ffl as BB ffi ffifflffifiRBBfflfflffifflffl y fflfflfflffiBBfflfflffiffl» DE COCKSDORP. HET SCHIP DAT VERGAAN IS. QB EEN TEXELAAR II ffl PER FIETS DE WERELD IN. ffl XIX. DOOR DE PYRENEEËN. Na Andorra ging het in de richting van Frankrijk. Fietsen was spoedig afgeloo- pen. Over de slechte weg sjouwden wij onze fietsen tot de zon langzaam achter de bergen wegzonk. Tot 1600 M. waren we toen reeds gestegen en daar het vrij koud beloofde te wonden, klopten wij bij een allerliefst Pyreneesch boerderijtje aan, waar we tot zonsopgang het hooivak mochten betrekken. Het was nog best koud, toen we na een rustige nacht weer op onze fietsen klommen en, de zuivere berglucht inademend, eenige meters ver der peddelden. Toen weer met de bee- nenwagen. Prachtig kwam de zon boven de bergen uit. Ze werd door ons harte lijk gegroet, want het werd er, naarmate wij hooger stegen, niet warmer op. De riviertjes en bergstroompjes werden bij iedere stap schooner en talrjjker. Hét aantal watervallen was ontelbaar en het ravijn aan onze rechterzijde werd steeds dieper. Dit alles deed ons de weg ver geten en „zonder erg" passeerden wij de 2100 M., de hoogte dus van de Sint Oothardt-Pas. En nog hadden wij het hoogste punt niet bereikt. Op 2300 M. bleven we even rusten. We aten droge Spaansche worst met ijskoud water en trokken toen weer verder, de pas tege moet. Het was precies 2 uur, toen wij daar aankwamen. De hoogste bergpas van Europa hadden we toen bestegen. Ruim 2400 M. Port d' Envalira was de naam. Zou een Union wel eens zoo hoog zijn geweest? Bij ons rees een 2700 M. hooge bergtop op en daarachter, wat was dat? Stond de berg in brand of waren het wolken? Spoedig waren wij het eens We zouden de berg bestijgen. Nu eens over ruwe rotsblokken, dan weer over een mostapijtje naderde ik de top, waarachter de wolken opstegen. Nog een paar ruwe steenen, een plasje eniets wonder lijks, iets ongekend schoons lag aan mijn voeten. Was het een zee, waaruit puntige eilandjes oprezen? Waren het golven, die woest en wild tegen elkander stoven en steeds weer nieuwe eilandjes schie pen of verdelgden? Neen, ik was boven de wolken, en keek thans neer in het dal, dat op een zee leek. Slechts de toppen der bergen waren zichtbaar en dit leken wel eilandjes. Het was onbeschrijfelijk schoon. Maar waar bleef Max? Ik rende terug om hem tot spoed aan te zetten, doch hij naderde reeds enbleek verstandiger te zijn dan ik, want in mijn haast had ik ons geld, o.a. onze borgsom, in mijn fietstasch achtergelaten en Max wierp het mij met een vermanend woord toe. Hoe lang wij toen, diep weggedoken in onze jassen, dit zeldzame schouwspel hebben gadegeslagen, weet ik niet, maar wij kon den er niet genoeg naar kijken. Het was alles ook zoo wonderlijk schoon. Soms sloeg een windvlaag een gat in het dichte wolkendek. Dan werd even het dal en de weg, waarlangs wij moesten afda len, zichtbaar. De weg was al even won derlijk. Zig-zag en nog eens zig-zag. Niet minder dan 13 stuks onder elkan der waren er. Witte strepen in 'n groen tapijt. Vervuld van dit alles aanvaardden wij de terugtocht. Op 1950 M. passeerden wij de Fransche douane, die f0.50 be lasting verlangde. Daarna steeds snel 'da lend, dikwijls door dikke regenwolken, vlogen wij Frankrijk binnen. Nog nim mer hebben wij zulk een afstand zonder peddelen afgelegd. Bijna 35 K.M. Ook rfu ging het langs prachtige dalen, ge vaarlijke ravijnen en weer langs schitte rende wegen. Toch moest men geducht oppassen, want één verkeerde manoeu vre of één seconde te laat remmen zou noodlottig zijn geweest. Zonder ongeluk ken bereikten wij het dal, 1100 M. bo de zee gelegen. Onze ooren suisden van het snelle da len en onze remmen gloeiden nog, toen wij in het dal een kamer huurden. Daar zouden wij overnachten. De dikke de kens konden wij best gebruiken, want de temperatuur is op deze hoogte heel laag. Nog een halve dag trappen en de Py- reneeén, die zooveel schoons herberg den, lagen weer achter ons. Het was