NIEMEIJERX RAADGEVINGEN Wat een Texelaar zag op de wereldtentoonstelling te Brussel. De Bebossching der Noordzee-Eilanden. HET LIJKT MAAR Z00 om ongevallen door electrische stroom te voorkomen iPier rijwiel naar België. II. Ik besloot mijn eerste artikeltje met eenige biezonderheden over bet Neder- landsche Paviljoen. Daar wil ik u nog wat meer van vertellen. Foto's en kaarten, betrekking hebbende op de drooggelegde Zuiderzee en de Wieringermeer, zijn er voor niet-Neder- landers wel een zeer groote attractie. Zoo is er ook een schutsluis in volle werking te zien. Het achterste gedeelte van het Paviljoen is aan de Koloniën gewijd. Di verse diorama's, die, wat zeer vernuftig ge vonden is, afwisselend verschijnen, la ten keurig zien, wat in Indië te koop is. Een geweldig groote maquette van de Indische Archipel geeft eenig denkbeeld van de uitgestrektheid van de Nederland- sdhe koloniën. De afdeeling zuivel is in een aparte boerderij „Prinses Juliana" genaamd, ondergebracht. Na de, vischvijver te hebben aan schouwd, verliet ik het Paviljoen om dat van Denemarken en Zweden te bekijken. De practische Denen hadden in hun ge bouwen tevens een verkoopplaats voor boter ingericht, een attractie voor de Brusselsche huisvrouwen. De automatische telefoon is al veel be sproken. Wie zich afvraagt, hoe zoo'n instrument eigenlijk werkt, kan er hier een in volle werking zien, ja, er zelfs een, proef mee nemen. Andere paviljoens zijn nog niet afge werkt ot toegankelijk. Nog eventjes wach ten dus. Er zijn op de tentoonstelling zeer veel particuliere ondernemingen ver tegenwoordigd, Philips, Texaco, Droste, enz., enz. Ook is er een firma, die door een meer dan honderd meter hooge to nen, uitsluitend van stalen buizen, te bouwen bewijst, wat daarmee te bereiken is. Juist toen ik deze toren bewonderd had, kreeg ik gezelschap. Was dat toeval? Neen, mijn Esperanto-ster was de oor zaak. Een Brusselsche Esperantist had die opgemerkt. Dat we toen tezamen eenige uren rondgewandeld hebben, spreekt vanzelf. En weer kwam ik tot de overtuiging, dat de dragers van dit groene sterretje een bevoorrechte plaats in de wereld innemen. De stand „Oud-Brussel" was kant en klaar. Ongetwijfeld het neusje van de zalm. Een heel oud stadje is hier opge trokken. Niet zoo maar eventjes met wat planken en krammen en wat verf. Neen, „heusche" steenen gebouwen, eenige ver diepingen hoog, precies zooals Oud-Brus sel ze eenige eeuwen terug gekend heeft. Men treft er het Paleis der Hertogen van Brabant aan, kerken en heerenhuizen. Ook de Brabantsche woningen met hun schilderachtige trapgeveltjes zijn nietver- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UUIUIIIÜ HYGIENE en VEILIGHEID. UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIUIIItllllllllltlUII Aan het jaarverslag 1934 der N.-Holl. Vereen, tot Bestrijding der T.B.C. ont kenen wij, dat voor Amsterdam de sterfte aan t.b.c. per 10.000 der gemiddelde be volking 3.8 bedroeg, voor het Rijk was dit getal 5.45, voor de provincie Noord- Holland even boven 5. Deze cijfers mogen zeer gunstig worden genoemd. UITSLAG AANBESTEDING. Het schilderwerk aan boord van het s.s. Dokter Wagemaker is gegund aan de Fa. Hoogeiduyn te Den Helder. ZAKENNIEUWS. De heer H. H. London heft zijn zaak in kruideniers- en grutterswaren, geves tigd in de Weverstraat alhier op en gaat zich met zijn gezin te Den Helder ves tigen, waar hij in dezelfde branche werk zaam zal zijn. NED. VEREEN. TOT BESCHERMING VAN VOGELS. De excursie, uitgeschreven voor de le den van bovengenoemde Vereen., vangt deze morgen aan te Oudeschild, na aan komst van de boot, welke om 10 urn- van Den Helder Vertrekt. Er wordt gere kend op meer dan 100 deelnemers, die, in groepen verdeeld, elke groep met een of meer deskundige leiders,een bezoek aan