G De eerste jaren na de oorlog gaven af wisselend sucoes tot vóór enkele jaren de groote terugslag kwam, die vooral de bouwboer zwaar getroffen heeft. Van de boeren ontvangt de Jjouwboer de meeste steun; de veehouder krijgt te weinig. Moge deze droeve toestand spoedig tot het verleden behooren, de boer weer een behoorlijk bestaan vinden, de arbeiders eveneens volop werk tegen volop loon. De financ. toestand van de polder is zeer gezond. We zouden zelts na belasting verlaging, nog wel eenige verbeteringen, van wegen b.v., kunnen aanbrengen, maar we gaan voorzichtig te werk. De N.O.kust wordt bedreigd. Eerst moet de toestand daar verbeterd worden. Het moge de pol der niet op hooge kosten brengen. Hierna geeft spr. een overzicht van de wijzigingen in het bestuur yan de polder: 18351840 onder eigen toezicht; sinds 1840 onder toezicht van een dijkbestuur, dat rekenplichtig was aan de directie, die polderlasten mocht heffen. In 1885 werd de polder gereglementeerd en aan het toezicht van Qed. Staten onderwor pen. In 1912 werd bepaald, dat met dijk graaf en heemraden 't bestuur zou worden gevormd door 'n 5-tal hoofdingelanden. Spreker gewaagt met lot van het vele en goede, door dijkgraaf H. Flens van 1898—1925 voor de polder tot stand ge bracht en brengt dank voor de prettige wijze, waarop hij van 1925 af met de be stuursleden heeft mogen samenwerken. De vergaderingen hebben zich steeds door ernst gekenmerkt, zeide spr., welwillend en met ijver is men mij steeds tegemoet getreden, wars van alle verschil. Steeds stond het waarachtig belang no. 1. Harte lijk dank ik vooral onze hooggewaardeer de secr.-penn. opzichter, de heer L. van Hoorn. Met de wensch, dat het teest de bezoekers niet zou teleurstellen, opende spr. de feestelijkheden. De leiding hiervan droeg hij op aan de heer R. Stoepker Cz., voorz. Feestcommissie. BURGEMEESTER OORT SPRAK. Het eerst voerde toen het woord de heer W. B. Oort, burgemeester; die aan ving met namens het gemeentebestuur huiae te brengen aan het Polderbestuur voor hetgeen liet tot heil van de polder verrichtte. Spr. herinnert aan oude schrif turen van prof. Akkerdijk en Pieter van Cuyck, die een beschrijving van Eierland gaven in resp. 1829 en 1786. Sinds d< indijking in 1834 is heel wat goeds ge schied. Ook tijdens het bewind van de te genwoordige dijkgraaf, sinds 1925, zijn veel verbeteringen aangebracht. Het ge meentebestuur acht het daarom een voor recht zijn gelukwenschen te mogen aan bieden. Het moge de polder goed gaan, besloot spr., tot in lengte van dagen. DE HEER H. KLIMP AAN HET WOORD. De heer Klimp zeide in de eerste plaats te willen getuigen van zijn groote sym pathie en groote genegenheid jegens Eier land, waar hij immers jaren schoolhoofd geweest is. Drie van mijn kinderen zijner geboren, sprak hij; vier zijn er opge groeid. Toen we door omstandigheden de polder moesten verlaten, was het grootste bezwaar, dat we jde polder" vaarwel moesten zeggen. De polder immers is een schoon land, allerminst eenzaam en ver laten. Vaak zaten we op het hooge duin bij 's Hertogenbosch en genoten we van het uitzicht op b.v. de golvende koren velden. Ook in voor- en najaar was het een vreugd, daar te vertoeven. Mooi is de polder altijd voor wie in de natuur genot kan vinden. Niet alleen dit echter was het dat ons sympathie