>^_Dcorziffen 'n STEEK VAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten z. z. Gemengd Nieuws Zaterdag 3 Aug. 1935. BOUWVERORDENING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de heden afgekondigde op 6 Juni 1935 vastgestelde „Bouwverordening der gemeente Texel" van heden af gedurende drie maanden voor een ieder op de ge meente-secretarie ter inzage ligt. De verordening treedt met 1 Augustus 1935 in werking. Zij is tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Texel, 31 Juli 1935. Burgem. en Weth. voornoemd, K. VLAMINO, Lo.-B. De Secretaris, JONKER. VREEMDELINGENVERKEER. Wanneer we de balans over Juli opma ken, moeten we helaas eonstateeren, dat het bezoek minder groot is geweest dan wij aanvankelijk verwachtten. Twee om standigheden zijn er, die daarvoor aan sprakelijk moeten worden gesteld: lo. de algemeene misère, die menigeen tot bezuinigen dwingt, zelfs in die mate, dat de kosten van een reisje naar Texel te hoog komen; 2o. België met zijn gedeva lueerde belga, dat als men de verha len mag gelooven voor het uitgaande publiek een goedkoop luilekkerland moet zijn. Er is geen twijfel aan, ot België heeft er mede schuld aan, dat Texel dit jaar minder trekt dan gewoonlijk. En Texel niet alleen, want alle andere bad-' plaatsen klagen over minder goede zaken. Aan aanvragen bij de V.V.V.'s ont breekt het niet, maar tusschen vragen en komen gaapt een wijde kloof, die moeilijk overbrugd kan worden. Bepalen we ons tot de Koog, sinds meer dan 25 jaar het brandpunt van. Texels toerisme. De badmeesters zullen u vertellen, dat het er vorig jaar drukker was. Vele da gen lokt ook het weer tot toeven aan 't strand en baden niet uit. De badstoelen man heeft ook beter dagen gekend. De vrachtrijders op de badplaats komen ook aan hun oude begrooting niet toe, terwijl mede uit de mindere afname van electr. stroom over Juli ten duidelijkste blijkt, dat het vreemdelingen-verkeer in de maand, die achter ons ligt, teleurgesteld heeft. We hoonden beweren, dat er dit jaar wel meer op Texel gekampeerd wordt, maar wie dat meent, heeft het mis. Van wege Staatsboschbeheer werden uitgereikt: Vorig jaar van 19 Mei tot en met 31 Juli 311 vergunningen; dit jaar van 27 Mei tot en met 31 Juli 248 vergunningen. Of Texel er slechter aan toe is dan andere badplaatsen? Neen, integendeel. Wanneer we in de dagbladen lezen hoe 't elders gesteld is, mogen we hier nog best tevreden zijn. En dit danken we aan de verheugende groote aandacht, welke de pers dit voorjaar aan Texel heeft ge schonken. Ja, die gewaardeerde belang stelling duurt nog immer voort. Wat is er niet over Texel geschreven, toen dat mooie boek over ons eiland van de heer J. Drijver verscheen? Groote propagan distische waarde hadden ook de artikelen naar aanleiding van de Texel-trips van Van der Schujd. En pas nog werd Texel keer op keer in het aantrekkelijkst licht gesteld in verband met Dr. Thijsse's ju bileum. Dit alles en nog meer heeft er toe meegewerkt, dat Texel van alle bad plaatsen aan Hollands kust niet het slechtst bedeeld werd. We mogen schrij vers als Dr. Thijsse, J.Drijver, J. Strijbos en vele anderen dankbaar zijn voor de hartelijke genegenheid jegens Texel, waar van zij in woord en geschrift keer op keer getuigen. Nog wacht ons de maand Augustus, die nog veel goed kan maken. En als ze dit verzuiijit? Dan laten we nog de moed niet zakken, want evenals aan iedere vreugd, komt ook aan misère een end. Wanneer wij er ons van bewust zijn, alles te hebben gedaan, wat tot verbete ring kon strekken, blijven we althans voor dit leelijks gespaard: zelfverwijt. Hóe het gaat, blijf paraat. 1886 VAN ZON EN MAAN. •||!H1 Woensdag 7 Aug. Eerste kwartier. OPGEPAST. De personeele belasting moest 1 Aug. voor de helft betaald zijn. Vergeten? Wanneer u begin volgende week nog be taalt, kunt u de aanmaning nog ontloopen GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. Mw. N.N., den Burg f 1 Totaal ontvangen f708.83V*. Totaal uitgegeven 767.07. Nog te kort f 58.23V-. Secr.