Die nare Hoofdpijn TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Niet uitstellen. De Bebossching der Noordzee-Eilanden. Texelsohe Berichten Zaterdag 15 Juni 1935 AKKER.CACHETS JG.. Het schijnt overbodig te vertellen, dat nooit moet worden uitgesteld tot morgen wat heden kan worden gedaan, maar het is noodig. De uitstel-gewoonte zit diep geworteld: onplezierige dingen schuift men op de lange baan, men verricht bij voorkeur eerst wat niet zoo onaangenaam is en staat dan opeens voor een ware berg van met tegenzin te vervullen plichten. Bij welke taak ook: men doet verstan dig eerst dat te doen waar men het meest tegenop ziet. Niet alleen omdat het een: bevredigend gevoel geeft de onaange naamheden achter de rug te hebben, maan ook omdat wat liet eerst wordt gedaan gedaan wordt op een moment, waarin- inen nog over de volle energie beschikt) en plezierige, Tesp. minder onaangename werkzaamheden mindere energie eischen. Er is echter één uitzondering op deze regel: stel wèl tot morgen (of tot eery later tijdstip) uit, als ge aan het einde1, van uw werkkracht en vitaliteit zijt. Het heeft geen enkel doel uzelf over matig in te spannen: leg alle arbeid neer zoodra ge voelt dat lichaam of geest de dienst beginnen te weigeren en nog slechts met tegenzin gehoorzamen aan de wil. IliAiiklUliUttliLAèttI lUUIItNJIIUWIMHlWAIiJMttUMilMI Illllillllll DAT IS KRAS IIIIUniUllllllllllUlintllllllllllllllllllHllllllHIlHIIIHI Te Newburgh V.S. is een jongetje ge boren zonder slokdarm. De doctoren mee- nen het kind in leven te kunnen houden. Door een operatie kunnen zij het vloei baar voedsel door een insnijding in de maagwand toedienen. O De nachtelijke reiniging van Londen's straten kost jaarlijks 1.000.000 p.st., ter wijl S500 menschen er werk door vinden. De juweelen van de rijste Indische vorst, de ni-ram van Hai-derabad, worden geschat op een waarde van 50 millioen gulden. n Het grootste REQUIS1ET, ooit voor een film vervaardigd, is in de Paramount studio voltooid: een belegeringstoren op enorme wielen, twintig meter hoog en bijna 35 ton zwaar, bestemd voor een veldslagscène in -de nieuwe film „De Kruistochten". DE BEKENTENIS. Historisch. Uit Oss. C. was geen alledagdief. Hij was met een meer dan gewone intelligentie be gaafd, van groote onverschrokkenheid en sterke wilskracht. Het is hem niet gemak kelijk gevallen -om aan zijn vijanden van natuur, de marechaussees alles op te biechten, doch het was hem de laatste dagen aan te zien, dat hij een zware in wendige strijd streed. In een nacht, gedurende een lang ver hoor, heeft hij toegegeven. Hij fluisterde over de tafel Ik heb het gedaan, geef me een glas water. In één slok dronk hij het leeg, en zijn geheele biecht vblg-de. De sluier van het eene misdrijf na het andere werd langzaam opgelicht. Een verschrikkelijke kijk op het misda dig millieu van Oss kregen de politie mannen die ademloos toeluisterden. Voor al aangrijpend was het, toen hij ver telde van zijn moeder. Als ik diep in de nacht thuiskwam, zei hij, sloop ik door een achterdeur naar b-innen en dan zag' ik altijd mijn moeder opzitten, die de rozenkrans bad. Ik wist, dat zij dit voor mij deed, en ik wist ook, dat het oude mensch 's morgens om 6 uur naar de kerk strompelde, ook voor mij. Maar nooit heeft zij iets gezegd-. Nu zit ze bij h-em in d-e cel en zegti „Zoo, alles komt nu goed mijn jongen, het is goed zx>o geweest, ik ben nu ge lukkig,-dat je't verteld hebt en je zult ook nog eens een keer gelukkig worden". En de kwade moordenaar schreit als een goede moordenaar. IHttl* VAN ZON EN MAAN. •lllli) MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z 16 Juni 21,33 3,41 4.37 21,20 M 17 22,21 4,43 4,37 21,21 D. 18 22,58 6,— 4,37 21,21 W19 23.23 7,25 4,37 21.21 D. 20 23,44 8.53 4.37 21,22 V. 21 24.01 10.20 4,37 21,22 Z. 22 24,17 11,45 4.37 21.22 Zondag 16 Juni Volle maan. BOSCHBRAND. