Ingekomen stukken: Ben schrijven van vvege Staatsboschbeheer, blijkens hetwelk de leden der Vereen, werden vrijgesteld van betaling bij hun bezoek aan de vo gelbroedplaatsen De Geul en De Mui, het geen de vergadering een applaus ontlokte. JAARVERSLAG. Aan het uitvoerig en welgedocumen- teerd jaarverslag, uitgebracht door de heer J. Drijver, ontLeenen we: Nog steeds gaat als gevolg van de eco nomische stormen de afbraak voort van veel, dat in gunstiger tijd werd opge bouwd. De Vereen, blijft voor tegensla gen niet gespaard, maar kan haar werk toch nog steeds voortzetten. Echter hoopt' zij ook in de toekomst op de volle sym pathie haner leden te mogen rekenen. Uit breiding van het ledental moet onontbeer lijk worden genoemd. Ledental. Ook ditmaal werden er weer minder leden ingeschreven dan er uit traden. De jaarlijksche contributie liep terug van f8950.85 in 1933 op f8228.37 in 1934. Echter ontving de Vereen, giften en legaten tot een bedrag van in totaal ruim f 2600. Door deze biron van inkomsten kon de Vereen, tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland .gesteund worden in haar poging tot aankoop van de aal scholverkolonie te Wanneperveen, de grootste in Nederland. Deze aankoop heeft heel wat stof opgejaagd, omdat er nog steeds „angstige zielen" (sic.) zijn, die alle dieren, welke zich met visch, met vogels of met zoogdieren voeden, als onze „natuurlijke vijanden" liefst zoo grondig mogelijk zouden willen verdelgen. De Vereen, heeft tegenover de fantasti sche schadeverhalen de nuchtere werke lijk gesteld, gebaseerd op niet te weer spreken feiten. De Vereen, voor Vogelbescherming 's Gravenhage en omstreken verleende t50 subsidie in de kosten van bewaking van het vermaarde vogelgebied De Beer bij Hoek van Holland. De vereen, steunde, in samenwerking met de Friesche Vereen, voor Natuurbe scherming It Fryske Gea, de plannen tot aankoop van het beroemde Princehof en werkte mee aan de bescherming van de Leyen en de Oorden. De Vereen, moest een veer laten in verband met de wet op een belasting op goederen in de doode hand. Maar zij liet zich die veer geduldig uitrukken, wetende, dat ook de staat zijn moeilijk heden heeft. In 1933 werd de vangtijd voor kooi- vogels aanzienlijk ingekrompen, maar uit gebleven zijn een vervoerverbod en een verkoopverbod in gesloten vangtijd, welke verboden met de inkrimping van de vangst gepaard hadden moeten gaan. De toe stand is nog weinig bevredigend. iPolitie en manechassee blijven zich steeds beijveren, de naleving der vogelwet te bevorderen; een politiebeambte maakte in één jaar 39 prooessen-verbaal wegens overtreding van de vogelwet, waarbij 24 netten en 102 vogels in beslag werden genomen. Zelfs politiehonden kwamen daarbij te pas; eenige keeren gelukte het daardoor het vangen van vogels met lijm- stokjes te constateeren. Velerlei andere overtredingen van Vo gelwet en Jachtwet vergden de aandacht der vereen. Het jaarverslag somt er maar enkele op. "Onbegrijpelijk is het, dat vele landbou wers zoo slecht hun belang begrijpen, dat ze in een muizenrijke winter, als die, welke achter ons ligt, geen gelegenheid laten voorbij gaan om uilen en toren valken te vangen, alleen met de bedoeling, die voor enkele centen te versjacheren., En dat gebeurt, ondanks jarenlange voor lichting op landbouwgebied en ondanks het overal ingevoerde landbouw-ohderwijs. In Noord-Brabant bleek een premie stelsel voor het inleveren van roofvogels te