De Bebossching der Noordzee-Eilanden. Gemengd Nieuws DE COCKSDORP. STRANDFEEST. OOSTEREND. KLEUTERCLUBJE OOSTEREND. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt 0 in deze tijd groote voordee- 0 len. 0 Een volledig prospectus, 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- 0 sche zeer verzorgde courant 0 wordt op schriftelijke aan- 0 wage p. o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANO, Amstelstr. 14, Tel. 32Ü00 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden O kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. COLLECTE. Op 10—11—12 Aug. wordt op Texel een collecte gehouden ten bate van het Nation. Koningin-Moeder Herdenkings- tonds, hetwelk ten doel heeft steun te ver- leenen aan on- en minvermogende lijders aan t.b.c. DE REGENVAL IN JULI. De regenval in Juli was op Texel aan de lage kant, zooals dit lijstje laat zien: Juli 1931 87.6 mM. Juli 1932 97.4 mM. Juli 1933 21.1 mM. Juli 1934 19,2 mM. Juli 1935 16.0 mM. Op 21 van de 31 dagen viel geen re gen, terwijl de grootste regenval over 24 uur gerekend, maar 4.3 mM. bedroeg. Te Amsterdam 24 m.M., tegen gemid deld over 19101935 73 m.M. door P. BOODT, Houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. Teneinde de noodzakelijkheid van de verschillende verdelgingswijzen duidelijk te maken, moet ik in nadere biezonder- hieden treden omtrent de levenswijze der konijnen op de eilanden. Ik ineen op grond van het verschil in levenswijze de konijnen te moeten splitsen in drie groe pen: de holen- of helmkonijnen, de val leikonijnen en de boschkonijnen. De holen- of helmkonijnen leven ge- [iumende het grootste gedeelte van de dag in holen en komen 's avonds te voorschijn om zich met helm, biestairwe, enz. te voe den. Deze konijnen zijn meestal zeer vet, daar zij zich weinig verplaatsen. Zij leve ren een gezocht wildbraad. De vallei-ko nijnen leven overdag doorgaans in de ruigte, duindoorns, enz. der duinvalleien (duinpannen) en verschuilen zich slechts bij gevaar in de holen. De boschkonijnen- groep is ontstaan na de intrede der be-/ bossching. Deze konijnen houden zich voortdurend in de dichte bosschen schuil en zoeken zelden holen op. Waar het onderscheid der genoemde dier groepen gemaakt is op grond van de levenswijze, behoeft het geen verwonde ring te wekken, dat voor elke groep be paalde bestrijdingsmiddelen moeten wor den toegepast. De holen- of helmkonijnen zijn slechts te dooden met behulp van klemmen, strik ken en vergiften. Het is gebleken, dat tretteeren niet voldoende resultaat geeft, waarover hieronder meer. Het uitgraven van konijnen kan plaatselijk wel helpen, maar zal in de duinen zelden een afdoend resultaat geven, aangezien de konijnen meestal te diep in de grond zitten. Bo vendien is het niet raadzaam veel in dui nen te laten graven, omdat hierdoor ver stuivingen kunnen ontstaan. De valleikonijnen zijn wel het gemakke lijkst te bemachtigen door middel van geweer en hond, terwijl de boschkonijnen op drijfjachten, waarbij doorgaans zeer veel drijvers moeten worden gebruikt, kunnen warden geschoten. Het is echter gebleken, dat zelfs bij de best opgezette drijfjachten, te veel boschkonijnen in de dichte bosschen van bergden en Oosten- rij ksche den achterblijven. Welke middelen nu moeten worden toe gepast, hangt geheei af van de geaardheid van het terrein. Op Texel, waar uitge-< strekte dichtbegroeide duinvalleien