WEEDE BLAD iXELSCHE COURANT 119 millioen tekort Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten Woensdag 18 Sept. 1935 onmiddellijk verdwijnen de pijnen mef AKKERs KL00STEQ8ALSFM ffl m EffiffiEffiSiSSEE EEBBBEfifiEE O ij ontvangt het gratis tot 1 October P» Ineer U zich met ingang van die datum onneert; dit kost U zes cent per week; Ben Den Burg nog geen acht ct. t DIENSTPLICHT. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van De- nsie roept de Burgemeester van Texel gewone dienstplichtigen der landmacht, e op 1 October 1935 naar de aanvul- ïgsreserve overgaan, op, om de aan hen irstrekte rijksgoederen met uitzonde van schoenen en haarkam in te :ren, voor zoover de inlevering van je goederen niet reeds eerder heeft iats gehad. ~ot de hierbedoelde personen be- Dren: de gewone dienstplichtigen van de hting 1920, met uitzondering van hen, ie de eerste oefening met een andere clitmg hebben beëindigd; Ib. de gewone dienstplichtigen van an- ere lichtingen, die met de lichting 1920 te eerste oefening hebben beëindigd, met afzondering van hen, die reeds eerder laar de aanvullingsreserve zijn overge- aan. IDe inlevering moet, voor zooveel deze jemeente betreft, plaats hebben te Den Burg in het Gymnastieklokaal aan de Violenstraat op Vrijdag 11 October 1935_, Jes namiddags half twee. Voor nadere biezonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. I Texel, 14 September 1935. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. I We herinneren U aan de a.s. col lecte voor het Texelsche Witte Knus op 21-22-23 Sept. %IOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. I Aan ons beknopt verslag van de Vrij dagavond gehouden ledenvergadering kunnen we nog toevoegen, dat besloten pverd in de lieden te Alkmaar te houden alg. vergad. tegen de nieuwe contributie- regeling te stemmen. Deze regeling is zebaseerd op de oppervlakte land, welke |het lid in gebruik heeft. Een der leden raakte de juiste opmerking, dat veeleer de opbrengst van bet land dan de opper vlakte een deugdelijke maatstat oplevert. In het hoofdbestuur is door het aftre den van de heer Schenk een vacature ont staan. Als candidaten worden genoemd de heeren Feeke en Buurman, nesp. vee houder en landbouwer. Aan de atgev. naar deze vergadering zal vrij mandaat worden gegeven. Bij voorkeur zal hij de veehouder stemmen, opdat de stem van de veehouderij luider zal kunnen klinken. Algemeen was men n.f. van oordeel, dat de landbouw thans ten koste van de veehouderij bevoorrecht wordt. Deze mee ning vond bevestiging in de adhaesiebe- tuiging aan het adres van de afd. Alphen a.d. Rijn, waarin de wenschelijkheid van meerdere steun aan de veehouderij be toogd wordt. Geen sucoes had het verzoek aan de Smedenbond om de kosten van het hoef beslag op 12.40 te brengen. Dit zou zijn oorzaak vinden in het feit, dat nog maar weinig paarden beslagen worden. Afwijzend beschikte de Minister op het verzoek van de plaatselijke landbouworg. om Texel als speciaal schapenfokdistrict in een uitzonderingspositie te plaatsen en voor extra steun in aanmerking te doen komen. Er werden geen termen aanwezig geacht om aan het verzoek te voldoen. Hierbij meenden de leden bet echter niet te moeten laten. Getracht zal worden sa men met de andere organisaties een audi ëntie bij de Minister aan te vragen, ten einde het gewenschte doel te bereiken. Bij de rondvraag spreekt de heer D. Bakker er ziin afkeuring over uit, dat keurmeesters bij de rammenkeuring het programma raadplegen om te weten, wie de eigenaars zijn. Voorz. betoogt, dat hiervan geen misbruik wordt gemaakt. De heer Jac. Roeper Johz. deelt mee, dat de vereen. Landbouw en Maatschappij voornemens is op Texel een propaganda- avond te houden. Tenslotte wordt van gedachten gewis seld over de bestrijding van het rotkreu- pel op ons eiland. Slechts enkele gevallen zijn thans bekend. Om het euvel abso luut uit de wereld te helpen, is strenge KOOKT ELECTRISCH O GEEN STOF EN GEEN WALM en voortdurende controle noodzakelijk. De vergadering is van meening, dat Janus dat is de populaire naam van de heer J.Brouwer voor dat werk uitstekend