QMer's TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten Zaterdag 14 Sept. 1935. y EIERLANDS EEUWFEEST ffi BB y DE TWEEDE DAG. Een stralende zon aan een onbewolkte lucht. Zoo begon het en zoo bleef het de gansche dag. Dat moest een succes wor den. De optocht zou nu het glanspunt zijn. Te ruim tien uur was de stoet aan de achterweg opgesteld. Er waren zeventien nummers. 1. De Sociëteit, een viertal hee- ren, met hooge hoeden en lange pijpen, voorstellende de eerste eigenaars van de polder. 2. Polderjongens, allen in blauwe kielen. Dat ze wel een biertje lustten, werd duidelijk gedemonstreerd; leider Joh. van Heerwaarden, Axel. 3. Neptunus, de zeegod, met zijn tra wanten. Bepaald heeft men getracht hem te vermurwen vanwege de bedreiging van Tex. N.O.-kust. Het moge gelukt zijn. Leider: iP. Geense, Zeeland. 4. Allegorische voorstelling van het ont staan, de groei en de bloei van Eierland, uitgebeeld door de dames Klimp. 5. Dames en heeren in oud-Texelsch costuum op boerenwagen. Leider: Mich, de Graat M.Wz., Bouwlust. 6. Moderne landbouwwerktuigen, Jo Blokker, Witte Hoek. 7. Zaaien en wieden, een beeld uit het bouwbedrijf, C. J. de Lugt, Padang. 8. Ceres, godin van de landbouw, om geven door andere lieftallige gestalten. Zij torsen de hoorn des overvloeds, waar uit de heerlijkste granen te voorschijn ko men; verzorgd door de heer en mevr. Plomp. 9. Oogstwagen, met veldproducten en oogststers rijk beladen. Ook bloemen ont braken niet. J. Blom, Pietershoeve. 10. Oude oogstwijze, M. Witte Jz., Burst; 11. moderne oogstwijze, R.Stoep- ker, Vruchtbaaroord; 12. oude oogstwijze, Jac. Knol Az., M. Eierl.13 moderne oogstwijze, Jan Renses, De C. Een in teressante groep, welke de vooruitgang op dit gebied heel goed demonstreerde. 14. Zuivelbereiding, J. Leber Gz., Hun- zingo. Propaganda voor gebruik meer zuivel. 15. Oud-Texelsche kleedij, mevr. Dros- Eelman en mej. G. Eelman SCd. 16. Sportvereen. S.V.C.; leider S. van Egmond. Alle dames en heeren in sport- kleedij en toegerust met diverse sport- attri buten. 17. De Feestcommie; een wagen met de organisatoren van het Eeuwfeest. Deze sloot de stoet, welke door twee ruiters voorafgegaan en door nog een aantal ge volgd werd. De namen, bij de groepen genoemd, werden ons opgegeven door een der Com missieleden, met de regeling van de op tocht belast. Buiten de genoemde perso nen waren er echter nog velen, die in de voorbereiding een werkzaam aandeel had- des. De optocht trok biezonder de aandacht. De route was bekend en honderden be langstellenden hadden zich danook langs de weg geschaard. Er was door sommige deelnemers veel zorg aan hun ot haar groep besteed; zij mochten daarvoor te recht menig pluimpje in ontvangst nemen. Tegen half twee was de stoet weer in het dorp terug, waar een talrijk publiek reeds weer met ongeduld wachtte. WEDSTRIJDEN. Des middags hadden diverse wedstrij den plaats, waarvan de uitslagen hier vol gen: Hinderniswedstrijd te paard: 1. P. de Blooys, 2. S. v. Egmond, 3. H. Stolk, 4. P. Buisman. Hinderniswedstrijd heeren: 1. C. Zuidema Johz., 2. M. Reuvers Tz., 3. A. Stolk. Zakloopen m. hindernissen voor dames: 1. mej. H. Stark Fd., 2. mej. M. Blom, 3. mej. M. Dijt, 4. mej. T. de Blooys. Broodjeshappen v. dames en heeren: 1. Mej. Jannie de Graaf, 2. mej. H. Blom, 3. dhr S. Dros 4. dhr C.Zuidema. De strijd om de man: 1. Mej. H. Blom, 2. C.v. Groenou, Bus- sum, 3. Joh. Hoekstra, 4. F. Barends— Bakker. Onderwijl liet de heer M. Vonk, zooals de eerste dag, zijn gramofoonmuziek luid over het feestterrein klinken; werd gesme ten in de vroolijke