NIEMEIJER'I Na de Strijd. Protestvergadering tegen de Roeheffing. Dames, Koffie onTFt&z De pirotestveirgadiering tegen roeheffing uitgeschreven door de afd. Texel van Bollencultuur en HiB.G. op Dinsdag 1.1., en gehouden in Pen's Zaal, werd door plm. 90 leden bijgewoond. Ze stond on der leiding van de heer dr. M.D.Dijt, die in zijn openingswoord meedeelde, dat het doel van deze samenkomst was: middelen te beramen om het onheil, dat de kwee kers bedreigde, af te wenden. Wel zijn de in het oorspronkelijk plan genoemde bedragen wat verlaagd, toch is de aan slag, welke op de beurzen der kweekers zal worden gepleegd, ernstig genoeg. Op mijn initiatief is deze vergadering niet belegd, zeide spr. Ik ben van meening, dat men ons nu onderwerpen wil aan de willekeur van een stelletje ambtenaren in Den Haag en zou geneigd zijn nog scher per dingen te zeggen. Het vak heeft des tijds, toen het door de crisis in Ge knel kwam om regeeringsmaafregelen ver zocht, maar nu zijn we nog verder van huis, mede door devaluatie in het buiten land ,contingenteering en andere export- belemmeringen. Toen de rqgcering als haar voornemen te kennen gaf, tot ze kere heffing per roe over te gaan, heeft het vak daartegen met klem geageerd, maar de ambtenaren in Den Haag den ken er anders over. We hebben nu te be talen en anders: geen teelteergunning en aldus het heele bedrijf ten gronde. Van de meerderheid van het Hoofdbestuur van Bollencultuur is helaas weinig steun te verwachten, getuige het feit, <£at het 14 dagen wachtte met de uitvoering van het besluit der alg. verg. om tegen de roe heffing op te komen. (Dhr Vlaming: Ook dat Bestuur dan saneeren.) Voorz. doet voorlezing van de circu laire, waaruit duidelijk blijkt, wat de kweeker, die de accepten weigert te be talen, te wachten staat. Op nader te be palen datum houdt de Kon. Ned. Midden stands Bank zitting om gelegenheid tot teekenen te geven en aan de onderteeke- uaars de teelteergunning(en) uit te rei ken. Voor 25 April moet geteekend zijn. De uitbetaling begint 1 Mei. Wie niet be taalt, aldus de voorz., is aan de willekeur der ambtenarij overgeleverd. Vriendjes wordt de hand wel boven het hoofd ge houden. Ten bewijze hiervan het vol gende: een partij bollen werd door de Centrale afgekeurd, maar goedgekeurd toen dezelfde bollen via een exporteur aangeboden werden. Protesteeren tegen de roeheffing zal weinig baten. De beide afd. besturen raden echter aan te beslui ten, zoo spoedig mogelijk bjj de Hoofd besturen een alg. vergadering aan te vragen. Volgens mijn persoonljjke mee ning moeten wij trachten van de heele saneering af te komen. De heer Hl Leber, voorz. afd. Bollen cultuur, onderschrijft de woorden van de heer Dijt. Ten onrechte wondt de toestand van het vak wel eens minder somber voor gesteld dan hij is. De feiten toonen im mers aan, dat de gemiddelde opbrengst der narcissen in de Streek f2.per roe bedroeg, wat minder is, dan de expl. kosten. Mede geeft de heer S. J. Flens zijn ont stemming over de roeheffing te kennen. Ze zou voor velen de ondergang betee- b-enen. Zoo graaft de Centrale haar eigen graf en dat van het bollenvak. Texel zou aan roeheffing over 500 kweekers (on der wie 1112 met meer dan een bunder) f20.000 moeten opbrengen. Een onge hoord bedrag, vooral in aanmerking ge- men het feit, dat tweederden van ons be- KOOKT ELECTRISCH 3 cent per KWh. zit over 1933 van ons afgenomen werd zonder een cent vergoeding. We moeten van de administratieve rompslomp zien af te komen en alleen de teeltregeling houden. De heer Joh. Parlevliet is van meening, dat zonder saneering heel wat kleine kweekers het loodje hadden moeten leg gen, maar ondersteunt toch het voorstel- Flens om te trachten de teeltnegeling al leen te doen behouden. De voorz. blijft bij zijn meening: weg met de saneering, ook met de teeltrege ling. De heer Van der Star vergelijkt de sa neering met langzaam werkend vergif, dat nu een ernstige uitwerking gaat krijgen. De heer J. Vlaming ziet in voorgestelde alg. vergad. weinig heil. Hoofdbestuur Bollencultuur werkt toch niet mee. Spr. vraagt, waarom niet geadviseerd wordt: niet teekenen. Voorz. antwoordt, dat het bestuur niet