berekend is. Wanneer hem de bevoegd heid zou worden verleend op te treden als onbezoldigd rijksveldwachter, zou zijn arbeid doeltreffender kunnen zijn. Met 't Gemeentebestuur zal overleg worden ge pleegd om de rotkreupelbestrijding juist voor onze gemeente als bakermat van het Texelsche schaap van zoo groot ge wicht met kracht ter hand te nemen. De Tex. Crt. heeft de nog jeugdige Ver- eeniging tot Bestrijding van het Rotkreu- pel haar volledige medewerking toegezegd. WIELERWEDSTRIJD. Omstreeks 1000 betalende bezoekers wa- ern Zondag getuige van de grasbaanwie- lerwedstrijden, welke des middags aan vangende om twee uur, op het land van de heer A. J. Keijser, op initiatief van de Heldersche Wielerclub D.O.K. werden ge organiseerd. De leiding berustte bij de heer Krauth, voorz. van D.O.K., die de wedstrijden met een kort woord inleidde. Hij uitte zijn voldoeningover de groote opkomst en gat als het doel van deze demonstratie te kennen; de populariseering van de wieler sport, ook op Texel. Er waren 27 deelnemers, van wie zeven van Texel, n.I. de renners 1. J. van Dijke, het Noorden; 2. H. Langeler, den Burg; 3. J. Slikker, den Burg; 4. P. Slikker, den Burg; 5. Herm. Kooger, Oudeschild; 6. E. Bos, Heerhugowaard, tijdelijk al- hier. De uitslagen waren Sprint: 1. Tichelaar, 2. Dienaar, 3. H. Kooger, Oudeschild. Een kranige pres tatie van Herman, om in een strijd met getrainde renners als die van D.O.K. een prijs te bemachtigen. Klassement: 1. J. Snijder, 16 punten; 2. F. Zooms, 9 p.; 3 Stam, 8 p. Atvalraoe voor Texelaars; 1. J. Slikker, 2. H. Kooger, 3. E. Bos. De Koppel-achtervolging werd gewon nen door het kopppel J. Snijder-Wittebol en wel in 11 van de 15 ronden. Koppel-race gedurende drie kwartier: 1. Koppel WittebolJan Snijder, 10 p.; 2. TichelaarDienaar, op één ronde ach terstand, 8 p.; 3. Van DijkeKossen, op één ronde achterstand, 5 p. Een flink stuk werk van Van Dijke, die uitstekend partij gaf en over groot uithoudingsvermogen bleek te beschikken. Het kwam nogal eens tot valpartijen. De afzetting van het terrein liet te wen- schen over, waardoor de renners eenige malen tusschen het publiek belandden, echter nimmer met ernstige gevolgen. Het terrein was niet ideaal, maar, zoo verze kerde ons de heer Krauth, we zijn er te vreden mee. We hebben het elders vaak slechter. De baan was ellipsvormig en had een lengte van plm. 200 Meter. De heer M. Vonk zorgde voor muzikale illustratie van de meermalen spannende races. Dat onder de Texelaars goede krachten schuilen, kon de heer Krauth ons met stelligheid meededen. Getracht wordt de Texelsche renners in een vereemging samen te brengen en meermalen wedstrijden als deze te orga- niseenen. Jammer, dat deze races samenvielen met een belangrijke wedstrijd op voetbalge- bied, de eerste n.I. van de comp. Overleg plegen en tot overeenstemming komen is in beider belang. SPORTNIEUWS. We hebben onze eerste comp. achter de rug. Texel 1 begon met een kleine, maar verdiende 21 overwinning op BKC. T. was het beter spelende elftal. Toch wa ren niet alle plaatsen even sterk bezet. De rechtsback en halt zijn hier de vraag-* teekens, maar ook de midvoorplaats is nog een probleem. Zijn kopwerk is ge vaarlijk genoeg, maar overigens nog on voldoende. Er gaan te veel kansen ver loren. Henk en Maarten speelden actief, snel en doortastend, terwijl de vleugel spelers hun plaats waard zijn. Joop, onze doelman, eerst wat onzeker, speelde een goede partij, evenals Gom^anaar er moet meer op de keeper vertrouw?! en met hem samengewerkt worden. Onder goede leiding van scheidsrechter Annyas trapt Niek af. Henk zal terug spelen, de bal wordt onderschept en gaat toch weer via Jan, de spil, naar de T.