NIEMEIJER'S De Winkelsluitingswet. ingezonden heeft nog maar twee vijfden zijn be stemming gevonden; slechts een tiende deel is er thans verwerkt. Spr. vermeldt de voornaamste punten uit het Grisisprogram der S.D.A.P. voor de gemeenteraden (reeds gepubliceerd) en waarschuwt tegen de lijst van Alg. Tex. Belang, waarin hij een verkapte N.S.B.- lijst ziet en geen algemeen belang. Ook van de V.D. verwacht spr. geen Tieil. In de C.D.U. keurt hij af, dat ze niet samengaat met de S.D.A.P., wijl ze toch hetzelfde program heeft. Spr. eindigt met allen op te wekken mee te bouwen aan het huis van vrede, vrijheid en welvaart, waarin de mensch van de nieuwe maatschappij zal kunnen wonen. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan de heer S.C. Eelman alleen gebruik maakt. Hij wijst op de gevaarlijke toestand aan Texels N.O.-kust, waar de Eierl. dijk zich op nog maar 60 M. van 30 M. diep water bevindt. Hij beveelt aan in werkverschaf fing hier maatregelen tot beteugeling van het gevaar te nemen. Spr. antwoordde bevoegde instanties hierop attent te zullen maken, waarna voorz de vergadering sloot met een woord van dank aan de heer Franke en de wensch, dat het door hem gesprokene goede vruchten zou dragen en de S.D.A.P. ver sterkt uit het strijdperk zou treden. Deze bepalingen uit de verorde ning tot afwijking viel. Winkelslui tingswet gelden voor de gemeente Texel: Van 1 Juni tot en met 15 September miogen Zondags van 9 uur voorm. tot S uur des namiddags voor het publiek ge opend zijn: a. in de kom van DEN BURG, DE KOOG en OUDESCHILD: winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: foto-artikelen, tabaks- artikelen, visch, fruit, brood, koek, ban ket, suikerwerk of chocolade, al dan niet tezamen met consnmptie-ijs, doch uit sluitend voor de verkoop van deze waren; b. in de kom van DE KOOG en in of binnen 25 meter afstand van de Staats- duin- en -mientgronden winkels IN EEN KIOSK, in een houten getimmerte of in een tent, waar uitsluitend of in hoofd zaak ten verkoop in voorraad zijn: bad- artikelen, foto-artikelen, speelgoed, prent briefkaarten, souvenirs, tabaksartikelen, alcoholvrije dranken, Visch, fruit, brood, koek, banket, suikerwerk, of chocolade, ai dan niet tezamerimet consumptie-ijs,"doch uitsluitend voor 3e verkoop van 3eze waren. Van 1 Juni tot en met 15 September mogen de winkels in de kom van Den Burg, De Koog en Oudeschild, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn de onder a genoemde waren, uitsluitend voor de verkoop van deze waren, voor hetpubliek geopend zijn op de eerste vijf werkdagen der week tot 9 uur des namiddags (Zaterdags tot 10 uur). Gedurende de „zomertijd" mogen op de eerste vijf werkdagen der week tot 9 uur nam .geopend zijn (Zaterdags tot 10 uur): a. een winkel in de kom van Den Hoorn en De Cocksdorp en in Eierland; b. een open of besloten ruimte, waar pleegt te worden gewerkt in een kap pers- of barbiersonderneming, in het niet onder a. genoemde deel der gemeente, met dien verstande, dat na 8 uur des na middags uitsluitend kappers- en barbiers werkzaamheden mogen worden verricht. IHMIHHIillllllllllllUHIlHIHIIHIllllWIIIIHItlUlIHffilHIIIIIIHI Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater CIRCUS-CLOWN. Een film met Joe E. Brown, bekend uit de Zesdaagsche. Dat moet een succes worden. Een film van lief en leed uit het circus- teven, in het centrum waarvan zich onze hoofdpersoon beweegt. Happy Howard verlangt naar het cir cus. Hij geniet naar hartelust, wanneer hij met zijn vader daar een Voorstelling bij woont en het verlangen komt bij hem op circus-artist te worden. Zijn vader verzet zich hiertegen met kracht en klem, maar Happy houdt vol en komt na veel avon turen waarbij de gevaren van het be roep telkens naar voren komen en groote teleurstellingen hem niet warden be spaard tot zijn doel. Polygoon brengt weer veel nieuws uit stad en land, o.a. de komst van Sir Macpherson Robertson, organisator van de Melbourne-race, op Schiphol; Korf balmatch Noord-Holl. tegen Zuid-Holl. te Amsterdam; „De zee op de heide" te Boekelo, enz. ALS WE STEMMEN GAAN Men verzoekt ons er de aandacht van de betrokken autoriteiten op te willen vestigen, dat het met de plaatsing van de stemhokjes bij de laatste Statenverkie zing niet overal in orde was. Ze stonden wel eens zoo, dat het in