ingezonden TEXEL-PROPAGANDA. Namens T.E.S.O. knoopte cle heer W. H. Lap, als voorzitter, relaties aan met de Reederij en Toer ingcar-Onderneming Van der Schuyt, gevestigd te Rotterdam. Deze firma organiseert namelijk auto-rei zen door het gansche land, en bleek, na een onderhoud met de heer Lap, ook bereid een trip naar Texel in haar pro gramma op te nemen. Een persoonlijk bezoek aan ons eiland sterkte te heeren Van der Schuyt in de meening, dat pro paganda voor reizen naar Texel goed beloond zou worden en zoo zette Maan dagmiddag een gezelschap van plm. dertig personen, behalve de ondernemers Van der Schuyt, meest journalisten, medewer kers aan „de groote Pers" op Texel voet aan wal. Na kennismaking met de heeren W. H. Lap, iP. Dros, O.J.B.Mulder en di recteur Stompff, die TESO vertegenwoor digden, werd per bus naar den Burg ge reden, waar het gezelschap ten gemeente- huize door Burgemeester Oort inede in tegenwoordigheid van gem.-sear. Jonker en wethouder Vlaming officieel werd verwelkomd. Burgemeester zeide zich ge lukkig te prijzen burgemeester te zijn van ieen eiland, dat zoo zeer in het cen trum van de publieke belangstelling staat en sprak ook waaindeerende woorden over T.E.S.O., dat immer op de bres staat, waar liet gaat om de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Spr. juichte de plannen van Reederij Van der Schubt toe, en hoopte, dat deze excursie zou beantwoorden aan haar doel: Texel lee- ren kennen en waardeeren. Met waardee ring gewaagde spr. van de medewerking van de pers om Texel als toeristenoord de plaats te verschaffen, welke het eiland toekomt, maar zoo voegde onze bur gervader er aan toe: Texel is ook aan-1 trekkelijk en het kan de pers niet moeilijk vallen, daarover met waardeering te schrijven. Na deze woorden voerde nog een der heeiren Van der Schuyt het woord. Hij dankte voor de sympathieke ontvangst en gat de verzekering, dat zijn onderneming het niet aan propaganda voor haar Texeli- ireizen zou doen ontbreken. Texel is heel mooi en een toeristenoord bij uitstek, zoo verzekerde hij maar dit is nog lang «iet algemeen bekend. Nadat voor ons raadhuis een foto was gemaakt, begaf men zich per autobus naar de Koog, waar in liet Badhotel de lunch werd gebruikt. Na afloop werd een tocht over het eiland gemaakt. Heerlijk zomer weer (of was 't wat te warm?) heeft de excursie begunstigd. Met vertrouwen zien wede persartikelen, welke straks verschij nen of reeds zijn gepubliceerd, tegemoet. „Welkom, vreemdeling". Texel 'zal liet zich tot een plicht en een genoegen rekenen u te verschaffen, wat ge redelijkerwijs maar kunt verlangen. Neemt uw intrek in hotel, pension of kamphuis of slaat hier zelf uw tenten op. Geniet van bosch en strand, van zee en duin, van hei en weide. Gesterkt, tevre den, ja', enthousiast zult ge naar eigen woonplaats terugkeeren. Texel zou geen Texel zijn, indien het anders was. WERKVERSCHAFFING. Naar aanleiding van het schrijven van de heer J. Bruin over ongeregeldheden op het vliegveld „Vlijt", en de informa tie door de redacteur ingewonnen bij bevoegde instanties „teneinde de schijn van eenzijdige berichtgeving te vermij den", verzoekt ondergeteebende aan dacht voor het volgende: Met die korte mededeeling, dat het ge middelde uurloon ruim 27 (27.34) ct. be droeg vanaf de aanvang van de werk zaamheden op genoemd terrein, zijn we niet ten voile klaar en is hetgeen Bruin beweert, niet weerlegd. Als Bruin zegt, dat een koelie-systeem wordt toegepast, namelijk de arbeid wordt opgedreven tot het uiterste, is dit volkomen terecht op gemerkt. Immers de Heide-Maatsch. houdt er deze leuze op na: Wat ge verdient krijgt ge. Dit is maar al te waar, doch men vergeet er bij te zeggen, dat, wan neer het gemiddelde eventueel