keuken, werd de ten toonstelling bezocht en menig dansje ge maakt in de groote tent, waar des avonds vooral een voor de Cocksdorp ongekend groote menigte een plaatsje trachtte te vinden. Zoo kwam een paar uur na middernacht het einde van de Eeuwfeestpret. De vie ring mag volkomen geslaagd worden ge noemd, en zal de organisatoren, die zich daarvoor zooveel moeite hebben gegeven, biezondere voldoening hebben geschonken. De viering van Eierlands 100-jarig be staan, zal bij honderden zeker in aange name herinnering blijven voortleven. FOTO'S EN FILMS. Aan fotografen heeft het natuurlijk niet ontbroken. ?n talrijke bladen en tijdschrif ten zullen we straks kiekjes van ons eeuwfeest vinden. Ook elders zal men dan weten, hoe Texel feest heeft gevierd. Ook wij hebben, zij het op bescheiden wijze door het maken van foto's en films ge tracht iets vast te leggen van wat zich op beide feestdagen te de Cocksdorp vol trokken heeft. In foto's en levende beel den, zal voor het tegenwoordige, het op groeiende en komende geslachten de feest viering bewaard blijven. En vooral wan neer de ton rol le aJe jeugd, de zingende kinderen, de jolige jongelui op defeest- wagens, enz. van thans eenige jaren ouder geworden zullen zijn, in de toekomst wel licht vader, grootvader; moeder, groot moeder ja, dan moet vertooning van deze Eeuwfeestfilm een buitengewone aantrekkingskracht uitoefenen. - Er zijn meerdere redenen, waarom de film van deze festiviteiten meer dan ge wone aantrekkelijkheid heeft. We komen er nog eens op terug. y EENIGE FEITEN UIT EIERLANDS HISTORIE. y Donderdag 19 Sept. Laatste kwartier VLIEGVELD. Maart 1933: Aankoop Vlijt en land voor vliegveld; met aanleg begonnen Dec. 1934. EEN OUD PLAN. De heer Joh. Kuiper, de Waal, deelt ons uit oude schrifturen mee, dat in 1644 reeds door Corn. Hooft c.s. octrooi werd gevraagd op een plan tot bedijking van een gedeelte van Eierland. Dit verzoek werd 29 Nov. 1644 in handen van de Rekenkamer gesteld en is, gehecht aan een paar in het Rijksarchief berustende kaarten, voor het nageslacht bewaard gebleven. P.T.T.-DIENST. 1880: De Cocksdorp telefonisch met Den Burg verbonden. - Jan. 1906: Tijs Buijs, de C., 50 jaar postschipper op Vlieland; 3000 maal ging hij het Eierl. gat over. Nov. 1908 was het 25 jaar geleden, dat Jac. Buis tot brievengaarder werd be noemd. Aug. 1912: Jac. Buis, oud-postschipper op Vlieland, op 80-j. leeftijd overleden. Jan. 1922 was H. Bakker 25 jaar brie venbesteller in Eierland. Juni 1922: Eervol ontslag aan Auke Knol, 38 jaar postbode in Eierland. Nov. 1926: Jn. Buis, postschipper op Vlieland, op 50-j. leeftijd overleden. Maart 1927: Opheffing postverbinding Vlieland. Oct. 1933: Kantoorhouder H. Kalis, de Cocksdorp, 25 jaar bij de post. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- Q sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt 0 in deze tijd groote voordee- len. O Een volledig prospectus, D 0 waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- 0 sche zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- 9 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- Q fen worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Aug. 1935 Ingelegd f 19350.29 Terugbetaald 6428,31 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 12921,98 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 WINKELWEEK A.T.M.V. •Buiten den Burg nemen aan de etalage wedstrijd deel: Kruidenierswaren, zuivelproducten, etc. De Waal: Wed. Bruin. Oosterend: C. Huisman. Oost: A. van Liere. De Cocksdorp: D. Barends; S. Nota; F. Kikkert; Wed. Van der