bestaan. Voor alle soorten, ook voor be schermde, werd 50 ct. betaald. De premie werd betaald door een Bond van Postdui- venhouders. De politie heeft aan deze toestand een einde gemaakt. Op de wadden werden weder eenige staltnetten in beslag genomen. Een waar schuwing! De roeken kosten de Vereen, ieder jaar veel hoofdbreken, vooral in de broedtijd, als er vaak lichtvaardig nesten met eieren warden uitgehaald, of jongen warden uit- gestooten. Overbevolking moge nadeelen brengen, kleine kolonies mogen daaronder toch niet lijden. In Nieuwe-Schans brandde vorig jaar een stroocartonfabriek af, in welker nabij heid zich op een stroomijt een ooievaars nest bevond. Twee jeugdige arbeiders, H. Dekker en C. Kerkhof hebben de vo gels met gevaar voor eigen leven gered. In het buitenland maakt men zich onge rust over het oprichten van vele vuurto rens ten dienste van het luchtverkeer^ Hierover ingewonnen inlichtingen zijn ech ter zeer geruststellend. Het groote nadeel voor de vogels, voortvloeiende uit de verontreiniging van het zeewater door stookolie, staat in het oentrum van veler belangstelling, vooral sinds deze zaak bij de Volkenbond ter sprake is gebracht. In het algemeen wordt het gevaar sterk onderschat, zoo niet ge heel 'ontkend. De vereen, riep de mede werking in van de Nederl. en vreemde koopvaardijofficieren en verspreidde een circulaire in het Nederlandsch, Engelsch en Zweedsch. De Vereen, vertrouwt, dat het kwaad hierdoor zal afnemen. Op De Beer bij Hoek van Holland on dervonden de groote sterns in 1934 ern-> stige overlast van de zilvermeeuwen en mantelmeeuwen, welke zich daar ophiel den. Voor het grootste deel waren dat jonge niet gepaarde vogels. Bij honderden werden de groote-sterneieren verslonden. Het zag er naar uit, dat wij de fraaie ko lome zouden verliezen. Gelukkig 'hebben de groote sterns zich tevreden gesteld met een verhuizing op het terrein zelf. De kolonie werd in 1934 op plm. 2000 paren geschat, iets minder dan in 1933. Hulde werd gebracht aan de h^pr C. F. Jas, commissaris van Rotterdam, verte genwoordiger der Vereen, van de aanvang van de bewakingsdienst op De Beer af. De heer Jas gaat zijn post nu verlaten, hetgeen voor de Vereen, een verlies be- teekent. Op de Schorren achter de Eendracht- polder vestigden zich in 1934 geen groo'te sterns; in 1933 waren enkele pogingen daartoe door de hooge vloeden mislukt. De bewaker kon vele nesten van visch- diefjes en andere vogels redden door die op graszoden te plaatsen Menigmaal boekte de Vereen., in het algemeen gesproken, succes, maar teleur stellingen bleven ook niet uit. Ontmoedi gen zullen deze de Vereen, niet, maar vóór alles heeft zij de instemming en steun haner leden en donateurs noodig. Laten wij, zoo eindigt het jaarverslag, er eensgezind naar streven de Nederl. Vereen, tot Bescherming van Vogels tot hooger bloei te brengen, door onze ide alen uit te dragen, waar wij ook zijn, wie wij ook ontmoeten; beschouw het als uw eereplicht voor haar te ijveren bij heel liet Nederl. volk. Het jaarverslag werd goedgekeurd on der dankzegging aan de heer J. Drijver voor het vele hoogst belangrijke werk, door hem ten dienste der Vereen, verricht. De rekening 1934 werd goedgekeurd. De heeien Vorst en Koning brachten te voren een gunstig rapport uit. Ze werden ook voor 1935 tot nazieners benoemd. Bestuur: De aftredende bestuursleden, de heeren prof. dr. J. H. van Meurs, J.P. Strijbos, en J. Drijver werden bij