m m m SCHAPENFOKDAG m m a Gemengd Nieuws BBfflfflffiKK dPSB y EBBBEBHHHaBBBBfflffiBB SB Het-MUSEUM te den Burg is ffi gi op ALLE werkdagen geopend van ffl ffl 9.30-12 uur. ZONDAGS NIET. ffl ffi Entree 15 ct.kinderen 5 ct. fli ffifflffiffiffiffiaiffiffiffi y a®®®®®®®®» UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp van het plan van uitbreiding voor de Koog binnen de gemeente Texel in uitvoerige kaarten uitgewerkt met het ontwerp van de bebouwingsvooxschrif- ten, waarin de bestemming in het ge noemde plan van uitbreiding in onder- deelen bepaald, nader wordt omschreven, van 10 Augustus 1935 af gedurende-vier weken voor een ieder ter inzage ligt. Belanghebbenden kunnen vóór 7 Sep tember 1935 hun bezwaren tegen het ont werp bij den Gemeenteraad indienen. Texel, 9 Augustus 1935. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, W. B. GORT. öl'ORTNIEUWS. Zondagavond half negen wordt ge speeld Texel Comb, tegen een sterke Bad gasten Combinatie. Ons trainingsfonds heeft versterking noodig, willen we een half jaar training onder de Lieer Leavey kunnen volmaken. Daarom zal de op brengst aan dit fonds ten goede komen; van ieder zal 10 ct. entree worden ge vraagd, ook van donateurs en leden. We venvachten veel belangstelling, ook van vacantiegamgars. De lichtinstallatie zal dienst moeten doen, wat voor velen iets biezonders beteekent. Een K. N. V. B.- scheiidsrecliter zal de leiding hebben. Dus: moirp aavond allen naar het sportterrein. Tcxell: J.Dukers J.Kiljan G.Witvliet M.Koorn J.Gieles A.Huizinga M.Vlaming Sprank P.Neijens H.Ran P. Res.: H.Zinin. Kikkert. Training: Nu de oefenwedstrijden en competitie naderen, zal in de training een. wijziging gebracht worden. Te beginnen a.s. Maandag zal met tweemaal één elf tal geoefend worden, waarbij zuivere bal- behandeling, enz. maar ook de plaatsen in het elftal biezondeir onder de aandacht worden gebracht, ook op ieders persoon lijke taak op die plaats. Om half acht komt dit elftal oefenen: D.Visser S.du Porto C.Keijser Lz. D.Geense J.Kiljan P.Bruim C. Spronk I.Boon Th.Lap A.Verseput Jn. Bruin Res.: K. Linnhose. Om half negen: J.Dukers Jo Ran G.Witvliet M.Koorn J.Gieles A.Huizinga M.Vlaming N.de Graaf H.Rain P.Kikkert P. Neijens Res.: S. Langeveld. Ook hier zal getracht worden ieder 'n beuirt te geven, zoadat regelmatig de elftallen bekend gemaakt zullen worden, in de Tex. Courant en bij de secr. Mogelijk kunnen wij volgende week ook het Adsp. A.-elftal, dat naar HRC-Adsp. A gaat, een beurt geven. Vopr de Adspi- ranten is er trouwens ook Donderdags- avonds oefenen op het oefenterrein. LUCHTVAART. Blijkens aanteekeningen gevonden in 'n boekje van een der omgekomen passagiers van de Gaai, zou dit vliegtuig aanvanke lijk hoog gevlogen hebben, maar door ijs var mi ng of 'n defect en buitengewoon slecht weer tot dalen gedwongen zijn. Dit Was,zooals reeds verondersteld werd, de oorzaak van de ramp. De F 8, met een aantal jeugdige passa giers opgestegen voor een rondvlucht, moest bij Schiphol in een bietenveldeen noodlanding maken, omdat het toestel geen benzine had ingenomen. Wel een ernstige fout. Kan de piloot voor het opstijgen op zijn meter de hoeveelheid benzine niet controleeren Aan de rondvlucht over Nederland, ook over Texel, op 2324 Augustus nemen SO vliegtuigen deel, dus 20 meer dan vo rig jaar. Er zijn 50 toestellen bij van sportvliegers, waarvan ruim de helft uit het buitenland. Een Ital. militair vliegtuig, van Rome c*p weg naar O.