heeft doen opvatten voor Eierland. Het zijn ook zijn vriend schap, gastvrijheid en verdraagzaamheid, die ons altoos getroffen hebben. De land bouw staat er op hooge trap, de kwaliteit vindt men nergens beter, hetgeen, grond, wind, droogte en bodemziekte in aanmer king genomen, ons zeker verwonderen moet. Groot zijn echter de kunde en de ijver van de boeren. De grondbewerking kan de vergelijking met die van elders ten volle doorstaan. Wel kan nog veel verbeterd worden, steeds moeten we dus naar beter streven: nog beter bewerking, bemesting, rassen. Wanneer de tijdsom standigheden wat meehelpen en de land eigenaren de boeren wat in de hand wer ken, is voor de polder nog 'n schoone toe komst weggelegd. Spr. besluit met de polder het beste yan wat te wenschen is, toe te wenschen. TOESPRAAK R. STOEPKER. Ten slotte hield als voorz. der feest commissie, de heer R. Stoepker een toe spraak. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat de heer C. Keijser Hz., dijkgraaf van de Dertig Polders^ wegens ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn; hij wenschte hem spoedige beterschap toe en bracht vervolgens dank aan B. en W., aan nota ris Mulder en aan de Tex. Crt. voor de verleende medewerking. In het biezonder bracht spr. dank aan de alg. secr., de heer C. Stoepker, die in het werk het leeuwen deel had, en aan Ir. Lienesch, landbouw- consulent, die een keurige stand op de tentoonstelling inrichtte. De dijkgraaf was eerst niet op feestvieren gesteld, maar heeft ten slotte toch zijn medewerking toegezegd. Er is immers ook veel, waarop we met voldoening mogen terugzien: be maling, beter wegen en wateringen, af koop loozingsrechten, enz. Wanneer nu de N.O. punt behouden mag worden, komt Eierland, zeide spr., weer geheel tot zijn recht. Spr. besloot met mededeeling te doen van de ontvangst van een schrifte lijke gëlukwensch van Mr. Langeveld, te Alkmaar, een kleinzoon van een der eerste eigenaren in Eierland, en van het bestuur van Burger Nieuwland. Nadat gezamenlijk een toepasselijk feestlied gezongen was, volgde buiten, op het feestterrein KINDERZANG. De schooljeugd van Eierland en de Cocksdorp zong onder leiding van de heer C. M. Plomp, en met begeleiding op orgel door de heer De Vries en op viool door de dames mevr. Westerhuis en mevr. Broere en de heer B. T. Zondervan een aantal nummers. Eerst ,,'t Is feest in Eier land", waarvan de tekst door mevr. De Vries vervaardigd was, toen het Wilhel mus en vervolgens nog een achttal lied jes, als Wakk're jongens, Hollands trots; Ei ziet de morgen krieken, e.a. Het klonk uitstekend. Een woord van dank aan het onderwijzend personeel mag hier gepast heeten; ook de kinderen deden hun best. OP HET FEESTTERREIN. Een rondgang over het feestterrein deed zien, dat er diverse vermakelijkheden waren ingericht, om de feestvreugde te verhoogen. Er was een Vroolijke Keuken, een schiettent, een spijkerplank; een tent, waar de bekende kunstschilder en teeke- naar N.C. de Jong, uit Heemstede, zijn zeer verdienstelijk uitgevoerde penteekeningen en aquarellen exposeerde; een foto-tent van J. Zuidema en diverse consumptie- tenten. DE TENTOONSTELLING. Enkele inzenders kwamen biezonder goed voor de dag. Tegenover de ingang had aannemer H.Daalder op schaal 1:10 een keurige landbouwhangar geplaatst. Een zorgvuldig