accla matie herbenoemd. In de plaats van de heer Jhr. L. J. Quarles van Ufford werd verkozen op voorstel van het bestuur, de heer Brouwer te Groningen. Bij de rondvraag vestigde de heer J. Luberti de aandacht op het groot aantal vogels, speciaal kepen, dat doodgereden wordt op de hoofdweg door het Haagsche Bosch, terwijl ze zich daar te goed doen aan de gevallen beuken nootjes. Voorge steld werd, deze nootjes zooveel mogelijk terzijde van de weg te doen vegen, het geen zal worden overwogen. De heer Thiebout (Zwolle) deed me- dedeelingen over de vooruitgang van het aantal ooievaaars in de omgeving van Zwolle en over de muizenplaag op het Kampereiland, waaraan door beschermde vogels, als torenvalken, eksters en rei gers een eind werd gemaakt. Vervolgens ontspon zich een discussie over het achteruitgaan van het aantal kie viten in Noord-Holland. De heer J. P. Strijbos schreef deze achteruitgang voor wat de Berger Meer en de Egmonden betrof toe aan het feit, dat de boeren daar in vele gevallen nog kievitseieren ra pen na de bezette tijd. Met een vlotte en hoogst interessante causerie van de heer J. P. Strijbos over Texel, toegelicht met een groot aantal lichtbeelden, werd de avond besloten. Met de laatste boot verlieten de deel- nemers(sters) van elders Zondag het eiland, meenendeels zeker rijk voldaan over het schoone, dat Texel hun (haar) in zoo ruime mate te genieten had ge geven; voldaan ook over de organisatie, welke zoo keurig in orde was. Illustratie van Sj. KUPERUS uit Waar de Stilte spreekt, van J.P.STRIJBOS. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. De huisvlijttentoonstelling, georgani seerd door de afd. Texel van Volksonder wijs en gehouden in het Gymnastieklo kaal aan de Molenstraat, werd Zaterdag middag drie uur door de heer burgemees- ster Oart officieel geopend, nadat de heer D. Dapper, afd. voorz., spreker had ingeleid met een enkel woord, waarin hij zijn voldoening over de groote belang stelling te kennen gaf. De heer burgemeester sprak over de be- teekenis van de huisvlijt, welke menige goede eigenschap aanwakkert en tot ver dere ontwikkeling brengt en deed tenslotte mededeeling omtrent de beoordeeling door de jury. Deze jury werd gevormd door mevr. Oort-Oort, mevr. Groenewold- Terpstra en mej. C.J.Rab (Schilderweg) voor wat betrof de dameshandwerken en door mej. I. Klimp en de heeren W. B. Oort en J. Tiessen, voor wat aanging de afd. hout-, carton- en tee ken werk. De uitslag was als volgt: Dames: le prijs: Mevr. N. BroereRis- seeuw, kloskant; mevr. H. Schrama-Lap, kleedje van frivolité. 2e prijs: mevr. J. Dekker-Swartsenberg, gehaakt kleedje; mevr. G. Mosk-v.d.Berg, geborduurd laken met 2 sloopen; mevr. A. Uitgeest-Bunschoten, kussen in kruis- steekbonduurwerk. Eervolle vermelding: mevr. A. Kikkert- v.d. Vis, gehaakte sjaal met borduurwerk; mevr. Van Biene, Smyrna kussen; mej. Piroska Kerekes, kussen met richelieu-- werk. Heeren: le prijs Th. Molenaar, kap stok met beeldhouwwerk. Meisjes: le prijs Hannie Vlessimg, ont- bijtlaken; 2e prijs Gretha Uitgeest, ont- bijtlaken. Eerv. vermelding: Tea Room, geborduurd kleedje; Cornelia v.d. Vis, geborduurd kleedje; Ali Boon, gehaakt kleedje. Jongens: le prijs Corry Timmer, sche merlampje, (figuurzaagwerk)Abram de Smit, wandversiering met Uiver; 2e prijs Jan Kok, eendje op wieltjes; Simon Daal der, handdoekrekje. Eerv. vermelding Wim Koorn, dienblaadje; Jacob Boogaard, wandspreuk; August