te hoog zou komen, de tarieven kelderen. Nu is het waar, dat de arbeiders met de tactiek dezer onderneming op de hoogte kunnen zijn, daar de praktijk dit steeds bewezen heeft. Doch van de andere kant bekeken is het ook zoo, dat een arbeider in deze tijd zoo goed iets meer kan gebruiken, dat het hem verleidt op dit aanlokkelijke uitbuitingsstelsel met de noodlottige gevol gen, hieraan verbonden, in te gaan. Ge schooldheid en organisatiezin ontbreken helaas nog te veel. Zoo worden de arbei ders tegen elkaar uitgespeeld en de ar beidsprestatie tot een hoogte opgevoerd, welke onvermijdelijk tot conflicten moet leiden. KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. KERMIS-KRABBELS. De eerste kermisdagen hier zijn veelal verre van druk. Zoo was het ook nu. Het Was bovendien knap. warm, wat hoe tegenstrijdig het klinkt de kermis vreugde temperde. Als van ouds waren echter honderden tegenwoordig bij het concert van orgelisten, en andere musici, dat Maandagmorgen onmiddellijk na liet inluiden van de kermis voor ons gemeen tehuis een aanvang nam. Een viertal or gels telden we, ruim voldoende om Texel een week lang overvloedig met muziek te bedeelen. En verder eenige harmonica- virtuozen. Allen op één na slaagden met vlag en wimpel, d.w.z. ze ontvingen te gen betaling van een klein, bij verorde ning vastgesteld, bedrag een vergunning, zwart op wit, om Texel met de resultaten van hun draaikunst en wat er meer aan te pas mag komen, te verrassen. Eén orgeldraaiersgezelschap had zich de me dewerking verzekerd van eenige apen, maar vermits dit gedierte op de Texelsche kermis niet wordt toegelaten, kreeg de baas van het spul de wenk maar gauw. naar de overkant te verhuizen. Een uurtje deden kermisgasten, dank zij liet vrij talrijk publiek goede zaken. De rupsbaan werd bestormd en velfen ondergingen de merkwaardige sensatie, welke de „caterpillar" op deze kermis gebracht heeft. (We hoorden in alle ernst van „katerpilaar" spreken!). De „vlieg- bomsport" vond tegen de civiele prijs van vijf cent vete beoefenaars. „Hier kjveckt men Pijntjes", annonceert de Fietsen-molen en het waren er veten, jonge en oudere kinderen, die een fietsje beklommen en met elkaar trachtten de moten een reuze-vaartje te geven. In de schiettent knalden de eerste schoten, pa ling- en speetgoedkraam trokken de eerste klanten, in de koekhakstalletjes werden de eerste jongelui met bijltjes op de koek losgelaten Maar een uurtje later was de drukte voorbij. En zoo zal het wellicht tot mor gen zijn. De omstandigheden zijn er de laatste jaren voor veten niet beter op geworden. In de hotels werd van de gelegenheid tot dansen nog weinig gebruik gemaakt. Eelinan's Cabaret trok tamelijk veel pu bliek. De airtisten daar blijken wel in de smaak te vallen. De Jong's Bioscoop was matig bezet; maar aan liet programma was dit stellig niet te wijten. Met Tarzan's Verdere Avonturen als hoofdnummer hebben de heeren De Jong hun publiek werkelijk iets buitengewoons geboden. Algemeen werd met Tof en bewondering over de zeldzaam fraaie opnamen en over de boeiende inhoud van deze film gesproken. Het bijprogramma vulde aan-inet komi sche tafereelen, vaak vol gezonde humor. Met de bouw van S. C. Keijser's Zweef molen is Maandagavond een aanvang ge maakt. Met het oprichten van Busnadh's Variété-theater is gisteren begonnen. En wanneer dan menschen tewerkge steld wonden, welke voor dit zware werk niet getrai nd zijn, dan moet dit uiteinde lijk spaak loopen. Hier ligt m.i. een taak voor de plaatselijke autoriteiten. Meteen „Jantje van Leiden" komt men er niet af. Met: „We hebben er niet mee te maken" of „Het gaat buiten ons om", is ons ge meentebestuur niet klaar. Het heeft tot taak toe te zien, dat deze zaak goed