Kooi. Oudeschild: K. Hoogerheide; G. Blom; P. Koorn. Den Hoorn: Corn. Ellen. Bakkerij De Waal: S. Plaatsman. Oosterend: M. C. Bremer. De Cocksdorp: A. Buijs; fa. Gebr. Blom. Den Hoorn: G. Duinker; J. A. Dros. Banketbakkerij Oudeschild: G. H. Kaczor; J. Dros; D. de Ruiter. Den Hoorn: G. Duinker. Slagerij Oosterend: Gebrs. Brouwer; Jac. Dros Sz. Den Hoorn: M. üoënga. Meubilair: Oudeschild: F. Zegel. Manufacturen, mode-artikelen. De Cocksdorp: F. Kikkert. OudeschildF. Zegel. Den Hoorn: KI. Boon. Galanterieën, huish. artikelen. Oosterend: Jb. Drijver. De Cocksdorp: Wed. Van der Kooi. Oudeschild: P. Koorn. Rijwielen, electr. art. ijzerhandel. OosterendGebrs. Dros. De Cocksdorp: J. Barends. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen s hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 cl F 1.25 F 2.00 F 3.50 ADOLPHE BURDET 75 JAAR. Het hoofdartikel in het Sept.-nr. van het maandblad De Levende Natuur, wijdt dr. Jac. P. Thijsse aan „een waar vogel vriend", A. Burdet, die 19 Sept. 75 jaar wordt en, zooals dr. Thijsse schrijft, „een groot deel van zijn werk in de Ken- nemer duinen verricht, maar waarop dade lijk ons dierbaar Texel volgt". De vrienden van de heer Burdet op Texel het zijn er vele zij in her innering gebracht, dat de heer Burdet te Overveen woonachtig is. Zij zullen de 19e Sept. zeker niet vergeten. Herinnert u zich nog de eerste licht beeldenavond, welke de heeren Thijsse en Burdet in hotel Texel gaven? Dat was 3 Febr. 1909. De vergadering stond on der leiding van dokter A. Wagemaker, als voorz. van de V.V.V. alhier en werd door 'n talrijk publiek bijgewoond. Hoofdzaak was het werven van leden voor de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten. WAARSCHUWING. Wij herinneren er aan, dat vóór 1 Oc tober van dit jaar alle maten en gewich ten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d., moe ten zijn voorzien van de letter h. Voor wie tot nu toe verzuimd hebben in de laatste 2 jaren hun maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid o.a. aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276A. Dit kantoor is voor het publiek geopend ge durende het geheele jaar elke Maandag en Vrijdag van 91/215Va uur. Bovendien zal genoemd kantoor ditmaal open wor den gesteld op 24, 25, 26 September, 1, 2 en 3 October, eveneens van Qi/2151/2 uur. 9 KOOKT ELECTRISCH 0 Gemakkelijk, zindelijk en goed. OOSTEREND. KERKNIEUWS. 1 September was het 40 jaar geleden, dat alhier de jongelingsverecn. Filadelfia en de meisjesvereen. Maria Martha wer den opgericht. Zondag 15 Sept. hopen beide vereeni- gingen dit feit te herdenken door het houden van een dienst in de Ned. Hcrv. kerk, des avonds om half acht. Gelijk onder de predikbeurten is ver meld, zal de dienst worden geleid dooi de oprichter van beide vereen., de heer B.v.Zwcden. Aan belangstelling zal het Zondagavond wel niet ontbreken. De ouderen onder ons, die de heer Van Zweden nog hebben gekend, zullen hem zeker graag nog eens hooren en ont moeten. Maar ook de jongeren zullen deze dag met Filadelfia meevieren en herden ken, wat 40 jaar geleden door liet echt paar Van Zweden onder Gods zegen is gedaan in het belang van Tcxels jeugd. Het zal Zondagavond feest zijn voor oud en jong. Na afloop van de dienst is „er op de Kerkekamer gelegenheid elkaar te ont moeten en nog eens gezellig na te praten. KOOKT ELECTRISCH O geen stof, walm of onaangename 0 lucht. 