als brachten hun machtige topppen ons een laatste groet. Langs de Middell. Zee ging het weer verder naar Marseille. Het land was vlak en tamelijk eentonig. Drie dagen lang reden wij door onafzienbare wijnvelden, waar duizenden mannen en vrouwen de druivenoogst binnenhaalden. Tientallen druivenkarren reden de gan sche dag at en aan; ze vervoerden mil lïoenen trossen van deze geliefde vrucht. Ook hebben wij lange tijd het persen gadegeslagen; een interessant, maar wei nig smakelijk gezicht; het gisten tijdens het persen moet de wijn zeker zuiveren want het gaat er soms raar aan toe 's Nachts sliepen wij het meest tus- schen de druivenstruiken. Eenmaal in 'n waschhok, waar het heele dorp de wasch LANDBOUW EN VEETEELT. OVER MELKCONTROLE EN RUNDERFOK. Uit het jaarverslag van de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht", door IR. L. DE VRIES, Rijksvee teeltconsulent. Betreffende het gemiddelde vetgehalte van de melk van de op productie ge controleerde en in het Friesch Rundvee Stamboek ingeschreven koeien kan het volgende beknopte overzicht gegeven wor den Periode Aantal koeien pet. vet 1910 8.524 3.18 1920 14.675 3.38 1930 15.574 3.64 1931 15.855 3.65 Uit bovenstaande gegevens en die uit vorig artikel kan het volgende overzicht betreffende de gemiddelde jaarlijksche productie van het Friesche vee op dit oogenblik opgesteld worden: üemidd. Friesche koe (jong en oud) 3900 Kg. melk, 3.48 pet. vet. Gecontroleerde koeien 4100 Kg. melk, 3.60 pet .vet. Koeien Friesch Rundvee Stamb. 4750 Kg. melk, 3.65 pet vet. Wij trekken uit het bovenstaande de conclusie, dat de gemiddelde Friesche koe, jong en oud, onder normale om standigheden en bij normale voedering, in staat is, per jaar 3900 Kg. melk met bijna 3.50 pet. vet te produoeeren. Deze cijters stempelen het Friesche vee tot een der beste (zoo niet het beste) der melkveerassen ter wereld. Ten slotte willen we nog vermelden enkele gegevens uit het jaarverslag van de controlevereen. te Jelsum, om daar mede een beeld te geven van de op brengsten in een der bekende fokgebie- den van Friesland. In de eerste plaats nemen wij daaruit over de productiecijfers vaii een 5-tal flinke beslagen vee, welke uitmuntendoor hooge productiecijfers. De in het onder staande staatje vermelde „melkdagen" toonen aan, dat de lactatie-perioden heel normaal zijn. Een vergelijking van het gemiddelde vetgehalte, gevonden bij de controlevereeniging en dat van alle aan de zuivelfabriek geleverde melk der vijt boerderijen, laat zien, dat tusschen deze vetgehalten een goede overeenstemming bestaat, zoodat we de zekerheid hebben, dat de op de me Ik lij sten berekende op brengsten iniet geflatteerd zijn. Opbrengsten vain de beslagen van 5 leden der controlevereen. „Jelsum". Naam F. Bijlsma J. N. Wassenaar A. Hettinga IJ. v. d. Werf F. Wassenaar A. Wassenaar De gemiddelde opbrengsten van 995 gecontroleerde koeien van de controle vereeniging „Jelsum" zijn: Melkopbrengst: 4224 Kg. Vetgehalte: 3.84 pet. (Coöp. Zuivelfabriek Jelsum 3.75 pet.) Aantal melkdagen: 295. Alkmaar, September 1935. fabriek gecontr. Kg- gemidd. Aantal koeien koeien melk aantal totaal gecontr. melkd. 39 35 4.08 4.23 4599 298 41 31 4.03 3.98 4834 297 26 25 4.15 4.24 4392 298 33 31 3.97 4.11 4495 296 44 42 3.76 3.84 4643 302 36 28 3.68 3.72 4715 299 PROF. DR. W. H. KEESOM. Onze vroegere plaatsgenoot, prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, werd benoemd tot eene-voorz. van het 7e Int. Koude-Con- gres, dat Juni 1936 in ons land bijeen komt. Het congres gaat uit van het Int. Koude Instituut te Parijs, dat door de samenwerking van 53 staten in stand wordt gehouden. FEESTAVOND A.T.M.V. Op Zaterdag a.s. wordt in hotel Texel door de Feestcomm. der A.T.M.V. een feestavond gehouden, waar o.m. de prijs uitreiking zal plaats hebben. Een goede jazzband zal de avond opluisteren. Een adv. in dit nr. geeft nadere biezonder- heden. Er is tegen betaling een klein aan tal toegangsbewijzen verkrijgbaar, zooals