uitgevoerd stuk werk, dat algemeen de aandacht trok. De heer Daalder maakt belangstellen den verder attent op de hangar, welke hij op Vruchtbaaroord bouwde. Het gebouw rust op een cementen tundeering, de dak spanten zijn, evenals drie zijwanden, met gegalv. plaatijzer bekleed. Een zeer aantrekkelijke stand ook was die van Gebr. Leber. Talrijke soorten bloembollen waren er keurig gerangschikt. Een biezonder leerrijke stand was die van het landbouwconsulentschap te Scha- gen: overzicht diverse proefvelden, re genval op Texel en elders in ons land, diverse praeparaten en illustraties, be-i trekking hebbende op plantenziekten; een vijftal grondmonsters, welke duidelijk aan- toonen, hoe die samenstelling van Eier- larads bodem op diverse plaatsen m Eier land is, enz. Alles was met zorg en over zichtelijk opgesteld. De fa. Keijser en Co. kwam royaal voor de dag. Eén stand vestigde de aandacht op chili-salpeter en gat eenig idee van de wijze, waarop deze meststof gewonnen wordt. Daarnaast een expositie van di verse zaaigranen, mengvoeders met aan duiding van de samenstelling, veekoeken, enz. Een pakkende reclame was er, met bewegende figuren en een reeks foto's op een band zonder eind, voor het gebruik van Amonsalpeter. Bovendien werd de aandacht gevraagd voor Germisan en Mo- lac. Alles bijeen een stand, waaraan veel zorg was besteed. De L.T.B. kwam eveneens met een fraai verzorgde stand voor de dag. De achter grond werd gevormd door een aantal keu rige tableau's, met onderwerpen aan het bouwbedrijf ontleend. Op doelmatige wijze werd getoond, hoe groot de ver scheidenheid van producTten wei 15,'waar mee 'het L.T.B.-kantoor zijn afnemers ten dienste staat: alle soorten gras-, klaveren bietenzaden, diverse veevoeders. Speciale vermelding verdient een tableau, op kunstvolle wijze met behulp van verschil lend gekleurde zaden vervaardigd.. In de rubriek zuivelproductie kwamen uit de heer Prins en C.Z. Eendracht. De Eendracht had er veel werk van gemaakt en gat een overzicht over al haar produc ten. Ook de heer Prins had zijn beste beentje voorgezet. Wegens zijn groote verscheidenheid granen, mogen we zeker de heer C. J. de Lugt niet vergeten te noemen. Kweekerij Leeuwenhot, N.-Niedorp, was er met 'n collectie cactussen en succulenten, die verkocht werden. Een der mooiste stands op het gebied van de akkerbouw, vonden we die yan de heer R. Stoepker, Vruchtbaaroord. Die deed de naam van het bouwbedrijf alle BIJ ONZE FOTO'S. Links: een kiekje van de kinderspelen. Op de achtergrond o.m. de heeren C. M. Plomp en Ds. Papineau Salm. Midden: De feesttent. Rechts: Blik in de tentoonstellingstent. Meerdere toto's vindt u in onze etalage. eer aan. Als biezonderheid verdient ver melding, dat de letters van de naam Vruchtbaaroord van diverse soorten za den en peulvruchten waren gevormd; de achtergrond bestond uit karwijzaad. Een keurig geheel. Ter aanvulling van ons verslag in vorig nummer kunnen we nog meededen, dat de uitslag van de beoordeeling van de ru briek bloembollen w,as: 1. Gebr. Leber, voor grootste en mooiste inzending; 58 nrs. Zij ontvingen de medaille van de kistenfabriek Lisse. 1. J. Blokker, gladiolen. 1. Th. Reuvers mét nare. Grand Primo; 2. verbeterde sneeuwklokjes. 2. Wed. C. v. Heerwaarden, gele crocus. 1. S. van Egmond, Peach Blossom en Murillo; 2. Walter Soott. 