Wat een Texelaar zag op de wereldtentoonstelling te Brussel. Wat reclame waard is. EINDE KOOKCURSUSSEN. De kookcursus, welke vanwege de Ver- ejeniging voor Landbouwhuishoudqnder- wijs in Noord-Holland hier door mej. Wynia, uit Schagen in de Lagere Land bouwschool werden gegeven, zijn thans afgeloopen. Vrijdagavond woonden wede feestelijke eindles bij van de cursus, welke op 12 achtereenvolgende Vrijdagavonden gegeven werd. Zaterdag eindigde de Za terdagmorgen-cursus, welke eveneens 12 lessen had geteld, telkens van drie en een half uur. De Vrijdagavond-lessen wer den door 20, die van Zaterdagmorgen door 14 dames gevolgd. Bij de eindlessen welke een feestelijk cachet droegen, was tegenwoordig de heer O. Nobel, voorz. van genoemde vereen, en woonachtig te Lutjewinkel. Zooals gezegd: we hebben de eindles op Vrijdagavond meegemaakt. De tafel was keurig gedekt. Heerlijk toebereide spijzen getuigden van de hoogte, waartoe die cursisten het in de edele kookkunst gebracht hadden. Een lust voor het oog was't niet alleen, want we hebben er ons persoonlijk van overtuigd, dat de vlag de lading volkomen dekte. De smaak was prijzenswaard. Het was de eindles van de cursus voor de „fijne keuken" en dit verklaarde de aanwezigheid van de hors d' oeuvre met sla, mayonaise,tomaten, radijsjes, geroosterd brood, sardines, enz. en van de lekkere „toe"-tjes als spiegel ei-taart en slagroompudding. Naar de leerares ons verzekerde was de cursus door vrijwel alle dames zeer trouw bezocht, hoewel het weer menige Vrijdagavond te wenschen overliet en de meeste cursisten buiten den Burg woon achtig waren. Zelfs was er een uit de Cocksdorp, die nimmer verzuimde. De heer 'O. Nobel hield een korte toe spraak, waarin hij zijn voldoening te ken nen gaf over het resultaat van het door mej. Wynia gegeven onderricht en de wensch uitte, dat het werk der Vereen, zou worden gewaardeerd. Jn haar afscheidswoord bracht mej Wynia dank voor het aardige souvenir, dat zij van haar cursisten in ontvangst had mogen nemen, (zie vorig nr.) Mede wekte zij op het streven der Vereen, zoo veel mogelijk te willen ondersteunen, op dat Texel meerdere malen in de gele genheid kan warden gesteld, om van haar lessen, ook op ander gebied, profijt te trekken. De ontwikkeling van het platte land, waarop het streven gericht is zou daarmee ten zeerste zijn gehaat. Op verlangen van de dames werd een „fijne keuken-cursus" gegeven, waardoor de kosten wat 'hooger zijn geworden dan anders het geval is. Dit behoeft echter geen bezwaar te zijn, daar de kennis en vaardigheid, door deze cursus opgedaan, in de practijk hun waarde zullen blijken te hebben. Zeer zeker is dat het geval voor de pensionhoudsters, die de cursus volgden. Gaarne brengen we aan het slot van ons verslag namens het Bestuur der Ver- eeniging. op deze plaats dank aan de di rectie van de T.E.M. voor het kosteloos in bruikleen afstaan van electr. fornuizen en het verstrekken van electr. stroom; aan de heer Hi. Klimp, voor de wijze, waarop hij de cursus heeft voorbereid; aan het Bestuur der Lagere Landbouw school voor het afstaan van het gebouw; aan hotel De Lindeboom voor het bereid willig in gebruik geven van eetgerei. En dan niet te vergeten een woord van hartelijke dank aan de leera res, me.j Wynia, namens alle cursis ten, voor de prettige en degelijke wijze, waarop zij haar lessen heeft gegeven. Ze bleek voor haar taak volkomen be rekend. ARBEID. Wees iedere morgen als ge opstaat blij, zoo ge die dag iets te doen hebt, dat ge daan moet worden, of ge het prettig vindt of niet. Gedwongen zijn te werken en genoodzaakt te zijn uw best te doen zal matigheid en zelfbeheersching bij u aankweeken, ijver en wilskracht, opge ruimdheid en tevredenheid en honderd an dere deugden, welke de luiaard nooit zal