstandaard was er m 1928 40 (Rome), tegenover 80 te Amsterdam. Thans is het nog 4050 pet. lager. Landarbeiders ver dienen er f2.50f3.per week, terwijl ook de boer groote armoede lijdt. Tegen rentes,avernij wordt niets gedaan. Er zijn nog veel krotwoningen en het ka pitalisme tiert welig. In Duitschland gaat het niet beter. Het tekort steeg er tot 2.5 miljard mark. Een oorlog alleen zou Hitier kunnen redden. Van de Roer ageert tegen hooge salarissen: in Duitschland KOOKT ELECTRISCH geen stof, walm of onaangename 9 lucht. 9 9 zijn ze nog vier-, vijfmaal hooger dan hier. Hitier regeert nog, maar dank zij gevangenissen en concentratiekampen. Corruptie is er schering en inslag. Ge lukkig is alle verzet tegen Hitler nog niet gebroken. Ik heb bewondering, zegt spr. voor de dominees daar, die ageeren tegen de heidensche religie van bloed en bodem. De N.S.B. vleit die Koningin, maar terwijl üe krans van de S.D.A.P. op het graf van de Koningin-Moeder aanvaard werd, werd die van de N.S.B. geweigerd. Het fascisme is immers de dood van het Koningschap. Onder Colijn steeg het aan tal werkloozen van 200 tot 400 duizend, de toestand wordt onhoudbaar en domme menschen laten zich nu lokken door zoet gefluit van de N.S.B. In Denemarken en Zweden en sinds 14 dg. ook Noorwegen heeft men soc. of gemengde regeeringen. De econ. toestand is daar prima: de werkloosheid daalt met sprongen, meer koopkracht, meer omzet. In Amsterdam 55000, in Stockholm 7000 werkloozen. België gaat met soc. hulp het voorbeeld van Skandinavië volgen. Hierin ligt ook ons behoud. We moeten volgen, versterk de roode-macht, dan kunnen wij het roei" in handen nemen. Dat behoeft niet al leen, maar kan samen met hen, die ons program v.d. arbeid onderschrijven. Een program, dat ieder op uitvoerbaarheid kan toetsen, dus niet de programloosheid van Mussert. Onze werfkracht is nog groot. In 3 mnd. wierven wij 36000 nieuwe abon nees op het Volksblad, en 87000 ab. op ons weekblad Wij. Alles geschiedt door ons openbaar, duizenden zijn er meer in den lande, die onze plannen bekend ma ken en wij ontkenen ons élan aan de fascistisch geregeerde landen, die geen critiek en geen openbaarheid kunnen door staan. Het fascisme is een ramp voor de be schaving en alleen de arb. klasse zaï'retl- ding brengen als ze vecht zooals nu voor een betere samenleving en voor behoud v.d. democratie. De rede werd met dave rend applaus beloond. De Stem des Volks zong nog een 3-tal strijdliederen, waarna de voorz. met een opwekking om de S.D.A.P. te steunen en het Volksblad te lezen, de vergadering sloot. De N.S.B. kwam niet in debat en ook van andere zijde werd geen debat ver langd. B. ONDERHANDSCHE VERKOOPING. De beide perceelen van de heer C.H. de Waal aan het Suikerwegje werden onderhandsch verkocht aan Je heer R. Bakker, Groeneplaats. WONINGBOUW. De heer J. C. Rab is voornemens een 2-tal woningen te doen bouwen a.d. Wil- helminalaan tegenover de School voor Chr. V.O. NAAR DE FLORA. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat voor deelname aan de reis van Bollencultuur en H.B.G. naar Heemstede, te den Burg tot en met Maandag, op de overige dorpen, tot en met Zondag nog kaarten verkrijgbaar zijn. UITSLAG VERLOTING. Elders in dit nummer vindt men de uitslag van de verloting ten bate van S.V. Tex. Boys. Hoofdprijzen zijn: een fiets (nog niet afgehaald. Wie is de geluk kige?), een theemeubel en een klok. GOEDKOOP REIZEN. Men vraagt ons belanghebbenden attent te maken op de gelegenheid om voor wei nig geld per auto naar Amsterdam en terug te reizen (zie adv.) VADERTJE LANGBEEN. Er zijn reeds aardig wat prijzen voor de verloting bij de heer Pisart binnengeko men. Wie volgt het goede voorbeeld. U weet: het gaat om steun voor de Zieken auto. Reeds kaarten gekocht? Doet u het vooral niet op de laatste dagen. Adres sen: J. Pisart, Apotheek Bakker en Boekhandel Parkstraat. SPORTNIEUWS. De 47e voetbal-Iandenwedstrijd tusschen Nederland en België is in een 42 over winning voor Nederland geëindigd. Wij hebben een 20 achterstand in een 42 voorsprong weten te veranderen. Bak- huys scoorde na rust de drie doelpunten, Lageitdaal één in de eerste helft. Ondanks deze wedstrijd werd op ons terrein toch nog een wedstrijd gespeeld, welke van zeer groot belang was voor de bezetting der bovenste plaats in de adsp. afd. Texel B speelde tegen Texel A. Door het niet opkomen van scheidsrechter Tai lor, werd de leiding, als gewoonlijk, aan de heer K. Gieles toevertrouwd. Als om 12 uur wordt begonnen, blijkt al spoedig, dat B. sterker is. Telkens gaat de bal naar de vleugels. Piet passeert eenige malen handig en heeft al spoedig succes als hij weer is door gebroken en met een zuiver schot Wim passeert: 10. Ook A. probeert het mot enkele goede aanvallen, maar de verdediging is voor deze aanval te sterk. De A.