2. J. Schoo, Darwintulpen en Prof. Rauwenhoff. Zuivel: tabriekskaas, alle rubrieken C.Z. Eendracht le prijs; boerenkaas P. Prins le; boerenboter P. Prins 2e. OORDEEL IR. G. LIENESCH. We verzochten de heer Ir. G. Lienesch, rijkslandbouwconsulent, met wie we het genoegen hadden een onderhoud te heb ben, zijn oordeel over deze tentoonstelling te willen kenbaar maken. Ik vind het bui tengewoon aardig, aldus deze deskun dige, dat de deelname zoo groot is. Er is, de lichte grond in aanmerking genomen, wel graan van prima kwaliteit. Dit is te danken aan goede grondbewerking en oordeelkundige bemesting. De tarwe vind ik zelts biezonder goed; de tarwemonsters hier zijn practisch zaaitarwe. De haver voldoet minder. Verder heb ik mooie gerst gezien voor de brouwerij. Een par tijtje vlas verdient aparte vermelding, evenals de stand van Vnichtbaaroond. De L.T.B.-stand is zeker leerzaam, de hangar van aannemer Daalder eveneens, terwijl in de veelomvattende stand der fa. C.R. Keijser en Co. de Fransche graanrassen opvielen. Aldus Ir. G. Lienesch. IN HOTEL DE HOOP. Omstreeks halt één vereenigde polder bestuur en feestcomité zich met genoo- digden in de zaal van hotel De Hoop, waar een welvoorziene koffiemaaltijd wachtte. Dijkgraaf R.P.Keijser sprak er zijn voldoening over uit, dat de stemming zoo uitstekend was; hij bracht dank aan de heer Klimp, niet alleen voor de woor den, des morgens bij de opening gespro ken, maar ook voor wat hij voor Eierland deed in de jaren, dat hij er schoolhoofd was. Tevens bracht spr. dank voor de fraaie bloemenhulde, welke het bestuur der Dertig Polders geschonken had. KINDERSPELEN. Aan de kinderspelen, welke na twee uur n.m. aanvingen, ging een optocht voorat waarvoor tail van kinderen mooi ver sierde bogen hadden vervaardigd. Het was een feestelijke aanblik, welke de stoet van zooveel kinderen met zooveel groen en vlaggen en bloemen opleverde.. Versierde bogen 1. Gerrit Jan Witte, 2. Arie Kalis, 3. Bert Mets en Jan Kuiter, 4. Willie Witte, en Hillie Eelman, 5. Gerrit Troost, 6. Mina Boon en Truus Biersteker, 7 Jac. Boon en Jac. Bakker, 8. Corrie Kalis, 9. Mies Blom en Mina Boon, 10. Corrie Eelman en Tinie Dros, 11. Elsje Plomp en Mientje de Ridder. In totaal werden er 19 bogen in de op tocht meegedragen. Van de wedstrijd voor kinderen was de uitslag als volgt: Uitslag turfrapen, leeftijd zes jaar. 1. Kees van Strien, 2. Andr. Meinderts- ma, 3. Jan Roeper, troostprijs Henk Flens Bal op lepel, zeven jaar. 1. Jb. v.d. Star, 2. Kees Stoepker, 3. Nellie Barhorst. Zakloopen, meisjes 89 jaar: 1. Lies v. Heerwaarden, 2. Nannie de Ridder, 3. Bep van Beek, 4. Ina Slot, troostprijs Cath. Schoo. Zakloopen, jongens 89 jaar: 1. Izak v.d. Linde, 2. Dikkie de Graaf, 3. Kees Boon. Muilenloopen, meisjes 1011 jaar: 1. Nellie van Boven, 2. Koosje Benne- kom, 3. Kate Roeper. Tonrollen, jongens 1011 jaar: 1. Jb. Bakker, 2. Arie Nieboer, 3. Ge rard v.d. Star. Hindernisloop, meisjes 1214 jaar: 1. Annie v.d. Wal, 2. Pietje van 't Noordeinde, 3. Hannie de Wit. Hindernisloop, jongens 1214 jaar: 1. Bert Mets, 2. Gerrit Eelman, 3. Freek Barhorst, 5. Kobus Spigt. De jeugd genoot, maar ook de ouderen hadden er plezier in. Er jvaren mooie prijzen bij en de tractatie op limonade was al een teest op zichzelf. De leiding be-i rustte