kennen. (ingez.) KOOKT ELECTRISCH 3 cent per KWh. Per rijwiel naar België. Onze plaatsgenoot Siem de Waal, die reeds eenige malen de aandacht op zich vestigde door zijn fietstochten eerst naar Keulen en terug en toen naar Stock holm en terug via Berlijn, Parijs, Brussel en Amsterdam heeft nu even par rij wiel een bezoek aan Brussel gebracht. Hij vertelt daarvan in een paar artikeltjes, die hij voor ons blad schreef. V Als men tijdelijk in Den Haag werk zaam is, dagelijks in de kranten leest over de groote tentoonstelling in Brussel en dan uitrekent er met één dag flink peddelen te kunnen zijn (180 K.M.), dan is de verleiding om een bezoek aan Brus sel te brengen, te groot. Dat ondervond ik tenminste. Ik gaf er gevolg aan en heb er geen spijt van gehad. 's Morgens om 6 uur verliet ik Den Haag, om via Rotterdam, Dordrecht, Breda, Antwerpen 's avonds om 7 uur in Brussel te arriveeren. Dank zij het uit stekende informatiebureau, dat bij de ten toonstelling gevestigd is, had ik spoedig voor weinig (Hollandsch) geld een aar dige kamer gehuurd. Me even „stofvrij" maken, een beetje rusten en toen naar de tentoonstelling, (het was inmiddels donker geworden) waar honderden schijnwerpers de vele pa leisachtige gebouwen in een zee van licht deden baden. Na vijf fr. te hebben ge offerd, mocht ik via de monumentale in gang het terrein betreden. De groote gebouwen, welke, elk voor zich, een meesterwerk van architectuur zijn, de talrijke hoogopspuitende fon teinen en de schijnwerpers, die aan dit alles duizenden kleuren geven, gaven mij al spoedig de indruk, dat hier iets grootsch op touw is gezet. Niet minder dan 25 landen hebben zich doen vertegenwoordigen. Het aantal pa viljoens door de Brusselaars terecht paleizen genoemd bedraagt 150. Het heele terrein is niet minder dan 140 H.A. groot. Geheel gereed is de tentoonstelling echter nog lang niet. Hoewel momenteel een legertje van 20.000 werklieden bezig is, zal het nog wed 2 maanden duren, voor alles kant en klaar is. Eerst vroeg ik mij af, wat zooveel men- schen hier moeten doen, maar, nadat ik met ihet spoortreintje een rit over het terrein had gemaakt, ben ik tot andere gedachten gekomen. Geweldig. Wat een oppervlakte. Verwar zoo'n tentoonstelling niet met een Texelsche kermis, waar 'in drie dagen alles klaar voor het gebruik. De ge bouwen zitten goed in elkaar. Ze zijn voor een deel uit beton vervaardigd. Elk land heeft er naar gestreefd, om zijn pa viljoen op te bouwen uit de materialen, welke het land oplevert. Elk land heeft zijn bekwaamste architecten hiermee be last enhet lijkt wel een wedstrijd om „het mooiste gebouw" te zijn geworden. M.i. staat Italië aan de spits. Het Neder- landsche paviljoen met zijn fraaie toren en buitenbeschildering slaat lang geen slecht figuur enwas het eenige ge bouw, dat op tijd gereed was. En binnen in zoo'n paviljoen? Daar kan men tot in de puntjes zien, wat of ieder land produceert. Mijn eerste gang was naar „Nederland". Letterlijk alles, wat met ons land in verband staat, krijgt men hier te aanschouwen. Ex zijn veelkleurige "borden gemaakt, waarop men door middel van een groot aantal lamp jes en knoppen, precies kan uitzoeken, waar kolenmijnen, zoutmijnen, industrie steden, badplaatsen, enz., enz. zijn. Met welke gelegenheid kan ik naar Indië? Een groote kaart met vliegtuigjes en boo ten laat zien, dat er talrijke manieren zijn, De beteekenis van de Hollandsche han delsvloot? Van de industrie of van de veeteelt? Op aanschouwelijke wijze geeft men u uitvoerig antwoord. Waar zijn de beste schapen? Op Texel! Jawel, hoor! Ik trof er een paar flinke foto's met „ras- genooten" aan. Als biezonderheid staat er bij dat het Texelsche ras alle andere rassen uit Nederland verdrongen heeft en dat Texelsche schapen bijna uitsluitend als