Huldiging Burgemeester Oort. Links: Een der hondenden belang stellenden; echt Texelsch, zooals we er helaas al minder zien. Midden, van links naar rechtsweth. Vlaming, mevr. Vlaming, mevr. Vlaming, de verloofde van de heer W. Oort Jr., W. Oort Jr., mevr. Oort, Burgemeester Oort. Rechts: Daar komt Texels Fanfare. (VERVOLG EERSTE PAGINA.) En, zei hij verder: „Waar men van ande ren zoo dikwijls hoort: De menschen zijn daar zus, of de menschen zijn zoo en dan in de regel niet in de gunstigste zin, heb ik zoo iets van mijn zoon nog nooit gehoond. E11 ik heb daarom ide overtuiging, dat voorzoover dit aan uw burgemeester zal liggen de zaken een vlot verloop zullen hebben en de goede verstandhouding van blijvende aard zal zijn". En als wij daar nu nog aan toevoegen, dat u zelf bij uw installatienede er de( nadruk pp hebt gelegd naar Texel te zijn gekomen met de vaste wil, om voor en in het belang van Texel iets te beteekenen, dan ligt bet voor de hand, dat wij allen tot de overtuiging kwamen, een man als Hoofd der gemeente Texel te hebben ont vangen, die bezield was met de wil zijn gaven en krachten in dienst te stellen van ons geliefd eiland en zich te wijden aan de belangen van Texels ingezetenen. En hoe is nu het verloop van ver schillende zaken in uw gemeentelijke ar beid geweest? Zeker mag ik memoreeren het totstand komen van: Het electriciteitsbedrijf. Wat al plannen zijn er gemaakt en wat al be sprekingen zijn er gehouden. Bergen van moeilijkheden en bezwaren waren er te overwinnen. Maar toen het eenmaal voor u vaststond, welke kant bet in dezen uit moest, hebt gij ook alles getrotseerd om het bedrijf tot stand te brengen en de gelden machtig te worden, die voor de uitvoering daarvan noodig waren. Ras bleek, dat u goed hadt gezien; de nood zakelijke uitbreiding bewijst, dat hier een dergelijk bedrijf noodig is. Ook de scholenbouw is in deze periode belangrijk geweest. En al zijn ook op dit gebied uw wenschen bij lange na niet vervuld, toch mag m.i. met zekere trots gewezen worden op de bouw vain een nieuw schoolgebouw voor een gedeelte van onze katholieke jeugd. Een gebouw met zes lokalen, waar licht en lucht in overvloed te vinden zijin, wat een scherp contrast vormt met 't gebouw, waar vóór dezen de kinderen werden onderwezen. De bouw van de Biez. School te Oosterend. Een gebouw met drie lokalen, ook ingericht naar de eischen des tijds, in tegenstelling met het verlaten school gebouw, dat bijkans aan geen enkele re delijk te stellen eisch voldeed. De uitbreiding van de biezondene school te den Burg, welke door intijds genomen goede voorzorgsmaatregelen, uitvoerbaar was. Deze schoolgebouwen zijn toch immers alle in overleg met en onder toe zicht van het gemeentebestuur gebouwd of uitgebreid en onder de beste harmonie tot stand gekomen. Voorts hebben we de nieuwe lagere school te Oudeschild. Hierwerd al sinds lang om gevraagd, maar het ontbrak aan een geschikt terrein. Thans is deze daar en ze is een sieraad voor de omgeving. Ook kunnen we gewagen van de verbou wing van de openbare school te den Burg. Dit zijn thans allemaal gebouwen, waar het een lust kan zijn om er te leeren en werken en waar niet meer van toepassing is, wat eenmaal door een vooraanstaand persoon op schoolgebied gezegd werd: „Wie hier binnentreedt, Iaat alle hoop varen". Maar niet alleen het schoolwezen had uw aandacht. Ook uw actie voor het vreemdelingenverkeer mag met recht wor den genoemd. Al zijn andere heeren mis schien meer bevoegd dan ondergetee- kende, om hier het een en ander van te zeggen, toch weet ik ook wel, dat het steeds uw streven is geweest het vreem-' delingenverkeer zooveel mogelijk te be vorderen en geen middel ongebruikt te laten, wat daartoe strekken kon. Den-- ken wij in dit verband ook maar even aan ons „Texels Museum", waar u ook de voorzittershamer is toevertrouwd. Steeds hebben we kunnen merken, dat uw hart voor deze instelling warm klopte. Noemen we voorts het tot bloei bren gen van het dorp de Koog en het aanleg gen van verschillende rijwielpaden. Steeds, als deze onderwerpen in onze vergaderingen aan de orde kwamen, kon den we merken, dat u voelde voor het geen, waarover u sprak. Daarom ook kunnen wij verstaan, dat