-Afrika, is bij Cairo neer- gestart. Zes personen kwamen om, o. w. de Ital. minister van Openb. werken en de Ital. multi-millionnair Franchetti, aard rijkskundig adviseur- van Mussolini. Campbell Black, de winnaar van de Melbourne-raoe, zou in 36 uur van Hat field,Eng., naar Kaapstad vliegen, maar werd door machinedefect bij Cairo tot dalen gedwongen. OPGEPAST. Maar net zijn de nieuwe rijwielplaat jes verschenen, of „lange vingers" strek ken er zich reeds naar uit. Van politiewe- ge deelt men ons mee, dat te den Burg twee plaatjes gekaapt werden, in de Koog één. Derhalve: Let op uw saeck. SIEM TE ROME. Volgens het laatste van Siem ontvangen schrijven is Siem de Waal gezond en wel, hoogst tevreden en vol \moed te Ro me aangekomen. Plusminus 2000 K. M. heeft hij nu achter de rug. Wie raadt hoe veel nog voor de boeg AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Donderdagmiddag is de echtgenoote van het raadslid Jb. Bruin op een haartje aan een groot gevaar ontsnapt. Ze begaf zich met haar man per rijwiel naar De Koog, maar kwam op de Koogerweg ter hoogte van de garage van de heer J. List geheel rechts op de weg rijdende op een gedeelte, waar het wegdek afge brokkeld was. Haar stuur schoot uit, met het gevolg, dat ze dwars over de weg kwam te rijden. Op hetzelfde moment kwam met flinke vaart de auto van no taris Rab, bestuurd door diens chauf feur, haar achterop. Oogenblikkelijk over zag de bestuurder de toestand; hij remde uit alle macht en stond vrijwel op het zelfde moment. Mej. Bruin kwam met de schrik vrij. Ze was met haar rijwiel mid den op de weg gevallen en juist voor haar fiets was de auto tot stilstand ge bracht. De dienaar van politie Looyen was getuige van deze gelukkige afloop en op gezag van hem mogen we zeker met lof gewagen van de kranige chauf feur, die in zoo moeilijke situatie een ramp heeft voorkomen. S 9 KOOKT ELECTR1SCH 0 Gemakkelijk, zindelijk en goed. 0 COLLECTE. We herinneren nog even aan de col lecte voor het Koningin-Moeder Her- denkingsfonds op lieden, morgen en Maandag. Het Fonds beeft ten doel steun te verleenen aan on- en minvermogende lijders aan t.b.c. Al weer een collecte. „Ik kan daaraan niet betalen", hooren we opmerken. Het kan inderdaad zoo zijn, dat iedere oent in eigen huis besteed moet worden. Maar wanneer zij, die wel kun nen bijdragen, het dan maar doen naar ver mogen. Dan kan de opbrengst nog zeer bevredigend zijn. ZAKENNIEUWS. De van ouds bekende zaak van de heer D. P.Koorn in de Hoogerstraatheeft door het aanbrengen van o.m. een nieuw groot etalageraam een belangrijk beter aanzien veriaregen, terwijl ook de betere verlichting van de winkel, hierdoor be reikt, de zaak ten goede moet komen. Uitvoerders waren: metselaar H.Koomen timmerman J.Koorn. DE KOOG. ZOO'n SCHAVUIT. Donderdagavond half elf werden twee dames op de Strandweg onverhoeds aan gereden door een wielrijder, die zonder licht maar met veel vaart op haar afstoof. De dames beliepen lichte averij; de dader wist in het avondlijk duister te ontglip pen. ZOO SPRAK.... KARDINAAL PACELLI (pauselijk staatssecr.)Wanneer, zooals in Duitsch- land in satanische overmoed profeten op staan, voorgevende dragers te zijn van een nieuw evangelie, dat niet van Chris tus is; wanneer de Heilige Kerk tot het doelwit van beleedigende aanvallen wordt gemaakt; dan is het uur geslagen, dat een bisschop, die een herder is en geen huur ling, krachtens zijn ambt en zijn eed, zijn stem moet verheffen. PHILIPS (Onder-Minister van Buitenl. Zaken, V.S.): De principes van geloofs vrijheid voor alle medeburgers vormen de fundamenteele principes van onze be schaving, onze religie en onze politiek. Liet Amerikaansche volk staat altijd sym pathiek tegenover de handhaving van deze grondbeginselen in de Vereen. Staten en in andere landen. MINISTER HULL(Buitenl. Zaken, Ver. Staten): Ik wijs u op de geslaagde po gingen van de Amerikaansche regeering om het Gran Chaco conflict te regelen. Dit voorbeeld van een vreedzame oplos sing van geschillen dient een aanmoedi ging te zijn voor de strijders voor de vrede in de gansche wereld. ESPERANTO. Aan het Intern. Esp. Congres te Rome nemen 1500 personen uit 37 landen deel. Vertegenwoordiger van de Ned. regeering is Ir. Isbrücker. De Texelsche Esperan tisten worden er vertegenwoordigd door onze Siem de Waal. EB EH SI EB BB ffl ffl SI Si y De aangifte voor de verschillen de rubrieken als vorig jaar voor de 4 September te houden is opengesteld tot 20 Augustus. Volledige adv. in volgend nr. Bij genoegzame deelname zal ook een RUNDVEEKEURING van t.b.c.