De Nieuwe Texelsche Courant Aspirin DÉ IN DE PIJP. N. S. B. Lijst no. 7 VLEKKE £EN REl^itfEr? MAAöT.f^ No. 4934 48*te Jaargang Woensdag 10 April 1935 m C^IGAREN... EERSTE BLAD. Van week tot week Texelsche Berichten De bestrijding der Runder- Tuberculose op Texel. Stemt op de Lijstaanvoerder: de heer Uw «dvertwtie in dit bind op Texel hui* aan huis geka is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nis. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 April 1,51 3.12 4,34 5,43 6,32 7,27 8 02 EDEN, de Britsche Lord Geheimzegel- bewaarder reist rond. Nadat hij tot Ber lijn Simon vergezeld had, is hij alleen verder gegaan in oostelijke richting. Eerst naar zijn eindpunt Moskou. En als een vorst is hij daar ontvangen. Namens de Sowjetregeeiring heeft een der groot- machtigen het was Litwinof een dronk gewijd aan de koning van Engeland Eden lijkt ons niet sentimenteel en wij gelooven daarom niet, dat hij op dat oo- genblik voor zijn geestesoog een scha duw heeft gezien en aan bloedige schim men heeft gedacht. Maar zal -Koning George in Engeland, toen hij van die hul de vernam, niet gedacht hebben aan rn vermoorde neef Nikolaas II Men heeft in de groote opera te Moskou 't Engelsche volkslied gespeeld en het heele publiek heeft staande eerbiedig toegelui sterd. Eden zat in de loge, op de plaats, die eens voor de czaar bestemd was. Toen de beide volksliederen gespeeld wa ren, hebben de duizenden in de prachtige zaal zich naar hem toegekeerd en hem minutenlang ovaties gebracht. Het was een verbroederingsfeest in de oude stijl, waarbij de jonge aristocraat in zijn een tje het Britsche rijk vertegenwoordigde. Waarom die hartelijkheid, waar weinige weken te voren nog bitter wantrouwen was Ternauwernood waren alle kran ten weggeruimd uit de kiosken, die een geheim verbond van Engeland met Japan en met Duitschland-Polen tegen de Sow- jet-Unie hadden geïnsinueerd. Het wan trouwen was opeens weggevaagd. Eden had openhartig gesproken. Hij had ver teld, wat Hitier gezegd en geëischt had en zeker ook, wat Engeland daarvan wel dacht. Dat kon niet anders dan oprecht gemeend zijn, zelfs in Russische oogen. Men begreep, dat Hitier Engeland ge dwongen had tot kleurbekennen, ongeveer zooals Moskou dat wenscht. Daarom nu was dit zoo uitbundig in zijn vreugde. Tonnenzware lasten vielen van de harten der groote heeren te Moskou. Als men het hun had gevraagd zouden zij, in overvolheid des gemoeds misschien zelfs bereid zijn geweest genade te schenken aan de goede duizend man, die men on langs naar Siberië verbannen heeft, om dat zij de Sowjet-regeering niet welge zind waren. Juist voor Eden's komst had men hen naar Centraal-Azië gezonden Nieuws is er bij de besprekingen te Moskou niet aan het licht gekomen. Wel schijnt liet oude, ingekankerde wantrou wen der Russen jegens Londen opeens opgeheven te zijn. Te Berlijn heeft men gezien, dat Engeland niet bereid is, mee te helpen om Duitschland kolonisatiege bied in Oost-Europa te verschaffen, zoo als Hitler in zijn hoek Mein Kampf al had verlangd. Minder enthousiast waren de Polen, toen Eden Warschau bezocht. Maar al mag er bij dit bezoek ten slotte niets posities te voorschijn zijn gekomen, toch is er heel wat veranderd in de Poolsche hoofdstad, door de jongste gebeurtenis sen in Europa. Het moge dan niet waar zijn, dat de Poolsche regeering te Ber lijn tegen afkondiging v.d. dienstplicht door Duitschland geprotesteerd heeft, zij heeft wel degelijk over deze pijnlijke ver rassing haar verbazing te kennen gege ven. Maar voorloopig staat Polen afkeerig van deelname aan een z.g. Ooste lijk pact. Toch zal het iets tot stand wil len brengen Men is nu zoo ijverig in actie geweest en men heeft met zoo ern stige gevaren rekening te houden, dat men niet van de conferentie, die van 11 13 April te Stresa zal worden gehouden kan vertrekken, na alleen berustend te hebben geconstateerd, dat er nu toch een maal niets aan te doen is. Daarvoor zijn de verlangens van Berlijn, zoo openhartig tegenover Simon geuit, te verstrekkend geweest: Een LUCHTMACHT, gelijk