het u pijn doet, dat het met de actie voor vreemdelingen verkeer nog steeds niet is, wat het toch in het belang van Texel zal moeten zijn: een innige samenwerking. Niet alleen het vreemdelingenverkeer, maar nog veel meer heeft in het directe voordeel van onze burgerij uw belangstel ling genoten. Daardoor is het spook van de werkloosheid, dat ook op Texel rond waart, voor u oorzaak van groote zorg geweest. Het heeft u en ook ons aangezet tot het zoeken van verschillende werk- objecten. En in dit verband mag zeker worden genoemd: Het aanleggen van een vliegveld. Hier kan het noodige aan het nuttige gepaard gaan. Duizenden guldens worden hier verloond, maar als het vlieg veld eenmaal in gebruik kan worden ge nomen, hebben we om van andere voordeden maar niet te spreken toch ook gelegenheid om zoo noodig onze zieken spoedig naar elders te vervoeren en is ons isolement in deze opgeheven. Voorts kunnen genoemd worden: Uw voorzitterschap van het Departement tot Nut van het Algemeen en het slichten van Nutswoningen. Verder was u voorzitter van „Mooi Texel", van de „Jeugdher berg"; van de commissie van Noordzee badplaatsen, van het Nationaal Crisisco mité hier ter plaatse en van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Allemaal functies, welke veel van uw tijd vorderden en die zeker voldoende zijn om aan te toonen, dat het u bij uw ambtelijke arbeid aan werkgelegenheden iniet heeft ontbroken. En nu weten we, dat uw wenschen voor Texel hiermede nog niet alle in vervulling zijn gegaan, maar dat ligt niet aan u. Hier spelen de tijdsomstandigheden een zeer voorname rol. Ook Texel gaat ge bukt onder zeer zware financieele zorgen. >>Lpe binnenvisscherij in al zijn ondendee- Jen is bijkans te loor gegaan. De veehou- (lerij en de bollenteelt leveren geen baten meer op, maar bezorgen groote tekorten. Het wordt steeds moeilijker ook onze ge meentelijke begrooting sluitende te ma ken. Doch genoeg van het zakelijke, hoe wel ik overtuigd ben, dat er nog heel veel genoemd zou kunnen worden. Er is immers ook nog een andere kant aan dit scheiden. Want, ook deze ure wijst op de tragiek van het leven. Er is een tijd van komen en van gaan. Wij hebben geen blijvende plaats. Er zijn vóór u burge meesters van Texel geweest, er zullen er ook na u komen. Niets is bestendig hier benêen, dan de onbestendigheid alleen. Het doet mij genoegen, dat ook mevr. Oort hier aanwezig is. Gisteren nog heb ben we uit de mond van een onzer po litiemannen gehoord, dat het u nooit te veel is geweest de politie op alle uren te ontvangen. U bent daardoor onze bur gemeester tot steun geweest. Voorts ve ten wij, dat u veel gevoelde voor en ook deed aan maatschappelijk werk en u alzoo toonde een moeder voor vele ingezetenen. Ik geloof daarom, hoewel ook andere heeren het woord zullen voeren, u beiden, meneer en mevrouw Oort, namens de Raad en de Burgerij van Texel dank te mogen en te moeten zeggen voor het vele. dat u beiden voor Texel hebt gedaan en zijt geweest. (Persoonlijk dank ik onze voorzitter voor de loyale en vriendschappelijke wijze waarop hij steeds met mij als wethouder is omgegaan. Voorts wensch ik u beiden in uw nieuwe woonplaats bij bet klimmen uwer jaren een opgewekte levensavond, een goede gezondheid met dankbaarheid voor hetgeen God u sdlionk en Gods beste zegen toe. Ook de toespraak van de heer Vla ming ontlokte de aanwezigen een harte lijk applaus. Hierna sprak de beer EPE (V.D.) Ik wil niet in herhaling treden maar wil uiting geven aan het genoegen, dat ik er in vond onder uw leiding te vergaderen. Het kwam wel eens tot een botsing, maar steeds wist u de debatten zoo te leiden, dat scherpe kanten vermeden verden. U waart het cement, dat ons samenbond. De organisaties op V.V.V.