-vrij vee voor leden van de Fokvereeniging plaatshebben. Zie ook hierover volgend nr. Si a BB EB Si EE Spart. Op Olympiade 1936 te Ber lijn, zullen 19 takken van sport beoefend worden, dus vijf meer dan in Los Ange los. Totaal 116 wedstrijden. Spart. Te Stockholm sprong de Ame rikaan Keith Brown met een polsstok 4.30 M. hoog. Sport. Te Tokio bracht de Japan ner Koike het wereldrecord 200 M. school slag met 2 mnt. 41.2 sec. op zijn naam. Stond op naam van de Duitscher Sietas met 1.1 sec. hooger. Uit de dagbladen van Woensdag: Den Helder. B. en W. besloten het aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank, in het klein, nu 47, niet te vörhoogen. - Aan N.V. Zeebad Huisdui nen werd door de raad voor een nieuw badpaviljoen f45000 voorschot tegen vier pet. verleend. Bij de N.V. is de ge meente financieel geïnteresseerd. Sloten - Fir. De 24-j. poststationhou der en hulpbesteller kreeg wegens schen ding briefgeheim f60 boete. De man be weerde het adres niet goed te kunnen lezen. Den Haag. Minister Colijn heeft zich voor eenige weken met vacantie naar het buitenland begeven. Utrecht. Tot coadjutor, met recht van opvolging zan de Aartsbisschop van Utrecht, heeft Z. H. de Paus be noemd dr. J. de Jong, pres. van Groot- Seminarie Rijsenburg. Prof. de Jong is 10 Sept. 1885 te Nes op Ameland gebo ren en werd iin 1908 priester gewijd. In 1914 werd hij benoemd tot prof. in de kerkgeschiedenis te Rijsenburg, in 1931 tot pres. van het Groot-Seminarie. Hij schreef o.m. Handboek der Kerkgeschie denis, in drie deelen. Te Asten is de 6-j. J. van Brussel bij het oversteken door een auto gedood. Te Rotterdam is een 31-j. kantoor bediende aangehouden wegens verduiste ring van f4400 ten nadeele van een ken nis, die bij de Bank een rekening-courant had van f5000. De dader speculeerde. Oss. Bijs de Sijp, een der ergste misdadigers van Oss, heeft ook bekend. Schiphol had in Juli 65000 bezoekers. Juli 1934 38500. Heerlen. In de mijn Maurits werd de 35-j. J. Stassen onder steenen ge dood. Hij was gehuwd en vader van een kind. Te Dordrecht werd aan de Kanaal haven de 63-j. A.R. doodgedrukt door een kist glas, welke overgeladen moest warden. Den Bosch. Tegen een 31-j. werk loos kleermaker werd wegens diefstal van geld uit een r.k. kerk 18 mnd. geëischt. De man heeft niet bekend. Arnhem. Tegen een 27-j. winkelier alhier, werd wegens brandstichting in zijn winkel in een volkrijke buurt twee jaar en zes mnd. geëischt. Italië. De Stromboli heeft groote blokken gloeiende steen uitgeworpen, ter wijl een groote stroom lava uit de krater vloeide. Nog geen schade aangericht. Italië zou voornemens zijn bij het eventueel uitbreken van de oorlog in Abessinië met eenige luchtaanvallen te beginnen. In de koloniën staan reeds 400 Vliegtuigen klaar, uitgerust met traangas- bommen. „Wellicht" worden ook gifgas sen gebezigd en zeker shrapnelbommen. De Abessijnsche gezant, dr. Martin, tracht nog vergeefs in Engeland vijf mil- lioen pond sterling te Ieenen, deels voor oorlogstuig, deels voor exploitatie van petrol, bronnen, koper- en goudmijnen. Het Suezkanaal werd de eerste zeven mnd. van 1935 gepasseerd door 3313 schepen; vorig jaar zelfde periode 3265. Het geschil met Abessinië is aan deze toe name niet vreemd. Geen lichtpuntje dus. Duitschland. De Beiersche badplaats Bad Toelz. moest Dinsdag binnen 24 uur door alle Joodsche gasten verlaten wor den. Een hotel, waarvan de eigenaar Jood is. werd gesloten. 