TEXELS NIEUWE RAADSLEDEN Brieven van Texelaars in den Vreemde. J. C. KAGER (r.k.) C. J. DE LUGT (Alg. Bel.) J. v. d. VIS (C.H.) S. DE WAARD (C.H.) Nu de nieuwe zittingsperiode voor onze Gemeenteraad is aangebroken en vier nieuwe leden daarin hun intrede hebben gedaan, geven we bij een foto van elk dezer nieuwe functionarissen bij wijze van introductie, eenige biezonderheden (alfabetische volgorde.) De heer J. C. KAGER is een der drie raadsleden, die de R.K. Staatspartij ver tegenwoordigen. De r.k. lijst verwierf met 798 stemmen drie zetels, welke werden toegewezen aan de heeren H. Leber, S. Keijzer en J. C. Kager, resp. 1—2—3 van de lijst. De heer M. W. de Graaf, die van de vorige vroedschap deel uit-' maakte, had zich niet weer verkiesbaar ge steld. De heer J. C. Kager werd 2 Maart 1889 te Schoorl geboren. In 1911 vestigde hij zich als veeverloskundige en castreur in oinze gemeente. Sinds 1925 trad hij op administratief gebied meer en meer op de voorgrond; eerst fungeerde hij als alg. secr. van het Comité der Landbouw tentoonstelling alhier in 1925 en later in 1930. Hij werd benoemd tot secr. van de Vereen. Texel tot Bestrijding van de rundvee-t.b.c., in 1928 tot lid van de Raad; van Toezicht der Coop. Boerenleenbank, iin 1931 tot Bestuurslid dezer instelling. Iin 1932 volgde zijn benoeming tot plaat selijk zaakvoerder der Ned. Rundvee Cen trale, als hoedanig hij met de ïpventari- satie van de wolveestapel op Texel be last werd. Ook regelde hij de afzet van rundvee aan de N.V.C. speciaal van reactiedieren. Sinds vele jaren is hij be-i stuurslld van de Coop. IP.T.V. Texel en van 1934 af penningmeester van het Wa terschap de Dertig Polders. Bovendien is de heer Kager commissaris van de Vee boot Landbouw en vertegenwoordiger voor Texel van de Mij. Geres. De heer C. J. DE LUGT vertegen woordigt met de heeren P. Dros Bz. en Joh. Parlevliet de partij Alg. Tex. Belang, welke in totaal 94S stemmen verwierf. De volgorde der candidaten was alfabetisch: no. 1 P. Dros Bz., verwierf 105 stem- m ffi ffl FORTUNA ROEPT U ffl ffl ffl ffi Een lot uit de Groote Jubileum- ffi 03 Verloting-Polder Eijerland (goed- 03 03 gek. bij Min. Besluit 26-7-1935, ffl j#j no. 863) geeft kans op o.a.: Sim- [fl gg plex-motorrijwiel, Philips-radio gj EU of rijwiel. Prijs 50 ct. Trekking ffi gj 15 October. 03 EB y HANDELSREGISTER. 27 Augustus3 September: Nederlandsch Californië (eig. B. Kok), Nieuwe Aanleg, Pension. N.V. In- en verkoopkantoor van de L.T.B., Haarlem. Filiaal gevestigd: den Burg, Weststraat 8. BOLLEN VAN TEXEL. Veiling Hobaho, 22—29 Aug. Tex. Von SLon: 400 p.k. 2.— 500 p.k. 1.75; 550 p.kj. 1.50; 650 p.k. 1.20; 800 p.k. 1.— 1000 p.k. 0.70; 1200 p.k. 0.60. Tex. Golden Spur: 400 p.k. 3.—; 500 p.k. 2.75; 600 p.ki 2.50; 750 p.k. 1.80; 1000 p.k. 1.20. FOKVEEDAG. Tot keurmeesters op de heden te hou den tokveedag zijn benoemd de heeren: C. Kuip; H. Him; H. J. Keijser; P. Lap Kz.Jac. Him Jacz.; S. J. Keijser; M. C. Bakker; Jac. Brans; A. S. Kikkert; C. A. Witte; M. Zuidewind en D. Hin, allen van Texel, en de heeren A. Brak, G. Appel, A. Bijman, K. Bnegman Jz., elders woonachtig. REGEN IN AUGUSTUS. Augustus was aan de droge kant; Aug. 1932 was nóg droger, maar overigens houdt Augustus het record van de laatste vijf jaar. Er viel 32.7 mM. op Texel; 23 dagen was het droog. De grootste hoe veelheid, in één etmaal gevallen, bedroeg 10.1 mM. Tervergelijking: Aug. 1931 79.3 mM. Aug. 1932 11.6 mM. Aug. 1933 65.7 mM. Aug. 1934 62.6 mM. Aug. 1935 32.7 mM. men, no. 9 C. J. de Lugt 135, no. 10 Joh. Parlevliet 429. De heer J. C. de Lugt werd 10 Maart 1904 te Den Haag geboren, bezocht daar de 5-j. H.B.S. en bekwaamde zich ^er- volgens theoretisch, door zelfstudie, op landbouwgebied. Febr. 