-gebied hebben u veel onaangenaamheden bezorgd. Ik hoop, dat ze nu in goede banen komen. Dat u de vergaderingen zoo goed leidde, mag ik aan uw groote zelfbeheersching toeschrijven. Ik dank u ein mevr. Oort en hoop, dat het u verder goed moge gaan. De heer LEBER sprak namens de r.k. tractie: Ik kan zonder veel loftuitingen van hart tot hart spreken, burgemeester. Acht jaar ben ik lid van de raad. De goede toon liet hier vel eens te wenschen over, maar steeds bewonderde ik uw groote welwillendheid, uw goede trouw, en uw rechtvaardigheidszin. U gaaft ieder het zijne, onverschillig welke godsdienst. Terecht heeft weth. Vlaming de woorden m herinnering gebracht, welke wijlen professor Oort, uw hoog geachte vader, bij uw intrede sprak: „Het goede karak ter van mijn zoon kennende", zoo ge tuigde uw vader, „ben ik er zeker van, dat hij Texel veel zal kunnen geven". In derdaad heeft u altijd getracht u geheel te geren. Ik las in een blad, dat Texel waard is er voor te verken en zijn wel vaart in stand te houden. Dit hield u vast. Dit was, onder Gods hulp, uw richt snoer. Het zal u bijblijven. Ik wensch tot besluit u en uw gezin een gelukkige levensavond toe. De heer J. HENKES voerde als oud ste raadslid en namens de S.D.A.P.-frac tie het woord: Het verheugt ons zeer,, dat zooveel werken in uw ambtsperiode ;tot stand zijn gekomen, vooral wegen en /rijwielpaden. De tijdsomstandigheden I hebben u belet meer tot stand te brengen. Ondanks alle politiek verschil, heeft u steeds de weg der neutraliteit gevolgd. Spreker eindigt met de burgemeester en zijn echtgenoote een rustige levensavond toe te wenschen en hun namens de fractie dank te brengen. De heer J. KAGER Cz., wethouder, voerde vervolgens het woord: De tijd, gedurende welke ik zitting heb in het Goll. van BenW. is nog maar kort, maar toch kan ik hier reeds verklaren, dat mij in vergaderingen met u de ernst en de zakelijkheid, waarmee u diverse zaken behandelde, opgevallen zijn. We verga derden steeds in een .aangename sfeer en steeds hadden de besprekingen een vertrouwelijk karakter. Ik dank u voor de welwillende steun en voorlichting, daarbij ondervonden. Het is mijn innige wensch, dat u te midden vain uw familie uw welverdiende rust zult kunnen genie ten. Ge kunt met welbehagen op uw werk terugzien. De heer S. DE WAARD (C.H.) na mens zijn fractie sprekende, welker beide leden nog maar kort zitting hebben, zegt de burgemeester dank voor de gulden woorden, bij hun intrede gesproken en wenscht hem Gods zegen op zijn vedere leven toe. De heer P. DROS Bz. (Alg. Belang) brengt dank voor hetgeen de Burgemees ter voor Texel deed en voor de wijze, waarop hij de raad tegemoet kwam en besluit met de wensch, dat een gelukkige levensavond op deze ambtelijke periode zou mogen volgen. De heer JOH. PARLEVLIET (Alg. Belang) spreekt aldus: Ik sluit mij aan bij de uitstekende rede van dhr Vlaming. In vorige raad heeft u ons nogeens na drukkelijk gewezen op de beteekenis van de eed, welke wij hebben afgelegd. Ook u heeft destijds zoo'n eed afgelegd en altijd heeft het mij gefrappeerd, dat u zich daaraan zoo strikt gehouden heeft, welke aangelegenheid het ook betrof. U stond stukken boven mij, maar menig korreltje heb ik in de jaren, dat ik met u mocht samenwerken, meegepikt. Ik dank u daarvoor; ook mevr. Oort. Ik heb het de Burgemeester wel eens moeilijk ge maakt, maar u, mevr., zijt uw man, wan neer hij uit zoo'n onaangename vergade ring thuiskwam, steeds tot steun ge weest. Steeds bleef de burgemeester te genover mij welwillend gestemd. Ik hoop, dat het u beiden in uw verdere leven goed mag gaan. Ete heer R. P. KEIJSER, oud-wethou der, verkrijgt hierna het woord: U weet, zegt spr., dat mijn gestel te wenschen overlaat en ik weet niet of het wel goed van mij was, hierheen te komen. Ik kon het echter niet laten. Ik heb veel ge hoord. Met genoegen luisterde ik naar de heer Vlaming, wiens woorden ik geheel onderschrijf. Daar ik persoonlijk veel omgang met de Burgemeester had, kan ik bevestigen, dat die lof verdiend was. Ik zou nog verder kunnen gaan. Veel hebben we met elkaar gesproken en sa men klaargemaakt, waarvan de heer Vla ming later kennis nam. Er is niets te veel gezegd. Ikzelf heb veel mijn best gedaan. De gemeente is mij lief, maar ik heb van, mijn gestel teveel geëischt. Ik wensdh u vaarwel, burgemeester, en hoop, dat mijn gestel nog zoo verbeteren mag, dat ik u in den Haag eens kan opzoeken. Dan spreekt de heer M.W. DE GRAAF, oud-raadslid (r.k.), die de aftredende bur gemeester een groot vriend van Texel noemt. Bijna "alle sprekers, "aldus dïïr De Graaf, hebben dit verzuimd. Ook de vo rige burgemeester heb ik meegemaakt van begin tot eind, maar