fokdiéren in aanmerking 'komen. (Wordt vervolgd.) BOLLENKWEEKERS-DROOM. Een geel veld Voor veel geld; Export overzee Bolt portemonnaie. Een brandassurantie huurde de zijvlak ken van de plm. 400 brandmelders te Amsterdam voor de tijd van Vijfjaar voor reclame doeleinden. Ze zal daarvoor in totaal vijf-en-twintig duizend gulden betalen. f25000 voor reclame. Geen kleinigheid. "Maar niet ten onrechte wordt aan re clame groote waande toegekend. Echter door de snuggeren alleen. DE KOOG. REDDINGBOOT-OEFENING. In tegenwoordigheid van de heer H'. Th. de Booy, secr. der N.Z.R.M. en de heeren W.H1. Lap, secr. penn. en A. Epe en Tj. Alderliesté, leden van de Plaat selijke Comm., had Zaterdagmorgen 1.1. een oefentocht plaats met de hier gesta- tionneerde reddingboot. Er was van de zijde van het publiek weinig belangstelling. Indien we 'het be richt van de oefening eerder hadden kun nen opnemen, zou dat zeker anders zijn geweest, want het weer was voor een fietstochtje naar de Koog wel zeer gun stig, terwijl een oefentocht met de red dingboot altijd een interessante gebeurte nis is. De zee was zeer kalm. Het te- waterlaten en weer aan land komen van de boot leverde geen enkele moeilijkheid op. Boot en verdere materialen bleken in uitstekende conditie te verkeeren. De bemanning weerde zich geducht en had er al spoedig flink de gang in. Na afloop van de oefentocht werd een demonstratie gegeven met het vuurpijl en whippper-toestel, welke eveneens vol komen aan het doel beantwoordde. De lijn werd over het z.g. wrak geschoten. T oen kon de tros warden gespannen tus- schen „liet in nood verkeerende schip"en de redders aan het „strand", waarlangs met behulp van een z.g. reddingbroek de .schipbreukelingen zich in veiligheid kon den stellen. We waren getuige van de omvangrijke toebereidselen, welke getrof fen moeten warden om op 'deze wijze schipbreukelingen hulp te kunnen verke nen en van het goede resultaat. Onderwijl kon Texels Filmarchief we derom met zeer mooie en belangwekkende opnamen worden aangevuld, als b.v. het uitgaan en weer thuiskomen van de red dingboot; opnamen bij het boothuis, op de strandweg zoowel als aan het strand, het afschieten van de vuurpijl, het trans port van de reddingbroek naar het wrak en het redden van een der „schipbreuke lingen". EIERLAND. VLIEGVELD. De werkzaamheden zijn in volle gang. Tientallen arbeiders zijn hier nu dagelijks bezig met het leggen van ëlraineefbuizen en met het omspitten van liet grasveld, waar straks het landingsterrein, mooi ge ëgaliseerd, en met een doelmatige gras mat, zal worden aangelegd. Ook wordt gewerkt aan de put waarin het fundament voor de electr. bemalingsinstallatie zal worden gebouwd. Een voorloopige electr. bemaling is nu reeds in werking gesteld. In totaal zullen 130.000 draineerbuizen gelegd moeten woorden over een lengte van bijna 40 K.M. (afstand als van Den HelderAlkmaar.) Het werk heeft een vlot verloop. In tegenwoordigheid van de heeren weth. Parlevliet en opzichter Geerling van de Ned. Heide Mij., hebben we Donder dag het werk in oogenschouw mogen ne men en gekgenheid gekregen wederom eenige meters film voor Texels archief op te nemen. KONING GEORGE'S JUBILEUM. Een afbeelding van de zilveren gedenk penning, in Engeland geslagen ter gele genheid van Koning George's 25-jarig regeeringsjubileum. SPELLINGRAMP. Het eenige, wat volgens de jeugd Aan de Marchantspelling niet deugt, Is en daaover wordt zwaar gemord Dat Paas- en grote vacantie zijn bekort. OUDESCHILD. V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 26 April: 218 Kg. vereen, garnalen; 357 Kg. idem vrije. 27 April: 60 Kg. vrije garnalen; 33 Kg. vereen, idem. 30 April: 63 Kg. vereen, garnalen; 420 Kg. vrije idem; 86 Kg. wije idem, ongez. 