loopt, en dat, zoo nieuwe menschen op be doeld terrein geplaatst worden,, zij ervan overtuigd zijn, dat deze menschen hier voor de noodige capaciteit hebben. Wan neer dienaangaande twijfel aanwezig is, is het de weg, in overleg met het uitvoe rend orgaan, voor zulke personen gedu rende enkele weken 'n trainingstoeslag toe te passen. De practijk heeft geleerd, dat dit een oplossing is, teneinde veel wille keur en leed te voorkomen. Doch bij een methode als tot nogtoe toegepast, n.l. dat verschillende menschen met een gering loon zich tevreden moeten stelten, kan bet niet anders of dit moet storend werken. Men parasiteert op hen, die ondanks alles met een loon we use hen thuis te komen, dat belangrijk hoogcrligt dan liet basisuurloon. Dit loon wordt inmiddels verkregen door toppunt van prestatie. Het mankeert er nog maar aan, dat de poenale sanctie wordt toegepast. Meerdere conflicten kunnen, zooals Bruin terecht opmerkt, niet uitblijven. Daarom: NORMAAL loon böj NOR MALE arbeidsprestatie. En dan merk ik hierbij nog op, dat, wanneer er abnor maal huoge loonen wenden verdiend, zoo als b.v. 30, 31 en 32 ct. per uur, hier-, voor ook abnormaal hard is gewerkt. Laat 'n ieder teering putten uit de toe standen, welke momenteel op „Vlijt" heerschen. Bovenstaande is geschreven ter verdui delijking van hetgeen Woensdag hierover werd opgenomen. r J. WESTDORP. De Cocksdorp, 20 Juni 1935. HOE ZWAAR ZE WAS. DE JONG S BIOSCOOP. In vorig nummer werd het programma voor de eerste drie dagen opgenomen, thans vraagt de bioscoop de aandacht voor haar filmnieuws van Donderdag en Vrijdag. We herinneren er aan, dat vandaag om vier uur n.m. een kinder voorstelling gegeven wordt en vanavond als hoofdnummer wordt vertoond: De Kampioen der Vrouwen. Morgen: Greta Garbo in de zeldzaam aantrekkelijke film Koningin Christina. Wat Sara Bernhardt was voor de dra matische kunst, Rembrandt voor de schil derkunst, Chopin voor de muziek, Caruso voor de zang, Pavlova voor de dans, dat is Greta Garbo voor de filmkunst. Greta Garbo heeft van haar personifi catie van deze Koningin Christina iets zieer biezonders gemaakt. Zij wenschte de nadruk te leggen op het romantische, het diep-menschelijke in het ziele-leven van deze waarachtig groote vorstin, en beeft met psychologische juistheid een Koningin Christina gecreëerd, die eeneer- 1 verstel beteekent voor deze Zweedsche koningin. Het humane, het echt-vrouwe- lijke van de vorstin, brengt zij op fijtv- aangevoelde wijze, zonder eenige banali teit op het witte doek; deze Koningin Christina leeft, haair karakter is voor de modierne tijd, door de uitbeelding van Garbo, gemakkelijker begrijpelijk ge worden. Donderdag: Wallace Beery in: Viva Villa, de geschiedenis van een Mexi- caansche held. Villa was een groot bandiet en onver schrokken bendeleider. Hij werd overal gevreesd en had duizenden volgelingen. Zijn organisatie-tact was eren berucht als zijn stoutmoedigheid. In de tijd, dat hij leefde, wisselden de regeeringen in Mexi co ais de eb en vloed van de zee en iede re keer als Villa het er niet mee eens was, kon men er zeker van zijn, dat hij en zijn volgelingen dit op duidelijke ma nier lieten blijken. Is het wonder, dat deze bijna legendarische figuur ten slotte de hoofdpersoon in een film moest wor den? Metro Goldwyn Mayer heeft dat werk ter hand genomen en volgens de de laatste berichten, die wij uit Amerika ontvingen, heeft deze film daar een over weldigend succes, niet in 't minst door 't buitengewoon krachtige en sterke spel van Wallace Beery, die de Villa-rol ver vult. De opnamen, welke in het hartje van Mexico plaats hadden, geschiedden onder sterke bewaking van militairen en politie om de pseudo-opstandelingen te gen de echte te beschermen. Een aaneenschakeling van durf, moed en ongekende romantiek. Een film, welke overal een ongewoon succes te beurt viel. Verzuimt niet, ook Viva Villa te zien. WALLACE BEERY., de Held uit Viva Villa. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den dienst plicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zou den wenschen, dan zij toen hebben mee gedeeld, hebben tot 15 Juli gelegenheid hun voorkeur op te geven aan den com mandant van het indeelingsdistrict. Hét verdient in het algemeen aanbeveling, dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een be paald korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de opleiding tot offi cier of onder officier. Voor sommige gevallen zijn bij de keu ring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aan wijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoe.lde bij zondere aanwijzingen hebben voorname lijk betrekking op vervroegde inlijving, mdeeling bij den motordienst en oplei ding tot reserve-officier-vlieger of reserve officier-waarnemer bij de luchtvaartaf- deeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wen schen kan worden voldaan. Texel, 24 Juni 1935. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. UITSLAG DER VERKIEZING. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Texel maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit van dat stem bureau, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld. Texel, 24 Juni 1935. De voorzitter voornoemd, W. B. OORT. DEN HOORN. VLEKZIEKTE. In het vorig nummer werd melding ge maakt van vlekziekte onder varkens op een boerderij bij de Cocksdorp. Thans doen zich ook gevallen in Den Hoorn voor, waarvan een met doodelijke afloop. Daar het warme weer uitbreiding van deze gevreesde ziekte bevordert, is 't zeer gewenscht de dieren te doen in-enten. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 14 Juni: 330 Kg. vrije garnalen; 200 Kg. vereen, garnalen. 15 Juni: 154 Kg. vrije garnalen. 17 Juni: 476 Kg. vrije garnalen. 18 Juni: 500 Kg. vrije garnalen. 19 Juni: 621 Kg. vrije garnalen. 20 Juni: 292 Kg. vrije garaten; 132 Kg. vereen, garnalen. EXAMENS. De dames J. Hemelrijk en M. Mantje, leerlingen Biez. Neutrale Kweekschool te Den Helder, slaagden beiden voor de acte L.O. (onderwijzeres). OOST. DAT WAS EEN KANJER. Door visscher C. Daalder werd vorige week een bot gevangen, welke van kop tot staart een lengte had van 45 cM. en een gewicht van ruim 3 pond. Daalder, die al vele jaren de botvisscherij uit oefent, heeft zoo'n exemplaar nog nooit eerder gevangen. WONINGBOUW. Aan de Nieuwe weg alhier wordt voor rekening van de heer W. Ellen Az. een nieuw woonhuis gebouwd. Een niet-alle- daagsch verschijnsel hier op Oost. IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllll LUCHTVAART. ||i!lllli||||||||| llllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Frankrijk krijgt een nieuw type BOM MENWERPER, uitgerust met twee 825 p.k. motoren met 3-bladige propellers. Beladen met 800 Kg. bommen kan het per uur plm. 400 K.M. vliegen. V Rome. De pilote comtesse Carinane Crone bracht het wereld-ihoogterecond voor vrouwen op 12.043 M. V Frankrijk. In het bosch Lagny stortte een 2-motorig militair vliegtuig neer. Drie officieren gedood, de vierde inzittende, een onderofficier, redde zich met een valscherm. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllll llllllllllll SPREKENDE GETALLEN. lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Sovjetbewind besloot tot uitbreiding van de VEESTAPEL op de collectieve bedrijven en die der individueele boeren per 1 Jan. 1936 en wel met 11.288.000 runderen. 965.000.000 varkens. 16.202.000 lammeren en geiten. 2.055.000 veulens.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2