nimmer was de baud Ivan vriendschap tusschen Texel en zijn (burgemeester zqo hecht als de laatste tien jaar. Ook mere. Oort heeft hier veel vriendschapsbanden gelegd. Ik hoop, dat nog een lang leven in voorspoed uw deel mag zijn. De heer W. H. LAP, oud-raadslid (Vrijh. Bond) sluit de rij van sprekers: Ik dank u voor uw vriendelijke uitnoo- diging om hier tegenwoordig te willen zijn en sluit mij aan bij de uitstekende rede van de heer Vlaming. Veel zijt gij voor Texel geweest. Ik feliciteer de ge meente met wat gij hebt kunnen bereiken. Er waren wel eens moeilijkheden en veel moest ongedaan blijven, maar het heeft u aan lust en kracht nimmer ontbroken om (zooveel mogelijk in het algemeen belang (te doen. Ik meen de tolk der gemeente te zijn, wanneer ik u ook verder een ge lukkig leven toewensch. Hiermee waren de speeches ten einde. Ze werden alle gevolgd door blijken van instemming. Aan het slot der vergadering om streeks kwart voor één bracht de voor zitter, mede namens zijn echtgenoote, dank voor de waardeerende woorden en voor de vriendschap, liefde, steun en medewerking in de gemeente Texel on dervonden. Toen viel dehamer, door de heer W. B. Oort voor de laatste maal gehanteerd. Het was een vergadering in prettige sfeer. Laat liet immer zoo zijn. DE RECEPTIE. Des middags hield Burgemeester Oort ten raadhuize van drie tot vijf uur re ceptie. Tientallen personen, particulieren en bestuursleden van diverse instellingen, j onderwijzers, enz., maakten van de gele genheid gebruik om afscheid te nemen. DÉFILÉ EN MUZIEKHULDE. Des middags om 4.15 uur stelden tien- tallen schoolkindenen zich onder leiding van hun onderwijzers op de Groeneplaats op voor het défilé. Dit ving om 4.30 uur aan en werd voorafgegaan door Texels Fanfare, dat eenige nummers ten beste gat voor het raadhuis, terwijl de heer en mevr. Oort en familie op de stoep deze vriendelijke huldiging in ontvangst na men. Het „Lang zullen zij leven" werd met muziekbegeleiding uit volle borst ge zongen. Toen de zang teneinde was, sprak bur gemeester Oort de aanwezigen toe. Hij dankte voor de aardige attentie, hem be wezen. De zang, zei hij, zal mij nog lang in de ooren klinken en mij herinneren aan allen op het eiland. Dank aan het Fanfare, aan de Feestcommissie, het on derwijzend personeel en de kinderen. 1 Hulde en dank aan allen. Met de muziek voorop werd een rondgang door den Burg gemaakt. On derwijl ha dden de wolken aan het grauwe uitspansel de strijd met de zon moeten opgeven, 't Was als wilde Moeder Na tuur deze laatste uren van 's Burgemees ters verblijf op ons mooie eiland nog meer luister bijzetten. Na korte tijd kwam de stoet van muziek en blijde jeugd en andere belangstellenden weer voorbij. Het was een feestelijke gebeurtenis, een daad van sympathie, welke we weten het zeker door de familie Oort op hooge prijs werd gesteld. Een zeer tal rijk publiek gaf door zijn tegenwoordig heid mede van belangstelling blijk. De kinderen werden gul op koekjes getrac- teend. DE LAATSTE REIS. De laatste, althans als burgemeester, want bij een volgende tocht over het Marsdiep zal Texel waarschijnlijk een andere burgemeester in zijn midden heb ben. Het was met de boot van 11.15 uur,l dat de Familie Oort Zondagmorgen Texel verliet, uitgeleide gedaan door eenige intieme kennissen. Was het wonder, dat de heer en mevr. Oort hun aandoening niet konden verbergen Tien jaren zijn voor wie de vijftig passeerde een tijdvak, dat dubbel telt. We zijn dan niet jong meer, en bevroeden in vele gevallen beter dan ooit de onvervulbaarheid van vele onzer wenschen. De tijden zijn drukkend, de menschen in verdrukking meer dan ooit tot veroordeelende critiek geneigd. Veel werk moest blijven liggen, veel ten halve worden uitgevoerd. Maar dubbel dankbaar stemt daarentegen al hetgeen, 'dat ondanks crisisplagen toch tot stand kon worden gebracht. Niet in ieder op zicht heeft Texel 'de Burgemeester ten volle bevrediging kunnen schenken; ooi het omgekeerde was het geval; hoe zou het anders kunnen. Zooveel hoofden, zoo- veel zinnen. Maar dat met dankbaarheid het goede mag worden herdacht, dat Bur gemeester hier tot stand bracht, is zeker.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 4