voor komen, heeft het valleikonijn een goed bestaan. Dergelijke valleien kunnen slechts met geweer en hond goed schoon- gehouden worden. Het is echter zaak hiervoor niet te veel te rekenen op de jachtpachters, omdat deze uit de aard dei- zaak niet geregeld jagen, maar meestal de terreinen eenige malen doen afdrijven. Wil men de valleikonijnen opruimen, dan moet van Staatswege aan goed bekend staande personen een vergunning als be doeld in artikel 60 dei- Jachtwet 1923 wanden uitgereikt, waardoor aan hen de bevoegdheid wordt gegeven om het konijn met geweer en hond te achtervolgen. Men, zorge er echter voor, dat bedoelde perso nen ook buiten de jachttijd, dus in de tijd, dat het konijn geen handelswaarde heeft, de achtervolging voortzetten, zoo noodig door hun een daghuur uit te betalen. (Wordt vervolgd.) OVERNAME VAN GROND. De Minister van Sociale Zaken heeft de aandacht van de gemeentebesturen ge vraagd voor het volgende: Volgens art. 92a der Onteigeningswet wordt bij de bepaling van de waarde van grond als bouwgrond rekening gehou den met de in de gemeente geldende re gelen betreffende afstand van grond voor openbare verkeerswegen, alsmede betref fende kosten van hetgeen noodig is om grond voor verbouwing naar de plaatse lijke voorschriften gereed te maken. De bedoeling is te komen tot een vaststelling van de schadevergoeding in dier voege dat al wat behoort tot de productiekosten van de bouwrijpe grond, de eigenaar in mindering worde gebracht op de waarde van de grond als bouwgrond, zulks over eenkomstig het beginsel, dat die kosten voor rekening komen van de eigenaar. Zal de bedoeling van het artikel tot haar recht komen, dan is het wenscheüjk, dat de „re gelen" worden vastgesteld op een wijze, d/ie een billijke toepassing van dit begin sel zooveel mogelijk waarborgt. Het naar de plaatselijke voorschriften voor bebouwing gereedmaken van partic. grond gaat niet zelden met medewer king van de betrokken gemeente ook in dier voege, dat deze zorgt voor werken als rioleering, bestrating, enz., waarvan zij dan de kosten op de exploitanten pleegt te verhalen. Ook afgezien van het belang uit een oogpunt van rechtszeker heid s het, voor een goede uitoefening van hun bedrijf, noodig, dat de exploi tanten weten, waar zij aan toe zijn, in dier voege, dat zij aan de hand van publieke normen althans bij benadering kunnen nagaan hoeveel grond zij eventueel koste loos moeten afstaan en welke kosten zij zouden moeten betalen om te kunnen komen tot bouwen. Mede met het oog dp de voorgenomen vaststelling van een uitbreidingsplan voor de Koog is het volgens ons Gemeentebe stuur ook voor onze gemeente van belang dat zulke „regelen" er spoedig komen. Bij het ontwerpen van de verordening, welke B. en W. als gevolg van het bo venstaande de raad in ontwerp ter vast stelling aanbieden, zijn zij er Van uitge gaan, dat alle kosten van aanleg, enz. van wegen, welke voor bebouwing worden ge- wenscht, moeten worden gedragen door de bouwgrond-exploitanten en de ge meente de kosten van onderhoud voor haar rekening neemt, als de wegen met goedkeuring v.d. Raad tot stand kwamen. Op deze verordening komen we terug. SPORTNIEUWS Het is thans ook voor ons komkommer tijd. We zijn in afwachting en maken ons langzamerhand gereed voor de a.s. com petitie. Binnen eenige tijd wordt weer begonnen met wedstrijden. De trainingsavonden zijn er voor, om zich