a De Nieuwe Texslsche Courant -,L0. 4986 49sle Jaargang Woensdag 9 Oct. 1935 EERSTE BLAD. exels»:he Berichten Texelsche Berichten Zon Aspirientje helpt tochm^ar! Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. EXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 In dit hlad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij |v.h. Langeveld en de Rooij Den JBurg. Tel. 11. inië ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; JooiMbuiten den Burg fl.—losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent 1 iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv Ivoor viermaal ineens opgegeven wordt T;jdriemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vj uur later.) 10 1) 12 13 14 15 16 Oct 6,r<7 7 42 8,^2 9,03 9 28 10.22 11.— LICHT OP R1|WIELEN en RIITUIGEN 5 42 lOORLOG IN AFRIKA. I Wat onvermijdelijk scheen wat toch iedereen hoopte, dat kon worden verme den is geschied: het Italiaansdhe ge- schut buldert in Abessinië. „Italië van het j fascistische proletariaat, Italië van Vit- jtorio Veneto, Italië van de revolutie, iop!" schreeuwde Mussolini aan het eind van de groote rede tot 10.000 fascisten, waarmede hij Woensdag de veldtocht opende en daarmede een nieuw en som ber tijdperk in die menschelijke geschie denis. Dat was dus een beroep op alle I f®Tcn van zijn volk. Voorafgegaan was .?jeen beroep op Europa: op de geallieer- nle' ;den, waarmede „Italië in 1915 zijn geluk »ez9 had verbonden", op Frankrijk, om te weigeren, deel te nemen aan sancties, op Engeland, om niet de verdediging te aanvaarden van „een volk van barbaren". D >or sirenegeloei en klokkengelui werd het volk van Rome tot oorlogsstemming opgezweept. De ambassades werden door een sterke troepenmacht beschermd. Vijf tien millioen Italianen over het geheele land, uitmakend de fascistische partij, staakten, als een „algemeene mobilisatie" om trouw aan de Duce te toon en Woens dag drongen Italiaansche troepen uit Fnthnea in het Danakil-gebied door en de Negus antwoordde met een algemeene mobilisatie. De hoofdmacht is samenge trokken in het noordwesten, bij Debra Thabor. Een kwart millioen Abessiniërs itaan daar onder Ras Kassa, die al een ij paar jaar lang voorbereidingen heeft ge- >ij troffen en groote hoeveelheden levens middelen heeft bijeengebracht. Veel zal ■fhangen van de eenheid onder de ver schillende stammen, waarvan de Somali's in het gewest Ogaden twijfelachtige fcondgenooten vormen. Mussolini sprak van een „plechtig uur" het dreigt een zwarte dag te worden, deze 2e October, waarop Italië aldus de wereld tartte. Het belangrijkst was hetgeen Mussolini hoef zei de over de sancties. Economische sanc- sfe ties zullen geen reden tot oorlog zijn, mi litaire maatregelen wel. Daarmede is aan ga:; beduid, dat de wereldvrede aan een zijden iikl.rïraad hangt. er. Het einde van de regentijd beteekende Be opinarsch. In de regentijd vecht men •je. fniet in Abessinië, waar men „negen L maanden dorst lijdt en drie maanden plj .verdrinkt". Werkelijk zijn de vorige week •in de streek van Addis Abeba veertien jimenschen, vee, paarden, muildieren om- jgekomen, vele huizen en ©en brug ver in leid door de tropische regens. Toen in Rde hoofdstad met een feestmaal van 8000 enschen, dansen van priesters en ruiter- eteningen het Maskalfeest werd ge diend, waarmee de regentijd officieel he loten wordt, kwam een geweldige bui e vreugd storen. Maar de wegen wor- en dan nu toch langzamerhand iets meer egaanbaar. De toestand werd in de laat- •te dagen steeds dreigender; de Itali- nen verlieten het land. Ook over de Mid- ellandsche Zee waarde de oorlogsgeest, e Gibraltar zijn 50 batterijen lucht-af- veergeschut opgesteld. Engelsche vlieg tuigen landen niet meer in Italië. De Britsche vloot van 30 eenheden oefent dagelijks voor Alexandrië met vliegtuig eskaders en Engelsche torpedobootjagers Pfn Egyptische kust af. In België c-!h het oogenblik, ondanks de Instelling van uitvoervergunningen, for- tuinen verdiend met de uitvoer van wape- nen in pianokisten. Het is geweldig, zulk KIIh—„piano's" nu plotseling in Abessinië vinden. De Belgische regee- rmg staat even machteloos als indertijd „Ontwapeningsconferentie". Tegen- over al deze nare verschijnselen bewaart HEROUY. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Abessinië. Keizer Haile Selassie een Olympische kalmte en bewaren de harde werkers voor de vrede te Genève een door niets te schokken ijver. Zij schijnen de ©enigen te zijn, die nog op uitkomst durven hopen. Niet door toegeven van Abessimië's kant. Geen volkenbondsmandaat. Geen protec toraat. Aanvaarding van de voorstellen der commissie van vijf alléén als de Kei zer zelt de leiding houdt. Geen spoor weg, die de beide Italiaansche kolonies verbindt. Rekent Haile Selassie te veel op Engeland, Jat hij zoo grondig be wondert? Ot gelooft hij, dat de recht vaardige geen onheil kan geschieden? De vraag wordt gesteld: Waar haalt Mussolini de moed vandaan om zoover van huis een oorlog te beginnen? Wan neer het Suez-kanaal gesloten wordt, moet hij- zijn heele actie staken Zijn mannen zullen dan van het allernoodjgste verstoken zijn en bij tientallen móeten omkomen in het onherbergzaam oord van Abessinië met zijn verzengende zon: De dagbladen gaven het antwoord reeds: De vrees voor Duitschland houdt Enge land en Frankrijk in bedwang en hiervan trekt Italië profijt. Mussolini schijnt er zeker van, dat geen enkele Europeesche staat hem een voet dwars zal zetten en begon koelbloedig de strijd tegen de Ne gus. En onderwijl vergadert de Volken bond om alsnog te trachten de oorlog tot een spoedig einde te brengen. MEMELLAND. Duitschland ligt overhoop met Memel- land, een halfwees, destijds ondier voog dij staande van de Volkenbond, maar door (tleze.Bond helaas in de steek ge laten. Het liet toe, dat Litauen er zich met geweld van meester maakte en de Duitschers, die 83 pet. der bevolking uit maken, plaagt en onderdrukt. Dat kan Hitier natuurlijk niet dulden, met het gevolg, dat de laatste weken harde no ten werden gekraakt. Helaas gaat, zooals gezegd, de Volkenbond niet vrij uit, zoo dat van deze kant geen heil te verwach ten is. Met spanning ziet de wereld uit naar de oplossing ook van dit conflict. WAT WIL JAPAN? Een conflict in Europa geeft onver mijdelijk deining, ook in het Verre Oos ten. Japan schijnt voornemens zijn mili taire positie tegenover Amerika en Enge land te verstevigen en vertoont toenade ring jegens Sovjet-Rusland. Zelfs kon men Zaterdag in de bladen lezen, dat het een oogje sloeg op Ned.-Indië, waar nog uitgestrekte gebieden kunnen worden geëxploiteerd (de rijke bodemschatten van Borneo b.v.), hetgeen een verschiet opent voor Japan's overbevolking. Het Gele Gevaar dreigt blijkbaar nog steeds. GRIEKENLAND. In Griekenland is de strijid om het her stel van bet Koningschap ©enerzijds en de handhaving van de republiek aan de andere kant in volle gang. De Vrijzin nigen wenscben een volksstemming, de Volkspartij wenscht onmiddellijk herstel van de monarchie, terwijl de agrarische arbeiderspartij met klem pleit voor het behoud der republiek. BULGARIJE. Juist op de verjaardag van de troonbe stijging van Koning Boris werd een wijd vertakte samenzwering ontdekt. Ze had ten doel de regeering omver te worpenen de Koning van de troon te stooten. Het plan mislukte echter, daar de raddraaiers juist op tijd achter slot en grendel kon den worden gezet. Het gevaar is echter nog niet bezworen. De Balkan is vanouds een der onrus tigste deelen van Europa. De jongste ge- Deurtemssen in uriekenland en Bulgarije bewijzen het opnieuw. VERGADERING H.B.G. in De Zwaan, op 28 Sept. (Slot). Na herhaalde stemming wordt bij lo ting de heer Van Santen als afgevaardig de aangewezen, die de benoeming aan vaardt. Verkiezing Bestuur. Wegens vertrek moet de vooorz. aftreden. Het is slechts kort, dat ik ,zegt de heer M.D.Dijt, mijn voorganger ais voor/, opvolgde; deze heeft de afd. in haar bloei mogen meemaken. De laatste jaren is de saneering geko men en hiermee veel narigheid. Het be stuur meende een uitzondering te moeten verzoeken voor Sions en Spurren en heeft zich veel moeite gegeven voor deze zaak. Hiermee zijn \ve niet geslaagd en dit te moeten constateeren is een bittere pil. Hij verzoekt de leden een stevige band te blijven vormen in de afdeeling. Ik heb getracht als vootv. het beste er van te maken. De heer Daltmeijer brengt de voorz. na mens de afd. en het bestuur dank voor alles, wat hij in haar belang gedaan heeft. De kweekers zijn de voorz. groote dank verschuldigd, voor de wie opofferingen, die hij zich getroost 'heeft, al hebben we niet veel kunnen bereiken. We heb ben op vele uren van de heer Dijt beslag gelegd en op welk uur van de dag ot avond ook het bestuur bij de voorz. kwam tijdens onze actie, steeds werden we vriendelijk en huiselijk ontvangen; hiervoor verdient ook mevrouw Dijt onze hartelijke dank. Hierop dankt de voorz. de heer Dal- meijer voor zijn woonden. Daar er slechts 19 leden aanwezig zijn, wordt