aan die van Rusland, feitelijk de grootste ter wereld dus, ofschoon Rusland door de uitgestrektheid van zijn gebied en zijn twee fronten, nooit zijn luchtvloot, ge lijk Duitschland, zal kunnen concentree- ren. Verder: Een sterke zeemacht, ten minste gelijk aan die van Frankrijk, met zijn ligging aan twee zeeën, en zijn groot en uitgestrekt koloniaal rijk. Dan: een le ger, grooter dan dat der andere West-Eu- ropeesche mogendheden. Vervolgens: Poolsch en Tsjechisch gebied, bij het recht tot aansluiting van Oostenrijk. En tenslotte: Koloniën. Op deze basis stelde Hitler een Britsch-Duitsche Entente voor... Polen's Minister-President (thans voor de derde maal.) Veelbewogen dagen heeft België ach ter zich en in groote emoties leeft het nóg. De nieuwe, nationale regeering van Van Zeeland heeft het toch aangedurfd de goudwaarde van het geld met 28 pet. te besnoeien. Het is vooral de desperate oppositie van het Belgische bankwezen, die doortoe de doorslag heeft gegeven', niet enkel of voornamelijk het verlan gen, wat leven in de economische brou werij te brengen. Van Zeeland heeft het hard te verantwoorden gehad in het par lement. Van alle kanten is hij fel be streden. Heel pijnlijk was de onthulling van de katholieke oud-minister Jas- par, dat België van Fransche kant een crediet van 3 milliard francs liad kun nen krijgen, als het de devaluatie ach terwege liet. Ook van liberale en socia listische kant, dus van alle regeerings- partijen, kreeg de regeering zwaarwe gende critiek te hoornen. Het heeft er een oogenblik gevaarlijk voor haar uit gezien in de Kamer van volksvertegen woordigers. De onmiddellijke uitwerking van de devaluatie was pijnlijk. Zij was echter te voorzien geweest. Want een stijging der prijzen was al begonnen, voor nog het besluit gevallen was. Nu brak er een paniek uit, waarvan het kenmerk was een wilde koopwoede van het publiek. Men wilde zooveel mogelijk van zijn geld af, waren er voor in de plaats hebben, om het even of men die waren noodig had of niet. De winkeliers waren veel minder gretig om te verkoopen, dan de koopers het waren om in te slaan. Ook dure dingen, zooals auto's en zelfs vaste goederen gingen gretig van de hand. Men vertelt de merkwaardigste verhalen van koopwoede, zich uitende in de aanschaf fing van kleedingstukken en schoeisel voor onafzienbare tijden. Er mag veel overdrijving zijn in deze verhalen, zeker is liet, dat de regeering zïch genoopt zag, met alle macht deze paniek, en de stijging der prijzen, door een krachtige agitatie te bestrijden. Daarin is zij ge deeltelijk geslaagd. Het is reeds duide lijk, schrijft de Haagsche Post, dat het niet mogelijk zal zijn, op de duur te ver hinderen, dat een belangrijk verhoogd prijspeil in België tot stand zal komen. Veel plezier heeft de Belgische regeering dan ook nog niet van haar stap beleefd. V FRANKRIJK ONRUSTIG. Frankrijk is in defensiestemming ten opzichte van zijn nationale veiligheid en van zijn geld. Het gebeurde met de Belgische franc is voor Flandin een aanleiding geweest, in de Kamer met groote nadruk te betoogen, dat de Fran sche franc op het oogenblik beelemaal niet meer in gevaar vei'keert. De finan ciën van de staat zijn niet in al te slechte toestand. Het Fransche bank wezen is niet ondermijnd als het Bel gische. Als bewijs hoe genist zij zich voelt op dit punt, zegt de Fransche regeering voornemens te zijn weer goud stukken te laten slaan en die op de duur ook in circulatie te brengen. Wat de nationale verdediging betreft, de Fransche minister, die op dit oogen blik daarover spreekt, heeft reeds half gewonnen spel. Frankrijk is bevreesd. 