Bijna Vrij van Runilvee-t.b.c. Mannen achter de schermen Texelsche Berichten LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen al hier dit jaar worden gehouden op de Maandagen 20 en 27 Mei en 3 Juni, op Dinsdag 11 Juni en op Maandagen 17 en 24 Juni. De toelating tot deze markten geschiedt biezondene gevallen uitgezonderd, alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling, of schriftelijk de noodige hokken zijn be sproken. Daartoe zal gelegenheid bestaam a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, gedu rende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags; b. op de mark'dagen van 9 uur voor middags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein; c. ten gemeeente-huize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokben hespreken, worden dringend uitgenoodigd, daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften .hetzij mondeling of schrifte lijk, ter secretarie of door den marktmees ter ontvangen, na "Zaterdag 9 uur namid dags voor de markt van Maandag d.av. warden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mdg ter markt enkel worden aangevoerd voorm. tussdien 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort uitslui- Vóór de oodog hadden de mo narchen buitengewoon veel macht. Zoo leek het tenminste. De oor log heeft het tegendeel bewezen. Reeds tijdens de oorlog en veel meer nog in de volgende jaren heb ben de volkeren moeten erkennen, dat de leidende figuren der bewa- penings-, petroleum- en banktrusts de eigenlijke heerschers zijn. De ze heerschers blijven in het donker Wie zoo „gelukkig" is in het park van het slot Belincourt in Frankrijk te kun nen doordringen waarschijnlijk lukt dat niemand zal steeds hetzelfde too- neel zien: langs de paden wordt een rolstoel door twee stevige bedienden voortgeduwd. In die rolstoel zit een grijs aard, met een witte, spitse baard en le vendige oogen. Ongeveer een uur wordt hij zoo rondgereden; dain duwen de be dienden de wagen naar het bordes, waar ze de trappen opgaan en in het kasteel! verdwijnen. Deze grijsaard is Sir Basil Zaharoff, een der ongekroonde heerschers van Eu ropa, waarschijnlijk de machtigste en ge vaarlijkste. tend te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag warden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht: zoowel op den openbaren weg als op het markt terrein zich te onderwerpen aan de be velen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het op rijden, drijven en stilhouden, welke wor den gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen ofwel door de met de keuring belaste personen met het .oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenij kundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van) gemeentewege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefe ning van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen en palen, staande op het marktterrein uit te wisschen, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te bren gen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan- .wezige lammeren vóór 10.30 uur voor middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Park straat. Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 3 Mei 1935. duzgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. De Secretaris, JONKER. WAARSCHUWING. KATTENZIEKTE. Naar we vernemen, komt hier en daar in onze gemeente de z.g. „kattenziekte" weer vrij veelvuldig voor. De ziekte is zeer besmettelijk en voor de dieren van ernstige aard. Van betrouwbare zijde ver namen we, dat op één boerderij alle acht katten daarvan het slachtoffer werden. Het is ons bekend, dat inspuiting door de veearts, in vele gevallen de gewenschte uitwerking heeft gehad, waarop we even de aandacht meenen te moeten vestigen, van allen, wie de gezondheid van deze huisdieren ter harte gaat. „De geheimzinnige man van Europa" zoo noemen de Engelschen en de Ame rikanen hem en deze bijnaam heeft de nu 84-jarige Grieksch-Engelsche milliandair en bewapenimgsmagriaat niet alleen te danken aan z'ijn financieele en politieke intriges. t V Zaharoff wad als zoon van Grieksche ouders in Constantinopel geboren. Hij is daar eerst brandweerman geweest, later in Athene o.a. kellner. Zaharoff legde zich intusschen op talenstudie toe en zou thans in zeven talen spreken. Tenslotte werd hij werkloos. Het was gedurende de-tijd, dat de Engelsche kanonnenkoning Vickers de Balkan doorreisde. In Athene kon hij met zijn Engelsch niet veel ver der komen en zoo vroeg hij aan de por tier van zijn hotel naar een tolk. Deze beval hem Basil Zarahoff, een familielid van hem, aan. Vickers merkte op