daarvoor gereed te maken, het spel beter te gaan begrijpen en om sterker te worden. Daarom is het noodig, dat ieder daarvan zooveel mogelijk gebruik maakt. Indien er spelers zijn, die niet aan de a.s. competitie kunnen deelnemen, moeten die dit even opgeven aan de secretaris. Nog iets over Zwolle, nu wat het spel betreft: Zooals die uitslagen van C. en D. aangeven, bleven de jongens niet al leen onder hun kunnen maar ook was de tegenpartij lichamelijk veel sterker. De scheidsrechters fungeerden tevens als oefenmeester en gaven aanwijzingen, iets wat voor onze spelers vreemd was. Bij B. zagen we dikwijls goed spel; als elftal was het beter dan de tegenpartij, voorai de voorhoede zat goed in elkaar. Hoewel Henk beter in de halflinie kan spelen, wist hij dikwijls mooie openingen te maken. Vooral voor de rust waren de voorzetten van Piet Dogger te scherp. De linksbinnenplaats werd door A. Verse- put heel goed bezet. Door goed doorkro pen maakte hij een goed doelpunt. E>e mooiste goal wend door K.Kikkert ge maakt met een zeer verrassend hard schot. Dat er na de rust met de wind in de rug meer doelpunten zouden komen, was te begrijpen. De achterhoede zat er vandaag niet zoo in. De kanthalfs speelden vrij goed. Spilplaats werd ook goed bezet. Na de rust wist Herman door goed op stellen een mooi doelpunt te maken en Wim redde soms meesterlijk. De wedstrijd ZAC ATexel A was de beste. Doordat Gommert in het elftal werd opgenomen, werd de krachtsverhou ding beter. Lichamelijk en kwalitatief wo gen beide partijen tegen elkaar op. Regel matig werd het spelpeil beter, waarbij vooral in onze ploeg het vrijloopen, het positie kiezen werd toegepast. Zuiver sa menspel tusschen Gom en Herman, of Herman en Dik, maakte onze halflinie voor de Z. bijna ondoordringbaar. Jam mer, dat onze voorhoede zich niet tot haar gewone hoogte heeft weten op te werken. Anders zou zeker een flinke overwinning het gevolg geweest zijn. Ook en vooral onder onze jonge spelers kun nen we de gevolgen van de training goed waarnemen. Hopen we, dat ieder begrijpe, dat trainen en conditie onafscheidelijk zijn. Dus Maandag ieder present. Binnen kort zullen de elftallen afzonderlijk wor den opgeroepen om door de heer Laevey goed ingespeeld te worden. D.D. PAARDENKEURING. Als voorloopig bericht deelt de heer Joh. Kikkert mee, dat hier 4 Sept. een stamboek- en premiekeuringt voor paar den zal worden gehouden. NAAR TEXEL. Met Van der Schuyt reisden Zondag 68 personen naar ons eiland, Dinsdag 62, Donderdag 78. Gisteren kwamen hier 28 personen, die met de goedkoope trein tot den Helder waren gereisd. UITSLAG AANBESTEDING. Voor de heer C.Kooiman alhier is on derhands aanbesteed de bouw van een woonhuis te de Koog. Laagste inschrijvers waren: metselaar A. de Kort, timmerlie den Bakker en Koorn, schilders Graaf en loodgieter-electricien Agter. SCHOOLREISJE. Plm. vijftig leerlingen van de r.k. school alhier hebben Donderdag met autobussen via Haarlem een reisje naar Amsterdam gemaakt. In Haarlem werd o.m. de St. Bavo, in Amsterdam Artis bezocht. (Indien we een verslag van dit tochtje ontvangen, zullen we het alsnog gaarne plaatsen. Schoolreisjes verdienen alle aan moediging en waardeering.) BUSDIENST REUVERS Zooals gemeld, stellen B. en W. voor, aan de heer Reuvers onder nader om schreven voorwaarden weer f3500 subs, te verleenen. De bussen «uilen iedere maand gekeurd worden. D(e gemeente nam van het Rijk het postvervoer Oudeschildde Cocksdorp aan voor f2000 p.j. tot 1 Juli 1938. T.E. S..O verleende in de gemeentelijke subs, over 19341935 een bijdrage van f750. B.enW. vertrouwen, dat TESO wederom hiertoe bereid zal zijn. T.E.S.O.