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het ingevolge het door Burgemeester en Wethouders uitgevaar digde „Voorschrift ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- en helmbran- den" verboden is tusschen 1 Maart en 1 October in de naaldhoutbosschen bin nen deze gemeente sigaren, cigaretten of pijpen te rooken, brandende bij zich te hebben of weg te werpen of aan te steken. Op overtreding van dit voorschrift is bij artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht straf bedreigd, bestaande 'in hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f100.— Texel, 10 Mei 1935. De Burgemeester voornoemd. W. B. OORT. door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. VIJANDEN. Behalve van de erfvijand der duin- bosschen de wind hebben de bos- schen op de Wadden-eilanden min of meer te lijden van het konijn, de woel-, rat, de kleine dennensnuittor, de wilgen houtrups en de bastaardsatijnrups. Het bij de grovedennenbosschen op de vaste wal zoo zeer gevreesde „schot" komt op de eilanden slechts sporadisch voor. Ook 'bleven tot dusverre de Oosten- rijksche- en Corsicaansche dennenopstan den vrij van Bronchorstia destruens, wel ke ziekte in Drente en op de Veluwe in deze opstanden sterfte veroorzaakt. De grootste vijand van het duinbosch op de Waddeneilanden is ongetwijfeld het konijn. Reeds sedert eeuwen zijn de duinen der eilanden met konijnen bevolkt ge weest en de vangst van dit smakelijke knaagdier was bij de eilandenbevolking zeer geliefd. Dit moge o.m. blijken uit de geschriften van F. Allan over Ame land (plm. 1857) waarin medegedeeld wordt, dat de konijnenvangst in de duinen van dit eiland ongeveer f4500 per jaar opbracht. Soms wenj^n er 'in één jaar 10.000 konijnenvellen uitgevoerd. Alle oude schrijvers als Plinius, Aristo- teles, "Strabo e.a. zijn het -er over eens, dat het oorspronkelijke vaderland van het konijn Spanje en de Balearen is en dat het zich van daaruit over geheel Zuid en Midden-Europa verspreid heeft. De schade door het konijn aangericht is van verschillende aard. De gras- en bouw landen worden kaalgevreten en bekrabd, de h-elmbegnoeiïngen, zoowel de na tuurlijke als de kunstmatige, warden af gebeten en afgekrabd, de duinen door de veelvuldig voorkomende holen ondermijnd en in verstuiving gebracht. Waar veel ko nijnen voorkomen, kan zelfs de duinvor ming onmogelijk gemaakt worden, omdat -de pionier -der duinvormers, n.l. het biestarwegras (Triticum junoeum L.) met graagte -door het knaagdier wordt gegeten waardoor het deze plant onmogelijk wordt gemaakt, haar taak als eerste duinvormer te vervullen. Het is bekend hoe alle jonge bosschen hetzij naald- of loofhout van het konijn te lijden hebben. Mij is dan ook slechts één naaldhoutsoort bekend, welke vrijwel m-et rust wordt gelaten. Dat is de Corsi caansche den. Vooral het loofhout heeft veel van het konijn te verduren en het is droevig om te zien hoe vooral in sneeuw- rijke winters, zelfs bij een matige ko nijnenstand, het loofhout ontschorst, af geknaagd en vaak ook uitgekrabd wordt, waardoor het werk van de boschbouwer voor jaren te niet gaat. Brehm („Het leven der dieren"), meldt, dat één wijfje zevenmaal per jaar telkens gemiddeld 8 jongen werpt en heeft be rekend, dat haar nakomelingschap bin nen vier jaar tijd uit plm. U/a millioen in dividuen kan bestaan. Met dergelijke cij fers voor oogen is het te begrijpen, dat overal de bestrijding van het konijn krach tig wordt nagestreefd. Voordat het Staatsboschbeheer bemoei ingen met de ontginning en bebossching van de staatsgronden op de eilanden kreeg, werden de konijnen bemachtigd met het geweer, de klem en de strik, terwijl op de eilanden, waar overigens geen