- voorhoede op links en al direct kan kee per Prins laten zien, dat het hem ernst is vanmiddag. T. beheerscht het spel vrijwel geheel. Een mooie aanval volgt en een dito boogbal wordt hoog over geschoten. T. neemt een vrije schop, de bal komt bij P.K., die juist naast schiet. Van de doelschop gaat B. ten aanval; deze wordt afgeslagen en nu is T. er vandoor. Telkens komt de bal goed voor het doel, maar schoten gaan juist naast of dan weer brengt de lat redding, ter wijl keeper Prins menigmaal op wonder baarlijke wijze weet te redden. Mooie schoten van Henk en Niek gaan over. Enkele voorzetten komen te dicht bij het doel, waar Prins wel raad mee weet. B. doet wel enkele goede uitlooppogin- gen zonder gevaarlijk te worden, hoewel de linksbuiten nogal eens de bal vrij weet te maken. Om beurten krijgen nu B. en T. een vrije schop te nemen, waar uit Gom weer weet te redden. B. wordt toch echter gevaarlijker. Een aanval van de linkervleugel brengt succes als m tie achterhoede eenige fouten worden ge maakt. Een tam schot springt van de paal tenig en onbedreigd profiteert de rechtsbinnen. B. leidt dan met 10. In deze stand komt voor de rast geen ver andering. Hoopvol wordt de 2e helft aangevan gen en een snel tempo ingezet. Een kort oftensiet brengt de B-achterhoede moei lijkheid. De bal wordt onvoldoende weg gewerkt, waarvan Maarten profiteert door een scherp laag schot 111 te zenden en de stand is gelijk 11. Meer en meer komt T. opzetten. Een goede B.-aanval speelt Gom gevaarlijk terug. Met moeite weet Joop te redden. Als er 25 min. gespeeld zijn, neemt Henk een corner, die door Niek onhoudbaar wordt ingekopt. Dan hebben we de leiding. Daar T. niet lü man sjjeelt, komt B. meer opzetten en wordt het een verdedigen bij T. met en kele gevaarlijke doorbraken. Na eenige giKjdc aanvallen van B.^ welke hun ecu paar corners opleveren, komt met T. in de aanval het einde en hebben we die '4 puntjes binnen, maar zwaar bevochten. Texel 2 verloor met 2 3 van Zee macht. Eerst in de laatste minuut werd de winnende goal gemaakt. Met 3 inval lers is dit geen slecht resultaat te noe men en al is een overwinning meer de wensch, toch zijn we best tevreden, want er zit een goede belofte in. Zondag de schade trachten in te halen D.D. Over bezoek Assend. Adsp. Zaterdag. Uitslag A-elftallen 0—0; B: 0—2; C: 5-2. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke lot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door wordén verdreven. Doosje 35 cl. Pollen 62'/2 cl. en I. 1.04 Uitslagen. 4e kl. A. KNVB: TexelBKC 21N.NiedorpAlkmaar I1; AndijkSchagen 11. Het was een dag van punten verdeden. Nog moet wor den aangetoond, ot die Alkm. en N.Nie- dorper sterker zijn dan Texel. NHVB 2e kl. F.: ZeemachtTexel II 32; OudeschildHRC 5 40; Schagen II—Oudesluis 13. A.s. Zondag: KNVB 4e kl. A.: Schagen—TexelStrandvogels—Andijk Alkmaar—DTS; BKCN.Niedorp. NHVB 2é kl. F: Helder 5—Helder 4; Oudeschild—Sahagen II; Texel IIHRC 5; M.L.D.Oudesluis. De leden wordt in herinnering ge bracht, dat bij verhindering zoo spoedig mogelijk bericht moet worden gezonden aan A. Dros Pz., Weverstraat. Donderdag worden de elftallen bekend gemaakt bij N. de Graaf. Voor Schagen kunnen suppporters zich opgeven bij N. de Graaf,secr. UITSLAG VERKOOPING. Gisteren werd Hoeve Rio Grande door Notaris Mulder publiek verkocht. Kooper: de heer Wijnand van Waveren, te Aer- denhout voor f 10.810, HET NUT. Het Bestuur verzoekt ons de leden met nadruk het bezoeken van de in dit nr. aangekondigde vergadering aan te beve len. Het winterprogramma moet wor den opgemaakt en ieder die het wel meent met deze vereeniging, geve dus van zijn belangstelling blijk. ffl ffl S\ WINKELWEEK A.T.M.V. ffl De jury voor de beoordeeling dereta lages is samengesteld als volgt: Mw. MulderVan Gelder; Mevr. Lap Dijt; Mevr. Ten HooiVan Meurs; Mevr. TiessenSchuitemaker; J. C. Vis ser; A. Broekman; F. M. Posthuma. De N.V. Ph. Vlessing en de heer C. Moojen, wier namen als deelnemers aan de etalagewedstrijd gepubliceerd werden, hebben zich teruggetrokken. Wèl zullen zij bonnen verkrijgbaar stellen. Maandag zuilen de etalages te Den Burg beoordeeld worden, Dinsdag die op de Buitendorpen. Dinsdagavond zal de uitslag bekend zijn. Op verzoek zullen alle fruit- en slagerswinkels pas Dins dag beoordeeld worden. Namens het bestuur wordt aan de deel nemers aan de etalagewedstrijd ver zocht de etalages niet eerder te openen dan Maandagmiddag 12 uur. Een zilveren medaille wordt nog uit geloofd door de fa. P. Dros Az., grossier Aan de