'Langs de Rijn zijn nieuwe garnizoenen gelegd, de vestinggordel heeft zijn volle bezetting gekregen. Op elk gebied der landsverdediging worden middelen be raamd. De heele Fransche legerorganisa- tie zal worden herzien. Geen geld zal daarvoor worden gespaard. Verder heeft Frankrijk nog een ongewone maatregel genomen: Het heeft de uitvoer van hui den, wol, katoen, afval van katoen en notenhout verboden. En wel om te belet ten, dat Duitschland zich op groote schaal in Frankrijk voorziet, waarmede het druk bezig heette te zijn. Dit is een van de dingen, die de toeschouwer altijd weer moet treffen. In Engeland b. v. maakt men zich biezonder ongerust over de groei van de Duitsche militaire lucht vloot; men heeft dat gevaar reeds lang zien opdoemen. Maar nooit is er iets ge daan om te voorkomen, dat de Engelsche fabrieken alles leverden, wat voor de snelle bouw van die luchtvloot noodig was. Er is blijkbaar een nationale poli tiek, en er zijn de belangen van de wapen industrie. Illlll# Een leugen kan wel eens iliilio Een oogenblikje redden, illlll# Maar op de duur is 't op iiiijj# onwaarheid Illlll# Toch zeer gevaarlijk wedden. VOOR VEERTIG JAAR. Advertenties uit de Texelsche Courant van April 1895: ZOMERDIENST, ingaande 1 Mei, van de stoomboot Texel Nieuwediep: Van Texel: 4,30 8,en nam. 2,15 Van Nieuwediep: 6,9,30 en nam. Engelsche zetpoters f 1,25 de zak. Broedeieren van gekr. Zw. Ital. Legh. met H'oll. witkuif 13 stuks f 1,20. Ondergeteekende betuigt namens de ge redde opvarenden van de bomschuit E. G4 zijn hartelijke dank aan: Jac. Kuiper Jz., Corn. Mz. Zegel, Dirk Fz. Krijnen, Corn. Fz. Krijnen, Jac. Wz. Koorn, Corn. Duinker Lz., Jan Duinker Lz., Corn. Cz. Koopman, Corn. Jz. Blom, en Gerrit Gz. Brouwer, te Oudeschild, die met de blazer TX 119 in de storm van 24 Maart 1895 de grootste zelfop offering aan de dag hebben gelegd om het leven van zes hunner vakgenooten te redden. Hulde aan dit wakkere tiental mannen. Egmond aan Zee, 4 April 1895. W. TIJSMA, reeder. UlJi Sinds het najaar van 1929 wordt de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee op het eiland Texel, volgens het Rijkssy steem, met de grootst mogelijke medewer king van de zijde der veehouders ge voerd. Op enkele uitzonderingen na, is thans iedere veehouder doordrongen van het groote belang, dat een t.b.c.-vrije-vee- stapel kan hebben, zoowel voor de vee houder persoonlijk, als voor Texel in het algemeen. Wat het PERSOONLIJK BELANG aan gaat ,moge hier gewezen warden op liet gevaar, dat een rund met open-t.b.c. kan opleveren voor de mensch, en wel in het biezonder voor het kind. Hoe vaak toch treffen wij de kinderen aan in de stal, hetzij uit nieuwsgierigheid, hetzij om hier hun spel te spelen? Denk hierbij eens aan de vele lage, vochtig-warme Texel sche stallen, en stel u eens voor, dat in een dergelijke stal een rund staat met open-long-t.b.c. welk dier door het hoes ten de tuberkel-bacillen verspreidt. De statistieken leeren, dat juist bij kinderen de ru n der-1 u b er loc I - b a c i 1 lang niet zelden de veroorzaker der tuberculeuze aandoe ningen is. Speciaal moet hierbij gedacht worden aan melk, afkomstig van runde ren met open-uier-t.b.c., welk voedings middel juist op de boerderij zoo gaarne ongekookt wordt genuttigd, omdat deze melk afkomstig is van runderen van de „eigen stal". Het groote gevaar schuilt hierin ,dat melk vaak voor bet bloote oog geen enkele afwijking behoeft tever- toonen, terwijl toch deze melk de bacillen bevat. Dergelijke dieren zullen echter re- ageeren op de tuberculine-proefmen kan dus door koken dezer melk het gevaar van besmetting uitschakelen. Het consu- meerend publiek echter kan niet weten, of melk al of niet afkomstig is van rea- geerer.de dieren; daarom is de eisch, welke van deze kant gesteld wordt, n.l. „MELK VAN T.B.C.-VRIJE BEDRIJ VEN", als billijk, ja als noodzakelijk te beschouwen. Naast het groote hygiënische belang dat een veehouder en zijn gezin dus heb ben bij een veestapel, welke vrij is van TEXELSCHE COURANT LICHT OP RIIWIELEN en RI1TUIGEN 7 13 van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. let product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. ZATERDAGAVOND. EDEN IN RUSLAND. WAT POLEN ER VAN DACHT VALERY SLAWEK. BELGIE EN ZIJN MUNT. UIT DE OUDE DOOS. 6,30 C. VAN H'EERWAARDEN, de C. WED. G. ALDERLIESTE, Dorpzicht. 7///// Douwt Egberts Echte frieschc Heeren-Ba^i en Baai-Tabak. Nederlands geurigstt pijptabak.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1