-verdediging heeft zich ingesteld op het snelle vleugel spel van B., waarbij Jaap en Gerrit zich onderscheiden, aan de andere kant is Henk half gaan spelen en doet hij daar eveneens goed werk. Wim weet op rechts snel door te breken, maar zijn voorzetten worden niet benut. A. weet nu ook meer malen goed aan te vallen, Ab zeteenige ballen goed voor het doel, maar zonder succes, Theo geeft telkens goede passen, maar ondanks het harde werken aan beide kanten, zij nde achterhoeden niet te pas- seeren. De B-aanvallen blijven gevaarlij- lijker, enkele schoten gaan juist over ot naast, zoodat blijkt, dal ze het geluk niet mee hebben. K.K. gaat door de ver dediging, maar wacht te lang met schie ten, waardoor een goede kans verloren gaat. Aan de andere kant stopt Wim een goed schot van KI. du P., terwijl even later Siem nog juist corner werkt: Reeds denken we, dat de rust met 1—0 voor sprong voor B zal ingaan, als daar een overtreding binnen het strafschopgebied geconstateerd wordt. De penalty wordt onhoudbaar ingeschoten door Théo en de stand is gelijk 11. Rust. Na de rust is B. aanvankelijk sterker. B. zet alles op 'de aanval. Kort achter elkaar krijgt P.K. twee goede kansen, hij wacht te Tang met schieten. Wim op rechts gelukt het ook al niét. De 'A-verde- diglng houdt stand de halflinie werkt even hard als die van B., maar plaatst beter. Doordat ook de achterhoede van B. meer naar voren komt, breekt A. tel kens door op de vleugels, waar Ab en Iewe op tijd naar het midden plaatsen en KL er geweldig op zit. Na 15 min. spelen speelt een der B-backs terug op de kee per, echter naast het doel, hij laat de hal slippen, waarvan KI. profiteert om deze voor het doel te plaatsen, waar Jan R. keurig staat opgesteld en A. de leiding bezorgt. Geweldig wordt er gestreden, maar bij B. wil niets meer hikken. Nog maals brengt Theo de bal naar de vleu gel, weer komt de bal bij Jan R., die, vrijstaande, aan alle onzekerheid 'n eind maakt en de stand op 31 voor A. brengt Er is hier een goede wedstrijd ge speeld. Gaarne hadden we ook deze wed strijd met een gelijk spel beëindigd ge zien, daar dan een beslissingswedstrijd noodig zou zijn geweest, hetgeen op zich zelf al 'n zekere aantrekkelijkheid vormt. Bij B. was het opdringen de oorzaak van de nederlaag. Er is goed gespeeld. Vo'oral Dick Huizinga was best, ook W. Langeveld deed dikwijls aardig werk. Bij A. waren verdediging en halflinie prima, terwijl het voorhoedespel beter verzorgd werd door naar beide vleugels te openen en snel weer te verplaatsen naar het mid den. JoopKikkert speelde als invaller een prima wedstrijd. Zijn spel wordt veel beter. De stand is nu: Texel A 6 4 1 1 9 22— 6 Texel B 7 4 1 2 9 13— 8 de Cocksdorp 6 2 1 3 5 813 Tex. Boys 7 2 1 4 5 8—12 Oudeschild 6 2 0 4 4 11—21 A.s. Zondag Atlas 2—Texel 3. Trainingsfonds. Dezer dagen wordt iedereen in de gelegenheid gesteld daad werkelijk steun te verkenen aan bovenge noemd fonds. Een aansporing om hieraan te voldoen geven we gaarne. Werkt mede Beter spel, vooruitgang zullen de resul taten zijn. D. D. Laatste nieuws: uitslag loting Rauch- beker- en Gouden-KruiswedstrijJenTl krijgt N.Niedorp I thuis. Texel II zal uit spelen tegen de winnaars van Succes II en M.L.D. I. Datum is nog niet bepaald. DE LAMPEN BRANDEND. Redactie en Adm van De Lampen Bran dend, het orgaan der Doopsgez. Ge meente op Texel, vestigen er de aandacht op, dat dit blad van 1 April af aan a i 1 e gemeenteleden zal worden toegezonden, opdat allen van het daarin opgenomen kerknieuws, de Doopsgezinde gemeente betreffende, kennis kunnen