adviseenen mag, opstan dig te zijn. Ieder doe wat hem goed dunkt. Dhr Schermer deelt mee, dat dhr Krelage altijd tegen saneering ge weest is .maar toch adviseert de heffing te betalen, om hierdoor los van de regee ring te komen. Dhr C. v. Heerwaarden stelt voor de datum van 25 April ver-' schoven te krijgen om tijd te hebben voor nader overleg. Dhr Ebbinge Wubben geeft in overweging een telegram aan HiM. de Koningin te richten (afschriften aan voorz. en leden van Tweede Kamer) en daarin ontheffing van de roebelastiqg te vragen. Dhr- Vlaming geeft de voor keur aan een audiëntie bjj de Minister". Dhr Lap ondersteunt het voorstel- Ebbinge Wubben en doet voorlezing van een adres, dat telefonisch aan H'.M. de Koningin zou kunnen warden gericht. Het zou z.i. moeten inhouden, dat de heffing het vak de genadeslag geven zou, althans aan armoe zou prijsgeven en bovendien onrechtvaardig zou zijn. Voorz. ziet in protesteeren tegen roebe lasting geen heil, omdat dit reeds eerder mislukte. Wel voelt hij voor een audiëntie en voor het telegram, maar dan namens Texel. Dhr Schermer merkt op: Stel je voor, dat bij controle van de opbrengst per roe hier deze nogal hoog blijkt. Dbr S.J. Flens acht dit niet uitgesloten, omdat tegenover de minister altijd be weerd is, dat het bedrijf hier loonend is. Er is althans nog wat over. Dhr J. Vlaming meent op grond hiervan zijn voorstel-audiëntie te moeten intrekken. Dhr H. Leber geeft toe, dat we op Texel over het geheel niet van een slecht loonend kweekersbedrijf mogen spreken. Een stem: Dan maar teekenen. Voorz. ziet in dat teekenen een groot ge vaar. Wie weet hoe lang de ambtenarij dan nog duurt? We moeten de vrije'teelt en handel weer terug. Dhr Parlevliet: Dan zou b.v. Engeland ons gauw de rug toe keeren. Vrijhandel zouder dat het buitenland meewerkt is niets waard. Na eenige discussie trekken de afd. be sturen hun voorstel inzake alg. vergad. in. Immers kan deze toch niet belegd worden voor de 25e April. Vergadering gaat hiermee accoond. Besloten wordteen TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN te richten. Van de groote pers verwacht voorz. weinig steun in deze zaak. Dhr J. van Leeuwen zegt om de datum van 25 April niets te geven, omdat de Sierteelt- Centr zich nooit aan een datum gehouden heeft, op welke woorden applaus volgt en de raad van de voorz. dat maar goed in het oor te knoopen. Amilda-Matorême is de voortreffelijkste orême voor huidverzorging. Probeert U ze eens. Om er kennis mede te maken ont vangt U tijdelijk bij een tube Ivorol- taudpasta van 60 of 40 cent een tube Amilda gratis. In drogist-, parfumerie- en kapperzaken. Er ontspint zich nog een discussie over TEELTREGELING tusschen de heeren Parlevliet, vóór, en de voorz., tegen. De eoorz. meent, dat niemand voorzien kan, hoe de toestand over een paar jaar zal zijn en dat een teeltregeling dus onbruik baar is. Dhr Parlevliet betoogt, dat we liever één ton tekort bollen mogen heb ben dan 10 te veel, en dat een tekort spoedig aan te vullen is, zooals na het vorstjaar 1929 werd getoond. De vergadering spreekt zich voor twee derden voor opheffing regeerings-bemoei- enis, behalve wat teeltbeperking betreft, uit. Dhr P. Dalmeijer vraagt ,wat te doen als de Centrale zich wel aan de datum houdt. En voorz. antwoordt, dat ieder vrij is om te teekenen of niet. Hij blijft bij zijn meening, dat het vak aan de ambte naren overgeleverd is. Zelfs de Sierteelt-' Centr. wist van het besluit inzake die hef fing niets af. Hierna volgt te ruim elf uur sluiting van deze zoo belangrijke vergadering met woorden van dank voor de rustige dis cussie en de wensch, dat de gevolgen zegenrijk mogen zijn. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Oosterend f4. N.N., den Hoorn f2.50. PAST DAARVOOR OP. Leest vooral de waarschuwing van de heer Burgemeester over hier in omloop zijnd Belgisch geld. Er zijn reeds slacht offers gevallen. Een gewaarschuwd man...! RAADSVERKIEZING. Een officieele publicatie in dit nummer doet zien, dat de candidaatstelling voor de gemeenteraad bepaald is op Dinsdag 14 Mei a.s. Welke partijen zullen zich in de verkiezingsstrijd werpen en hoe groot zal zijn het aantal hareir candidaten? Sinds 1919 is in deze getallen een stij gende lijn waar te nemen, getuige dit staatje Jaar 1919 1932 1927 1931 Aantal lijsten 7 8 8 13 Candidaten 42 49 57 58 Zal 1935 het record breken? Moge niet „quantiteit" maar „kwaliteit" het kenmerk zijn, waardoor de aanstaande candidaat stelling zich van vorige onderscheidt. NED. VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Aan hen, die 5 April runderen leverden aan de Ned. Veehouderij-Centrale, wordt meegedeeld, dat zij het daarvoor verschul digde geld aan de Coop. Boerenleenbank in ontvangst kunnen nemen. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. A. K., den Burg f 1.10. A. Kn., den Burg fl. Verkoop Esp. artikelen fl.62yj. Thans in kas f466.63V>>. Onthulling Hemelvaartsdag 30 Mei a.s. Geraamde bouwkosten f 650 tot f 700. Pennimgm. Joh. M. Duinker, den Burg. TENTOONSTELLING IN ST. JANSHUIS. Op 27 en 28 April a.s. wordt in het St. Janshuis een tentoonstelling gehou den van voorwerpen, welke op de cursus voor Jeugdige R.K. Werkloozen werden vervaardigd. Opening Zaterdag 27 April n.m. vier uur. Behalve deze cursus, ge leid door de heer Hl Schrama, werd nog een tweetal cursussen gegeven, motorken nis en rekenen (meetkunde), resp. door de heeren J. Buisman en W. v. Heerwaarden. De leiders waren geheel belangeloos werk zaam. Groote belangstelling voor hun ar beid zal de beste belooning zijn. R.K. TOONEELVEREENIGING. Maandag werd hier een R.K. Tooneel- vereen. onder de naam Opgang opgericht met als bestuursleden J. de Veij, voorz.; J. Hin, secr., en mej. R. Dernison, penn. Er zal in het St. Janshuis onder leiding van de heer W. Winter geoefend worden. ULTRA-KORTE-GOLF- STATION TEXEL. Iets nieuws voor Texel is aan het Schildereind verrezen: een ultra-korte- zend- en ontvangstation. Het werd ge bouwd door de heeren Hl Bruijn en A. C. Dros, die zich zoodra de vereischte machtiging bekomen is op ultra-korte- golf-zend- en ontvangtechniek zullen toe leggen, o.m. met het doel met amateurs in den vreemde, in andere werelddeelen misschien, in verbinding te treden. Een hoogst interessante sport, over de resul taten waarvan we veel goeds hopen te kunnen meedeelen. Vijf uurBons De bus gaat dicht. Neer lands stam deed weer zijn plicht. Ouden, jongen, rijk of arm: Allen liepen even warm Wat brochures en couranten Kreeg je thuis, van alle kanten. Lieve menschen, wat een lol, 't Huis ligt van beloften vol. 'k Zit voor stapels stempapieren, Vol spot ot ernst en met satiren, Schrijven over cumulatie, Voor en tegen devaluatie. Steun voor boeren en werkloozen, 't Leven gaat langs een pad van rozen. Slechts één ding nog, dan is 't klaar.... Wanneer wordt dit alles waar? HUIB DE RIJMELAAR. CANDIDAATSTELLING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 14 MEI aanstaande zal plaatshebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormid- dags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente worden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kie zerslijst, geldende op hetoogenblik der in levering, kiezers zijn voor den Gemeente raad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot onder toe voeging van haren eigen naam, vooraf gegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door ide voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in artikel 4 van het koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de MOOI NEDERLAND. De tentoonstelling te Amsterdam, waar aan V.V.V. Mooi Texel met haar ma quette van het eiland zal deelnemen, wordt gehouden in de Apollo-hal aldaar en wel van 719 Mei a.s. De Minister van Waterstaat aanvaardde 't eere-presi- dentschap. Een der attracties zal zijn een oud-Holl. marktplein met het fraaie raad huisje der gemeente De Rijp GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., den Hoorn f7.50. N.N., Oostérend f6.—. NED. JEUGDHERBERG CENTRALE. Op 3 Mei a.s. wordt in hotel Texel door de N.J.HiC. een propaganda-avond belegd met als spreker vermoedelijk de heer Kessler, districts-consul. Ze geurI /'e legènïoet, Zegt Dora, en ze smaakt naai meer. PERVz onspakjè H. C. M., Oost f2.—.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2