1928 vestigde hij zich op Texel, waar hij zich associeerde met de heer Ir. M. D. Dijt, die kort te voren een aardappel-selectiebedrijt had gesticht. Om dit bedrijf op breeder basis te kunnen uitbouwen werd het in een N.V. omgezet. Om zich meer in weten- schappel ij k-economische richting te kun nen oriënteenen, is later de heer Dijt uit de N.V. getreden. De heer De Lugt zette de zaak voort en breidde haar uit (im port van granen, meerdere exploitatie van eigen landerijen, enz.) V De heer J. VAN DER VIS vormt met de heer S. de Waard de raadsfractie van; de Chr. Hist. Uinie, welke bij de laatste verkiezingen 372 stemmen op zich ver- eemigde; hiervan bekwam de heer Van der Vis, no. 2, er 139, en de heer De; Waard, no. 1, 166. Pe heer J. van der Vis, werd 9 Nov. 1875 in deze gemeente geboren. Hij legde zich. evenals zijn vader op de kustvis- scherij toe, maar was wegens de slechte uitkomsten van dit bedrijf een zevental jaren bij een stoomboot-maat schappij in Haarlem werkzaam. Zijn hart trok echter naar zee en toen de vis- scherij weer wat opleefde, keerde hij naar Texel terug om zich weer te wijden aan zijn oude bedrijf. Thans is de heer Van der Vis visscher-in-ruste. Hij heeft nu zijn schuit „op het droge" en houdt zich bezig met nettenbreien en wat het visschersbedrijt aan wal meer te doen geeft. V De heer S. DE WAARD, zooals boven genoemd gekozen als vertegenwoordiger van de Chr. Hist. Unie, werd 3 Dec. 1905 te Duisburg in Duitschland gebo ren. Zijn ouders waren eerst in de Een dracht op Texel woonachtig, maar ves- SPORTNIEUWS. Verdo Nigro wint le prijs te Alkmaar Zondag nam V.N. deel aan de seriewed strijden ter gelegenheid van 'het 15-j. be staan van K.V.K.V. te Alkmaar uitgeschre ven. Er namen 32 twaalftallen deel; V.N. in de eerste afdeeling van 16 clubs uit hoogere afdeelingen. In het vooruitzicht van de Alkmaarsche kermis had niemand zich verslapen. Na een plezierige over tocht moesten we om 12.20 de eerste wed strijd aanbinden tegen NKC, welke club echter niet was opgekomen. Een sterke Ados-combinatie sprong in de bres. Na een spannende, gelijkopgaande strijd, waarin te zien was, dat de reis bij V.N. nog in de beenen ot in de armen zat, kwam het einde met 0—0. Na de inwen dige mensch versterkt te hebben, weid om 2.15 tegen O.K.V. gespeeld. Deze match werd door VN gewonnen met 5—0. Hier door kwam VN in de demi-finale. De derde wedstrijd ging tegen Elto, uit Den Helder, kampioen 2e kl. NHKB. Na een zware strijd won VN met 2—1. Toen kwam de finale, welke om 5 uur begon tegen Watervliet. Dit werd de strijd van de dag. Van het begin at wend er een' strijd gestreden, waarbij ieder elk stukje grond verdedigde. Wat VN technisch te kort kwam, vergoedde het door hard wer ken. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar, maar deverdediging was actief en de stand bleet 0—0. Na 2x5 minuten ver lengen, was de stand rjog onveranderd. Toen werd besloten door een dame en een heer van beide teams ieder drie strafwor- pen te laten nemen- P. Eelman won de toss en de beurt was aan Watervliet. Onder groote spanning werden ze geno men enniet één er in. Nu kwam Nel Vermeulen naar voren. Ze nam de bal, draaide deze een keer of wat rond om hem dan ijzig kalm in de korf te de- poneeren. De wedstrijd was hiermee ge wonnen. Het was maar goed ook, want onze aanvoerder hadden we eerst wel mo gen zoeken als hij aan de beurt was ge komen. Ieder sprong van blijdschap in het rond. De vreugde in het groen-zwarte kamp had zijn kookpunt bereikt. Hierna mocht V.N. de eerste prijs, een zilveren paal met korf en bal, in ontvangst ne men. Een woord van hulde aan het KV KV-bestuur voor de voortreffelijke orga nisatie van deze wedstrijden. We wen- schen