een adv. in dit nummer vermeldt; niet aan de zaal echter. verzorgde, 's Avonds was natuurlijk nie mand aanwezig en vonden wij daar een prachtige slaapgelegenheid. Zoo dach ten wij er tenminste over, maarhet paartje, dat 's avonds laat naar binnen schuifelde en over mijn fiets struikelend tusschen mij en Max terecht kwam, zal het wel niet met ons eens zijn geweest. Wat hebben wij een schik gehad. En thans zitten wij op de stoep van het post kantoor in Marseille. We lezen het zoo< juist ontvangen Tesselaartje, beantwoor den onze post. Na een ritje door Mar seille zullen wij de zeekust weer op zoeken om naar Monte Carlo onder de palmen verder te zeilen. SIEM DE WAAL C.Hz. VERGADERING. VERDO-NIGRO. Toen de voorz. de 5e jaarvergadering Vrijdagavond in De Oranjeboom opende, waren er 20 leden bijeen. Spr. herinnerde nogeens aan de afgeloopen competitie en de goede afloop daarvan. Het was de eerste keer, dat we met twee twaalftallen uitkwamen. Spr. hoopte, dat wij ook deze winter weer een goede prestatie zouden leveren. Uit het jaarverslag van de penn. meester hoorden we, dat de kas er dank zij onze verloting goed voorstaat. E>e gebruikelijke bestuursverkiezing volgde: het geheele bestuur werd herko zen; alleen kwam voor N. Vermeulen die zich niet herkiesbaar stelde, J. Poth- mann iin de plaats. De kascomm. en 12- tal-comm. werden ook herkozen. Het voorstel om een feestavond te houden, vond groote bijval; er werd danook een feestcomm. benoemd. Als datum houden we voorloopig aan op eind November. Na de rondvraag, die niet veel ople verde sloot de voorzitter om plm. half elt deze vergadering. A.R. SPORTNIEUWS Onder groote belangstelling heeft hier de eerste derby, Texel 2Oudeschild 1, plaats gehad. Met gemengde gevoelens werd deze wedstrijd tegemoet gezien. Zijn niet meestal deze plaatselijke ontmoetin gen door te veel „chauvinisme" niet zon der gevaar voor de sport? Maar we kun nen er direct aan toevoegen, dat er wel stevig is gespeeld, maar dat over het al gemeen dit de perken niet te buiten ging. Langs de lijn was het rumoerig, hetgeen op 'de zenuwen der spelers prikkelend werkte. Wanneer T. een goede aanval zag mislukken, was een hoongejoel uit het supporterskamp dier gasten het ont haal. Maar nog altijd kan de bal het doel niet ingeschreeuwd worden. Het spel moet het doen. Schreven we de vo rige week, dat we hoopten, dat de beste ploeg zou mogen jvinnen, dit is thans waarheid geworden. T. heeft de over winning verdiend. Onder strenge leiding van de heer Au gustijn wordt op tijd begonnen en ont spint zich een felle strijd. De eerste aan val is voor T. De backs der gasten zijn voorloopig opgewassen tegen T.'§ aan val, terwijl hun keeper een solide indruk maakt. Toch komt T., voor de wind spe lend, veelal ten aanval. De linksbuiten echter mislukt alles. Beter gaat het op de rechtervleugel. Kees brengt keurig op, plaatst zuiver voor het doel en goed wordt de bal ingekopt, waar Ben nog juist kan redden. De aanvallen van O. zijn niet zoo talrijk maar gevaarlijk van opzet, waarbij ons de rechtervleugel wel het gevaarlijkst lijkt. Kaczor speelt uiterst tactisch, maar zijn midvoor wordt goed bewaakt en weet enkel op groote afstand een goed schot te lossen. Tevens is voor al Dick Keijser in vorm. Hij retourneert alles. Na ongeveer een half uur sj>elens wordt een goede pass van links schuin voor het doel geplaatst, Dick V. blijft staan inplaats van uit te loopen en Fer. benut zijn kans. O. leidt met 10. Een stormachtig gejuich breekt los, maar T. gaat door en Ben moet nog menig bal letje weggrabbelen. Bij een gevaarlijke KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. aanval op T.'s doel valt Jn. M. ongeoor loofd aan. be scheidsrechter wijst naar de beruchte stip. Nan plaatst zich achter de bal en onder groote stilte verdwijnt deze eenige meters naast het doel. De teleurstelling aan de eene en vreugde aan de andere kant is groot. Snel blijft het spel op en neer golven; bij T. zijn