Bij Doorzitten PUROL 634000 ÏL iK Gemengd Nieuws HARDE NOOTJES. Sngezond&a EET MEER LAMS- en SCHAPENVLEESCH. Licht verteerbaar. f-jooge voedingswaarde. VOOR UW RIJWIEL. Van Woensdag af zullen op de kan toren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingplaatjes voor het belasting jaar 1935—1936 (1 Aug. 1935 tot en met 31 Juli 1936) Wie na 7 Aug. nog met een fiets met een oud plaatje rijdt, wordt beboet. KERKNIEUWS. V.P.R.O.-uitzending. Op 29 Sept. a.s. zal de V.P.R.O. een dienst uitzenden uit de Doopsgez. Kerk alhier, waarin Ds. Alb. Vis zal voorgaan In de Lampen Brandend, Mioandblad voor ide Doopsgez. op Texel, en in het omroeporgaan van de V.P.R.O., Vrije Geluiden, zullen over deze uitzending na dere mededeelingen worden gedaan. In Vrije Geluiden zal bovendien een arti kel over Texel worden opgenomen, ge- illustreerd met vele foto's. en zonnebrand, schrijnen en smetten der huid na fiets- en wandeltochten, bij stuk- geloopen, branderige en pijnlijke voeten, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoen de middelen daarvoor m doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bdj Apothekers en Drogisten. SCHOOLREISJE. Over het reisje, dat de hoogste klassen der School voor Chr. V.O. Dinsdag heb- ben gemaakt, schrijft men ons nog het volgende: We vertrokken om acht uur van Texel en stapten te den Helder in twee auto bussen. Onderweg hebben wij bij de Koqij eenige tijd naar vliegoefeningen gekeken; net waren we vertrokken, of er had 'n vliegongeval plaats, dat de vlieger Hole wijn het leven kostte. Om 12 uur waren we op Schiphol, dat we onder deskundige leiding bezichtigden. We zagen er diver- se vliegtuigen, o.a. de Sperwer, die de volgende dag vertrekken zou; de Riet vink. We zagen vliegtuigen vertrekken naar Berlijn en Parijs en waren tegen woordig bij de aankomst van het Zweed- sche vliegtuig Lapland, bij het vertrek van een vliegtuig van de Lufthansa met bloe men van Aalsmeer, enz. Ook bezichtig den we een luchttaxi: Stap maar in: 22 ct. per K.M. Bij elk vertrek krijgen de piloten twee signalen: le verschijnt op de verkeersto ren een verlichte letter; voor K.L.M-toe- stellen een K, voor Lufthansa een L. voor particulieren een P, voor Nationale Lucht- vaartschool een N, enz. 2e een teeken om te starten. Een koker, waarin licht ontstoken is, wordt gericht op het toe stel, dat vertrekken mag. Alleen de pi loot van liet betreffende toestel kan dit sein ontvangen. Vergissen is uitgesloten. Bij eventueel gevaar, b.v. wanneer een vLiegtuig voornemens is te dalen, wordt een rood licht ontstoken. Op Schiphol hebben we gegeten en li monade gedronken. Om half twee gin gen we weer verder. Op de weg naar en van Schiphol gingen we langs de plaats, waar de Kwikstaart vernield werd. Al les was opgeruimd. Geschroeid gras en omgewoelde zwarte grond alleen wezen de plaats van de ramp aan. Tusschen Slo ten en Amsterdam reden we langs de plaats, waar een slooper de resten van de Kwikstaart, die hij gekocht had, voor een dubbeltje liet bekijken In Am sterdam gekomen, begaven we ons naar het Rokin voor een tocht door de grach ten en havens per luxe motorboot. We voeren langs pakhuizen van 400 jaar oud en oude gevels; ook langs het smalste huis van de Heerengracht (breed 1,98 M) In de havens zagen we o.d. de Johan de Wit, die de volgende dbg zou vertrek ken; veel opgelegde schepen. Op de te rugweg van Schellingwoude zagen we 't Juiiana-dok nog. Maar toen moesten we weer aan naar huis gaan denken. Om» vier uur waren we achter het station, waar de bussen weer klaarstonden. Het was voor de kinderen een leerzame en vooral ook: een prettige dag. Een jongen, die in de verte een trein zag, stelde de vraag: Wat is dat voor een ding Ook waren er kinderen van meening, dat huizen van b.v. vier verdiepingen, zooals Amsterdam er zooveel heeft, door één familie worden bewoond. Dit alles zijn ongezochte aanleidingen om de kinderen van het platteland iets te doen zien en kennen van de moderne verkeersmiddelen, van het leven in een gr go te stad