deze vereeniging het beste toe. En nu naar het 20-jarig bestaan. J. Pothman. tigden zich in Duitschland, waar zijn va der als bouwvakarbeider werkzaam kon zijn. Bij het uitbreken van de groote oor lóg verliet de familie Duitschland om zich in de Cocksdorp te vestigen. De heer S. de Waard heeft zich in de vrije tijd, die hem als landarbeider restte, door zelfstudie ontwikkeld op administratief ge bied en deed vervolgens met gunstig ge volg diverse examens. (Mercurius, Ned. Vereen. Handelsinstituut, Diploma Belas tingconsulent.) Alle vier raadsleden hebben zich vrijwel nimmer tevoren op politiek terrein bege ven. De heer De Lugt bekleedde wel eenige tijd de functie van secretaris van de afd. Texel van de Vrijheidsbond, maar trad nimmer op de voorgrond. We spreken de wensch en het vertrou wen uit, dat zij hun raadslidmaatschap op waardige wijze zullen vervullen; dat zij nimmer het algemeen belang uit het oog zullen verliezen en samen met de ove rige leden van onze vroedschap hun beste krachten zullen aanwenden om ons gemeenteschip veilig door de crisis-zee te loodsen, waarin we ons nog immer be vinden. Hoe lang deze toestand nog aan houdt, kan geen mensch voorspellen. Re den te meer om alle beschikbare riemen ter hand te nemen. Dan besparen we ons het verwijt, van onszelf en van anderen, dat we mèèr werk hadden moeten ver zetten en vooral beter; deze tijd heeft geen praters van noode, maar mannen van de daad, geen mopperpotten maar men- schen met een helder oordeel, redelijk inzicht en, vooral, bereid om te doen wat goed en noodig is. Dat onze raad veel vroede (dat zijn: wijze) mannen telt en dus de naam vroed schap met recht en eene mag dragen, moge keer op keer blijken. Daar zal heel Texel wèl bij varen. Niet een enkele partij of een groepje, maar de gansche gemeenschap, welke tusschen dijken en duinen zoo knus en veilig be sloten ligt. Z.H.EXC. MGR. AENGENENT. t Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent is na een ziekte van betrekkelijk korte duur in de nacht van Maan dag op Dinsdag, des morgens om halt twee overleden in de Maria- stichting te Haarlem, waar Mgr. verpleegd werd. Mgr. Aengenent werd in 1873 ge boren en in 1904 benoemd tot pro fessor aan het Groot Seminarie te Warmond. In 1928 volgde zijn be noeming tot bisschop van Haarlem. Van Zijn geschriften verdient een belangrijke sociologische studie spe ciale vermelding. Het eerste bezoek van Mgr. Aen genent aan Texel dateert van 18 Sept. 1929, toen Z.H.Exc. het al taar inwijdde van de kerk van St. Martinus (O.Sch.), datter gele genheid van het honderdjarig be staan van dit bedehuis van steen, was gebouwd. Het laatste bezoek had plaats op 16 April 1931. KOOKT ELECtRISCH goed, goedkoop en gemakkelijk. 0 15 Aug. 1935. NEGERFEEST IN GIRIAMA. We vervolgen de brief, waarin over het bezoek van twee opper hoofden aan de Missie wordt ge schreven. Red. Het houtskoolvuur ligt op de grond, waarvoor onder een paar staande steenen twee handblaasbalgen zijn bevestigd, ge maakt van geitevellen. Een vierkant stuk ijzer, ongeveer 10 bij 10 v.k. cM., is 't aambeeld. Het steekf uit een dwars stuk boomstam, dat precies onder de grond onzichtbaar ingegraven is. De beide smid- jes zitten gehurkt neer aan weerszijden en kloppen beurtelings op het roode ijzer, in dit geval allerhande stukken en brok ken, die worden omgesmeed, tot handige neger-schopjes. Deze hebben ongeveerde vorm van een Texelsche hakschoffel, en de eerste honderd zijn al afgeleverd, met steelen er in. Al m'n schoolkinderen zijn er nu van voorzien, voor de twee spit- middagen per week, die ze op het school rooster hebben staan. (Op Texel noemen ze dat: vrije middagen). Dank zij die „toegepaste landbouwkunde" leeren de kinderen