de broedplaatsen zullen brengen. Verder luidt het programma: van 12 uur koffiemaaltijd, half zes aankomst aan Badhotel Prinses Juliana te De Koog, waar gemeenschappelijk wordt gedineerd en de alg. ledenvergadering wordt gehou den. Het programma voor Zondag luidt: 8.45 vertrek van de Koog; 1.30 terug voor warme lunch; 4.30 vertrek van de Koog naar Oude schild; 5.20 vertrek van TexeL Moge het weer de gasten gunstig zijn. Dit toch is een factor, waarvan het sla gen van excursies als deze grootendeels afhangt geten. En rustig vloeit daartusschen door een kkin riviertje. De inwoners der stad zijn alkn in historische kleedij gestoken. Soldakn met vervaarlijke snorren en prachtige uniformen, met ouderwetsche moordwerktuigen op hun rug, loopen er de geheek dag rond of zitten in de ta veerne een pinneke bier te drinken. Tus- schen twee haakjes, ik heb veel zittende soldaten gezien: De wacht in de poort vat zijn taak nogal makkelijk op. Hij zkt dadelijk of hij met een „hoek" of met een „kabeljauw" te doen heeft, wanneer iemand de stad betreedt om maar eens op onze middeleeuwen te varieeren. Door de stad sjokt over de zeldzaam slechte straten het „Brusselsche stedelijk orkest", zijnde een fraai orgeltje, dat er al aardig wat jaartjes op heeft zitten. In de pauze maken een paar goed gedresseerde apen muziek op koffiemolens en pandeksels. Men is er uitstekend in geslaagd hier een historisch stukje Brusselsch te scheppen. Als men zoo op het muurtje aan de voet van het rustig vloeiende riviertje zit en men zkt al dat schilderachtige om zich heen, dan kan men zich zonder moeite eenige eeuwen terug denken. Schatten gelds moet dit bouwwerk gekost hebben. En toch geloof ik, dat „Oud-Brussel" nog met een zoet winstje gaat strijken, want bijna elk huisje is als „taveernke" ingericht, waar een ouderwetsche waard ccn Hypermodern pinneke tapt. De stem ming in Oud-Brussel is dan ook kolos saal. Ik kreeg zoo de idee, dat de hui dige Brusselaars meer belang stellen in Oud-Brussel met zijn jolige icroegen dan in de tentoonstellingHet is voor velen blijkbaar prettig in Oud-Brussel te toe ven en de zorgen weg te lachen, welke in de wereld van nu voor velen maar al te drukkend zijn. Urenlang kan men rondwandelen op het groote kermisterrein, dat bij de ten toonstelling is ingericht. Men kan een tocht door de met sneeuw en ijs bedekte bergen van „Zwitserland" maken. Men kan er de kleinste man en dikste vrouw ter wereld „onder de loupe" nemen. Ook dwingen de dansende Arabische schoonen er bewondering af, terwijl slangenbe zweerders met hun geheimzinnige muziek en dansende slangen je doen griezelen. Wanneer men tenslotte de tentoonstel ling met Oud-Brussel en de kermis moe is, geven de tientallen H.A. park om en op het tentoonstellingsterrein nog ruim schoots gelegenheid om uren verpoozing te zoeken. De wereldtentoonstelling is zooals gezegd nog lang niet klaar, maar het weinige dat ik er gezien heb, heeft mij er reeds van overtuigd, dat Brussel tienduizenden menschen in ver rukking zal brengen. „Was het niet skoon mieoeerke?" vroeg mijn Vlaamsche pensionhoudster, toen ik tamelijk vermoeid mijn kamer ein delijk weer opzocht. En mijn antwoord, was een volmondig „Jawel zulle". SIEM DE WAAL C.Hz. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Z.K.V. 3—V.N. 4—5. Gaf men in 'het „Groentje" weinig kans, toch hebben wij het tot een overwinning weten te brengen. Hierdoor zijn onze kan sen om te promoveeren aanmerkelijk ge stegen. Begunstigd door mooi weer togen wij welgemoe.d op de Zaan aan, vastbe sloten te geven wat wij konden. Óm 2 uur stelden wij op. Er ontwikkelde zich dade lijk een vlug en vrij forsch spel, met aan beide zijden gelijke kracht. Na ongeveer 20 mnt. spelen wist ZKV op fraaie wijze de leiding te nemen 10, doch nauwe lijks 5 min. daarna scoorde J.Kiewiet Jr. op niet minder fraaie wijze de gelijkmaker. Na de rust speelde V.N. doelbewuster, dan voor de rustj toch was het weer ZKV, dat de leiding nam, hoewel voor niet lang, wantnu was het Siem, die voor de gelijkmaker zorgde. Toen kregen we 'n periode, waarin V.N. ver in de meerder heid was. De middenvakspelers gaven zeer goed en doortastend spel te zien, waardoor de aanval van V.N. kans zag door mooie schoten van J.Kiewiet Sr. en Piet en Huib Vermeulen de stand tot 2 5 op te voeren. Toen gevoelden wij ons eenigszins gerust, maar de wedstrijd was door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. SCHIERMONNIKOOG. Schiermonnikoog, behoorende tot de provincie Friesland, is van ons land het meest noordelijk gelegen eiland, dat be woond is, indien het eilandje Rottum, dat aan de aan Duitschland behoorende Oostfriesche eilanden grenst, met als eenige bewoner, de strandvoogd, niet mee gerekend wordt Het eiland dankt zijn naam aan de eerste eigenaars: Schiermonniken van het klooster Claerkampen, welke monniken grijze of schiere gewaden droegen. In 1580 werd het klooster opgeheven en ging het eiland over aan de Staten van Friesland, die het in 1640 verkochten aan het oude geslacht Stachouwer. In 1859 verkochten de laatste afstammelingen van dit geslacht het eiland aan Mr. Banck ,te den Haag, die het in 1906 over droeg aan de Duitsche graaf Bernstorff, de vader van de tegenwoordige eigenaar. Schiermonnikoog is, behoudens enkele ver spreid liggende stukjes, dus Duitsch par ticulier bezit. Het eiland is met inbegrip van de zand platen omstreeks 5000 H.A. groot en bezit één dorp met circa 735 inwoners. De ligging van het eiland is, wat de verbinding met de vaste wal betreft, niet ongunstig. In de zomertijd vaart er twee maal per dag een boot van Zoutkamp via Oostmahorn naar Schiermonnikoog, ter wijl het geheele jaar door een rijksveer dienst de verbinding tusschen Óostma- horn en het eiland onderhoudt. Beide diensten moeten op het getij varen. De bevolking bestaat voor het grootste gedeelte uit pensionhouders en zeevaren den, terwijl het kleinste gedeelte van de landbouw leeft; een arbeidersstand wordt er zoo goed als niet aangetroffen (thans zijn er 8 arbeiders). Op het eiland treft men aan: bedijkte graslanden (plm. 350 H.A.), niet-bedijkte graslanden of kwelderlanden (plm. 100 HA.) en duinen, ruw geschat ongeveer 2000 H.A. In het oostelijk gedeelte van het eiland zijn de duinen laag, terwijl er een levendige duinvorming plaats heeft. De vegetatie bestaat hier grootendeels uit een dichte begroeiing, met duindoorns waartusschen de zilvermeeuwen bij mas sa's broeden. Er bevinden zich twee groote broedkolonies van meeuwen, welke in de broedtijd bewaakt worden. Dit ge deelte 'der duinen zal wel nimmer voor bebossching in aanmerking komen, maar als natuurmonument ongerept worden ge laten. De in het westen van het eiland gele gen duinen zijn hooger dan die, welke in het oosten liggen. (Wordt vervolgd.) nog niet gewonnen. Dat bleek, toen ZKV na een kleine inzinking weer danig op kwam zetten, wat al gauw tot uiting kwam door 2 zeer snel op elkaar volgende doel punten 45. Nog acht minuten waren te spelen, maar onveranderd kwam het einde. Een mooie prestatie van V.N. En nu vooral houden wat wij hebben. Nu nog tegen A.D.O.S. uit en B.E.P. thuis. Wan neer wij deze clubs niet onderschatten, kan zeker gewonnen warden. Vooral als er wordt .gespeeld als j.l. Zondag. - P.V. iiimiiiuiUHiiiTttuuiiuiiiiifiiHnuiiuuuiniuHiuiuiiiiiiiiiin Illinium VAN DE BOEKENPLANK. IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIII (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). NEDERL. FOLKLORE, (Gebruiken, ge woonten. volksgeloof), door J. Rasch. 