0 llllllllllllllllll SPORT. Illlllllllllllllll ALKM. BOYS-TEXEL 1:4—2. Vergezeld van eenige supporters trok Texel Zondag naar Alkmaar, om de Alk. Boys te bekampen. Wanneer wordt af getrapt, zien we T. de eerste aanval on dernemen, die op niets uitloopt. De B's komen ook geducht opzetten, maar onze achterhoede weet voorloopig stand te houden, hoewel met cenig geluk. Onze achteinhoede was er niet zoo goed 111 als we gewend zijn. Vooral tusscTien rechts back en half was de samenwerking niet in orde. De linksbuiten van de B's, verre weg de beste speler, wist geregeld ge vaarlijk door te breken, wat echter voor loopig nog geen succes oplevert. Dan P. Kikkert de bal vrij op de vleugel, zet over alles heen voor naar Maarten, did schitterend inschiet: 0—1. Dan komen de B's verwoed opzetten en het is te ver wachte 11, dat doelpunten niet zullen uit blijven. Ons doel ontsnapt een paar keer op wonderlijke wijze aan een doorboring. Dan krijgt de snelle linksbuiten de bal, zet goed voor en de midvoor doelpunt., Enkele minuten later volgt een scherp schot van de linksbuiten en de stand is 21 voor de B's. Dan probeert Texel het nog eens. Henk schiet eenmaal kei hard in, maar de keeper is op zijn post. Maarten zet telkens goed voor, maar zon der resultaat. Wanneer de back van de B's een bal verkeerd op zijn schoen krijgt, ontstaat een hachelijk moment voor hun doel, maar de keeper weet weg te werken. Piet is wat langzaam voor midvoor en zet met genoeg door, waardoor eenige goede kansen verloren gaan. Wanneer de mid voor van de B's op een doorgespeelde bal toeloopt, verzuimt Jo af te houden, en weet de midvoor gemakkelijk te doel punten: 31. Wie gedacht had, dat Texel na dc rust niet veel meer in te brengen zou hebben, kwam bedrogen uit. Onze jongens zetten na de rust alles op alles en waren het eerste half uur beslist ster-» ker. Wanneer P.Kikkert goed doorloopt, weet hij met een mooi schot te doelpunten 3—2. Wanneer we daarna wat gelukkig geweest waren, hadden we de wedstrijd gelijk kunnen spelen. De Graat passeert de baks en schiet keihard tegen de paal. Even later neemt Maarten een corner. Deze komt goed voor doel en Henk schept de bal kalm over de keeper in doel. Wij juichen al voor goal, maar een back weet de bal nog juist uit doel te koppen. Dat was pech. Dan komen de B's weer opzetten; ze weten nog een doelpunt te maken: 42. De moed raakt er na dit doelpunt bij T. even uit. Onze jongens weten echter meerdere doelpunten te voor komen. Het einde komt met 4—2 voor de B's. We zijn tevreden met de uitslag, ge zien de sterke tegenpartij. Een groot voordeel is, dat ons elftal nu een wed-, strijd geheel uit kan spelen. De geest in het elftal is nu uitstekend. Er werd nu niet gepraat, maar gevoetbald. In de beste stemming werd de terugtocht on dernomen. A.D. Texel 3 trainen Maandag half zeven: D.Geense D.Keijser S. du Porto G.Dros M.Vonk W.v.Zeijlen P.Dogger A.Pen J.Bruin P.Bruin K.Linn hose Texel 2 trainen Maandag half acht: D. Visser J.Kiljan J.Molenaar K.Dros H.Neijens C.KeijserLz. Sprónk I.Boon Th.Lap A.Verseput S.Lan- geveld Texel 1 trainen Maandag half negen: J.Dukers Jo Ran G.Witvliet M.Koorn J.Gieles A.Huizinga M.Vlaming N.de Graaf P.Neijens H.Ran P. Kikkert Reserve: H. Neijens. JYu stecAts prijs is iwtaxvgd. werking, is verhcvgdf De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nóg sterker, nóg doeltreffender geworden. ItSNO VAN ZON EN MAAN. •IIHil MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 15 Sept 19,48 10,20 6.32 19,17 M 16 20,16 11,48 6,33 19,14 D. 17 20,52 13,09 6,34 19,12 W 18 21,39 14,21 6,35 19.09 D. 19 22,37 15.19 6,37 19,06 V. 20 23.43 16.01 6,39 19,04 Z. 21 24,53 16,33 6,41 19,02 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5