-penningm.: Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. UITSLAG VERKOOPING. Woensdag werd door Notaris Mulder het woonhuis met erf aan de Wilhelmina- laan, groot 3 A. 59 cA., eigenaar P. Ka lis Cz., huurder P. Groen dijk (f5 per week tot 1 Mei 1936), publiek verkoeld. Kooper: Arn. Langeveld, Warmoesstr., voor f3200.—. SAMENKOMST IN HET PARK. Woensdag a.s. wordt des avonds een samenkomst gehouden in het Park, waar als sprekers zullen optreden Ds. A. A. v.d. Leer, Oosterend; Ds. J. Goris, Apel doorn, en de heeren A. J. Timmer, L., Brasser en A. Plaatsman, allen uit den Helder. De Chr. Muziekvereen. Excelsior zal haar medewerking verleenen. (Zie adv.) OOSTEREND. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer Harm Mul der, slaagde deze week te Den Haag voor de Nijverheidsacte Nb (timmeren) en heeft dus de bevoegdheid verkregen voor het geven van onderwijs in dit vak aap een ambachtsschool. DE WAAL. DS. C. VAN DER WAA. Op Woensdag a.s. zal ds. C. van der Waa, Ned. Herv. predikant te 's Heer-, Arendskerke, zijn zilveren ambtsjubileum herdenken. Ds. Van der Waa, 31 Dec. 1883 te De-- demsvaart geboren, heeft te Utrecht ge studeerd. Na eerst als hulpprediker werk zaam te zijn geweest, werd hij in Augus tus 1910 bevestigd te de Waal en Koog. Daarna stond deze predikant te Hoog vliet, Waarde, Biggekerke; 9 Juli 1933 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Van der Waa, heeft zitting in het hoofdbestuur van de Ned. ZenJimgsver- eeniging. Morgen zal de jubilaris in de N.H. kerk alhier een gedachtenisrede uit spreken. Vóór Ds. C. van der Waa was hier N.H. predikant Ds. Smidts, tevens school opziener in het Arr. Medemblik. Hij nam afscheid 10 April 1910. Toen kwam Ds. Van der Waa, die 7 Aug. 1910 zijn in-, trede deed met een rede naar aanleiding van Efeze II, vers 47, na bevestigd te zijn door Ds. Van Wijngaarden, van Katwijk, die sprak over Hand. I, vers 8. Ds. Van der Waa preekte 3 Maart 1918 zijn afscheid naar aanleiding van Hand. 20:32, waarna de gemeente hem toezong Gez. 96 (gewijzigd). Na Ds. Van der Waa waren hier met het predikambt bekleed Ds. Pijnacker Hordijk: Aug. 1918—13 Maart 1921. (Vacature 13 Maart 19218 Oct. 1922). Ds. Van 't Hooft: 8 Oct. 1922heden. Ds. Van der Waa heeft tijdelijk zijn intrek genomen ten huize van de heer P. Former alhier, en zal Zondag spreken naar aanleiding van de tekstwoorden, welke hij bij zijn intrede destijds koos. In de jaren, dat Ds. Van der Waa hier het predikambt vervulde, maakte Z.Eerw. hier tal van vrienden, zoodat we verwachten, dat het aan belangstelling morgen niet zal ontbreken. Stuk/oopen, Zonnebrand illlll LANDBOUW EN VEETEELT lllll! TOEWIJZING VARKENS. De Minister heeft goedgevonden, dat het gewicht der varkens, bedoeld in art. 4 van het Grisis-Varkensbesluit 1933, 25 Kg. is, zoodat de toewijzing van varkens thans geldt voor varkens, die zwaarder wegen dan 25 Kg. (Tot 23 Juli 1935 was dit gewicht 20 Kg.) Voorts kan worden toegestaan het toege wezen aantal varkens in Mei, Juni, Juli, Augustus en September met 30 pet. te overschrijden, mits gedurende de daarna volgende maanden October, November, December, Januari, Februai, Maart en April het toegewezen aantal varkens bo ven 25 Kg. niet hooger is dan het vastge stelde aantal, verminderd met een gelijk aantal varkens, als waarmede het vastge stelde aantal in de voorafgaande maanden overschreden is% Verzoeken als* in de laatste alinea be doeld, moeten schriftelijk worden inge diend bij de L.C.O. EIERLAND. EXAMENS. Aan de H.B.S. te den Helder ging Rein Meindertsma over van de 4e naar de 5e klas. DE KOOG. PAARDENSPORT. Woensdagavond hield de Landelijke Rij vereen. Texel een demonstratie op het land van de heer Kuip alhier. Om half acht kwamen de ruiters onder