110 blz. f 1.25. HANDLEIDING voor de Boekhouding van artsen en tandartsen, door A. A. ter Laag, oud-notaris. 46 blz. fl. S» HET VONDELINGSKE, roman uit de Betuwe, door S. van Bommel van Heus- de. 230 blz. fl.50. Geb. f2.25. io 'Koffie De begrafenisbedienaar Is gehuld in deftig zwart. Want de man moet medeleven, Waar verdriet regeert en smart. Op het hoofd van de bedroefde Prijkt een nette, hooge hoed; Ja, hij rouwt met heel zijn wezen; Van zijn schedel tot zijn voet. In de stoet zet hij gewoonlijk Een gelegenheidsgezicht; Waardigheid en ernst betrachten Acht hij zich tot dure plicht. Als de plechtigheid gedaan is, Rijdt hij huiswaarts op een draf; Zijn of-fi-ci-ee-le kleeren Legt hij dan al spoedig af. Nu kan hij weer héél gewoon doen Onbekommerd, onbevreesd, En hij rekent, of dit dagje Hem tot voordeel is geweest. Zijn de spullen weggeborgen, Dan neemt hij graag zijn gemak.... Dragen echter wij niet allen Vaak een MASKERADEPAK? (Ingezonden.) IUWUHflllllllllllillHWIHHIIUIIIIIIIIIIIWIIItlHUWllUWIIIHl IIIIHIII1II Mededeelingen IIIIHIIIHI van Texels Bioscoop-Theater IHIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOUD. Een Ufa-Film en zeker een der beste. Bij de inzet reeds wordt men met één geworpen buiten de baan der alledaagsche gedachten in het voor profanen ontoegan kelijke heiligdom van een natuurkundige die ernaar streeft de huidige wetenschap de volgende stap te laten doen: 't verande ren van een onedel metaal in een edel metaal, in dit geval van lood in goud. Met stijgende bewondering en in hevige spanning slaat men gade, hoe een ge heim aan de natuur ontwrongen wordt. Neen, meer: hoe de menschelijke geest de natuur dwingt, zich naar zijn bedoe lingen te schikken. Doch het mogelijke resultaat van de be- langelooze arbeid van de natuurkundige en zijn helper, een ingenieur, roept de duistere driften wakker van een loodmag- naat, en diens handlangers. Het drijft hen aan tot bedrog, misdaad en winstbejag. De groot-industriëel maakt zich door moord op de man der wetenschap van de uitvinding meester, doch hij kan de ge heimzinnige machine, die hij heeft laten vergrooten, niet op gang brengen. Tref fend alweer wordt hier ons 'tot bewustzijn gebracht, dat zonder de ingenieur, zoowel groot-industriëel als arbeiders niets ver mogen, dat zonder hem stagnatie en ver val het lot der industrie zullen zijn. Fel en hartstochtelijk is de strijd tusschen de onbaatzuchtige ingenieur, door Hans Albers, ditmaal wars van alle bravoure, in sublieme eenvoud vertolkt en de door wil tot macht bezeten magnaat, een intens lerende creatie van Michael Bohnen, wiens methoden niets en niemand ont zien.. Brigitte Helm, als de dochter van de magnaat, weet zich meer dan ooit in een mystiek waas te hullen, zonder nochtans aan menschelijkheid in te boeten. Lien Deyers en de overige nevenfiguren kun nen wij in feilloos gespeelde rollen be wonderen. Werk nooit aan voorwerpen ot «-ïdingen (inzetten van stoppen, repareeren van snoeren, e.d.) zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld of nog beter: verwijder zelf tijdelijk de zekeringen uit uw installatie, waardoor voorkomen wordt, dat een ander toch weer stroom opzet. o— Vul nooit een melkkoker, waterketel of dergelijk toestel,terwijl het ingescha keld is. o— Schenk nooit uit een waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het nog ingeschakeld is. o Gebruik nooit snoeren, contactstoppen of andere electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok gevoelt bij het hanteeren van een electrisch toestel, die u doet vermoeden, dat het apparaat „onder spanning staat", waarschuw dan uw electricien, opdat deze het toestel kan nazien. T.B.C.-BESTRIJDING. Wie ooren heeti om ie hooren, zegt Dora, hoori wel wai de lekkersie koffie is. O

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2