Theo en Niek de leidende spelers. Kees Spronk moet dan uitvallen en KI. Dros vervangt hem, maar dan is het meteen rust. Als we denken, dat O. daarna het spel in handen gaat nemen, hebben we het mis. T. blijft het spel beheerschen en alleen het robust tegenspel weet onze aanvallen te weerstaan. Sijp staat links buiten en KI. rechtshalf. Bij een op drijven raakt S. geblesseerd, hij wordt door Olieslagers vervangen. Van enkele goede kansen weet O. niet te profiteenen, terwijl ook T. het niet kan vinden. Aan beide kanten wordt intensief verdedigd. Maar dan volgt een snelle ren van W., een knal, Ben stopt, maar laat de bal vallen. Niek is er als de kippen bij om de bal in het doel te plaatsen. Nu gejuich in het T.-kamp. Er is nog een kwartier te spelen en de spanning stijgt ten top. Hier en daar zien we teekenen van ver moeidheid. De O-voorhoede kan er niet doorkomen. Hecht staat de verdediging en aan de andere kant eveneens. Nog een minuut nog steeds 11 en dan gaat de bal van Niek naar Theo vandaar naar Winter, een onverwachts schot in de verste hoek en T. heeft de leiding. Er wordt afgetrapt en het einde is daar. T. heeft een zwaar bevochten maar ver diende overwinning behaald. Texels aan hang stak zijn vreugde niet ondier stoelen ot banken. Gefeliciteerd, mannen,»>r is hard voor gewerkt en allen hebben een compliment verdiend. Texel 3 speelde gelijk 11 tegen Wa tervogels 3 in een teleurstellende wed strijd. Alleen de achterhoede en vaak ook de spil en linkshalf hebben behoorlijk ge speeld. De aanval zonder activiteit zal op deze wijze weinig kans tot scoren ge ven. Wel was T. bet meest aanvallend en soms zagen we enkele goede dingen van Olieslagers, maar dat laatste beetje noodig om succes te hebben, ontbrak. Een volgende keer maar weer probeeren; misschien dat het dan beter gaat. In onze kleine afd. echter is de kans waar we op hoopten, wel eenigszins vervlogen. Maar houd er de moed in. Uitslagen 4e kl. KNVB: BKCDTS 2—1; StrandvogelsScha- gen 13;Alkmaar— Andijk 5—0. NHVB, 2e kl. F.: Helder 4—HRC 5 35; MLD 1Helder 5 32; Oudesluis Zeemacht 52; Texel 2Oudeschild 1 2—1. - Denkt om de oefenavond op heden, in het Gvmn. lokaal. D.D. OUDESCHILD DROEVIG EINDE. Naar we vernemen, is mej. K., van hier, die onlangs bij een motorongeval op ce Schilderweg zoo ernstig gewond werd, in de nacht van Zaterdag op Zondag, zonder bij kennis te zijn gekomen, in het hospitaal te Den Helder overleden. De deelneming met de zwaar getroffen fa milie is algemeen. ZAKENNIEUWS. Binnen enkele weken zal in het per ceel, waarin tot voor eenige maanden mej. Corn. Vlas een manufacturenzaak dreef, een filiaal worden gevestigd varn de Coöp. Verbraiksvereeniging U. A. te Den Helder. Voor de betrekking van fi liaalhouder waarvoor een gehuwd paar buiten Texel werd gezocht hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. TOONEELUITVOERING. Men schrijft ons: Op veler vcrzoeK zal Zondag 20 Octo ber in „Het Eigen Gebouw" te Oude schild worden opgevoerd: „Als het ver leden spreekt". Voor de liefhebbers van dansen is er bal na, terwijl de entree zeer laag gesteld zal worden om het ook voor werkloozen mogelijk te maken dit mooie tooneelstuk te zien. Naar uit Vlissingen aan de dagbladen gemeld wordt, is het wrak, dat onlangs in de Eierl. Gronden werd ontdekt, af komstig van de Else Kiihlke, een Duit- sche schoener met hulpmotor, uitGlück- stadt. Het schip was geladen met oud ijzer en passeerde 24 Sept., naar Dene marken onderweg, Vlissingen. De sleep boot Oceaan van reederij Doeksen stelde ter plaatse met duikers een onderzoek in. Het schip bleek reeds voor zeven achtsten in de zeebodem verdwenen, het geen in verband met de lading ijzer ver klaarbaar is. De bemanning bestond uit vijt koppen, waarvan er twee op de Alg. begraafplaats te den Burg begraven zijn en een op Vlieland. Twee'lijken worden nog vermist. De kapitein was tevens eigenaar van het in 1894 gebouwde schip.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2