zijn verdere reis, welk 'een buitengewoon han dig zakenman deze Griek was en bood hem een betrekking aan als reiziger van zijn wapenfabriek. Zoo komt Zaharoff dus naar West-Europa. Vickers bemerkt nu ook, welk een ruim geweten zijn voormalige tolk heeft en "Zaharóff krijgt in het conoern hoe langer hoe hooger be trekkingen. Op eeen reis naar Parijs leert hij de Hertogin Villafranca de los'Cabal- leros, een geboren prinses de Bourbon, kennen. Ze is ongelukkig getrouwd. Ze interesseert zich voor de Griek, belooft hem te zullen helpen aan het Hof en eenige maanden later noteert het Vickers- bureau te Londen een Spaansche opdracht van meer dan 500 miljoen gld. Vickers is dankbaar niet te verwonderen en - benoemt Zaharoft tot directeur. Het eerste deel van Zaharoff's car rière wordt hierdoor afgesloten. Nu be gint het tweede: hij wordt de grootste reiziger in wapenen ter wereld. Politiek gesproken is hij persoonlijk niet zeer actief. Daarvoor heeft hij in alle kabinet ten zijn stille agenten. Is hij mede schul dig aan het uitbreken van de Wereldoor log? Waarschijnlijk. De bewapenings-in- NOG SLECHTS 1.2 PCT. REACTIE-D1EREN. Men schrijft ons: Nu het seizoen 1934—1935 geëindigd is en het onderzoek in alle aangesloten bedrijven wederom heeft plaats gehad, hebben we een volledig overzicht verkre gen van de resultaten. Het doet ons ge noegen, dat opnieuw mooie successen te boeken waren. De actie, gevoerd tot saneering van de rundveestapel, heeft al is deze dan niet voor 100 pet. geslaagd een verblijdend en veelbeteekend resultaat gehad. Het zal ongetwijfeld de leden en naast hen ve le belangstellenden biezonder aangenaam zijn te vernemen, dat thans het reactie- peroentage van Texels rundveestapel nog maar zoo gering is. Hadden we bij het einde van het vorige dienstjaar bij een reactieperoentage van 4 pet. reeds alle reden tot tevredenheid, nog meer verblij dend is het, te kunnen vaststellen, dat dit percentage nu is teruggebracht tot 1.2 pet. Behalve door de plaatselijk gevoerde actie en de medewerking der leden, die van het groote belang overtuigd waren, is dit succes in eerste instantie te danken aan de zeer welwillende, hoog gewaar deerde medewerking van het bestuur van de Ned. Veehouderij-Centrale. Het desbe treffende belangrijke besluit, door dit be stuur genomen, dient derhalve op volle waarde te worden geschat. De wetenschap, dat door deze saneering niet alleen het gehalte van Texels rund-i veestapel zeer belangrijk is verhoogd, doch tevens het algemeen belang en de volksgezondheid in hooge mate worden gediend, moge ieder tot voldoening strek ken. Er behoeft zeker niet aan te worden getwijfeld, of de eigenaars van de en kele reactie-dienen, welke onze gemeente nu nog telt, zullen met dit succes voor oogen, binnen afzienbare tijd positief in grijpen en ook hun bedrijven geheel zui veren zoodat Texel in bestrijdings- kringen ten voorbeeld kan worden ge steld, waarvan de stoffelijke voordeëlen hier niet lang op zich zullen laten wach ten. „Van Texel de Victorie". Dat moet de leuze zijn. We behoeven hier weinig aan toe te voegen. Laat het in elk geval een geluk- wensch zijn aan "het actieve bestuur der Vereen. Texel tot Bestrijding van de Rundvee-t.b.c., dat er in zoo Softe tijd in geslaagd ls, Texels rundveestapel vrij wel geheel t.b.c.-vrij te maken. „De Parel der Noordzee-eilanden" heeft weer aan glans gewonnen. Terecht wijst Burge meester Oort in het voorwoord van de nieuwe Gids van V.V.V. Mooi Texel op dit belangrijk feit, dat niet zal nalaten, op vreemdelingen een gunstige indruk te maken. dustrie verdient aan de Wereldoorlog. Zaharoff wordt rijk. De eene bank na de andere in Frankrijk, zoowel als in Enge land komt onder zijn controle te staan. Za haroff financiert Fransche propaganda- bureau's en couranten. Zijn macht groeit. Behoort hij tot de drijvende krachten van Versailles? Niemand weet het, want hij blijft in het donker. Dan begint het derde deel zijner car rière. Hij wordt voornaamste aandeelhou der van Vickers, en daarmee een der lei dende figuren van 't conoern Vickers Maxim Schneider-Greuzot, het grootste wapen-conoern dat ooit bestaan heeft. Na de oorlog wordt de Hertogin Villa franca weduwe. Ze huwt Zaharoff. De wapenindustrie floreert alleen dan, wanneer de volkeren elkaar bestrijden. Heeft Zaharoff belang bij de oorlog, en ontstaan op zijn aanstoken oorlogen Niemand weet het. Niemand kan beweren, lUMUUUIilBIÜlüillUllliHHdlillilimilltlllllWtMHIlllHIIIIUI lllllllillll Mededeelingen IIIIIIIIIHI van Texels Bioscoop-Theater |||||||||||j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll „FLYING DOWN TO