wild voorkwam op Vlieland, Terschellingen Ameland ook gebruik werd gemaakt van honden, z.g. lange honden", welke in staat zijn het konijn in de loop te pakken. Aangezien de konijnen voor de markt of de eigen keuken werden gedood, ligt het voor de hand, dat het vangen ophield, zoodra het konijn weinig handelswaarde kreeg of voor de consumptie min-der ge schikt werd; meestal begin Maart. Na die tijd werd er zoo goed.als niets meer ge vangen, zoodat voldoende fokmateriaal overbleef, waardoor de konijnenstand ge durende jaren op peil kon blijven. Geen „eilander" denkt er aan om ko nijnen in de draagtijd te dooden; hij voelt zich verplicht de voortplanting van de door hem zoo zeer begeerde buit te bevorderen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Mei 1935. Ingelegd f 6376,44 Terugbetaald 5280.11 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1096,33 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7 UIT ONS ZONDAGSBLAD. Het nummer van deze week bevat 50 foto's uit binnen- en buiten I-and (o.m. van de plechtigheden te Den Helder, een paar kiekjes, genomen op het Marsdiep foto's van de Wereldtentoonstelling te Brussel, enz.); een pagina met geïllu streerd modenieuws en recepten voor onze lezeressen, een .pagina humor in woord en beeld, een blad voor de kinderen met grapjes, plaatjes en een leuk verhaal, voor oudóen twee complete novellen, een ver volgverhaal (met korte inhoud van het geen reeds gepubliceerd werd) en, in de reeks „Spannende avonturen naar waar heid verteld", een relaas, met foto's, van de tragische tocht van de „Italia". Prijs voor ABONNEES: 50 ct. per 13 nummers. Das nog geen vier ct. pernum mer. Buiten den Burg 70 ct. per 13 nrs. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. J.V., Oosterend f0.50. A.K., idem fl. N.N., Noorden f2.50. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maagl Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. Nederi3ndschSmaaV.\oos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeft daardoor —^—-3 niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- (topping, hardlijvigheid, enx.Werken laoht. n rm n ra n*r-i r» n - SPORTNIEUWS. KORFBAL. Morgen om tw.ee uur Verdo-Nigro B.E.P. Dames Heeren Aanval J. Vermeulen H. Vermeulen A. Roeper J. Kiewiet Midden: M. Dros P. Eelman A. Dogger J. Pool Verdediging: L. Bruin J. Kiewiet A. Breesnee P. Vermeulen ReserveReserve A. de Graaf-Zijm B. Kiewiet Af bericht voor hedenavond 7 uur bij P. Eelman, Koogerweg. DE KOOG. 23e TEXELSCHE ZENDINGSDAG. Het leek er eerst veel op, dat de weers gesteldheid het houden van deze open luchtsamenkomst -op 2e Pinksterdag te de Koog onmogelijk zou mak-en, en het was heel begrijpelijk, dat vele trouwe b-ezoe-- kers van vorige Zendingsfeesten het er niet op waagden de tocht naar de Kcog te ondernemen; toch was er een tamelijk getal, voortdurend aangroeiende, van zeer belangstellende luisteraars toen Ds. Moen opende met schriftlezing en gebed, en daarna de vraag behandelde „Moet het zendingswerk voortgaan Wel een alarmeerende vraag, omdat uit de groote tekorten en geringe inkomsten blijkt, dat de zendingslüefde vaak ontbreekt; óók omdat «e „cnnsieMj-ke volken" zoo weinig van christendom Haten zien; het groote voordeel is, dat de toestand zuiverder wordt, het wordt steeds duidelijker, dat het alleen om Christus zelf en Zijn ver lossing gaat; er komt weer offerbereid heid onder de christenen, er zijn nieuwe plannen. Nadat er gezongen was, werd met groote aandacht geluisterd naar Ds. Her- manides, van Ooy bij Nijmegen, die zeer onderhoudend en geestig vertelde over Voorkom radio-storingen „het Evangelie in Spanje"; van de vervol gingen, door de Protestanten nog enkele jaren geleden ondervonden; van devocxr-i uitgang van liet» protestantisme, vooral na de revolutie, die godsdienstvrijheid bracht aan ieder. Als laatste spreker behandelde Ds. Salm iets van de „inwendige Zending", n.l. liet werk voor de jongere werkloo- zen; tenslotte dit: laat de Heilige Geest Zijn zending in ons eigen hart volbren gen. Juist voor liet vallen van de eerste regendroppels was de bijeenkomst be ëindigd, en vertrok ieder in haast naar z'n woonplaats. (Dit verslag kwam voor vorig nr. te laat in ons bezit. Red.) OUDESCHILD KORFBAL. O.K.C. had met de Pinksterdagen be zoek van een K.Z.