Zegel, vogelvoeder- huis. Afdeeling teekenwerk voor jongens en meisjes. le prijs Kees Zegel, leeuwin met jon- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, brengen ter openbare ken nis, dat de opgaven, bedoeld in de artike len 35, lid 2, en 51, lid 2, der Drankwet (Staatsblad 1931 no. 476) ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in het openbaar zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 13 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. KLEINE VLEKJES „Een vriend, die ons op onze feilen wijst." Dr. Jac. P. Thijsse schrijft in het Mei nummer van De Levende Natuur: Het stadje Den Burg en badplaats De Koog zijn een beetje overstuur geraakt door snelle uitbreiding. Ook zijn er op Texel een paar slordig onwel riekende bedrijfjes en zelfs de gemeente lijke huishouding is wel eens morsig. Maar dit zijn kleine vlekjes, die zich niet behoeven uit te breiden en zelfs wel ver holpen kunnen worden. Alles met alles mag Nederland trotsch zijn op zijn wad deneilanden en het is licht te begrijpen, dat ieder jaar vele tienduizenden er ge not en verpoozing komen zoeken. gen; 2e prijs Kees Jouwersma, drie zang vogeltjes. Eerv. verm.: Detti Nieuwen- huizen, schetsboek met teekeningen; Cor van Rossum, twee leeuwen, (deze inzen dingen konden niet voor een prijs in aan merking komen, alhoewel ze zeer goed waren. Leeftijd was boven 14 jaar.) We hebben de taak, van de dames en heeren, die de prijzen moesten toewijzen, geenszins benijd. Het was uiterst moeilijk te beoordeelen, wiens vlijt, geduld en(of) kunstvaardigheid met een medaille kon worden beloond. De toegepaste technie ken liepen immers zeer uiteen, de leef tijden der inzenders(sters) eveneens, ter wijl men zich ook moest afvragen, wie naar eigen ontwerp te werk was gegaan en wie zich tot nadoen bepaald had. De eene techniek leidt veel makkelijker tot 'n fraai resultaat, dan de andere. Al deze factoren moesten bij het beoordeelen in aanmerking worden genomen en het ligt voor de hand, dat de jury pas na veel wikken en wegen de onderscheidingen, kon toewijzen. In het vorige nummer schreven we reeds, dat er weer heel wat ingezonden werd, zeker niet minder dan vorig jaar. Er was weer yeel fraai da- meshandwerk te bezichtigen, voor het eerst ook kloskant. Voor belangstellenden bestond gelegenheid om te zien, hoe dit wordt vervaardigd. Aparte vermelding ver dient de afdeeling teekenwerk, waaronder zelfs van jeugdige kinderen heel ver dienstelijk werk aangetroffen werd. Een ruim gebruik was gemaakt van de gele genheid tot inzending ter opluistering, buiten mededinging, (zie 2e blad.) In totaal werd de tentoonstelling door 430 personen bezocht; Zaterdag was het bezoek niet druk. Er werd gratis thee of koffie geschonken, aangeboden door de Erven Wed. Van Nelle. Dezelfde firma bood heeren rookers gelegenheid om met haar tabak kennis te maken, terwijl de fa. Albert Heijn voor koekjes zorgde. De tentoonstelling heeft weer eens la ten zien, wat vlijt en volharding, gepaard gaande met smaak voor vorm en kleur, met elkaar vermogen. Het resultaat was verheugend. De eerstvolgende Volkson- derwijs-huisvlijttentoonstelling zal nu een paar jaar op zich laten wachten. Ieder heeft dus volop gelegenheid om op die expositie met iets biezonders voor de dag te komen. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN T 'O O HOE ERG HET WAS EN HOE NAT KIEVITEN IN WAALENBURG. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2