-VERVOER IN JULI. Jaar Rijwielen Passagiers Auto's 1934 7791 19424 553 1935 8204 22447 491 Dus de afgeloopen maand 413 rijwielen en 3023 passagiers meer en 62 auto's min der. Op vorige pagina kunt u lezen, dat de toename van 't vervoer niet aan 't ho tel- en pensionbedrijf ten goede is geko men. Groot was deze maand het aantal dagjesmenschen. Alleen de fa. Van der Schuijt en de goedkoope treinen hebben er ons plm. duizend bezorgd. Bovendien mag, voor wat T.E.S.O. betreft, wel be dacht woirden, ter juiste beoordeeling van deze cijfers, dat veel grooter peroentage dan vroeger met de boot tweede klas is gereisd. CIERLAND DE GROOTE VERLOTING. De Ministerieele goedkeuring is thans ontvangen en eind volgende week zullen loten van de groote Eierlandsche Loterij verkrijgbaar zijn. Aantal loten 2500. Prijs 50 ct. En prijzendie het nemen van een lot waard zijn. Hierover Woensdag meer. HET FEEST. Vooir het Eeuwfeest, dat 11 en 12 Sept. gevierd wordt, zullen te de Cocksdorp eenige tenten worden geplaatst; ze wor den elders voor dit doel gehuurd en zullen dienen voor de tentoonstelling van akkerbouwproducten en diverse historische voorwerpen; voor dansgelegenheid en diverse andere vermaken. Wellicht zal de zweefmolen van de heer S. C. Keijser mede haar deel bijdragen in de feest vreugde. Muziek zal niet ontbreken, (ra dio met extra luide luidsprekers of draai orgel.) Over de optocht wordt elders in dit blad geschreven. OUDESCHILD. SPORTNIEUWS. Zeemeeuwen 2—O.V.V. 1 (3—1). Woensdag speelde ons 2e tegen OVV, van Oosterend. Onder goede leiding van Tuinder wordt begonnen en de eerste aanvallen zijn voor O., waaruit al dadelijk 'n doelpunt voort komt: 0—1. Z. gaat het ook eens probee- nen, doch strandt steeds op de backs van O. Toch weet Gewit na 25 min. mooi gelijk spel te maken 11. Na de rust komt Z. in de meerderheid en al gauw maakt Zinn 21. O. moet het van uitval len hebben, doch de Z-backs en keeper blijven meester van hun terrein. Een kwar tier voor het einde scoort Zinn met een hard schot 31 waarmee het einde komt van deze aan beide zijden goed gespeelde wedstrijd. O. is een prettige tegenstan der. Wij roepen het een hartelijk tot weerziens toe. Over enkele weken gaat het competitie rad draaien. Deze laatste weken moet dus met dubbele energie getraind worden, opdat wij straks geheel fit en geoefend het seizoen kunnen aanvangen. Zondag ontbreke niemand. Driemaal is scheepsrecht. Bij gunstig weer zal morgen het strandfeest plaats hebben, dat al tweemaal wegens regen en wind moest warden uitgesteld: gyrnn. oefeningen, wedstrijd zandfiguren voor kinderen tot en met 13 jaar, kussenge vecht, en, voor zwemmers, tobbevaren. Muziek van Vios. Aanvang 2 uur. DE KOOG. AVONDFEEST. We herinneren aan het avondfeest aan de Koog op heden met muziek van Tex. Fanfare, stoelendans en optocht met lam pions. Openbare vergadering van out diers en belangstellenden ter be spreking van de belangen van 't kleuterclubje. Om kwart over acht opende Ds. Kok de vergadering met het lezen van enkele verzen uit 1 Corinthe 12:313, daarna voorgaande in gebed. Na de vergadering hartelijk te hebben welkom