1 Mei: 900 Kg. vrije garnakn; 85 Kg. ongez. garnakn; 316 Kg. vereen, idem. 2Mei: 415 Kg. vereen, garnalen; 770 Kg. vrije idem, 71 Kg. ongez. vrije idem. MEI-VERGADERING. Federatie Texel der S.D.A.P. De zaal van het Eigen Gebouw was ge heel vol, toen de Federatie-voorz. de aan wezigen een hartelijk welkom heette, in het biezonder De Stem des Volks, PAL- VU en de jongste loot, de Arbeiders- Sportbond (N.A.S.B.). De omstandigheden, waaronder wij onze Meivergadering houden, zijn niet gunstig, zei spreker. Stoffelijke en gees telijke ellende teisteren de wereld, het fascisme met zijn gruwelen is een aan klacht tegen de beschaving. Van een feest willen we dan ook niet spreken, veeleer van een dag van bezinning op wat ons nog te wachten staat; op de strijd, die nog gevoerd moet warden. Doch bovenal zullen wij deze dag, bijeen zijn als één groote familie, verbonden door een ge meenschappelijke band, n.l. ons streven naar ons mook ideaal, het socialisme. Hierop deelde de voorz. mee, dat heer Kiès niet was gekomen, wat voor velen een groote teleurstelling zou zijn, doch hij hoopte, dat de avond toch in de smaak zou vallen. Eerst zong de Stem des Volks „Vrij heidsmei", „Pareknde Webbe", „Aan de Strijders", „Bruidsvaart'in Hardanger", „Socialistenmarsch", „De Nacht" en „De nieuwe Tijd". De liederen werden goed vertolkt, vooral de Bruidsvaart oogstte da verend applaus. Tooneelvereen. PALVU voerde vervolgens op: Oude Antje, een propagandastukje voor Staatspensioen.: Oude Antje (mw. N.Bruin-Hemelrijk) heeft haar heele leven geploeterd voor anderen, veel leed verzacht en veel troost geschonken. Doch als haar man, een klein schoenmakersbaasje sterft, blijft ze onverzorgd achter, omdat er nooit genoeg is verdiend om premie voor de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering te betalen. Antje moet bij haar zoon (Huib Vermeu len) intrekken. En dan begint de ellende. De zoon is goed voor z'n moeder, doch z'n vrouw (Annie Dogger), die geen an der doel heeft dan rijk te worden, be schouwt het oudje als een onnut meubel, een opvreter, enz. Het oudje moet hard werken en is iedere dag getuige van hef tige ruzie's om haar. Ze kwijnt weg van heimwee naar haar oude omgeving en klaagt haar nood aan Dominee (Jan Blom), die zeer met haar lot is begaan en het een verschrikkelijke tekortkoming noemt van deze maatschappij, die vele ouden van dagen, die hun heele leven hebben geploeterd, van gebrek laat om komen, als ze niet door particuliere lief dadigheid worden geholpen. Met de vraag van Antje, hoe lang dit nog zal duren, eindigde het stuk, dat goed werd ge speeld. Ook de kleine rollen (mw. C.Eel- man-Dogger) als de buurvrouw van Antje, Jannie Bruin en R. Bakelaax als de goede kennis en haar verloofde, Tet Bruin die een oude vader tot last en ook alle dagen ruzie had, en Jannie van Bo ven, de kleindochter van Antje, werden vlot vertolkt. Na de pauze zong de Stem des Volks achtereenvolgens Vrijheid, Eens, Ontwa pening, Morgenrood, Lied van de Vlag, en de Internationale. Ze werden zeer mooi gezongen. Vooral het Lied van de Vlag was prachtig. Het slot van de avond werd gevuld door de Sportbond met eenige vrije oefe ningen. Ook werden nog een paar mooie standen vertoond, zooals die bij discus- en speerwerpen en kogelstooten voorko men. Met de gekleurde belichting erbij, waren dat zeer aardige tafereelen. De aanwezigen waren danook vol lof over dit eerste optreden. De voorz. dankte daarop voor de mede werking en de belangstelling. Hij hoopte, dat de aanwezigen versterkt naar huis zouden gaan en dat de avond er toe zou hebben bijgedragen dat ze onverzwakt de strijd voor het socialisme zouden blij ven voeren. De fiets, die werd verloot, viel op no. 191. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM t

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2