de zaal aanwe zige publiek zoo ongeveer kon zien, waar de kiezer de roode stip plaatste. Dat komt natuurlijk niet te pas. Door een beter plaatsing van de hokjes kan aan dit bezwaar tegemoet worden gekomen. Het komt ons voor, dat het verzoek ge past is en wel ingewilligd kan worden. VERGUNNINGSRECHT. Verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein in onze gemeente. Aan deze, in de laatste raadsvergade ring vastgestelde verordening oritleenen we nog: Het vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein, krachtens een vergunning, als bedoeld in het eerste lid van artikel 23 der Drankwet, be draagt jaarlijks f 12.50 voor elke vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, welke de localiteit, in verband met de omzet van sterke drank in het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan ge acht warden te bezitten, met dien ver stande, dat het recht niet lager dan veer tig gulden zij. Het recht wordt met vijftig ten honderd verminderd voor de localitei- ten, die gedurende het jaar, waarvoor het vergunningsrecht verschuldigd is, voor het publiek gesloten zijn tusschen Zaterdag avond zes uur en Maandagmorgen acht uur. Indien een vergunning wordt ver leend voor een nieuw bedrijf, is voor de eerste maal een vergunningsrecht van hon derd gulden verschuldigd. Het vergunningsrecht voor een biezon- dere vergunning, als bedoeld bij het eerste lid van art. 75 der Drankwet bedraagt 75 ten honderd van het bedrag,'bovenbe doeld. Het vergunningsrecht voor een hotel vergunning bedraagt jaarlijks f25 of zoo veel als op de grondslag van het aantal der in het hotel voor logeergasten be schikbare kamers bij algemeene maat regel van bestuur is bepaald. De houder van een zoodanige vergunning doet jaar lijks vóór 1 April aan B.enW. van dit aantal schriftelijk mededeeling. B. en W. stellen de aanslag vast en brengen deze onmiddellijk ter kennis van belangheb bende. De schatting van de huurwaarde der lo- caliteiten, waarvoor een vergunning is ver leend, geschiedt jaarlijks door Tien W, na ingewonnen schriftelijk advies van een door hen aan te stellen deskundige. B. en W. stellen, op grond van die schatting de aanslag vast en brengen deze onmid dellijk ter kennis van 3e belanghebbende. OLYMPIADE 1936. Het gietmodelvan de klok, welke volgend jaar te Berlijn de Olympiade zal inluiden. CLIVE BROOK in zijn laatste filmrol, n.l. als Struiensee, die destijds als staats man in Denemarken een groote rol speelde, maar op schavot het leven moest laten. Illlll^ Eigenlijk bezit gij geen andere 111111* kennis, dan die gij u door werken llllll* verworven hebt. IIIIH+ Thomas Carlyle. T.E.S.O.-VERVOER. T.E.S.O. had het heel druk op de Pink sterdagen en daags daarvoor. In vorig nummer schreven we daar reeds over. Thans kunnen we daaromtrent meer cij fermateriaal verstrekken, dank zij de di recteur van T.E.S.O. Van en met Zaterdag voor Pinkster tot en met 2e Pinksterdag werden vervoerd: 1934 1935 Personen 2788 3148 Fietsen 1158 1128 Auto's 44 61 Motorfietsen 52 72 2e Pinksterdag laatste reis (met drie booten) 1934 1935 Personen 615 775 Fietsen 250 337 Auto's 7 9 Motorfietsen 10 24 OOSTEREND. BRAVO, EXCELSIOR. Eerst was 't eenmaal, daarna tweemaal, Toen, dnie-, viermaal in de week, Dat Excelsior zat te blazen, Zoo, dat het een koestal leek. O, ik wil liet niet verzwijgen, Wat heb ik toch menigmaal Hen verwenscht naar Boogerts-weggie, Met hun vreeselijk kabaal. Maar-, ben ik somtijds zwartgallig, Jubelen kan ook mijn lier. En ter eere van Excelsior Doet ze dat nu met plezier. Eerstens dan mijn felicitatie Aan de flinke dirigent, Die alom de roem verspreidde Van het Texelsch Oosterend. Dan breng ik het corps mijn hulde, Dat liet hooren wat het kon, En als loon op zijn prestatie Wel twee eerste prijzen won. Directeur en muzikanten, Zet je beste beentje voor, Wellicht gaan jullie d'r bij welzijn Volgend jaar weer net zoo door. Meer wil ik er niet van zeggen, Want ik ben toch maar een leek..... Slechts alleen nog dit verzoekje; Blaast weer EENMAAL in de week. HUIB DE RIJMELAAR. as ffi Wat ge geeft, schrijf dat in't zand. EB Wat ge krijgtffl Eg dat schrijve uw hand jg tg In het hart en in 't verstand. EB EB Heye. ffl m ffi VAN DE BOEKENPLANK. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat). Avontuur, door Clare Lennart. Roman 230 blz. f2.25. Geb. f2.90. A Gij en de natuur, door dr. Paul Karl- son. Moderne natuurkunde voor iedereen, met S foto's en 165 teekeningen. 380 blz. f3.50. Geb. f4.50. Geluk, maar geen geld, door Eliz. Cam bridge. Roman 220 blz. f 1.90. Geb. f2.50. Nieuwe Caesar, door Alfr. Neumann. Hist, roman over Napoleun III, „de avon turier van het geduld". 374 blz. f2.50. Geb. f3.25. ENGELSCH: Deadman's Grove, by F. C. Robertson. A wild west novel. 252 pages f0.30. The narrow corner, by W. Somerset Maugham. 128 pages, f0.25. Sedert de dood van de baby van Lind bergh, is in de Vereen. Staten het aantal ONTVOERINGEN van kleine kinderen en der pogingen hiertoe sterk toegeno men. Daarom wordt het idee gepropa geerd, om aan de wieg van zulke babies, blootstaande aan gevaar voor ontvoering, microfoons te monteeren, die verbonden zijn met een krachtige versterker, waar door elk geluid in de kinderkamer door luidsprekers in het geheele huis hoor baar wordt gemaakt. In de groote Amerikaansche bosschen woeden soms geweldige BRANDEN die, wanneer zij eenmaal uitbreiding hebben verkregen, heel moeilijk zijn te blusschen. Komen er geen stortregens, dan duren ze soms dagen, ja weken. Hier is dan vóór alles noodig, dat na het uitbreken van een brand zoo spoedig mogelijk aiarm wordt gemaakt. Hiertoe hebben in tal van Amerikaansche bosschen de houtvesters en boschwachters, die met de bewaking belast zijn, draagbare radio zend- en ont vangstellen bij zich. Vele radioluisteraars, die in de steden wonen zullen hebben geconstateerd, dat de radio-ontvangst op ZONDAG dikwijls aanmerkelijk beter is dan op andere da gen. Dit is het gevolg van het feit, dat op Zondag bijna alle bedrijven stil staan, waardoor de hierdoor veroorzaakte storingen niet optreden. ZOO SPRAK. MINISTER GOEBELS (Duitschland) Wij willen Rusland niet aanvallen. Wij wenschen ons niet met interne Russische aangelegenheden te bemoeien, maar wij kunnen niet toestaan, dat het communis me over onze grenzen komt. GENERAAL LUD*ENDORFF (Duitsch land): Wapeningsbeperking is onzedelijk; ze is een beleediging van de heilige en goddelijke wetten. (Uit: Daily Telegraph.) OESOEMI (Japan, Minister van Ma rine): Japan zal elke bedreiging zijner veiligheid beantwoorden met bewapening tot het uiterste, zelfs al moet het volk uitsluitend leven van verdunde rijstsoep. PROGRAMMA C.D.U. De C.D.U. ziet verband tusschen de gemeenteraadsverkiezing en het beleid on zer huidige regeering. De aanpassings politiek der regeering wordt ook in onze gemeente met haar groote werkloosheid terdege aan den lijve ondervonden. De C.D.L'. kan daarom ook bij een gemeente raadsverkiezing niet samenwerken met die Chr. partijen, die het kapitalistische stel sel huldigen en in de raad zetelende de aanpassingspolitiek harer voormannen moeten verdedigen. De C.D.U. eischt op grond van Gods Woord de erkenning, dat 'n mensch recht ibeeft op arbeid of steun. C.D.U. is aan geen kerk gebonden en wekt ook niet-leden van een bepaalde kerkelijke richting op om C.D.U. te stemmen. Ze telt onder haar leden Her vormden, Gereformeerden en meerdere kerkelijke rechtzinnige richtingen, allen door één bezielende gedachte gedreven in Gods naam te strijden tegen het so ciale onrecht onzier dagen. De C. D. U. plaatst personen op haar lijst, die van de oprichting af gestreden hebben voor de Chr. Dem. beginselen. Ook in onze ge meente zal de C.D.U. met een élan strij den, eerlijk en nétjes. De 'C.D.U. is een, hoogstaande partij. Ze wil niet dekains- politiek, ieder voor zich, maar het Evan gelische, allen voor allen. Eén is onze Vader. Daar zal onze raadsvertegenwoor- diger geen duimbreed van afwijken. HET BESTUUR. DISTELS. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat ingevolge de alge meene politieverordening de gebruikers van gronden binnen de gemeente verplicht zijn distels, andere dan de blauwe zee distel (Eryngium maritimum), op die, gronden zoodanig te bestrijden, dat knop- vorming van deze planten onmogelijk is. Overtreding dezer bepaling wordt ge straft met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden. Texel, 13 Juni 1935. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Ik ben een Iheeleul, zegiDora, maar hoe kan hel ook anders mei: 15 8» TT l 1' 41 A RADIO mm

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2