-Comb. De spelers wer den hier ingekwartierd, 's Middags om kwart voor 3 werd een sportieve wed strijd gespeeld, welke K.Z.-Comb. met 3—2 won. 's Avonds werd nog een wan deling gemaakt naar de Dennen. We lava- men om 12 uur thuis. De tweede dag werd met een vrachtauto een rondrit gemaakt: eerst naar den Hoorn, vervolgens door de Dennen naan de Koog en toen naar huis om te eten. 's Middags werd nog een bezoek gebracht aan de Cocksdorp, de vuurtoren, liet strand en de Slufter. Toen werd het tijd 0111 te vertrekken. Na een hartelijk af scheid vertrok de K.Z.-ploeg met de boot van 5 uur 20 naar Koog a.d. Zaan. He1| waren een paar gezellige dagen, die ons nog lang in ons geheugen zullen blijven. Namens de K.Z.-ploeg dank aan de pleegouders voor de genoten gastvrijheid. Morgen 2 uur 15 speelt O.K.C. tegen E.L.T.O. Dames Heeren Aanval: J. Hemelrijk J. Gieles T. Blom P.Gieles Midden: A. Standaart H. Gomes M. Bruin Jac. Gieles Verdediging: T. Bruin M. Koopman J. Bruin C. Kalis Reserve Reserve T. Hemelrijk. F. Kaczor K. Roeper LANDBOUW EN VEETEELT |||i|> PLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN 1935, De minister van Econ. Zaken heeft het Btoemboll-ensaneeringsplan 1935 vastge steld. Het wijkt belangrijk af van dat van 1934. Bij het nieuwe plan zal n.l. aan 'n nneuw op te richten organisatie van be langhebbenden een belangrijk deel der uitvoering worden toevertrouwd; ze zal tot taak hebben een fonds te vormen ter financiering van het nieuwe plan. Exporteurs krijgen alleen een uitvoer vergunning, wanneer zij aan genoemde stichting of andere rechtspersoon heb ben betaald of zekerheid hebben gesteld voor een bedrag, vormende een bepaald percentage van de exportnota's, herrekend tégen de wettelijk voorgeschreven mini mum-exportprijzen. Van exporteurs wordt tevens verlangd een bewijs, dat ze aan de kweeker hebben betaald een door de Minister voor ieder soort enz. te betalen minimumprijs, ech ter alleen voor -die bloembollen, die aan exportkwaliteiten voldoen. Het percentage, dat betaald zal moeten worden, is door het vak begroot op 10 pet. Als later mocht blijken, dat het fonds niet groot genoeg is, zal het Landbouw- Crisisfonds niet te hulp komen. De rege ling berust n.l. op een vrijwillige over eenkomst tusschen rechtspersoon en ex porteur. De minimumprijzen in het bin nenland zullen gehandhaafd blijven, ech ter alleen voor die bloembollen, wélke aan exportkwaliteit voldoen. De bestaande prijzen zullen hier en daar een verhoo ging of verlaging ondergaan in verband met de ervaringen van het vorige jaar en de te verwachten marktpositie. Deze be dragen zijn voor: Hyacinthen, (per 100): 19 cM. en op 16.18—19 cM. f5.— 17-18 cM. f4.25; 16-17 cM. f3.50; 15-16 cM. f3.— 14-15 cM. f2.50; 13-14 cM. f2.—. Vroege tulpen (per 100): zift 12 en op f 1.50; zift 11-12 f 1.30; zift 10-11 fl.— Darwii. en alle andere late tulpen (per 100): zift 12 en op f 1.20; zift 11-12fl.-; zift 10-11 f 0.75. Narcissen: voor grove soorten f0.ll per Kg.; voor fijne soorten f0.13 p. Kg. Alleen aan die kweekers wordt een teeltvergunning gegeven, die een overeen komst gesloten hebben met de exporteurs, waarmj zl] dezen machtigen een door genoemde rechtspersoon, onder goedkeu-

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5