50 Ariërs werkloos. In Sternberg mogen zich geen Joden meer vestigen. Bad Zwischenahn verbood hun het betreden van het zwembad en zelfs van de openbare parken. Duitschland. Het weekblad van de Stahlhelm is tot nader order verboden. Spanje. In Aranjuez werden drie arbeiders, die onder een brug scholen, door de bliksem gedood. Spanje is druk bezig zijn bewape ning uit te breiden. De staatsfabrieken werken op volle kracht en stelden nieuwe arbeiders aan. Vrede op aarde Spanje. Aan de kust van Andalusië hebben verontwaardigde dorpelingen, vol gens Reuter, een stier losgelaten op een gezelschap vacantiegangers, dat geheel ontkleed, gymnastiek beoefende. De lui vluchtten hals over kop, met achterlating van hun kleeren. Ze werden later, na met lakens omhuld te zijn, door de veldwach ter des dorps voor de burgemeester ge leid, die ze mores leerde. - Engeland. Veel dorpen in het Zui den hebben doar de droogte gebrek aan drinkwater. Vaak betaalt men er een penny voor een emmer water. In Engeland daalde het aantal werk- loozen in Juli met 27000; sinds Jan. 1933 een daling van een millioen. Thans nog geen twee millioen meer. Op Borneo is in de W. Afd. 4000 H.A. als natuurmonument aangewezen. Rusland. Te Moskou werden zes per sonen wegens moord ter dood gebracht. Te Aken werd de 49-j. H.W. uit Heerlen wegens deviezensmokkelen, 5000 mk. in drie jaar, veroordeeld tot 15 mnd. tuchthuis, 5000 mk. boete of 20 dg. tucht huis envijf jaar eerverlies. Zijn fiets en 't ïnbeslaggenomen geld werden verbeurd verklaard. Amerika. Wolkbreuken hebben in Wisconsin en Minnesota veel boerderijen en bruggen verwoest. Amerika. Hauptmann, wegens moord op het zoontje Lindbergh, ter dood ver oordeeld, heeft in de gevangenis zijn le vensgeschiedenis geschreven. Zijn verdedigers hebben de wensch te kennen gegeven het boek te laten publi- oeeren, teneinde Hauptmann op deze wijze geld te verschaffen. Uit de dagbladen van Donderdag. In Nederland wordt in 1937 een in ternat. Padvinderscongres gehouden. Te Sluis-Z. is een 12-j. meisje door een touringcar gedood. Nijmegen. In de in aanbouw zijnde nieuwe centrale van de Prov. Geld. Elec- Maatsch. verrichtte de 48-j. monteur M. Niessink, gehuwd en vader van viér kin deren, werkzaamheden op een steiger. Plotseling brak een balk, met het gevolg, dat Niessink van een hoogte van 1U meter naar beneden stortte. Hij overleed aan de gevolgen. Breda. Tegen de 46-j. landbouwer De L., uit Wagenberg, die met zijn ge weer dat hij ontladen wilde de 15-j. P. Melisse doodde, is twee weken ge- eischt. Te Soest reed de soldaat J. Velt- huizen, uit Deventer, met zoo'm vaart in een bocht tegen een boom, dat hij aan de gevolgen overleed. 99999&9Q99 ©♦©❖©❖#♦©0 0 6 0 Warmwaterreservoirs: steeds 0 a 0 heet water voor ca. 7 ct. per dag 0 België. Te Brussel overleden opeen dag drie generaals, die zich verdienstelijk maakten in de wereldoorlog: De Rache, Scheere en Burguet. Polen. Het conflict met Danzig is minder ernstig geworden. Besprekingen zijn gaande. Ook Zwitserland gaat zdjn rund- vee- en varkensstapel beperken. Frankrijk. Ernstige onlusten hebben zich voorgedaan te Brest, waar de ar beiders van het arsenaal staakten uit protest tegen loonsverlaging. Botsingen met de politie en het stilleggen van het verkeer over het kanaal, waren o.a. de ge volgen. Italië. Op bevel van Mussolini moe ten alle ministers en onder-ministers, voor zoover zij een militaire rang beklee- den, deelnemen aan de groote najaars manoeuvres. - Te Batavia is 25 Kg. post bezorgd, gevonden bij de overblijfselen van de verbrande Maraboe en meest beschadigd. Voor zoover mogelijk wordt nog voor bestelling gezorgd. De Vereen. Staten openden een in schrijving voor de bouw van 13 oorlogs schepen. De bewapening is in volle gang. Br.-Indië. Onderkoning Lord Wil- lingdon wordt April 1936 opgevolgd door Lard Linlithgow. China. Steeds nieuwe overstroomin- gen brengen het leven van 4.5 millioen menscben in gevaar. In Z. Hoepei zijn 17 dorpen verwoest, 2000 gezinnen dakloos. In Foekien bezwijken per dag 50 perso nen aan builenpest. Amerika. New York's burgemeester weigerde de Duitscher Kress vergunning om te masseeren, omdat Duitschland vaak zoo treurig tegenover Amerikanen op treedt. Leer om leer. Kress keert naar zijn heimat terug. IIIIII0 Schrijfster: „Mijn roman is bijna lillil* klaar, de held ligt op het sterfbed". Ililll* Echtgenoot: „Als hij dood is, lllllj* naai dan even die knoopen aan IIIIII+ mijn jas". 9 99 t* 99 9

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4