de verkiezing van een bestuurslid uitgesteld. De voorz. merkt op: de secr. wenscht een uitspraak van de vergadering over de vraag of hij als secr. gehandhaafd zal worden of niet. Enkele leden meenden, dat hij, als verzender naar Duitschland, als secr. moest (bedanken. De voorz. meent, dat de secr. slechts weinig ver zendt en dan in hoofdzaak uit zijn eigen kraam; hij ziet geen bezwaren. Bij stem ming blijkt niemand voor uittreding te hebben gestemd. De voorz. feliciteert de vergadering met dit resultaat. Bij sluiting der vergad. spreekt de voorz. nog een extra woord. Hij ver klaart, dat door al die beperkende maat regelen onze beschaving dreigt teloor te gaan. De feiten zijn veel ernstiger dan men meent, de laatste eeuw hebban we een ontwikkeling gehad, ongekend. De koopkracht der bevolking is 6 maal over de kop gegaan, door machines, weten schappelijke teelt, enz. Als we tot een nieuwe menschelijke orde zullen komen, moeten we de overvloed van productie aanvaarden. Dit gaat moeilijk, doordat er zooveel verschillende groepen zijn eti toch zal het moeten gebeuren. Hij geeft in overweging hier eens goed over na te denken en sluit met een tot weerziens, de vergadering. F. Misschien nog wel koorfs ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. P. P., den Burg f2. H. B., Eierland tl. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. P. P., den Burg f2. GIFTEN ESPERANTO MONUMENT. H. B„ Eierland fl.— Totaal ontvangen 1735.43'/. Totaal uitgegeven 767.07. Te kort f31.63'/... Het gaat goed. U helpt toch ook nog mee? Bij voorbaat onze beste dank. Secr.-penningm.: Joh. M. Duinker, den Burg. Postrekening 216684. UITSLAG VERLOTING. De uitslag van de door de heer D. Frank gehouden gratis verloting van drie wollen dekens was, dat de prijzen vielen op de loten 148 603 927. De ge lukkigen waren: mej. I. Jonker, Den Hoorn; fam. Van Loo, Vuurtoren en D. v.d. Werf, Koogerveld. DE MELKPRIJS. De melkprijs, vorige week Maandag van acht op negen ct. per L. gebracht, be draagt van 7 Oct. af 10 ct. per L. DIENSTPLICHT UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis ,dat door den Minister van Defensie, hij beschikking van 2S Sep tember 1935, VIIe afdeeling, no. 322 V, aan Jacob Schraag, dienstplichtige der lichting 1934 uit deze gemeente, niet in gang van 16 October 1935 voor goed vrijstelling van den dienst is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze vrijstelling kan uiterlijk den tienden dag na dien dag van deze bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 5 October 1935. I )c iiurgenieester voornoemd K. VLAMING, Loco-B. RECENSIES ABESSINIE. Land en Volk; door Kurt Lubinski. Abessinië staat in het centrum dier be langstelling. Met spainning zien we iedere dag de berichten tegemoet, welke de dagbladen over het conflict en, sinds Donderdag, over de botsing tusschen Ita lië en Abessinië bevatten. Dit verklaart de belangstelling voor lectuur over dat Atnikaansche land, van welks bestaan het grootste deel van de wereld vóór een jaar nog maar weinig of niets wist. We ontvingen van de uitgever Andrics Blitz te Amsterdam liet interessante hoek, waarvan we hierboven titel en schrijver1 noemden. Het telt 170 blz. boeiende stof over het Land van de Negus en 53 uit stekende foto's met een duidelijke kaart. Kurt Lubinsky heeft met zijn vrouw dat land in alle richtingen doorkruist en ver telt van zijn ervaringen op biezonder pakkende wijze. Met de foto's, welke het boek verluchten, vormt zijn relaas voor allen, die zich vooor Abessinië, land en volk, interesseenen, leerzame lectuur. We zullen ©enige foto's uit dit hoek aan ons ünreau projecteereii (met onze Nova Rotor, in de Texelscbe Lichtkrant) Wie lectuur over Abessinië zoekt, beginne met dit boek. Het kost f 1.50. Geb. f2.25. BUITENLEVEN. Herwigs maandblad voor zelftuinieren en natuurgenot. Het is ons telkens een genoegen, dit geïll. maandblad met zijn prachtige foto's door te lezen. Het geeft een schat van lectuur voor wie houden van de vrije natuur, van bloemen en planten in het biezonder. Het Oct. nr. b.v. geeft naast keurige foto's interes sante stot over diverse bloembollen, hees ters voor kleine tuinen, over wat de groententuin en boomgaard in Oct. te doen geeft, over cactussen en begonia's, bijenteelt, enz. Alles keurig verzorgd. Prijs p. jr. f2.50 fr. p.p. CHAPAPRIETA. Spanje's nieuwe nvnister-president, die de groote meerderheid van het Parlement achter zich heeft.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1