geheeten, zette spr. de belangen van het kleuterschooltje uiteen. In hoofd zaak lieten die belangen zich samenvatten in de volgende 3 punten: In de le plaats werd het financieel belang van het schooltje besproken. In de 2e plaats werd de mogelijkheid in het midden gebracht een andere lokaliteit te vinden, daar de kerkekamer van de N.H. kerk, die thans gebruikt wordt, niet geheel en al aan de eischen voldoet. In de 3e plaats stelde spreker voor, te komen tot de vorming van een bestuur, dat de onder punt 1 en 2 genoemde belangen zal kunnen be hartigen. Wat het le punt betreft, kwam men overeen, donateurs te werven, wier bijdragen jaarlijks een vaste financieele basis moeten vormen. Wat punt 2 be treft, de keuze van een andere lokaliteit, weird overgelaten aan het te kiezen be stuur. Wat het laatste punt betreft, stelde Ds. Kok voor, om, gezien het feit, dat kinde ren van alle gezindten het schooltje be volken, het bestuur zoodanig te kiezen, dat alle gezindten daarin even sterk ver-» tegenwoordigd zijn. Dit voorstel vond algemcene instemming. De daarop gehou den stemming leverde het volgende resul taat op. Gekozen werden (alphabetisch) H. Boogaard, C. Bremer Sz., Ds. A. W. Kok, P. van Liere en J. Timmer. Bij afwezigheid van laatstgenoemde werd niet bekend of deze de benoeming aan neemt. De anderen namen de benoeming aan. Nadat de yoorz. de aanwezigen had bedankt voor de prettige samenwerking, werd de vergadering met dankgebed ge sloten. ♦0000O0O0® S^0OS»©$® 0 KOOKT ELECTR1SCH goed, goedkoop en gemakkelijk. 9 III!!!!! LUCHTVAART. lllillüiilllüililiililSiiilllll Bij Viborg in Finland zijin twee bom menwerpers op 300 M. hoogte in botsing gekomen en in brand geraakt. Vijf mili tairen gedood, twee konden zich met een valscherm redden. De 27-j. Collins, houder van het Eng. record zweefvliegen, is voor de oogen van zijn vrouw en zijn ouders door het breken van een vleugel van 600 M. neer gestort en gedood. - De mecanicien van ijsbreker Krassin heeft de eerste parachutesprong in het Poolgebied gemaakt. Hij steeg met een vliegtuig op van de ijsbreker en daalde van 800 M. hoog 3 K.M. van Kaap Schmidt. O De deskundigen van het Britsche mini sterie van Luchtvaart, zullen de Lucht- vaartraad een plan voor de bouw van een vloot van luchtschepen ter verdediging van Engeland voorleggen. Sedert de cata strofe van de R. 101 in 1930 heeft Enge land geen luchtschepen meer gebouwd. o De zweefvlieger Oeltzscher is in Beleren omgekomen. Pas heeft hij het record zweefvliegen op 498 K.M. gebracht. HET NIEUWE KABINET. In vorig nummer deelden we reeds mee, dat Dr. Colijn de taak van kabinetsfor mateur had aanvaard. Het resultaat hier van vonden we Woensdag in de bladen: Alle ministers werden, behoudens een en kele uitzondering, in hun functie gehand haafd. Met de portefeuille van Soc. Zaken werd belast Mr. Slingenberg (Vrijz. Dem.); met die van Onderwijs dr. Slote- maker de Bruine (eerst Minister van Soc. Zaken en ad interim van Onderwijs). Er zal een nieuw departement worden ingesteld, n.l. voor Landbouw en Vissche- rij, als welks hoofd dr. Deckers zal op treden. Wie dan Minister van Defensie wordt, is nog niet bekend. 0 0 Dr. Colijn verklaarde, het tot dusver gevoerde monetaire beleid in het belang van de gave gulden te zullen voortzetten. De aanvallen tegen de gulden zijn vol komen mislukt.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 6