bij het onderwijzend personeel, ijverig geassisteerd door Ds. Salm. Alles liep op rolletjes. WAT ER VERDER GEBEURDE. Verder concentreerde zich de feest vreugde om en nabij de dans- en cabaret- tent, waar des avonds in het biezonder de Idrukte enorm was. Toen de lichten ontstoken waren en ook de eerepoort, welke tot het feestterrein toegang gat, glorieus was verlicht; toen de balmuziek zich liet hooren en het cabaret aan de beurt kwam, was de pret volkomen en was er in de tent welhaast geen plaatsje meer te bemachtigen. En het weer? Dat hield zich buitenge- gewoon. Naast de goede zorgen van het feestcomité en zijn vele medewerkers wa ren het de gunstige weersomstandigheden, welke de dag zoo volkomen deden slagen. (Zie verder 2e blad van dit nummer.) ffiffiffiffiBBififflfflfflia tSfSBEfflfflfflfflfflilffi ffl ffl ffi EENIGE FEITEN ffi ffl UIT EIERLANDS HISTORIE. ffl ffl ffi HET IS MAAR EEN GREEP.... DE N.O. KUST. De gevaarlijke toestand, waarin Texel's N.O. kust verkeert, dateert niet van de laatste tijd. In 1899 reeds maakte ons blad melding van afbrokkeling van de dui nen bij de Volharding. Van 18971899 ging 35 M. duin verloren, Nov. 1911 16 M., enz. Ieder jaar maakte de zee vorde ringen, vooral nadat de Zuiderzee afge sloten was en de stroom feller werd. In 1921 lag De Volharding nog maar 25 M. van zee, 8 Oct. 1926 brak de dijk door en moest 16 H.A. worden prijsgegeven. Nov. 1926 werd het Eierl. Huis verlaten. Steeds nijpender werd de toestand., tot eindelijk besloten werd door het leggen van een inlaagdijk verder onheil te voor komen. VEREENIGINGEN. Te de Cocksdorp werden talrijke too- neelvereenigingen opgericht, maar alle hadden een kortstondig bestaan. In 1890 werd opgericht Met zijn allen zijn wij een, in 1895 Door Inspanning Uitspan- spaning, later Vondel, 1906 Eensgezind heid, 1912 Aurora, 1914 weer een, 1932 Luctor et Emergo. Zangvereen.1901 Crescendo, 1915 Harmonie, B. Weersma, 1925 Apollo, 1929 Concordia; in Eierl. in 1931 en 1932. Te de Cocksdorp in 1924 een vioolclub. Op sportgebied: 1911 Voetbalclub, 1912 en 1927 en 1930 Korfbalclub. Andere vereen.: 1904 Afd. Schippers en Visschersbond, 1904 Hulpverleening bij ziekte, 1907 IJsclub Eierland, 190S afd. Varkenstokveneen., 1915 Paardenver- zekering, 1927 Floralia, 1931 Chr. Joni gensclub, 1932 afd. Mod. Landarb. BRAND IN EIERLAND. Maart 1899: Vooruitgang. Sept. 1899: Dorpszicht, J. Reuvers. Sept. 1900: Bertha's Hceve, G. Alder- lieste. Aug. 1901Eierl. Huis, S. Lap Bz. Nov. 1904: Woning H. Kikkert, de C. Juni 1909: Oud-Duinoord. Juni 1911: Duinbrand bij Rio Grande. Sept. 1911: Nieuw Melle, nog onbe woond, en Labora, L. J. Timmermans. Juli 1912: Bertha's Hoeve, J. Dissel. Juni 1916: Schuur op Padang, A. Bree- snee. April 1917: Duinbrand bij de Mui. Oct 1918: Arb. woning bij Jachtlust, bewoond door fam. Van der Voort en Van der Slikke. Dec. 1919: Schuur op Leiden, G. Schuurman. Aug. 1920: Molen van gebr. Dros, de Cocksdorp. Nov. 1920: Hoeve Madura, Dec. 1920: Schuur op N. Breda, A. Guiljam. Mei 1922: Hoeve Weltevreden. Oct. 1930: Hoeve Leiden, Sj. v.d. Velde Juli 1931: Hoeve Vooruitgang, P. de Wit Juli 1932: Hoeve Vlijt, J. Zeeman. Aug. 1933: Schuur op Madura, M.Witte. Aug. 1935: Schuur en schelven op Jachtlust, Joh. v. Maldegem.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2