trompetge schal de Koog binnen. Ze reden naar het terrein, waar reeds tamelijk veel publiek was. Onder leiding van instructeur Joh. Kikkert werd het programma afgewerkt. Springen en foltigeeren wenden keurig verricht. Het luid applaus bewees, dat het werk gewaardeerd werd. Een aardig staaltje liet rnej. H.Kikkert zien .toen zij zig-zag in draf over het terrein liep, op de voet gevolgd door haar trouwe viervoeter. Het nummer earrous- selrijden door mej. Kikkert en de heeren J. Kuip en G. Koom mag met eere ge noemd worden. Staan Ie te paard, zak- doekrapen, scharen, heer en dame te paard, het wekte veler bewondering. Er wend zichtbaar genoten Door een misstap viel ruiter Koom van zijn paard op de omheining en toen op de grond. Geluk kig bezeerde hij zich niet en zat hij weer gauw in het zadel. Na afloop werd door de ruiters in hotel De Toekomst van L. den Braven, nog even opgestoken, waar door de heer Keesom aan mej. H. Kikkert een vaas bloemen werd overhandigd, aangeboden door de populaire Koogenaar Oom Tom. De Land. Rijvereen. Texel kan met vol doening op deze avond terugzien. F. DOET ZIJN UP OPZWELLEN Dank lil den KLOOSTERBALSEM verdwllnt de zwelling direct JN* 'n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mjjn glas gevlogen was, mij in de lip, welke dadel ijk onrustbarend opzette. Nu heb Ik altijd tn mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mjn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheele gebeurtenis vergeten." J. o. d. KI. te B. AKKERS „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(| brand-en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel b(J Rbeumatiek, spit en pijnlijke spieren SehroefdooH 35 ct. Potten: ct. en f 1.04 DE COCKSDORP. HET EEUWFEEST VAN EIERLAND. Men schrijft ons: Bij de op 11 en 12 September hier te houden feestelijkheden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de polder Eier- Jand, zal o.m. op 12 Sept. een histo rische en allegorische OPTOCHT wor den gehouden met wagens en auto's, welke dan door een deel van Eierland zullen gaan. Voor het slagen van deze optocht zijn echter deelnemers noodig. Wij hopen, dat het er velen zullen zijn. Wij stellen ons voor over eenige tijd met de deelnemers een vergadering te beleg gen, om overleg te plegen, opdat niet meerderen met eenzelfde voorstelling ko men. Ook houden wij ons aanbevolen voor iedere aanwijzing, die tot het welslagen kan meewerken. Ongetwijfeld zullen er ve len zijn, die willen meedoen, doch niet weten op welke wijze. Wie een origineel idee heeft, maar niet in de gelegenheid is om mee te doen, geve ons even 'n tip< Wij zullen er een dankbaar gebruik van maken.. We hopen, herhalen we, dat velen zich zullen aanmelden, aan het in de adver tentie genoemde adres. Alle inlichtingen worden door de commissieleden gaarne verstrekt. Sluif uw Levensverzekering bij AMSTLEVEN (N V Amsterdamsche Mij van Levensverzekering). Agent: C. DROOG, Hollewalsweg 20, Den Burg AMELAND. DE ZOMERWONINGEN. Eenige maanden geleden besloten B. en W. van Ameland, dat 68 zomerwoningen, die niet aan de bepalingen der bouwver ordening voldeden, moesten verdwijnen vóór 1 April 1936. De raad besloot daarentegen, dat deze woningen konden blijven staan. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd, zoodat het besluit van B. en W. zal wor den uitgevoerd. Uit de dagbladen van Woensdag: Amsterdam. De Bijenkorf wordt uit gebreid met een gebouw van vier etages en oppervlak van 15 bij 57 M., tusschen Visschersdam en Warmoesstraat. Amsterdam. De regeeringserisis sloeg een leelijke bres in de goudvoorraad der Ned. Bank, vooral vorige week Woensdag en Zaterdag. Het feit, dat dr. Colijnweer kabinetsformateur werd, deed de wissel koersen Maandag en Dinsdag binnen nor male grenzen terugkropen. Het goudver- lies der Bank is f 130. millioen. Den Haag. B. en W. stellen voor zeven o.l .scholen op te heffen. Den Haag. In de Tripstraat viel een 2-j. kind uit een dakvenster, waardoor het een schedelfractuur kreeg. Den Helder. De Marinekrijgsraad heeft tegen Luit. 2e klas Van Booven, oudste aanwezend officier bij het uitbre ken van de muiterij aan boord van De Zeven Pirov., vier mud. en ontslag uit de dienst geëischt. Te Terwispel ging boerderij Vene- ina door hooibroei in vlammen op. Te Garijp raakten twee wagens hooi in (een sloot, doordat het paard schrok van een passeerende auto. De 65-j. ar beider W. Keizer verdronk. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN Sport. Brussel heeft Dinsdag Re main Maes, de jeugdige winnaar van de Tour de France feestelijk gehuldigd. Sport. Oud-iintiernationaal speler Ir. Adam vertrekt 23 Aug. naar Indië. Hij is aangesteld bij een petrol, mij. op Suma tra. Frankrijk. Een 26-j. Duitscher en zijn 31-j. broer zijn op de Mt. Blainc door een steenval verrast, in een afgrond ge slingerd en gedood. Duitschland. Het dak van het trein station Leipzig wordt als vliegveld inge richt. Oppervlak 10 H.A. Door overkap ping van eenige lijnen zal men er een aanloopruimte van 550 M. krijgen. Duitschland. Op de werf Wilhelms haven werken 13000 arbeiders. Het vlootpersoneel is dit jaar verdubbeld. Twee slagschepen van 26000 ton zijn weldra gereed. Daily Tel. Duitschland's katoenindustrie leefde over 1934 merkbaar op en gaf daardoor hooger inkomsten. Lichtpuntje in Duit- sclie duisternis. Oostenrijk. De op één na hoogste Alpenpas in Europa, de Grossglockner wordt Zaterdag opengesteld. De pas ligt in de weg Beieren-ltalië en geeft uitzicht op 40 bergreuzen en 20 gletschers. Twee Engelsche meisjes legden de afstand Cairo—Kaapstad per motor met zijspan af. Een uiterst moeilijke tocht. Vooral die door de Sahara, waar zij, even als elders, vaak in het zand bleven steken. Ierland. Te Belfast is alles weer rustig. Twee groote spinnerijen met ge mengd personeel, eerst wegens gods dienstrelletjes gesloten, zijn weer opgang. Denemarken. Premier Stauningacht de eischen van de boeren, die Maandag in zoo grooten getale te Kopenhagen de monstreerden, niet voor inwilliging vat baar. Zweden. Bij Stockholm komen dui zenden padvinders uit 21 landen bijeen. De Esperantisten zullen daar het meest genieten. Java. Ir. Mussert, N.S.B.-leider in Nederland, eindigt 13 Aug. zijn tournee over Java. Dan volgt Sumatra en ver moedelijk de thuisreis weer per vliegtuig. - China. Het aantal slachtoffers van de watersnood wordt op 125000 geschat. 220.000 boeren werken aan versterking van de dijk, die Kiangsoe moet bescher men. Amerika. Te Louisburg is een neger, verdacht van moord op een boer, door het publiek afgemaakt. De politie kon het niet verhinderen. K Uit de dagbladen van Donderdag: Duitschland. Aan naar Berlijn ko mende armlastige joden wordt voortaan ondersteuning geweigerd. Duitschland. Een r.k. geestelijke te Lauben is wegens smokkelen van 21.800 mk. deviezen ten behoeve van een kloos ter tot 3 'A jaar veroordeeld. Duitschland. Het hoofdbestuur der Joodsche gemeenten heeft zijn leden ver zocht zooveel mogelijk thuis te blijven. Duitschland. In Quedlinburg mogen Joden Dom, museum en slot binnen niet bezichtigen, „omdat ze van de Duitsche cultuur geen begrip hebben". Frankrijk. Te Parijs mogen chauf feurs van 9 uur n.m. tot 8 uur v.m. geen gebruik maken van hun claxon. Ze moeten dan met schijnwerpers waarschuwen. Een Russische duikboot is in de Fin- sche golf door een kruiser geramd en met 55 man gezonken; het waren meest marineschool-leerlingen. m MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 4 Aug H, - 21,53 5.24 20,46 M 5 12,10 22,08 5,25 20,44 D. 6 13,22 22,26 5,26 20,42 W 7 14.35 22,50 5,27 20.40 D. 8 15,48 23.22 5.28 20,38 V. 9 16.57 24.08 5,30 20,36 10 17,58 1,- 5,32 20 34 Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten rrv//

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5