RIO". Dolores, de mooie dochter van een rijjee hotel-eigenaar uit Brazilië, die in Kio de Janeiro een nieuw hotel zal openen, brengt haar vacantie door in Noord-Ame- rika. Ze woont met haar tante in een hotel te Miami, waar ze kennis maakt met de leider van de band. De leden van de band zien die toenadering met vrees en beven, want ze weten, als hun amoureus- aangelegde kapelmeester een aardige vrouw ziet, vergeet hij volkomen waar hij is en gedraagt hij zich of hij niet de be taalde kapelmeester maar een betalende gast is. Het resultaat is steeds, dat da heele band op de keien wordt gezet. Zoo ook hier. De bandleider vraagt zijn vriend even voor hem te dirigeeren en zweeft weldra zorgeloos met de mooie Dolores over de dansvloer. Hij is zoo in de wolken met zijn mooie Braziliaansche, dat hij niet merkt, dat de gérant nadert. Wat gebeuren moet gebeurt. Gelukkig komt er een telegram, dat de band is geëngageerd door een nieuw ho tel van de vader van Dolores. De dirigent vertrekt per vliegtuig, waar in een heusche piano is ingebouwd, naar Rio de Janeiro en overreedt Dolores mee te gaan. Onderweg arrangeert hij een noodlanding en ofschoon Dolores geën gageerd is met een jonge Braziliaan, be kent zij aan de platina-blonde jongeling, dat hij haar niet geheel onverschillig is. Hierop wordt de reis weer vervolgd; de jonge musicus maakt haar 't hof, door zijn liefdesbetuigingen tot songs te ver werken. Als hij in Rio is aangekomen, blijkt, dat het hotel de muziekvergunning is geweigerd en de jonge dirigent neemt het besluit, de show van zijn band in de lucht te geven en de muziek uit te zenden. Hij chartert een escadrille vliegtuigen en de show heeft plaats op de vleugels der Wiegmachines, terwijl de gasten beneden zitten te kijken en te luisteren. De ope ning is gered. Intusschen is nog gebleken, dat de Braziliaansche medeminnaar een vriend van de bandleider is. E>e vriend trekt zich terug. De hoteleigenaar is dank baar en ontroerd. Hij heeft niets tegen de rol van schoonvader. Dolores kust haar platina-blonde jongeling. Beiden stij gen weer op. De piloot trouwt ze. Gelukkig einde. De Telegraaf schreef van deze film: Deze show is prachtig bezet, de muziek voortreffelijk. Fameus is het groote slot nummer met de girls op vliegmachines. Het Alg. Handelsblad: De liederen staan ver boven wat gewoonlijk wordt geboden. Het Volk: Om opzet en uitvoering is dit de beste showfilm, ooit gemaakt. Het verhaal is uitstekend verteLd. De regie houdt er steeds een spanning in. De film, die met geest en humor gemaakt is, mag niemand verzuimen te gaan zien. dat Zaharoff de ontwapening verhindert en dat door zijn toedoen het Engelsch- Fransche Petroleum conoern gesticht werd, dat met het bewapeningsconoem Europa beheerscht. Wat beteekent, vergeleken bij deze heer schar, de bezitter der Schneider-Creuzot- fabrieken, Eugene Schneider? Zeker, hij is naast Vickers de grootste leverancier van oorlogsmateriaal. Hij bezit werven en ko lenmijnen, metaaigieterijen en ijzermijnen in Frankrijk en 'Spanje, in 'Oostenrijk, Ejongarije en Tsjecho-Slowakije. Hij is eigenaar van de Skoda-fabrieken in Pil- sen; tezamen met Vickers stichtte hij 'm maatschappij om oorlogsmateriaal te fa- briceeren in Posen. Schneider-Creuzot controleert banken in Frankrijk en Polen en heeft beslissende invloed in bijna 300 naamlooze vennootschappen. Zijn zaken floreeren alleen dan, wanneer de volke ren oorlog voeren, zijn invloed is gróót en hij gebruikt die invloed ten gunste van zijn zaken. Maar boven hem zweeft de geest van Zaharoff, die zijn macht met weinigen heeft te deelen. Tot deze weini gen behoort Sir Henry Deterding, die iin de tachtiger jaren van de vorige eeuw een kleine beambte in Amsterdam was en nu „Sir Henry", zaakwaarnemer van de in de Shell-groep samengevatte Britsche Petro- leumbelangen is. Het is vleiend voor De terding, dat Lord Curzon eens van hem heeft gezegd: „De toekomst zal leenen dat de gealli eerden de overwinning hebben weten te behalen op een golf van petroleum". Deterdings invloed op de politiek in Eu ropa is overal merkbaar, wanf de politiek van Engeland, Rusland en ook van Frank rijk wordt niet in de laatste plaats door de petroleumbelangen bepaald. En meer dan eens men denke slechts aan de conferenties in San Remo, Genua, Lau sanne, Londen en Genève bepaalde de petroleum de ontwikkeling in Europa, en altijd was Deterding de raadgever der Britsche regeering. Deze ongekroonde en op de achter grond blijvende heerschers bepalen het lot der volkeren in Europa Ik geef 'm allijd hel besie, zeg! Dora, dus natuurlijk m

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2