belangrijke beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1936, welke U vindt in de dagbladen van heden, ontlee- ncn we, in telegramstijl, liet volgende: Raming uitgaven 710 millioen; ontv. 601 millioen. Tekort 109 millioen. Dit tekort zal echter wegens geraamde min dere ontvangsten uit anderen hoofde nog wel tot 119 millioen kunnen stijgen. Hoe dit tekort te dekken De op brengst van het bezuinigimgsontwerp zal alles naar raming 76 millioen zijn; resultaat van voortzetting bezuiniging als voor 1935 toegepast 16,9 millioen; oin-i zetting van éénjarige periodieke verhoo ging in tweejarige, met verdubbeling van het bedrag; opbrengst één millioen. Wachtgelders zullen ten laste van het pensioenfonds komen; onderwijzers zullen op 60-j. leeftijd reeds gepensionneend worden Opbrengst 0,9 millioen. Met 20 opcenten zullen worden ver hoogd: omzet-, successie-, zegel en di vidend- en tantièmebelasting en registra tierechten. Nieuw is de a.s. belasting op plezierreizen naar het buitenland. Op brengst van deze verhoogingen en van de nieuwe belasting samen 26,2 millioen. Het groote tekort wordt in hoofdzaak veroorzaakt door: minder belastingop brengst, werkloosheidsvoorziening en de Spoorwegtekorten. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN Uitslag aanbesteding der werkzaamhe den voor de teestoommissieP. van 't Hoog 1140; J. H. Geus 1124; ta. Bak ker en Koorn 1119Jb. Drijver t95. Ge gund aan de laagste inschrijver. Maandagavond geeft Tex. Fanfare een concert in het Park. Voor het bloemencorso en de allego rische optocht op Dinsdag staat aanmel ding tot en met Maandag open. Adres: A. de Wilt, Weverstraat. Meer dan t50 aan prijzen. Woensdag kinderspelen en 's avonds lampionoptocht. Zelf lampion meenemen. Prijs: voor de grootste en origineelste lampion. Bij de vliegerwedstrijd op Vrijdagmid dag 4 uur worden beoordeeldsteilste stand, grootste vlieger, origineelste idee. Zaterdagmiddag 4.30 uur défilé langs het Raadhuis van alle schoolkinderen voor de Burgemeester ter gelegenheid van diens vertrek. Wie volledig omtrent alle festiviteiten wil zijn ingelicht, koojie het officieele feestprogramma, dat tijdig in druk zal verschijnen. STORM OVER TEXEL. Het stormweer van gisteren heeft heel wat scha aangericht. Ontelbaar zijn de pan nen, die van de daken werden gerukt. Menig kippenhok werd omver geworpen. Van de op 't Hooge staande schapenboet van S. Keijser werd de kap weggesleurd. De Boomendijk werd met takken bezaaid. In menig dorp woei een gat in het dak, maar in het Noorden vooral heeft de wind huisgehouden. Een hoos rukte van de woning van C. Dijker de meeste pannen, voerde het kippenhok van Rozendaal meters ver door de lucht (het was onvindbaar, meldt onze corr.) en drukte van de woning van M. Boon een raam in, met sponning en al, waarbij ook een servies vernield werd. Van pension Fgesz te de Koog werd de groote schoorsteen afgerukt; ook werd de „poort'," vernield, welke is opgetrok ken voor de weg naar de Pelikaan. DOE HET VEILIG. Gistermorgen werd de bakfiets met melk en zuivelproducten van C.Z. Een dracht, bestuurd door J.H. en komende uit de Emmalaan, voor de woning van de heer P.B.Keijser aangereden door de mo torrijder J.E., uit de Gasthuisstraat, die in de richting Schilderweg reed. H. werd tegen de grond geslingerd maar bekwam geen letsel. De fiets werd zwaar - liet motorrijwiel licht beschadigd; 30 L. melk ging verloren, terwijl tal van flesschen, meest met karnem. pap gevuld, braken. OEN HOORN. ZAKENNIEUWS. Door bakker Duinker werden bij de ojïening van zijn nieuwe winkel vijf prij zen uitgeloofd aan degenen, die het aan tal erwten, in een biezondere flesch ge borgen, het meest nabij kon raden. Het luiste aantal was zeker met best te schat ten, want de laagste en hoogste rader, verschilde wel eenige duizenden. Hef juiste aantal was 4850 en mej. T. Krul— Jonker was zoo gelukkig de fijne taart te winnen. De andere gelukkigen waren C. Zegel, Oudeschild, mej. T. Duinker— Daalder, Jb. Heerding en Ria Riteco, die allen een heerlijk gebakje ot bon-bons ontvingen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5