enz. Daarom: als 't even Ikan: schoolreisjes; méér schoolreisjes. Red. UITSLAG AANBESTEDING. Het vervoer van huisvuil, aanbesteed door het gemeentebestuur, werd opgedra gen aan de vrachtrijders R.Kooiman al hier en Eelman te Oudeschild. CONCERT. Gisteravond gaf Texels Fanfare in 't Park een welgeslaagd concert, dat door een vrij talrijk publiek, waaronder veel vreemdelingen, werd bijgewoond. De mu zikale disch was ook welvoorzien, geva rieerd en goed toebereid. RUSTHUIS. De heer N.Schermer, de architect van Ned. Californië, deelt ons mee, dat de bouw van bet rusthuis in De fclieuwe Aanleg na het zomerseizoen ter hand zaï worden genomen, om de noodige rust om en nabij het hotel niet te verstoren. HANDELSREGISTER. Opgeheven werd het filiaal Texel van de N.V. Handelsraad van de L.T.B. te Haarlem. Aldus meldt ons de Kamer v. Koophandel te Alkmaar. Om misver stand te voorkomen, voegen we hieraan toe, dat in de plaats van dat filiaal geko men is, het (N.V.) In- en Verkoopkantoor L.T.B afd. van de Handelsraad te Haar lem. De zaak wordt op de oude voet voortgezet. DE KOOG. WEEST TEN ZEGEN. Burgemeester en Wethouders verleen den aan de Chr. Vrouwenvereeniging al hier, genaamd Weest ten Zegen, toe stemming tot het houden eener loterij Het aantal loten bedraagt 500, de prijs 25 ct. De hoofdprijs is een sprei. Vol gende week zullen de loten verkrijgbaar zijn. Het bestuur der vereeniging bestaat uit: de dames: N.Epe-Keklerhuis, voorz., M.Zutphen-Floresse, seor., en E. de Rid der-de Visser, penn. DE COCKSDORP. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot, Anne Al- derlieste, leerling Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, ging van de le naar de 2e klas over. ZAKENNIEUWS. De moderne tijd stelt nieuwe eischen aan zaken op schier elk gebied. Zeker niet het minst aan het winkelbedrijf. Door velerlei middelen tracht men klan ten te lokken. Hoewel het geregeld ad- verteeren in de „Tesselaar" in dit opzicht wonderen kan verrichten, kan men hier mee alleen niet volstaan. Het oog wil ook wat hebben. Een belangrijke factor zelfs, welke door geen winkelier, die met zijn tijd meegaat, uit het oog mag wor den verloren. Verschillende bedrijven hier op ons dorp werden gemoderniseerd. Thans ook de zaak in kruidenierswaren koffie, thee, tabak en sigaren, galante rieën enz. van mej. de wed. Van der Kooij. De voorgevel van het oude pand werd zeer verfraaid door het aanbrengen van twee moderne étalages, die de adspi- rant-kooper, reeds voor hij idte winkel betreedt, een beeld geven van de groote verscheidenheid van artikelen, die er te bekomen zijn. De winkel zelf heeft door een practischer veideeling van idje berg ruimten en eenige vergrooting zeer aan aanzien gewonnen. Voor de toonbank staande heeft men een-goed overzicht op alle artikelen. Moderne stofvrije ruimten voor de grutterswaren ontbreken piet. In één woord: alles ziet er keurig uit en „1 zeker veel meer dan voorheen aan het doel beantwoorden. Vandaag wordt de nieuwe zaak geopend. We raden ieder aan een kijkje te inemen. Ieder kooper zal een aardige verrassing ontvangen. Het timmerwerk werd uitgevoerd door de firma H.Daalder, het schilderwerk werd aan gebr. Van 't Noordende toever trouwd. Voor electr. licht zorgde de heer Nieboer. DE KOOG. RUITER BREEKT EEN BEEN. Gistermiddag is een ruiter-toerist nabij de eendenkooi van de heer Korver van zijn paard gevallen, met het gevolg, dat hij een been brak. Met de laatste boot is de man naar den Helder vervoerd. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. Het woonhuis van wijlen de heer K. Eelman is verbouwd tot een woon- en winkelhuis, zooals een groot spiegel ruit in de voorgevel doet zien. De win kel maakt zoowel binnen als aan de bui tenkant een heel goede indruk. De heer Vermeulen is er in geslaagd met de éta lage iets moois te bereiken. De winkel is met groot, maar hij is practisch ingericht en geeft een goed overzicht van de wa ren, welke daar worden uitgestald. De groentenzaak van de heer Daalder, nu gevestigd aan de Hoekstraat, zal naar hier verhuizen en zal door gebr. Daal der worden voortgezet. OUDESCHILD EXAMENS. Mej. Lies Mets behaalde aan de Vak school voor Meisjes te Den Helder het diploma Huishoudster v Mej. J. Smit slaagde aan deze school vor het diploma huisnaaister. Mej. Marie Mantje slaagde als leerlinge van de Kweekschool te Den Helder voor de acte Handenarbeid. De dames Jannie Hemelrijk en Marie Mantje, leerlingen Kweekschool te den Helder, slaagden voor de acte Nuttige - Handwerken. REISAVONTUUR. DR. JAC. P. THIJSSE zal op 25 Juli in Art is te Amsterdam worden ge huldigd. Prof. T.Stomps zal de jubilaris toespreken. Na afloop is er gelegenheid om dr. Thijs9e te complimenteeren. De Perkoetoet, aanvankelijk te Bangkok opgehouden wegens slecht weer, is te Bandoeng aangekomen (gisteren). Te Amsterdam zijn onder groote belangstelling de vier K.L.M.-mannen, die bij de ramp met de Kwikstaart het le ven lieten, van het Binnengasthuis uit, ten grave gedragen. Er waren zeer veel bloemen, o.a. witte rozen van de geredde passagiers: ze dekten de kisten. Den Haag. De Maraboe is niet bij Risjar verbrand maar op vliegveld Boe- sjir. De Rietvink kwam daar 30 U. na zijn vertrek uit Schiphol aan en hoopt vanavond met bemanning en passagiers op Schiphol te zijn (Het nieuws, dat hij meebrengt, zullen we Zondag en Maandag wel met foto's in de bladen vinden.) De Rietvink kwam op de thuisreis te Athene aan. Den Haag. Door het omkomen van eenige piloten en het feit, dat niet alle vliegers met Douglas-vliegtuigen ver trouwd zijn, heeft de KLM de dienst op Keulen tijdelijk aan de Lufthansa over gedaan, vliegen op Praag Tsjechische pi loten en wordt vermoedelijk de dienst op Hull-Liverpool tijdelijk gestaakt. De dienst op Praag blijft in handen van de K.L.M. Kerkrade. De gemeentebegrooting werd in één zitting behandeld en goed gekeurd. Dat is in 19 jaar niet gebeurd. Engeland hield opde ree van Spit- liead in tegenwoordigheid van de koning een vlootrevue. Lengte van de rij oor logsschepen: 45 K.M. Van twee vliegtuig- moederschepen stegen 115 vliegtuigen op. Veel belangstelling. Alleen uit Londen wel 60 treinen met 30.000 personen. Oostenrijk. Kanselier Schuschnigg die onlangs bij een auto-ongeval zijn eega moest verliezen en zelf een ernstige ze nuwschok kreeg, heeft zijn arbeid weer kunnen hervatten. De toestand van zijn eenig kind Kurti, dat vrij zwaar gewond werd, geeft reden tot tevredenheid. Italië brengt zijn aantal onderzee booten van zestig op zeventig. Italië. 300 oorlogsvliegtuigen zul len nog aan de luchtmacht in O.Afrika toe gevoegd worden. Italië. Mussolini schreef in de Po- polo d'ltalia: Het geschil met Abessinië, met de wapens begonnen, moet met de wapens uitgevochten worden. Abessinië. De Negus (Keizer) heeft in het Parlement een groote rede gehou den, waarin hij o.m. verklaarde: De oorlog rukt ieder uur naderbij, ondanks de vredeswil door ons getoond. Abessi nië zal tot zijn laatste man voor vrijheid vechten. Ik zal liever met mijn volk strij den en sterven dan de vrijheid verliezen. De rede werd stormachtig toegejuicht. De keizer zou in eventueele oorlog zijn troepen zelf aanvoeren. Minstens een mil joen man zal vechten met dansen en dol ken en met de weinige moderne wapens, waarover ze beschikken. De hoofdstad zou dan ontruimd worden. In de bergen zou men tegen luchtaanvallen bescher ming willen zoeken. Tusschen 25 Aug. en 4 Sept. zou de Volkenbondsraad het conflict behandelen. Als het kalf dan maar niet reeds verdronken is Burgei zestigen andbom aatreg deel Duitschland. Het aantal uit^ kenen sinds Jan. 1933 bedraagt: tad duiiend. De nood van duizenden hen is groot. Duitschland. Minister Goering minister-pres. sprak: We moeten kracht opkomen tegen alle streven het politiek katholicisme tegen de nal naal-soc. staat. De geestelijkheid mi zich achter de staat scharen. R.K. jeuj bonden, die steeds verder hun religii terrein verlaten, zullen verboden woi Frankrijk. Madame Hanau, benii door haar geknoei op financ. gebied, in de gevangenis te Fresnes overleden. grond Amerika. De verkoop van Fott brandge auto's steeg belangrijk: eerste helft v, ln, 1934 383000 stuks; eerste helft van bi Sf ,^m Amerika. Minister Huil verklaar aan persvertegenwoordigers, dat alle v< antwoording voor een oorlo van Abei nië tegen Italië op Mussolini zou rus Amerika. De Amerikaansche sd ver Halliburton heeft uit Parijs een tant laten komen, waarmee hij tusscl 15 en 25 Juli over de Pas van de G te St.