nemen. Daar bij wordt gerekend op de financ. steun, van alle nieuwe lezers, die voor dit or gaan een bijdrage zullen kunnen ver kenen. HET ZINGENDE LINT. De demonstratie met het Zingende Lint, welke Maandag op de Groeneplaats ge geven zou worden, ging. ondanks groote belangstelling niet door. Het kwam ook net zoo uit, dat het die dag 1 April was. In de Texelaar welke juist voor 1 April 1936 verschijnt, een nieuwe April grap. Wie zich nu foppen liet, moet dit maar goed onthouden. FEESTAVOND. Zondagavond traden in Eelman's Ge bouw voor plm. 140 personen de humo rist Labom en de accordeonspeler Van Leeuwen op.Het was naar men ons mee deelt een gezellige qvond, welke met bal werd besloten. SPIRITISME. De tweede propag.-avond van de Spi ritisten-vereen. Hannonia, gisteravond in hotel Texel gehouden, werd door 120 personen bijgewoond; de Maandag te de Cocksdorp gehouden bijeenkomst door 40. DE COCKSDORP. ZAKENNIEUWS. Deze week brachten we, op verzoek van de heer Kikkert, een bezoek aan diens geheel verbouwde winkel in kruideniers- en grutterswaren, annex manufacturen, ta bak en sigaren, koffie en thee, enz. Reeds van buitenaf is te zien, dat hier een groote verbetering heeft plaats gehad. Aan het voorfront is, door een 2tal eta lages, gescheiden door een flinke portiek, een meer modern aanzien gegeven. Bin nen in de winkel is ook neel wat ver anderd en verbeterd. Had liet oude win kelpand, door Ie groote verscheidenheid van waren te lijden onder gebrek aan ruimte, thans is hierin ruimschoots voor zien. De geheele ruimte is van een gra nieten vloer voorzien, terwijl een drietal toonbanken zijn aangebracht. Aan weers zijden van de deuren en een verder naar achteren. Alles is naar de eischen des tijds ingericht. De grutterswaren als erw ten, boonen, gort enz. zijn geborgen in stofvrije inet glas afgedekte bakken. In de toonbanken zijn glazen toonkasten aange bracht, die electrisch kunnen worden ver licht. Verder zijn er ruime bergplaatsen voor manufacturen, wol en wat voorts tot deze branche behoort. De diverse artike len zijn zoodanig geborgen, dat de klant een gemakkelijk overzicht heeft van het geen er alzoo te koop is. Het geheel maakt een uitstekende indruk. Het tim mer- en metselwerk werd uitgevoerd dooi de heer H. Daalder, die zijn reputatie van goed vakman en in dezelfde mate ook die zijn personeel, hoog hield. De heeren gebr. Van 't Noordeinde, schilders alhier, fleurden het geheel op met frissche, vroo- lijke kleuren en bevestigden hiermee we derom hun naam van goede vaklui. De electrische leidingen werden aangebracht door de heer Nieboer, terwijl de firma v.d. Kloot en Co. de lampen leverde. Wie er meer van wil weten, raden we aan Zaterdagavond een kijkje te gaan ne men. Dan wordt de winkel heropend. EEN BUITENKANSJE. Visscher M. Boon Pz. had de vorige week het geluk een zalm in zijn netten te vangen. "Het dier, dat een gewicht had van 29 pond, bracht f29 op. Het kostte Boon heel wat moeite deze stevige sinjeur in zijn vischmand te krijgen. DE KOOG. JUBILEUM A. EPE. Een kwart eeuw boschwachter. Dat is een heek tijd, 25 iaar. En al die tijd was de heer Epe als zoodanig want in 1908 en 1909 was hij hier reeds op Texel werkzaam. Ja langer nog, eenige tijd als volontair. Het was dus een zilveren jubileum „met een kop er op" Om bij het begin te beginnen: de heer Epe werd te Harderwijk geboren. Op jeugdige leeftijd reeds legde hij voor de levende natuur, voor boschbouw in'net biezonder, groote belangstelling aan de dag. Dat maakte de beroepskeuze niet moeilijk. De jongeheer Epe werd als leer ling aan de school voor boschbouw te Utrecht ingeschreven, voltooide daar zijn studie op vlotte wijze en werd per 1 April 1910 als boschwachter te de Koog aangesteld. Van dat jaar tot 1922 waren op Texel twee boschwachters werkzaam: van 1910 tot 1912 werkte de heer Epe samen met de heer N. Min (die in 1912 naar Venraai vertrok en nu gepension- neerd is), van 19121922 met de heer Van der Kraats, die in 1922 op verzoek naar Putten werd overgeplaatst. Van 1922 af is de heer Epe hier alken werkzaam. Om bezuinigingsredenen werd in de vacature-Vdn der Kraats niet voor- O

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5