veel meer profijt trekken van hun land en heb ik heel wat mais en boo- nen gereed om straks m'n internaat-jon gens de kin wipj>ende te houden. Iets verder op de rondschouw wordt een respectabele hoeveelheid balken en planken getoond, alles plaatselijk ge zaagd van boomen ^gelukkig heb ik eenige tweedehands trek- en lintzagen kunnen bemachtigen. Het hout is prachtig rood of bruin getint, maar hard als ijzer. De stapel nieuwe deuren en ramen waaraan ondertusschen wordt gewerkt kostten danook zweet, „meer dan pre sent". Maar ze zullen de witte mieren weerstaan en ook de vochtige atmosfeer, waar het geïmporteerde hout lang niet tegenop kan. Nog wat verder is een begin gemaakt met bouwen uit ruwe natuursteen. Er rijst al een complete fundatie uit de grond, aan de benedenkant 4 voet hoog, 50 bij 18 voet van binnen met IV» voet djkke muren, waartegen beren van 2 voet breed. Helaas mis ik hier de steemige ondergrond van de Kabaa-heuvelhet zand is erg los en het is een klein kunstje om m'n' wandelstok tot aan het handvat erin te steken. Maar ik heb in m'n 4y2 voet diepe fundaties eerst een halve voet leem van een mierenhoop getrapt en hoop het zoo te redden. Onderwijl rijdt mijn opgekalefaterde 2e hands ossenkar, met de trisch afgestudeerde ossen er voor, de steenen aan, die worden opgedolven uit de flanken van de heuvel, daar waar de regen ze heeft blootgelegd. Voorts gingen we ook de akkers be zichtigen: demonstratievelden met allerlei gewassen. Daar groeien suikerriet, ver schillende inlandsche granen en boonen, en zelfs rijst in de dalen. Ook lange rijen bananen van wel tien verschillende soor ten: gele, groene en roode. Dan uitge strekte maisvelden tusschen de jonge ko kospalmen, die precies tien el van elkaar zijn geplant. Telkens in het midden sta tige lijnen maniok-wortels, waar ik m'n toekomstige varkens mee kan voeren. en ook de jongens, want die zijn er lang niet vies van. Alle gewassen, onverschil lig welke, zijn op rijen gezaaid of ge poot en alles wordt Hollandsch-proper gehouden. En alle velden zijn langs de wegen afgezet met ananasplanten, welker vruchten in mijn oog of beter tusschen m'n tanden de smakelijkste zijn, die Afrika voortbrengt. Ze groeien hier als onkruid. De keurig rose en geel bloeiende katoenvelden trokken vooral de aandacht, maar nóg meer m'n Euroj>eesche groen ten-tuin in een inzinking van de grond, rondom een volle waterput van 60 voet diep. Aan die put is een historische anec dote verbonden. Toen een zekere Pater die put wat dieper wou maken gedurende een erg droog seizoen, was er geen an dere weg dan voor een dynamietpatroon een smal en diep gat te kapj>en in de rotsbodem. Toen alles klaar was, durfde niemand van het zwarte fiers oneel de lont aan te steken en daalde derhalve de genoemde Pater zelf in die put, in een groote emmer aan stevige touwen. Eerst had hij z'n orders gegeven om hem on verwijld op te trekken, zoodra er een lichtje in de diepte zichtbaar werd. Het geschiedde echter, dat bet lucifertje de chocolade-mannetjes de schrik op het lijf joeg enze renden weg! Dat de Pater z'n hachje redde voordat het dynamiet losbarstte, was meer geluk dan wijsheid. Maar de man leeft nog. Om op m'n veel bewonderde tuin terug te komen: daar wiegelden groote trossen rijpe tomaten, daar staken m'n Texelsche „soldaten-boontjes" fier hun kop in de lucht. Daar ook is m'n kweekerij met honderden en nog eens honderden sinaas appel-, mandarijn- en citroenboompjes, alles uit zaad gewonnen, zorgvuldig ver zameld van m'n tafel. Ook 'n betere soort mais, waarvan ik iedere dag een paar malsche kolven oppeuzel, met een streekje „eigemaakte butter" er over. PATER M. J. WITTE.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2