-Bernard wil trekken en de ti van Hannibal wil herhalen. Amerika. Het Dep. van OorlcB acht ruim 700 nieuwe oorlogsvliegtuige h' ij, alvc /Vaar t fhooi ni< >k nie Daari fclat eer t ho* hooi o1 bracht, sin aak Het emen noodig. ~®oe. China heeft al meer dan 10.000 -> Be-icb dooden als gevolg van de overstroommiB0' China. Uit de rivieren in prov. Ho val Pei zijn 14000 lijken, slachtoffers van dj C.oorzj< overstrooming opgehaald. Pest dreigt.1 Ls va) lllllillllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllli Wie een twistvuur aanblaast, moet zid genorn niet beklagen, als de vonken hem in n: oogen vliegen. NV1^/jejJ Allen, die er in slagen zich een eenige P-, a' zins onafhankelijke positie te venvervejl vvl<-'ns moeten de nijd van honderden va wachten. Maar denk dan gerust: Lieve ten benijd dan beklaagd. - Trouwen om den wille van uiteiiijl [deren schoon om zijn geld of om zijn posi- van t dien tie of om haar lief gezichtje is evei dom en dwaas als: een buitenplaats k pen om de rozen, die er bloeien. Dit zi zelfs nog eenige zin hebben, omdat dt rozentijd jaarlijks terugkomt. 3e. hoog: dood Te: Oe j KoOj a- Oudt n. 1 Di Zuic Verzoeke beleefd een plaatsje voor 'tl volgende, ontleend aan de R.K. Vredes-J krant. ZIJN DADEN BENNEN GROOT. Als men te Schiedam van de Broers-B vest de Singel opwandelt, heeft men links Burg de oude begraafplaats. Rijk geboomte, I Koos planten en bloemen in allerlei kleurscha-j1 keeringen. Vogels, die er hun lied zingea Rechts een perk met monumentje. Vooi ons de R.K. berk met fraai aangelegd plein, waarop tusschen mooie beplanting Oos> het Christusbeeld verrijst op een voetstuk j de dat door eenvoud en afmeting de figuui nog rijziger doet uitkomen. 't Is alsof de Christus de armen uit-f strekkend, de .kerkgangers verwelkomt en ook de voorbijgangers zijn zegen geeft en vrede biedt. In het plantsoen te Delfshaven staat 't standbeeld van Neerlands zeeheld (an- deren zeggen zeeroover), de veroveraar der Spaansche zilvervloot. Eerst heeft men een afsluiting van prikkeldraad, om' het ronde grasperk, dan een hek van lansenen op de acht hoeken strijdbijlen Op het voetstuk het wapen van Piet Hein: een roofvogel op een heining; terzijde 't wapen van Delfshaven, waarop o.a. drie korenaren ter aanduiding van de stoke-1 i rijen, die het kostbaar graan verwerkten tot een zwij meidrank, die heel wat geluk verwoest en onnoemelijk veel leed en el lende veroorzaakt, maar waaraan het ste deke zijn vroegere welvaart te danken zoug hebben. (Geeft een zonde der natie ge win, het veelvoud er van komt als schade- post in. Dr. E. Laurillard.) De held, in stappende houding voorge steld, de linkerhand aan zijn zwaard ge- slagen, met de rechter de bevelhebberstaf houdend, zooals met een revolver op oe vijand gemtkf wordt. Aan zijn voeten een kanon. Hoe drukt hier alles vijandschap, moord, wraak, haat, roof en vernieling uit. Hoe anders de Christusfiguur, die vrede en majesteit verkondt. Men spreke niet .dat dat beeld afgodisch wordt ver eerd. Hoe heeft men Piet Hein gehul digd bij gelegenheid der 350-jarige her denking van zijn geboortedag en bij de 300.jarige viering van de verovering der zilvervloot zijn dood herdacht. Welk een onmetelijk contrast de Vrede vorst en de groote zeeheld, van wie Sa lomo zou zeggen: die zich zeiven over wint is nog grooter held. V. REDE. Dat hek is vorig jaar van gemeente wege wegge6roken uit bezuiniging zooge- genaamd en omdat men het overbodig vond. Oos Ooi Den Oo Dei De Co Aai 70, 65 63 60 58 56 53 50 45 11' 1'

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6